FYHNON SALT Vi We luisteren naar. FINANCIEN K /ITILORJA MIETS BETE® TEGEN RHEUMATIEK Dagfilm SHEDS TOENEMEND GEIBUIK VAN Vicks Va-tro-nol DINSDAG 8 MAART 1938 Politieke demonstratie op een kerkhof De N.S.B. en de „verpolitiekte geestelijkheid" Kindermoord te Beesd Verdachte ter beschikking van de regeering gesteld DRIE AUTO'S GEBOTST Vijf gewonden NACHTWAKER VERDRONKEN Door de duisternis misleid Botsing tusschen tram en vrachtwagen De beide inzittenden van den auto werden ernstig gewond Electrificatie van de spoorwegen De nieuwe treinen gaan op 1 April rijden DE LANDARBEIDERS- „PLAATSJES" De toestand noopt dringend tot verbetering THERMION-F ABRIEKEN FAILLIET Ruim 200 arbeiders werkloos DE OVERWEG TE HEILOO Auto bleef op de rails staan en werd verpletterd Academische examens Machinisten-examen Een dubbeltje voor zijn toekomst! KOLVEN OM DEN KONINGS TITEL SKI-SPORT DE HOLMENKOLWED- STRIJDEN TE OSLO Woensdag 9 Maart Nieuw Vicks produet voorkomt verkoudheden DAMMEN Om het kampioenschap van Nederland De ronde te IJmuiden WIELRENNEN Het Brusselsche zesdagenveld compleet TENNIS De tour van Tilden en Cochet WAAR DE WINTERSPORT WORDT BEOEFEND Sneeuwbericht uit Oostenrijk Hedenmorgen om half elf is op de algemee- ne begraafplaats te Bussum ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer v. d. B„ die Donderdagavond op den Rijksweg, bij „De Gooische Boer", door een auto werd aangere den en aan de gevolgen daarvan enkele oogenblikken later overleed. Wij zouden deze begrafenis niet vermeld hebben, ware het niet dat de N. S. B. uit dit tragisch gebeuren politieke munt 'meende te moeten slaan. De aanleiding hiertoe was dat Z. H. Exc. de Aartsbisschop een kerkelijke uitvaart en begra fenis geweigerd had, daar de heer v. d. B. tij dens zijn leven overtuigd N. S. B.'er was en daadwerkelijk steun verleende aan deze bewe ging. De voorschriften van de Kerkelijke Over heid ten aanzien hiervan kunnen thans toch wel voldoende bekend geacht worden. Niette min heeft de N. S. B. dit geval uitgebuit en alle partijgenooten uit het Gooi en omgeving opgetrommeld om gezamenlijk hun kameraad de laatste eer te bewijzen, hetgeen voor hen klaarblijkelijk gelijk stond met een demonstra tie tegen de katholieken en de katholieke gees telijkheid. Een tweetal kopstukken uit de NB.B. voer de aan het geopende graf het woord. Eén ful mineerde tegen de verpolitiekte geestelijkheid, die oorzaak was, dat thans v. d. B. niet in ge wijde aarde begraven werd. Doch, aldus deze spreker, God alleen zal uitmaken, welke aarde gewijd is. Wij krijgen de schuld, dat we de kerken zullen afbreken, doch het zijn juist de verpolitiekte geestelijken, die dit thans doen. Gij zijt, besloot deze spr., een voorbeeld ge weest, dat zich gaf voor volk en vaderland. Toen trad een N.S.B.'er naar voren en noo- digde de aanwezigen uit gezamenlijk drie Wees Gegroeten te bidden. Dit gebeurde dan ook, doch deze man begon eerst met het Wees Ge groet en daarna het Onze Vader, tot drie maal toe. Het schijnt, dat men ook bij de N.S.B. een andere regeling in het bidden wil brengen, of de man heeft de Juiste volgorde van bidden, zooals wij dat gewoon zijn, verleerd. De vele Katholieken, die bij deze droeve plechtigheid tegenwoordig waren, hebben zich buitengewoon geërgerd. In minder dan een jaar tijds heeft Fynnon Salt zich een eereplaats veroverd als bestrijder van Rheumatiek, Spit e.d. Het aantal gebruikers van Fynnon Salt is binnen enkele maanden zeker 10 a 20 maal zoo groot geworden. Wel, dit is geen wonder, als U inziet, wat er gebeurt, wanneer er een nieuw middel wordt gebracht, dat goede diensten bewijst. Vanzelfsprekend gaat dit goede nieuws als een loopend vuurtje door het land. Oude middelen worden ter zijde gesteld, nieuwe geprobeerd. Beantwoordt het aan de ge stelde verwachtingen, dan is het goed, zoo niet, dan is het een middel, dat zeker geen aanbeveling verdient. Fynnon Salt is goed, anders zou het gebruik niet in die mate zijn toegenomen en zou het niet overal zoo geroemd worden. Waarom zult ge nu nog langer lijden aan Rheumatiek, Spit etc.? Probeert vanaf morgens eens Fynnon Salt. Een groote flacon kost slechts 1.25 en is bij alle drogisten en apothekers verkrijgbaar. Imp. The Globe Trading Comp. Ltd. Singel 44 - Amsterdam - Tel. 31326 Veertien dagen geleden werd voor de meer voudige kamer der Utrechtsche rechtbank ge leid C. J. van B., 31 jaar, zonder beroep te Beesd, wien kindermoord of doodslag ten laste was gelegd. Daar ernstig getwijfeld moest worden aan de geestesvermogens van den verdachte, is in deze strafzaak geen uitspraak gedaan, maar is de verdachte ter beschikking van de regee ring gesteld. Vanochtend om zeven uur zijn op den hoofdweg te Capelle a/d IJssel, den nieuwen rijksweg RotterdamBodegraven, drie auto's met elkaar in botsing geweest. Uit de richting Gouda reed de heer J. Oskam Uit Nieuwerkerk a/d IJssel. Hij werd gesneden door den hem volgenden personenauto, bestuurd door den heer A. M. van Gorcum uit Hilversum. Juist naderde uit de richting Rotterdam de auto van den heer G. Kleinendorst uit IJssel- monde. Een aanrijding tusschen de drie auto's volgde. De heer Kleinendorst kreeg een knie blessure en een hoofdwonde. Zijn inzittende zoon werd aan een knie gewond en liep een lichte hersenschudding en een heupbeen fractuur op. De bestuurder van den auto, die de aanrijding veroorzaakte, werd aan den rug gewond. De inzittende passagiers J. v. d. Veen en A. T. Kalle kregen schaafwonden aan hoofd en handen. De heer Oskam bleef ongedeerd. Nadat de gewonden ter plaatse waren ver bonden, zijn zij naar hun woonplaats vervoerd. De auto's werden zwaar beschadigd. Vanmorgen om zeven uur is in de Wouwsche vaart, nabij het Blauweind, het lijk gevonden van den nachtwaker M. R. Daniels, in dienst der gemeente Steenbergen. Vermoedelijk is de man door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Daniels was weduwnaar. Hij laat tien minderjarige kinderen, van wie het oudste achttien en het jongste twee jaar is, achter. „Kunt U me misschien een dubbeltje leenen voor de tram „Het spijt me. maar ik heb niets dan een gulden bij me „Dat is geweldig, dan neem ik een taxi!" Op den rijksstraatweg te Lisse ter hoogte van de rijkstuinbouwschool heeft zich he denmorgen te ruim kwart over zes ten ge volge van den mist een botsing voorgedaan tusschen een vrachtauto uit Loosduinen, ge laden met groente, en een trein van de Noord-Zuidhollandsche Tramweg-mpij. De botsing geschiedde juist op het punt, waar de tram van rechts komende naar links voor de helft den weg kruist. De botsing was zoo hevig, dat het voorste deel van den auto geheel werd ingedrukt en de ia- ding groente over de cabine van den vracht wagen heenschoof. De beide inzittenden van den vracht wagen, die in de samengedrukte cabine be- kneld zaten, konden eerst na veel moeite worden bevrijd. Zij waren beiden ernstig gewond en moesten per auto naar een der ziekenhuizen te 'sGravenhage worden over gebracht. Het duurde tot kwart over acht vanmorgen voordat het opruimingswerk klaar was. De tramwagen was alleen aan de voorzijde be schadigd. De bestuurder werd, doordat hij zich op het laatste moment bukte, niet gewond. De glasscherven van de gebroken ruiten van het voorbalcon vlogen over hem heen. De passagiers in de tram kwamen er met den schrik af.'"J Wij vernemen nader, dat de gewtonden, de 33-jarige C. K. en' de 25-jarige A. van der T„ beiden uit Loosduinen, zijn opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag. De toestand van K. is ernstig, terwijl Van der T. is opgenomen met een beenbreuk en verwon dingen aan het hoofd. a Op een enkel onderdeel na is de nieuwe spoorweg-electrificatie thans gereed! gekomen. Maandag is het grootste gedeelte van het nieuwe net reeds onder stroom gezet. De reizigers heb ben hiervan evenwel niets bemerkt. De omgeving van Utrecht zal voorloopig nog stroomloos blij ven. Hier zal men uiterlijk 28 Maart over kunnen gaan tot invoering van stroom. Deze maand zal men zich nog bepalen tot eenige proefritten met het nieuwe materieel. 1 April a.s. echter zullen eenige nieuwe elec- trische treinen in de gewone dienstregeling worden opgenomen, waarbij de reizigers voor het eerst kennis kunnen maken met de nieu we treinstellen. Successievelijk zal het aantal electrische treinen daarna worden opgevoerd, om op 15 Mei a.s. op volle kracht te kun nen rijden. Op deze wijze zal het mogelijk zijn het perso neel goed vertrouwd te maken met het nieuwe materieel, zoodat bij de latere verhoogïng der snelheid het personeel volkomen berekend zal zijn voor zijn taak én goed thuis op de ver schillende geëlectrificeerde baanvakken. De „plaatsjes" ingevolge de Landarbeiders- wet gebouwd, destijds een zege voor menig hard werkend landarbeider, dreigen voor velen een ondraaglijke last te worden. Althans, regelmatig komen klachten bij de arbeidersorganisatie binnen, die getuigen van de ernstige wanverhoudingen, welke de laatste ja ren zijn ontstaan tusschen het inkomen van de bezitters dezer plaatsjes en de rentelasten, welke op de plaatsjes drukken. Het bestuur van den Bond van R. K. Werk- liedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht heeft het dientengevolge noodig geoordeeld, zich in een gedocumenteerd betoog te richten tot hunne Excellenties de Ministers van Economi sche Zaken en Financiën, met het dringend ver zoek den rentevoet van de voor deze plaatsjes erstrekte leeningen te verlagen, c.q. andere De rechtbank te Arnhem heeft Maandag de N.V. .Thermionfabrieken te Lent in staat van faillissement verklaard. Dit is een zeer ernstige teleurstelling voor het personeel, dat verleden week op korten termijn is ontslagen, vooral nu het nog lang niet zeker is dat ook een nieuw op te richten onderneming het bedrijf zal kunnen voortzetten. Dit zal n.l. er van afhangen, of de N.V. Philipsfabrieken bereid zijn een nieuwe licentie te verleenen. Zooals bekend, zijn ruim tweehonderd arbeiders het slachtoffer geworden van de ernstige frau de bij deze onderneming, welke vorige week aan het licht is gekomen. Gisteravond ging de heer v. d. N„ handelaar in pluimvee, eieren enz., met zijn auto langs de Rechte Hondsbosschelaan, toen op den on- bewaakten overweg de motor plotseling wei gerde. De inzittenden sprongen er dadelijk uit, maar de auto stond op de versnelling, zoodat deze niet meer tijdig achteruit te krijgen was. De trein welke 19.36 van het station Heiloo vertrekt, reed op den auto in, waarvan het voorste gedeelte en de cabine geheel vernield werden. Van de levende have werden 6 kippen gedood, terwijl heel wat eieren verloren gingen. Gelukkig waren er geen persoonlijke ongeluk ken. De trein van Alkmaar had door dit ongeval 20 minuten vertraging. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde de heer Anthonie Verjaal, geboren te Gouda, op een proefschrift getiteld: „Amnesie na trauma capitis"; een klinisch-psychologische bijdrage tot de kennis der omschreven geheu genstoornissen". LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen Indisch recht de heer F. H. Ermers, Leiden. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandsche taal en letteren: mej. G. H. B. Wolf, Groningen en de heer P. van der Meulen, Sauwerd. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma motordrijver: J. W. Huel, IJmuiden; M. de Vries, Leeuwarden; J. Zuidema, Groningen; T. v. d. Sluis en K. Blok, IJmuiden. Voor 10 cent per week kunt U al een spaarverzekering van honderd gulden bij de VICTORIA krijgen. Een be- i drag, waar Uw kind wat aan heeft - A later, als hij groot is en vooruit moet wor- K den geholpen.Stuur ons deze advertentie M ingevuld toe voor inlichtingen. Een kin- ^derboek of kalender krijgt U er gratis bij. N.V. VERZEKERINGSBANK BON voor gratis klnderbook ol kalender en Inlichtingen. Naam; Adren V. 5 n'v! VICTORIA Kelierigr. 1«. Ameterdam middelen te beramen, teneinde aan den nood toestand, die in vele gezinnen ontstond, eeniger- mate tegemoet te komen. Bij die „andere middelen" heeft het bestuur gedacht aan de mogelijkheid, om den annuïteits- duur te verlengen, waardoor althans voor het oogenblik een aanmerkelijke verlichting van den bestaanden druk zou worden verkregen. We la ten hieronder een drietal voorbeelden volgen, die ook in het betoog van den Bond van R. K. Werkl. Ver. zijn opgenomen, en die wel heel schril het nijpende van den toestand illustreeren. 1. Gezin G. v. D. te B. Dit gezin bestaat uit 11 personen, t.w. vader, moeder en 9 kinderen van 6 tot 22 jaar. Het totale gezinsinkomen bedraagt f 15.50; dit gezin komt niet in aanmerking voor goedkoope levensmiddelen, omdat het gezins hoofd regelmatig werk heeft. De vaste uitgaven als contributie werkloozenkas, brandverzekering, polder- en grondlasten, beloopen ruim f 1 per week. Aan rente en aflossing van het plaatsje moet f 3 per week worden opgebracht, zoodat dit groote gezin voor licht, vuur, kleeding, schoeisel, dekking en mondbehoeften een bedrag van slechts ruim f 11 per week kan besteden. 2. Gezin C. v. S. te B. Dit gezin bestaat uit 14 personen, t.w. vader, moeder en 12 kinderen van 1 tot 16 jaar. Het totale gezinsinkomen bedraagt f 14.40 per week. Voor polder-, grond- en onder- houdslasten, w.o. ook brandverzekering, moet plm. 75 ct. per week als minimum worden gere kend, zoodat ook dit groote gezin, na aftrek van f 3 rente en aflossing, met een bedrag van f 10.65 moet zien rond te komen. 3. Gezin Chr. A. te B. Dit gezin bestaat uit 9 personen, t.w. vader, moeder en 7 kinderen van 1 tot 12 paar. Totaal gezins-inkomen bij werk- oosheid f 11.05, en als het gezinshoofd werk heeft f 12. Na aftrek van lasten, rente en aflos sing, in totaal f 3.75 blijft er bij werkloosheid f 7.30 en als er werk is f 8.25 voor dit groote gezin over om van te leven. Zeker mag worden verwacht, dat aan deze aangelegenheid ten departemente volle aandacht wordt geschonken. In de kolfbaan van den heer Th. Rijpen te Zuidscharwoude werden Zondag de wedstrijden gehouden voor den Koningstitel, uitgeschreven door de Pers- en Propaganda-Commissie van den Nederlandschen Kolfbond. Zes en twintig vertegenwoordigers van diverse kolfclubs heb ben aan dezen wedstrijd deelgenomen. Op het laatst was het nog spannend, toen het om een paar puntjes ging. De uitslag was; Eerste prijs en koning de heer J. Keuken, Over de Helft, N. Niedorp, 180 punten. Tweede prijs de heer K. Langedijk Pz., Vriendenkring, Noordscharwoude, 178 punten; 3e prijs, de heer Jb. Brander, Oud Genoegen, Hoogkarspel, 177 punten. Er werd gespeeld in vier partijen van 5 slagen. De Holmenkolwedstrijden zijn Maandag voor ongeveer 35.000 toeschouwers, waaronder ook kroonprins Olaf, voortgezet met den 50 K.M. afstandswedstrijd en een springwedstrijd. De 50 K.M.-wedstrijd, welke toch al zulke zware eischen aan de deelnemers stelt, was van daag bijzonder moeilijk door den toestand, waarin, zich het sneeuwdek bevond. De wereldkampioen van het vorige jaar, de Fin Pekka Niemi, bevond zich in grooten vorm en won met ruim vijf minuten verschil op zijn landgenoot Pekka Vaninnen, die weer bijna vijf minuten eerder aankwam dan de luid toege juichte Noor Gjoeslien. De wereldkampioen 1938, Jalkanen, eindigde als negende. Van de zeven deelnemende Finnen plaatsten zich vier onder de eerste tien, even als twee van de zeven Zweden, terwijl van de Noren er zich vier onder de eerste tien rang schikten. In den springwedstrijd, tweede onderdeel van den landenwedstrijd, was Noorwegen de meer dere van Finland. Reidar Andersen, die ook gisteren den specialen springwedstrijd had ge wonnen, bezette thans weer de eerste plaats met twee prachtige sprongen van 51 M. De wereldkampioen, Asbjoern Ruud, werd tweede. De vijfde en zevende plaats werden door Fin- sche springers bezet. HH/VERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.0010.00 VARA. 10.206.30 VARA. 8.00—12.00 VARA. 8.00 9.30 10.20 11.30 12.00 12.30 1.15- 2.00 5.30 5.45 6.00 8.00 8.03 8.15 9.00 10.00 10.05 11.00 11.15 11.45- 8- Gramofoonmuziek. Wenken voor de keuken. Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven. Uitzending voor werkloozen. Gramofoonmuziek. VARA-Orkest. —1.45 Gramofoonmuziek. Kniples. Gramofoonmuziek. Cabaret-programma. De Ramblers. Herhaling SOS-berichten. Berichten ANP, VARA-Varia. Het Esmeralda-Septet en solisten. Radiotooneel. Berichten ANP. VARA-Orkest. Gramofoonmuziek. Orgelspel. 1&.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301.5 M. NCRV-UITZENDING 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Christelijk Kinderkoor „Lenteklok jes". 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Pianovoordracht. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.30 Taalles en causerie over het Binnen- aanvaringsreglementr 7.00 Berichten. 7.15 en 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 8.40 Gramofoonmuziek. 9.05 „Onze huisdieren als opvoeders", causerie. 9.35 Vervolg concert. 10.10 Berichten ANP. 10.15 Dampraatje. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. •8 DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Nórthern-orkest m. m. v. solist. 1.05 Dansmuziek. 1.352.20 Het New Coventry Hippodrome Orkest. 3.20 Concert voor de scholen. 3.50 Gramofoonmuziek. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Jazzmuziek. 5.40 Claude Bampton en zijn Band. 6.20 Berichten. 7.20 De Band Waggoners en solisten. 8.20 BBC-Symphonie-orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Vervolg concert. 10.30 Cabaretprogramma. 11.20 Oscar Rabin's Dansorkesf. 11.5012.20 Jazzmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.109.40, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuz. 1.50 Zang. 12.20 Visciano-orkest. (1.50 Zang). 3.05 Planovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang 4.35 Pianovoordracht. 8.50 Zang. 9.05 Vioolvoordracht. 9.20 Harpensemble Lily Laskine en solis ten. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Vliegeniersorkest. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.35 Amusementssextet. 3.50 Piano voordracht. 4.30 Omroep-Amusementsorkest 6.30 Omroeporkest. 9.3511.20 Ralph Zürn's orkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Omroeporkest m. m. v. soliste. 10.30 Zang en harmonica. 10.5011.20 öramofoonmuzlek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Loiseau-orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonplaten. 6.35 Omroepdansorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Operette „Viktoria und ihr Husar". 10.45i11.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Militair orkest. 8.40 Gramofoonmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Klarinet en piano. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Landesorkest Gouw dansorkest en solisten. Baden, Speciaal voor neus en keel, waar 3 van de 4 verkoudheden ontstaan Eindelijk heeft de wetenschap een medicament samengesteld, dat tal van verkoudheden in de kiem smoort. Dit middel, om verkoudheden te voor komen, is Vicks Va-tro-nol, de nieuwe bondgenoot van Vicks VapoRub, Uw trouwe helper tegen verkoudheden. Ondersteunt de natuur Als U voelt, dat U kou gevat hebt zoodra U niest of snuiftdoe dan een paar druppels Va-tro-nol in ieder neus gat. Zoodra het zich in de neuskanalen verspreidtwaar 3 van de 4 verkoud heden ontstaanvoelt U opluchting. Het bedekt als het ware den infectie haard met een wetenschappelijk medica ment, waardoor de natuurlijke verde digingsmiddelen tegen verkoudheid worden ondersteund. De verstopping en neuskriebeling verdwijnen en de verkoudheid wordt meestal in de kiem gesmoord. Lucht direct zwaar hoofd op Als U reeds een hoofdverkoudlieid of catarrh hebt en Uw neus is verstopt, dan zullen een paar druppels Va-tro-nol direct verlichting geven. Het benau wende slijm en de prikkeling verdwijnen vlug, de opgezwollen slijm vliezen genezen en U ademt weer vrij en koel alsof U geen kou gevat had. Probeer het zonder een cent risico. Als U .niet tevreden bent met Vicks Va-tro-nol, geef dan binnen 30 dagen Uw apotheker of drogist het fleschje terug, U ontvangt dan het volle bedrag terug. F^. De nieuwe bondgenoot van Vicks VapoRub Te Amsterdam in hotel Parkzicht is de vierde ronde om het persoonlijk kampioen schap van Nederland gespeeld, welke de vol gende resultaten opleverde: J. H. Vos—B. Dukel 0—2 C. SuykA. Ligthart 02 P. J. van DartelenC. J. Lochtenberg 02 W. RustenburgR. C. Keller 11 C. KinneginF. Raman 11 A. K. W. DammeA. de Graag 11 Tegen alle verwachtingen in kreeg Vos zijn eerste nederlaag van dit tournooi. En voor de aanwezigen, die de partij hebben gevolgd, was het geen verrassing, daar Dukel direct belang rijk voordeel behaalde, toen Vos 3328 als opening speelde. Ligthart en Suyk speelden een partij, waar in eerstgenoemde door bravourspel van Suyk al spoedig in de opening een schijf won. Door dat de stelling toen weer contactloos was, kon Ligthart met een schijf voor krachtig op rukken op Suyk's rechtervleugel. Dit bracht Ligthart tot het gewenschte succes en Suyk gaf spoedig op. De voorzitter van' D. C. IJ., de heer K. de Jong, heette Zondagmorgen de deelnemers aan dit tournooi in hotèl Kennemerhof hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat dit tournooi er het zijne moge toe bijdragen, om de belangstelling in Nederland voor de dam sport te doen stijgen. Na deze openingsplechtigheid werd een aanvang gemaakt met de vijfde ronde, waar van de resultaten luiden: B. Dukel—R. C. Keiler 1—1 A. LigthartA. K. W. Damme 11 C. Kinnegin—C. J. Lochtenberg 2—0 C. SuykF. Raman 11 J. H. VosA. de Graag 11 P. J. van Dartelen—W. Rustenburg 1—1 In deze ronde speelde Ligthart tegen Dam me een zeer sterke openingspartij en de D. C. IJ.'er kreeg een stuk winst. Damme had ech ter compensatie in doorbraak naar dam. In het eindspel van vijf om vijf was winst niet mogelijk. De partij RamanSuyk had een avontuur lijk verloop. Na een boeiende opening wist Suyk eenigszins voordeel te behalen, doch Ra- man wist een ruil te bewerkstelligen, waar door het eindspel ineens remise inhield. De partij DukelKeller had aller aandacht. Het was een partij met een strijd om 't cen trum. Na wisselende kansen werd na vrijwel gelijk opgaanden strijd tot remise besloten. De stand na deze vijfde ronde luidt: gesp. gew. rem. vrl. pnt. Keiler 5 2 3 0 7 Ligthart 5 2 2 1 6 Vos 5 2 2 1 6 Kinnegin 5 2 2 1 6 Dukel 5 1 4 0 6 Rustenburg 5 1 4 0 6 Raman 5 0 5 0 5 Suyk 5 0 4 1 4 Damme 5 0 4 1 4 De Graag 5 0 4 1 4 Lochtenberg 5 1 1 3 3 v. Dartelen 5 0 3 2 3 Na afloop werd in hotel Kennemerhof door koude lunch, bestaande uit een vischschotel, aangeboden, hetgeen op hoogen prijs werd ge steld. Het veld voor de Brusselsche zesdaagsche, die 25 Maart om 10 uur aanvangen zal, is thans compleet. De deelnemende koppels zijn: Slaats Pellenaars (Nederland), Ignat—Diot (Frank rijk), Wals—Guimbretière (Nederland—Frank rijk), van Schijndel—van den Broek (Neder land), Mersch—Boeyen (Luxemburg—Neder land), Giorgettidi Paco (Italië), Jan van KempenMartin (NederlandBelgië), Pijnen burg—Depauw (Nederland—België)Buysse— Billiet (België), Kaers—Dekuysscher (België), BonduelDecaluwé (België), NayeDeneef (België), DegreefSeynaevé (België), Thys Meerschaert (België), Van Vlockhovenvan Buggenhout (België) en HuysThyssen (België). Nadat de tennisspelers Tilden en Cochet op 6 Maart met de „Plancius" waren gearriveerd, reisden zij onmiddellijk naar Bandoeng door, waar zy gisteren hun eersten wedstrijd speelden. De wedstrijd eindigde in een overwinning voor Tilden met 64, 06, 63, 62, 64. Volgens de „Javabode" heerscht den laatsten tijd een vrij groot gebrek aan voor raden Banka-tin. Het gevolg hiervan is dat de tin-prijzen weer iets zijn opgeloopen. 1937 was voor de Banka-tinioinning een zeer goed jaar. De bruto-winst zou f 30 millioen hebben bedragen. De gemeente Apeldoorn is voornemens tot conversie over te gaan van 3y2 vet. leenin gen, ten bedrage van gezamenlijk f 4 mill. Aanbiedingen 2VZ veten 3 pet. leeningen zijn reeds gedaan. De uitvoer van radio-artikelen en lampen door ons land is in Februari j.l. belangrijk gedaald en bedroeg voor radio-artikelen f 2.760.000, tegen f 3.184.000 in Januari en f 3.398.000 in Februari 1937. De uitvoer van lampen bedroeg f 484.000 tegen f 616.000 in Januari en f 564.000 in Februari 1937 1 De uitvoer van kunstzijde door ons land is in Februari naar hoeveelheid en waarde gedaald en bedroeg 444.000 K.G. tegen 400.000 K.G. in Januari en f 627.000 in Fe bruari 1937De waarde bedroeg f 976.000 tegen f 1.053.000 in Januari en f 1.189.000 111 Februari 1937. De gemiddelde prijs per K.G. netto bedroeg f 2.20 tegen f 2.28 in Januari en f 1.89y2 in Februari 1937. In het jaaroverzicht van de firma Sy mington en Wilson wordt verondersteld, dat de export-quota van rubber in den loop van dit jaar gemiddeld 62y2 pet. van de standaard-productie zullen bedragen. Hier door zouden de verschepingen 924.000 ton bedragen. Een nauwkeurige raming van het verbruik van rubber in 1938 is niet te ge ven, in verband met de algemeene versto ring van de situatie in de geheele wereld en vooral met de onzekerheid van het rubber- verbruik in de Vereenigde Staten. De Amerikaansche minister van Financi en, Morgenthau, deelde mede, dat 455 mill. 21/2 pet. schatkistbiljetten met een looptijd van lOVz jaar zullen worden uitgegeven, in verband met de aflossing van de 3 pet. no tes, tot een zelfde bedrag, die per 15 Maart a.s. komen te vervallen. Ten opzichte van de marktpositie van de staatsleeningen op langen termijn, deelde de minister mede, dat deze gunstiger geworden is. De staalproductie m Amerika wordt thans op 29.3 pet. der capaciteit geraamd, tegen 29.9 pet. de vorige week. De betrek kelijk groote voorraden, in handen van de verbruikers, vormen de grootste handicap voor de staalproductie. 4: De New Yorksche fondsenmarkt leed in 1937 een verlies van 140.377In 1936 werd een winst behaald van 172.768. De prijs voor ruwe olie in Pennsylvania is met 0.15 a 0.17 per vat gedaald, hetgeen de vierde prijsverlaging is in het laatste half jaar. De prijzen voor automobiel-banden in Cleveland zijn aan het wankelen. Sears Roebuck en een ander groot warenhuis ver- koopen de banden 30 pet. beneden de cata logus-prijzen H De Pure Oil Co. boekte in 1937 een winst van 11.40 mill, of 2.15 per aandeel tegen 7.65 mill, of S 1.63 per aandeel het vorig jaar. De American Tobacco boekte in 1937 een bedrijfswinst van 31.53 mill, tegen 24.77 mill, in 1936; een netto-winst van 26.19 mill., tegen 20.18 mill. De winst komt over een met 5.03 per aandeel tegen 3.71 over 1936. De American Tel. and Tel. boekte in Januari uit eigen bedrijf aan bruto-inkom- sten 8.73 mill, tegen 9.25 mill, in Janu ari 1937. De bedrijfswinst bedroeg 1.03 mill, tegen 2.02 mill. De nieuw benoemde assistent-attorney- general Thurman Arnold zal de anti-trust campagne in de VereenStaten leiden. Hij is een scherpe criticus van de zakenwereld. President Roosevelt moet voornemens zijn twee speciale boodschappen aan het Con gres te richten over de loonen, werktijden en het monopolievraagstuk. De Willys Overland boekte in het tweede kwartaal van 1937 een netto-winst van 10.000 tegen een verlies van S 395.000 in het vierde kwartaal van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96y2—8.97 (V. slot 8.963,4/, de Dollar op 1.78%—1.79 Ve (1.791/16), de Frank op 5.745.78 (5J10), de Belga op 30.2530.30 (30.29y2) en de Zwit- sersche Frank op 41.4941.53 (41.51). atholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en te verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. 8EMMERING: helder of licht bewolkt; tempera tuur plus 1; Firn: sneeuwhoogte 35 c.m. MARIAZELL: helder of licht bewolkt; tempe ratuur plus 2; poedersneeuw en Harsch; sneeuw hoogte 20 c.m. HOFGASTEIN: helder of licht bewolkt; tempe ratuur -4; Firn; sneeuwhoogte 12 c.m. ZÜRS-LECH: helder of licht bewolkt; tempera- peratuur -6; poedersneeuw; sneeuwhoogte 100 c.m. RADSTaDTER TAUERN: helder of licht be wolkt; temperatuur -2; Harsch; sneeuwhoogte 200 c.m. en hooger. KITZBÜHEL: helder of licht bewolkt; tempera tuur -4; poec'ersneeuw; sneeuwhoogte 6o c.m. SEEFELD: helder of licht bewolkt; tempera tuur -2; poedersneeuw en Harsch; sneeuwhoogte 6q c.m. OBERGURGL: helder of licht bewolkt; tempe ratuur -6; poedersneeuw; sneeuwhoogte 10O c.m- ST. ANTON: helder of licht bewolkt; tempe ratuur -4; Firn; sneeuwhoogte 80 c.m. ZÜRS-LECH: helder of licht bewolkt; tempera tuur -6; Firn; sneeuwhoogte 150 c.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6