De Engelsche premier en de wereldvrede Wk LOF DER DEMOCRATIE De weerstoestand Kerkelijk leven DINSDAG 8 MAART 1938 BU1TENLANDSCH OVERZICHT De waarheid over den Volkenhond Duitschland en de pers Dr. Dietrich zet de houding van Berlijn uiteen Benzineschip in brand gevlogen Twee Nederlanders zouden bij Luik zwaar gewond zijn Controle op kranten en handelszaken In verband met de nieuwe Roemeensche grondwet Met f. ITO.er van door Loopjongen kwam niet weerom Dierenmishandeling te Dreumel Geldboete opgelegd MINISTER VAN DIJK TE LEIDEN Incident te Bennekom Handtastelijkheden met eenige geïnterneerde Spanjaarden PRINS BERNHARD BEZOEKT DE RIJSCHOOL Z. K. H. was vergezeld van zijn broer Korte berichten C hristus heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om .Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij. die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. DE „H.A.V.O."-FILM Eerste vertooning in Den Haag HET WEER BLIJFT ZACHT GEEN GEPIEKER over de toekomst met een polis bij de BANK SCHIEDAM LEVENSVERZEKERING-LIJFRENTE De Koningin te Delft H. M. bezichtigde de voltooide restauratie in de Nieuwe Kerk ORDENING Brochure der R. K. Staatspartij WEERMACHTCOMITÉ IN INDIË 83.000 bijeengebracht OOSTERSCHE ARCHIPEL ZENDER CHINEESCHE TOEKANGS STAKEN Godsdienstdiploma voor zieken- verplegenden De vreeselijke moord te Vlissingen Bekentenissen der verdachten DR. A. C. M. VAN MOORSEL OVERLEDEN Een zeer gezien geneesheer in het Zuiden RADIO-TELEF OON VERKEER MET INDIË WIT-GELE KRUIS IN NOORD HOLLAND PATER DR. L. DE JONGE 40 JAAR JEZUÏET Neemt de hartvormige earhets, genaamd „Mijnhardijes", bij Hoofdpijn, Kiespijn, enz. In vijf minuten tijd bent U de pijnen kwijt. 12 stuks 50 ct. Proef doos je 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. op Sint Helena van aanteekeningen is voorzien, is te Parijs voor 76.000 francs verkocht. Maandag is medegedeeld, dat generaal Per shing thans definitief op weg is naar herstel. In de groote redevoering, die Neville Cham berlain gisteren in het Lagerhuis heeft ge houden, zijn nieuwe gezichtspunten nauwe lijks te ontdekken. En toch is zij van groote baarde. De premier heeft zich, wat de defensie- Politiek betreft, zéér vastberaden getoond. Deze Politiek omvat de bescherming van het land, de bescherming der handelswegen voor de voed selvoorziening en de beveiliging der overzeesche gebieden. Deze defensie-doelstelling is gemak kelijk opgesomd, maar daarachter steken enor me krachtsinspanningen en even enorme geld- Êetallen met heel veel astronomische nullen in hun sleep. De verdediging van het land, hu het luchtwapen steeds meer wordt vervol- blaakt en het isolement va.n eilanden vrijwel opheft, baart zeer groote zorg. Met de verdedi ging der handelswegen zit men meteen midden hf de buitenlandsche politiek, met name in het Probleem van de Middellandsehe Zee en in de besprekingen daaromtrent met Italië. Dan is er nog de beveiliging der overzeesche gebieden »te land, op het water en in de lucht". En als kierde komt er nog bij, dat Engeland zijn macht Zóó moet opbouwen, dat het in een eventueelen Wereldoorlog op volwaardige wijze zijn verbin tenissen kan nakomen en zijn vriendschappen kan beschermen. Chamberlain heeft met be wonderenswaardige duidelijkheid verklaard, dat de voor de defensie gevoteerde 1500 millioen Pond, die eerst als voldoende voor den heeler, opbouw der herbewapening werden beschouwd, in werkelijkheid niet voldoende zijn en dat het Parlement er eerlang nog een „behoorlijk aan tal millioenen" aan zal moeten toevoegen. Dit aal zwaar drukken op het Engelsche volk. Maar die uitgaven zijn noodzakelijk, om in het hui dige gistende wereldgebeuren paraat te zijn en te blijven. Want hoevdel Engeland op de eerste Plaats wil trachten, door onderhandelingen den Vrede te bewaren, zoo is het toch absoluut niet bereid, dit tot eiken prijs te doen. Chamberlain Voelt diep de moreele verantwoordelijkheid je gens zijn eigen volk en de menschheid in het algemeen. En in dit verband is het interessant er op te wijzen, dat Chamberlain zich geroepen Voelde, den dictatoren in Europa eenige zijde- lihgsche waarschuwingen te doen toekomen Hij zeide namelijk, dat Engeland liever door Vreedzame middelen den vrede bewaart, dan door gebruikmaken van geweld en door bedrei- Singen van allerlei aard en dat hij van meening Was, dat hij tengevolge van deze politiek kon tekenen op de sympathie van het grootste ge deelte der menschheid. Hij moet natuurlijk re kening houden met het feit, dat er nu eenmaal dictatoren zijn. Hij zelf moest echter niets heb ben van hun stelsels, aangezien zijn politiek credo is en blijft: de individueele vrijheid. Na tuurlijk zou hij zich niet bemoeien met de in nerlijke aangelegenheden van het bolsjewisme, fascisme en nationaal-socialisme, maar in het klgemeen stelde hij tegenover deze stelsels van blinderen of grooteren dwang de democratie, die het behoud der Engelsche vrijheid betee- kent en waarvoor hij zou vechten, als het noo- dig was, in de vaste overtuiging, dat heel het Volk hem zou bijstaan. Hoofdzaak voor het °ogenblik is echter te trachten, oorlog te ver blijden. Dat hij voor dit doel grootere offers wil brengen dan Eden willens was te doen, is het Voornaamste meeningsverschil in de Engelsche Politiek. Er zijn echter nog eenige meenmgsver- schillen, bijvoorbeeld over de houding tegenover Spanje, maar vooral tegenover den Volkenbond. Het eerste raakt het geschil biet Eden en is thans niet van -acuut belang, 0mdat eerst rustig moet worden afgewacht, hoe bet zal afloopen met de ingeleide besprekingen biet Italië. Van meer direct belang is de kwestie v«n den Volkenbond. He Labour-oppositie had een amendement in gediend (het werd later verworpen en er werd ®en motie van vertrouwen in de regeering aan genomen met 347 tegen 132 stemmen), waarin P-a. werd geëischt, dat vast zou gehouden wor den aan de politiek van den Volkenbond en ban het beginsel der collectieve veiligheid. Op bit punt is Chamberlain nader ingegaan. Hq beed het door zelf tot den aanval over te gaan. Hij attaqueerde de Labour door te verklaren, dat bij een beter vriend was van den Volkenbond ban de sociaal-democraten in het huidige tijdsgewricht en motiveerde deze these als volgt: "He Volkenbond is op het oogenblik verminkt eii gehavend. Degenen, die, zooals ik, hun best boen om er een waren bond van de volken der Gereld van te maken, dienen hem beter dan begenen, die hem zouden willen belasten met cPgaven, die onder de huidige omstandigheden *ijn krachten te boven gaan. Waar vindt men ben kleinen staat in Europa, die, bedreigd door eeh grooten nabuur, van den Volkenbond kan verwachten, dat hij den kleinen staat tegen een Evasie zal beschermen? Ik vraag den leden van be oppositie mij te antwoorden (toejuichingen bij de meerderheid). De kleine staat kan mach- tige vrienden hebben, die voor hem zullen op deden als bewakers en beschermers en die al- bus den vrede zullen redden. Maar waarom z°uden wjj trachten de kleine staten er van te overtuigen, dat zij vertrouwen kunnen heb- in den vrede daar, waar geen vrede '-staat? Het ideaal van den Volkenbond is 8root en prachtig, maar de toepassing er van VRr< ischt een lang en aanhoudend streven. Aan p'ke poging om dat ideaal te verwezenlijken zal e Hritsche regeering ten volle deelnemen, een voudig omdat wy gelooven, dat de Volkenbond eens tot heil van de wereld kan zqn. Doch wij moeten toegeven, dat die dag nog ver verwijderd is Deze meening van Chamberlain kan door de kleine staten geheel worden onderschreven. Op het oogenblik en nog langen, langen tyd zal de collectieve veiligheid helaas slechts een ideaal blijven. Het moet echter niet als absoluut cnverwezenlijkbaar worden opgegeven. Nooit mag men zijn geloof in een betere menschheid, in een beteren tyd verliezen. De hoop moet blijven bestaan, dat er eenmaal een Volkenbond zal komen „tot heil van heel de menschheid." In afwachting daarvan houdt het oude Enge land zijn kruit droog, vermeerdert het eiken dag, niet opziende tegen fantastische kosten. Het is en blijft ten allen tijde bereid tot on derhandelen, prefereert, zoolang als het gaat, vreedzame midden tot behoud van den vrede. Maar niet tot iederen prijs. Moet het eenmaal anders, dan zal de wereld het groote democra tische rijk paraat vinden. Een rede van Cham berlain, als de gisteren gehoudene, is vooral onder waarschuwend preventief opzicht van de allergrootste beteekenis voor den wereldvrede. BERLIJN, 8 Maart. (D.N.B.) De Duitsche perschef, dr. Dietrich, heeft Maandag het woord gevoerd over de nationaal-socialistische pers- politiek en daarbij o. m. verklaard: De perspolitiek is thans meer dan ooit een be langrijk bestanddeel der politiek, van de natio nale zoowel als van de internationale, geworden. De begrippen, waarin de buitenlander gewend is te denken, zijn veelal niet voldoende om het ge beuren, dat zich in Duitschland voltrekt, zonder vooringenomenheid te volgen, en daarin ligt tenslotte, aldus dr. Dietrich, de bron van alle moeilijkheden. Het wezen der „liberalistische" pers bestaat daarin, dat zij zich er toe geroepen gevoelt de critiek of meening van den individu tegenover den staat en zijn openbare instellingen plaats te geven. Het nationaal-socialisme daarentegen geeft de pers tot taak de levensprincipes der gemeenschap tegenover het individu te laten gelden. Duitschland tracht door geschreven of onge schreven bilaterale persovereenkomsten van land tegenover land stapsgewijze den weg te banen voor het verstand en begrip op het ge bied van de internationale pers. Ten aanzien van de te Berlijn geaccrediteerde buitenlandsche journalisten zeide dr. Dietrich: Wy zien de taak van den buitenlandschen correspondent hierin, dat hq zijn landslieden, zonder vooringenomenheid, een waarheidsge trouw beeld geeft van een vreemd land en volk. Wie zijn taak zoo opvat, kan steeds zeker zijn van onzen steun. Wanneer een buitenlandsche correspondent echter ons pogen tot het onderhouden van goede betrekkingen met het buitenland dwarsboomt maken wij gebruik van het instituut van ver- blqfsontzegging. 4 LUIK, 8 Maart (Belga). Een met 400.000 liter benzine geladen schip uit Antwerpen is Maan dagavond nabq Sclessin op de Maas in brand gevlogen. Drie personen hebben verwondingen opgeloopen. Volgens berichten in de bladen zouden aan boord van het benzineschip twee Nederlanders geweest zijn, resp. Brych er. Nanaerts gehee- ten. zy zouden ernstige brandwonden hebben bekomen en naar het ziekenhuis zijn over gebracht. BOEKAREST, 8 Maart. (Havas). De Roe meensche ministerraad heeft besloten, dat de kranten en handelsinstellingen hun boeken moeten overleggen, om aan te toonen waar hun middelen vandaan komen. Iedere maat- schappy, die niet kan bewijzen, dat zijn doel stellingen en methoden in overeenstemming zijn met de nieuwe grondwet, zal ontbonden worden. Maandagmiddag werd de negentienjarige J. K., in dienst van een winkelier te Utrecht, door zijn patroon uitgezonden met een groot aantal bestellingen. Toen de loopjongen Maandagavond nog niet terug gekomen was, ontstond het ver moeden, dat hij er van door was gegaan, temeer, daar zijn fiets in de Stationsstraat aldaar onbeheerd werd teruggevonden. De jongeman is in het bezit van een bedrag van ongeveer honderd zeventig gulden, welk bedrag de klanten hem hebben betaald. Per radio heeft de commissaris van politie in de tweede afdeeling te Utrecht, hedenmiddag de „opsporing, aanhouding en voorgeleiding van den dader" verzocht. Dinsdagmiddag was de jongeman nog niet terecht. Heden werd voor het Kantongerecht te Tiel de zaak berecht van de ergerlijke dierenmishan deling te Dreumel. Terecht stond de 26-jarige werklooze A. G. de G., die zich te verantwoorden had over het feit, dat hij op 4 December j.l. een mol met een snoeischaar de pootjes had afgeknipt en het dier op de overgebleven stompjes had laten wegstrompelen. De afgesneden pootjes zouden volgens verd. een pijnstillend middel geweest zqn voor het doorkomen van tandjes bij een kind. De ambtenaar van het O. M. vond deze die renmishandeling ergerlijk en eischte dertig gul den boete subs. 30 dagen. De kantonrechter, mr. dr. Ch. Baale, veroor deelde den verdachte conform den eisch. Na de uitspraak vroeg verdachte laconiek, of hq zijn straf spoedig kon ondergaan, om er gauw van af te zijn. De Minister van Defensie, de heer Van Dijk, heeft hedenochtend, vergezeld van zijn adju dant, luitenant ter zee le klasse Post Uiterweer, een kort bezoek gebracht aan de verificatie van rijkszee-instrumenten te Leiden, in welke in richting periscopen van onderzeebooten, vuur leidingen en richtkükers van kanonnen, als mede vliegtuiginstrumenten worden gekeurd en hersteld. Maandag heeft zich te Bennekom een incident voorgedaan, waarbij eenige der aldaar geïnter neerde Spanjaarden betrokken zijn. Van officieele zijde vernemen wij hieromtrent het volgende: Even buiten Bennekom pas seerde omstreeks vier uur een militaire colonne uit Ede met muziek voorop. Een klein aantal zes of zeven der Spanjaarden, die zooals men weet geïnterneerd zijn in het hotel „Neder- Veluwe" en die het gebruikelijke wandelverlof hadden gekregen, stonden daarbij toe te kijken. Dit was eveneens het geval met een aantal personen uit Bennekom, een kleine tien man. Op een gegeven moment begonnen cenigen uit deze laatste groep op de Spanjaarden te schelden, waarbij zij in het Spaansch uitdruk kingen bezigden, welke in Spanje zelf van republikeinsche zijde aan het adres van de Franco-aanhangers plegen te worden gebruikt. Voorts brachten zij met gebalde vuist den com- munistischen groet. Hierop kwam het tot hand tastelijkheden tusschen de Bennekommers en Spanjaarden. Een der laatste, die niet aan het gevecht had deelgenomen, weid met een scherp voorwerp in den rug gestoken. Hij kon echter op eigen gelegenheid naar het hotel, dat in de onmiddellijke nabijheid was, terugkeeren, waar hij onder doktersbehandeling is gesteld. Zijn toestand is redelijk wel. Inmiddels was de mili taire bezetting van het interneeringsdepot ge waarschuwd, welke onder commando van den leider, den eersten luitenant C. A. Brugsma, onmiddellijk heeft ingegrepen. De vechtenden werden gescheiden, waarna tegen de Bennekom mers proces-verbaal werd opgemaakt. Twee hunner zijn in arrest gesteld en naar Ede over gebracht. Het onderzoek is in handen van luit. De Zeeuw, commandant van de politietroepen te Arnhem en luit. Brugsma, leider van het interneeringsdepot. Men heeft den stelligen in druk, dat de oorzaak van het incident in geen geval bij de Spanjaarden moet worden gezocht. Zij gedragen zich in het openbaar steeds zeer correct. Met den D-trein uit Berlijn, die om 8.25 uur te Amersfoort aankomt, is vanmorgen Prins Aschwin aangekomen. Met een gereedstaanden hofauto begaf 's Prinsen broeder zich naar het paleis Soestdijk. De aankomst te Amersfoort droeg een vol komen onofficieel karakter. Slechts enkele be langstellenden hadden zich voor het station verzameld. Eenige uren na zqn aankomst te Soestdijk heeft Prins Aschwin, vergezeld van Z.K.H. Prins Bernhard, een bezoek gebracht aan de Mili taire Rijschool te Amersfoort. Te ruim tien uur kwamen de beide vorste lijke personen, in den bekenden gelen twoseater, voor de cantine. Prins Bernhard, gekleed in de uniform van ritmeester der huzaren, zat zelf achter het stuur. De hooge bezoekers werden begroet door den directeur van de Rijschool, overste D. A. Ca- merling Helmont, die hun later uitgeleide deed, nadat zq zich tot ongeveer elf uur met de of ficieren, aan de rijschool verbonden, hadden onderhouden. Een exemplaar van de commentaren van Cesar, dat door Napoleon I tqdens zqn verblijf Het interieur van de Willemskerk aan de Nassaulaan te 's Gravenhage, waarin waarschijnlijk de doop van H. K. H. Prinses Beatrix zal plaats hebben. Links de koninklijke loge Voor een dichtbezette zaal werd Maandag in het gebouw „Excelsior" te 's Gravenhage op initiatief van de Haagsche Vereeniging tot be vordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (H.A.V.O.) voor de eerste maal de film vertoond, welke ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Ned. Ver. H.A.V.O. is vervaardigd, om een beeld te geven van de arbeidszorg voor onvolwaardigen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de vice-voorzitter van de H.A.V.O., tevens voor zitter van de staatscommissie voor het vraag stuk van onvolwaardige arbeidskrachten, dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad, de oud-wethouder van Sociale Zaken te 's Gravenhage, de heer S. de Vries Czn., het Tweede Kamerlid de heer W. Drees, verschillende R. K. geestelijken en leden van vereenigingen op het gebied van de arbeids zorg voor onvolwaardigen. De secretaris-penningmeester van de A. V. O., de heer W. F. Detiger uit Amsterdam, hield, nadat de voorzitter, de heer L. Hoejen- bos, de aanwezigen welkom had geheeten, een inleiding waarin hq er op wees, dat, ofschoon de laatste jaren de collectiviteit op sociaal ge bied op den voorgrond is getreden en men zich minder gelegen laat liggen aan de individuen, toch zoodra men met anderen spreekt over de onvolwaardige arbeidskrachten contact wordt verkregen, omdat de diepere gevoelens van Christelqke naastenliefde wel terstond worden wakker geroepen. Hq schetste vervolgens het lot van de onvolwaardigen in de vroegere jaren. De werkgevers zijn langzamerhand meer en meer bereid gebleken onvolwaardige arbeids krachten te werk te stellen en de resultaten van hun werk zqn in alle opzichten bevredi gend. De heer Detiger gaf vervolgens een toelich ting bq de verschillende onderdeelen van de, film welke een overzicht geeft van de arbeids- opleiding en de practisch gebleken arbeids mogelijkheden, ook in het gewone bedrqfsleven, van hen die lichamelijk of geestelqk gehan dicapt zqn. Met groote belangstelling volgden de aan wezigen de vertooning en de daarby gegeven toelichting, en aan het slot van de vertooning heeft de heer Hoejenbos uit naam van de aan wezigen den heer Detiger dank gezegd. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniitiiiillMii Het hoogedrukgebied is over de Britsche eilanden sterk in beteekenis afgenomen. Het centrum bevindt zich thans nog over Oost Frankrijk en Zuid-Duitschland, van waar uit de as zich westzuidwestwaarts tot de Azoren uitstrekt. Over vrijwel geheel Duitschland, Zwitserland, Frankrijk, ons land en het zuiden der Britsche eilanden heerscht rustig weer. De sterke nachtelijke uitstraling brengt lage nachtelijke minima en veroorzaakt uitgebreide mistvorming. Overdag lost de mist weer op, vooral in Frankrqk worden dan hooge maxima geregistreerd. Voor de Noorsche kust ligt een zich verdiepende depressie, welke daar lokalen storm brengt. Over IJsland diept zich een vol gend minimum uit. Tengevolge van deze dalin gen is de windkracht over het Noorden van de Britsche eilanden wat toegenomen. Ons land biyft nog krachtig onder in vloed van een zuidwestelqke luchtstroo- ming, zoodat het weer zacht blqft. Vooral in het zuiden is de kans op ochtendmist nog groot. Later op den dag volgt opklaring, wellicht echter met wat meer bewolking dan heden. H. M. de Koningin heeft hedenochtend de Nieuwe Kerk te Delft bezocht, om zich op de hoogte te stellen van de restauratie werkzaamheden, welke voor zoover het in wendige gedeelte van het gebouw betreft sinds een half jaar voltooid zijn. Het was immers op 8 September van het vorige jaar, dat de kerk, zooals zij er thans uitziet, in gebruik werd genomen. De werk zaamheden aan den buitenkant vorderen goed. De Koningin kwam precies om half twaalf in een open auto voor het gebouw aan. Naast Hare Majesteit was jonkvrouwe D. 'H. van Tets, eerste hofdame, gezeten. In een tweeden auto volgden C. G. Sixma baron Heemstra, particulier secretaris van de Koningin en Hr. Ms. adjudant, kapitein W. Romswinckel. Een auto van de rijksrecherche sloot den korten stoet, welke van de grens der gemeente af tot het kerkgebouw door een motor met zijspan van de Delftsche politie werd voorafgegaan. Vóór den ingang van de kerk waren ter be groeting van de Koningin o.m. aanwezig: de burg. mr. G. van Baren, de leider der res tauratiewerkzaamheden de architect H. v. d. Kloot Meyburg en de dames Van Baren-van der Voorn Grootenboer en Dorgelo-Plomp, onder scheidenlijk voorzitster en secretarasse van het voormalige Delftsche damescomité, hetwelk 'n actie tot het bqeenbrengen van gelden voor de restauratie der kerkglazen heeft gevoerd. Het bezoek van de Koningin duurde 35 mi nuten. Hare Majesteit toonde haar groote be wondering voor het volbrachte werk. Bij het verlaten van de kerk improviseerde de organist de heer J. H. Storm op het orgel. Bij het wegrqden juichte een vrq talrqke menigte Hare Majesteit hartelqk toe. Verschenen is de brochure „Ordening" als derde in de z.g. Jongeren-serie-uitgaven van 't Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspartij, ten dienste van de vorming en voorlichting op algemeen staatkundig gebied onder de jongere katholieken van Nederland. In 27 bladzijden geeft de brochure een docu mentaire verhandeling over de ordeningsge dachte. Na een beschouwing over den drang naar en het ,Jioe" van de ordening, volgt een overzicht van hetgeen in Nederland op het ge bied der ordening reeds is bereikt en nog in den allerlaatsten tqd werd bereikt. Het derde deel der brochure geeft, naast het standpunt derR. K. Staatsparty, achtereenvolgens 't stand punt dat verschillende staatkundige partqen (A.R.P., C.H.U., V.D.B., Liberale Staatsparty en S.D.A.P.) ten opzichte van het ordeningsvraag- stuk innemen. Aldus werd in deze brochure beproefd een beknopte, samenvattende voorlichting te bieden over het vraagstuk der maatschappelqke orde ning in zqn werkelijke gedaante en in zqn ac- tueele ontwikkeling. BATAVIA, 8 Maart (Aneta). Het algemeen weermacht-comité heeft een officieele mede- deeling ontvangen, dat de opbrengst van de inzameling ad f83.032.59, ter beschikking is gesteld van het Ned.-Indische luchtvaartfonds. SEMARANG, 8 Maart (Aneta). De Solosche radiovereeniging is vbornemens een Oosterschen archipel-zender te bouwen, waarvoor een on bekende f 25.000 als renteloos voorschot heeft toegezegd. SEMARANG, 8 Maart (Aneta). Op 7 Maart hebben 70 Chineesche toekangs van de N.V. Meubelindustrie Andriesse het werk neerge legd. De oorzaak hiervan is het niet-inwilligen van een eisch tot loonsverhooging. De inheem- sche toekangs werken door. Ook 20 Chineesche toekangs van de Veree- nigde Javasche houthandelmaatschappqen zqn een sympathie-staking begonnen. Te Noordwqkerhout zqn in de Psychiatrische inrichting „Sancta Maria" geslaagd voor het einddiploma in den Godsdienstcursus voorzie- kenverplegenden de religieuzen: Soeur Rosa ria, Clothildis, Christophila, Guido, Huberti- ne en de verpleegsters: zuster Pompen, Herme- ling, Hodes, v. Schooten en van der Pol. Dezer dagen was het een jaar geleden dat het echtpaar Lauwereins te Vlissingen werd vermoord. De „Vlissingsche Courant" heeft in verband met den „verjaardag" van het misdrqf gepoogd aan de weet te komen, hoe ver de justitie thans met haar onderzoek is gevorderd. Het blad vernam, dat de verdachte B. „veelzeggen de bekentenissen" heeft afgelegd. Naai* men weet zijn in Augustus 1937 de varensgasten B. de K. en L. B. uit Maassluis als verdachten ge arresteerd, terwijl 25 December j.l. de derde verdachte D. van T. is ingerekend. Zoo zou B. hebben toegegeven met zijn mede verdachten naar café Keersluis te zijn gegaan met de bedoeling te stelen. Verdachte v. T. heeft op den uitkijk gestaan en kwam op een gegeven oogenblik waarschuwen, dat er een agent aankwam; het onderzoek heeft uitgewe zen, dat dit laatste inderdaad het geval is ge weest. Volgens de verklaringen van verdachte B. zou de caféhouder, de 75-jarige Lauwereins, door verdachte v. T. zijn neergeslagen. De man stortte op den grond, waarschijnlijk bewusteloos en werd toen door verdachte de K. bij een been naar voren getrokken. De K. heeft toen zijn zakken leeggehaald en de sleutels aan ver dachte B. gegeven, die deze bij zich stak. Toen B. daarop zei, dat het slachtoffer nog kreunde, werd de moord gepleegd door den caféhouder te steken. Het staat nog niet positief vast, wat er met de vrouw is gebeurd. Uit de bekentenissen van verdachte blijkt verder, dat de daders bij de Keersluisbrug het ontvreemde geldkistje hebben geopend met de sleutels, die de K. uit de zakken van den café houder had gehaald. Het kistje werd te water gegooid. Toen men later bij het onderzoek o.m. met een sterk magnetische dreg het water ter plaatse afvischte, werden, naast andere voor werpen niet minder dan 5 messen opgehaald. Tegen de verdachten bestaan, behalve de be kentenissen van B., ook nog andere aanwijzin gen. Ten aanzien van verdachte van T. beschikt men bijv. o.m. over de volgende gegevensToen de beide andere verdachten werden gearres teerd, is van T. indertijd als getuige gehoord. Direct daarna is hij naar de woningen van de beide andere verdachten gegaan en heeft daar zenuwachtig gezegd: „Als je iets van die reis hebt, dat verdacht is, doe dat dan weg; je mag er niets van in huis houden!" Op de terugreis van Madagascar heeft hq ook verschillende dingen gezegd, die te denken gaven. Zoo moest hij te Port Said op een andere sleepboot over stappen en heeft toen tegen een der opvaren den gezegd: „Jij in mijn plaats en Dirk (dat is de voornaam van dezen verdachte) met Kerstmis achter de tralies." Het laatste is uit gekomen. Bij een andere gelegenheid heeft hq gezegd: „Wil je gelooven, dat die zaak geen dag uit mijn gedachten is." Een brief, dien hij uit Oran aan zijn vrouw wilde zenden, werd niet verstuurd, doch later in zijn bagage aangetrof fen; ook deze bevat zeer bezwarende aanwq- zingen. En na de meergenoemde reis met de „Pieter de Bitter" kwam deze verdachte thuis mét geld, waarvan hq in een gesprek zei, het te moeten deelen met De K. en B„ de beide andere verdachten! In den ouderdom van bijna 77 jaar is van ochtend te Eindhoven overleden dr. A. C. M. van Moorsel, een in het Zuiden zeer ge zien medicus, die zijn loopbaan als officier van gezondheid aanving. Dokter van Moorsel werd in 1861 te Eind hoven geboren. Hq studeerde aan de Universi teit van Amsterdam en werd als officier van ge zondheid bij de huzaren te Venlo gedetacheerd. In 1894 promoveerde hij tot doctor in de ge neeskunde. In 1921 verliet hij den dienst met pensioen, in 1927 werd hem de titulaire rang van kolonel toegekend. Inmiddels was de over ledene in 1900 benoemd tot geneesheer-directeur en chirurg van het Groot Zieken-gasthuis te 's-Hertogenbosch, in welke hoedanigheid hq groote bekendheid in het Zuiden verwierf. In 1928 legde dr. Van Moorsel zijn praktijk neer en vestigde zich te 's Gravenhage. De laatste jaren was hq in Eindhoven woonachtig. De overledene was Officier in de Orde van Oranje Nassau en begiftigd met het kruis van verdienste van het Eindhovensche Roode Kruis. In Februari j.l. werden met Ned.-Indië in totaal 703 gesprekken gevoerd, waarvan 223 in Nederland en 480 in Indië werden aangevraagd. In het totaal zijn 115 goedkoope gesprekken ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan der radio-verbinding begrepen. Van de in Nederland aangevraagde gesprek ken hadden 157 betrekking op zakelqke en 66 op familie-aangelegenheden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken waren deze aantallen 204 en 276. In totaal wer den 36 verzamelgesprekken gevoerd. Van huis uit werden 563 gesprekken gevoerd, waarvan 187 in Nederland en 376 in Indië wer den aangevraagd. In het verkeer van Ned.-Indië met andere landen via Nederland werden 19 gesprekken gevoerd. Naar wij vernemen, is de groote verloting, welke georganiseerd werd door den Noord- Hollandschen Bond van het Wit-Gele Kruis, en waarvan de trekking in de afgeloopen week geschiedde, een groot succes geworden. Meer dan 23000 loten werden verkocht. De opbrengst van deze loterij zal ten goede komen aan het werk van gezondheidszorg en ziekenverpleging, dat de bond en zijn afdee- lingen in de provincie N.-Holland verrichten; een gedeelte van de opbrengst zal worden ge reserveerd in een fonds, waaruit steun geboden zal worden aan nieuw opgerichte kleine af- deelingen. Woensdag 9 Maart is het veertig jaar ge leden, dat dr. L. de Jonge S.J., redacteur van „Studiën", te Nqmegen in de Orde der Jezus ieten trad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9