UIT DEN OMTREK y y y WEK DE GAL SN UW LEVER OP De avonturen van een verkeersagentje K-. Mm oni: f 2495.- SHEA Lüchtyerdëdïqmqs FdnaS 6 CYL. HANSA WOENSDAG 9 MAART 1938 HEEMSTEDE HILLEGOM VOGELENZANG Ook Uw steun! VELSEN ZANDVOORT ZAANDAM van de lersche Brigade HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage 4 onder de kap Joh. Swaalf.Tel. 10663 RIJKSVISCHAFSLAG DOOR RANDALL PARRISH Vergadering „Stille Omgang" Dinsdag avond hield de afd. Heemstede van het genoot schap „Stille Omgang" haar jaarvergadering. De deelnemers worden op 12 Maart verwacht vóór het Lof, dat Zaterdagavond om half 11 gehouden wordt in de parochiekerk van den H. Bavo. Zij, die de wandeling naar Amsterdam maken, nemen plaats links in de kerk. De tocht vangt dan aan direct na het Lof. Zy, die per tram naar Amsterdam gaan, ko men des nachts om kwart over 2 bijeen aan de IJzeren brug, om dan gezamenlijk naar de Tempelierstraat te wandelen. De tram vertrekt om 3 uur. Na den omgang in Amsterdam is er om 5 uur een H. Mis in de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade. Tevens werd medegedeeld, dat de tramkaart jes tot uiterlijk Zaterdagmiddag 12 uur ver krijgbaar zijn bij den heer L. Vosse, Raadhuis straat 24, alwaar ook nieuwe leden zich kunnen aanmelden. Het ledental bedraagt thans 340. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. Groenland, L. A. Vossen en P. de Wildt. Vervolgens hield de zeereerw. zeergel. heer N. Ph. J. v. Ruijven, leeraar aan het Seminarie Hageveld, een rede. Spr. wees er op, dat God steeds een bedoeling heeft met groote gebeur tenissen. o.a. met het wonder van 600 jaar ge leden, dat tot gevolg had, dat zelfs een keizer daar zijn eer kwam betuigen. Het is een stille omgang, aldus spr., omdat openbare processies verboden zijn. Straks, aldus spr., gaat gij langs den weg die geheiligd is door tijdgenooten en voorgangers van eeuwen terug. Wees dan indachtig de intentie van dit jaar: ,Jhet behouden en vermeerderen van de christelijken levensernst in de huisgezinnen." Bij de rondvraag werden voorloopige bespre kingen gehouden over een te maken tocht per autobus inplaats van per tram, omdat dit ver schillende, vooral financieele, voordeelen met zich meebrengt. Het bestuur kreeg opdracht bij een volgende gelegenheid dit plan nader uit te werken. R. K. Volksbond. Hedenavond houdt de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volks bond haar laatste ledenvergadering in dit win terseizoen. St. Josephgezellenvereeniging Dinsdag avond hield deze vereeniging een ledenvergade ring. Na het zingen van „Onder Kolpings Eik" volgden verschillende mededeelingen. Hierna was het woord aan den heer Sweers, die een lezing hield over „De cultureele vorming in de St. Josephgezellenvereeniging." Spr. noemde het onderwerp een brandend vraagstuk. Wy moeten ons eigen leven beter maken en zoeken naar den juisten levensstijl, om daarna wat we zelf verworven hebben aan anderen mee te dee- len en te propageeren. De cultureele vorming moet een levensbehoefte zijn en geen deugd Dan wees de inleider op de tegenwoordige sport- verdwazing en hij stelde daartegenover de mid delen tot een inneriyk, rijk leven. Om te laten tyooren, wkC- schoonheid is, declameerde spr. „Zonnekind". Het spel, de zang en de dans moeten geheel vervormd worden. Dan komt het leekenspel, waarvan velen denken, dat dit een godsdienstige politieke overtuiging is of massaspel. Dit spel werkt verheffend, omdat het gespeeld wordt om het spel zelve. Na de pauze toonde spr. de verschillende mid delen aan voor spel, declamaties en vertellin gen in de vereenigingen. Nadat de heer Sweers op verdienstelijke wyze „Barrabas" gedeclameerd had, besloot hij met het laatste couplet van „Onder Kolpings Eik", De vice-praeses dankte den inleider voor zyn lezing. Na een korte rondvraag volgde sluiting der vergadering. De „B. V. L." Dinsdagavond hield de Hille- gomsche Bijz. Vrijw. Landstorm onder leiding van den heer J. O. Vermeer in Hotel Flora een propaganda-avond. In zijn openingswoord heette de heer Vermeer allen hartelijk welkom, inzonderheid den bur gemeester en sprak zijn groote vreugde uit over het feit, dat deze het eere-voorzitterschap had willen aanvaarden. Met groot genoegen verklaarde de burgemees ter als eere-voorzitter op te treden en zyn krachten aan den B. V. L. te wijden. Hierna bracht de plaatseiyke leider, de heer J. van Roode, verslag uit over het afgeloopen jaar, dat niet ongunstig werd genoemd. Er tra den 17 nieuwe leden toe; met de motorbrigade van 30 man telt de afdeeling thans 212 leden. In de kas was een batig saldo; de verstand houding met de burgerwacht is uitstekend. Bij de schietoefeningen slaagden 5 leden voor het brevet scherpschutter en 6 voor dat van Ko- ningschutter. Vervolgens hield Ds. A. Verwaal uit de Kaag een rede over „Het drievoudig snoer", waarmede spr. God, Oranje en Nederland bedoelde. Spr. gaf een historisch overzicht van de groote daden der Oranje's, zoo ook van de ellende van Nederland zonder Oranje in den Franschen overheerschingstijd. Onder daverend applaus verklaarde hij, dat Nederland niet zou dulden, dat een dictator of leider de Koningin tot een schaduwbeeld zou maken of dat de Oranje-ko karde door een roode tulp zou worden verdron- Veel hebben wij met Oranje doorleefd en reeds nu staren wij vol biydschap naar 6 September om het 40-jarig jubileum van onze geliefde Ko ningin te vieren. Kapelaan J. Voortwist varieerde B. V. L. met de woorden: „Bouwt voort lui!" Hy herinnerde aan het woord „historia docet", de geschiedenis leert. Ook herhaalt zij zich en spr. wees in dit verband op de Fransche revolutie, die van 1348 en vervolgens die van dezen tijd. Scherp becri- tiseerde hij de gebeurtenissen in Sovjet-Rusland, Duitschland, enz. De geheele wereld is een vuur massa, gereed om los te barsten. De toekomstige strijd zal gaan met absoluut Christendom aan de eene en fascisme en communisme aan de andere zijde. De commandant van 't landstormkorps Zuid holland-West reikte vervolgens met hartelijke woorden van waardeering de behaalde brevet ten en insignes uit. Op goede wijze werden de verschillende toe spraken afgewisseld door zang van het dames koor „Cantabile", onder leiding van mej. Agaath van der Meij. De heer Vermeer sprak eejfc hartelijk slot- en dankwoord aan allen die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt. St. Bonifacius Dinsdag hield de afd. Hil- legom van den Ned. R. K. Bond van Transport arbeiders de jaarvergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond. De opkomst was matig. De boeken van den penningmeester sloten met een batig saldo van ruim 20. Vervolgens bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, waarbij hy een kleine toename van leden mocht constateeren. Na eenige mededeelingen kwam aan de orde de bestuursverkiezing. De heeren Jer. van Dijk en C. van Roode werden herkozen. In de vaca- ture-A. Waterreus Jr., die niet herkiesbaar was, koos men den heer A. Waterreus Sr. De voorzitter bracht dank aan den heer A. Waterreus Jr. voor alles wat hij voor de ver eeniging heeft gedaan. Hierna sluiting van de vergadering. Vischwedstrijd Zondag hield het vischcol- lege „Nooit Gedacht" wederom een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart tus- schen Traliebrug en Bartebrug. In totaal werden 210 stuks gevangen. De eer- Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. ste prijs werd gewonnen door J. Apswoude met 53 st. De tweede en derde prijs werden respec tievelijk gewonnen door D. Apswoude en P. La- gerweij elk met 18 stuks. Zondag a.s. heeft de laatste wedstrijd plaats in dit vischseizoen op maatvisch in de Ring vaart. Stille Omgang Maandagavond hield de af deeling Vogelenzang van het Genootschap van den Stillen Omgang een druk bezochte jaarver gadering in het Vereenigingsgebouw. De vergadering werd geleid door den voorzit ter, den zeereerw. heer pastoor B. N. Terra. In plaats van een jaarverslag gaf de secreta ris enkele mededeelingen met betrekking tot de a.s. bedevaart. Met de afdeeling Rotterdam en Haarlemmer- liede is aan de afdeeling Vogelenzang in den nacht van 19 op 20 Maart de kerk „De Duif" toegewezen van 2.303.30 uur. Daar de kape laan dit jaar dentocht .medemaakt, zal de jaariyksche H. Mis voor dê levende en overle den leden van de afdeeling worden opgedragen in den nacht van den Stillen Omgang te Am sterdam. Voorts deelde de secretaris mede, dat het aantal leden met 118 constant is gebleven, ter- wyi het aantal donatrices tot 12 steeg. De rekening van den penningmeester over het afgeloopen jaar sloot met een voordeelig saldo van f 14.48. Naar aanleiding van de algemeene intentie, waarvoor dit jaar de Stille Omgang gehouden wordt, n.l. behoud en vermeerdering van c'nris- teiyken levensernst in de huisgezinnen, hield de weleerw. heer kapelaan Van Ettinger uit Hillegom een inleiding. Vervolgens had de inschrijving voor den tocht naar Amsterdam plaats; voorloopig gaven 75 personen zich op. Voor de deelnemers zal er 19 Maart des avonds om half tien een Lof worden gehouden, waarna te tien uur de eerste groep naar Half weg vertrekt; de groep naar Amsterdam ver trekt om twaalf uur. A.s. Zondag na de beide H. Missen wordt in de R.K. school gelegenheid gegeven tot het voldoen van de reiskosten en het afhalen van de programma's. Na deze mededeelingen sloot de voorzitter onder dank de vergadering. Diefstal Door een winkelier uit Velsen- Noord is aangifte gedaan van diefstal van ver schillende kruideniers- en grutterswaren uit een gesloten schuur, staande aan de Noorderlaan te Velsen-Noord. R.K. Volksbond. De afd. Zandvoort van den R.K. Volksbond belegde in het patronaatsgebouw Dinsdagavond haar jaarvergadering, welke ge leid werd door den voorzitter, den heer Th. van Ombergen. Uit het gunstig jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden met groote sprongen vooruit ging. Een aanwas van büna 50 pCt. kon worden geboekt. Bij de verantwoor ding van den penningmeester waren de inkom sten 174.01 en de uitgaven 146.56, hetgeen met het nadeelig saldo over 1936 van 6.12 thans een batig saldo opleverde van 21.33. De heeren Th. van Ombergen, A. van den Berg en S. Burry, die periodiek aftraden wer den bij acclamatie herkozen. Medegedeeld werd, dat er plannen in voorbereiding waren om een reis voor de leden te organiseeren, in het najaar te houden. Na eenige huishoudeiyke aangelegenheden, welke een geanimeerde gedachtenwisseling veroorzaakte, werd de vergadering gesloten. Vreemdelingenverkeer. De thans geheel gereorganiseerde vereeniging voor vreemdelin genverkeer heeft haar werkzaamheden aange vat en biykens de plannen leidt het geen twij fel, of de nieuwe semi-officieele vereeniging zal veel voor het vreemdelingenbezoek aan Zandvoort kunnen doen. Allereerst vermelden en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bö apothekers en drogisten in flacons van 0.75. we de verdeeling van de functies in het be stuur, welke het volgende resultaat had. Auto matisch is de burgemeester volgens de statuten voorzitter, terwijl het vice-voorzitterschap in handen is van yet raadslid C. L. Bolwidt. De functies van sedretaris en penningmeester zyn thans vereenigd en worden bekleed door den heer C. A. C. Gunthers. Zes verschillende com missies zullen in het leven geroepen worden, waarvan ieder bestuurslid automatisch voor zitter is. Deze zes commissies zyn: Het ver- huurwezen, de financiën, het hotel- en pen sionwezen, de vermakelijkheden, de lokale propaganda en de niet-lokale propaganda. Iedere voorzitter zal worden, bijgestaan door vier leden, te kiezen uit de vereeniging. Wan neer de diverse benoemingen zijn aanvaard, worden commissievergaderingen gehouden om de belangen van de badplaats te behartigen. Verschillende plannen zijn reeds in bewerking. Simultaan-séance. Hedenavond zal de heer Lod. Prins uit Amsterdam voor leden en genoodigden van de Zandvoortsche schaakclub een simultaan-séance géVen in het clublokaal Deze séance wordt door den heer Prins geheel belangeloos gehouden en daarom kan ieder lid of geen lid, gratis van deze gelegenheid ge bruik maken er aan deel te nemen. Men wordt slechts verzocht op tyd te komen, dat is 8 uur. R.K. Middenstanders Voor de R.K. Mid denstanders in de Zaanstreek zal heden avond in Hotel „Het Wapen van Am sterdam" de Weleerw. Zeergel. heer Dr. F. Holthuizen spreken over het onderwerp „Een heid door Democratie". Dank zij de bereidwilligheid van de Federatie ZaanstreekKennemerland is deze vergade ring te Zaandam vastgesteld. Uitbreiding St. Jan Ziekenhuis Het St. Jan Ziekenhuis heeft besloten een aparte klasse in te richten voor kraamvrouwen. De verple- gingskbsten hiervan zullen dan bedragen f2.25 per dag. In verband hiermede overweegt het bestuur van de St. Janstichting uitbreiding van het gebouw ter plaatsing van een twaalftal bedden. De Zuiddijk éénrichtingverkeer Reeds eenigen tijd is de gemeentelijke dienst van Openbare Werken bezig veranderingen aan te brengen aan de bestrating' van de Prins Hen drikkade naby het Gemeentehuis. Door het aanbrengen van trottoirs is een oprijlaan ge vormd naar het Gemeentehuis, die dient voor komende en gaande trouwstoeten. Doch deze wijzigingen dienen tevens om voor den Zuiddijk en Prins Hendrikkade het éénrichting verkeer in te voeren. Dit met het oog op het steeds toenemend rijverkeer, waarvoor de smalle Zuiddijk en Prins Hendrikkade 't éénrichtings- verfraaiing is aan het begin van de kade een aantal jonge boompjes geplant. 1 „En terwyi ze vluchtte," vertelde de prinses verder, „liep ze tegen een lakei, die juist de soep bracht voor de Koninkhjke tafel. De schok was zoo hevig, dat de lakei de soepterrine liet vallen en de soep zich over den corridor verspreidde." „Ja," zeide de kabouter, erg wys, „een ongeluk komt zelden alleen." „Teneinde raad ging ik in het kippenhok. Toen ik nog een prinses was, kenden alle kippen en hanen mij, maar nu ik in een muis was veranderd, liepen ze verschrikt wég. De hanen kraaiden verwoed, alsof de morgenstond aanbrak en de kippen kakelden alsof ze een ei wilden leggen. „Hou nu toch op met dat gekakel," riep ik, maar ze stoorden zich er niet aan. Het was aan doovemans deur geklopt." Over: Nijverheidsonderwys In verband met de pogingen, die te Haarlem in het werk worden gesteld tot de vorming van leidende krachten in bedrijven (cursus voor uitgebreid nijverheidsonderwijs), welke pogin gen door ondergeteekénde ten zeerste worden toegejuicht, merkt hij op, dat alweer de oude geschiedenis zich herhaalt en door de achter deur wordt getracht binnen te halen, wat nog niet lang geleden door de voordeur is uitge worpen. De oprichting van een dergeiyk instituut zou n.l. niet noodig geweest zijn te Haarlem, in dien ter plaatse een onderwysinrichting in vol len omvang was blijven bestaan, die nog niet vele jaren geleden hetzelfde doel met haar leerlingen trachtte te bereiken als thans wordt beoogd. Bedoeld wordt de Gemeentelijke Burger avondschool met 3 vervolgklassen (Werktuig kunde, Electro-techniek en Burgerlijke Bouw kunde), die gedurende de jaren van haar be staan tot 1922 tal van leerlingen in het bezit der getuigschriften en na voldoende practische ervaring voor plaatsing in dezelfde leidende functies (leiding gevend lager technisch perso neel) der bedrijven afleverde, in welke functies velen zeer goed hebben voldaan. Andere leerlingen legden zich na het verlaten der school toe op de studie voor de Nijverheids akten en verschillenden van hen zyn thans als leeraar by het Nijverheidsonderwys werkzaam. De vooropleiding aan deze school was 4-jarig, gedurende 8 maanden per jaar en 5 avonden van 3 lesuren per week. De vervolgcursussen vorderden nog 2 jaren studie ln theoretisch- technische richting, eveneens gedurende 8 maanden per cursusjaar. De inwerkingtreding der Nyverheidsonder- wyswet maakte in 1923 'n einde aan het bestaan der vervolgklassen. De school kreeg een 5-jari- gen cursus voorloopig nog van 8 maanden per cursusjaar en 5 lesavonden van 3 lesuren per week. Bij de reorganisatie van het lesprogramma werd zooveel mogelijk getracht aan de leerlin gen dezelfde ontwikkeling bij te brengen als met den vroegeren 4-jarigeh onderbouw en de vervolgklassen kon worden bereikt, waarin men vrijwel slaagde. De toekomstmogelijkheden voor de leerlingen der school bleven dus in dit stadium ongeveer dezelfde, totdat met ingang van 1 Januari 1932 de groote slag kwam, die deze school en ook andere met uitgebreid leerplan in den lande een verlies van pl.m. 40 pet. van haar onderwijs kostte en aan de verwachtingen van haar leer lingen, althans van hen, die de lagere klassen bevolkten, den bodem insloeg. Midden in den cursus kwam n.l. het voor schrift uit Den Haag, dat bij behoud van den 5-jarigen cursus de duur daarvoor tot 6 maan den moest worden teruggebracht, terwy'l het aantal lesavonden per week tot 4 werd inge krompen. Zonder overgangsbepalingen moest deze in grijpende organisatie precies midden in den loopenden cursus worden tot stand gebracht, terwijl het imperatief voorschrift, op straffe van subsidie-verlies, de schoolbesturen (te Haarlem het Gemeentebestuur) noodzaakte aan de voor schriften te voldoen. Ondergeteekende aarzelt niet bovenvermel den achteruitzettenden maatregel een misgreep te noemen, waarvan die jongelui, wier ouders door financieele omstandigheden niet in staat zijn hen het dagonderwijs te laten volgen en die voor hun theoretische en vakontwikkeling aangewezen zijn op de avondscholen, de dupe zijn geworden. Het beperken van dit avondonderwijs ontnam hun de mogelijkheid langs geleidelijken en goedkooperi weg een toekomst te bereiken, die vroeger bereikbaar was. Er werd a.h.w. een gat gegraven tusschen de schoolontwikkeling en ae leidende posities in het bedrijf, een gat, dat zeer moeiiyk is te overbruggen en dan nog slechts ten koste van groote financieele offers, die door slechts weinigen kunnen worden op gebracht. De gevolgen van deze misgreep treden thans duidelijk aan het licht. Wat nu den in het leven te roepen cursus betreft komt het ondergeteekende niet juist voor, dat tusschen het voorbereidende en voort gezet onderwijs zich een hiaat van eenige jaren bevindt, waardoor de leerlingen op te hoogen leeftijd opnieuw in schoolverband worden op genomen. Ook is te verwachten, dat een ge deelte van het vroeger geleerde weer is ver vlogen, als het niet onderhouden is, waardoor zich in het begin vele moeibjkheden zullen voordoen. Beter ware, indien de geheele opleiding aan één onderwijsinrichting en dan zonder onder breking werd gegeven. Het groote voordeel aan een dusdanige opleiding verbonden is, dat de leerlingen op jongeren leeftijd de noodige theore tische vakbekwaamheid hebben verkregen, waardoor hun practische opleiding in niet ge ringe mate zal worden gesteund. Het uitgebreid Nyverheidsonderwys zal als dan geëindigd zijn op een leef tyd, waarop het volgens den opzet van den thans ontworpen cursus begint. Ook voor de geleidelijkheid van de studie is het zeer gewenscht, dat niet van onderwijsinrichting, zonder noodzaak, wordt veranderd. Reeds in de lagere leerjaren staat het einddoel van het ononderbroken onderricht den leerlingen duidelijk voor oogen, terwijl ook als voordeel moet worden aangemerkt, dat dit door bekende leerkrachten zal worden gegeven, Volgens de omschrijving van de toelating tot den nieuwen cursus zal deze by voorkeur wor den verleend aan gediplomeerden van de Am bachtsschool, die geslaagd zijn voor het toe latingsexamen der M.T.S. De kennis voor dit examen vereischt, wordt bhjkbaar als maatstaf aangelegd. Echter kunnen ook gediplomeerden van andere inrichtingen worden aangenomen of ook zy, die op andere wijze een zekere op leiding genoten. Het gevolg zou zyn, dat de leerlingen zeer uiteenloopend zyn onderlegd door de meerdere of mindere uitgebreidheid van het onderwijsprogramma dezer scholen, terwijl de opleiding op andere wyze in 't geheel niet is te controleeren. Alleen een toelatings examen op den voet van bovenaangehaalde maatstaf zou kunnen voorkomen, dat aan het onderwys, in den beginne althans, groote be lemmeringen in den weg worden gelegd. Echter zal een dergelijk examen een groot aantal te- leurgestelden buiten sluiten, die op dien leeftijd voorgoed van de opleiding moeten afzien en niet voor de tweede maal mogen de leerlingen van avondnyverheidsscholen voor de gesloten poort biyven staan. Naar de meening van ondergeteekende zal het gestelde doel het best worden bereikt door de opleiding te verbinden aan het bestaande avond-nyverheidsonderwijs, echter met dien verstande, dat aan het programma van den onderbouw minstens de uitgebreidheid wordt gegeven, die den grondslag vormde van het onderwijs aan den 4-jarigen cursus van de vroe gere Burgeravondschool. Wat de practische opleiding betreft der leer lingen, die reeds op 14-jarigen leeftijd in de bedrijven worden opgenomen, deze is al sinds jaren door verschillende fabrieken ter stede onder methodische leiding ter hand genomen. Gewooniyk worden voor de eerste practische vorming 4 jaren gerekend, welke jaren samen vallen met de leerjaren aan den onderbouw van het door ondergeteekende bedoelde theoretisch onderwysinstituuti. De voortgezette practiscTTe vorming heeft dan plaats gedurende de jaren, bestemd voor het uitgebreid nyverheidsonder wys. Indien men voor beide opleidingen onge veer 7 jaar rekent, zal de eindpaal op ongeveer 21-jarigen leeftijd zijn bereikt en daarna kan door de gediplomeerden volle aandacht worden besteed aan het verkrijgen van de leidende po sitie, die zeker aan de aldus opgeleide flinke werkkrachten niet zal ontgaan. Voor leerlingen van andere onderwijsinrich tingen zal natuuriyk de gelegenheid worden geopend om voor plaatsing in aanmerking te komen, indien slechts voldoende kennis is ver kregen om met vrucht het onderwijs te volgen. Tot de Burgeravondschool werden in vroeger jaren vooral toegelaten vele gediplomeerde leer lingen der Ambachtsschool, waarbij hun cijfer- lijst de aanwijzing gaf in welke der hoogere klassen de adspiranten geplaatst konden wor den. Ook in andere plaatsen zal de leemte, ont staan door de misgreep van 1933, worden ge voeld. Het kan niet uitblijven, dat ook daar zal getracht worden naar verbetering van dezen onhoudbaren toestand,- Ten köstë vahTvüel geld zal dus de ontstane schade gepoogd worden te herstellen en zal in Haarlem bij Haarlems gemeentebestuur om medewerking, dus vermoe delijk om subsidie worden aangeklopt. Er moge door den Raad in overweging wor den genomen of deze specifiek Haarlemsche zaak niet beter door de gemeente zelf ter hand kan worden genomen door de opleiding te ver binden aan haar eigen onderwysinrichting, n.l. de Gemeentelijke Avondschool voor Nyver- heidsonderwijs, het besnoeide restant van de voormalige Burgeravondschool, waardoor aan deze school de oude toestand zou worden her steld en haar teruggegeven, wat haar indertijd zeer tot schade van bedrijven en leerlingen werd ontnomen. J. bauer; Oud-Directeur der Burgeravondschool. IJMUIDEN, 9 Maart Ryksvisehafslag Versche visch; tarbot 0.94 tot 0.84 per kg., tong I.10 tot 0.66 per kg., heilbot 106 tot 0.74 per kg., griet 35.tot 16.— per 50 kg., groote schol 13.50 tot 11.50 per 50 kg., middel schol 21.tot 15.per 50 kg zetschol 32,tot 22.per 50 kg,, kleinschol z6.tot 10.per 50 kg,, bot II.50 tot 6.50 per 50 kg., schar 12.50 tot 3.60, tongschar 52.tot 24.per 50 kg., poontjes 11.50 tot 9.per 50 kg., groote schelvisch 64. tot 60.per 50 kg., middel schelvisch 43.tot 28.per 50 kg., kleinmiddel schelvisch 26.tot 23.per 50 kg., kleine schelvisch 20.tot 12. per 50 kg., groote gul 11.50 tot 8.50 per 50 kg., kleine gul 12.50 tot 9.per 50 kg., wyting 12.50 tot 2.40 per 50 kg., makreel 14.tot 12.per 50 kg., kabeljauw 54.tot 19.per 125 kg., vleet 3,33 tot 2.per stuk, leng 2.75 tot 1.40 per stuk, koolvlsch 0.70 tot 0.20 per stuk. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 10 Maart 9.01 4.27 9.53 5.01 11 Maart 10.44 5.53 11.43 6.44 12 Maart 7.43 12.23 8.23 13 Maart 0.59 8.59 1.25 9.25 14 Maart 1.53 9.53 2.12 10.12 15 Maart 2.36 10.36 2.52 10.52 36 zy drukte myn hand inniger, wat ik ais een soort toestemming opvatte. Ik sprong overeind en greep het gevest van myn zwaard. Ik leidde den weg en stond na enkele seconden in de ope ning. Al was het een donkere nacht, zoo gaf toch een flauwe glans van de sterren, die hoog aan den hemel stonden, en door spleten van de wolken heendrong, een zwak licht. Het was een spookachtig onwezenlijk licht, dat eigen- ïyk meer omhulde dan onthulde, en den meest gewonen voorwerpen een wonderiyk aanzien gaf. Dit soort half licht was eigeniyk meer angst aanjagend dan de dikke duisternis, waardoor wy ons zoo even een weg hadden gebaand, en het beangstigde meisje drong zich vol vol schrik tegen my aan, om zich heen starend naar de vreemdsoortige schaduwen. Ik kon even een glimpje van haar gezicht zien en de uitdrukking van wanhoop en van smeekend beroep, die er op te lezen stond, was voor my een aansporing om myn zenuwen tot kalmte te brengen. ,,'t Komt alleen van het flikkeren der sterren, Mademoiselle," fluisterde ik. „wy zyn alleen, zie maar, er beweegt zich niets.i „En toch beweegt het zich!" zei ze half snik kend. „Kijk eens naar dien kant! Mon Dieu! Ziet gy dat dan niet? Het komt hierheen!" Ik zag het voorwerp nu ook en mijn hart scheen een oogenblik zyn werking te staken. Saint Christopher! Wat was dat toch voor iets? Eerst kon ik er niets uit opmaken, het was zoo'n wonderlijke, zoo'n vreemdsoortige ge daante. Toen viel er een spookachtige lichtstraal op; de gestalte stond rechtop, omsloten door een oude wapenrusting XXI DE NEDERLAAG VAN DEN GEEST Xk heb nog nooit een Kelt ontmoet, die niet bygeloovig is. Het is om zoo te zeggen een erfenis van ons ras, en al lachte ik wel eens om de ervaring van anderen op dit gebied, toch ge loofde ik op dat oogenblik, dat die spookachtig voortschrydende gestalte een bewoner was van de overzijde van het graf. Wie anders zou hij kunnen zyn dan de een of andere geest uit het verleden, die was weergekeerd om deze ruïnen te bewaken? En in myn ooren klonken nog brokstukken van de praatjes der verschrikte mannen beneden mannen, die er zich op beroemden, met eigen oogen dergelijke spook achtige wachters gezien te hebben en in doods angst op de vlucht waren geslagen. Ik had hen toen voor bügeloovige lafaards gehouden, voor slachtoffers van hun verbeelding. Van het grie zelige verhaaltje van Guleteau, dat door Fran- 90is en. Jules was bevestigd, was toch wel iets in mijn hoofd biyven hangen, zy waren niet voor menschen, maar voor geesten terugge deinsd, en in weerwil van mijn pogingen om er tegen in te gaan, spookte dezelfde doode- lijke schrik voor het onbekende door myn bloed. En nu was ik daar zoo plotseling tegenover het yzige geplaatst! En het was nu niet langer een droom, een schaduwbeeld, maar de meest vep- schrikkeiyke werkelijkheid. De sterren fonkelden op een maliënkolder, op een gesloten helm, op het lemmet van een tweehandig zwaard! En het ding bewoog zich in mijn richting in een drei gende geslotenheid! Het was daar! daar! en kwam steeds nader! Ik kon natuurlijk over myn oogen wrüven en kon ze met mijn arm beschutten, maar de ontzagwekkende gestalte was steeds daar! De menschen hadden my wel eens dapper genoemd, maar op dat oogenblik had ik niet den geringsten moed. By alle heiligen, ik was bang, het zweet stond my op het gezicht, mijn adem stokte, mijn ledematen schudden heen en weer. De hemel weet, wat mij op mijn plaats hield, misschien was ik verlamd door schrik en daardoor niet in staat, my te bewegen. Maar toch kon het onmogelijk dat alleen zyn, want ik behield de kracht tot handelen, het bewust- zyn van myn plicht. Mademoiselle was op den vloer in elkaar gezakt; zy had een enkelen schrillen kreet geuit en haar gezicht in haar handen verborgen. Zonder goed te weten, wat ik deed, waagde ik, met uitgetrokken zwaard een stap naar voren, en stond tusschen hen in, tegenover ik wist zelf niet wat! En het ding i wezenlijk of onwezenlijk, geest van den doode of visioen van den levende kwam recht op my af! Ik meende zelfs de vlekjes roest op de stalen borstplaat te zien, het flikkeren der oogen door de spleten van het masker. Maar er was geen enkel geluid om de betoovering te verbreken geen stem om mij uit te dagen; geen zware voetstap knarste op den steenen vloer van het dak. De gestalte be woog zich, maar maakte toch niet den indruk van te loopen, zij scheen eerder zonder in spanning voort te glijden. Ik verbeeldde mij zelfs een oogenblik, dat ik door den romp heen een ster zag glinsteren, alsof de geheele gestalte niets dan een ijle damp was. Alleen het reus achtige, dubbelhandige zwaard was in beweging en werd omhoog gehouden door handen, die het gevest omknelden. Ik denk, dat juist deze klei nigheid, die op gewoon menschenwerk wees, oorzaak was, dat ik mijn zinnen by elkaar wist te houden, mij de overtuiging gaf, dat de vreemde verschijning, waar tegenover ik zoo plotseling geplaatst was, niets anders was dan een maskerade. En met deze overtuiging ontwaakte in mij de vroegere kracht, de vroegere strydlustigheid. Ik richtte my' fier overeind en hield mijn zwaard in de hoogte, om een mogelijken slag te paree- ren. Dank mijn Instinct, de discipline, waaraan ik in het kamp gewoon was, de training van jaren, stond ik onmiddellyk ter verdediging ge reed. Ik wist ternauwernood wat ik deed, maar mijn oogen zochten de opening in het vizier en myn zwaard richtte zich op de stootplaats. Het groote zwaard van mijn tegenstander maakte een aanvallende beweging; lis was er nu zeker van dat de handen, die het zoo stevig omknel den, van vleesch en bloed waren. Toom nam nu by mij de plaats in van den angst, dien ik zoo even had gekend; ik deed een stap vooruit en richtte den punt van mijn zwaard op iets, dat ik voor een spleet in het masker hield. Ik had zeker gemist, want de slag was forsch genoeg, het lemmet boog mee met de kracht van den slag, de punt ging omhoog en trof den onbe- schermden pols. Het groote zwaard viel met een slag voor mijn voeten neer en de in maliën kolder gehulde gestalte wankelde achteruit. Maar ik wist nu, dat ik met een man te doen had, ik wist het aan den weerstand van de stalen borstplaat en aan den half onderdrukten Fran schen vloek, die van zijn lippen kwam. Ik wierp my op den man; het gewicht van myn lichaam slingerde hem nog meer achterwaarts, maar mijn handen vonden geen houvast aan de gladde stalen bekleeding. Zoo stortten wij beiden op den grond, ik boven op hem. Hy bewoog zich niet, zijn armen hield hy wyd uit Ik hield myn oor dicht tegen het vizier van zyn helm aan, doch ik kon zelfs niet de meest zwakke ademhaling onderscheiden. Maar de man kon toch onmogelyk dood zyn. De slag, dien Ik hem had toegebracht, was niet door het staal heengedrongen, en was ook niet van zooveel be lang geweest, dat deze ernstige schade had kun nen aanrichten. Zyn bewusteloosheid was mis schien het gevolg geweest van zyn zwaren val en van den knellenden druk der wapenrusting. Wel wetend, dat hy mij voor het oogenblik geen verdere schade kon doen, richtte ik my op myn knieën op en zocht om my heen naar Made- moiselle. Zy was in het donkerste gedeelte van den toren en ik kon haar bijna niet zien staan, maar toen zy mij hoorde bewegen, begon zy te spreken. „Zyt gy het, Monsieur? Hebt gij geen wonden opgeloopen?" „Zelfs geen schram," antwoordde ik, en ik was nu weer geheel en al myzelf. „De man zat er zoo zwaar in, hy kon onmogelyk vechten." „Een man! Was het dan een man?" „Dat zou ik wel denken, want hy schreeuwde ten minste aardig, en wel in het Fransch, toen mijn zwaard hem trof. Maar de ooren kunnen tot dusver maar alleen getuigen, want de oogen zien niets anders dan het stalen omhul sel. Het komt my voor, dat hy half gestikt is, en ik heb er niet veel begrip van, hoe hij in dat ding zit vastgewikkeld. Kunt gy misschien even komen helpen, Mademoiselle?" Zy kwam vlug myn kant uit, maar toen zy eenmaal naast my stond, aarzelde zy en keek met tegenzin naar het onbewegelyke, zwarte voorwerp aan haar voeten. Denkt gij, dat hij dood is?" „Neen, maar er is veel kans, dat hy gauw dood gaat, tenzy wy dezen helm weten los te maken en hem daardoor wat frissche lucht kun nen geven. Hij moet zwaar zijn neergekomen en is door den hevigen slag bewelmd geraakt. Dit hier is zeker de haak, als ik my niet vergis, dit leeren ding! Op myn woord, het is zoo hard als ijzer." „(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2