ft I St. Antoniusschool in het zilver I I BuiCK-Chevrolet! 35, 25, 20, ALBERT HEIJN HABANERA LA HABANERA Haarlem, 9 Maart NERFBOON-KOFFIE HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING The Dagenham Girl Pipers Komen in haarlem i BW VRIJDAG -WÉ De vasthouding van Niemoeller Kort en volledig WOENSDAG 9 MAART 1938 Het groote offer N.V. AUTOGARAGE VAN LENT Viering op 26 April Oplichters aangehouden Herdenking 25-jarig bestaan ZARAH LEANDER The Dagenham Girl Pipers AGENDA WEGENS MEINEED VIER MAANDEN GEËISCHT WERKLOOSHEID DAALT PATER WILLEMSE O.F.M. Naar aanleiding van zijn 40-jarig jubilé MAAKT U HET LEVEN GOEDKOOPER] Delmonte Zalm /5Q per groot blik jr ct Philippe Canaud JE Sardines per blik 52, J"*1 i Goudsche Kaas fijnste volvette per pond42, 38 Extra Honingkoek in carton, per stuk Champignons per blik 50, 30, OFFICIAL DEALER VOOR HEEMSTEDE - AERDENHOUT ZANDVOORT - HAARLEMMERMEER BENNEBROEK EN AALSMEER RAADHUISSTR. 53-65 - HEEMSTEDE TELEFOON 28 810 Een goede naam op onderwijsge bied is het voornaamste feit uit de geschiedenis Programma Radio-centrale ZARAH I IWIM II in KOMT VRIJDAG VEROORDEELD WEGENS BIGAMIE Loterij van „Haarlems Bloei" In 125 jaar uitgegroeid van een schutterijcorps tot een uit stekend symphonie-orkest Waarom opgericht? Stedelijk Muziekcorps Zij verkochten borstels zooge naamd voor blinden BURGERLIJKE STAND REMBRANDT THEATER BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem 2e klasse klein biljart VERDUISTERING GEPLEEGD? Gezonde kinderen zijn zoete kinderen. NOORSCHE MEDICINALE LEVERTRAAN Bioscopen 10 Maart Bioscopen Maakte U reeds Uw Nerf- boongedichtje? De inzending is morgen gesloten. Vrijdag a.s. publicatie van de toege kende prijzen. 32 cent per half pond 'JSccCen/U wa( 2l schenkt! GRH0UTSIR.I59 HLEf:l0156 STAD Een niet-katholiek, de heer S., stuurt ons on derstaand stukje met verzoek dit in ons blad op te nemen: Het gebeurde, schrijft hij, kort geleden, dat twee eerwaarde zusters, waarschijnlijk na Vacantie, weer naar hun klooster terugkeerden. Zij zaten genoeglijk in de wachtkamer te yra- ten met Moeder en andere familieleden. Het uur van vertrek was aangebroken en de familie toog naar buiten. Oud moedertje ging aan den arm van haar dochter. Men kon het haar aanzien, dat zij trotsch was op haar kind, dat zich nu weer aan haar liefdewerk ging wij den. In dienst van haar grooten Meester. De trein rolde binnen en toen kwam het; het laatste „tot weerziens". Moeder pinkte een traan weg, maar hield zich toch goed. Zij gaf haar kind weer over aan haar Heer en haar roeping. Een laatste kus en nog een hartelijk «Dag Moeder" klonk en toen was alles voorbij. t>e trein vertrok. Ik reisde in denzelfden coupé. De zuster haalde den Rozenkrans te voorschijn. Een stil gebed voor Mceder? Het ontroerde mij en maakte me stil. Tot zoover de briefschrijver, aan wiens wensch tot publicatie wij gaarne voldoen. Onze lezers weten echter, dat het offer van dit mcedertje waarschijnlijk nog grooter is dan hij veronderstelt. Hij veronderstelt natuurlijk, dat de klooster zuster op vacantie is geweest en weer voor eeni- gen tijd naar haar klooster terugging, om dan Weer met vacantie bij moeder terug te keeren. Onze lezers weten echter, dat in het algemeen kloosterzusters geen vacantie thuis genieten en dat zij, eenmaal in het klooster, gewoonlijk niet ttieer thuis komen dan wanneer vader of moeder in stervensgevaar verkeert. En zoo is de veron derstelling niet gewaagd, dat de kloosterzuster, die de bewondering van onzen niet-katholieken vriend opwekte, terug kwam van een zeer zwa- ren g'ang. Misschien had zij haar vader ernstig ziek, overleden wellicht, thuis achtergelaten. En haar moeder zou zij waarschijnlijk nimmer meer of slechts op het ziekbed terugzien. Dat waren de moeilijke oogenblikken des le vens, waarin zij haar toevlucht nam tot het Ro zenkransgebed! Wat een groot geloof moet de godsdienst geven, als hij tot zUlke allergrootste offers in staat stelt. Een offer voor moeder; maar een offer ook voor de dochter. Want het zijn in den regel de slechtste en minst ontvankelijke kinderen niet Uit een gezin, die zich aan den dienst van God Wijden en het klooster binnentreden. loten voor begunstigers, zoowel als van de ge wone loten is tot zoover alleszins bevredigend geweest. Naarmate de trekkings-dag, 29 Maart a.s. nadert, stijgt de lotenverkoop in snel tempo. Het publiek vindt het wel een aardig denk beeld door het koopen van een of meer loten een instelling als „Haarlems Bloei" te steunen en tegelijkertijd een kans te verwerven op een der vele fraaie prijzen, zooals de 4-per- soons Ford Junior 1938, het Philips Symphonie Radio-toestel of een der geheel vrije reizen naar het buitenland voor één of twee personen. Ook een stofzuiger, waschmachine, gas-oven of een der vele andere prijzen zal men immers ook gaarne winnen. „Haarlems Bloei" heeft bij deze loterij het aantal loten tot 10.000 beperkten ondanks dat betrekkelijk kleine aantal loten toch al die mooie prijzen, zulks is alleen mogelijk gewor den, mede dank zij de bereidwilligheid van een aantal Haarlemsche firma's, die sympathisee- ren met „Haarlems Bloei." Het is dus zeer wel mogelijk, dat reeds ge- ruimen tijd voor de trekking alle loten zijn uitverkocht. Wie beslist ditmaal een lot wil hebben, wachte dus vooral niet tot het laatst. Een inwoner van Zandvoort had in Septem ber 1936 door een stoffeerder eenige stoelen laten overtrekken. Over de betaling ontstond oneenigheid en tenslotte leverde de stoffeerder de stoelen af, door ze voor de woning van den Zandvoorter onder een luifel te plaatsen. Bij het civiele proces, dat uit het meenings- verschil voortvloeide, verklaarde de Zandvoor ter, dat hij niet wilde betalen, o.a. omdat de stoelen voor zijn deur waren gezet en natgere gend waren. Een plaatsgenoot hield onder eede vol, dat het op dien tijd hard had geregend. Volgens ver schillende andere getuigen echter was het dien middag droog geweest en ook volgens de offlci- eele regenmeters in de buurt was er dien dag weinig of geen regen gevallen. De jongeman die vol hield dat het flink goot werd wegens mein eed vervolgd. De rechtbank te Haarlem veroor deelde hem tot vier maanden gevangenisstraf. Woensdag diende de zaak voor het gerechts hof te Amsterdam. De procureur-generaal eisch- te bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Bamberger, pleitte vrijspraak, subs, drong hij op clementie aan. De afgeloopen week is een vrij goede voor Haarlem geweest, wat de daling van het aantal werkloozen betreft. Het cijfer daalde met 155 of tot 6222. Het gunstige verschil met dezelfde week in 1937 is thans 264, met 1936 totaal 770. Pater fr. E. Willemse O.F.M. verzoekt ons het Volgende op te nemen Wat zoo gemakkelijk onopgemerkt had kunnen voorbijgaan, omdat niemand er vermoeden van had, is ter elfder ure en dan nog foutief dcor he pers bekend gemaakt, n.m. dat vóór 40 jaren °P 19 (niet 29 Maart bovengenoemde de H. Priesterwijding ontving1. Als het opzet geweest is mij te nopen tot feestvieren, kan het jammer genoeg niet door gaan. Wat zou dat aardig geweest zijn mij te hiidden van confraters en enthousiaste Haarlem mers vereeuwigd te zien op de gevoelige plaat! Om verschillende redenen echter hecht ik er aan dat die dag zonder uiterlijk vertoon pas seert: le. de tijd, welke ons van dien jubeldag nog scheidt is te kort om de noodige voorbereidingen te treffen voor zoo'n feest vereischt! En in dit ge- Val ben ik zeker tegen nacht- en overwerk! 2e. de rouw of boeteliturgie der H. Kerk in he 40-daagsche Vasten is niet vereenigbaar met Welke openbare feestviering ook De heerlijke op bloei van het liturgisch leven moet ieder dus Weerhouden tegen den geest van echt-Room- sche leven te misdoen. En moet de priester daar- «1 niet het voorbeeld geven? Maar wordt die jubel dan tot na Paschen uit gesteld? Ook dat niet. 3e. door droevige familieomstandigheden staan mijn hoofd en zinnen er niet naar, mij bij ®ene huldiging in welken vorm ook rp mijn Maats te gevoelen. Conclusie: een beleefd verzoek, dien dag zon- her uiterlijk vertoon te doen voorbijgaan. Een de voot en hartelijk gebed echter kan ik góed ge bruiken; en daarvoor bij voorbaat mijn dank. Mccht iemand er iets voor voelen mij in allen eenvoud te komen complimenteeren, dan geef ik haarvoor gaarne gelegenheid in de pastorie op 2 on dag 20 Maart 's middags van 35 uur. Die er anders over denken en daarom nu lie ver thuis blijven, zal ik er heusch niet onvrien- helyker op aanzien. kOFlLVtSANCltn^ Voordeeligste Kruideniersbedrijf in Nederland Willy Derby heeft onlangs bij de een of andere gelegenheid we meenen een jubileum z'n voormalige schoolkameraden bij elkaar geharkt en gezamenlijk hebben deze toen op nieuw de banken van de lagere school bevolkt waar zij zes of meer jaar lang moeizaam onder het wakend, geduldig oog van onderwijzer of onderwijzeres de kennis binnenhaalde, welke zij nu iederen dag vele malen gebruiken. De doorgaans, blijkens de foto, kaalhoofdige of grijsharige leerlingen, werden weer „zoet ge houden" met liedjes (levensliedjes!), die wel veel verschild zullen hebben van de gezangen welke zij vroeger, kortbroekerig en baardgroei- loos, in dezelfde klas zongen. Ook de oud-leerlingen van de St. Antonius school zouden binnenkort zoo'n reünie kunnen; houden, want dan zal dat gebouw zijn zilveren bestaansfeest vieren. Maar kaalhoofdigen of grijsharigen zullen zich onder die oud-leerlin gen nog wel niet bevinden. Ben ouderdom van 25 jaar na den schoolleeftijd als maximum is immers nog geen excuus voor een halve of heele maan op den schedel of grijze haren. Het schooljubileum wordt dus nog een feest van de jeugd, en van de jonkheid, waartoe mannen van dertig toch ook nog gaarne willen behoo- ren. De St. Antoniusschool is „die dritte im Bun- de" van de jubileerende R. K. scholen in Haar lem. De St. Josephschool en de R. K. School- vereeniging zijn haar voorgegaan. 9 April 1913 werd de instelling plechtig ingewijd door Z. H. Exc. Mgr. A. J. Callier, toen Bisschop van Haarlem, zooals een nog in het gebouw aanwezige gedenksteen ver meldt. Op dien steen vonden wij ook andere namen: dien van den architect, den heer P. J. Bekkers, van de aannemers: de fa. Schiphorst en Philips, van het kerkbestuur: pastoor P. A. F. Rooyakkers en van de heeren B. E. C. Seignette, J. J. van Scheyn- del, H. P. Wiegman, dr. L. C. Proot en Jos. B. C. Schlaghecke, allen bekende Haarlem mers. Vijf en twintig jaar is bijna de helft van een menschenleeftijd, gemiddeld genomen. In deze periode is er veel gebeurd op politiek (we reldoorlog!), op sociaal, economisch en ander gebied. Maar de St. Antoniusschool is al die jaren lang vrij van groote schokken gebleven. De voornaamste veranderingen bepaalden zich tot een wisseling van schoolhoofd de heer Scheepers werd opgevolgd door den heer Wil- leman tot een komen en gaan van het on derwijzerspersoneel en van leerlingen en van omwisseling van gymnastieklokaal in patro naatszaal en omgekeerd. Alleen eenige feesten: priesterfeesten en derg., brachten het school leven eens wat uit zijn gewone doen, maar an ders verliep alles langs de rustige lijnen der geleidelijkheid. Voor onderwijs, dat gegeven moet worden in een kalme sfeer, is zulks na tuurlijk zeer te prefereeren. Het komt dan het best tot zijn recht. En dat juist is eigenlijk het belangrijkste „feit" uit de 25-jarige geschiedenis van de thans jubileerende school: op onderwijsge bied heeft de instelling een zeer goeden naam. Jaar op jaar slagen alle candidaten voor de middelbare scholen. Bij de stichting was het onderwijs geen sine cure, want de school werd na andere paro- chieele onderwijsinstituten gebouwd en kreeg dus, behalve de leerlingen uit de parochie, ook die jongens, die andere scholen niet beliefden. Maar het hoofd van de school, de heer Schee pers slaagde erin, dank zij de voortreffelijke hulp van de onderwijzeressen en onderwijzers, het peil van de school steeds op te voeren en doorgaans stond de huidige jubilaresse dan ook zeer goed aangeschreven. De heer Willeman, het tegenwoordige hoofd, zorgt ervoor blij kens de uitstekende reeds gememoreerde resul taten ieder jaar dat dit peil ook behouden blijft en hierin wordt ook hij gesteund door degenen, die met hem den jongens de eerste be ginselen van de verschillende vakken bijbren gen. Het gebouw heeft men niet behoeven te wijzi gen en men mag dus zeggen, dat de architect van toen, de heer Bekkers, getoond heeft eev» bekwaam man te zijn, wiens schepping ook heden nog aan de behoeften van den moder nen tijd kan voldoen. Centrale verwarming, eerst na den oorlog zoozeer opgekomen, kreeg het gebouw al bij zijn stichting. Ook het leer lingental is vrijwel constant gebleven, de klas sen hebben eigenlijk altijd vol gezeten en zijn dat nu nog, zoo vertelde ons een onderwijzeres der school, mej. Beaufort, die van het onder wijzend personeel het langst aan deze school' verbonden is. Volledigheidshalve vermelden wij, dat het kerkbestuur thans bestaat uit pastoor Th Roorda O.F.M., en de heeren J. J. Kimman, J B. C. Schlaghecke, J. A. M. Bekkers, dr. R. J P. Muller. En bij dit jubileum mag ook niet vergeten worden hoeveel goeds de tweede voor zitter van het schoolbestuur, pastoor J. P. Rey- nenberg O.F.M. z.g. voor de instelling heeft verricht. Zijn naam zal daar altijd in dank bare herinnering blijven. In verband met de vasten is de jubi leumviering uitgesteld tot 26 April. De herdenking is in eenvoudigen stijl gehou den: een plechtige H. Mis des morgens en des middags een kinderfeest. Maar al worden er geen grootsche feesten gehouden, al zijn er geen gedenkboeken vol te schrijven over feiten uit de geschiedenis, toch vermoeden we, dat menig oud-leerling nog eens zal terugdenken bij deze gelegenheid aan het lokaal, waar hij het abc leerde, poppetjes tee kende, strafregels schreef of andere „beelden uit zijn schooljaren", die in de herinnering blij ven, al wordt men ook minister-president, gou verneur van de Molukken of directeur van een, bankconcern in Argentinië. Donderdag 10 Maart programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: 8.00 Keulen, 10.35 Parijs R., 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Parijs Radio, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Parijs PTT Nord, 3 05 Parijs Radio, 3.35 Droitwich, 5.20 Brussel Ned., 6.30 Keulen, 9.20 Warschau, 10.10 Keulen, 11.20 Di versen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.10 Droitwich, 12.50 Londen Reg., 1.20 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 5.20 Droitwich, 6.35 Brussel Fr., 7.20 Droitwich^ 10.40 Pauze, 10.45 Londen Reg., 11.25 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Populaire muziek. 1. Kaffekiatsch, 2. Potp. van Strauss walsen, 3. My Cavalier, 4. Wanneer je alles had, 5. Sit ting in a jail house, 6. Dinah, 7. Lieberfreud, 8. Hungaria marsch, 9. Marching along together, 10. Hier ist eine Wohnung zu vermieten, 11. Liebesleid, 12. While the tango moans, 13. Alexander Ragtime band, 14. Rakoczi marsch, 15. Het meisje met de blauwe hoed, 16. Pal of my dreams, 17. Dan, dan the yodeling man 8.0012.00 Diversen. 99 99. Een boekhandelaar te Haarlem is Woensdag ■foor het gerechtshof te Amsterdam tot negen Maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens bigamie. De man was met zijn vrouw overeengekomen te gaan scheiden; hij had een verhouding met eeh minderjarig meisje. Om niet met den straf rechter in aanraking te komen ging hij met haar een huwelijk aan te Londen. Hij verkeerde he meening, dat dit tweede huwelijk, in Enge land gesloten, hier te lande niet geldig was. De Rechtbank te Haarlem veroordeelde hem tot één Jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had öevestiging van het vonnis gerequireerd. Men schrijft ons: laatste paar weken van de loterij van «Haarlems Bloei" zijn ingezet. De propaganda ervoor is zoo juist op volle kracht gebracht. Pe verkoop van speciale in prijs gehalveerde Naar wij vernemen zal het 25-jarig be staan van de Haarlemsche Orkestvereeni- ging feestelijk worden gevierd. De plannen worden thans ontworpen en zullen t.z.t. worden gepubliceerd. In Maart 1913 werd de vereeniging opgericht. Feitelijk bestaat de Haarlemsche Orkestvereni ging als H.O.V. nog geen 25 jaar. Wat in 1913 gebeurde, was de omzetting van het toenmalige Haarlems Muziekcorps in een vereeniging, die later den naam van Haarlemsche Orkestvere niging kreeg. En onder dien naam, afgekort tot H.O.V., is de vereeniging zeer bekend geworden niet alleen, maar verwierf zij ook in binnen- en buitenland een renommée en algemeene waar deering. De naam „Haarlems Muziekcorps", welken de Haarlemsche Orkestvereeniging vroeger droeg, wijst er al op, dat het orkest eertijds een muziekcorps geweest is. En inderdaad, als muziekcorps bestond het al zoo wat een eeuw, toen in 1913 de Concertvereeniging werd opgericht. En zelfs na die oprichting is het orkest als harmonie nog geruimen tijd blijven bestaan en was het een dubbele in stelling: symphonie-orkest en muziekcorps. De muzikanten moesten dus bedreven zijn zoowel voor blaas- als voor strijkmuziek. Waarom werd in 1913 de Concertvereeniging opgericht? Het Haarlemsche Muziekcorps was in zijn oorsprong eigenlijk de muziek van de schutte rij. Als de schutters uittrokken, b.v. bij feeste lijke gelegenheden, dan moest dit natuurlijk op geluisterd worden door muziek en daarvoor wa ren de pijpers en tamboers. De Haarlemsche schutterij heeft haar ups en downs in den loop der eeuwen gekend en na tuurlijk met haar ook het muziekcorps. De Fransche overheersehing liet de schutterij ver dwijnen en daardoor moesten, de Haarlemmers ook het muziekcorps missen. Maar in 1813 kwam een oude vechtjas in Haarlem wonen, die onder Napoleon had gediend, een Duitsche muzikant, die met een Haarlemsche trouwde en hier het muziekcorps heroprichtte. De schutterij was weer als een Phoenix voor de zooveelste maal herrezen en marcheerde weer lustig door de straten der stad. Maar wat is marcheeren zon der marschmuziek? De cadans van de regel matige stappen der schutters dient begeleid en aangevoerd te worden door het geluid van trom petten, trommels en andere muziekinstrumen ten. De militaire muziek was echter zooals zoo veel andere zaken op velerlei gebied in den Napoleontischen tijd veranderd. Zij was groot- scher, breeder, geweldiger geworden in omvang en karakter en het nieuwe schutterijcorps werd daaraan aangepast. Het werd wat men nu zou noemen „modern" voor dien tijd gemaakt. En de dirigent, de heer J. W. Weidner, zorgde er ook voor, dat het corps eigenlijk een harmonie modem bleef door telkens ook de nieuw uitge vonden muziekinstrumenten in te voeren. Vijf tig jaar lang bleef hij den dirigeerstok over de harmonie zwaaien en in dien tijd was het corps op hoog peil gekomen en aangezocht voor de opluistering van talrijke feesten, niet alleen die algemeen door de burgerij gevierd werden, maar ook door particulieren afzonderlijk. Van het aftreden van Weidner maakte men gebruik om de Harmonie om te zetten van een dilettantenclub in een stedelijk muziekcorps, bijna twintig man sterk. Tot kapelmeester werd benoemd de heer M. H. Muller, maar die benoe ming was wel niet erg gelukkig, want zijn ka pelmeesterschap is niet de meest roemrijke tijd van het corps geweest. De tucht verslapte en het muzikale peil van vroeger bleef niet ge handhaafd. De Sociëteiten engageerden dan ook orkesten van buiten de stad voor hun feesten en dat was natuurlijk geen compliment voor het Stedelijk Muziekcorps. Tot die orkesten behoorde het Schutterij corps uit Den Bosch met den heer Chr. Kriens als dirigent. Dat corps Dinsdagmorgen zijn door de Bloemen- daalsche politie aangehouden twee perso nen, n.l. W. H. J. uit Rotterdam en H. G. A. uit Amsterdam, die borstelwerk te koop aanboden en voorgaven, dat de opbrengst bestemd was voor steun van hulpbehoe vende blinden te Amsterdam. Wijl reeds verschillende malen over derge lijke kooplieden is geklaagd en doorgaans bleek, dat zij met geen enkele blindeninstelling in verbinding stonden, is een nader onderzoek ingesteld. Daaruit bleek, dat de opbrengst in het geheel niet voor blindeninrichtingen was, doch dat de mannen het geld voor zichzelf behielden. Bovendien bleek, dat beiden een valschen naam hadden opgegeven. Zij waren in het bezit van identiteitsbewijzen met het opschrift „Steun voor hulpbehoevende blinden te Amsterdam." Ook bezaten zij derge lijke bewijzen voor blinden uit Rotterdam, Utrecht en Grave, die, al naar gelang men in een bepaalde omgeving werkte, gebruikt wer den. Na verhoord te zijn en nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn zij heengezonden. Ondertrouwd: M. van Gend en R. Schaaf. P. van Haren en J. C. de Groot. E. Groeneveld en A. Bakker. H. van den Heuvel en T. Kinderdijk. E. M. Harkmans en M. Mol. J. van Huis en E. Klaassen. J. Fiedler en E. Plinders. G. L. Wesselius en J. Bijster. A. Wolters en H. Ger ritsen. J. Joon en M. M. Pieters. G. van Kes- sel en C. P. Smal. M. Benschop en E. C. Boc- hove. A. N. Swart en E. M. Dijkman. Th. L. J. van Looij en J. C. Drogtrop. C. Timmer en A. van de Linde. Getrouwd: J. Jordan en M. J. Boerrigter. J. Wezenbeek en M. E. Koning. B. Kamstra en G. J. C. Tillemans. J. W. Duijff en T. Meijer. Geboren: H. A. van HonschotenZwanen burg, d. A. W. BriejerLeopold, z. D. K. Boks v. d. Ploeg, d. M. C. Noordijk—de Bruijn, d. J. I. KuykenBoilerman, z. H. C. M. Teeuwen Verkooij, d. J. VisserSchaap, 2d. Overleden: C. J. v. d. Putten—Harren, 65 J„ Pladellastraat. GEBEUREN ER GROOTE DINGEN IN HAARLEM IN DE GROOTE UFA-FILM INTOCHT IN HAARLEM VAN: die de voorstellingen van LA HABANERA zullen opluisteren met hunne origineele Schotsche muziek en dans. vonden de Haarlemmers heel wat beter dan hun eigen harmonie en in 1888 barstte dan ook de bom: het Stedelijk Muziekcorps werd opge heven en een nieuw opgericht, waarvan de heer Chr. Kriens dirigent werd. Kriens pakte de zaak meteen flink aan en maakte het ensemble spoe dig tot een zeer gewaardeerd corps. Tevens werd het tweeledig: strijkorkest en harmonie. De stad gaf f 6000.subsidie, maar de tekorten van het orkest stegen en de gemeente had geen zin om die voortdurend te blijven bijpassen. Daarom ging Kriens op het einde van de vorige eeuw het ensemble zelf exploiteeren, hetgeen hij tot 1913 heeft volgehouden. Het gemeentebestuur gaf hem ieder jaar f 10.500 subsidie. Het corps werd dan ook populair als de „Harmonie van Kriens". In 1913 was de exploitatie voor den oud ge worden Kriens te zwaar geworden en daarom werd die overgenomen door een speciaal daartoe opgerichte vereeniging, die thans als Haarlem sche Orkestvereeniging jubileert. Kriens werd in 1920 opgevolgd door Louis Boer, die weldra overging naar de Grenadiers en Jagers en op zijn beurt opgevolgd werd door Nico Gerharz. Deze dirigent heeft van het corps 'n zui ver symphonie-orkest gevormd en de har- moniemuziek dus afgeschaft. Hfj en zijn opvolgers: Eduard van Beinum, thans diri gent van het Concertgebouworkest en Frits Schuurman, de huidige dirigent, hebben l\et orkest op een hoog niveau weten te bewa ren en de Haarlemmers mogen er prat op gaan een voortreffelijk orkest te bezitten. Vooral de laatste tien jaren echter zijn moei lijk geweest voor de H.O.V. Het aftreden van Eduard van Beinum maakte de lastige keuze van een nieuwen dirigent noodzakelijk en de vermindering van het gemeentesubsidie van f 20.000 tot f 15.000.bracht de financiën in la biel evenwicht, zoodat zelfs sprake is geweest van opheffing van de H.O.V. Maar het bestuur en zeer zeker ook de actieve administrateur, de heer Luyken, versaagden niet en al is de fi- nancieele positie nog steeds zoodanig, dat het orkest niet het geheele jaar aan de vereeniging is verbonden, toch wordt er gedaan wat in de gegeven omstandigheden mogelijk is. Moge de herdenking van het 25-jarig bestaan als vereeniging voor de Haarlemmers aanleiding zijn om vooral ook het orkest zelf te gedenken want musici moeten een grooten weerklank voor de beoefening der muziek kunnen vinden bij talrijke muziekliefhebbers. Hoe grooter als het ware het klankbord is, dat de muziekliefhebbers te zamen vormen, des te beter kan ook het or kest zijn. In café „Insulinde" werd Dinsdagavond *n aanvang gemaakt met het tournooi 2e klas, waarvoor flinke belangstelling bestond. Over het algemeen stond het spel nog niet op hoop peil. v. d. Heek liep teg'en Osterthun spoedig uit met series van 17 en 31 en stond weldra met 102 om 50 voor. Eenige goede beurten, waaronder een score van 27, baatten zijn partner toen niet meer. In de 2e partij werd eerst weinig gepresteerd. Bonnet nam met kleine series de leiding en won onbedreigd, aangezien de Jonge er absoluut uit was. Ook de Insulinde-spelers Corver en Hassel- meijer bleven iets beneden hun kunnen. De eerste maakte een fraaie 30, doch vermocht zijn achterstand niet meer in te halen. Hieronder de uitslagen: G. H. Osterthun 99 25 27 3.96 C. v. 6. Hoek 150 25 31 6.— B. Bonnet 150 38 18 3.94 K. de Jonge 77 38 14 2.02 A. Corver 113 43 30 2.62 J. Hasselmeijer 150 43 14 3.48 Het programma voor hedenavond luidt: 8 uur: J. D. Ronde—C. v. d. Hoek; 9.15 irur: A. Corver K. de Jong; 10.30 uur: B. Bonnet^J. Hassel- meijer. BERLIJN, 8 Maart (Reuter) Het lot van ds. Niemoeller blijft de gemoederen in de kringen der protestantsche Belijdende kerk in beroering houden. Tijdens een gisteren in de parochie van ds. Niemoeller te Dahlem gehouden kerkdienst heeft een predikant, wiens naam niet bekend is geworden, verklaard, dat het onrechtvaardig was, dat Niemoeller opnieuw gevangen was ge nomen na zijn invrijheidstelling en dat het niet alleen een beleediging was voor het geheele protestantsche Duitschland, doch voor de ge heele christenheid. De predikant bad voor allen, die onschuldig worden gevangen gehouden. Ambtenaren der geheime politie vroegen een officier van het leger naar den naam van den predikant. Men heeft gehoord, dat de officier antwoordde: „Waarom zou ik u deze inlichting geven?" Hierop legimiteerden de ambtenaren zich. Dinsdagavond heeft de Koninklijke Mare- chaussée te Oss gearresteerd den koopman J. B., uit Oss, op verdenking van verduistering. Hij is in de marechaussée-kazerne ingesloten. Gezonde en welgevoede glim lachende en welschapen kinderen zijn de trots der ouders. Zij brengen vreugde en geluk in huis. Levertraan is niet alleen medi cijn, maar het gewichtigste voe dingsmiddel voor kinderen. De Noorsche medicinale levertraan heeft dezelfde inwerking als de gezondheidbrengende ultra vio lette stralen der zomerzon. Lever traan houdt Uwe kinderen gezond en frisch en U houdt U zelf <cfit» als U geregeld levertraan gebruikt. WERELDBEKEND DOOR HAAR VOORTREFFELIJKE KWALITEIT Gebouw St. Bavo: Comité Winterhulp, 8 uur; Esperanto, 8 uur; Proza, 8 uur; Gec. Best. Kleermakers, 8 uur; Best. Bakkers, half 7; Best. D.H.V.B., half 8; R.K. Kellners, half 1. Restaurant De Kroon: Alliance frangaise, half 9. Frans Halsmuseum. Expositie 105 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Kunstzaal Reeker; Expositie 105 uur. Toonzaal Boskamp O verveen: Tentoonstelling van Leka-voorwerpen. Rembrandttheater: „Serenade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Puberteit", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo; R.K. Grafische Bond, 8 uur; Best. Bouwvakbond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbu reau, 8 irur; Federatie Groenten- en Fruithandel, 8 uur; Ledenvergadering R.K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, kwart over 8. Frans Hals-museum: Expositie 105 uur. Teyler-mseum: Expositie 114 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Toonzaal Boskamp O verveen: Expositie Leka- voorwerpen. Rembrandt-theater: „Serenade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Puberteit", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. In verband met het groote succes van het Baskisch Ensemble .Eresoinka", zal een extra uitvoering op Zaterdag in Amsterdam en Zondag in den Haag gegeven worden, waardoor het Zon dagmiddag-concert, waarop Riek de Vries (alt mezzo) en Giacomo Aletrino (tenor) joodsche muziek en opera-fragmenten zouden voordragen, tot nadere bekendmaking wordt uitgesteld. Op den werkavond der Haarlemsche Amateur- Fotografen-Vereeniging op Donderdag 10 Maart a.s. zal door de Commissie voor de werkavonden onderricht worden gegeven in het maken van vergrootingen op Gevaluxe-papier. Aan de wanden zal hangen een collectie foto's, welwillend afgestaan door de Hengeloo- sche Amateur-Fotografen Vereeniging. Voor de afd. Haarlem van de English Asso ciation houdt de heer C. F. Cook op Maandag avond 14 Maart om 8 uur een lezing met licht beelden in „De Kroon" over „British Painters, their story and their art". De Haarlemsche Journalistenkring vergader de in café-restaurant „Centraal". De voorzitter, de heer F. Primo, heette in zijn openingswoord drie nieuwe leden welkom. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. H. D. Kammeijer, werd goedgekeurd. De heeren Primo, Kammeijer, J. H. Voskuil en Drs. Th. B. F. Hoijer werden herkozen resp. als voorzitter, secretaris, penningmeester en vice-voorzitter. Laatstgenoemde tevens als ge delegeerde bij het bestuur van den Ned. Jour nalistenkring. Er werd een commissie voor ontwikkeling en verpoozing benoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5