De Koninklijke Dictatuur in Roemenië Rotterdam en de Regeering UTRECHT Een bedrijf werd geplunderd EEN OPGEDRONGEN GRONDWET WOENSDAG 9 MAART 1938 Samenwerking met Indië Open brief van wethouder De Zeeuw aan minister Steenberghe Woning in asch gelegd Intern, katholiek Filmcongres Overleg over samenstelling van een Nederlandsche delegatie Van 2023 September te Weenen GEEN VOORRANG VERLEEND Doodelijk ongeluk te Haarlem De fabrieksbrand te Weert Directie noemt de eerste berichten sterk overdreven Laffe roofoverval te Den Helder DE NIEUWE PIUS-ALMANAK WONING AFGEBRAND De bewoner moest in nacht gewaad vluchten NEDERLAND-TSJECHO- SLOWAKIJE „Neerbosch" jubileert Slachtoffer van circa f 90 beroofd Verdwenen loopjongen In de Brabantsche hoofdstad aangehouden NATIONALE SOBRIËTASDAG TE UTRECHT K A R E L I BUITENLANDSCH OVERZICHT De partijen voorloopig machteloos Waarborg de rust van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de „Utrecht". Administratie der N.V. Thermion- fabrieken te Lent was één fraude HET ONTWERP BEDRIJFS- VERGUNNINGENWET Aantal amendementen ingediend BOEKENWEEK Naar aanleiding van het feit, dat de minis ter van Economische Zaken, mr. Steenberghe, ter gelegenheid van den jaardag der Kamer Van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam op 11 Maart a.s. een rede zal houden over de economische politiek van ons land in vérband toet onze havens, heeft de heer A. B. de Zeeuw, wethouder van Rotterdam, een open brief aan den minister gericht. Daarin zegt de heer De Zeeuw, dat de Rot terdammers met groote vreugde hebben ver nomen, dat de minister de uitnoodiging van de Kamer van Koophandel heeft aangenomen. De Rotterdamsche bevolking weet zoo goed, dat haar wel en wee, tot, in financieelen zin ge sproken, de onderste lagen afhankelijk is van den bloei van de haven. Zij weet evengoed, dat de bloei afhankelijk is van de economi sche en financieele politiek van de met haar in verbinding staande landen. Maar ook weet zij, hoezeer de groei en bloei van de havenstad toede afhankelijk is van doeltreffende econo mische en financieele politiek van het eigen iand. De Rotterdamsche bevolking heeft on dervonden, hoe verkeerde economische en fi- hancieele politiek haar met ondergang dreigt, hoe daardoor de havens worden tot anker plaats van niet-in-de-vaart zijnde schepen en hoe het aantal werkloozen tot over een half honderdduizend stijgt. De heer De Zeeuw herinnert er aan, dat Rotterdam, dat zoo schrikkelijk lijden moest door de verkeerde economische en financieele politiek, eindelijk door de regeering in staat Werd gesteld, in afwachting van andere in overweging zijnde maatregelen, daadwerkelijk steun aan de haven te geven door het eenigs- zins gebrekkige en indirecte middel van de gemeentelijke haventarieven. Handel, scheep vaart en nijverheid, de geheele stad verheug de zich over deze hulp door de Regeering. Maar thans heeft de Regeering, zwijgende over de rechten van Rotterdam, de stad aan gezegd, die hulp niet langer meer te willen verleenen. Niet omdat zij vernomen heeft, dat de surtaxes worden afgeschaft, of de gratis sleepdienst, of de Rijnvaartpremies, of omdat de Duitsche staat zich terugtrekt tegenover Hamburg of Bremen. Neen, daaraan verandert biets, althans niet in het voordeel van Rot terdam. Maar hier gaat de regeering de hulp, die zij bij gebrek aan betere maatregelen had geboden als tegenwicht tegen de maatregelen ten bate van de buitenlandsche havens, aan de eigen havens onthouden. Gelooft de minister, dat verhooging der ha- Ventarieven verbetering in den toestand zal brengen? De heer De Zeeuw wil niet vooruit lopen op de rede van den minister, die met spanning, met groote hope tegemoet wordt Sezien. Maar de Rotterdammers begrijpen, dat de minister wegen zal aanwijzen, waarlangs -onze voeten moeten gaan". Wegen, die, als worden gevolgd, zeker zullen voeren naar Welvaart, naar een grooter aantal schepen, daar sterker bevrachting. Doch waarom, zoo vraagt de heer De Zeeuw, ■hoest de oude weg verlaten worden, welke had bewezen een goede te zijn? De wethouder besluit zijn open brief aldus: „Dat u, hoewel de Regeering nalaat en te- 'ugneemt, wat andere regeeringen doen en bandhaven, ons moed komt inspreken en in ahze benauwenis hoop tracht te geven voor toekomst, wij verheugen er ons hartelijk in 511 zijn dankbaar voor den steun, dien gij in de- !en vorm nog aan Rotterdam denkt te kunnen 'en. Het is voor den derden keer in korten tijd, Jat een lid van de Regeering den Rotterdam- •éhen handel een hart onder den riem steekt. Gedachtig aan het „desespereert niet", en lelijk onze vaderen de hoop niet opgevende, 'roosten wij ons bij een zoo herhaald betoonde heeleving van de Regeering met onze haven, ^hs toch zal het zijn: de Regeering verstaat -ven uitnemend haar taak tegenover haar kvens als het buitenland tegenover de zijne. Ri dat vertrouwen, hartelijk welkom Excel- htie op 11 Maart in onze havenstad." Hi den afgeloopen nacht is door onbekende rzaak de woning van den heer C. van Nes de De Langestraat 9 te Alphen a. d. Rijn tien grond toe afgebrand. jjjr6 Heer Van Nes, die alleen thuis was, kon t'j-ej|e^lechts met groote moeite in veiligheid ^an den inboedel kon niets worden gered. et aangrenzende perceel nr. 11 werd even- Ie h C'0or Het vuur aangetast, doch hier slaagde landweer er in prffpr t.p vonrtnmpn Ten "behoeve van de televisie-demonstratie op de a.s. Jaarbeurs te Utrecht werd door Philips reeds een tweetal ontvangst-wagens met antennes geplaatst aan de achterzijde van de Jaarbeursgebouwen Bij de behandeling van de begrooting van Koloniën heeft minister Welter in zijn groote rede over de algemeene beschouwingen, op 1 Maart in de Tweede Kamer, inzake de econo mische samenwerking tusschen Nederland en Indië gezegd, dat Z.Exc. in overeenstemming met den Gouverneur-Generaal wil bevorderen de instelling van een plaatselijk onderzoek naar den aard, den omvang en de factoren, die op het vraagstuk van de uitbreiding van de écono mische samenwerking tusschen Nederland en Indië betrekking hebben. Dit onderzoek zou de minister willen doen opdragen aan een hoofd ambtenaar van het departement van Economi sche Zaken en aan een Nederlandsch econoom, die nauwe relaties heeft met de Ned. Industrie, te zamen met een hoofdambtenaar van zijn departement. Waarschijnlijk zou daarnaast nog noodig zijn, dat om soortgelijk contact ook een paar amb tenaren en vertegenwoordigers van het parti culier element uit Indië naar Nederland vertrek ken en hier overleg plegen met de autoriteiten en met de Nederlandsche industrie. De ministers Weiter en Steenberghe hebben nu, naar de Msb. meldt, voor dit onderzoek van Nederlandsche zijde aangewezen de heeren J. de Waard, hoofdambtenaar van 't departement van Economische Zaken, mr. G. C. Hart, hoofd ambtenaar aan het departement van Koloniën, alsmede professor H. A. Kaag, lid van den Eco- nomischen Raad en hoogleeraar aan de Katho lieke Economische Hoogeschool te Tilburg. Mogelijk is, dat ook nog in deze delegatie een plaats zal worden aangeboden aan den heer Soejono, oud-regent op Java, oud-lid van den Volksraad, die hier te lande verblijft en lid is van het Int. Comité belast met regeling van de rubberproductie. De bedoeling is, dat de delegatie half Juni naar Indië vertrekt en daar Java en een deel van de Buitengewesten bezoekt. Daarna zou dan het bezoek volgen van de Indische zijde aan Nederland. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat over deze aangelegenheid nog overleg wordt gevoerd. Bevestiging van de genoemde namen konden we evenwel niet verkrijgen, daar nog geen beslissing genomen is. Naar wij vernemen zal vanaf 20—23 Septem ber te Weenen het Vierde Internationale R. K. Congres voor de film worden gehouden. De eerste drie congressen hadden in Den Haag, München en Brussel plaats. Het Weensche congres staat onder hooge pa tronage van Z. Em. Kardinaal Innitzer, en Z. Exc. Bondskanselier Schuschnigg. Op het program staat de studie van de prac- tische uitwerkingen van de Encycliek „Vigilanti Cura". Hedenmorgen omstreeks kwart voor zeven uur is te Haarlem een doodelijk ongeluk gebeurd. Een 26-jarige kruidenier O. wilde, komende uit de Kloosterstraat, den Schoterweg oversteken vermoedelijk om de Kleverlaan in te rijden. Uit de stad naderde een vrachtauto, bestuurd door een 43-jarigen vischhandelaar. De auto mobilist verleende geen voorrang, waardoor de wielrijder werd aangereden en eenige meters meegesleurd. De man werd op slag gedood. Het lijk is per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joan de Deo vervoerd. De politie nam den vrachtauto in beslag en maakte tegen den bestuurder proces-verbaal op. manak in den loop der jaren kreeg, maakte het noodig de gegevens meer systematisch te groe- peeren. Daarom is deze jaargang ingedeeld in twintig rubrieken en elke rubriek weer in meer dere afdeelingen. Hierdoor wordt het gebruik van dezen betrouwbaren gids niet weinig verge makkelijkt. Wij vertrouwen, dat deze aloude vraagbaak ook dit jaar haar weg zal vinden on der onze geloofsgenooten. De directie der Nationale Lucifersfabriek N.V. te Weert deelt ons mede, dat de berich ten over den Dinsdag bij haar plaats gehad hebbenden brand sterk overdreven zijn. De brand liet zich aanvankelijk nogal ernstig aan zien, doch hij bleef beperkt tot de volgende feiten: Een drietal meisjes is in een ziekenhuis te Weert opgenomen. Het bleek bij nader onder zoek, dat de verwondingen niet van ernstigen aard zijn. In één afdeeling hebben de machi nes uitsluitend geleden door de waterschade, doch niet door den brand. Verschillende kisten lucifers zijn door het water waardeloos geworden. De fabriek zal bin nenkort wederom geheel in bedrijf worden ge steld. Als uitgave van de Drukkerij Ons Blad te Alk maar is dezer dagen verschenen de Pius-alma- nak voor 1938. Deze nieuwe jaargang (reeds de vier en zestigste) van ons jaarboek voor de Ka tholieken van Nederland toont wederom den ernstigen wil om een zoo volledig en juist moge lijke vraagbaak te zijn voor allen, die over een of ander onderdeel van het katholieke leven in Nederland en in de missiegebieden inlichtingen wenschen. De steeds grootere uitbreiding, welke de al- i In den afgeloopen nacht omstreeks half één is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in de woning van G. D. V. te Midlum. De bewoner, die alleen thuis was, moest zich in nachtgewaad naar buiten begeven. De brand weer uit Harlingen was spoedig ter plaatse en wist uitbreiding van den brand te voorkomen. De geheele inboedel is verbrand. Verzekering dekt echter de schade. Naar officieel uit Praag wordt medegedeeld, zullen 17 Maart met Nederland te Praag han delsbesprekingen worden geopend, teneinde de aanvullende contingenten voor 1938 vast te stel len. O.a. zal worden gesproken over een ver hooging van het rijstinvoer-contingent. Naar wij vernemen zal de weesinrichting „Neerbosch" te Neerbosch binnenkort 75. jaar bestaan. Dit jubileum zal op 10 Juni a.s. worden gevierd. Dinsdagavond hoorde de bewoner van per ceel Timorpark 20 te Den Helder plotseling gekerm en geschreeuw voor zijn woning. Toen hij naar buiten kwam om te zien wat er gaan de was, strompelde een circa veertigjarige man, die later de heer Nijman, wonende in de Vischstraat te Den Helder bleek te zijn, het trottoir op, met een fiets aan de hand. De man had een bloedende hoofdwonde. Hij verklaarde, dat hij, toen hij zich per fiets via de Timorlaan naar huize Parkzicht op den Huisduinerweg begaf, onverhoeds was aange vallen door twee hem onbekende personen. Zij sleurden hem van zijn fiets en sloegen hem met een hard voorwerp, vermoedelijk een steen van een bouw-werk aldaar, op het hoofd. Tij dens de vechtpartij, die hierna ontstond, wis ten de laffe aanranders den heer Nijman zijn portemonnaie, waarin zich een bedrag van ruim 90.bevond, te ontfutselen. De man moest dit bedrag afgeven in huize „ParK- zicht", hetgeen de aanranders vermoedelijk hebben geweten. Terstond werd de politie gewaarschuwd en geneeskundige hulp ingeroepen. Spoedig was inspecteur J. Schipper ter plaatse, evenals dr. Rienks, die adviseerde den man naar de St. Lidwina-stichting te vervoeren. De toestand van bet slachtoffer, dat een her senschudding heeft bekomen, was hedenmorgen redelijk wel. Zooals gemeld, werd sinds Maandagmiddag in Utrecht vermist een 19-jarige jongeman, J. K. die als looper in dienst was bij een handelaar in comestibles te Utrecht. Daar de jongen in het bezit was van een bedrag van f 170, toebehoo rende aan zijn patroon, werd verondersteld, dat hij zich met dit bedrag uit de voeten had ge maakt. Dinsdagmiddag werd door middel van den politie-radio-omroep zijn opsporing en voor, geleiding verzocht. Dit heeft tot resultaat gehad dat de looper in Den Bosch is aangehouden. Hij bleek nog 130 bij zich te hebben. Vandaag zou hij naar Utrecht op transport worden gesteld. Zondag 24 April, Beloken Paschen, dus dit jaar niet op 15 Augustus, zal de Nationale Sobriëtasdag worden gehouden te Utrecht. Het onderwerp zal zijn: „Sobriëtas en het gezin", de spreekster mej. Fé Haye, directrice van de School voor Maatschappelijk werk te Amsterdam. Drie koninklijke sigaren uit het huis van Huis en inboedel van den heer Van Nes wa- a verzekerd. weer er in erger te voorkomen. Ten gevolge van allerlei hoogst actueele ge beurtenissen op het terrein der buiten landsche politiek, die direct behandeld moesten worden, is het afkondigen van de nieu we Koninklijke grondwet in Roemenië en alles, was „drum und dran hangt" op den achtergrond geraakt. Het is echter noodig over de gebeur tenissen in dit woelige Balkenland nog iets te zeggen. Drie dagen nadat de nieuwte Roemeensche re geering, die inderhaast gevormd werd, toen een voortzetting van het regiem-Goga onmogelijk gebleken was, omdat het rechtstreeks en op zeer korten termijn naar den burgeroorlog zou hebben gevoerd, het ontwerp eener nieuwe grondwet publiceerde, heeft het Roemeensche volk over dit fundamenteele staatsstuk zijn oor deel moeten geven. Het spreekt vanzelf dat het grootste deel der kiezers zelfs nog geen gelegen heid had gehad zich met den inhoud der voor naamste, diep in het individueele en collectieve bestaan der burgers ingrijpende, bepalingen van dit legislatief product vertrouwd te maken, Iaat staan de portée er van te bestudeeren. Dit was te minder mogelijk, daar de werkzaamheid der politieke formaties geschorst is, zoodat de par tijleiders geen gelegenheid hebben gevonden de kiezers omtrent de strekking van dit nieuwe „magna charta" voor te lichten, Zonder eenigen twijfel hebben verkiezingen en volksstemmingen in landen, waar de vrije meeningsuiting aan banden gelegd is, altijd iets gekunstelds, maar ditmaal heeft men in Roemenië toch wellicht overdreven. Een nieuwe grondwet, die door het volk goedgekeurd moet worden, zonder dat zij nóch in het parlement nóch in het land ook maar aan de minste discussie onderworpen ge- v'eest is> Han bezwaarlijk beschouwd worden als een charter, waarvan de bepalingen voor de natie bindend zijn. Dat de regeering haar grondwet met een enorme meerderheid heeft zien aannemen, heeft dan ook niet de minste beteekenis. De wijze, waarop gestemd werd, bewijst wel, dat het de regeering er slechts om te doen was tot eiken prijs te zegevieren. Alle kiesgerechtigde burgers zijn gedwongen zich naar het raadhuis in de gemeente hunner inwoning te begeven, om daar, met luider stem, mee te deelen of zij vóór of tegen het voorgestelde wetsontwerp waren. Wie het waagde tegen te stemmen en er behoorde in de gegeven omstandigheden zeker moed toe een „neen" te doen hooren! werd „opgeschre ven". De namen dezer recalcitrante, „slechte", staatsburgers zijn op een afzonderlijk register geplaatst; de tegenstemmers zullen hun van de groote meerderheid der kiezers afwijkende mee ning hebben toe te lichten, en men kan er zeker van zijn, dat hun houding hun voor het oogen- blik en in de naaste toekomst meer schade dan voordeel bezorgen zal. Maar gezegevierd heeft de regeering. Het bovenomschreven kiesstelsel heeft tot, te ver vrachten, resultaat gehad dat van de 4 millioen 300.000 kiezers nauwelijks vijfduizend den moed gevonden hebben te verklaren, dat zij de libe rale grondwet der Bratianoe's verkozen boven het charter, dat door den orthodoxen patriarch Miron Cristea en het door hem gevormde kabi net volk en land is opgedrongen. Dat de nieuwe grondwet principieele wijzi gingen in de structuur van het staatkun dige leven des lands aanbrengt, is zeker, maar dat de nieuwe aera een gelukkig tijdperk zal zijn, is aan ernstigen twijfel onderhevig. Alle politieke stelsels bezitten hun voor- en nadee- len, maar het kan tot niets goeds leiden, wan neer men tracht omtrent den aard van een be paald systeem bij de massa valsche voorstellin gen te wekken. Eenigen tijd kunnen bepaalde, in den grond niet ter zake dienende woorden, zekere illusies scheppen, maar er komt zeker een oogenblik, waarop die woorden de feitelijke waarheid niet langer kunnen bemantelen. Het staat vast dat Koning Carol uitmuntende be doelingen heeft, en dat hij van oordeel is, dat land en volk er slechts mee gebaat zullen zijn, wanneer hij den invloed der politieke partijen, die zoo vaak vruchtdragenden parlementairen arbeid belet hebben, zooveel mogelijk, en zelfs volkomen, tracht uit te schakelen. Maar niettemin begeeft de vorst zich op een uiterst gevaarlijken weg als hij het land een legeering opdringt, die den schijn van een grond wettelijke en parlementaire orde handhaaft, maar die in werkelijkheid slechts gehoorzaamt aan den souverein, wiens inzichten en meenin gen wet zijn, en aan wien alle staatsorganen vol, komen onderworpen zijn. Het in Roemenië aan vaarde stelsel is te gevaarlijker, omdat het in feite een dictatuur is, die zich in bedrieglijke vermomming aandient, én omdat de touwtjes van die dictatuur in handen van den koning samenloopen. Reageert op zekeren dag de pu blieke opinie en reacties kunnen in de ge geven omstandigheden nauwelijks uitblijven dan is niet alleen het kabinet van Miron Cristea in gevaar, maar óók de positie van den drager van de Kroon, die voor de handelingen van zijn kabinet de rechtstreeksche verantwoordelijkheid aanvaard heeft. Op dit oogenblik heeft het ministerie. Miron Cristea, dat een zeer impopulair, autocratisch en antisemietisch kabinet vervangen heeft, bij een deel van de natie nog een zeker crediet, maar het is de vraag of het van dit crediet nog lang profiteeren zal, Het Roemeensche volk heeft nog geen gelegenheid of tijd gehad zich van den nieuwen toestand helder rekenschap te geven. Weldra evenwel zal men, voorgelicht door de vroegere parle mentaire leiders, wien men op den duur toch niet gehéél den mond zal kunnen snoeren, tot het inzicht komen, dat het nieuwe charter de macht van den vorst aanzienlijk vergroot, ter wijl het die van de volksvertegenwoordiging, en dus die van het volk, tot de kleinst.mogelijke proporties terugbrengt. Men zal zich er reken schap van gaan geven, dat de ministers nog slechts tegenover den koning verantwoordelijk zullen zijn en dat deze volkomen vrijheid heeft de door de wetgevende vergadering aangeno men wetsontwerpen al of niet te bekrachtigen. Men zal begrijpen gaan, dat de buitenlandsche politiek aan iederen rechtstreekschen of indi. recten invloed van de natie onttrokken is; de koning verklaart oorlog en sluit vrede, gaat verdragen aan of zegt die op, en alleen de koning bezit het recht wijzigingen in de fun damenteele wet des lands voor te stellen. Voor het oogenblik zegevieren in Roemenië de inzichten van den vorst over de geheele linie en de groote politieke partijen zijn vol komen machteloos zich tegen den koninklijken wil te verzetten. Zelfs Codreanoe, de machtige chef van de „IJzeren Garde", heeft onder den druk der omstandigheden zijn partij moeten ontbinden. Dat neemt niet weg dat de over tuigingen, waarin de Roemeensche burgers ge durende tientallen jaren opgevoed zijn en die in den Roemeenschen bodem diep wortel ge schoten hebben, niet met een decreet of met een pennestreek te vernietigen zijn. Reeds is de nieuwe grondwet op plechtige wijze afgekondigd, maar te bewijzen blijft dat het stelsel, dat het nieuwe charter inluidt, waarlijk levensvatbaarheid heeft en in staat zal blijken, de staatsmachine in regelmatigen gang te houden. Mocht het daartoe niet bij machte zijn, dan is een periode van de ergste troebelen te vreezen. Een zegevierende reactie zal ditmaal niet alleen het ministerie.Miron Cristea wegvagen, maar vermoedelijk óók een einde maken aan een koninklijke dictatuur, waarmee Roemenië voor de eerste maal in zijn geschiedenis geheel onvrijwillig een proef neemt, N.V. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „UTRECHT" TE UTRECHT. Een nader onderzoek naar de sluiting der Thermionfabrieken te Lent heeft reeds zeer ernstige feiten aan het licht gebracht. In het kort komt het hierop neer, dat de twee gearresteerden, 'n directeur en 'n verkoopleider, kans hebben gezien in de vier jaren van hun be heer het geheele bedrijf tot den ondergang te voeren. Het is nog niet mogelijk gebleken 'n vol ledig inzicht te krijgen van de verduisterde be dragen, omdat alles uiterst geraffineerd is ge gaan. Waarschijnlijk is een bedrag van meer dan honderdduizend gulden zoek gemaakt. Achteraf is gebleken, dat de gearresteerde di recteur geen gunstig verleden heeft. Tot kort voor zijn benoeming als directeur te Lent was hij leider van een verkoopkantoor te Budapest. Het schijnt, dat hij, toen daar de zaken vol komen misliepen, hals over kop verdwenen is. Hoe het mogelijk is geweest, dat deze directeur kans heeft gezien zoovele jaren achtereen de zaak geheim te houden, is een raadsel. Het wordt meer begrijpelijk, als men weet, dat de directeur en de gearresteerde leider van het verkoopkan toor Ameropa samenwerkten om den waren toe stand zoo lang mogelijk te verdoezelen. De beide gearresteerden bewaren tot nu toe een hardnekkig stilzwijgen over hun gestes, doch de politie heeft voldoende bezwarend materiaal tegen hen bijeen verzameld. O.m. kon een privé- kasboek van den directeur in beslag worden genomen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de moge lijkheid om het bedrijf weer opnieuw in werking te stellen. Vooreerst hangt dat, zooals gemeld, af van de welwillendheid der Philipsfabrieken, die aan het bedrijf licentie hadden verleend. Bc-en- dien echter is de greote moeilijkheid, hoe aan nieuw kapitaal te komen. Intusschen staan ruim tweehonderd arbeiders op straat. Veel hoop, dat de fabriek hen weer opnieuw aan werk zal helpen, hebben zij niet meer. Gezien de boven geschetste moeilijkheden, lijkt dit gemis aan vertrouwen niet misplaatst. Een der commissarissen van de fabriek heeft onlangs de zaak aan 't rollen gebracht. Bij na vraag naar de balansen der diverse ondernemin gen, welke in de N.V. Thermion-fabrieken te Lent waren vereenigd, kreeg hij telkens gunstige overzichten, terwijl de balans van het geheele concern een zeer groot tekort vertoonde. Al spoedig kwam aan het licht, zij het nog niet in ontstellende duidelijkheid, dat er ernstig ge knoeid was. Een accountantsonderzoek maakte het al spoedig duidelijk, dat de geheele admini stratie één fraude moet zijn geweest. Toen de zaak eenmaal zoover was, werd de hulp der Justitie ingeroepen. Allereerst werd, zooals gemeld, de directeur, naar wiens antecedenten thans een grondig onderzoek wordt ingesteld, gearresteerd, terwijl een dag later de verkoop leider van Ameropa werd ingesloten. Zooals gezegd, is het voorloopig nog onmoge lijk een juist inzicht te krijgen in den huidigen deplorabelen toestand van het bedrijf. De gear resteerde leiders zijn aartszwendelaars gebleken. Tevens is het nog onmogelijk te achterhalen, waar de verduisterde gelden zijn terecht geko men. Achteraf is gebleken, dat de directeur zelf niets bezat, terwijl hij te Lent een dure, kost baar gemeubileerde villa heeft laten bouwen. Politie en justitie staan in dit opzicht voor een raadsel, vooral omdat de gearresteerden verder niets meer loslaten. De heer Van der Goes van Naters c.s. heeft op artikel 10 van het ontwerp-bedrijfsver- gunningenwet een amendement ingediend, waarvan de strekking is, dat bezwaarschriften tegen beslissingen van den minister op verzoe ken om een vergunning niet ter afdoening bij den minister moeten worden ingediend, doch dat de aanvragers zich daarmede tot de Kroon kunnen wenden. Verder wordt voorgesteld, dat de Kroon, al vorens op het bezwaarschrift te beslissen, den economischen raad daarover zal hooren. Voorts heeft ir. Vos c.s. een aantal amen dementen ingediend, waarvan het eerste op art. 3 de strekking heeft de bevoegdheid van de Kroon tot het voorschrijven van vergunnin gen te verruimen in dien zin, dat de betref fende Algemeene Maatregel van Bestuur kan worden genomen, indien het algemeen belang zulks naar het oordeel van de Kroon wensche- lijk maakt, dus zonder dat zooals in het wetsontwerp wordt voorgesteld voor de be oordeeling van dat algemeen belang eerst een verzoek van ondernemers of vereenigingen van ondernemers in den betrokken bedrijfstak moet zijn ingekomen. Daarnaast wordt voorgesteld, dat een ver zoek tot het nemen van zoodanigen Algemeenen Maatregel van Bestuur kan worden ingediend in de eerste plaats door een bedrijfsraad of anders indien deze voor den betreffenden bedrijfstak niet bestaat niet alleen door ondernemers of organisaties van ondernemers, doch ook door een of meer organisaties van arbeiders in een tak van nijverheid. Voor het geval de Kamer het amendement betreffende de ruimere bevoegdheid van de Kroon niet mocht aannemen, stelt de heer Vos c.s. voor, dat de Kroon een Algemeenen Maatregel van Bestuur kan nemen, nadat een bedrijfsraad of, wanneer deze in den betreffen den bedrijfstak niet bestaat, ondernemers of vereenigingen van ondernemers of een of meel vereenigingen van arbeiders daartoe het ver zoek doen en het algemeen belang zulks naar het oordeel van de Kroon wenschelijk maakt. De Boekenweek zal dit jaar gehouden wordes van 2—3 ApriL I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9