REE MEN /szs VERBOUWINGS OPRUIMING! M. VISSERS Haarlem, 10 Maart HABANERA GEEN NOOD— Kort en volledig RESTANTEN ONDERGOED The Dagenham Girl Pipers DONDERDAG 10 MAART 1938 De bestrijding der werkloosheid VAN ONZE RECHTBANK Inbraak in pakhuis Zijn melkvergunningen overal geldig? Wie dreef de zaak? BEL EVEN: 10070 Telefoon10070 - Schouwtjeslaan 23 Hammen gestolen Spencer Tracy en Louise Rainer in de film „Wereldstad" Wereldstad Drama uit het leven van taxi chauffeurs in Luxor In memoriam pastoor F. C. van Beukering Zingt voor hem, want wie goed zingt, bidt dubbel. Te Delfshaven Pastoor te Haarlem LIEDEREN-AVOND RIE TUYL SCHUYTEMAKER MOORDAANSLAG OP EEN VROUW Dader tot zeven maanden veroordeeld PIENSTNEMEN IN SPANJE Twee maanden gevangenisstraf geëischt SLECHTS DRIE DAGEN Donderdag, Vrijdag en Zaterdag (laatste dag) Sokken - Overhemden Dassen - Shawls enz. enz. Alleen beste kwaliteiten doch ZEER LAGE PRIJZEN!! Profiteert U ervan! H E E R E N M O D E S Kruisstraat 2 hoek Gracht AGENDA Bioscopen 11 Maart Bioscopen KOMEN IN HAARLEM! ZARAH MEANDER in KOMT VHIJIIAG! „ERESOINKA' BURGERLIJKE STAND STAD In een der raadsoverzichten, welke gewijd wa ren aan de behandeling van de Haarlemsche Gemeentebegrooting, hebben wij gewezen op de zeer groote waarde van een doelmatige be strijding der werkloosheid voor het in even- Wicht brengen van de openbare geldmiddelen. Wij memoreerden bij die gelegenheid de merkwaardige rede, welke prof. dr. ir. J. Goud- Maan te Maastricht heeft gehouden. Sinds dien is bekend geworden, dat deze onder-di recteur van Philips te Eindhoven zal worden Voorgedragen om tot directeur der Nederland- sche Spoorwegen te worden benoemd, wat de Waarde van zijn Maastrichtsche rede zeker diet vermindert. „Elke breed geziene maatschappelijke her- Vorming moet als eerste punt op het program schrijven de radicale onderdrukking van de Werkloosheid", heeft prof. Goudriaan in Maas tricht zeer terecht gezegd. Hij wees op het Voorbeeld in Duitschland, waar in vijf jaar tijds het aantal werkloozen van rond zes mil- lioen gedaald is tot een geheel onbeteekenend cijfer. En nu weten wij wel, dat er voor die daling van het werkloozencijfer in Duitsch land zeer speciale redenen zijn de geweldige herbewapening, de inrichting van groote Werkkampen, de militaire opvoeding gedurende Vele jaren van de Duitsche jongelingschap en bovenal de autarkische, bijna geniale afslui ting van de Duitsche geldwereld van het ove- Mg deel der aarde maar het toont in alle geval (om met prof. Goudriaan te spreken) dat bewuste beheersching van de werkloosheid mogelijk is. Wie de werkloosheid in Nederland wil be dwingen, zal natuurlijk de Duitsche methoden biet zonder meer kunnen toepassen. Hij zal met de hier heerschende andere toestanden tekening moeten houden. Voor een effectieve bestrijding van de werk loosheid wijst prof. Goudriaan vooral op twee voorwaarden. Ie. een constant blijvend, even tueel zeer geleidelijk stijgend prijsniveau, ten einde de particuliere vraag zoo krachtig mo gelijk in stand te houden; 2e. een complemen taire vraag van de overheid om een eventu eel overblijvende gaping tusschen de totale Particuliere vraag en de volledige activiteit aan te vullen. Wat het eerste punt betreft, daar aan zal de zwevende valuta van Nederland kunnen voldoen en wat het tweede punt aan gaat, is, naar onze meening, de gelegenheid gunstig een experiment te wagen, dat groote kans op succes heeft. De geweldige rentedaling, welke wij beleven, toont aan, dat er een overvloed van kapitaal °P nuttig emplooi wacht. Door dit te gebrui ken voor het uitvoeren van groote openbare Werken, zouden èn de belangen van de beleg gers èn die van de werkloozen gediend wor den. Het ter belegging aangeboden kapitaal kan O-i. verdeeld worden in kapitaal van binnen- 'andsche en in kapitaal van buitenlandsche herkomst. Het buitenlandsche geld zoekt hier veilige schuilplaats, omdat het den gulden veiiig acht en stelt zich reeds met een be scheiden rente tevreden. Het zou daarom aan beveling verdienen dit tegen lage rente aange boden buitenlandsche geld te gebruiken voor het uitvoeren van groote publieke werken. Misschien zou door samenwerking tusschen de ftederlandsche Bank en het nieuwe beleggers- front bereikt kunnen worden, dat het binnen- landsche kapitaal (in alle geval de beleggings- frndsen van verzekeringsmaatschappijen, pen sioenfondsen enz.) niet tegen lagere rente dan 3 Pet. zou behoeven te worden uitgeleend. Voor de opleving van ons bedrijfsleven zou het bezigen van goedkoop buitenlandsch kapi taal van groote beteekenis kunnen zijn. Prof. Goudriaan berekent immers, dat door de ster ke cumulatieve werking elke 50 millioen over heidsuitgaven (aan uit te voeren werken) de Particuliere uitgaven nog eens met een onge veer geljjk bedrag doet stijgen. Op een concreet Voorbeeld toegepast wil dit zeggen, dat als aan 3e ophooging van de spoorbaan Haarlem ^otterdam drie a vier millioen gulden wordt besteed deze in circulatie gebrachte drie, vier millioen de uitgaven van particulieren hog eens met zes a acht millioen doet stijgen. Geze schatting van Prof. Goudriaan is zeker biet overdreven, want indertijd is over den bouw van het nieuwe schip der HollandAmerika an de Statendam een proefschrift geschreven, baarbij de steller tot de slotsom kwam, dat de millioen gulden, welke voor dat schip wer- 3cn uitgegeven, twee en een half maal circu- frerden en voor een groot deel in de kassen Van Rijk en Gemeenten vloeiden in den vorm van belastingen, tarieven voor gas, water enz. tVij zouden dus nog eens willen herhalen Wat wij reeds vroeger over de werkverruiming ln Haarlem schreven: maak er spoed mede! ®eBin aan de ophooging van de spoorbaan; begin aan het maken van de nieuwe rioleering; graaf de havens, welke wij in Haarlem zoo broodnoodig hebben om onze industrie te be- v°rderen. Begin er mede nu het geld goed- 0oP is en moge ons gemeentebestuur er in ®lagen de schulden, welke het reeds bij het Werkfonds heeft en straks zal moeten gaan terugbetalen met rente en aflossing, te conso- hdeeren in een leening met lage rente. Wanneer niet alleen in Haarlem, maar in Seheel het land op deze manier getracht wordt bc economische machine op gang te brengen, dan wordt er tenminste „iets" gedaan. b ®en Pakhuis in Zaandam kreeg op 28 Decem- v r een nachtelijk bezoek, dat het van een hoe- d beid aardappelen en anthraciet alsmede van eroenten beroofde. Twee Zaansehe los- werklleden bleken de ongewenschte bezoekers te zijn en tegen den een werd 8 maanden gevan genisstraf geëischt en tegen den anderen 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaar delijk. De uitspraak was resp. 6 maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk en 6 maanden voor waardelijk. Een 63-jarig melkslijter te Velsen was de ventvergunning voor het gebied ten Zuiden van het Noordzeekanaal door de Melkcentrale ontno men. Daar hij in dat gebied veel klanten had, liet hij er zijn zoon toch met melk venten, het geen hem een vervolging kostte. Hij werd door den kantonrechter tot f 15 boete veroordeeld maar kwam in hooger beroep. Zijn verdediger, Mr. F. A. Bijvoet, meende dat de melkslijter niet strafbaar was. In het betrokken Kon. Besluit wordt alleen maar van vergunningen zonder meer gesproken, niet van vergunningen, die maar in een bepaalde plaats geldig zijn. Iedere vergunning is dus overal in Nederland geldig. De melkslijter had een vergunning, zij het niet voor het gebied ten Zuiden van het Noordzee kanaal, maar dat behoeft ook volgens het Kon. Besluit niet, want de vergunning, die hij had, is immers overal geldig! De rechtbank vernietigde het vonnis en iegde f 10 boete subs. 6 dagen hechtenis op. Het juri disch betoog van den verdediger werd dus niet aanvaard. Een Beverwijksche aardappelhandelaar was in Juni 1937 geschorst als grossier door de betrokken crisisinstanties. Daarom droeg hij zijn zaak over aan zijn broer, die ook aardap pelhandelaar is, zij het in het klein. Was die overdracht nu maar keurig op schrift gesteld en gelegaliseerd, misschien had de Beverwijker er dan geen last van ondervonden. Maar de overdracht geschiedde in „een vloek en een zucht" even mondeling en daarmee waren de crisisinstanties niet tevreden. Zij brachten hem voor den kantonrechter wegens overtreding van het crisis-tuinbouwbesluit 1937 en de landbouw- crisiswet 1933. Hij zou volgens deze instanties gewoon zijn zaak hebben voortgezet zonder daartoe vergunning te bezitten. De kantonrech ter veroordeelde hem tot 8 boetes van 25. De Beverwijker kwam in hooger beroep en bij in- terlocutori vonnis gelastte de rechtbank een nader onderzoek omtrent de vraag, wie nu eigenlijk de aardappels verkocht; de Beverwij ker of zijn broer. Het getuigenverhoor werd nu gehouden en daaruit bleek, dat de Beverwijker zelf eigen lijk de zaak nog dreef en de quitanties nog op zijn naam waren blijven staan. Ook bh den Raad van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank was niet anders bekend dan dat den Beverwij ker nog steeds de zaak toebehoorde. Verdachte gaf thans toe, dat hh inderdaad de zaak bezat, doch dat zijn broer die zaak dreef. De Officier van Justitie merkte op in zijn requisitoir, dat verdachte steeds geprobeerd heeft de ambtenaren en den kantonrechter te misleiden en eerst thans toegeeft dat zijn broer slechts strooman voor hem was. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den kanton rechter voor wat betreft het verhandelen van aardappelen zonder vergunning (8 boetes van f25.Voor wat betreft het in voorraad heb ben van aardappelen zonder vergunning, eischte de Officier verhooging van de straf van f 50. tot f200. De verdediger, mr. J. O. Baron, zeide dat ver dachte nooit beweerd heeft, dat zijn broer eige naar van de zaak zou zijn. Verd. heeft altijd toegegeven dat hh eigenaar is en zijn broer slechts strooman. Verd. was door de Crisisrechtspraak tot f 1000.veroordeeld en 25 maanden geschorst als handelaar. Toen de aardappelhandel vrij- wij staan gereed met de allerbeste ANTHRACIET, die U maar wenschen kunt. gegeven werd, verviel dit laatste. Daarop heeft de kantonrechter hem nog eens voor hetzelfde feit tot f 1000.boete veroordeeld. Verd. vond dit onrechtvaardig: twee keer gestraft worden voor het zelfde feit, doch de Hooge Raad achtte dit niet onjuist. Verd. heeft daarop wel de boe te van den kantonrechter betaald, doch niet die van het crisistuchtrecht. Daarom bleef hij ge schorst als handelaar. Hij kwam zoo in het nauw en kon zijn handel in vroege aardappelen gedurende Juni, Juli en Augustus 1937 niet voortzetten. Zijn zaak kon hij natuurlijk niet stopzetten en derhalve heeft hij zijn broer ver zocht gedurende die maanden de zaak over te nemen. Verd. heeft den Staat daardoor niet be nadeeld, slechts zijn brood voor zich en zijn ge zin verdiend. Spr. vroeg daarom clementie en voor wat betreft het in voorraad hebben van aardappelen pleitte spr. vrijspraak, wijl de vei lingbriefjes op naam stonden van den broer en niet van den verdachte. Uitspraak 24 Maart. Een vette ham is een attractie voor iedereen, maar natuurlijk voor werkloeze mannen, die een groot gezin en een lagen steun hebben. Twee inwoners van de Haarlemmermeer, ongeveer 34 jaar oud, hebben zich in den nacht van 8 op 9 Januari meester gemaakt van eenige hammen door in te breken in een slagerij aan den Lis- serdijk in de Haarlemmermeer. Zij hadden, eenmaal gearresteerd, eerst de inbraak ontkend, doch gaven thans toe en be tuigden hun spijt over hun daad. De Officier van Justitie zei, dat de vele dief stallen in de Haarlemmermeer plotseling sterk verminderd waren toen deze mannen gevangen zaten. Spr. eischte tegen ieder 10 maanden gevan genisstraf. Een is al meer veroordeeld. De verde digers, Mr. L. S. v. Dam en M'r. F. v. Bierkom, pleitten clementie op grond van het groote ge zin van verdachten en hun lagen steun. Uitspraak 24 Maart. Frank Borzage heeft met de film „Wereld stad" een typisch Amerikaansch gegeven verfilmd, dat voor de Europeanen zijn vreemde kanten heeft, doch alles bij elkaar prettige dingen te zien geeft. Het blij-eindend drama, dat Spencer Tracy en Louise Rainer hier beleven, is eigenlijk maar aanleiding tot 't grandioze slot, waar een paar dozijn boksers, met Jack Dempsey aan het hoofd, een bende intriganten tot moes slaat, terwijl te midden van dit tumult in een blanken ziekenwagen een kind geboren wordt. Het verhaal speelt in New York. Twee taxi ondernemingen beconcurreeren elkaar. De chauffeurs van de „Cornet Maatschappij" met witte pet vechten daardoor nogal eens met de „Onafhankelijken",, die met een zwarte pet gesierd zijn. De man, die de partijen tot elkaar zal bren gen is een intrigant en de „Onafhankelijken" worden de dupehun wagens worden in elkaar gereden. Maar dat is niet het ergste. De ..bemiddelaar" weet het klaar te spelen, dat de „Onafhankelijken" beschuldigd worden van een dynamiet-aanslag op de Cornet-garage en daardoor geraken Spencer Tracy en Louise Rainer in moeilijkheden. Zij komt uit Roe menië, is nog niet genaturaliseerd en moet het land verlaten. Langen tijd wordt ze verborgen gehouden, maar als haar man in gevaar komt, gaat ze vrijwillig op de boot. Maar nu komt het! De smerige intrigues komen uit en de boksers, die in het restaurant „Dempsey" ver gaderen, snellen in avondtoilet naar de kade, daar de boot zal vertrekken. In een wilde vaart racen de gillende auto's door de New Yorksche straten. De sterke mannen zullen het onrecht verpletteren en de Comet-chauffeurs knock out slaan. Een daverend gevecht is het resul taat, een knockpartij waarbij de meest klas sieke slagen en stooten worden uitgedeeld. Wie niet van zulke schouwspelen houdt, zal zich hier dol amuseeren en perplex staan van zoo veel kracht en menschen-gejongleur. De vrouw, die gered moet worden, verwacht intusschen haar baby. Op het allerlaatste oogenblik wordt ze in een ziekenauto overge bracht en als het rumoer rondom eindelijk verstomt, omdat de lawaaimakers voor „cada ver" liggen, klinkt kindergeschrei.... Een grandioos, Amerikaansch slot, dat vol strekt geen aanstoot geeft. De film is voor achttien jaar aanvaardbaar. Een groot man, een edel mensch is van ons heengegaan. Een man, groot door gaven van geest en hart, een man brandend van fjver voor de eere Gods en het heil van het volk, een man met onverzettelijken Ausdauer, een man van treffende onbaat zuchtigheid. Inderdaad, God had hem gezegend met een fijnen geest in een kerngezond lichaam. Ken. merkend was het voor hem hoe juist zijn scherp verstand en zijn zin voor logisch denken hem brachten tot de bronnen, waaruit de echt christelijke geest moet worden geput. In zijn priesterpraktijk was het spoedig tot hem door gedrongen, hoe de onverschilligheid van den gewonen man en het minachtend schouder ophalen van den intellectueel betreffende den eeredienst Gods veroorzaakt werden door de dikwijls gebrekkige verzorging der liturgische plechtigheden en door de onwetendheid en het onactief zijn van het geloovige volk. Met onver zettelijke geestdrift, die hem tot zijn laatsten levensdag is bijgebleven, is hij aan het werk gegaan. De richting werd hem gewezen door de genoemde nooden. Reeds voor de machtige encycliek van Paus Pius X had hij zijn schou ders onder het werk gezet, dat nu voortaan gefundeerd was op het hoogste gezag. Zijn aangeboren logische geest was harmonieus verbonden met mannelijken smaak en zuiver kunstgevoel. En juist die gelukkige verbinding van gezond inzicht en smaak heeft hem doen worden den grooten liturgist voor de praktijk, den zeloot voor den Goddelijken Eeredienst. God wil het! dat woord stond hem voor den geest, als hij tegen den stroom in zijn inzich ten ging verkondigen en in daden omzette. Als man, die zijn tijd vooruit was, stond hij vrijwel alleen, maar hij bleef onverzettelijk. God wil het! Eerst toen zijn ideeën, die in dien tijd inderdaad nieuw, vreemd, gewaagd klon. ken, begonnen te bezinken, kwam er schoor voetend toenadering, vooral van den kant der kunstenaars, van goedwillende intel- lectueelen en gelukkig ook vanuit zijn ge liefd Delfshaven, zijn eigen parochie, een parochie, zooals hij zelf graag zeide, van eenvoudige menschen en fabrieksarbeiders, maar met een gezonden kop. Zijn goede smaak en kunstgevoel brachten hem in levendig contact met bijna alle groote kunstenaars van onzen tijd, die hem kwamen consulteeren en met hem de be langen der kerkelijke kunst kwamen be spreken. Schilders als Toorop, Servaes, Dy voet, Colette, de musici Lod. de Voght, Hendrik Andriessen, architecten als o.a. Kropholler, telde hij onder zijn vrienden. Met liefde heeft hij gewerkt voor het Huis van God, voor Zijn Eeredienst. Met het woord, met de pen heeft hij zijn idealen verbreid, voor ons zijn ze gemeengoed geworden, maar in zijn tijd waren ze gloed. nieuw en voor sommigen.ongehoord". Op iedere liturgische bijeenkomst kon men pastoor Beukering beluisteren, in ieder tijd. schrift verschenen artikelen van zijn hand: immer degelijk en geestig, ontwikkelend en op wekkend, voor geleerden en eenvoudigen, voor priesters en volk. De parochie en kerk van Delfshaven zijn als het ware de kristallisatie geworden van zijn machtig ideaal. Op veertig-jarigen leeftijd werd hij in 1909 aangesteld als pastoor van het döor weinigen begeerde pastoraat van Delfshaven. Met onver moeid doorzetten heeft hij Delfshaven gemaakt tot een parochie van een gezond kerkelijk leven: met als middelpunt het H. Offer, door priester en volk samen actief opgedragen, door beiden begrepen, door beiden bemind, door beiden gewaardeerd. De Goddelijke eered:enst vroeg een waardigen tempel: de oude Water staatskerk was veel te klein en bouwvallig, de wereldoorlog dwong tot het nemen van een voorloopigen maatregel, het bouwen van een noodkerk. 'E'n eindelijk in 1930 werd in Delfs haven geconsacreerd: „Een Huis Gods, waarin ook plaats voor de menschen", de kerk die door harmonie van verstand en liturgische ken nis, van zicht op de praktijk en liefde voor de kunst, een monument is geworden voor eeuwen! Zijn volk van Delfshaven heeft hem ook lee- ren waardeeren als een Herder die naast zijn „Actie voor God", evengoed open oog had voor de nooden van den kleinen man! Als alle groote mannen, werd hij dikwijls, vooral door buitenstaanders niet begrepen, zijn werk in het belachelijke getrokken; doch lui )s er niet door geknakt. Wel heeft het hem P'Jn gedaan, wanneer hij telkens weer tegenwer king moest ondervinden, maar zijn opgewekte geest en mannelijke deugd hielden hem staande, onbewogen. Zwaar trof het hem, toen de bis schop hem in 1932 om financieele moeilijk heden der kerk uit zijn dierbaar. Delfshaven deed vertrekken en hem benoemde tot pastoor in Haarlem. „Het is in de Jozefmaand," zoo zei hij onder zijn laatste Hoogmis „dat de bisschop mij zegt Ite ad Joseph, ga naar de St. Joseph." Maar hoe zwaar ook het offer, hij bracht het met heel zijn ziel: hij sprak over het offer, maar deed er ook naar. In Haarlem begon hij opnieuw; den eeredienst verfraaien, het volk onderrichten, de parochie laten meeleven en meedoen met de Goddelijke Liturgie van het Misoffer. Hevig was oorspronkelijk de tegen stand, die langzaam luwde: dank zij het vol houden van den pastoor, dank zijn le,ssen, dank zijn- voorbeeld. Nu is hij heengegaan, God heeft hem geroepen, onverwacht, zooals vele pries, ters. Hij had eigenaardigheden; welke groote mensch heeft die niet? ■Wij vergeven ze en bidden dat God hem mbge opnemen in Zijn Heilig Sion. De man, die met zijn heerlijke talenten nooit zichzelf zocht of eigen eer, maar verteerd werd door den ijver voor Gods Huis. De man, die om zijn idealen werd gedwarsboomd, maar niet verbit terd. Moge Gods barmhartigheid hem toelaten tot de bruiloft van 't Land, tot den Hemelschen Eeredienst der Goddelijke Triniteit. Met zijn eigen woorden vragen we U: zingt voor pastoor van Beukering, want wie goed zingt, bidt dubbel. MATTHAEUS WUYSTER, pr. In de tuinzaal der Gemeentelijke Concertzaal zong gisterenavond voor een vrij talrijk gehoor de als alt aangekondigde zangeres Rie Tuyi Schuytemaker, aan den vleugel begeleid door Rie Bielle. Het is een avond geworden van veel noten, van veel ernstige en opgewekte liederen, een groot en het moet gezegd met veel smaal: en intelligentie samengesteld programma, maar waarvan en dat moet evenzeer gezegd noch de omvang noch de algemeene inhoud adequaat waren aan de stemmiddelen van de zangeres. Een programma toch, dat in zijn voile waarde slechts door de allergrootste zangeressen met succes kan worden vertolkt. Een vijftal liederen van Schubert en niet de eenvoudigste de Zigeunerliederen van Brahms, vijf liederen uit het Italiaansche Liederenboek van Hugo Wolf, en tot slot een keus uit de Mörike Lieder van denzelfde, het is voor één avond bijna des guten zuviel. En dat was het hier, hoezeer het ons ook spijt, dit te moeten zeggen, voor deze zange res zeer zeker. Immers, een stem die nog niet voldoende is geëgaliseerd, een stem, die nog flakkert, die in lage ligging te kort schiet aan draagkracht, en welker borsttonen vaak zeer onfraai zijn, moet moeite hebben om de weergave te houden op het hooge niveau, waarop deze liederen aan spraak maken. Daarom werd het effect vaak meer gezocht in kracht dan in expressie, en werden goede momenten en uitstekend voorge dragen versregels bedorven door mislukte. Dal was zeer zeker jammer, want ondanks de op gesomde, voornamelijk technische tekortkomin gen, viel er veel te waardeeren in dit optreden. Allereerst, zooals reeds gezegd, de smaak en de intelligentie, w'aarmee het programma was sa mengesteld: de muzikale memorie en de routine, welke er voor noodig zijn, om zoo gevarieerde liederen voor te dragen met alleen het tekst boek in handen. En verder ten slotte een stem, die in het mezzo aangenaam en welluidend klinkt, waarvan de omvang, vooral naar boven, respectabel, en het volume voldoende is. Nu is het een feit, dat het dramatische genre deze zangeres niet bijzonder goed ligt, en dat de meer luimige liederen haar beter afgaan, ofschoon men hier voor het eigenaardige geval staat, dat de schalkschheid soms een al te dramatischen inslag heeft. Wat de uitspraak betreft, deze kan aan precisie nog winnen. Het beste wat de zan geres ons dezen avond gaf, waren de liederen uit Wolf's Italienisches Liederbuch, het „lm Frühling", „Rat einer Alte" en „Storchenbot- schaft" van denzelfde, en vóór de pauze „An die Laute" en „Eifersucht und Stolz" van Schubert, Het succes bij de aanwezigen van alle liederen was zeer groot, en zij werd met bloemen als 't ware overstelpt. De zangeres liet de pianiste, Rie Bielle, die haar begeleidde, deelen in haar succes. En in derdaad kwam een zeer groot aandeel van het succes deze accompagnatrice toe. Immers, men weet, hoe in bijna alle bovengenoemde compo sities de piano-partij een zeer groote rol ver vult. Een rol, welke tevens niet tot de gemak kelijkste hoort. En, hoewel aanvankelijk wat te dof en gedempt, whs deze begeleiding uiterst fraai van techniek zoowel als muzikaal van op vatting. Rie Bielle droeg inderdaad zeer actief en intelligent bij tot het scheppen van de ver- eischte sfeer, en het is zeker, dat met een min der van haar taak doordrongen begeleidster, de zangeres niet zou hebben bereikt, wat ze dezen avond, ondanks opgemelde tekortkomingen, toch nog bereikte. J. S. Een jongeman uit Zeeuwsch Vlaanderen be minde een Zaansehe vrouw, die echter niets van hem wilde weten en inmiddels met een ander trouwde. Hij pleegde een moordaanslag op haar, waarom hij tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Deze straf deed zijn hopelooze lief de niet bekoelen en op een avond beging hij de zelfde misdaad. Eerst bedreigde hij een mole naar, die in haar gezelschap was, met een re volver en daarop de vrouw, die vluchtte. Door in een steeg te snellen, kon zij aan haar vervol ger ontkomen. De Officier van Justitie had acht maanden ge vangenisstraf geëischt. Op verzoek van den ver dediger, Mr. B. W. Stomps, liet de rechtbank onderzoeken of de jongeman tewerk gesteld kon worden ver van Zaandam, zoodat hij de vrouw niet meer zou ontmoeten. Maar dat onderzoek faalde, doordat de Zeeuw zelf geen medewerking verleende. Toen verhoogde de Officier van Jus titie zijn eisch tot tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank legde zeven maanden gevangenis straf op. Donderdag hebben de 30-jarige Beverwijker B. en de 26-jarige Beverwijker K. voor de Haar lemsche rechtbank terechtgestaan, omdat zij drie jongemannen reisgeld hebben gegeven voor een reis naar Parijs, alsmede een sigaret, waar in verborgen was 'n adres in Parijs, waar men de jongemannen verder naar Spanje zou hel pen, alles met het doel om het dienstnemen in het Spaansche regeeringsleger te bevorderen. De verdachten bekenden. De officier van Justitie eischte twee maanden gevangenisstraf tegen ieder. De verdediger, mr. De Jong, pleitte vrij spraak. In ons Ochtendblad komen wij nader op de zaak terug. Gebouw St. Bavo; R.K. Grafische Bond, 8 uur; Best. Bouwvakbond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbu reau, 8 irur; Federatie Groenten- en Fruithandel, 8 uur; Ledenvergadering R.K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg: Geloof en Wetenschap, kwart over 8. Frans Hals-museum: Expositie 105 uur. Teyler-mseum: Expositie 114 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 10—5 uur. Toonzaal Boskamp Overveen: Expositie Leka- voor werpen. Rembrandt-theater: „Serenade", 2.30, 7 en 9.15 Uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Puberteit", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Best. Trampersoneel, 3 uur; Best. Postpersoneel, 8 uur; Best. Metaalbewer kers, half 8; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Toonkunst: Calvet Strijk kwartet, 8 uur. Frans Hals-museum: Expositie 105 uur. Teyler-museum: Expositie 114 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Toonzaal Boskamp Overveen: Expositie van Leka-voorwerpen Rembrandt-theater: „La Habanera", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Dag op de renbaan", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals-theater; „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. 99 99 Het is de Nederlandsche Concertdirectie J. Beek gelukt naar Holland te brengen het be roemde Baskische Ensemble „Eresoinka", be staande uit ongeveer honderd tien personen, die in Holland een uitgebreide tournée zul len maken en minstens 15 steden van Holland zullen bezoeken. De voorstellingen van „Eresoinka" zijn uit sluitend gewijd aan Baskische kunst. Er is o.a. een prachtig gemengd koor, bestaande on geveer uit 80 personen onder leiding van: Ga briel de Olaizola, groote balletten, volksdan sen, tableaux, etc., alles in oorspronkelijke kleurrijke décors en costuums. Aan de Hol- landsche tournée zal de volledige Haarlemsche Orkestvereeniging medewerken. Het ensemble, dat zoo juist een groote tour née door Frankrijk maakte en momenteel met zeer groot succes verscheidene voorstellingen in België geeft, werd o.a. uitgenoodigd om de H. Mis te zingen ter gelegenheid van den sterf dag van Koning Albert, in de kerk der Witte Paters te Brussel. Ook is het koor tweemaal uitgezonden door de Nationale Beige I. N. R„ n.l. op Zondag 20 en Maandag 21 Februari. De data der voorstellingen van „Eresoinka" in de hoofdsteden van ons land zijn reeds vastgesteld n.l. op 4 Maart in Amsterdam in den Stadsschouwburg, Maandag 7 Maart in 't Gebouw van K. en W., Den Haag en Maandag 21 Maart de afscheidsvoorstelling in Rotter dam. In onze stad komt „Eresoinka" 17 Maart in den Stadsschouwburg. In het Frans Halsmuseum wordt van 17 tot en met 26 Maart een expositie gehouden, ge titeld; „Hoe teekent het kind in Indië?", een tentoonstelling van Indische kinderteekeningen, vervaardigd in de eerste maanden van den cursus 1936'37 door leerlingen van de Euro- peesche lagere, Hollandsch-Indische, Hol- landsch-Chineesche, speciale en schakelscho- len, van M. U. L. O.- en Middelbare scholen in Nederlandsch-OPst-Indië. De baten van de tentoonstelling komen, ge lijkelijk verdeeld, ten goede aan het zwakke schoolkind in Indië en Nederland (Centr. Ge nootschap voor Kinderherstellingsoorden en vacantie-kolonies in Nederl.-Indië en Veree- niging voor openluchtscholen in Nederland). Eurgemeester dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk opent ze Woensdagavond 16 Maart om 8 uur officieel. De heer J. J. Hens te Amsterdam, bondsvoor zitter der A. A. F. V., behandelt Woensdag avond 16 Maart in de sociëteit Vereeniging, voor de leden van den Kennemer Fotokring Rem brandt. De vervoersopbrengsten van de N. Z. H. T. M. zijn in Februari 1938 weer gestegen. De totaal opbrengst was f 223.802 tegenover f 213.621 in dezelfde maand 1937. Een groep winkeliers uit het Kleverpark heeft een vereeniging gesticht. In het voorloopig be stuur werden gekozen de heeren H. Franken, voorzitter, H. v. d. Ham, secretaris, Ostadestraat 4 en J. van Es, penningmeester. Iedere winkelier uit het Kleverpark, die voor deze vereeniging interesse heeft, wordt uitgenoodigd op een ver gadering op Dinsdag 22 Maart des avonds om 9 uur in café „Het Bolwerk" aan het Kennemer- plein. De Coöperatieve woningvereeniging „Eigen woning" hield haar jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer A. Vos. De aftredende bestuursleden, de heeren J. P. v. d. Zee, W. v. Duis en P. Maerten werden herkozen. De voor zitter deed eenige mededeelingen betreffende het bouwen van huizen voor ouden van dagen. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken vergadert Dinsdag 15 Maart in café Brinkmann, Groote Markt. Verschillende jaar stukken komen aan de orde. Het voornaamste punt is: mededeelingen naar aanleiding van de laatst gehouden verkiezingen voor de Kamer van Koophandel. Getrouwd: W. H. Kleefman en P. Sminia W. H. Renout en J. Brugman A. F. de Braai en E. H. de Braai. Geboren: C. A. W. Walker-v. Spanje, z. H. C. Banke-Weijling, z. G. Aarts-Nowak, 2 z. R. Vader-Frederiks, d. G. Hoogenboom-van Arnhem, z. H. Bruyel Bruinewoud-Dörr, d. L. C. Bogaert-Mahu, z. M. Langeveld-Huls- bosch, z. S. G. de Laat-Florie, z. A. C. de Wit-Plum, d. M. C. de Jongh-Veen, z. Overleden: E. M. Hulk-v. Kooten 86 j., Jans straat A. Arons 78 j., Zuidpolderstraat J. Oskam 26. j., Kloosterstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5