Conflict Berlijn-Weenen dreigt Reservisten onder de wapens Mobiliseert Hitier stormtroepen lastertaal Demagogie en JAREN ZOEKT Rechtsche aanval duurt voort WAAROM DE NAZI'S NIET ZULLEN STEMMEN Een ultimatum? Luchtaanval op Nanking Het nieuws van heden N.V. GERARD A. v.d. STEUR KLEEDERMAKERIJ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VRIJDAG 11 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 2T065 Twintig personen gearresteerd Russische schepen in Japan vastgehouden De opvarenden als gijzelaars opgesloten Tot handhaving van de orde tijdens de volksstemming in Oostenrijk Het Weer illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll! Verbod van optochten te Weenen Dr. Jury zet in een uitvoerig artikel het standpunt der nat. socialisten uiteen Een wild geworden ex-Hooge Commissaris van den Volken bond te Weenen „Duïvelsche listen" van Schuschnigg Spóorwegverbinding Duitschland- Oostenrijk bij Salzburg zou zijn verbroken Overleg van Parijs met Londen verwacht Het blad in beslag vlucht boston—ierland Groote fascistische Raad bijeen 25 gewonden bij de betoogingen Berlijn hevig ontstemd genomen Het complot op Cuba KRUISSTR. 7 - TEL. 10730 Een Arabische bende omsingeld? Gevechten in Noord-Palestina De Japanners werden volkomen verrast DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN U die reeds HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HAVANA, 11 Maart. (Havas). De Cubaan- sche staatspolitie deelt mede, dat twintig per sonen gearresteerd zijn, die er van verdacht worden, een complot tegen de regeering te heb ben gesmeed. Onder de gearresteerden bevinden zich de socialistische schrijver Marinello en de voorzitter van de agrarische partij, Alejandro Vergara. MOSKOU, 11 Maart. (Tass.) De Japansche rechtbank op Zuid-Sachalin heeft den kapitein van het Sovjet-Russische schip „Wympel", dat het vorigfe jaar door een storm op de kust van Zuid-Sachalin is geslagen, veroordeeld tot een jaar dwangarbeid. Aan boord van het schip bevonden zich ver der vier leden van de bemanning en dertien passagiers, waaronder een vrouw met een kind van twee maanden. De Japansche autoriteiten hebben de opverenden als gijzelaars vastgehou den en voorgesteld ze uit te wisselen tegen Ja panners, die in de Sovjet-unie wegens verschil lende misdrijven, o.a. spionnage, zijn veroor deeld. Ook het Sovjet-Russische schip „Kusznezks- troj", met 35 man bemanning en 37 passagiers, werd te Hakodate vastgehouden. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat de vertegenwoordiger van de Sovjet-unie te To kio heeft opdracht ontvangen te protesteer Acht Japanners, die in de Sovjet-Unie tot ge- vangenisttraf waren veroordeeld, doch welke straf was gewijzigd in terugzenden naar Japan, zijn vastgehouden. SALAMANCA, 11 Maart (Havas). Het groote hoofdkwartier van Franco meldt, dat de Marokkanen, de bij de „Zwarte Pijlen" inge deelde vrijwilligers en de eerste divisie Navarre ondanks den hevigen tegenstand Bélchite heb ben bezet. Gebruik makend van dit succes en van de wanorde bij de linkschen, werden nog verscheidene stellingen bezet, waarbij de linkschen zware verliezen leden. De troepen van Franco maakten volgens het commu niqué meer dan 3000 krijgsgevangenen, terwijl hun een enorme hoeveelheid mate riaal, waaronder vijf Russische tanks, in handen viel. Het ministerie van Landsverdediging te Bar celona publiceert het volgende communiqué: Aan het Oostelijk front duurt het offensief der rechtschen voort. Wij moesten Puebla de Alborbon, Cortes de Aragon, Muniesa en Er- mita de San Gregorio ontruimen. Wij onder namen tegenaanvallen en maakten talrijke krijgsgevangenen, waaronder vele Italianen. C hriftut heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll= Hoogste barometerstand 772.8 te Holyhead I jË Laagste barometerstand 752.1 te Reykjavik VERWACHTING: Meest zwakke wind j van Noord via Oost naar Zuidoost draaiend, ochtendmist, later opklarend, E droog weer, koude nacht, overdag weinig verandering in temperatuur. Zon op v.m. 6.26 onder n.m. 5.55 uur. Licht op n.m. 6.25. Maan op n.m. 12.25 onder v.m. 3.29. Volle Maan 16 Maart. WEENEN, 11 Maart (Havas). verwijld melden. „Schuschnigg heeft het masker afgerukt; op hieuw werkt zijn politiek weer met gummi knuppels; in de communistische wijken van .Weenen is het druk geworden. Schuschnigg is er een populaire figuur. Het parool van Mos kou is: steunt onze vrienden Schuschnigg, Schmitz, want zij zijn onze bondgenooten, ten minste voor het oogenblik. Bij de stemming op as. Zondag zullen de agenten van het bloed- bewind van Moskou hand in hand staan met de agitatoren van deze Schuschnigg-politiek. Voor het geestesoog rijzen de schimmen der millioe- hen op, die in Rusland doodgemarteld zijn. Moskou en Schuschnigg strijden met hun trawanten voor een tweeling-bewind der onder drukking. Niet voor het geloof, maar voor we reldlijk gebruik van geloof; niet voor de geeste lijke verlichting van het volk, maar voor de machtspositie van het internationale Jodendom en klerikaal imperialisme staan voortaan Sta lin en Schuschnigg met de doodsvijanden van het Duitsche volk te Praag, Parijs en Valencia in één front. Alle machten zullen samenwerken, om het Oostenrijksche volk te misleiden. De regeering zal het argelooze volk bijeen drijven en bij de stembussen zullen de klerken van het Schusch- higg's inquisitie-bewind staan; zij zullen de na men noteeren van allen, die voor en tegen den dwangstaat stemmen." De Weensche politie heeft een spe ciaal verbod van optochten afge kondigd. Voorts wordt nog vernomen, dat behalve lichting 1915, ook de vrijwillige militie door de Oostenrijksche regeering is opgeroepen, om de openbare orde te handhaven tijdens de volks stemming. Havas meldt, dat het oproepen van de militie van het Vaderlandsche Front, die onder het bondsleger staat, geldt voor geheel Oostenrijk. Een nader bericht van Stefani meldt omtrent den toestand aan de Duitsch-Oostenrijksche grens, dat deze aan Duitsche zijde gesloten is voor het kleine grensverkeer. De Duitsche douane-ambtenaren doen gewapend dienst. Ook aan de Oostenrijksche zijde van de Duitsche grens zijn belangrijke veiligheids maatregelen getroffen. De wachtposten zijn versterkt. Reuter meldt uit Berlijn, dat een hooge amb tenaar van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat „te Berlijn geen inlichtin gen zijn ontvangen omtrent buitengewone maat regelen bij Muenchen". Enkele minuten later deelde een andere hooge ambtenaar van het ministerie van Propaganda aan Reuter mede, dat „troepenbewegingen van onbelangrijken aard in Beieren plaats vonden, ter versterking van de grensbewaking en hand having van de orde in het komende week einde". LONDEN, 11 Maart (Havas). Vol gens aanwijzingen, ontvangen in Britsche militaire kringen, heeft Hitier hedennacht besloten eenige detache menten stormtroepen te mobiliseeren, om deze naar de Oostenrijksche gren zen te zenden, teneinde voorbereid te zijn op alle eventualiteiten. Volgens dezelfde inlichtingen zijn de spoor, wegverbindingen tusschen Duitschland en Oos tenrijk ten Noorden van Salzburg verbroken; in deze streek vallen troepenverplaatsingen waar te nemen. van de orde tijdens de volksstem ming. De reservisten moeten zich on- Wie heeft deze lasterlijke demagogie op zijn geweten? De gewezen Hooge Commissaris van den Volkenbond te Weenen, de heer Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Nationale Eagblad, die, toen Mussert's kansen, aan de macht te komen gunstig leken, uit Weenen ■wegliep, in Nederland „kameraad" werd en van Mussert de belofte kreeg, na de zege minister Van Financiën te worden. Het Nederlandsche volk sloeg het Nederland- Sche nationaal-socialisme schier vernietigend. En de heer Rost moest, in plaats van 's lands financiën, het bruine dagblad gaan leiden. Hij doet dit in dien zin, dat hij op buitenlandsch Politiek terrein alles tracht neer te knuppelen Wat zich niet gedwee onderwerpt aan zijn eenig idool: Adolf Hitler. Met uitzinnige men kan het moeilijk an ders kwalificeeren woede vervolgt hij den Oostenrijkschen Bondskanselier, den even no- belen als dapperen Schuschnigg. Eerst heeft hij diens van liefde voor zijn vrije vaderland gloeiende rede na de bijeenkomst te Berchtes- gaden bezwabberd en thans is hij pas goed wild geworden, nu Schuschnigg het plebisciet heeft hitgeschreven, waarvan de uitslag een waar borg moet worden voor het vrije Oostenrijk. Hij beschuldigt hem na de bovenstaande invec tieven nog, waar nota bene boven stond: „Sta- bn en Schuschnigg in één front" er van de stemming zóó te regelen, dat de joden en mar xisten alleen het voordeel er van zullen hebben. Ee aanval is zóó grof, dat zijn eigen volgelingen Wel niet de dupe zullen worden van de voor ons Vaderland ongekende demagogie van den tVeenschen ex-Hooge Commissaris. Aan het slot van zijn ontstellend artikel roept East van Tonningen Mgr. Seipel op als kroon getuige voor zijn geschrijf: „De huidige ont wikkeling beteekent de verloochening van Sei- Pei's testament. Deze katholieke priester en staatsman had als het leidend beginsel van zijn Politiek de systematische bestrijding van het Austro-marxisme gesteld. Zijn leven werd ge- °fferd in den ontzettenden strijd tegen de god loze immigranten, die over de ruggen van de hiisleide arbeidersmassa's naar de politieke bracht poogden te klimmen. Schuschnigg, Seipel's leerling, heeft de op dracht verzaakt." Zou Mgr. Seipel nog in leven zijn, dan zou bij in een vernietigend betoog Rost van Ton- bingen afschudden en hem, zooals eens Schaep- than Bolland deed, een verachtelijk: „En nu, ga!" toevoegen. Ee vlieger Dick Merrill zal over enkele we- j R een vlucht ondernemen van Boston naar ®fland. Hij zal waarschijnlijk vergezeld worden "bor burggraaf Hastings Forbes. Ook te Muenchen doen geruchten over troepenbewegingen de ronde onder de bevol king. In den vroegen morgen trokken mo torlorries met troepen door Muenchen naar de Oostenrijksche grens. Bruinhemden ver leenden daarbij hulp. De plaatselijke autoriteiten verklaren deze maatregelen aldus, dat dit een groote oefening is van nazi-formaties. De Oostenrijksche consul te Muenchen is he denmorgen per auto naar de Oostenrijksche grens vertrokken. Te Innsbruck worden de regeeringsgebouwen door militairen bewaakt: een zekere spanning is daar merkbaar. Gemeld wordt, dat heden een officieele stap van Berlijn te Weenen zal ondernomen worden. De leden van het Vaderlandsche Front te Weenen hebben hedenmiddag een groote betoo ging georganiseerd; in groote auto's, zwaaiend met vlaggen, trokken zij door de straten, De openbare gebouwen in Weenen en in andere belangrijke steden zijn door de militairen bezet. Te Innsbruck werd vanmiddag door de nazi's een betooging gehouden. De politie voerde met de bajonet een charge onder de manifestanten uit en dreef hen uiteen. In de straten van het centrum der stad is prikkeldraad gespannen en voor het stadhuis staat een mitrailleur opge steld. De detachementen van de Weensche vrij willigers-militie, die gemobiliseerd werden om de orde te handhaven, zijn in Graz aangeko men. ROME, 11 Maart (Havas) In de gister avond gehouden vergadering van den Grooten Fascistischén Raad heeft de minister van Bui tenlandsche Zaken, Ciano, een uiteenzetting van den internationalen toestand gegeven. De Duce verduidelijkte het rapport hier en daar, waarna de raad het goedkeurde. Vervolgens werd begonnen met de bestudee ring van het rapport inzake de instelling van een Kamer van fasces en corporaties, die bin nenkort in de plaats zal komen van de Kamer van afgevaardigden. Men verwacht, dat de huidige toestand tengevolge zal hebben, dat Parijs en Lon den overleg zullen plegen. Naar Stefani verneemt zou de Duitsche regeering den Oostenrijk schen bondskanselier een soort ulti matum gesteld hebben, met den eisch de volksstemming te verdagen, welke beschouwd wordt als in stryd met de overeenkomsten van Berchtesgaden. WEENEN, 11 Maart (Havas) Bij de be toogingen van Donderdagavond in Oostenrijk zouden in het geheel 25 personen zijn gewond. Tegen half elf gingen de betoogers uiteen. Volgens de laatste berichten droegen de be toogingen der nationaal-socialisten een ernstig karakter. Bij hun terugkeer naar het Bruine Huis te Linz, kwamen verscheidene nazi's in botsing met miliciens van het stormkorps, de organisatie van het Vaderlandsche Front. Er werd van de vuurwapens gebruik gemaakt, en drie nazi's werden gewond, waarvan twee ern stig. Later werden acht stormkorpslieden ernstig gewond; zij moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De door bondskanselier dr. Schuschnigg voor a.s. Zondag vastgestelde volksstemming noemen de Duitsche ochtendbladen een drieste aitdaging van de beginselen der democratie. De „Voelkischer Beobachter" meent, dat het na de houding, die Schuschnigg heeft aangeno men, niet te verwonderen is, dat geheel Oosten rijk ten prooi valt aan een felle agitatie. De „Boersenzeitung" wijst op wat zij noemt de „communistische demonstraties te Graz" ten gunste van den bondskanselier, en zegt: „Men ziet thans de gevolgen van- de houding van Schuschnigg." Schuschnigg De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heeft alle ongehuwde reservisten van de lichting 1915, die minstens tien maanden gediend heb ben, onder de wapens geroepen. Deze maatregel dient ter verzekering Hitier HAIFA, 11 Maart (Reuter) Gisteren is in den loop der operaties in Noord-Palestina, die vandaag voortduren, een Britsche soldaat ge dood. De Arabieren verloren tien dooden en ge wonden. .Een;bende, welker sterkte op 300 man geschat wordt, is, naar men gelooft, in de buurt van een dorp nabij de noordelijke grens omsingeld, WEENEN, 11 Maart. (D.N.B.). De plaatsvervangende leider van het volkspoli- tieke referaat, Staatsraad Jury, heeft in de „Wiener Neueste Nachrichten" een ar tikel gepubliceerd over het standpunt van de nationaal-socialisten ten opzichte van de volksstemming. In verband hiermede is de editie van het blad, waarin het artikel is verschenen, in beslag genomen. Dr. Jury schrijft o.a.: De door den Bondskanselier voor de „volks stemming" opgestelde beginselen vormen voor alle Oostenrijkers punten, waarover niet gedis cussieerd wordt. Ze af te wijzen zou hoogver raad beteekenen jegens Oostenrijk en het ge- heele Duitsche volk. Wij weigeren echter door onze instemming met iets, dat vanzelf spreekt, ook ons „ja" te geven aan datgene, wat het voor de „volksstemming" uitgegeven parool tusschen de regels met zich medebrengt. Wij strijden voor de ondeelbaarheid van de begin selen der Oostenrijksche grondwet en wij zullen niet dulden, dat door het weglaten van twee der belangrijkste beginselen van het nieuwe Oostenrijk uit de stemmingsleuze, n.l. het be ginsel der autoritaire leiding en dat van den corporatieven opbouw van onzen staat, de weg gebaand wordt naar den democratischen staatsvorm en daarmede naar het volksfront en naar de bolsjewiseering van ons vurig geliefde vaderland. Wij, Oostenrijksche nationaal-socialisten, zijn iederen dag bereid ons „ja" te geven aan de Oostenrijksche Mei-grondwet. Wij moeten echter beslist weigeren ons „ja" onder den druk van uitgekreten te worden voor volks- en landverraders, te geven voor een verlaten der met een eed bekrachtigde beginselen van onze grondwet. Staatsraad dr. Jury zet verder uiteen, dat, ondanks de overeenkomst van Berchtesgaden de rechtsgelijkheid van alle Oostenrijkers, die trouw zijn aan volk en vaderland, nogrflet vergeten is. Het ons toegezegde medebeschik kingsrecht, zoo schrijft hij, in de landsregee- ringen wordt door de gouverneurs eenvoudig afgewezen. Het medebeschikkingsrecht, in het kader van het Vaderlandsche Front, kon ten gevolge van de sluiting van dit front, slechts in minimalen omvang verwerkelijkt worden. De in Berchtesgaden vastgelegde opheffing van discriminatie van nationaal-socialisten is tot dusverre niet nagekomen. Von Rïbbentrop heeft te Londen een bezoek gebracht aan Lord Halifax. In Doumingstreet had de politie in verband met te verwachten demonstraties, uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen SJANGHAI, 11 Maart (Reuter). Twee escadrilles Chineesche vliegtuigen hebben gisteren een aanval op Nanking gedaan, waarbij volgens berichten van Chineesche zijde tien Japansche vliegtuigen, die zich op den grond bevonden, vernield werden. De aanval vormde, naar verklaard wordt, een volkomen verrassing, en het luchtafweergeschut kwam niet in actie. Volgens officieele mededeeling zijn twee Ja> pansche detachementen in het Noordelijkste gedeelte van Sjansi de Gele Rivier overgesto ken, t.w. tegenover Hokoe, waar de rivier be vroren is. De Japanners bezetten vervolgens twee dorpen. TOKIO, 11 Maart (Domei). In de Japan sche Lagerhuiscommissie verklaarde 'tSeijoekai- lid Izoemi, dat de Japansche diplomaten een betreurenswaardige inactiviteit hebben getoond, waardoor In het buitenland wellicht de Indruk Is gewekt, dat Japan een oorlogszuchtig land is. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Hiro ta, antwoordde, dat naar zijn meening, de hou ding van Engeland en Amerika tegenover Japan zich ten goede keert. Men heeft te Hongkong den strijd aange bonden tegen de onlangs uitgebroken pokken epidemie. Het gemiddelde aantal nieuwe ge vallen per dag bedraagt veertig. Reeds zijn 800.000 inentingen verricht. De Arabische bende, met wie de Britsche troe pen in Noord-Palestina slaags geraakt zijn, is omsingeld. De aanval der rechtschen in Aragon gaat met succes voort. Schuschnigg heeft de ongehuwde reservisten van de lichting 1915 onder de wapenen geroepen. De Japanners te Nanking werden volkomen verrast door een Chineeschen luchtaanval. Hitier zou stormtroepen mobiliseeren aan de Oostenrijksche grens. België houdt zich aan De Vries en Te Winkel. Prins Bomhard is uit Londen vertrokken, om naar Nederland terug te keeren. Pauselijk geschenk voor Mgr. J. P. Huibers. O naar den kleermaker die U wérkelijk onberispelijk kleedt, ga eenvoudig naar Deze reus, een IJslander, is 2.43 Mefer groot. Voor zijn costuum had de kleer maker 9 Meter stof noodig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1