We luisteren naar Rechtszitting in het Huis van Bewaring te Amsterdam Instantine Stop dien hoest ABDIJSIROOP FINANCIEN SLOT VAN LANGDURIGE VER VALSCHINGSZAAK J. BANEKE Gz. TAXATEURS Dagfilm VRIJDAG 11 MAART 1938 In verzet tegen zijn verstekvonnis Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Urk gaat herleven AKKER's verstèrkte Zaterdag 12 Maart MAKELAARSKANTOOR Lamme Consul" thans inderdaad zwaar ziekzoodat hij niet mocht worden vervoerd Verdachte kan slechts fluisteren Kan verdachte loopen? Bevestiging geëischt jfclULT OPK'JKE N hoe gauw je opknapt! Als ik hoofdpijn heb, neem ik altijd Instantine! Onthoudt daarom Instantine OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Teeltvergunning aardappelen KINDERMOORD KUNSTMATIG GEKLEURDE BLOEMEN Henri de Greeve over Katholieke Sport Kath. Economische Hoogeschool Werkzaamheden aan den Noord oostpolder worden met volle kracht hervat DE BRANDSTICHTING TE ST. OEDENRODE Verdachte veroordeeld tot twee jaar met aftrek NASPEL VAN DE MARKER BESLUITEN Wethouder zal aftreden POGING TOT DOODSLAG Chauffeur krijgt een jaar gevangenisstraf DAME AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND PIUS-ALMANAK 1938 WIELRENNEN Pijnenburg rijdt Zaterdag Slaats niet in de Parijsche zesdaagsche Een zeldzame gebeurtenis in de annalen van de strafrechtspleging heeft zich van daag afgespeeld achter de sombere muren van het hoofdstedelijke Huis van Bewaring. De verdachte in een geruchtmakende strafzaak is niet per celwagen naar het Pa leis van Justitie gebracht om zich daar voor zijn rechters te verantwoorden, doch rechters en Officier van Justitie begaven zich vanmorgen naar het celhuis, om daar, in de regentenkamer, recht te doen over hem, den zwaar zieken postwisselverval- scher Alb. de V., bijgenaamd „De Lamme Consul. Deze vervalscher van professie toonde zich meer dan eens een eerste klas simulant, die er geen been in zag, ziekenhuis- en gevange nisdoktoren een rad voor de oogen te draaien en hun wijs te maken, dat hij volkomen ver lamd was. Wanneer het hem goed dacht ver dween „de lamme" echter spoorloos om de re cherche dan handen vol werk te geven om hem weer op te sporen. Toch was zijn ziekte niet geheel gesimuleerd; toen hij eindelijk veilig en wel in het Huis van Bewaring te Amsterdam was opgeborgen moest hij op de ziekenzaal ter verpleging worden op genomen. Dr. S. P. Tammenons Bakker en een in sonsult geroepen arts achtten zijn gezond heidstoestand zoo slecht, dat hy onmogelijk naar het Paleis van Justitie kon worden ge bracht. Ten slotte de man zit in totaal al bijna twee jaar in voorarrest besloot de rechtbank dan maar zitting te houden in het Huis van Bewaring. Het is nu twee jaar geleden, dat de politie een kleine, doch „hardwerkende" bende post- wisselvervalschers onschadelijk wist te ma ken. De 45-jarige Alb. de v., die in donker Amsterdam bekend stond als „de consul", de 51-jarige handelsreiziger P. P. en de 45-ja- rige koopman J. B. werden ingerekend. De consul resideerde tijdens zijn arrestatie te Parijs, de handelsreiziger te Brussel en „der dritte im Bunde" werd in de Amstel- stad opgepakt. Aan de posterijen was een zeer belang rijke schade toegebracht, in het geheel hadden de knoeiers ruim 150 valsche post wissels van kleine bedragen geïnd. De scha de liep tegen de f 3000.—. Bij de huiszoe king in de woning van den man, die later als „lamme consul" in deze geschiedenis op zou treden, vond men een volledige installa tie om valsche postwissels te maken en bo vendien niet minder dan zes valsche pas sen en identiteitsbewijzen. Het bleek al gauw, dat men in den Parijze- naar het hoofd van de bende te pakken had; de twee andere gearresteerden hadden zich voornamelijk met het incasseeren belast. Er lag al weer een flinke partij falsificatiën klaar, toen de politie haar neus om den hoek van de deur stak. Het zou echter nog geruimen tijd duren, voor deze zaak „klaar" was voor de openbare te rechtzitting. De lamme consul wist met een ijzeren volharding steeds weer een spaak in het wiel te steken. Bij zijn arrestatie hield hij zich lam, hij werd in een ziekenhuis opgeno men en onder bewaking gesteld. De bewaking bleek niet te zijn berekend op 's mans slim heid. Op zekeren dag was zijn bed leeg, de „lamme" was gaan loopen; over muren en schuttingen had hij zijn vrijheid herkregen. De Amsterdamsche recherche wist hem te Brussel weer op te sporen, hij had zich als patiënt in een ziekenhuis laten opnemen, to taal verlamd. Toen de rechercheurs de Boer en van Dijk tot zijn grooten schrik naast zijn bed stonden, kwamen de Belgische doktoren vertel len, (Jat de patiënt absoluut niet kon loopen. De „lamme consul" hield vol en werd per zie kenauto naar het Huis van Bewaring te Am sterdam getransporteerd. Intusschen had de rechtbank te Amsterdam de strafzaak tegen den lammen consul bij ver stek behandeld, hij werd tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld; de officier van justitie had zes jaar gevorderd. Zijn beide medeplichtigen P. P., die een bekentenis aflegde, en J. P., die bleef ontkennen, hoorden zich in eerste instan tie resp. tot vier jaar en drie jaar veroor- deelen. Dit tweetal ging in hooger beroep en begin Januari jj. stonden zij voor het Hof terecht. Gezien de langdurige voorarresten ver minderde het Hof hun straffen tot twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis, zoo dat deze medeplichtigen van den lammen con sul weldra in vrijheid zullen worden gesteld. De hoofdverdachte vond zijn straf van vijf jaar wel wat erg zwaar en h{j kwam tegen het verstekvonnis in verzet, zoodat de rechtbank thans zijn zaak opnieuw behandelt en wel in het Huis van Bewaring. De man wordt verdedigd door mr. J. M. K. Mathuisen en mr. A. R. W. Dunselman. De rechtbank wordt gepresideerd door mr. J. Boon, Officier van Justitie is mr. L. de Blécourt. Als deskundige is opgeroepen dr. C. J. van Led den Hulsebosch. Voorts zijn 17 getuigen a charge gedagvaard, o.w. de medeplichtige van verdachte, de handelsreiziger P. P., die in dertijd voor Rechtbank en Hof een bekentenis aflegde. De Regentenkamer in het Huis van Bewa ring is betrekkelijk klein. Tegen den achter wand is de tafel van de rechtbank opgesteld, daarvoor Is een getuigenhekje geïmprovi seerd en een bank voor de verdedigers. Te- geen den zijwand staat een bed, waarop de verdachte rust. Naast hem zit een verpleger In een witte jas. Het is tien uur, de rechtbank Is nog niet in 't Huis van Bewaring aangekomen. Door de drie getraliede ramen valt fel de lentezon op de oude schilderijen en wapenborden aan de wandenAchter de tafel van de recht bank prijkt het beeld van vrouwe Justitia met weegschaal en zwaard.... De verdachte ligt stil op zijn bed, staart voor zich uit, zoo nu en dan wisselt hij een woord met den verpleger of met zijn verde diger. Het is half elf als de rechtbank binnenkomt, de zitting, die in het Paleis van Justitie was ge opend voor het doen van uitspraken, wordt her opend. De president stelt de gewone vragen be treffende naam en woonplaats, de verdachte knikt en luistert. Wat is de reden dat u tegen de straf van vijf jaar in verzet bent gekomen? vraagt de president. Verd. stoot onverstaanbare geluiden uit, hij laat het antwoorden maar liever aan zijn verdedigers over. Het blijkt, dat hij de straf te zwaar vindt. De Officier mr. de Blécourt draagt de dag vaarding voor. In de eerste plaats is hem ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam, althans in Nederland, althans in Frankrijk of België, 15 valsche postwissels valschelijk heeft ingevuld. Voorts is hem aanbieden van valsche postwissels ten laste gelegd. Geeft u de feiten toe? vraagt de president. Verd.; Bijna heelemaal, maar zegt u er bij ik heb ze niet gemaakt. Pres.; Wie deed het dan? Verd. (aarzelend)Ik had het iemand ge leerd en die' deed het. Wie was dat? wil de President weten. Verd.: Dat was mijn vroegere medeverdachte. Na dit korte inleidende verhoor van verd. is het getuigenverhoor aan de orde. Dr. Sp. Tammenons Bakker verklaart, dat hy verd. met dr. de Jong heeft onderzocht. Er is geen bezwaar hem op deze wijze voor zijn rechters te doen verschijnen. Wel is verd.'s algemeene toestand niet gun stig, hij lijdt aan een chronische ruggemerg- ziekte, die progressief is. Officier: Is er meer beweeglijkheid mogelijk dan hij voorgeeft? Desk.: Ja, dat is mogelijk. Officier: Kunt U zich indenken, dat men iff Frankrijk tot de conclusie kwam dat hij abso luut verlamd was en zijn uitlevering weigerde? De rechercheurs de Boer en van Dijk hebben hem zien loopen. Dr. Bakker kan zich de conclusie van de Fransche doktoren wel verklaren. Officier: Wanneer hij nu werd vrijgelaten, zou het U dan verwonderen, wanneer U hem zag loopen? Ja, dat zou dokter Bakker wel verwonderen De zitting moest hier een oogenblik worden onderbroken, daar de bode flauw viel. Dr. Bak ker en de verpleger brengen hem weg. hij is weldra hersteld. De officier stelt vervolgens nog eenige vragen over de physieke en psychi sche houding van verdachte. Verd. heeft een sterke atrophie van ziin spierstelsel. Mr. Dunselman: Ik heb zijn armen en oee- nen gezien, ze zijn zoo mager als stokjes, het is een raadsel hoe hij zou kunnen loopen. De volgende getuige is rechercheur de Boer: Hy vertelt o.a. dat hij verd. in Brussel in het ziekenhuis heeft zien loopen. Dan worden enkele gevallen van vervalschte postwissels afzonderlijk behandeld, de deur waarder toont verdachte de vervalschte stuk ken, met een enkel woord geeft hij toe, dat ze op zijn initiatief zijn gemaakt en door hem zijn geïnd. Dr. van Ledden Hulsebosch vertelt, dat de valsche stempels door middel van een steen- drukprocédé zijn vervalscht. Op een der post wissels heeft desk. zeer duidelijk het hand schrift van P. herkend. President: Ja, verdachte beweert, dat de falsificatiën zijn gemaakt door P., die door hem is geïnstrueerd. Desk.: Dat moet hij dan gedaan hebben in de woning van de V. te Parijs, want daar zijn de stukken en de werktuigen gevonden. Verdachte geeft toe de valsche passen te hebben gemaakt om te gebruiken bij het in nen van de vervalschte postwissels. De vroegere adjunct-directeur van het post kantoor te Amsterdam verklaarde, dat na de arrestatie van de bende van de V. geen falsi ficatiën van dit soort meer zijn voorgekomen. Een der hoofdgetuigen is de medeplich tige van den lammen consul, de handels reiziger P. Deze komt dan voor het hekje. Hij ontkent met klem de valsche postwis sels te hebben gemaakt, wel heeft hij ze geïnd. Verd.: P. weet heel goed, dat ik ze niet gemaakt heb. Hij weet best, dat hij er spe- cialen inkt voor gebruikte. Ik heb hem al les geleerd Getuige P.: Ik zou het niet kunnen, on mogelijk.... Pres.: Nu, U moet zich niet al te on schuldig voordoen. Getuige P.: Verdachte wil mij wat in mijn schoenen schuiven. Verdachte houdt vol, haast onverstaan baar maar met klem. Het getuigenverhoor is geëindigd, de presi dent stelt verd. nog eenige vragen, die hij moeizaam beantwoordt. Het woord is aan den Officier van Justitie mr. L. de Blécourt, voor het houden van zijn requisitoir. Spr. schetst de voorgeschiedenis van deze strafzaak en de houding, die verd. heeft aangenomen. De Fransche justitie weigerde zijn uitlevering, wij kennen de V. echter en weten hoe hij kan simuleeren. Wij hebben de strafactie dus niet stopgezet, maar hem bij verstek doen terecht staan. Wat de straf betreft, op te leggen voor het innen van de valsche postwissels, merk te spr. op, dat verd. inderdaad reeds ge- ruimen tijd lijdende is. Doch wanneer wij vandaag tegen hem zouden zeggen „De V. we laten je Vrij, wanneer je zelf binnen tien minuten het Huis van Bewaring uit wandelt" dan zou hij hoogstwaarschijnlijk opstaan en weggaan. Zoo gauw hij weer in vrijheid komt, zsl hy ongetwijfeld weer met vervalschingen beginnen. Spr. requireerde bekrachtiging van de bij ver stek opgelegde straf (vyf jaar gevangenisstraf). De verdediger, mr. J. O. H. K. M. Mathuisen, zeide in zijn pleidooi, dat het voor alles noodig is deze strafzaak tot de juiste proporties terug te brengen. Hier ligt een zielig hoopje mensch, die op zyn ziekbed wordt berecht en die uit drukkelijk tegen zyn verdedigers heeft gezegd, dat de zaak hem niets meer interesseert. Dat is kenmerkend voor den toestand van verdach- stilt «n voorkomt pljnenl X 3 I A BAYER) E Vr y Prijs 70 cent. te, die in normale omstandigheden een vechter is. Met klem drong pl. op de uiterste clementie. aan. Mr. Dunselman schetste in zyn pleidooi den persoon van den verdachte. De V. is geen aards- schurk en geen groote bandiet, zooals hy wel eens wordt afgeschilderd, hy is geen man van groote allures, doch slechts een kruimeldief. Ook deze verdediger deed een beroep op de rechtbank om de meest mogeiyke clementie tegenover verdachte te betrachten. De Rechtbank zal 25 Maart vonnis wyzen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat den telers, die een aanvrage voor de teelt van aardappelen, andere dan vroege aardappelen in den zin van het Crisis-Tuin- bouwbesluit en fabrieksaardappelen, hebben ingediend, de aangevraagde oppervlakte wordt toegewezen. De teeltvergunningen zullen zoo spoedig mo gelijk aan de belanghebbenden worden aange boden. Telers, die nog geen aanvrage indienden of voornemens zyn meer te verbouwen dan zij aanvroegen, moeten zich ten spoedigste wen den tot de Landbouw-Crisis-Organisatie, waar onder zij ressorteeren, die hun dan zal mede- deelen of, en zoo ja, in hoeverre, nog aan hun aanvrage kan worden voldaan. Telers die door omstandigheden minder kunnen uitpoten dan zy aanvroegen, kunnen tot 21 Maart nog vermindering van deze oppervlak te vragen. 's-Gravenhage, 10 Maart 1938. De Eindhovensche recherche heeft voor den officier van justitie te Den Bosch geleid: A. O. Th., 37 jaar, huisvrouw van Sch. te Eindhoven, als verdacht van kindermoord aldaar op 15 Nov. van het vorig jaar. Na verhoor by den rechter-commissaris werd zy in het Huis van Bewaring ingesloten. In verband met de vele vorige jaren ingeko men klachten hebben B. en W. van Sassenheim een verbod uitgevaardigd om kunstmatig ge kleurde bloemen te verkoopen, op straffe van het verbeuren der ventvergunning. Naar wij vernemen zal de eerw. heer Henri de Greeve Zaterdagavond om 8 uur voor den K.R.O. in zijn bekende „Tien minuten-overpein zing", waarnaar door duizenden ttiet spanning geluisterd wordt, het onderwerp behandelen: „Katholieke Sportbeweging." Voor de meer dan 60 duizend beoefenaars van de sport in Katho liek verband zeker een reden om a.s. Zaterdag af te stemmen op den K.R.O. TILBURG. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen mej. E. G. M. Mes, Goorle en de heer J. C. H. M. Raaymakers, Vught. De werkzaamheden aan de dyken voor den N.O.-polder te Urk zijn thans hervat. Reeds zyn tal van arbeiders van buiten, zooals steenzet ters, rietvlechters, kraandrijvers en bakschip- pers weer naar Urk gestroomd om het werk, dat gedurende de wintermaanden heeft stil gelegen, te hervatten. Ook vele Urkers zyn weer in dienst. Het is nog slechts een kwestie van eenige dagen, of de fa. Blankevoort werkt weer met volledig personeel en op volle capaciteit. Het werk zal met meer kracht worden voortgezet dan verleden jaar het geval geweest is. Een grootere baggermolen is te Urk aange komen voor het baggeren van kleileem; voor het vervoer van dit product zijn eveneens bak ken van meer inhoud gearriveerd. Het perceel dyk aan den Westkant van het eiland is thans ook gegund aan de fa. Zanen en Verstoep, die reeds de voorbereidende werkzaamheden op Urk is begonnen. Spoedig zal ook deze firma een staf van arbeiders naar Urk dirigeeren en dan zal het eiland een nooit gekende drukte en bedryvigheid beleven. De middenstand klaagv niet meer en byna alle steuntrekkers zijn reeds geplaatst en verdienen een behoor- ïyk loon. Toch heeft dit voor het eiland zyn scha- welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid del: de nieuwe verstèrkte Abdysiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, •welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is 1n de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de „codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenlgt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.0010.00 VARA. 10.207.3n VARA. 8.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Uitzending voor Arbeiders In de Con- tinubecrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Tenor en niano. In de pauze: gramo- foonplaten. 2.45 Amateursuitzending. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Het Residentie-orkest en solist. 4.30 „Problemen bij de waardeering v&n beeldende kunst", causerie. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Het Residentie-orkest. 6.00 Orgelspel en zang. 6.30 Groningsche uitzending. 7.00 Filmland. 8.00 Herhaling SOS-beriohten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Bonte avond. 9.00 Declamatie. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Programma-aankondiging. 10.40 Orgelspel. 11.00 Baskisch programma. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-JVïelodisten, zang en gramofoon muziek. 2.00 Voor de rypere Jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3 00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 KRO-orkest. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.05 Vervolg concert. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Juridische lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Kon. Militaire Kapel, KRO-Orkest en KRO-Melodisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 New Coventry Hippodrome-orkest. 2.05 Het Reynolds-octet. 2.35 Orgelspel. 3.05 Sportreportage. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Mantovani's orkesten en solisten. 6.20 Berichten. 7.05 Boyd Need Strykorkest en solist. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.55 BBC-Theater-orkest en soliste. 11.25 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Orgel en sopraan. 12.1012.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.55 Gramofoonmuziek. 10.2010.35 Orgelconcert. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Cellovoordracht. 12.35 Giardino-orkest (1.5o Zang). 3.20, 4.05 en 6.05 Zang. 6.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 9.30 Don Ramon-orkest. 10.25 Symphonleconcert en soliste. 11.201,20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 11,20 Omroeporkest en solist. 1.35 Solistenconcert. 3.20 Orkest van den Rijksarbeidsdienst. H. Hagestedt's Amusementsorkest en solisten. 5.30 Het Bresser-kwartet. 6.30 Omroeporkest en solisten. 8.20 Vroolijk programma. 9.35 Gramofodpmuziek. 9.5012.20 Erich Schneidewind en Hans Raue met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Orkestconcert en solisten. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.05 Piano en zang. 8.20 Cabaretprogr^jnma. 9.20 Omroepkleinorkest en soliste 10.30 Populair concert. 11.2012_.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Vervolg concert. 1.50 Gramofoonmuziek (tot 2.20) 3.20 Radlotooneel. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 A. Felleman's orkest. 5.50 Zang. 6.05 Vervolg concert. 6.35 Pianovoordracht. 7.05 en 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.30 Folkloristisch programma. 10.50 Jean Omer's orkest. 11.20 Vervolg Folkloristisch programma. 12.0512.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Vroolijk Weekeind-programma. 9.20 Berichten. 9.50 Viola da gamba en cembalo. 10.05 Berichten. 10.20 Emil Roosz en zijn orkest. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. duwzijde. De huren voor woningen zyn den laatsten tijd met sprongen in de hoogte ge gaan. Voorheen betaalde men te Urk voor een behooriyke woning f 2 a f 3; thans zyn deze prijzen gestegen tot 5 a 6 gulden per week. Bovendien zijn de huizen schaars te krygen. Velen van het uitvoerend personeel zijn dan ook gehuisvest in woonarken, de arbeiders in z.g. volkskeeten. Wat de werkzaamheden op zichzelf betreft, kan worden gemeld, dat de kop van den dyk, die bij het beëindigen der werkzaamheden in het najaar reeds was beschermd door zink- stukken e.d., reeds is afgebroken en dat men door het storten van kleileem voor het verlen gen daarvan weer een begin heeft gemaakt. De Bossche rechtbank heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen C. K., 23-jarig landbou wersknecht te St. Oedenrode, gedetineerd, die terechtstond ter zake, dat hij in den nacht van 3 op 4 Juni 1937 te St. Oedenrode opzettelijk brand had gesticht. Verdachte had volledig bekend en verklaard, uit wraak gehandeld te hebben. De getuige-deskundige, Dr. Casparie, had ver dachte psychiatrisch onderzocht en had bevon den, dat hij verminderd toerekeningsvatbaar was, door gebrekkig ontwikkelde geestvermogens. Hy had een gedeeltelik voorwaardeiyke straf ge adviseerd, waar hij de meening toegedaan was dat er weinig vrees behoefde te bestaan voor een herhaling van dit misdrijf door verdachte. De Officier van Justitie had twee jaar gevan genisstraf geëischt. Verdediger Mr. van Zinnicq- Bergmann, Den Bosch, had in zyn pleidooi o.m. naar voren gebracht, dat een dergelijke veroor deeling weinig overeenkomstig de meening van den deskundige zou zijn. De rechtbank wees thans vonnis in deze straf' zaak en veroordeelde verdachte tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Prinsengracht 579 - Amsterdam - Tel. 36579 De Marker wethouder, die «de opzienbarende politie-verordening in den raad heeft gebracht waarbij o.m. Zaterdagavond- en Zondagsluiting wordt bevolen en die zich merkwaardig genoeg later bij de behandeling van stemming onthield, zal thans aftreden. Deze wethouder was in dienst bij de Noord- Zuidhollandsche Tramwegmaatschappy en wel als schipper op een der booten van deze maat schappij, die tusschen Monnikendam en Marken de verbinding onderhouden. In zyn kwaliteit van wethouder van Marken werkte hy mee om het vreemdelingenverkeer lam te leggen en daar mee o.m. den ondernemingen, die daarheen be zoekers vervoeren, ernstige schade te berokkenen. Of deze geste door zyn maatschappy erg ge waardeerd zal zyn? Tijdens een smokkelparjty van 164 biggen naby de Nederlandsche grens, op den weg Baarle- Nassau—Chaam, reed de chauffeur van den vrachtauto, waarin de biggen geborgen waren, met groote snelheid in op een kommies, die hem sommeerde te stoppen. Hy werd ach tervolgd en te Chaam aangehouden. Veertien dagen geleden stond de chauffeur, H. E., uit Den Haag, voor de rechtbank te Breda terecht, waarbij de officier van Justitie tegen hem wegens poging tot doodslag op den kommies een gevangenisstraf eischte van tien maanden. De rechtbank deed Donderdag uitspraak en veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en ver beurdverklaring van den vrachtauto. Donderdagmiddag te omstreeks drie uur is op het Lange Voorhout te Den Haag, naby het paleis van wijlen H.M. de Koningin-Moeder, de zestig-jarige mej. S. M„ vermoedelyk ten ge volge van het onvoorzichtig oversteken van den rijweg, door een personenauto, bestuurd door G. van D., aangereden. Mej. M. bekwam een zware hersenschudding, verschillende hoofdwonden en andere kwetsu ren. In zorgwekkenden toestand is zy door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Ter aanvulling van de bespreking, welke wy dezer dagen hebben gewijd aan den nieuwen Pius-almanak, meenen wij goed te doen nog even de aandacht te vestigen op het uitgebreide materiaal, dat in dit jaarboek te vinden is. Naast de belangrijke gegevens over onze Kerk provincie en betreffende de parochieele indee ling, religieuze orden en congregaties, bevat dit lijvig boekwerk, dat niet minder dan 950 blad zijden telt, ook bijzonderheden over het ker- kelyk leven in onze overzeesche gewesten en in de missiën. Hierna volgen o. m. rubrieken van het bloeiende katholieke leven in ons land, on derwijs, opvoeding, cultureele instellingen, enz. Dit jaar is de „Zieken- en gezondheidszorg" samengevat in een afzonderlyk hoofdstuk, ter wijl de rubriek Jeugdwerk sterk werd uitgebreid. Ook is een flinke plaats ingeruimd voor het charitatief-maatschappelyk werk, voor de alge meen-maatschappelijke en de stands- en vak organisaties, alsmede voor de alphabetische naamlyst van de eerw. heeren geestelyken. Uit deze opsomming blykt wel, dat in dit jaarboek voor de Katholieken van Nederland een groote mate van volledigheid werd bereikt. Ook mogen we met genoegen constateeren, dat onnauwkeurigheden, die we in vroegere jaar gangen van de „Pius" wel eens signaleerden, thans vrywel niet meer voorkomen. Alleen in de rubriek over de Katholieke Dagbladpers ont dekten we nog enkele onjuistheden. Het boek is ongetwyfeld een kostbaar bezit voor ieder, die iets weten wil van het Katho lieke leven of over personen. Bijna nooit blyft deze betrouwbare gids het antwoord schuldig. Om nog grootere volledigheid en juistheid te be reiken is het intusschen gewenscht, dat de be trokken instellingen en corporaties aan de re dactie van den Pius-almanak (uitgave van de Drukkerij Ons Blad te Alkmaar) alle gegevens, die noodig zyn, verstrekken, hetgeen ook in het belang is van hen, die deze vraagbaak raad plegen. Pynenburg is thans zoover hersteld, dat hy Zaterdag in Antwerpen zal ryden. Hy zal ook definitief aan de Parysche Zesdaagsche deel nemen. De Semarang-Jaona Stoomtram Mij. boekte in Februari f 93.000 aan ontvang sten of f 9000 minder dan het vorig jaar. In de eerste twee maanden 199.000 tegen f 206.100 in het overeenkomstig tijdvak van 1937, of f 7.100 minder. De Semarang-Cheribon Stoomtram Mij. boekte in Februari een daling der ontvang sten met f 40.100 tot f 152.0Ó0. In de eerste tivee maanden ziin de ontvangsten met f 7.700 tot f 349.000 gedaald. De Sera- joedal Stoomtram Mij. ontving in Februari f 26.000, of f 400 meer en in de eerste twee maanden f 52.000, of f 600 meerIn Februari zijn de ontvangsten van de Oost Java Stoomtram Mij, met f 2900 tot f 45.000 ge stegen, zij zijn echter in de eerste twee maanden met f 4200 tot f 92.000 gedaald. De bruto-opbrengsten der N.V. Modjo- kerto Stoomtram Mij. bedroegen over Fe bruari f 3.457 (v.j. f 13.811), over de eerste twee maanden van*1938 f 7.180 (v.j. f 26.828). De ontvangsten van de Nederl.-Indische Spoorweg Mij. bedroegen in Februari f 516.000 tegen f 517.317 in Februari 1937. De uitgaven f 343.000 (v.j. f 337.000). Het bedrijfsoverschot was dus f 173.000 (v.j. f 180.317). In de eerste twee maanden belie pen de ontvangsten f 1.080.000 (v. j. f 1.075.950) en de uitgaven f 700.000 (v. j. f 681.000), zoodat het bedrijf soverschot f 380.000 bedroeg (v.j. f 394.950). De tin-uitvoer van Malakka bedroeg in Februari 4270 ton tegen 5026 in Januari en een quotum van 4774 ton. Naar de „Lïbre Belgique" verneemt, zullen de nieuwe belastingen in België fr. 1015 mil- lioen moeten opbrengen. Een verhooging van de grondbelasting met 1 pet. zal waar schijnlijk zijn. Voorts zal de dividend-be lasting van 24 pet. tot 30 pet. worden ver hoogd en de inkomstenbelasting met 10 pet. Ook de successie-rechten en verschillende directe belastingen zouden met 10 pet. wor den verhoogd, terwijl tevens een verhooging van invoerrechten wordt overwogen. De Gilette Safety Razor boekte in 1937, na afschrijvingen en verdere kosten, een netto-winst van 4.50 mill., tegen 4.97 mill, in 1936. De Illinois Central boekte in Januari aan bruto-ontvangsten 8.97 mill., tegen 9.02 mill, in 1937. Na aftrek van uitgaven belie pen de netto-ontvangsten 1.248.167, tegen 400.706 in Januari 1937. De American Bemberg boekte in 1937 een ivinst van 1.134.000, tegen 598.000 in 1936, overeenkomende met 3.20 tegen 1.26 per gewoon aandeel. De U. S. Steel Corporation boekte in Fe bruari aan afleveringen 475.000 ton, tegen 518.000 in Januari en 1.133.000 ton in Fe bruari 1937. De afleveringen waren in Fe bruari de laagste sedert 1934. De North American Rayon boekte in 1937 een netto-winst van 2.30 mill., tegen 1.96 mill, in 1936, overeenkomende met s 4.17 tegen 3.48 op de gecombineerde A en B aandeélen. De winst van de General Motors in het eerste kwartaal zal waarschijnlijk aanmer kelijk hooger zijn dan 0.25 per aandeel, welk bedrag voor deze periode gewoonlijk als dividend wordt uitbetaalde Men gelooft, dat de afzet van deze maatschappij minder sterk is teruggeloopen dan bij andere mijen De verkoopen van de Amerikaansche wa renhuizen waren in Februari 8 pet. kleiner dan in Februari 1937De daling in de eerste twee maanden was 6 pet. ten opzichte van dezelfde periode in het vorig jaar. De loodproductie van de St. Joseph Lead Co. is- in Februari met 40 pet. verlaagd. De productie is thans aan die van 1934—1935 gelijk. Inzake 't faillissement van de New York- sche effectenfirma Whitley kermt aan het licht, dat Whitley 800.000 aan effecten heeft verduisterd. De Cultuur Mij. „Pasir Nangka" is voor nemens over 1937 een dividend uit te keeren van 30 pet., waarvan reeds 10 pet. interim dividend is betaald. De Baltimore and Ohio ontving van de Refico en de Railroad Credit Corp. 56.60 mill, aan leeningen; bovendien gaf de In terstate Commerce Commission toestem ming voor een leening van 8.23 mill. Waar schijnlijk zal de maatschappij een nieuwe leening van de regeering krijgen ter beta ling van haar in April a.s. vervallende rente verplichtingen. Er bestaat groote onzeker heid of zij in Mei a.s. haar verplichtingen kan nakomen. Het plaatselijk filiaal van de U. S. Steel Products Co. in Mexico heeft zijn werk zaamheden gestaakt, omdat het niet in staat is onder het extra invoerrecht van 35 pet. te werken. Een ander Amerikaansch concern zal mogelijk eveneens het bedrijf stop zetten. De New Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 700 mil- lioen tegen f 608 mill, in de voorafgaande week. m Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.96Vz8.97 (v. slot 8 96%), de Dollar op 1.78%—1.79 (1.79), de Frank op 5.645-66 (5.64%), de Belga op 30.2430.27 (30.25%) en de Zwitsersche Frank op 41.49—41.52 (41.51), Frans Slaats, die tydens de laatste dagen van de Antwerpsche zesdaagsche al niet in orde was, zal naar wy van zyn koppelgenoot Kees Pellenaars vernemen niet aan de Pa rysche Zesdaagsche deelnemen. Gisteren is Slaats namelijk plotseling tameiyk ziek gewor den en met een ernstige griep en hooge koorts ligt hy in bed. Pellenaars zal verzoeken met onzen landge noot van den Broek een koppel te vormen, maar het is zeer de vraag of de heer Delblatt, de directeur van de Parijsche Winterbaan, hier in toestemt. Hy zou meer voelen yoor Di Faco.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6