"•4711" Gi'eme I I 1 I mmr/M Regeeringswisselingen aan de Seine Conflict opgelost Blum's kansen zijn weinig hoopvol VOLKSFRONTLEED SCHEPEN IN ZWAREN STORM Even neutraal als "4711"Eau de Cologne VRIJDAG 11 MAART 1938 De Fransche Senaat verheelt niet, dat hij het Volksfront beu is België houdt zich aan De Vries en Te Winkel Minister Hoste wijst nogmaals de spelling-Mar chant af Von Ribbentrop neemt afscheid Zijn terugkeer in verband met Oostenrijk verhaast is "4711" Matt-Creme. Haar frissche geur pasr bij elk par fum, bij elke poeder. "4711" Matt-Creme beschermt de huid en geeft haar de zoo begeerde, zacht matte teint. -.35 -.60 35 81 potten -.65 1.- 2: TUBEN -.40 -.65 GoCd Cream Des avonds voor voeding en ver sterking van de huid "4711 "Cold Cream. -.60 -.90 BUITENLANDSCH OVERZICHT Blum timmert weer aan een kabinet Prins Bernhard op de terugreis Het beleggersfront Voorbereiding van een boycot-actie DE JAVA TE KOPENHAGEN Chineezen oefenen terreur uit Sommige genootschappen bezorg den Indische regeering veel last Welke ravage één golf te weeg kan brengen aan boord Deerlijk gehavend uit den strijd Een Pauselijk geschenk voor Mgr. Huibers Groote, rijk versierde kaars in de Kathedraal geplaatst RIJWIELSTALLING GEHEEL UITGEBRAND VERRUKKELIJKE, HOOGFIJNE CHOCOLAAD, De directie van Van Heek te Losser en de arbeidersorganisaties hebben het bemiddelings voorstel aanvaard Het in den trein gevonden kind Moeder kon nog niet worden opgespoord PASSIESPELEN 1940 TE TEGELEN De keuze der spelers wordt thans reeds bepaald DE SLACHTHUIS-AFFAIRE TE POELDIJK Vermiste gemeente-ambtenaar bleek te zijn verdronken Onderzoek heeft heel wat maanden in beslag genomen Onze Parijsche correspondent seint ons d.d. U Maart: De val der tweede regeering-Chautemps heeft met den val van het ministerie-Blunl in den jongstleden zomer gemeen, dat beide veroor zaakt zijn door een vodmachtenkwestie. De re- geering-Blum vroeg volmachten, en deze wer den haar geweigerd door den Senaat, dat is dus in werkelijkheid door de radicaal-socialisten, partners in het Volksfront, omdat het verleden der Blum-regeering niet van dien aard geweest was, dat zij het vertrouwen had verdiend, dat noodig is om een blanco volmacht te kunnen Verkrijgen. De regeering-Chautemps is gevallen, omdat de S. F. I. O. geweigerd heeft volmachten te ge- Ven aan een kabinet, waarop zij geen controle Uitoefende. Interessant is het op te merken, dat Chau- temps blijk had gegeven er zich weinig aan ge legen te laten liggen, hoe de communistische partij zijn volmachtenaanvrage, die vergezeld ging van de aankondiging van uitstel van eeni- ge sociale maatregelen, zou ontvangen. Men veronderstelt, dat hij bereid ware geweest in het parlement desnoods tegen de communisten te regeeren, zoolang de socialisten maar met hem waren. Inmiddels heeft het bestuur der socialistische zoowel als dat der communistische partij zich uitgesproken voor een regeering, die een afspie geling zou zijn van het Volksfront. Aan een Volksfrontregeering-Blum, zon der of met communistische ministers, zou echter wel geen lang leven beschoren zijn. Men is het Volksfront zoo langzamerhand door en door beu, en deze beuheid is de Se naat hoe langer hoe minder geneigd te ver helen. Het ligt thans zoo, dat zelfs voor construc tieven, socialen, wetgevenden arbeid de arbei dersmassa meer te verwachten heeft van een regeering van gematigde samenstelling, zooals de tweede regeering-Chautemps er een was, dan van een, die de samenstelling van het Volksfront zuiver weerspiegelt. Het is bij voorbeeld zeer twijfelachtig, of een regeering-Blum den Senaat zoover zou hebben kunnen winnen voor het wetsontwerp op de verplichte verzoening en arbitrage, onderdeel van het arbeidscharter, als de regeering-Chau temps wist te doen. Minister Hoste heeft in den Senaat bij de debatten over de begrooting van het departe ment van Onderwijs het woord gevoerd over de kwestie der schrijfwijze van het Nederlandsch. Hij herinnerde daarbij in de eerste plaats aan hetgeen hij in deze aangelegenheid reeds in de Kamer had gezegd. De spelling-Marchant heeft den toestand, waarover men zich in Nederland beklaagde, Verergerd inplaats van verbeterd. In België bestaat eenheid en stabiliteit in de spelling en het zou gevaarlijk zijn deze op het spel te zetten door over te gaan tot een Wijziging, welker resultaten meer dan twijfel achtig zijn. De Nederlandsche minister van Onderwijs had ons voorgesteld mede te werken aan de vorming van een commissie, welke tot taak zou hebben de kwestie van het geslacht der Woorden en van de voornaamwoordelijke aan duiding te bestudeeren. Deze commissie zou dus de spelling-Marchant als een voldongen feit moeten beschouwen voor zoover het de spelling der woorden zou betreffen. Spreker verklaart te hebben geantwoord, dat, indien de Belgische regeering perso nen zou aanwijzen om zitting te nemen in een dergelijke commissie met beperkte be voegdheid, het gepast zou zijn te waarschu wen voor misverstand ten aanzien van de openbare, meening van zijn land. Wij blijven gelooven, dat de tegenwoor dige spelling van De Vries en Te Winkel te verkiezen is boven welke andere ook en wijzen dus de verschillende pogingen van de hand, waartoe men in Nederland zijn toevlucht heeft gezocht. In België kan slechts spellingswijziging worden opgelegd aan de provinciale en gemeentelijke bestuursorganen en aan de scholen op grond van een wet, waarbij de regeering daartoe machtiging krijgt. Spreker hoopt, dat, indien een commissie in het leven zou worden geroepen om de kwestie der spelling te bestudeeren, zij tot taak zal krij gen deze in haar geheel onder oogen te zien, Waarbij rekening wordt gehouden met de mee- ning der vertegenwoordigers van de verschil lende takken van het maatschappelijk leven. LONDEN, 11 Maart (D.N.B.) De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Rib bentrop, heeft Donderdag' in de Duitsche am bassade een afscheidsreceptie gehouden. Vrij wel het geheele diplomatieke corps en talrijke Vooraanstaande Engelschen kwamen afscheid hemen. Bovendien heeft Von Ribbentrop 'n afscheids bezoek gebracht aan den aartsbisschop van Canterbury en aan sir Robert van Sittart. Von Ribbentrop zou hedenmiddag naar Ber lijn terugkeeren. De gebeurtenissen in Oostenrijk schijnen re den te zijn voor deze wijziging in de plannen Van Von Ribbentrop, tyncM- m gcdcpon^ 1 £&»>v>"'LLL Monsieur Chautemps had er blijkbaar genoeg van, onder de omstandigheden, zooals deze thans zijn, over Frankrijk te regeeren. In Januari stiet hij de communis ten uit zijn meerderheid, met het gevolg, dat de socialistische ministers zijn kabinet verlie ten. Hij bleef over met een rompkabinet van radicaal-socialistische partijgenooten en mede- loopers. Men weet, dat de betiteling „radieaal- socialisme", die er zoo erg revolutionnair uit ziet, daarmede in werkelijkheid niets gemeen heeft. De radicaal-socialisten kan men het beste vergelijken met een soort van nog al tamme, burgerlijke vrijzinnig-democraten. Dit romp kabinet bleef een paar maanden in touw en haalde bij vertrouwensmoties zoo goed als alle stemmen (met de obligate onthoudingen). Niet, omdat het parlement Chautemps cum suis zoo buitengewoon vertrouwde, maar omdat niemand wist, wat voor een soort kabinet in de gegeven omstandigheden beter zou zijn. Vooral schrok men terug voor een fantasielooze herhaling van het linksche Volksfront onder leiding van Léon Blum. Chautemps vertikte het echter, langer de zaken van het min of meer ontredderde Frankrijk te beredderen. Hij vroeg „plein pou- voir", vérgaande regeeringsvolmachten, in het volle bewustzijn, dat alles wat linksch van hem stond, er niet aan denken zou, hem deze te ver schaffen. Hij wachtte dan ook een votum van de Kamer niet af, maar verdween zélf met zijn ministerie, na het afleggen van een overbodige verklaring. Als eersten formateur benoemde de president der republiek Monsieur Léon Blum. Wij zijn dus voorloopig weer bij het Volksfront beland. De kwestie, of Blum zal slagen, zal wel snel worden opgelost. In Januari wilde hij een regeering op breede basis vormen. Van den communist Thorez tot den Centrumsman Ray naud toe. Hij slaagde daar niet in, wijl Raynaud zijn ministerschap afhankelijk maakte van het toetreden van den rechtschen heer Marin tot het kabinet. Deze radicale proef meende Blum niet te kunnen riskeeren. Wat hij nu zal doen, is nog onbekend. Toen hij gisterenmiddag het Elysée verliet, verklaarde hij aan de verzamelde journalisten: „De president der republiek heeft mij zooeven opgedragen een kabinet samen te stellen. Ik ben vastbesloten tot het uiterste te gaan ter uitvoering van de taak, die hij mij heeft toevertrouwd. Ik zal er naar streven een regeering te vormen, welke door de omstandig heden vereischt Wordt, n.l. een stabiele, duur zame en krachtige regeering, die in staat zal zijn alle krachten der democratie te vereenigen en mee te trekken." Daar er in Frankrijk bij rechtsch moeilijk meer van democratie is te spreken, ziet het er naar uit, dat, zonder eenige elegantie, het ge schipper met de communisten zal worden voort gezet, en dat niettegenstaande de communisti sche papieren tengevolge van het Moskousche monsterproces uiterst laag staan. Het is goed, de geschiedenis van het tot stand komen van het Volksfront nog eens kort in de herinnering terug te roe pen. Op den 17en Juli 1934 stemde de Nationale Raad der Fransche socialistische partij, na lange geestelijke voorbereidingen en vele moei lijkheden, met 3471 tegen 366 stemmen het voorstel der communistische partij toe, een ge meenzaam program op te stellen tegen oorlog en fascisme. De tekst werd ontworpen door een comité, bestaande uit tien sociaal-democraten en tien communisten. Zoo ontstond het „Front Populaire". Zijn ontstaan dankte het aan twee factoren: aan den angst voor Hitier en aan de „nieuwe" politiek der Komintern, op grond waarvan de idee der wereldrevolutie werd uit geschakeld (een recente brief van Stalin be wees, dat de wereldrevolutie niet afbesteld, maar alleen maar uitgesteld werd!) en het aan de communistische partij werd veroorloofd, een verkiezingscampagne te voeren op patriottische, niet-revolutionnaire basis. De socialist Blum juichte over het communis tische initiatief. Beide partijen, die elkaar tot dusver hadden bestreden en ieder voor zich de vertegenwoordiging van het proletariaat had den opgeëischt, stelden samen een program op: hervorming der Banque de France, nationali seering van de wapenindustrie, ontbinding der fascistische formaties, verdediging van den franc, veertig-uren-week, collectief optreden en nog heel wat meer. Wat echter van grooter betee- kenis was: zij besloten, dat bij herstemmingen al hun volgelingen den linkschen candidaat zouden ondersteunen, tot welke partij hij ook mocht behooren. Mistroostig en moede sleepte Frankrijk zich door de jaren 1934 en 1935 heen. Hitier verscheurde het verdrag van Versailles en werd machtig op het terrein der buiten, landsche politiek. De elkaar opvolgende minis ter-presidenten Flandin, Laval en Sarraut wer den gehandicapt door de economische moeilijk heden van het land. Lavals noodverordeningen sneden diep in in den levensstandaard van ieder Fransch huishouden. Het Stavisky-schandaal en de Februari-onlusten legden diepe innerlijke wonden bloot. De vrees voor een fasclstischen putsch van de la Roque met zijn Croix de Feu werd dagelijks grooter. In Maart 1936 rukte Hitier het Rijnland binnen. Frankrijk werd nerveus en wenschte verandering. De ver. kiezingen van 26 April en 3 Mei 1936 brachten 'n overweldigende overwinning voor linksch. Het Volksfront kwam aan de macht met 381 zetels tegen 237. Blum, als leider der grootste partij in de coalitie, werd de eerste socialistische mi nister-president der Derde Republiek. De com munisten, die van 10 op 72 zetels waren geste gen, maakten geen deel uit van het kabinet. Zij vormden een uiterst linksche groep, die de regeering zou steunen, zoolang het hun juist voorkwam. Blum was echter aan het gemeen zame program gebonden. Wat er verder ge beurde, weet nog iedereen. Het Volksfront werd één groote mislukking: overhaaste sociale her vormingen, met als gevolg de fameuze „adem pauze", val van het betaalmiddel, ontredderde financiën, stakingen met gekruiste armen en zoo voorts, en zoo voorts. Blum viel, en de radicaal-socialisten kregen de overhand. Hun vertrouwensman Chautemps volgde EJum op. En voor 1 i 2 cent eet een kamerplant per jaar Bemest daarom met het beste planienvoedsel Ct. BIJ BLOEM- EN ZAADWINKELS nu Blum weer na Chautemps? Voorloopig is hij nog aan het formeeren van een nieuw kabinet. Ook ais hij slaagt, zal het getimmerte van zijn kabinet wel niet lang hecht in elkaar blijven. En bndertusschen gebeuren er in Europa wereldhistorische dingen. Het prestige van Frankrijk daalt voortdurend. Het heeft het te druk met de binnenlandsche verdeeldheid. Als de vitaliteit van Frankrijk niet schier onschok- baar was, dan zou het er al heel .slecht uitzien met het heerlijke oude Europeesche cultuur land! Prins Bernhard en Prins Aschwin zijn hedenmorgen om half tien van Liverpool - street-station te Londen vertrokken, om naar Nederland terug te keeren. Nader seint men ons uit Londen, dat Prins Bernhard en Prins Aschwin aan het station kwamen 25 minuten voordat de boottrein voor Vlissingen om negen uur dertig vertrok. Terwijl de bagage in den trein gedragen werd, kochten de Prinsen sigaretten en kranten op het perron en wachtten, opgewekt pratende met twee vrienden, die hun uitgeleide deden, op het oogenblik van vertrek. Bij zijn vertrek was Prins Eernhard in een blauw costuum gekleed. Hij droeg zooals ge woonlijk een bloem in zijn knoopsgat. Noch Prins Bernhard noch Prins Aschwin hadden een hoed op of een jas aan. Toen de trein het station uitreed, wuifden de beide prinsen een. vaarwel aan hun beide vrienden. Prins Bernhard reisde in een gereserveerd eerste klasse-rijtuig. Donderdag heeft Prins Bernhard nog een bezoek gebracht aan den hertog en hertogin van Gloucester. Naar wij vernemen overweegt het beleg gersfront een boycot-actie, gericht tegen ge meenten, waterschappen en andere licha men, welke binnen één jaar tot een tweede conversie van dezelfde leening zouden over gaan. Het front zou in dit geval besluiten gedurende vijf jaar niet in te teekenen op een nieuwe emissie van een dergelijk lichaam. Wanneer overeenstemming met particu liere beleggers is bereikt kan een definitief besluit te dezen opzichte verwacht worden. Hr. Ms. kruiser „Java", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, is Donderdag te Kopenhagen aangekomen. In overeenstemming met den Raad van Ne- derlandsch-Indië en krachtens art. 37 der In dische Staatsregeling zijn aan Lwa Giok Bing, van beroep verkooper, beheerder van Eng Bie Brothers te Soerabaja, en van het Chineesche hotel Hwa Kiauw Lie Sia, ex-voorzitter van het Chineesche geheime genootschap Po Lam Hwee, oprichter van de kappersvereeniging Li® Hwat Kong Hwee en van het geheime genoot schap Bian Gie Hwee, wonende te Soerabaja, in het belang der openbare rust en orde de eilanden Soemba, Timor en Onderhoorigheden tot verblijf aangewezen. Het Nieuws van den Dag van Ned.-Indië teekent er het volgende bij aan. Het is een algemeen bekend feit, dat het genootschapswezen inhaerent is aan de Chi neesche maatschappij. De Chineesche genoot schappen hier te lande vinden nagenoeg alle hun oorsprong in genootschappen in het Moe derland. In China hebben zij veelal een politiek of religieus doel, hier te lande is het tegenwoor dig over het algemeen meer een broederschap tot verleening van onderlingen steun. Er zyn genootschappen geweest, die de Indi sche Regeering veel last veroorzaakt hebben, zooals in de Wester Afdeeling van Borneo in het midden van de vorige eeuw, op Billiton, Banka en Riouw, en met name het „Drievin- gerverbond" heeft vaak in ongunstigen zin van zich doen spreken. Over het algemeen zijn de genootschappen in Ned.-Indië tegenwoordig echter rustige ver- eenigingen, waarvan de buitenwacht weinig merkt, en die stil hun gang gaan. Wanneer er een enkelen keer misstanden in het genootschapswezen aan het licht komen, is zulks bijna altijd te wijten aan het feit, dat een of meer ongunstige figuren er in zijn geslaagd zich, hoe dan ook, een overwegenden invloed te verschaffen en daarvan misbruik te maken ten aanzien van hun landgenooten. In zulke gevallen komt de politie steeds voor ernstige moeilijkheden te staan, aangezien het vrijwel ondoenlijk is om gegevens te verzamelen. Alle betrokkenen, slachtoffers en afpersers, zijn af- keerig eenige inlichting te geven. Te Soerabaja had zich ongeveer twee jaar geleden de volgende toestand ontwikkeld: Er waren twee groote concurreerende genoot schappen, elk in het bezit van een hotel. Beide genootschappen legden zich er op toe de nieuw- aangekomen Chineezen van de J.C.J.L.-booten voor zich te winnen, in het hotel werden deze lieden dan op allerlei manieren in den kortst mogelijken tijd van al hun hebben en houden ontdaan. Bij dobbelpartijen e.a. verloren de stumpers steeds. Daarnaast ontwikkelde zich nog een soort terreur. Een knokploeg zorgde, dat de welva rende Chineesche burgers geregeld een „vrij willige bijdrage" in de vereenigingskas stortten. Onder andere door de vechtpartijen tusschen de runners der beide hotels trok dit bedrijf de aandacht van de overheid en de politie slaagde erin weldra de rust en orde te' herstellen en een einde te maken aan de terreur In het laatst van de vorige week heeft een aantal Nederlandsche schepen het onder de Noorsche kust hard te verduren gehad. Van de „Vredenburg" sloegen twee man over boord en de drie van Narvik komende booten van de N.V. Scheepvaart Mij. Millingen: „Em- maplein", „Westplein" en „Willemsplein" heb ben ook hun aandeel in den orkaan gehad, die vier en twintig uur lang aan één stuk heeft ge woed. De schepen dragen daarvan ook de uiter lijke kenteekenen: zoowel de „Emmaplein" als de „Willemsplein", die thans aan de Waalhaven te Rotterdam erts liggen te lossen, zijn deerlijk gehavend uit den strijd met de elementen te voorschijn gekomen. Hoe erg het wel geweest is, blijkt ook uit het scheepsjournaal van kapitein D. Barends, die ons welwillend eenige gegevens over dezen com pleten orkaan verstrekte. Te kwart over drie Za terdagmiddag ging het los. Er was, zooals wij later van andere zijde hoorden, een onheilsvoor speller aan boord, die al gezegd had: vanmiddag gaat er wat gebeuren. En dit gebeurde prompt. Een orkaan 12, met hooge zeeën. Te kwart over drie zweepte een enorme roller over dek. Er sloeg wat kapot aan luik 4 en onmiddellijk bleek dat het zou gaan spannen. De machines werden gestopt en zoo wachtten wij den orkaan af, maar tijdens de eerste wacht, even na acht uur, was het pas goed raak. Te goed acht uur sloeg er een golf over het heele schip heen, die ongeloofelijk was. De kracht, die het water ontwikkelde, was enorm. De boomen van luik 4 sloegen uit de mikken. Een van de boomen, waarin gewoon een bocht was geslagen, hing buiten boord. Het hek werk werd plat geslagen en de patrijspoorten werden finaal ingeslagen, zoodat de glasscherven in het rond vlogen. Hofmeester H. J. Schwager- man kreeg glas in het oog en de keteljongen en een messroomboy, die zich beiden in de mess- room bevonden, werden eveneens gewond. Maar daarbij bleef het niet. Het water had met één slag de hutten van den vierden machinist, van den bootsman en den koksmaat, alle hutten aan bakboord, vernield. We zijn een kijkje gaan nemen. Het was een complete ravage. Midscheeps was er eveneens veel schade, de brug aan bakboord is half weg geslagen, de railing werd verbogen alsof ze van bordpapier was, ijzeren trappen naar de boven dekken werden verwrongen, zoodat men er al leen nog maar langszij op naar boven kon. En dat alles met één golf. Er zat natuurlijk zware werking in het schip: het slingerde en stampte en zoo is de „Emma plein" in den vliegenden storm blijven liggen. Zondag in den namiddag zat het schip 100 mijl noorden van Aalesund. In den laten middag be daarde het weer wat, zoodat er weer een beetje gang in de reis kwam en de oude koers hervat kon worden. Ook het schip van kapitein N. van der Ree heeft het in den storm onder de Noorsche kust niet gemakkelijk gehad. De midscheeps geplaat ste stuurboordsloep heeft men verspeeld. De kracht van het water wordt hier duidelijk gede monstreerd door een van de zware davits, die verbogen is als een looden pijp. Aan bakboord zijde is bovendien de bruggedektrap opgevouwen als een papieren waaiertje en de ijzer- en staal- massa zit aoo vast tegen den muur gedrukt, dat er geen verwikken aan is. Overigens zijn ook op de „Westplein" talrijke patrijspoorten in den slag gebleven en zijn er onder den bak talrijke deuren ingeslagen. Het is met de „Willemsplein" al precies een der: een reddingboot verspeeld, een deel van de brug weggeslagen, dekschademaar gelukkig hebben deze drie booten, hetzij gehavend, den storm goed doorstaan. Dezer dagen ontving Z. H. Exc. Mgr. J. P- Huibers van Z. H. Paus Pius XI per postpakket ten geschenke een groote, rijk versierde kaars, waarop de wapenschilden van den H. Vader en van den Pauselijken Staat staan afgebeeld. Het opschrift „Collegio Pontifice, Piano doet ons vermoeden, dat deze sierlijke kaars door de bewoners van het Hollandsch College te Rome op 2 Februari j.l. aan den Paus is aan geboden. Mgr. Huibers heeft deze kaars doen plaatsen in de Kathedrale Kerk van Sint Bavo te Haarlem. In een begeleidend Fransch schrijven, dat in „St. Bavo" is afgedrukt, zegt kardinaal Pacelli, dat dit geschenk van den H. Vader bedoelt te zijn een bewijs van dankbaarheid voor 'sBis- schops bemoeiingen voor het werk van den Sint Pieterspenning. Het schrijven besluit met het schenken van den pauselijken zegen. Vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting is Donderdagmiddag ongeveer half zes brand uit gebroken in pand 18 b aan de Pantserstraat te Rotterdam, een pakhuis, als rijwielstalling in gebruik bij den electricien G. Swartepoorte. De rijwielstalling, waarin zich een groot aan tal rijwielen en eenige carriers bevonden, is geheel uitgebrand. Van de beletage, waar de eigenaar woonde, zijn de voor- en achterka mer een prooi der vlammen geworden. Met ze ven stralen op de waterleiding heeft de Rot- terdamsche brandweer gedurende een half uur het vuur met kracht bestreden, waarna men kon zeggen, dat de brand bedwongen was De eigenaar was tegen brand verzekerd. In üen loop van den avond is hij in verband met dezen brand door den justitieelen dienst van bureau Sandelingplein gehoord. door fijnproevers ten zeerste gewaardeerd m NAAM ZEGT ALLES Trommels f. 1.50. Doosjes vanaf 25 ct. De directie van de N.V. Textielmaat- schappij v.h. L. van Heek en Zonen te Los ser heeft aan den rijksbemiddelaar bericht, dat zij evenals de arbeidersorganisaties, de voorwaarden door hem gesteld ter beëin diging van het conflict, accepteert. De besturen der arbeidersorganisaties hebben zich thans tot de directie gewend ter regeling van de werkhervatting op Maandagmorgen aanstaande. Donderdagmiddag omstreeks vier uur, toen de trein in Hulst binnenkwam, werd, zooals ge meld, in een der treincompartimenten een kind je van het vrouwelijk geslacht aangetroffen. De baby is ten hoogste twee weken oud. Door de zorg van het spoorwegpersoneel is het kindje naar het R- K. ziekenhuis te Hulst overge bracht. Nader vernemen wij nog, dat het de gewoonte is, dat reizigers, die bij de douane goederen hebben aan te geven, den trein verlaten en zich naar de visitatielokalen begeven. In dien tijd komt een der commiezen de compartimen ten controleeren, om er zich van te vergewis sen, dat niemand in den trein achtergebleven is. Donderdagmiddag zag de commies, die deze controle uitoefende, een kindje op een der banken liggen. Hij was zeer verwonderd over deze onvoorzichtigheid en besloot een oogje in het zeil te houden. Toen de visitatie afgeloopen was en alle rei zigers weer hun plaatsen in den trein hadden ingenomen, bleek de moeder van de baby niet teruggekomen te zijn. Het vermoeden rees toen, dat men met een vondelinge te doen had. Een der reizigers herinnerde zich een jonge vrouw met een kindje in Sint Nicolaas in een der wachtzalen te hebben gezien. Het politie-onderzoek had hedenochtend nog geen enkele aanwijzing omtrent de identiteit van de moeder opgeleverd. Naar wij vernemen, zal binnenkort te Tege- len een algemeene vergadering worden gehou den van alle medewerkenden aan de Passie spelen te Tegelen, welke in 1940 weer zullen worden opgevoerd. De bedoeling van deze vergadering is de rol- verdeeling te bespreken en eventueel voorstu dies te maken. Op Witten Donderdag 1939 moet de xeuze der rollen beslist zijn. Zonder onderscheid van personen, zonder voorkeur of vooroordeeling zal de vertolking der rollen toebedeeld worden aan degenen, die daarvoor de meeste waarborgen bieden. Uit de reeds aanwezige en bijkomende krachten zal met de meeste nauwkeurigheid de selectie ge schieden. Sedert 14 Februari werd te Utrecht de 57-ja- rige gemeente-ambtenaar C. W. H. vermist. On danks alle nasporingen van de politie bleef hij onvindbaar. Donderdag is zijn lijk drijvende gevonden in een sloot, loopende langs het R.K. Kerkhof aan den Biltschenstraatweg. Aan misdrijf wordt niet gedacht. Men zal zich herinneren, dat het vorig jaar melding werd gemaakt van uitgebreide knoeie rijen, welke zouden zijn ontdekt aan het abattoir te Poeldijk, waar de exportslachterij der fa. S. een aantal jaren op de meest ergerlijke wijze ingeblikte vleeschwaren zou hebben behandeld. De mededeelingen, die toen gedaan werden, zijn aanleiding geweest, dat in opdracht van den Officier van Justitie een uitgebreid onderzoek is ingesteld, dat vele maanden in beslag heeft genomen. Nadat aanvankelijk de stukken reeds ter be handeling door den kantonrechter te Delft wa ren doorgegeven, werden deze op last van den rechter-commissaris weer teruggenomen voor het instellen van een nader onderzoek. Dit schijnt er toe te hebben geleid, dat de gebeurtenissen, die zich zouden hebben voorge daan, in twee instanties zullen worden behan deld. Ter speciale zitting van den kantonrechter te Delft, Mr. Nieuwenhuyzen, zal een deel van de ten laste gelegde knoeierijen worden behandeld. Hiervoor zijn niet minder dan twintig getui gen gedagvaard, en verwacht wordt, dat het uit zoeken dezer affaire mogelijk zelfs meer dan een dag in beslag zal nemen. Een ander deel der ten laste legging zal later door de Haagsche rechtbank worden behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9