De lijnen der geschiedenis doorgetrokken ROODE STER TARAR Prins Starhemberg gearresteerd? Hoe de wereld reageert op Hitler's optreden in Oostenrijk OOSTENRIJKS NIEUWE REGEERING INFELIX AUSTRIA OOSTENRIJK EEN SOORT KOLONIE? ZATERDAG 12 MAART 1938 De Ster op het pak: garantie voor rijpe tabak f BUITENLANDSCH OVERZICHT NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 10 en 13 cent per half ons! Verschillende leden hadden reeds zitting in de regeer ing- Schuschnigg Van Ribbentróp in Berlijn terug Himmler te Weenen Oud-minister gevlucht De rekening voor 1914 en 1918 BLIJDE INTOCHT VAN ROODE STER NO. 10 EN NO. 6! Nu is er feest voor alle rookers in den lande! Niemeijer heeft twee nieuwe merken Roode Ster Tabak gebracht: de Roode Ster No. 6 voor 6 cent per half ons en de Roode Ster No. 10 voor 10 cent per half ons. Nu fluks de pijp gevuld, nu allemaal ge smuld! De karakteristieke „Roode Ster smaak bleef volmaakt gehandhaafd óók bij deze nieuwe Roode Ster nummers 6 en 10. Praag op zijn hoede Geen mobilisatie in Tsjecho- Slowakije Duitschland vlagt De kabinetscrisis in Frankrijk Fascistische Raad bijeen Geen woord over Oostenrijk sterke wijkt niet voor tegen- J^wind^slechts^d^ mee. Sterke weerklank in de Italiaansche pers Engelsche Amerikaansche Het zal niet lang duren of de Duce zal bemerken, dat hij moreel even zwaar is getroffen als Frankrijk en Engeland Gevolgen niet te over zien Witte furo/ geeft een zuivere mooie huid. Duitsche Tirol niet in Italiaansch bezit kan laten en dat eenmaal doordringen zal tot aan de Adrla- tisehe zee. Waarschijnlijk zal men in Berlijn aan Oostenrijk voorloopig een fictieve onaf hankelijkheid laten. De baas is Hitier. Het heeft thans geen zin om tegen onrecht en ge weld te protesteeren. Dit verandert niets aan de harde werkelijkheid, die wij noodgedwongen hebben te aanvaarden. Met diepe ontroering brengen wij echter hulde aan den laatsten strijder voor de werke- WEENEN, 12 Maart (DNBO De volgende leden van de nieuwe regeering hadden reeds zitting in de oude: de bondskanselier, dr. Seyss Inquart, die minister van Binnenlandsche Zaken was; vice-kanselier, Glaise Horstenau; dr. Neumayer blijft minister van Financiën; de minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Wolf, die ambt van vertrouwensman voor de betrekkii.jp:n met de Duitsche pers bekleedde; de minister van Justitie, dr. Hueber, komt voort uit de Heimatschutzbeweging. Hij is een zwager van maarschalk Goering en was sedert jaren een voorvechter van de algemeen Duit, sche belangen. In 1930 is hij korten tijd minis ter van Justitie geweest; de minister van Onderwijs, dr. Menghin, is oud-rector van de Universiteit van Weenen; de minister van Handel, Fischboeck, is een deskundige in economische vraagstukken; dr. Kaltenbrunner, die de leiding heeft van het veiligheidswez.en in de nieuwe bondskan- selarij, was tot nu toe leider van de Oostenrijk sche S. S., terwijl majoor Glaussner de opvol ger was van den leider der nationaal.socialisten kapitein Leopold; dr. Skubl behoudt zijn functie in het veilig heidswezen. BERLIJN, 12 Maart (Havas). Von Ribbentróp is Vrijdagavond nog te Berlijn teruggekeerd, waar hij heeft deelgenomen aan de besprekin gen van de ministers. Het DNB meldt uit Weenen, dat rijksleider Himmler, de chef der Duitsche staatspolitie, hedenochtend om vijf uur per vliegtuig uit Muenchen te Weenen is aangekomen. Naar Havas van welingelichte zijde uit Boedapest verneemt, zijn de oud-ministers Zernatto en Stockinger gisteravond te Bratislava aangekomen. Talrijke jour nalisten, die lid waren van het Vaderland- sche Front zijn eveneens naar Bratislava gevlucht. Te Praag wordt uit Weenen vernomen, dat burgemeester Schmitz is gearresteerd, evenals de leiders van het Vaderlandsche Front, die zouden zijn opgesloten in de politie-gevangenis. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de weduwe van kanselier Dollfuss met haar beide kinderen Oostenrijk heeft ver laten. Men geeft evenwel geen plaats op waarheen zij zou zijn gevlucht. De gouverneur en de plaatsvervangende gou verneur van Innsbruck zijn gisteravond ge arresteerd en door nationaal-socialisten ver vangen. Naar per radio bekend gemaakt is, rukken op het oogenblik, Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur, Duitsche troepen van Schamitz op in de begon en waartegen zich Oostenrijk in 1865 zich voor het laatst trachtte te verzetten. De lijn der geschiedenis is weer doorgetrokken. Nu wachten Bohemen en., andere gebieden. Waar is het einde? Ook voor Mussolini, dat nu Duitschland als buurman aan den Brenner krijgt, en Duitschland, dat op den duur Zuid- lijke onafhankelijkheid van zijn vaderland, aan den gedwongen afgetreden Bondskanselier Kurt von Schuschnigg. Moge hem uiterlijk geweld bij zijn diepe smart bespaard blijven. Het Hit- lersche nationaal-socialisme is echter meedoo- genloos. Het laatste bericht luidt: Schuschnigg in arrest gesteld! Infelix Austria! Zoodra de eerste berichten over de concen tratie van Duitsche troepen aan de Oosten- rijksche grens waren ontvangen, heeft minister president Hodza alle leden van het kabinet in een ministerraad bijeengeroepen. Van negen uur gisteravond af bleven de ministers vergaderen en nauwlettend de gebeurtenissen in Oosten rijk en Duitschland volgen. De minister-president en de minister van Buitenlandsche Zaken zijn in onafgebroken con tact met de gezanten van Tsjecho-Slowakije in het buitenland. De regeering der republiek hand haaft haar politiek van rust en voorzichtigheid, welke politiek de volkomen instemming gevon den heeft van de openbare meening en welke is vastgelegd in de jongste proclamatie van Hodza voor de kamer. De gisteren in het buitenland gepubliceerde berichten over een mobilisatie in Tsjecho-Slo- wakije wegens de gebeurtenissen in Oostenrijk worden door het agentschap Ceteka, op gezag van bevoegde kringen, tegengesproken, en naar het rijk der fabelen verwezen. Tevens dementeert het agentschap Ceteka een bericht van het Berliner Tageblatt, als zou Tsjecho-Slowakije wapenen leveren aan de „Marxisten" te Weenen. Ceteka stelt hier tegen over, dat de regeering van Tsjecho-Slowakije dezer dagen een zeer scherpe controle heeft gelast aan de grens tusschen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk, zoodat elk wapenvervoer naar Oostenrijk absoluut onmogelijk is. Alle bevoegde autoriteiten, die zoowel de fabricage als den handel in wapenen controleeren, bevestigen met nadruk, dat geen wapenzendingen naar Oostenrijk zijn geschied, noch kunnen geschie den. WEENEN, 12 Maart (Havas) Bevestigd wordt, dat dr. Schmitz, de ex-burgemeester van Weenen, in „Schutzhaft" is genomen. Prins Starhemberg, ex-vice-kanselier, hoofd van de Heimatschutz, zou zijn ge arresteerd op het moment, waarop hij de grens wilde overschrijden. Dit bericht wordt evenwel nog niet bevestigd. Ter gelegenheid van de nationaal-socialisti- sche omwenteling in Oostenrijk heeft de Rijks minister van Binnenlandsche Zaken aan alle autoriteiten bevel gegeven, dat onmiddellijk en van Zaterdag tot en met Maandag de vlag moet worden uitgestoken. De Rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda roept de be volking op haar vreugde over de bevrijding van „DuitschOostenrijk" door het uitsteken van de vlag op dezelfde dagen tot uitdrukking te brengen. Ook op den heldengedenkdag van mor gen wordt de vlag in top geheschen. Slechts tijdens de plechtigheden van 8 tot 14.00 uur zul len de vlaggen halfstok waaien. PARIJS, 12 Maart. (Havas). Het Initiatief van Leon Blum een kabinet op breeden grond slag te vormen heeft in de kamer verbazing gewekt. De Kamerleden loven eensgezind de houding van den leider der socialisten, die ten aanzien van de moeilijke omstandigheden af stand deed van zijn leerstellingen, om alleen aan het landsbelang te denken. Toch zijn velen van meening, dat het nog beter zou zijn, wanneer een nieuwe regeering zou worden gepresideerd door iemand, die niet zoo nauw betrokken is geweest bij de politiek van de laatste drie maanden, als Leon Blum. Onze Rom. corr. seint d.d. 12 Maart: Het officieele communiqué over de zitting van den Grooten Fascistischen Raad van he dennacht bericht, dat de Groote Raad beslo ten heeft een Camera degli fasci e degle corporationi te stichten. Deze Kamer zal samengesteld worden uit een reeks bestaande Concilio Nationale Parti- to en de Concilio Nationale Delle Corpora tioni. 4 Het aantal leden der Kamer zal 600 bedra gen. Na afloop vgn de zitting bleven Mussolini en Ciano nog geruimen tijd bijeen. Uiterlijk stond onder het bewind van den eerbiedwaardigen ouden Keizer Franz Joseph het Oostenrijksch-Hongaarsche imperium als een nog machtige groote mogend heid in het hart van -Europa. En het scheen nog voor expansie vatbaar. Heele landsdeelen, zooals Bosnië en Herzegowina, werden nog aan het Donau-Rijk toegevoegd. Maar innerlijk was de monarchie reeds tot den draad ver sleten. De figuur van Franz Joseph, die bij zijn leven reeds legendarisch was geworden, hield het agglomeraat van volken bijeen. Maar in iedere natie gistte het en men was algemeen er van overtuigd, dat na den dood van den grijzen monarch het Rijk vanzelf uiteen zou vallen. Zijn imperialistische ministers trachtten dit te voorkomen door nieuwe expansie-politiek. Hun oogmerk was op de eerste plaats Servië tot vazalstaat te maken. De door troebele omstan digheden omgeven moord op den troonsopvolger Franz Ferdinand te Serajewo werd hun een Welkome aanleiding, aan dit land een ultimatum te zenden, dat even diep in de onafhankelijkheid van Servië ingreep als het ultimatum, dat de Duitsche Rijkskanselier gisteren aan het hoofd van den onafhankelijken Staat Oostenrijk, Bondskanselier Schuschnigg presenteerde. Het gevolg van het ultimatum aan Servië in Juli 1914 was de wereldoorlog. De oude Keizer leefde nog een paar jaar en zag niet meer de ineen storting zijner Donau-monarchie. De wereld oorlog voltooide deze. De overwinnaars meen. den Oostenrijk, dat de naaste aanleiding tot den wereldoorlog had gegeven, exemplarisch te moe ten straffen. Zij vergaten in hun verblindheid het beroemde axioma, dat, wanneer de Donau. monarchie niet bestond, zij moest worden uit gevonden, omdat zij het natuurlijke bolwerk was voor het economische bestand in Centraal- Europa. Zij lieten van Oostenrijk niets over dan een volkomen machteloos bufferstaatje, een staatje van zes en een half millioen in woners, waarvan meer dan twee-derde de we reldstad Weenen bevolkte, een dwerglichaam dus met een waterhoofd. Iedere Oostenrijker zag direct in, dat deze staat maar moeilijk levensvatbaar zou kunnen zijn. En aller oogen gingen uit naar liet groote Duitsche Rijk, dat welis-waar verslagen, maar niet, als Oostenrijk, als het ware vernietigd was. Toen werd de „Anschluss"-gedachte geboren. Vanzelf. Spon taan. Als natuurlijk product der gegeven om standigheden. Het enthousiasme voor den „Anschluss" was algemeen. Maar de geallieer de en geassocieerde mogendheden zagen natuur lijk direct in, dat de aansluiting van Oosten rijk bij het Rijk een gevaarlijke versterking van den overwonnene zou beteekenen en verboden „eens en voor altijd" den „Anschluss". Men moest zich er bij neerleggen, machteloos als men was. Later, onder Curtius, den opvolger van Stresemann, probeerde men het nog eens langs een zijdelingschen weg, door een tolunie, maar ook deze vond geen genade bij de groote mogendheden. Moeizaam sleepte Oostenrijk zijn bestaan verder, ook in zijn innerlijk verdeeld. De marxisten, vooral te Weenen, gebruikten het land voor allerlei sociale experimenten, die de financieele krachten naar alle kanten over schreden. Bondskanselier Mgr. Seipel bracht eenige orde in den chaos, maar, verzwakt door een attentaat, stierf hij te vroeg. De kleine groote kanselier drukte zijn voetstappen, omdat het groote Duitsche Rijk door innerlijke verdeeld heid niet zoo aantrekkelijk meer was. Toen ge beurde het nooit gedachte. Het Derde Rijk was er plotseling. En zijn macht steeg en steeg. Maar daar was ook zijn vervolgende kerkpoli tiek. Tengevolge daarvan werden de Oosten rijkers verdeeld: het eene gedeelte wilde on voorwaardelijke „Anschluss", het andere Vreesde voor de alles opslokkende gelijkscha keling en voor de bedenkelijke krekelijke po litiek en voor de bedenkelijke kerkelijke po- Van hen, die Oostenrijk als onafhankelijken staat met zuiver-Christelijken inslag wilden doen voortbestaan. Hij stichtte den eersten Christelijken standenstaat op grondslag van ..Quadragesimo Anno". Er kwam helaas niet Veel van terecht. De verdeeldheid in dit land groeide en de nationaal-socialisten kregen Weldra de overhand. Dollfuss stierf als mar telaar zijner idee, Schuschnigg volgde hem op en de wereld heeft met diepe bewondering toe gezien (helpen deed men hem niet), hoe hij ja renlang het werk van Dollfuss voortzette. Maar het nationaal-socialisme was te sterk. Het ac toord van 17 Juli 1936 bleek een lapmiddel. Hitier werd ongeduldig. De bijeenkomst van Herchtesgaden volgde. Schuschnigg keerde ontmoedigd terug. Maar na een paar dagen vond hij zijn kracht terug. Blijkbaar was hij gesterkt door buitenlandsche mogendheden. Hij hield zijn beroemd geworden rede te München, hij schreef het plebisciet uit. Maar op 't be slissende moment, toen Hitier een ultijjiatum Sond, lieten de mogendheden, die hem had den gesterkt in zijn verzet, hem in den steek, ^are het plebisciet gehouden, dan had Schuschnigg zich stellig nog eenigen tijd kun- 11611 handhaven, dus zou hij, ofschoon mis schien maar kort, de eigenlijke overwinnaar van Berctesgaden zijn geweest. Het alles aan durvende nationaal-socialisme zag echter zijn hans; nu of nooit! Hitier heeft al zooveel gewaagd en telkens 'aten de mogendheden hem begaan. Ook nu daagde hij en won. Twee mogendheden rea geren met een papieren protest, het trotsche Albion en het kwijnende Frankrijk. Hitier heeft thans weer voor een deel het opslorpingsproces Vah Pruisen voltooid, dat reeds in de 18e eeuw richting van Seefeld. De marschcolonnes, voor een deel bereden, trekken in snel tempo met de afdeelingen van het Oostenrijksche bondsleger samen op. Officieel wordt voorts bekend gemaakt dat Hitier Goering heeft aangesteld om hem te vervangen tijdens zijn afwezigheid uit Berlijn, welke door de gebeurtenissen nood zakelijk is geworden. wel van Schuschnigg niet gezegd worden, hij en zijn helpers hebben den Duitschen vrede gesaboteerd. Thans zullen alle Duitschers hand in hand over hun lot beslissen. Dit richt zich evenwel tegen niemand Het verloop der gebeurtenissen in Oostenrijk vindt een sterken weerklank in de Romeinsche ochtendbladen, welke hieraan talrijke kolommen op de eerste pagina wijden. Zeer uitvoerig wor den de feiten beschreven, en vooral wordt ge wezen op de enthousiaste betoogingen van den afgeloopen nacht te Weenen en in andere plaat sen, na de vorming van de nieuwe regeering onder Seyss Inquart. De „Messagero" schrijft, dat hetgeen in Oos tenrijk is gebeurd het gevolg is van een toestand, welken men, ondanks allen goeden wil, nooit had kunnen ophelderen. Schuschnigg's plan voor een volksstemming noemt het blad een stap achter uit ten aanzien van de overeenkomst van Berchtesgaden, vooral omdat de Rijksregeering hiervan niet was verwittigd. De imposante volks- betoogingen in Weenen na het aftreden van Schuschnigg wijzen op de diepe gevoelens van het Oostenrijksche volk, dat zijn politiek en moreel evenwicht in de onweerstaanbare ideale beweging heeft teruggevonden. ROME, 12 Maart (D. N. B.) De vorming van een nationaal-socialistische regeering in Oostenrijk wordt door de Italiaansche pers begroet als de „nationaal-socialistische oplos sing in Oostenrijk." De Messagero schrijft, dat de groote betoo gingen in Weenen onmiddellijk na het bekend worden van het aftreden van Schuschnigg er op wijzen wat het Oostenrijksche volk eigen lijk verlangde en dat het zijn moreel en poli tiek evenwicht vindt in een ideale beweging welke niet bleek tegen te houden. Italië heeft een absoluut objectieve houding aangenomen en zich onthouden van iedere inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Oos tenrijk. Italië heeft den loop der geschiedenis niet willen tegenhouden, het ziet in de huidige gebeurtenissen in Oostenrijk de oplossing voor den binnenlandschen toestand. LONDEN, 12 Maart (Reuter). De News Chronicle schrijft, dat nazi-Duitschland de wereld wakker heeft geschud voor zijn metho den, en dat geeft Engeland een nieuwe, wel licht de laatste, kans de leiding in de wereld in handen te nemen. De nazi-methode is een uitdaging aan de beschaafde gedachtenwereld en handelwijze. Het vooruitzicht dat zich opent is zoo fnuikend voor de beschaving dat de tijd gekomen is om ronduit te zeggen, dat zooiets niet moet en niet zal worden herhaald. Wij zijn er zeker van, dat de regeering der steun van het geheele land heeft in het protest dat zij gisteravond te Berlijn heeft ingediend. De Daily Mail wijst er op, dat de politiek van het brute geweld opnieuw gezegevierd heeft, hetgeen een nieuwe ontstellende les is voor het Britsche volk. Wij hebben, aldus het blad, steeds gehamerd op de besliste noodzakelijk heid de Britsche bewapening tot de uiterste grenzen van ons vermogen te versterken. Het eerste waartoe het Britsche volk zou dienen te besluiten is niets te doen te willen hebben met den toestand in Midden-Europa. LONDEN, 12 Maart (Reuter). Ten aan zien van de gebeurtenissen in Oostenrijk schrijft de conservatieve Daily Telegraph and Morning Post in een hoofdartikel, dat Duitsch land tegenover een toestand, welke het dreig de te berooven van zijn dierbaarsten wensch, niet heeft geaarzeld het zwaard te trekken. Deze annexatie bij ultimatum kan niet wor den verontschuldigd door eenigen regel van internationale inmenging. De bewering, dat Oostenrijk om reden van ras een binnenland sche kwestie is, kan niet verdedigd worden en is ontoelaatbaar. De uiteindelijke gevolgen van dezen stap kunnen nog niet worden voorspeld en het is ook niet prettig deze te moeten voorspellen. De Liberale Manchester Guardian is van oordeel, dat de kleine staten van Europa thans zullen moeten erkennen, dat vriend schap met Duitschland beteekent gehoorzaam heid aan Duitschland. Zonder twijfel heeft Duitschland der wereld een les geleerd. Oos tenrijk is slechts een klein land, doch laat niemand denken, dat hiermede een bevredi ging is gevonden. Men staat tegenover een groote mogendheid, wier klaarblijkelijke be doeling het is de kleine mogendheden, welke haar omringen onder haar macht te brengen. Europa kan thans evenwel niet langer onwe tendheid voorwenden. De Imperialistische Daily Express is van meening, dat Oostenrijk een waarschuwing is voor Engeland om van zijn regeering te eischen, dat de Britsche luchtmacht de sterk ste van de wereld wordt. De Daily Herald wijst erop, dat de Duitsche diplomatie wederom den aanval tot wapen heeft gekozen. Tenzij paal en perk kan wor den gesteld aan deze verschrikkelijke heer schappij van het geweld, zal een oorlog in Europa losbarsten, een oorlog, welke in de geheele wereld zal worden gedoeld. Het blad dringt aan op het vormen van een collectief systeem. De Times verklaart, dat deze laatste en erg ste uiting van de methode van de Duitsche buitenlandsche politiek in Engeland alleen het wantrouwen kan verdiepen en het brengt een slag toe aan de vredespolitiek. Het is meer dan twijfelachtig of vrede mogelijk is in een werelddeel, dat is blootgesteld aan geweld. NEW YORK, 12 Maart (Reuter). In een hoofdartikel over de gebeurtenissen in Oosten rijk schrijft de New York Herald Tribune: Niets was voorzeker in elk opzicht zoo lomp en zoo brutaal sedert dat andere ultimatum, dat in Juli 1914 door, en niet aan, Weenen werd gezonden. De New York Times spreekt van „deze brutale daad van Duitsche agressie,'» PARIJS, 12 Maart (Havas). Met betrek king tot de gebeurtenissen in Oostenrijk schrijft Pertinax in de „Echo de Paris": Italië heeft er in berust, dat zich in Cen traal Europa een „Mitteleuropa" vormt, met de gedachte, dat een economisch en militair sterker Duitschland het zal helpen, rond de Middellandsche Zee compensaties te vinden. Indien Frankrijk en Engeland niet in de krachtigste bewoordingen verklaren, dat Tsjecho-Slowakije verdedigd zal worden, zal de Duitsche hegemonie spoedig verwezen, lijkt zijn. d'Ormesson schrijft in de „Figaro": Een drama, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn, keert Oostenrijk ondersteboven. De gruwe lijke feiten spreken voor zichzelf. Elke commen taar kan ze slechts verzwakken. De „Petit Parisien" zegt, dat Oostenrijk van nu af aan door Berlijn als een soort kolonie geregeerd zal worden. Het zal niet lang duren of de Duce zal bemerken, dat hij in deze pijnlijke zaak moreel even zwaar getroffen is als Frankrijk en Engeland. Naar de „Journal" verklaart, zijn de feiten van een tragische welsprekendheid. De schen ding van het zelfbeschikkingsrecht der kleine republiek werd zoover doorgedreven, dat haar zelfs de samenstelling harer regeering werd opgelegd. De „Oeuvre" (mevrouw Tabouis) meent, dat Italië een zonderlinge verantwoordelijkheid draagt in een gebeurtenis, waarvan het het eer ste slachtoffer zal zijn. Doch ongelukkigerwijze niet het laatste. Men heeft het gevoel, een „generale repetitie" te hebben bijgewoond voor een nieuw stuk, dat Parijs en Londen niet zullen kunnen dulden, hoe zeer zij ook naar Europeesche saamhborigheid en samenwerking verlangen. De „Populaire" meent, dat de overwinning van Weenen, de rust van de eischen van het Derde Rijk en van de as Berlijn-Rome zal doen toenemen. Oostenrijk dient het laatste slacht offer van de politiek van het „voldongen feit" te zijn. BERLIJN, 12 Maart. (D. N. B.). Alle ochtendbladen berichten groot opgemaakt 't overnemen van de macht in Oostenrijk door 't nationaal-socialisme. De Völkischer Beobachter schrijft, dat de beslissing thans is gevallen. Het was te dwaas van Schuschnigg te meenen, dat hij de Duit schers ten Oosten en ten Westen van de Sal- zach dacht te scheiden. De daad van elf Maart zal in de geschiedenis voortleven als een be wijs, dat de Führer zijn land niet heeft ver geten. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat overeenkomstig den wensch van de Duitsche menschen een nieuw Duitsch georienteerd Oostenrijk zal ontstaan. Duitschland denkt er niet aan Oostenrijk te annexeeren, het wenscht, dat het Oosten rijksche volk vrijwillig en onbeïnvloed over zijn toekomst zal kunnen beslissen. De vrede in Europa is meer verzekerd naarmate de wil van het volk op de brandpunten van het politieke leven van Europa duidelijker tot uiting komt, derhalve is het tot uitdrukking komen van den wil van het Oostenrijksche volk een groo te bijdrage tot den algemeenen vrede. De Deutsche Allgemeine Zeitung is van mee ning, dat de Führer vast besloten is de orde en rust in Oostenrijk te garandeeren. Ook dit blad schrijft dat er.geen sprake zal zijn van annexatie van Oostenrijk. De regeering Seyss Inquart zal een vrije volksstemming in Óos- tenrijk houden, waarin het volk zal beslissen over zijn toekomst. De Berliner Lokalanzeiger schrijft, dat de Führer loyaal heeft gehandeld. Dit kan even-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9