Hitler's triomftocht door Oostenrijk Hitier kondigt een volksstemming aan Onder onbeschrijfelijk enthousiasme is de Duitsche Rijkskanselier Zaterdag middag door de bevolking van Linz ontvangen Hitier Führer in beide landen? Het hakenkruis op den Brennerpas Het nieuws van heden buick f 300_ VERSTERKING TSJECHISCH VERDRAG? DE ZITTING VAN HET BRITSCHE KABINET f 950.- CHEVROLET CHEVROLET onn N.V. AUTOGARAGE v. LENT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE i NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM ZONDAG 13 MAART 1936 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21068 Op zijn doorreis brengt Hitier een bezoek aan zijn geboorte plaats Braunau Duitsche troepen per vliegtuig naar We enen Toespraak van Seyss Inquart Het lot van Schuschnigg Druk op Miklas? Beroep op den Volkenbond thans onmogelijk geacht BURGEMEESTERS TREDEN AF Het Weer Berlijns optreden zal zeer storende uitwerking hebben op de Britsch-Duitsche betrekkingen Koning Leopold van België heeit te Luik den eersten steen gelegd voor het hoofdpaviljoen van de Int. Tentoonstelling van het Water, welke in 1939 zal worden gehouden. Na afloop plaatste de Koning zijn handteekening in het gouden boek Kabinet komt Maandag opnieuw bijeen Berlijn wijst protesten van de hand Bommen te Belfast ontploft Seyss Inquart zou kanselier worden te Weenen en Goe- ring te Berlijn Diepgaande wijzigingen verwacht De pas door Duitsche troepen bezet Een groet aan Italië Geen mobilisatie in Rusland DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN HEEMSTEDE TEL. 28810 RAADHUISSTR. 53 Incident aan Poolsch- Litausche grens WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hs 0 1 I terend met schijnwerpers verlicht. Toen Hitier, II Air01*11Drhi n O ril 1 van het vliegveld komende, het stadscentrum 11 U V Cl lldvlll 1IAU1 I naderde, deelde de radio-omroeper mede, dat de auto van den Pührer slechts stapvoets voor la J I uit kwam, zoo dicht werd zijn wagen door de fj O Cf D fj 1.1117 menigte omstuwd. A4KRRK4 Tevens gelastte de omroeper, dat de illumi natie der stad geheel zou worden ontstoken. LINZ, 12 Maart. (Havas). Om 18 uur 45 is Hitier in Linz aangekomen. Volledig uitgeruste Duitsche troepen, opgesteld op het voornaamste plein van Linz, wachtten hem daar op. Vernomen wordt, dat het bezoek van Hitier aan Weenen reeds zeer spoedig tegemoet kan worden ge zien, nadat de Duitsche troepen in de voornaamste steden van Oostenrijk zullen zijn aangekomen. Volgens ver onderstellingen, die men te Berlijn hoort, kan de binnendringing dezer troepen in Oostenrijk binnen 24 uur worden voltooid. De lijfwacht van Hitler is van Berlijn naar München vertrokken, en zal waarschijnlijk nog vandaag te Weenen aankomen. Bü zijn komst in Linz werd Hitier verwel komd door den nieuwen Oostenrijkschen bonds kanselier, Dr. Seyss Inquart, die per vliegtuig naar Linz was vertrokken. Hitier zal te Anstatten, een plaatsje in de nabijheid van Linz, overnachten. Op zijn doorreis door Oostenrijk heeft Hitier ook een bezoek gebracht aan zijn geboortehuis te Braunau. Toen Hitier door zijn geboortestad reed, werd hij door duizenden toegejuicht. Bij het gaan langs zijn geboortehuis zong de menigte het Deutschlandlied. Terwijl te Linz de menigte nog de komst van Hitier afwachtte, hielden verschillende per sonen toespraken voor de microfoon. Onder Hieer spraken Himmler en de Oostenrijksche minister van Justitie Hueber. Ward Price, ver slaggever van de „Daily Mail", wenschte Duit- schers en Oostenrijkers geluk. Langs den geheelen weg van Braunau naar Linz viel Hitler in alle steden en dorpen, welke hij passeerde, een enorme ovatie ten deel. In de stad Linz heerscht een groote geestdrift. Dn kreten „Sieg Heil" en „Ein Volk, ein Reich" waren niet van de lucht. Honderden oorlogs- Vliegtuigen cirkelden boven de stad. Op het balcon van het raadhuis voerden verschillende personen het woord voor de microfoon. Zoo zeide Himmler, de chef der Duitsche rijkspoli tie o.a.: „Heden vieren wij den terugkeer van onzen Führer in zijn groote vaderland, in het land, dat hem zag geboren worden." Bij de begroeting van Hitier hield Seyss In quart een rede, waarin hij onder meer zeide: „In dit voor het Duitsche volk zoo belangrijke oogenblik begroet ik u, mijn Führer en rijks kanselier, voor het eerst weer in Oostenrijk. De tijd is gekomen, dat ondanks vredesdic- taat, dwang, afgunst en onverstand in een ge- heele wereld de Duitschers elkaar gevonden hebben. Thans staat het Duitsche volk een stemmig en voor goed schouder aan schou der. De weg voerde over een zeer groote neder laag van het Duitsche volk, maar juist daar uit ontstond het groote .heerlijke denkbeeld van de ondeelbare lotsgemeenschap, het be wustzijn van een eenig levend volk, het denk beeld van het nationaal-socialisme. Gjj zijt de „Führer" van het Duitsche volk in den strijd voor de eer, de vrijheid en het recht. Thans aanvaarden wij Oos tenrijkers deze leiding, terwijl wij plech tig verklaren, dat artikel 88 van het vre desverdrag geen gelding meer heeft. (Geest drift). Het geweldige Rijksleger rukt onder het ge- Jubel van Oostenrijk ons land binnen. Het Öuitsche Rijk van de orde, den vrede en de Vrijheid der volken is ons doel en wij staan ®an den drempel daarvan. Adolf Hitler is zijn leider. Wij Oostenrijkers danken u, wij heb ben steeds met u gestreden en ik geloof, dat Wij een goeden strijd gestreden hebben. Wij Eroeten u met den jubel van het Duitsche hart. ••Heil, mijn Führer." De aankomst van Hitler in Linz de stad, Velke sinds het begin van het Hitlerbewind in duitschland steeds een haard van nat.-socia- bsme was speelde zich af te midden van een onbeschrijfelijke geestdrift, 't stadhuis is. schit- Duitsche troepen bevinden zich thans op weg naar Weenen. Honderd en twintig Duitsche vliegtuigen hebben een bataillon infanterie in oorlogs tenue, bestaande uit vijfhonderd manschap pen, naar Weenen vervoerd. Deze soldaten hebben het vliegveld van Aspern militair bezet. In de belangrijkste regeeringsbureaux zal zonder verwijl worden overgegaan tot de ver wijdering der ambtenaren, die niet van zuiver Duitsch ras zijn. Te Innsbruck zijn de eerste Duitsche ge motoriseerde afdeelingen te half vier vanmid dag aangekomen. Op order van den nieuwen burgemeester zijn alle gemeenteraadsleden van hun functie ontheven. In Karinthië zijn de landelijke secretaris van het Vaderlandsche front, een twaalftal commu nisten en drie joodsche winkeliers, die er van verdacht worden, geld voor de communistische propaganda verschaft te hebben, gearresteerd. De Salzburgsche brigade van het Oostenrijk sche bondsleger, dat onder bevel staat van ge neraal Sborzil, heeft zich, zoodra de Duitsche troepen de stad Salzburg waren binnengerukt, onder bevel gesteld van den bevelvoerder der Duitsche afdeelingen. De Oostenrijksche ministerraad heeft, om het licht nog meer te doen vallen op de broeder schap tusschen beide legers, besloten, dat Oos tenrijksche troepen naar Beieren zullen gaan. Er worden nog vele veronderstellingen ge opperd over het lot van Schuschnigg. Het schijnt echter wel zeker te zijn, dat hij huisarrest heeft. Volgens de laatste ver onderstelling bevindt hij zich in het slot Belvedère. Het bureau van den Bondspersdienst is ge sloten. De leider, kolonel Adam, is met het ge- heele personeel van ambtenaren met verlof ge zonden. De gereorganiseerde Bondspersdienst zal onder het departement van Buitenlandsche Za ken komen te staan. De eerste edities van eenige ochtendbladen zijn in beslag genomen, omdat zij, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, de Redevoering van Schuschnigg met onware beweringen" ge publiceerd hadden. Naar men gelooft hebben duizenden vluchte lingen in den afgeloopen nacht gepoogd uit Oostenrijk uit te wijken. Velen zijn hierin ge slaagd, voordat de Tsjecho-Slowaaksche en Hon- gaarsche grenzen voor emigranten gesloten wa ren. De overvolle treinen werden door mannen der stormtroepen en politie-agenten doorzocht. Naar verluidt zijn daarbij groote bedragen aan buitenlandsch geld en andere waardevolle zaken in beslag genomen. Graaf CoudenhoveKalergi, de man van de Pan-Europa-beweging is uit Oostenrijk uitge weken en te Bratislava aangekomen. Uit betrouwbare bron verluidt, dat ook de hoofdredacteur van de „Reichspost", Funder, gevlucht is. Het nieuwe Oostenrijksche kabinet heeft hedenmorgen tegenover bondspresident Miklas den eed afgelegd. In over het algemeen welingelichte kringen wordt verklaard, dat het kabinet sedert hedenmorgen in de Bondskanselarij in vergadering bijeen is. Men zou trachten Miklas te doen toegeven, dat zijn functies niet in overeenstemming zijn met den huidigen toestand in Oostenrijk. Van dit bericht is geen enkele officieele be vestiging ontvangen. Tijdens het bezoek van den Poolsehen minister Beek aan Italië bracht Mussolini persoonlijk zijn gast van Rome per drie-motorig vliegtuig naar de stad der vliegers Guidonia WEENEN, 12 Maart. (Reuter). In zijn rede te Linz heeft Hitier aange kondigd, dat in Oostenrijk een volks stemming zal worden gehouden. „Wij weten nog niet op welken dag aldus de Rijkskanselier doch wij hopen, dat het niet lang zal du ren". Seyss Inquart zeide, toen hij Hitier verwelkomde: „Wij verklaren, dat artikel 88 van het vredesverdrag geen gelding meer heeft". PARIJS, 12 Maart (Havas). Daar men van meening is, dat een beroep op den Vol kenbond in verband met de Oostenrijksche gebeurtenissen onmogelijk is, omdat de Oostenrijksche regeering zou ontkennen het slachtoffer te zijn geworden van een agres sie, wendt alle aandacht zich naar de toe komst en naar de mogelijkheden om Tsje- eho-SIowakije te beveilingen. Ten einde te voorkomen, dat de bij Oosten rijk toegepaste methode door eenige wijzi gingen pasklaar zou worden gemaakt voor Tsjecho-Slowakije, zoodat de bepalingen van het Fransch-Tsjecho-Slowaaksche verdrag er weinig vat op zouden hebben, denkt men er op dit oogenblik over de strekking van het verdrag nader te bepalen, ten einde het te doen slaan op alle vormen van agressie, zelfs verkapte. Arthur Henderson, het Labourlid, heeft Cham berlain er van in kennis gesteld, dat hij hem Maandag in het Lagerhuis de volgende vraag zal stellen: „Acht de regeering het, ten einde den vrede in Europa te handhaven, niet wenschelijk, de Fransche regeering de verzekering te geven, dat Engeland Frankrijk te hulp zal komen in geval van een aanval of een inval op Fransch ge bied, voortvloeiende uit de uitvoering der ver plichtingen, die dit land heeft krachtens het Volkenbondspact en de verdragen tot bijstand aan Tsjecho-Slowakije in het weerstaan van een buitenlandschen aanval?" Steeds treden meer burgemeesters in het departement Constantine (Algerije) af, uit protest tegen het wetsontwerp-Violette. De laatste drie dagen zijn van de tachtig gemeen ten 71 burgemeesters afgetreden. •y. VERWACHTING: Zwakke tot matigen |jj wind, meest uit Oostelijke richtingen, plaatselijk ochtendnevel, overigens licht tot half bewolkt, droog weer, koud des j| H ochtends (vooral in het Zuiden), later zelfde temperatuur. |1 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Nog g H weinig verandering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiil LONDEN, 12 Maart (Reuter) Na afloop van de kabinetszitting is een officieel com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het kabinet de gebeurtenissen in Oosten rijk besproken heeft, terwijl bekend ge maakt werd, dat een protest in de krachtig ste bewoordingen te Berlijn is ingediend. De eerste minister en de minister van Buiten landsche Zaken hadden voordien reeds gelijke stappen gedaan bij den Duitschen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop. Men was van meening, dat het optreden der Duitsche regeering een zeer storende uitwerking moet hebben op de Britsch—Duitsche betrek kingen en op het openbare vertrouwen in ge heel Europa. De Britsche regeering blijft in zeer nauw contact met de Fransche en wijdt haar voortdurende aandacht aan den toestand. Tijdens het weekend zullen de ministers in de uabijheid van Londen blijven. Naar verluidt zal het kabinet in ieder geval Maandag opnieuw bijeenkomen. Onmiddellijk na de kabinetszitting heeft Attlee een bezoek gebracht aan het Foreign Office. De minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax, blijft tijdens het weekend in Londen. Voor het oogenblik zijn geen nieuwe ont wikkelingen in Downingstreet te verwachten. Ook tijdens het weekend verwacht men geen bijzondere besluiten. Het lijkt zeker, dat er Maandag in het Lagerhuis uitvoerige debat ten gehouden zullen worden over den buiten landschen toestand. Het feit, dat in strijd met de gewoonte een communiqué is uitgegeven na de kabinetszitting van heden, wijst er wel op, hoe ernstig men den toestand inziet en hoe groot de openbare be langstelling is voor alle gebeurtenissen betref fende Oostenrijk. LONDEN, 12 Maart (Reuter) Duitsch- land heeft de Britsche en Fransche protes ten ten opzichte van de gebeurtenissen in Oostenrijk van de hand gewezen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt in verband met de afwijzing der protesten nog mede; De Britsche en Fransche regeeringen heb ben, onder verwijzing naar zekere, uit Wee nen ontvangen berichten, door haar ambassa deurs een protest ingediend tegen den z.g. door Duitschland op de ontwikkeling in Oostenrijk uitgeoefenden dwang. De Duitsche regeering heeft dit protest als ontoelaatbaar van de hand gewezen en tegelijkertijd de door beide regee ringen ontvangen onjuiste informaties recht gezet. LONDEN, 12 Maart (DNB) Te middernacht is op het recruteeringsbureau voor het leger een bomaanslag gepleegd. Het gebouw werd ernstig beschadigd. Eenige uren tevoren was een aan slag gepleegd op een monument op het Mill- townkerkhof. Bij geen van beide aanslagen werd iemand gewond. BERLIJN, 12 Maart (Havas). Bevoegde Duitsche kringen verklaren „De gebeurte nissen in Oostenrijk hebben de internatio nale rechtspositie van Oostenrijk niet ge wijzigd." Men moet ze begrijpen, zoo voegen deze krin gen hier aan toe, als uitvloeisels van het zelf beschikkingsrecht der volken. Krachtens dit be ginsel heeft de bondskanselier ad interim, Seyss Inquart, het Duitsche leger te hulpgeroepen en is dit Oostenrijk binnengerukt. Het kabinet werd omvergeworpen en vervan gen door een ander, dat is al. Wat de toekomst betreft is men te Berlijn van opvatting, dat de volksstemming, die bin nenkort zal worden georganiseerd, beslissen zal over het toekomstig lot van den tweeden Duit schen staat. Het zal, zoo zegt men, de zaak zijn van het Duitsche volk in Oostenrijk, zichzelf een constitutie te geven en een statuut in over eenstemming met zijn wil. Bijgevolg weigert men te Berlijn op de gebeurtenissen vooruit te loo- pen en verwijst men alleen naar wat men het zelfbeschikkingsrecht der volken noemt. Dit is de wijze, waarop men de zaken van een juridisch standpunt voorstelt. Niemand twijfelt er echter te Berlijn aan, dat diepgaan de wijzigingen verwacht moeten worden in het internationale statuut van Oostenrijk. Sedert ongeveer'een maand zijn de orga nismen te Berlijn gereed in de verschillen de ministeries, ten einde zich te belasten met de verschillende afdeelingen der Oosten rijksche huishouding. Een program voor groote werken en voor het opnemen van Oostenrijksche werkloozen ligt klaar. Hoe gereserveerd men ook in officieele krin gen is, overheerscht toch te Berlijn de opvat ting, dat Oostenrijk formeel een onafhanke lijke staat zal blijven, eenigszins in den geest van de wijze, waarop de Britsche Dominions van het Britsche Rijk afhankelijk zijn. De waarschijnlijkste veronderstelling acht men, dat Hitier zich bij volksstemming zal la ten aanwijzen als „Fuehrer" van de Duitschers in Oostenrijk en zich zal laten bekleeden met de bevoegdheden, die op het oogenblik in han den zijn van den Bondspresident. Op die manier zou men één Fuehrer gemeen schappelijk voor beide landen krijgen en twee regeeringen, een te Weenen en een te Berlijn met aan het hoofd van elke regeering een kan selier: Seyss Inquart voor Oostenrijk, Goering voor Duitschland. BRENNERPAS, 12 Maart (D.N.B.) De eerste gemotoriseerde Rijksduitsche troepen zijn precies om één uur hedenmiddag onder het commando van den bevelvoerder over een regiment berginfanterie aan den Bren nerpas aangekomen. Zij stelden zich op het terrein tusschen het Oostenrijksche en het Italiaansche douanekantoor op. Onmiddellijk nadat de Duitsche troepen wa ren aangekomen, is op den Brennerpas, aan de Oostenrijksche zijde van de grens, de ha- kenkruisvlag gehesclien. De commandant van het regiment berginfanterie begaf zich met zijn officieren naar den Italiaanschen tolboom en begroette den Italiaanschen bevelvoerder aan de grens. Hierbij sprak hij: „Ik heb opdracht van mijn superieur met een kleine vertegenwoordiging van mijn troepen mij naar de Italiaansche grens hier te begeven. Hier verwacht mij een hooggeplaatst Italiaansch officier. Ik heb de eer den Italiaanschen officier te verzekeren, dat o,l deze ondernemingen thans in een volstrekt gevoel van kameraadschap geschieden, in een geest, die in overeenstemming is met de vriend schappelijke betrekkingen tusschen het natio- nadl-socialistische Duitschland en het fascis tische Italië en der wederzijdsche legers. Ik verzoek U dit compliment aan den bevelvoerder aan de grens in opdracht van mijn bevel voerenden generaal door te geven." De Italiaansche officier zeide den Duit schen officier dank. Nadat zij twee uur aan den grenspost waren gebleven, zijn de Duitsche troepen teruggetrok ken. Ter plaatse is slechts een onderofficier met eenige manschappen gebleven voor politie diensten. MOSKOU, 12 Maart. (Reuter). Van gezag hebbende zijde wordt hier categorisch ontkend, dat de hoogste oorlogsraad van de Sovjet be vel zou hebben gegeven tot mobilisatie aan de Westgrens. Hitiers zegevierende intocht in Oostenrijk; te Linz geestdriftig ontvangen. Duitsche troepen aan den Brennerpas brengen hun groeten aan Italië. Hitier kondigt een volksstemming aan voor Oostenrijk. Duitschland wijst de Fransche en Britsche protesten af. Aan de grens PolenLitauen werd een grens wacht doodgeschoten. Het Britsche kabinet bespreekt de situatie in Oostenrijk. Blum doet een beroep op alle democratische en republikeinsche krachten. Kapitein-ter-zee H. Jolles commandant van de marine te Willemsoord? Mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek over den algemeenen bedrijfstoestand. Den eersten nacht hebben duizenden deelgeno men aan den Stillen Omgang. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting der Algemeene Landsdrukkerij. New Yorksche beurs: Stemming prijshoudend. 7-persoons met separatie 7-persoons zonder separatie I ÖUv. beide wagens keurig onderhouden 7-persoons zonder separatie «Jvu. De dag des Heeren Zondag. Hoe zullen we dezen dag doorbrengen? Wat zullen velen er van maken? Een dag om te luieren, een sportdag, een rustige dag gevolgd door een onrustigen avond? Een dag alleen van spel en ver maak? Of denken we ook aan het groote gebod der Zondagsheiliging? Natuurlijk naar de kerk. Vanzelfspre kend. Maar hoe? Uit traditie, omdat we dat van jongsaf zoo gewend zijn of uit volle overtuiging en diepen gods dienstzin? Een heele reeks vragen, die toch van tijd tot tijd gesteld dienen te worden, opdat de groote massa lau- wen en halfslachtig en tot bezinning kome. De Zondag dient allereerst en bo venal als de dag des Heeren. WARSCHAU, 12 Maart (Havas) In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat aan de Litausche grens een incident heeft plaats gehad, waarbij een Poolsche grenswacht door de Litausche politie werd doodgescho ten, toen hij bij de achtervolging van twee personen, die de grens hadden overschreden., op Litausch gebied verdwaald was geraakt. Het communiqué zegt, dat het incident het karak ter droeg van een hinderlaag, gelegd door de Litausche autoriteiten, die weigeren de be trekkingen met Polen te normaliseeren. In verband met den ernst van dit incident be houdt de Poolsche regeering zich het recht voor de noodzakelijke maatregelen te nemen. Een der individuen, die het incident veroor zaakt hebben, is door de Poolsche grenswacht gearresteerd en bekende op aanwijzing van Litausche autoriteiten te hebben gehandeld. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL Stand op Zondag 1 uur v.m.: 775,6 .Vorige stand: 777,1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1