o? GR. HOUTSTR. 31 bij Anegang Een orgel van 200 jaar WEEKBLAD Kort en volledig Duitschland is dankbaar S£B Vaticaan ernstig bezorgd W WVJI UW PP W li' GEEF f NTER VAN DUIVENBODEN UW KINDEREN ZONDAG 13 MAART 1938 #ef wereldberoemd orgel van de oude St. Bavokerk jubileert Een royaal stadsbestuur Waarom gebouwd? Beeldhouwwerk Restauraties BURGERLIJKE STAND Programma Radio-centrale Maandag 14 Maart Overgordijnen Glasgordijnen toornen Vluggi aflevering! Gevonden dieren en voorwerpen F.B.H.O. BRIDGEN B.M.H.C.De Batavieren BLOEMENDAAL HAARLEMERMEER Weenen Vrouw slachtoffer van gasverstikking Defecte kachel de oorzaak Persoonlijk schrijven van Hitier aan Mussolini BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP Voorbereidingen in vollen gang VOORBIJ Tel. 10070 - Schouwtjeslaan 23 Vistrella Cloquelte Toile de Chine Bembergzijde Crêpe Rivoli Zijden Maltcrêpe Wollen Jacquard Angora Laine Engelsche Stof Georgette Laine Crêpe Fa$onné Ramagé Laine Jacquard Tweed Tailleur Bij aankoop van 5.- A FIKT Al geven wij een patroon VAN MEVR. IDA DE LEEUW VAN REES in 1 dag retour SPECIAALZAAK WONINGINRICHTING Ged. 0. Gracht 108-118 Telefoon 17165 HUN EIGEN KLEUTERBLAADJE ROOMSE JEUGD GEEN SPRAKE VAN STAD »Te Haarlem in de Groote Kerk vindt "ton het beroemde orgel, dat voor het ^hoonste van de geheele wereld gehouden 'dag worden. Eenige geluiden zijn zoo zacht als de trillende tonen van een liefelijk zin gende vogel, andere wederom zoo sterk, dat het kolossale gebouw doen trillen. Met eén woord: het geheele kunstwerk is voor treffelijk en indrukwekkend, ik zou wel "togen zeggen hemelsch, want wanneer het '•eh slechts doet hooren wordt het oor Gestreeld door tonen, die als tot in de ziel doordringen, hoedanigc men voorzeker' el ders in eenig ander orgel gehoord heeft of 'al hooren". Deze loftuitingen, die aan duidelijkheid niets e Wenschen overlaten, werden meer dan een cUw geschreven door een buitenlander, die een 'gelconcert in de oude St. Bavokerk bijwoon- Vele Haarlemmers zullen beamen dat het öoote orgel inderdaad zeer schoon is (ook uiter- Js) al zullen ze daarbij wel niet zulke hoog- eravende woorden gebruiken als de wel zeer "thousiaste vreemdeling, die Haarlem bezocht. binnenkort de gebruikelijke orgelconcer- in de oude St. Bavokerk weer zullen begin- leek het ons interessant een en ander over 't orgel te vertellen, vooral nu het dit jaar tweehonderd-jarig bestaan kan vieren (of dit jubileum ook officieel zal vieren is ons ,°S niet bekend. Eenige jaren geleden werd jubileum al aangekondigd, maar dat was wel wat voorbarig!). In 1738 immers werd e' orgel voltooid en in gebruik genomen. Waarom werd het twee eeuwen geleden in "•e kerk aangebracht? De oude St. Bavo kerk had voor 1738 ook een orgel, zelfs twee, klein en een groot. Het groote nu moest "•ringend en grondig gerepareerd en verbe urd worden en de kosten daarvan waren 'oo hoog, dat het stadsbestuur besloot dan ""aar meteen een nieuw te laten bouwen. w^et stichtte hiervoor een fonds van ƒ50.000, aarvan 20.000 uit de kas van den Krijgs- ,aa4 werd gehaald en 30.000 door de Regenten öa" het Proveniershuis betaald moesten wor- 'e" als kwijting voor hetgeen de stad heeft KÊclaan bij de oprichting van deze instelling. I e bouw werd opgedragen aan Christiaan Mul- „meester-orgelmaker" te Amsterdam en het v^behoorend beeldhouwwerk aan den meester- !f°ldhouwer Jan v. Logteren, eveneens te Am- ke''dam. In Mei 1735 ging Muller aan den ar- e'b, geholpen door zes bekwame knechts en man om de balken te treeden en tot hand ig". Reeds omstreeks begin September 1738 as hij klaar en konden vier daartoe door de .."to Haarlem benoemde deskundigen, een Am- ®rdamsche, een Haagsche, een Alkmaarsche, een Haarlemsche organist een onderzoek in- J6'Ien, dat met den besten uitslag bekroond Het stadsbestuur was zoo tevreden, dat behalve de overeengekomen aanneemsom 21.500) als bijzonder geschenk aan Muller s" zilveren tabaksdoos, twee convoorties, 2 "enkborden en 2 kandelaars, totaal ter waar- van 500 offreerde en aan twee der knechts een „vereeringhe" (een drinkfooi!) te zamen |°0r 100. Maar Muller had dan ook niet min- «6b! r dan 164 pijpen meer geleverd dan hij vol» contract verplicht was! ^oor den bouw van het nieuwe orgel had hij "teelten van het oude mogen gebruiken en g°vendien pijpen daarvan mogen versmelten. 'JUimige gedeelten van het orgel zijn dus nog ouder dan twee eeuwen. v «et orgel bezat nu 60 registers, 4088 püpen(l) v gepolijst Engelsch tin en 68 knoppen. 50 °ct is het breed en 106 hoog. Het beslaat den JUeelen westgevel van de kerk, waardoor jam- v er genoeg het groote geschilderd glasraam Gregorius van Egmond, Bisschop van Haar- moest vervallen alsmede twee kleinere ven- ters. Daardoor mist de oude St. Bavokerk het /"tote ronde raam, dat altijd bij groote kathe- a'en den achtergevel afsluit. Niet minder kunstig dan het orgel was het "Übehoorend beeldhouwwerk. Met den oor- 'Itoonkelijken beeldhouwer, Jan van Logte- 'en, was men echter minder gelukkig ge daagd. De door hem geleverde kolommen v°'deden niet. Daarop werd aan den Haag- Schen beeldhouwer Jan Baptist Xavery op •7 November het maken van het beeldhouw werk opgedragen en toen deze in Augustus •'41 gereed was, had het orgel een prach- '"Se omlijsting gekregen, welke thans de bewondering van iederen bezoeker trekt. Vusschen de beide groote portaaldeuren staat ty,!1 zwart marmeren altaar met beelden. Eerst be men in die beelden een voorstelling van l,;,n Tijd aanbrengen, maar tenslotte zijn 't drie v;®"sgroote witmarmeren beelden geworden, ^stellende de godsvrucht, de dicht- en de Vi0rikunst, aan wier voeten de hoorn des over- v0(!ds zijn rijken inhoud van vruchten en bloe- uitstort. jjUver het altaar ligt een witmarmeren dra-. Vg'e Uitgespreid, die vroeger de wapenschilden djb het toenmalige stadsbestuur droeg. Maar bae Wapenschilden zijn in 1795 bij de revolution- Cre volksbeweging voor het „Vrijheid, gelijk- Jto en broederschap" uitgehakt. Dan heeft het ,.neel nog beelden van David op de harp spelend tj ^zaf, de geopende zangrol in de hand hou- gnJto' 4 musiceerende kinderbeeldjes, twee En- Co eh, blazend op bazuinen, en twee prachtige l6"soles, een hoboïst en een fluitist voorstel- ty.to en tenslotte bovenop het orgel het stads- met twee levensgroote klimmende leeu- b. Men ziet uit deze opsomming al, dat net S6^ Zeer schoon geheel is. Trouwens, de toet- ttw van het klavier waren gemaakt van ivoor t1( schildpad omrirgd en met ebbenhouten jh tohentonen, met schildpad belegd. Het beeid- Uvvwerk had ƒ6500 gekost. stadsbestuur beloonde den beeldhouwer t)4v°ry door hem meer opdrachten te geven. Limborch, die toezicht op het geheele bfi, had gehouden, werd met 1000 extra «""tod. ons stadsbestuur was dus wel royaal estijds! orgel is sinds zijn bouw eenige malen gerestaureerd. In 1836 o.a. is het geheel nieuw opgeschilderd, wat „maar" f 5800 kostte. Der tig jaar later werd het instrument grondig na gekeken, wat „slechts" 13.000 gekost heeft. En ook thans moet het gerestaureerd wor den, maar de stad Haarlem kan geen cent, zeker geen paar duizend gulden, missen, zoo als al gauw noodig zullen zijn. Intusschen: verscheidene beroemde, ook bui- tenlandsche, organisten hebben het orgel be speeld en waren er steeds vol lof over! Geboren: 8 Maart: J. M. Mostertman—Jor- dens, dochter; l'O Maart: M. Wullems—v. Excel, zoon; 11 Maart: M. J. A. Jacobs—Kusters, zoon; W. HellingmanJager, zoon: 12 Maart: H. J. BoomsRuigrok v. d. Werven, dochter; B. M. MolenaarPiso, zoon. Overleden: 9 Maart: H. J. Blom—v. Walwijk, 81 jaar, Rozenhagenstraat; 10 Maart: A. G Prent, 70 jaar, Nijlstraat; 10 Maart: J. M. Hoed—Kruijer, 69 jaar, Essenstraat. Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: Keulen 8.00, Parijs Radio 9.20, Radio PTT 12.05, Ned. Brussel 12.20, Keulen 1.35', Diversen 2.20, Parijs Radio 3.95, Keulen 3.20, Parijs Radio 5.20, Keulen 6.20, Muenchen 8.00, Pransch Brussel 8.20, Parijs Radio 8.40, Keulen 10.50, Diversen 11.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 11.20, London Regional 12.20, Droitwich 1.20, London Regional 2.10, London Regional 3.20, Droitwich 4.20, London Regional 8.20, Keulen 8.50, Droit, wich 9.20, Pauze 9.55, London Regional 10.00, Droitwich 10.20. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcertJazz zang. 1 Mr. and Mrs. is the name, 2 Lovelly Lady, 3 Lisa, 4 Little girl, what now, 5 Lulu's back in town, 6 The way you look tonight, 7 Mood Indigo, 8 You try somebody else, 9 Flirtation Walk, 10 Stay as sweet as you are, 11 One sweet kiss, 12 Sweet and slow, 13 The touch of your lips, 14 To be worthy of you, 15 Slumberland, 16 A fine romance, 17 Louisiana Hayride, 18 Jose phine. 8.00—12.00 Diversen. Inlichtingen aan het het bureau van politie, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Bankbiljet: Lodewijk, Delftlaan 61; Kniebeschermer: Person, Prinsessekade 33; Bril: v. Klaveren, Roosveldstr. 78; Duif: Kar- pof, Leidscheplein 13 zwart; Flesch limonade: de Wit, Steenbokstraat 3; Hond: Schouten, Tesselschadestraat 29; Horloge: Buijs, Antho- niestraat 51; Muts: v. d. Werf, Führhopstraat 3; Mes: Roode, F'ijlslaan 122'; Oorbel: Kruiver, Da Costastraat 15; Portemonnaie met inh.: Sernee, St. Bavostraat 12; Portefeuille met inh.: Bosma, Hasselaarsplein 6; Portemonnaie met inh.: Rijs, Lange Boogaardstraat 20 rood; PortemonnaieBijpostkantoor Tempeliers straat; Rijwielplaatje: Politiebureau Smede straat; Ring: Luttik, Lange Heerenvest 20 zw.; Soldeerbout: Gerritsen, Badhuisplein 22; Schoenen: Marinissen, Nagtzaamplein 27; Wantje; Luyten, Brouwersstraat 19. werden bü den heer Doves, Lange Veerstraat, de volgende partijen gespeeld: Car. brt. ser. gem. J. Duivenvoorde 200 53 19 3.77 A. Duivenvoorde 151 53 22 2.84 A. Duivenvoorde 200 42 21 4.76 H. Ploeg 177 42 15 4.21 R. van Lunenburg 250 31 63 8.06 J. Duivenvoorde 185 31 26 6.— J, Duivenvoorde 200 61 16 3.27 J. Willemsen 193 61 18 3.16 H. Oomen 160 40 38 4.— C. Philippo 200 40 36 5 H. Honing 185 52 17 3.55 J. Willemsen 200 52 33 3.84 G. Klooster 200 42 24 4,76 B. Engwerda 179 42 18 4.26 Woensdag j.l. organiseerde de R.K. bridge club „Haarlem" een paling-drive. De belang stelling hiervoor was zeer groot; niet minder dan 34 koppels namen aan dezen wedstrijd deel. Er werd gespeeld volgens het Höwell- systeem. Onder de voortreffelijke leiding van den heer B. Hommes had de wedstrijd een buiten gewoon vlot en prettig verloop en werd er een zeer spannende strijd geleverd, hetgeen ook uit den eindstand bleek. De prijzen werden als volgt behaald: Groep Wit: 1. de heeren Krouwels en Bosse 66 match-punten. 2. de heer Wigman en mevr. Handgraaf 63 match-punten. 3. de heeren v. Bakkum en Hogeslagt Jr. 62'<2 match-punt. Groep Geel: 1. de heeren v. d. Aar en Ruig rok 72 match-punten. 2. de heeren Westerman en Windt 64% match-punt. 3. de heer J. Verkroost en mevr. Marchant 62 match-punten. Groep Groen: 1. mevr. Essers en mej. van Oploo 44 match-punten. 2. mej. van Straaten en mej. Dames 3914 match-punt. w 3. de heeren Mens en Hogeslag Sr. 38 match- punten. Club-avond der Vereeniging is 's Woensdags bij Brinkmann, Gr. Markt te Haarlem. Teneinde het door het gemis van Brusse en L. de Roos verzwakte B.M.H.C.-elftal op peil te brengen, zullen C. v. d. Hagen en Sparen- berg van Hilversum tegen de Batavieren de plaatsen van de beide genoemde B.M.H.C.-ers innemen. In Bloemendaal is een geval van papegaaien ziekte geconstateerd. Het geval is niet ernstig en voor uitbreiding behoeft niet gevreesd te worden. 15 Jeugdige werkloozen zullen voor eenige maanden werk hebben. Ze moeten n.l. de ver schillende gebouwtjes op 3 naast elkaar liggende gemeentelijke sportterreinen te Haarlem-Noord door één centraal gebouw vervangen. De koop van het voormalige gebouw van den Gem. Geneeskundigen Dienst in het Kenaupark door de „Flatstichting voor vrouwen door vrou wen" is thans definitief. Het gebouw wordt nu ook zoo'n flatstichting. Zaterdag is geopend de bekende bloemisterij „De Morgenstond", bloemen- en plantenmaga- z'ijn, Soendaplein 31. Men kan daar terecht zoo wel voor kamer- als voor tuinplanten. De zaak bestaat reeds vele jaren en heeft zich in dien tijd een goeden naam verworven. Wie dus zijn huis of tuin wil opvroolijken met mooie bloe men of planten, zij hier een nieuw adres aan bevolen. Donderdag, 24 Maart, wordt in den Stads schouwburg een bijzondere gala-voorstelling gegeven van de beroemde Hongaarsche operet te „Grafin Mariza." De bekende Hollandsche tenor Johan Heesters zal de hoofdrol vervullen. Hij speelt den rentmeester Tassilo, een rol, waarmede deze kunstenaar, die zoowel in de operette als in de film snel carrière maakte, in Weenen en eders groote successen oogstte. Verschillende zeer geziene en gewaardeerde ar- tisten verleenen voorts hun medewerking, als mede een versterkt orkest onder leiding van Hans Lichtenstein en het bekende zigeuner orkest van Kalman Toth, dat op het tooneel zigeunermelodieën ten gehoore brengt. De afd. Haarlem van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren houdt 3 Mei haar jaarvergadering. Mr. L. G. v. Dam houdt een inleiding over „De Huiseigenaar en de Belas tingen." Het bureau der afdeeling, die over een Weerstandfonds voor vergoeding van ontrui- mingskosten en dergelijke beschikt, is gevestigd Wilhelminastraat 49. Men verzoekt ons nog eens te herinneren aan de voorstelling van het bekende Baskische bal let „Eresoinka" in den Stadsschouwburg op 17 Maart. De Basken zijn een der oudste volken van Europa en hun dansen bezitten een primi tieven smaak alsook den waardigen stijl vaneen praehistorisch museum. Uit dezen geestelijken schat geeft het ballet „Eresoinka" het meest bekoorlijke en kostbare, alles is puur en typisch Baskisch. De tableaux zijn fragmenten van het geestelijk leven van dit ras, vroolijk en droevig. Het jaarverslag van het Comité „Winterhulp actie", onderafd. van den R.K. Volksbond te Haarlem, vermeldt dat het comité met de ver schillende acties een groot succes mocht boe ken. Het bezoek aan den bazar heeft het record van alle voorgaande geslagen. 373 aanvragen kwamen binnen, waarvan 64 werden afgewezen. 309 aanvragen werden dus toegewezen met een totaal bedrag van f2112. Gedurende eenigentijd in de zomermaanden moest het werk wegens gebrek aan financiën worden stopgezet. Veel leed en ellende is weer verholpen en het ver slag brengt dan ook terecht aan allen, die daar aan medewerking verleenden, hartelijk dank, in het bijzonder aan het hoofdbestuur van den R.K. Volksbond. Moge het comité ook in de toekomst weer veel steun ondervinden! In de afgeloopen week werden te Haarlem 13 fietsen gestolen. GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG Dit Genootschap houdt Woensdag 16 Maart in Campagna aan den Dennenweg een ledenverga dering. Om tot meer begrijpen en intenser houden van den Stillen Omgang te geraken, heeft het be stuur een redenaar uitgenoodigd een spreek beurt over dit onderwerp te houden. Het bestuur is zoo gelukkig geweest den zeer- eerw. heer J. C. de Moei, haven-aalmoezenier ter koopvaardij, uit IJmuiden, bereid te vinden een lezing te houden over „De Stille Omgang". Alle mannelijke parochianen van Bloemen daal zijn hartelijk welkom en kunnen iets meer vernemen omtrent datgene wat aangeduid wordt met „Stillen Omgang". Campagna zij op Woensdagavond te klein! Ernstig ongeval. Vrijdagmorgen tegen twaalf uur heeft op den Kruisweg bij het kruis punt van de Emmalaan te Hoofddorp een ern stig ongeval plaats gehad. De heer W. C., wo nende aldaar reed met zijn rijwiel in de richting van het dorp en wilde om de Emmalaan in te rijden, den grooten rijweg oversteken. Op hetzelfde moment kwam een luxe auto aanrijden, bestuurd door Mevr. G., wonende te Aalsmeer. Toen C. ongeveer op het midden van den grooten weg was, weifelde hij een oogen- blik met het gevolg, dat hij door den auto werd gegrepen en met zijn hoofd door de voor ruit sloeg. Bloedend aan het hoofd gewond en met een ontwrichte schouder werd de heer G. opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. Aangehouden. Door de politie werd aange houden en naar Hoofddorp overgebracht een zekere G. uit Amsterdam, die verdacht werd van het lichten van een munt-electriciteitsmeter bij een bewoner in Badhoevedorp. Hij heeft bij zijn verhoor waarbij bleek, dat hij zich in Amsterdam aan eenzelfde feit had schuldig gemaakt een bekentenis afgelegd en Vrijdag ter beschikking van de Justitie gesteld. Gegund. Aan den aannemer J. van Schep pingen te Hoofdorp is na onderhandsche aanbe steding door den rijksgebouwendienst opgedra gen het bouwen van negen telefoongebouwen in de plaatsen Julianadorp, Wieringerwaard, Win kel, Sint-Maartensbrug, Schagerbrug, Callands- oog, Dirkshorn, Barsingerhorn en 't Zand. Zal die hurry daar in Weenen ons alle maal straks aan het weenen brengen? vroeg van Epscheuten. Welnee, daar zijn wij weer keurig doorge rold, meende Pietersen. Zaterdagmiddag en nog geen oorlog! Wij gaan vooruit. Vroeger stelden ze een ultimatum en verklaarden den oorlog; daarna werd het oorlog zonder oorlogsverkla ring; thans slaan zij gelukkig den oorlog over en palmen landen in per ultimatum. Of dat geval van Oostenrijk is het Serajewo van 1914. Toen werd het eerste kanonschot ook pas drie weken na den aanslag op Aartshertog Ferdinand gelost. De eerste volgende weken kunnen verrassingen brengen. Het gaat om de macht in Europa. Of Engeland en Frankrijk daar de lakens zullen uitdeelen, dan wel Duitschland en Italië. Duitschland durft toch geen oorlog aan? Dat zal moeten blijken. Von Blomberg gaf er blijkbaar de voorkeur aan af te treden en die kende de kracht van Duitschland. (Of hfj is in Italië bezig het krijgsplan voor den oorlog uit te werken). Ook Von Neurath dorst er de verantwoordelijkheid niet van op zich te nemen. Maar Hitier en Goering denken er klaarblijke lijk anders over en wie in de laatste jaren wel eens in Duitschland geluisterd heeft, weet, dat de massa van het Duitsche volk er ook zoo over denkt. In alle geval is Frankrijk knock out. Maar het heeft een sterk leger en de vraag is wat Amerika zal doen. Van een soort Ver- eenigde Staten van Europa, onder leiding van Duitsche en Italiaansche militaire laarzen moeten ze daar niets hebben. En die komen er als de gelijkschakeling op denzelfden voet als nu door Duitschland wordt voortgezet. Het zal Amerika wat waard zijn als het Engeland de baas kan doen blijven in een verdeeld Europa. We zullen gauw weten wat er gebeuren gaat, maar het worden in alle geval spannende weken. En van Epscheuten en Pietersen, die elkaar anders niet kunnen luchten, verdwenen in de richting van een krantenbureau om naar het laatste nieuws te informeeren. Zij zijn de meest vredeminnende menschen, die ik ken, en waar achtig wanneer je ze nu in hun ziel kijkt, dan hopen ze, dat er dan maar een oorloggie komt om aan de ondraaglijke spanning een eind te maken. In de hoop, dat de meest oorlogzuch tige naties een lik op hun gezicht krijgen. Waar is hun afkeer van den oorlog van eenige jaren geleden gebleven? ACHILLES (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage Toen het personeel van den heer Morsheim, die een kapperszaak in de Badhuisstraat te Viissingen heeft, Zaterdag na herhaald bel len niet werd opengedaan, vermoedde het onraad. Nadat de politie zich toegang had ver schaft, vond men in de huiskamer, geheel ge kleed zittend, het echtpaar M. in bewusteloozen toestand. Onmiddellijk ingeroepen geneeskun dige hulp wist den man weer tot bewustzijn te brengen, de dertigjarige vrouw bleek echter overleden te zijn. In het vertrek bevond zich een gaskachel, die blijkbaar defect was. Een vijfjarig dochtertje, dat in een ander vertrek sliep bleef ongedeerd. Gisteravond is te Rome voor de bijeenkomst van den grooten Fascistischen Raad een belang rijk persoonlijk schrijven van Hitier aan MuS' solini ontvangen. In dit document geeft Hitier aan het hoofd der Italiaansche regeering een uiteenzetting waarin hij de motieven opsomt, welke de hou ding van Duitschland ten opzichte van de ge beurtenissen in Oostenrijk, die plotseling rijp ge worden zijn tengevolge van het overijld besluit om een volksstemming te houden, hebben be paald. Het schrijven van Hitler is door Mussolini in den grooten Fascistischen Raad voorgelezen. Het heeft een diepen indruk gemaakt, ook reeds ten gevolge van de gevoelens van trouw en vriend schap jegens Italië, die daarin bevestigd worden. De voorbereidingen voor de groote bloemen tentoonstelling, die van 14 tot en met. 30 April a.s. wederom te Boskoop wordt gehouden, zijn thans in vollen gang. Er zijn voorteekenen waar te nemen, dat de belangstelling, vooral ook uit het buitenland, ditmaal zeer groot zal zijn. Dit valt niet te verwonderen, wanneer men in aan merking neemt de moeite die het tentoonstel- lingsbestuur zich geeft om iets anders te bieden dan in de voorafgaande jaren. Men mag langzamerhand wel als bekend ver onderstellen, dat het de tentoonstellingsvereeni- ging „Boskoop" er niet om te doen is cm het publiek alleen een bloemenshow van ongekende kleurenpracht te toonen. Zij stelt voorop: meer bekendheid geven aan de Boskoopsche produc ten en daarbij demonstreeren op welke wijze Boskoops flora het beste in de practijk tot haar recht komt. Hoewel de vereeniging bij de vorige tentoon stellingen dit doel ook voor oogen had, ontbrak daarbij steeds iets. Een grootgrondbezitter kon zien op welke wijze hij zijn park moest aanleg gen, iemand, die een grooten tuin had, kon er ook veel leeren, maar de kleine man, de bezitter van een stadstuintje of een volkstuintje, werd niet voldoende bevredigd. En dit is nu het nieuwe: de tentoonstelling 1938 is voor ieder een. Ieder, die eeij hoekje grond heeft, krijgt te zien, hoe hij dit kan verfraaien. Van deze ten toonstelling gaat zoodoende tevens opvoedende kracht uit ten aanzien van tuinaanleg. Voor een plan van aanleg voor de expositie heeft de tentoonstellingsvereeniging een prijs vraag uitgeschreven. Het ontwerpen van een plan was niet gemakkelijk, daar het aan alle hierboven vermelde eischen moest voldoen. De keus viel op het ontwerp van den tuinarchitect A. Lebbink te Rotterdam. Het plan van den heer Lebbink voorspelt veel moois. Aanleg in landschapstijl, het aanwezig zijn van voor- en achterstadstuinen en een per gola werken mede, dat er veel verscheidenheid is, terwijl toch de eenheid van het geheel niet wordt geschaad. Een internationale jury, waarin vooraan staande personen op het gebied van den tuin bouw zitting hebben en waarvan de heer Jac. Smits uit Naarden voorzitter is, zal de onge veer veertig inzendingen beoordeelen. De officieele belangstelling is ook weer groot. Er is een eere-comité gevormd, waarvan de eere voorzitters zijn: mr. J. A. N. Patijn, Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. M. P. L. Steen- berghe, Minister van Economische Zaken, mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid holland en A. de Pury, deken van het corps diplomatique, gezant van Zwitserland. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Maart: De Osservatore Romano onthoudt zich in verband met de gebeurtenissen in Oosten rijk van commentaren in den strikten zin des woords. De korte tijd en de opeenvolgende snelle ge beurtenissen verhinderen een geargumenteerde beschouwing te geven over een zaak, die zoo ernstig en belangrijk is voor een geestelijk ver want volk. Men mag een beschouwing spoedig verwachten. Geeft ook de Osservatore geen commentaar toch blijkt duidelijk uit de koppen alleen al, hoe zü over de gebeurtenissen denkt. „Schusch- nigg wijkt voor geweld" heet het o.m. De groote bezorgdheid welke ten Vaticane heerscht met het oog op de toekomst van de Katholieke Kerk in Oostenrijk blijkt duidelijk in de l'Avvenire d'Italia. Dit katholieke blad deelt mede dat het „Christelijk Oostenrijk" moest wijken voor het „nationaal-socialistische Duitschland." Zij noemt verder de arrestatie van den Aartsbisschop van Salzburg een symp toom van den onzekeren toestand. Wij hopen, zoo schrijft het blad, dat de reli gieuze verdrukking in Duitschland niet moge overslaan op Oostenrijk. Dat het Oostenrijksche volk bewaard moge blijven voor het Nieuw Heidendom. Het is te hopen dat Hitier aan de kopstukken van Qe kettersche drijverij, de ma tiging oplegt, die het katholieke volk van Oostenrijk noodig heeft. IfOêtUUUlS Kunstzijden Mousseline 100 nieuwe dessins geheel nieuw assortiment Ruitstof frissche Zomerruiten 80 c.M. breed met ajourmotief voor blouses en lingerie bijzondere streepdessins prima effen zijde, 12 nieuwe kleuren, 90 c.M. breed nieuwe dessins, 90 c.M. br. modekleuren, 130 c.M. fcreed U&ffm diverse kleuren, 130 c.M. br... in grijs en beige, 140 c.M. br. voor japonnen en complets, 130 c.M. breed met aparte ingeweven mo tieven, 90 c.M. breed voor middag- en avond japonnen, 90 c.M. breed nouveauté, zuiver wol 130 c.M. breed voor mantels en complets, 140 c.M. breed voor costuums, 140 c.M. br. MOORSEL r W aan alle soorten bedden. Vakkundige behandeling LAGE PRIJZEN OPKLAPBEDDEN 9.75 WOLMATRAS 6.75 KAPOKMATRAS 9.90 Eon weekblad, dat «po- ciaal voor hen wordt uit gegeven. Voor kinderee van 6 tot 10 jeen 12 bledz., 3 en Voor kinderee vee ttee tot veertien jaan 24 bledz.. 5 cent per week. Bevat eiet alleen verhalen, doch ook rubrie ken voor godsdienstleer, nuttige handwerken, huis vlijt. geschiedenis en aard* rfikskunde. N.V. DRUKKERIJ DE SPAAKNKSIAD, Haarleiü. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een omroeper! Rubriceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3