SPORT EN WEDSTRIJDEN De Stille Omgang Sportsnippers ASSISTENT VOLENDAMMER VOLKS DANSEN VERFILMD ZONDAG 13 MAART 1938 Generale repetitie door Polygoon voor haar journaal vastgelegd GEERTRUIDENBERG 725 JAAR STAD Feestelijkheden in voorbereiding Slachtoffers van het verkeer 52 dooden en 306 gewonden in Januari Het marine-commando Kapitein-ter-zee H. Jolles opvolger van vice-admiraal Kruys? RONSELARIJ VOOR SPANJE Inwoner van Nijmegen gearresteerd UIT DE STAATSCOURANT Clearingkoersen Den eersten nacht trokken weer duizenden door de straten der hoofdstad Het feest op 16 Maart MINISTER ROMME BEZOEKT NOORDBRABANT De uitvoering der Zuiderzeewerken Heeft de M.U.Z. een monopolie positie? OLYMPISCHE SPELEN De I.O.C.-hijeenkomst te Cairo Gaan de Olympische Winterspelen niet door? PAARDENSPORT Ruiterfeest in de Houtrust-hal AUTOMOBILISME K.N.A.C.-TERREINRITTEN Het Ned. elftal samengesteld Ned. dames-elftal samengesteld VOETBAL IN ENGELAND Verrassende uitslagen in de le divisie Aston Villa verbetert zijn positie SCHAKEN Bondsraad K.N.S.B. WAAR DE WINTERSPORT WORDT BEOEFEND Sneeuwbericht uit Oostenrijk Academische examens Stuurlieden-examen OFFICIEELE CRISISPUBLICATIE Uitgestelde wedstrijden SKISPORT Zwitsersche skikampioenschappen Namens de afd. Heerlen van het Nederl. Roode Kruis is Vrijdagmiddag ten paleize Soestdijk door een delegatie uit 't bestuur aan H. K. H. Prinses Juliana een model van de Koninklijke wieg met symbolisch onderkleed aangeboden, alles uitgevoerd in de jijnste banketbakkersmaterialen. De delegatie arriveert met het geschenk aan het paleis Van de generale repetitie voor de groote Volendam-uitvoeringen, welke onder aus piciën van het Nationaal comité „Redt Volendam" vandaag in het A.M.V.J.-ge- bouw te Amsterdam zal worden gegeven, zijn Zaterdagmiddag filmopnamen gemaakt voor het Poiygoon-joumaal, in het bijzon der van de oud-Hollandsche dansen, die in het uitstekend verzorgde programma zullen worden gedemonstreerd. Dat 'n gebeurtenis waardig wordt geacht, op het witte doek te verschijnen, is op zichzelf reeds een bewijs, dat zij belangrijk boven het alledaagsche uitsteekt en wij hebben het ge noegen gehad, te mogen constateeren, dat de filmers goed hadden gespeurd. Het tafereel dat sich op de „barbeun" in het Nederlandsen zou men zeggen: den houten steiger aan de haven voor hotel Van Diepen vertoonde, was veel interessanter, dan wij het ons zelf hadden kunnen voorstellen. De stoere dracht der jon gens, gemengeld door de hupsche kleedij der meisjes, een achtergrond van masten en dan een typisch Hollandsche lucht, die zich ver aan de kim, in het stilglanzende Zuiderzeewater, nederboog, het was met elkaar een sprookjes tafereel gelijk! En dan zagen wij het nog in de meest ongunstige omstandigheden, want van lastig gesprokendan zijn dat de film- lieden Het zij ons verre het den filmers als een per soonlijke grief aan te wrijven; de aard van hun werk brengt het mee, dat zij steeds op nieuw moeten probeeren, passen en overnemer., want het publiek in de comfortabele bioscoop stoelen vraagt niet naar het hoe, doch ver langt uitsluitend beelden, die in ieder opzicht den toets der critiek kunnen doorstaan. Deze voortdurende onderbrekingen en repri ses waren' dus aan de bekoorlijkheid van het tafereel en ook voor de aandacht alleszins sto rend en toch was het een tooneeltje, waar men zijn oogen niet van kon afhouden. Wie slechts eenig gevoel voor iets pittoresk heeft weten te bewaren, zal constateeren, dat de Volendam-. merdracht, zooals zij uit het volk ontstond, in echte schoonheid en ware aantrekkelijkheid, de stoutste creaties der revue-coupeurs verre ach ter zich laat. En dit des te meer omdat Volen dam in nood, zooals de bakker zijn beste broodjes voor het venster, zijn knapste dochte- ren voor de lens plaatste. Met de flatteuze dracht der kleurige kletjes en de hoofden ge dekt door de stijfgesteven „hullen", is dat zeer zeker het aanzien overwaard. De aanwezige vreemdelingen waren dan ook in de wolken en sloegen vanaf het terras van Hotel Van Diepen het uitzonderlijke schouwspel gade. Evenwelal deze attracties vormen slechts de bijzaak; het gaat om veel belang rijker dingen: de redding van Volendam als typisch Nederlandsch visschersdorp. Wie deze opnamen Zaterdag heeft mogen zien, heeft duidelijk leeren beseffen, dat deze visschersgemeenschap.. die zoo trouw de na tionale kleedij bewaarde, behalve een uni cum in geheel West-Europa, tevens een cul tuurgoed is, dat onder geen beding verlo ren mag gaan. En wij, Katholieken, kunnen dat nog veel minder toelaten, omdat wij het verval van deze visschersgemeenschap niet slechts als een ernstig economisch en cultureel kwaad zien, doch omdat wij meer dan de andere Nederlanders in staat zijn, het groote moreele bezwaar te beseffen. Daarom de actie „Redt Volendam". De generale repetitie, door Polygoon ver filmd, stond, wat de dansen betreft, onder leiding van Anton Sweers, die met onverwoest bare vitaliteit de. jonge Volendammers beziel de. En Marius Monnikendam dirigeerde van ver, buiten het gezichtsveld van de lens, zijn musici, die de dansers begeleidden. Half Volendam was uitgeloopen om dit zeld zame tafereeltje gade te slaan. Men leefde mee met de wisselende dansen voor het eerst te Volendam in de open lucht en de declamatie van de slotstrofe van Van Duinkerken's ge dicht „Voor Volendam", welke eveneens werd verfilmd, maakte diepen indruk op allen die het hoorden. Zeker is het, dat de jonge Volendammers vanmiddag en vanavond in het A.M.V.J.-ge- bouw te Amsterdam goed voorbereid op de planken verschijnen! Het comité tot feestelijke herdenking van het feit, dat Geertruidenberg 725 jaar geleden stedelijke rechten verkreeg, schrijft ons: Den elfden October 1213 gaf Willem I, graai van Holland, tijdens een verblijf te Geertrui denberg, een aantal voorrechten in een char ter, dat als geboorte-acte van deze stad mag worden beschouwd. Het is dus thans 725 jaar geleden, dat Geer truidenberg stedelijke rechten verkreeg; hier mede is zij dan ook na Dordrecht de eerste plaats in Zuidholland, aan welke dit voorrecht te beurt viel. Geen wonder, dat de Bergenaren deze gele genheid willen te baat nemen, om in een reeks van feestelijkheden dit feit te herdenken. Weinige oude steden in ons land van de grootte van Geertruidenberg bezitten in haar aanleg zoo bij uitstek de sfeer en gunstige voorwaarden, om een dgrgelijk feest te kunnen doen slagen: de ruime mooi markt, omzoomd met een dubbele rij lindeboomen en omringd door statige patriciërshuizen, waaronder een aantal met oude trapgevels, de monumentale Groote Kerk, enz. verrassen telkens eiken vreemdeling. Alle voorwaarden tot een geslaagde en waar dige feestelijke herdenking van „Geertruiden berg 725 jaar stad" zijn dan ook ruimschoots aanwezig. Het secretariaat is gevestigd Stadsweg 1. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verschafte gegevens, be droeg het aantal slachtoffers van verkeers ongevallen in de maand Januari j.l. 52 dooden en 306 gewonden, schrijft ons de K.N.A.C. De cijfers worden sinds Mei 1937 gepubli ceerd en geven het volgende overzicht: Gedood Ernstig gewond Mei 1937 61 446 Juni 1937 41 453 Juli 1937 47 390 Aug. 1937 64 471 Sept. 1937 61 417 Oct. 1937 47 404 Nov. 1937 62 329 Dec. 1937 45 314 Jan. 1938 52 306 Er is dus sinds December weer een stijging bij het aantal dooden te betreuren, waartegen over het aantal ernstig gewonden een laagte record bereikt sinds den aanvang der publica ties. De verkeersintensiteit was in December in het algemeen lager dan in de voorgaande maan den, hetgeen blijkt uit de eveneens door het Centraal Bureau gepubliceerde geregelde waar nemingen van het wegverkeer. De verhouding tusschen de verkeersintensiteiten op de waar- nemingspunten in December en Januari was ongeveer 95 tegen 91, die tusschen Augustus en Januari ongeveer 111 tegen 91. Beperking van het aantal verkeersongevallen kan slechts bereikt worden, indien alle wegge bruikers zonder uitzondering met volle aan dacht en voorzichtigheid aan het verkeer deel nemen en daarbij de verkeersregels volledig eerbiedigen. Ditmaal zij er nog eens aan herinnerd, dat men niet alleen de rechter weghelft moet hou den, doch dat men ook niet verder van den rechterkant van den weg verwijderd mag zijn, dan door de omstandigheden wordt gerecht vaardigd. Met andere woorden: het langzame verkeer moet geheel rechts rijden, zooveel mo gelijk langs berm of trottoir; het snelverkeer zooveel mogelijk rechts als zonder hinder voor het langzame verkeer toelaatbaar is. Op wegen uitsluitend voor autoverkeer bestemd, dient ook het motorverkeer zooveel mogelijk langs den berm te rijden. De kapitein-ter-zee H. Jolles, thans tijdelijk commandant van de maritieme middelen te Amsterdam, zal, naar de Telegraaf verneemt, in Augustus met den rang van schout-bij-nacht, vice-admiraal T. L. Kruys, die dan den dienst verlaat, opvolgen als commandant van de ma rine te Willemsoord. Kapitein-ter-zee Jolles is vroeger marine commandant te Soerabaja geweest en comman dant van de „Hertog Hendrik." Als opvolger te Amsterdam wordt genoemd kapitein-ter-zee N. A. Rost van Tonningen, ad judant i. b. d. van H.M. de Koningin. Een vrouw uit Nijmegen deed Vrijdag aan gifte, dat haar man naar het Spaansche front getrokken was. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en kon te Roozendaal den bewusten man en iemand, die in zijn gezel schap was, opsporen en naar Nijmegen terug brengen. Beide mannen beweerden, dat de 86- jarige B. uit Nijmegen hen had overgehaald naar Spanje te gaan. Deze was zelf echter thuis gebleven. B. is door de politie gearresteerd, verdacht van ronselarij. Bij K.B. van 9 Maart is vergunning verleend tot het aannemen van de benoeming tot „Officier d'Aeadémie", aan A. M. C. Stok te Wassenaar. Koersen voor stortingen op 14 Maart 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 72.35, Lires ƒ9.39, Peseta's ƒ10.50. e nederigste arbeid wordt van eeuwige waarde, mits hij met zuivere intentie wordt verricht. In den kouden voorjaarsnacht hebben de honderden, de duizenden weer getrokken door de stille straten van Amsterdam. Het legioen der naamloozen is weer aangetre den uit alle deelen van het land om Christus te eeren in Zijn Sacrament. Naamloos zijn zij en velen; zij trekken door de straten, waar nachtelijk rumoer nu stil gelegen is; zij zijn allen gelijk en komen allen als kinderen van één Kerk om nede rig hun hulde te brengen en huneerbied te betuigen. Dof klonken de stappen op het asfalt en op de keien, in een rhythme, dat getuigde van de eenheid van wil en gevoel, van allen, die hier bijeen waren van alle standen en uit alle windstreken; zwijgend liepen zij en biddend, door hun stilte de wijding en den ernst van den tocht en den nacht demonstreerend. Ve len van hen hadden in den voornacht een Lof bijgewoond, waarna zij hun bedetocht begonnen die ieder jaar weer opnieuw meer deelnemers trekt en altijd even indrukwekkend blijft. Na den omgang woonden de deelnemers in de aangewezen kerken de H. Mis bij, waaron der zeer velen de H. Communie ontvingen. Na deze godsdienstige plechtigheden gingen de deelnemers hun ontbijt gebruiken, dat zij na de lichamelijke vermoeidheid wel verdiend hadden. Velen waren van zeer ver gekomen en na het ontbijt stonden de treinen, bussen of fietsen weer te wachten, die de deelnemers weer naar hun woonplaatsen terugbrachten. Het feest van het H. Sacrament van Mi rakel van Amsterdam, dat dit jaar gevierd wordt bp 16 Maart, zal den dag te voren. Dinsdagmorgen om half twaalf, op de ge bruikelijke wijze worden geopend met de plech tige eerste vespers, welke door den hobgeerw. heer Mgr. H. J. Taskin. president van het Groot-seminarie Warmond, gecelebreerd zul len worden. Op den feestdag zelf zal Z. H. !Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, des avonds om half acht in de kapel van het Begijnhof een pontificaal lof celebreeren met preek en processie. Des Zondags onder de plechtige Hoogmis, die om half elf begint, zal de feest predikatie gehbuden worden door prof. dr. Ei. Molkenboer O. P., hoogleeraar aan de katho lieke universiteit te Nijmegen. Zondagavond om half acht zal Z. H. Exc. Mgr. dr. De Jong, aartsbisschop van Utrecht, het plechtig lof celebreeren. Op eiken dag van de feestweek, welke van 16 Maart tot en met 23 Maart duurt, zal des morgens om tien uur een plechtige Hoogmis worden opgedragen en des avonds om half acht een plechtig lof worden gecelebreerd met preek en processie. De predikaties zullen wor. den gehouden door den zeereerw. heer W. Q. Versteegen, rector van St. Joannes de Deb. Op den sluitingsdag zal tijdens het plechtige slui tingslof het Te Deum worden gezongen. Door de Amsterdamsche geestelijkheid zullen op den eigenlijken feestdag, Woensdag 16 Maart, des middags om 4 uur in de kapel van het Begijnhof de kerkelijke getijden worden gere citeerd. Een groot aantal Amsterdamsche congrega ties en R. K. vereenigingen is uitgenoodigd op de avonden van de week van het H. Sacrament van Mirakel deel te nemen aan de processies in de kapel van het Begijnhof. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, is Vrijdag in de provincie Noordbrabant geweest, waar hij, behalve ver- Schillende werkverschaffingsobjecten in de ge meente Eindhoven en in de omgeving daarvan, eveneens een bezoek heeft gebracht aan den destructor onder Son. Bij deze bezoeken was de minister vergezeld van de heeren Dr. C. van den Berg, directeur- generaal voor de Volksgezondheid, Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaf fing, A. J. van Hoof, inspecteur voor de werk verschaffing in Midden Noordbrabant en Van de Putt, lid van de Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1938 is het volgende ontleend: Sommige leden zouden gaarne vernemen, vol gens welke regelen de toewijzing van boerde rijen in de Wieringermeer geschiedt. Hun was ter oore gekomen, dat slechts aan zeven van de 200 gegadigden uit Groningen grond was toegewezen en dat daarentegen aan een bezitter van reeds 100 ha. land opnieuw 50 ha. waren toebedeeld. Eenige andere leden stelden de vraag, welke regeling omtrent de toekenning van gronden is getroffen ten aanzien van de, in de Wieringer meer gevestigde, Duitsche immigranten. Enkele leden meenden te weten, dat de per- ceelen, waarin de Wieringermeer wordt ver kaveld, meest van vrij groote oppervlakte zijn. Zoo ja, dan geven zij in overweging, de ver kaveling ook te doen geschieden in kleinere perceelen van, bij voorbeeld, 10 a 15 ha., aan gezien naar hun meening daarvan meer succes kon worden verwacht. Sommige leden verklaarden, met bezorgdheid kennis te hebben genomen van 's ministers me- In de kringen van I.O.C.-leden te Cairo neemt men aan, dat de Olympische Winter spelen, welke in 1940 te Sapporo zijn vast gesteld, geen doorgang zullen vinden in verband met het feit, dat het Internatio naal Olympisch Comité zich zou richten naar het besluit van de F. I. S., waardoor de amateursbepalingen van de Internatio nale Skifederatie en van het I. O. C. niet met elkaar in overeenstemming konden worden gebracht. De F. I. S. wenscht n.l. skileeraren wel aan de Olympische Winterspelen te laten deelne men, terwijl het I. O. C. deze leeraren be schouwt als professionals. Zonder skiwedstrijden hebben de winterspelen een belangrijk deel van hun waarde verloren en aangezien ock het I O. C. zijn standpunt niet schijnt te willen wij zigen, acht men het te Cairo het meest waar schijnlijk, dat de wedstrijden te Sapporo zul len worden afgelast. Geheel anders evenwel staat het met de zo merspelen te Tokio. Men houdt er rekening mede, dat aan het feit, dat de spelen der twaalfde olympiade aan Tokio Zijn gegeven, niet getornd zal worden. Zaterdagavond zijn de leden van het I. O. C. te Assoean aan boord van het jacht „Victoria" gegaan. Het eerste reisdoel is Luxor. Heden, Zondag, zou de eerste zitting aan boord van het jacht worden gehouden. In een van de beide Houtrusthallen zal op 8, 9 en 10 April a.s. een concours hippique wor den gehouden. De overdekte ijsbaan op Hout- rust zal met zand, baddings en daarover zand met turfmolm geschikt worden gemaakt voor dit doel. Er zullen zes uitvoeringen worden gegeven: drie des middags en drie des avonds. Vrijdag 8 April begint met een spring-concours L en des avonds is er barrière-springen. Een springcon cours M (middenzwaar) wordt op 9 April ge houden. Op den laatsten dag van het concours wordt een samengestelde wedstrijd gehouden, een licht en zwaar springconcours, en een wed strijd voor dames, afgewisseld door drie con coursen schoonste rijpaard, een concours jacht paarden, dressuurproeven en een nummer rij paarden, gereden door kinderen. Show-nummers zullen er op alle dagen van het concours te zien zijn, met medewerking van het 3e half regiment huzaren, en het circus Kavaljos. Ook de Zuidhollandsche Jachtver- eeniging' verleent haar medewerking aan de voorbereiding en uitvoering van dit ruiterfeest. Vermoedelijk zal des Vrijdagsavonds aan het derde halfregiment huzaren een rood-bont paukenpaard worden aangeboden, dat enkele ruiters voor dit regiment hebben gekocht. De baten van dit drie-daagsche concours komen ten goede aan het Prinses Beatrixfonds. Onder begunstiging van fraai weer is Zater dag voor de eerste maal een terreinrit van de Kon. Ned. Automobielclub gehouden over een circuit van 7% K.M. op den Woldberg in Olde- broek. In de morgenuren werden de wedstrijden in de A- en B-klasse gehouden. De uitslagen luiden: klasse A, automobielen met een cylinderinhoud tot en met 990 c.c. 5 ronden, 1. E. A. C. Cornelius (DKW), tijd 40 min. 36 4/5 sec.; 2. C. J. Rijshouwer (DKW); 3. F. W. Breeman( DKW); 4. dr. J. der Weduwen (DKW). 5. N. R. A. Vroom (DKW). Snelste ronde C. J. Rijshouwer (DKW) 7 minuten 36 3/5 sec. Klasse B: automobielen met cylinderinhoud boven 990 c.c. tot en met 1200 c.c. 5 ronden: 1, F. J. J. baron van Heemstra (Fiat) 39 minuten 49 2/5 sec.. 2. M. Rosier (Hansa); 3. A. Rosier (Hansa) Klasse C tot 1550 c.c., 7 ronden: 1. J. L. Lang Jr. (Fiat) 49 minuten 49 1/5 sec. Klasse D, tot 2000 c.c., 7 ronden: 1. W. van der Woude (Citroen) 47 minuten 52 sec.; 2. F. J. Visscher (Citroën). Klasse E, willekeurige cylinderinhoud, 10 ronden: 1. F. J. L. Diepen (Ford) 1 uur 6 minu ten 18 3/5 sec.; 2. K. S. Barendregt (Ford); 3. K. Ton (Ford); 4. Tj. de Boer (Buick); 5. P. J. Nortier (BMW); 6. J. W. Meyer (Ford). Onder de aanwezigen merkten wij op den Commissaris der Koningin in de provincie Gel derland, mr. S. baron van Heemstra en den in specteur van de artillerie, generaal-majoor J. H. Carstens. Vrijwel het voltallige bestuur van de KNAC woonde de wedstrijden bij. Na een oefenwedstrijd tusschen een A en een B ploeg, op het SCHC-veld te Bilthoven is het Nederlandsch elftal, dat op 20 Maart a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: Anjema (Togo). Achter: De Waal (Amsterdam) en Overing (Amsterdam) Midden: H. de Looper (Hilversum); Berghuis (Amsterdam) en Van der Veen (Nijmegen). Voor: Gunning (BMHC); Caviet ('t Gooi); Do Roos (BMHC); Sparenberg (Hilversum) en Esser (Togo1 De uitslagen van de Zaterdag in de Engel- sche League gespeelde voetbalwedstrijden lui den: Eerste af deeling: BirminghamManchester City 22 Charlton AthleticHudder.sfieid Town 40 ChelseaBolton Wanderers 00 Grimsby TownWolverhampton Wanderers 1—0 Leeds UnitedLeicester City 02 LiverpoolSunderland 4—0 MiddlesbroughArsenal 21 PortsmouthBrentford 41 Preston NorthendEverton 21 Stoke CityElackpool 13 Westbromwich AlbionDerby County 42 De stand is nu: Wolverh. Wanderers 30 16 7 Arsenal 32 16 7 Charlton Athletic 30 13 10 Preston North End 32 11 14 Middlesbrough 31 15 6 Brentford 33 14 8 Bolton Wanderers 32 11 13 Leeds United 32 11 13 Sunderland 32 11 12 Leicester City 33 11 9 Derby County 32 11 9 Stoke City 32 11 8 Chelsea 31 10 9 Blackpool 33 11 7 Birmingham 31 6 16 West Bromw. Alb. 30 11 6 Grimsby TOwn 32 8 12 Everton 32 12 3 Liverpool 31 9 9 Huddersfield Town 31 11 5 Manchester City 30 10 6 Portsmouth 32 8 10 Tweede af deeling: BarnsleyBlockburn Rovers 00 BurnleySwansea Town 20 EluryNorwich City 31 Coventry CityAston Villa 01 Luton TownSouthampton 13 Manchester UnitedFulham 10 Newcastle UnitedWest Ham United 22 Nottingham—Bradford 1—0 Sheffield UnitedPlymouth Argyle 00 Stockport CountySheffield Wednesday 21 Tottenham Hotspur—Chesterfield 20 De stand is nu: Sheffield United 33 19 6 8 44 62—43 Aston Villa 32 18 6 8 42 54—28 Manchester United 33 18 6 9 42 66—40 Coventry City 32 16 9 7 41 52—34 De bondsraad van den Kon. Ned. Schaak bond heeft in hotel de Roode Leeuw te Amster dam zijn voorjaarsvergadering gehouden. De voorzitter deelde mede, dat binnenkort ter vervanging van het EuweAljechincomité een nieuw comité, dat den naam Euwe-comité zal dragen, zal worden geïnstalleerd. Het voornaamste punt van de agenda was het bestuursvoorstel de eerste klasse uit te brei den met zes tientallen en twee parallelgroepen te vormen. Dit voorstel wijzigde het bestuur voor de behandeling in dien zin, dat de zes nieuw aan te wijzen eerste klasse clubs in een B-groep zullen worden geplaatst. Allereerst werd het aanvankelijke voorstel op verzoek van den afgevaardigde van den Stichtsch-Gooischen Schaakbond in stemming gebracht en met 11 tegen 36 stemmen verwor pen. Daarna werd het gewijzigde bestuursvoor stel met 39 tegen 8 stemmen aangenomen. Bepaald werd, dat de jaarlijksche groot® bondswedstrijden te Groningen zullen worden gehouden en zullen aanvangen op 22 Aug. a.s. In het kader van zijn tennls-toumee door onze Oost, heeft Tilden opnieuw tegen Cochet gespeeld, thans te Batavia. Voor 12.000 toe schouwers won Tilden ditmaal met 46, 810, C3, 62 en 61. Na een zeer hard gevecht is de vroegere wereldkampioen in het zwaargewicht, Max Baer, er in de Madison Square Garden te New York in geslaagd den Britschen bokskampioen Tommy Farr na vijftien ronden op verrassende maai' volkomen verdiende wijze op punten te ver slaan. Voor 40.000 toeschouwers is Zaterdag te Swansea een rugbywedstrijd gespeeld tusschen Wales en Ierland. Wales won met 115 nadat de rust met 53 voor de Ieren was ingegaan. RAX: helder of licht bewolkt; temperatuur plus 2; Firn; sneeuwhoogte 150 cm. FEUERKOGEI,bewolkt; temperatuur plus 2; Firn; sneeuwhoogte 200 cm. en hooger. RADSTSDTER TAUERNhelder of licht be wolkt; temperatuur -1; Firn; sneeuwhoogte 200 cm. en hooger. SCHLOSSALPE: helder of licht bewolkt; tem peratuur -4; Firn; sneeuwhoogte 15o cm. SMITTENHöHE: helder of licht bewolkt; tem peratuur O; Firn; sneeuwhoogte 100 cm. SAALBACH: helder of licht bewolkt; tempera tuur -1; Firn; sneeuwhoogte 50 cm. K1TZBÜHEI.: helc'er of licht, bewolkt tempera tuur -2; Firn; sneeuwhoogte 50 cm. SEEFELD: helder of licht bewolkt; tempera tuur -4; Firn; sneeuwhoogte 60 cm. BERWANG: helder of licht bewolkt; tempera tuur 0; Firn; sneeuwhoogte 100 cm. OBERGURGLhelder of licht bewolkt; tempe ratuur -6; poedersneeuw en Harsch; sneeuw hoogte 100 c.m. ST. ANTON: helder of licht bewolkt; tempera tuur -2; Firn; sneeuwhoogte 60 cm. ZÜRS-LECH: helder of licht bewolkt; tempe ratuur -6; poedersneeuw; sneeuwhoogte 200 cm- en hooger. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatS' examen theologie: de heer J. Dirkse, Leiden. Doctoraal examen Indisch recht: de heer W. L. J. van Hartingsveldt, Leiden. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor len stuur man groote handelsvaart de heeren A. L. Ver waal, G. W. van den Brandhof, A. Westerduib en P. Loef. De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend; Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akker bouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2fo, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld; Inklaring van Inklaring van Inklaring van Inklaring van 14 Maart af t/m 1 Mei af t/m 1 Juli af t/m 1 Sept. af t/m 30 April 19 38: 30Junil938: 31Aug.l938: 31 Dec. 1938: voor lijnkoeken 1.25 1.25 1.25 1.25 voor sojaschroot 0.45 0.25 0.35 0.35 voor sojakoeken 0.45 0.25 0.35 0.35 voor grondnootkoeken 0.70 0.70 0.70 0.70 voor grondnootschilfers 1.15 1.05 1.15 1.15 voor grondnootmeel 1.15 1.05 1.15 1.15 voor cocoskoeken 1.35 1.40 1.40 1.40 voor Ned. Oost-Ind. cocoskoeken 0.65 0.70 „0.70 0.70 voor maïsveekoeken e.d. 0.75 0.75 0.75 0.75 voor sesamkoeken 0.70 0.40 0.50 0.50 voor palmpitkoeken 0.90 0.80 0.80 0.80 voor alle andere niet ge noemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bijprod. en/ox afvallen) 0.10 0.10 0.10 0.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Stichting Nederlandsche Meelcen trale te 's-Gravenh?ge in verbinding te stellen. Op REDACTIEBUREAU kan geplaatst worden. Vereischten: H.B.S.- of Gymnasium opleiding, gedegen talenkennis, vlot stylist. Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent leeftijd, capaciteiten, vroegeren werkkring, enz. onder No. C 5159, bureau van dit blad. dedeeling aan de Tweede Kamer, dat de meeste aannemers, die deelnemen aan de Zuiderzee werken, zijn aangesloten bij de Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken (M.U.Z.) en dat daarin een poging tot vorming van een monopolie moet worden gezien. Zij spraken de hoop uit, dat de minister een weg zou weten te vinden om eventueel daaruit voor het rijk voortvloeiende schade te ontgaan, zonder dat worde overgegaan tot uitvoéring van de be doelde werken in eigen beheer of door buiten landers. Enkele leden waren van meening, dat een goede indeeling van den noordoostelijken polder vordert, dat een belangrijk deel er van, en wel het noordwestelijke, bij de provincie Friesland wordt ingelijfd, omdat, zooals nu reeds met grond kan worden verklaard, dat deel econo misch op die provincie zal zijn aangewezen. Deze opvatting leidt, dus betoogden zij, van zelf er toe, dat de polder zal worden ingedeeld in twee gemeenten van zoodanige oppervlakte, dat zij tot de grootste plattelandsgemeenten van ons land zullen gaan behooren, namelijk 24.000 ha. met een toekomstige bevolking van 20.000 a 25.000 zielen. Die gemeenten zullen, naar de meening van de hier aan het woord zijnde leden, krachtig genoeg kunnen worden geacht om de noodige voorzieningen te treffen en niet zóó groot zijn, dat de samenhang tus schen de bevolking verloren zal gaan. Andere leden zouden gaarne vernemen, wan neer de regeering de oprichting van de be doelde gemeenten mogelijk zou oordeelen. Het Nederlandsch dameselftal, dat op Zondag 20 Maart a.s. te Bussum tegen Duitschland speelt, is als volgt samengesteld; Doel: Heutink (PW). Achter: Roos (BDHC) en Rollin Couquerque (HOC). Midden: De Vletter (BDHC); Vreede (Rood wit) en Goetink (Rood wit). Voor: Leeuwenberg (Rood Wit); Terwindt (Amsterdam)Van Büren (BDHC)Kruize (Amsterdam) en Exalto (HHYC). Onderstaande voor heden vastgestelde wed strijden werden alsnog uitgesteld: R.K.A.V.B.: Afd. F: DOSS jun. d—RKAV jun. c. D.H.V.B.4e klasse A: RKAV 5—De Meer 4. De Zwitsersche skikampioenschappen zijn Za terdag voortgezet met den 17 K.M.-afstand- wedstrijd voor heeren in het gebied van den Mettlenalp en den Wengeralp. De uitslag luidde: 1. Von Allmen (Zwitser land); 2. Gamma (Zwitserland); 3. Anderegg (Zwitserland). Bij de dames werd de slalom gehouden. Bei de malen, dat de slalom geloopen werd, was Christl Cranz sneller dan Laila Schou Nilsen. 7 39 49—34 9 39 6035 7 36 47—32 7 36 50—37 10 36 59—48 11 36 52—45 8 35 50—44 8 35 53—50 9 34 44—48 13 31 43—51 12 31 53—68 13 30 47—45 12 29 40—50 15 29 43—51 9 28 39-43 13 28 53—57 12 28 42—50 17 27 56—59 13 27 46—55 15 27 38—52 14 26 56—58 14 26 44—56

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6