Oostenrijk thans officieel bij Duitschland ingelijfd De „Anschluss" plechtig geproclameerd 1 Léon Blum vormt nieuw kabinet „Ik zal dit nooit vergeten" 10 April zal een geheime volksstemming worden gehouden President Miklas afgetreden „Dit is mijn land" Het nieuws van heden „SINT PETRUS" liili Fransche verloven ingetrokken Hi tier te Weenen verwacht Monetaire Unie DE BAROMETER VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 14 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21069 De Duitsche troepen overschrijden de Oo stenrijksche grens bij Salzburg. Een groote menschen-menigte juichte de soldaten toe Een Volksfrontregeering zonder de communisten Lebrun teekent decreten Gouwleider Bürckel, die belast is met de reorganisatie der N. S. D. A. P. in Oostenrijk Telegram van Hitier aan den Duce Zondagavond heeft de Oostenrijksche regeering van het halkon der Bondskanselarij op plechtige wijze een proclamatie voorgelezen, waarbij Oostenrijk bij Duitschland wordt inge lijfd. Op 10 April zal hierover een volksstemming worden gehouden. De wet inzake den Anschluss luidt als volgt: Art. 1. Oostenrijk is een land van het Duitsche rijk. Art. 2. Op Zondag 10 April zal een vrije en geheime volks stemming worden gehouden over de wedervereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk. Hieraan zullen alle Duitsche mannen en vrouwen in Oostenrijk, ouder dan twintig jaar, deelnemen. Art. 3. Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. Art. 4. De maatregelen, noodig tot het doorvoeren van deze wet, zullen bij decreet worden vastgesteld. Art. 5. Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondi ging. Met de tenuitvoerlegging wordt de Bondsregeering belast. Seyss Inquart, Glaise Horstenau, Wolf, Hueber, Menghin, Jury, Neumayr, Reinthaler en Fischboeck hebben deze wet onderteekend. Bürckel belast met de reorgani satie der nationaal-socia- listische partij Hitier opperste leider van het Bondsleger Decreet van Hitier Hitler in gezelschap van generaal Keitel op weg naar Linz Wijzigingen Hitler's lijfwacht te Weenen Gezanten met verlof Schuschnigg weigert Oostenrijk te verlaten Hij zou niet in arrest zijn Tusschen Duitschland en Oostenrijk DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN BRUG INGESTORT MALIEBAAN 50 UTRECHT HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek "V 1# PARIJS, 14 Maart (Havas) Leon Blum is er Zondag in geslaagd een nieuw Volks front-kabinet samen te stellen. Het nieuwe kabinet is als volgt samenge steld; Minister-president en Schatkist; Leon Blum (soc.). Begrooting: Spinasse (soc.). Ministers van Staat: Paul Faure (soc.), Sar- ïaut (rad.-soc.), Viollette (links-democraat) en Steeg (rad.-soc.). Propaganda: Frossard (links-democraat). Buitenlandsche Zaken: Paul Boncour (links democraat) Coördinatie van het presidentschap: Vincent Auriol (soc.). Binnenlandsche Zaken: Marx Dormoy (soc.). Justitie: Rucart (rad.-soc.). Landsverdediging: Daladier (rad.-soc.). Marine: Campinchi (rad.-soc.). Luchtvaart: Guy la Chambre (rad.-soc.). Opvoeding: Jean Zay (rad.-soc.). Landbouw: Monnet (soc.). Openbare werken; Jules Moch (soc.). Arbeid: Serol (soc.). Handel; Pierre Cot (rad.-soc.). P.T.T.: Lebas (soc.). Pensioenen: Rivière (soc.). Gezondheid: Gentin (rad.-soc.). Koloniën: Moutet (soc.). Verder zijn benoemd twaalf staatssecretaris sen. In totaal hebben in de nieuwe regeering zit ting vijftien socialisten, vijftien radicaal-socia listen alsmede drie leden van de links-demo craten. Bovendien heeft een onafhankelijke link- sche zitting in het kabinet. Het is het honderdvijfde van de Derde Repu bliek en het tweede, dat is gevormd door Léon Blum. Léon Blum heeft bij zijn bezoek aan het Ely- sée, waar hij de leden van zijn nieuwe regee ring aan den president heeft voorgesteld, Le brun decreten voorgelegd inzake de samenstel ling dezer nieuwe regeering, welke morgen in bet Staatsblad zullen worden gepubliceerd. PARIJS, 13 Maart. (Havas). De Matin pu bliceert een telegram van den volgenden in houd: Nancy. Met het oog op den internatio nalen toestand is voor alle troepen, gelegen langs de FranschDuitsche grens in de ver sterkte werken van de Maginot-linie, van he- ben af en tot nader order verbod uitgevaardigd e kazernes te verlaten. Ir" de andere garnizoenen zijn alle verloven «Betrokken." Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting; In het Oosten zwakke E tot matigen, in het Westen meest matige =E Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind, in het Oosten plaatselijke ochtendnevel, overigens helder tot licht of half be- S wolkt, droog weer, koude nacht, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 777.7 te Wee- 3 nen. |j Laagste barometerstand 742.7 te Vardö. s S Zon op 6.19 - onder 6.00 - Licht op 6.30 Es Maan op nam. 4.22 onder v.m. 5.03 ES 16 Maart V.M. HillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIiri ROME, 13 Maart In verband met het be sluit van den Grooten Fascistischen Raad, waarbij Italië het gebeurde in Oostenrijk vol komen aanvaardt, heeft Hitier uit Linz het vol gende telegram aan Mussolini gezonden: „Aan Z. Exc. den Italiaanschen mi nister-president en duce van het fas cistische Italië, Benito Mussolini. Ik zal dit nooit vergeten. Adolf Hitier." Hotel Majestic, een van de grootste Ween- sche hotels, is opgeëischt en alle gasten hebben aanzegging gekregen het terstond te verlaten. Het hotel wordt gereed gemaakt voor de ontvangst van Hitler, die vandaag te Weenen verwacht wordt. lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiilllllllllllllllliiillliiiliiiiliiliilillllllllllim Op verzoek van Bondskanselier Seyss Inquart heeft president Miklas zijn functies neergelegd. Seyss Inquart zal de ambtsbevoegd heden van Miklas overnemen. De ontslagbrief van Miklas is op 1 3 Maart gedateerd. Op grond van artikel 7 7 van de grondwet zijn de bevoegdheden van den Bondspresident overgedragen aan Bondskanselier Seyss Inquart. Het aftreden van Miklas heeft te Weenen geen verbazing gewekt. Tallooze malen heeft hij tijdens zijn ambtsbekleeding bewezen, dat hö zijn taak nauwgezet opneemt en hy was van meening, dat hy niet zonder verzet kon overgaan tot het aftreden, waartoe men hem wilde dwingen. Tot Zondagochtend is hy naar zyn werkkabinet gekomen, en heeft hij de be. noeming van den nieuwen staatssecretaris on derteekend. De vertraging van de reis van den Fuehrer naar Weenen kan niet anders worden uitge legd dan als een afwachten van de regeling van het presidentschap. Dit is thans geschied. Enkele minuten later werd de Anschluss ge proclameerd. Hitier zal dus heden Weenen binnenkomen als kanselier-president van het Rijk, waarvan Oostenryk een integreerend deel uitmaakt. De Fuehrer heeft een verordening uitgevaar digd waarby gouwleider Buerckel van de Saar- pfalz met de reorganisatie van de N. S. D. A. P. in Oostenryk wordt belast. Volgens dit decreet is gouwleider Buerckel belast met de commissarische leiding van de N. S. D. A. P. in Oostenryk. Ook moet hy de voorbereiding van de volksstemming treffen. Te Linz heeft Hitier Zondag de volgende ver ordening uitgevaardigd: 1. De Oostenryksche Bondsregeering heeft zoojuist door een wet tot de hereeniging van Oostenryk met het Duitsche Ryk be sloten. De Duitsche regeering heeft heden by een wet dit besluit erkend 2. Ik bepaal op grond hiervan dat het Oostenryksche Bondsleger als onderdeel van het Duitsche leger met ingang van he den onder mijn bevel komt. 3. Met de bevelvoering van de nieuwë Duit sche weermacht in Oostenryk belast ik den ge neraal der infanterie VDn Bock, commandant van het achtste leger. 4. Alle leden van het Oostenrijksche Bonds leger moeten onverwyid door den opperbevel, hebber beëedigd worden, zy zullen den eed aan mij afleggen. Generaal Von Bock moet on middellijk de noodige maatregelen nemen. (w.g.) Adolf Hitler. In verband met den nieuwen politieken op- bouw van Oostenrijk zijn de volkspolitieke re ferendarissen ontslagen, zy hebben evenwel opdracht ontvangen de schade, welke is toe gebracht aan nationaal-socialisten te herstel len. De leider van de Oostenrijksche nationaal socialisten, majoor Clausner, heeft Joseph Nemetz benoemd tot leider van het arbeids front. De sociale arbeidsgemeenschap zal ont bonden worden. De Oostenryksche radio-omroep deelt mede dat hij, met ingang van heden, in nauwe sa menwerking met de Duitsche radio zal wer ken op de basis van een gemeenschappeiyk programma. Daartoe is de Oostenrijksche omroep thans aangesloten op den zender van Leipzig. Staatssecretaris Skubl is afgetreden als staatssecretaris voor de veiligheid. De Studentenbond is weer nationaal-socia- listisch. By de beschikking van den Bondskanselier zijn alle eigendommen van het Vaderlandsche Front thans eigendom van het Duitsch-Oos tenryksche volk en door de nationaal-socialis- tische beweging als trustee overgenomen. De zetel der Oostenryksche nationaal-socia- listische partij is thans gevestigd in 't vroe gere gebouw van het Vaderlandsche Front. Dit gebouw heet in het vervolg: „Het huis van den Führer." De iyfwacht van Hitier is Zondagmid dag te Weenen aangekomen. Er zijn thans 2000 a 3000 Duitsche vliegers te Weenen. Het vliegveld Aspem ziet er uit als een groot militair vliegkamp. Er zijn byna 200 Duitsche bommenwerpers aangekomen, die geëscorteerd werden door tal van vliegtuigen van andere typen. Honderd bommenwerpers zyn naar verschillende plaatsen in de provin cie vertrokken. Generaal Milch, de staatssecretaris van het Duitsche ministerie voor de Luchtvaart, be vindt zich eveneens te Weenen. Ofschoon het moeilijk is een schatting te maken van de reeds in Oostenryk aanwezige Duitsche troepen, kan veilig worden aangeno men, dat dit aantal het kwart millioen nadert, met inbegrip dan van de 40.000 Oostenryksche legionarissen. Sinds hedenmorgen vroeg zyn gemeente werklieden druk bezig met de versiering der straten van Weenen met hakenkruisvlaggen. Reeds komen groote menigten belangstellen den de straat op om getuige te zyn van de verwachte komst van Hitier, hoewel niemand nog iets weet omtrent het tydstip van zyn komst. De gezanten van Oostenryk te Parijs, Lon den eh Praag zyn met verlof gezonden. De Oostenryksche gezant te Washington, Prochnik, heeft als zyn vermoeden geuit, dat het Oostenrijksche gezantschap aldaar zal worden afgeschaft en in den Duitschen diplo- matieken dienst zal worden opgenomen. WEENEN, 14 Maart. (Reuter), Naar te Weenen vernomen wordt, heeft dr. Schuschnigg geweigerd Oostenryk te ver laten en zou hy gezegd hebben: „Dit is mijn land." In een persconferentie heeft Zondagavond legatie-raad Lazar, vroeger lid van den staf van de Oostenryksche legatie te Beriyn, aan de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers zichzelf voorgesteld als den nieuwen leider van den Bondspersdienst. Hij deelde vervolgens mede, dat de Bonds regeering er den nadruk op legde, dat alle gebeurtenissen zich langs legalen weg hebben afgespeeld en dat zy energiek alle geruchten over onwettigheid zou bestreden. Op een vraag inzake de geruchten omtrent Schuschnigg, deelde Lazar mede, dat Schusch nigg zich in goeden welstand in zijn woning ophoudt. „Het spreekt vanzelf, dat dr. Schusch nigg zich op vrije voeten bevindt." Lazar wist nog niet, of dr. Schuschnigg het voornemen heeft Oostenryk te verlaten. WEENEN, 13 Maart. (Havas). De autoriteiten houden zich thans bezig met de voorbereiding van «en nieuw monetair stelsel voor Oostenryk, welk stelsel een monetaire unie met Duitschland op de basis van den tegenwoordigen koers van 40 R.M. voor honderd Schillingen zou na bijkomen. Men weet nog niet of de Schillingen in om loop zullen biyven of dat zy door Rijksmarken zullen worden vervangen. Er zou een geheele reeks maatregelen zijn genomen om de aanpassing van het thans nog geldende financieele regiem aan het Duitsche monetaire stelsel te verzekeren. De kapitaaluitvoer zou aan nieuwe beper kingen worden onderworpen. Reizigers zouden voortaan nog slechts 50 Schillingen in bank papier mogen medenemen in plaats van 500, zooals tot nu toe en wanneer het buitenlandsch geld betreft de tegenwaarde van 120 Schil lingen, in plaats van 1000, zooals tot nu toe. Van de bankrekeningen mogen per week ten hoogste 1000 Schillingen worden opgenomen, OOSTENRIJK OFFICIEEL BIJ DUITSCH LAND INGELIJFD; DE „ANSCHLUSS" ZON DAG PLECHTIG GEPROCLAMEERD. Dr. Schuschnigg zou geweigerd hebben Oosten rijk te verlaten. Hitler dankt Mussolini. Hooge onderscheiding voor Von Papen. Goering houdt een rede over Oostenrijk in de Staatsopera te Berlijn. Léon Blum vormt een nieuw Volksfront-kabinet zonder communisten. Snélle opmarsch der Spaansche nationalisten in Aragon. Monetaire unie tusschen Duitschland en Oostenryk. De uitspraak in het groote proces te Moskou. Een brand heeft te Moeara Doea, op 250 K.M. afstand van Palembang, voor twee ton schade aangericht. Ernstige ontploffing te Enter. Mgr. Verhoekx is als Apostolisch Prefect van Soerabaja geïnstalleerd. Het werk te Losser hervat. O HASSELT, 14 Maart (Belga). De groote brug over het Albertkanaal nabij Hasselt is hedenochtend ingestort. De brug brak in drie stukken en het middengedeelte kwam in het water terecht. Gelukkig zyn er geen slachtoffers te betreuren. De genie wordt hedenmiddag ter plaatse ver wacht voor het slaan van een schipbrug. Stand op Maandag I uur n.m.: 77L6 ,Varige stand: 772.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1