De groote beteekenis van onze havens SPORT EN WEDSTRIJDEN iVi ee KATHOLIEKEN VOLTOOIT UW EIGEN UNIVERSITEIT Integreerend deel van ons economisch leven Gebroken met traditie van vrijhandel ITALIË'S OORDEEL OVER OOSTENRIJK Hitler's brief aan Mussolini Starhemberg Zwitserland in MAANDAG 14 MAART 1938 Heldere uiteenzetting van minister Steenberghe voor de Rotter- damsche Kamer van Koophandel Vrijheid geen axioma Inperkende maatregelen Duurzaamheid der maatregelen UIT DEN OMTREK HAARLEMERMEER HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN R.K. Schaakver. Het Witte Paard BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem 2e klas klein biljart GYMNASTIEK Hercules Winfried WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles H.R.C. Excelsior ZANDVOORT De huidige toestand zou een gevolg zijn van de houding van Schuschnigg RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN WANT ÉÉH IS CÉÉÜ De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft Vrijdag haar jaardag gevierd met een noen maal in „De Doelen", hetwelk ge volgd werd door een buitengewone vergadering. In deze bijeenkomst heeft de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, een belangrijke rede gehouden over: „De Nederlandsche havens en de Neder- landsche politiek." Hieraan is het volgende ontleend: De minister stond eerst stil by de plaats welke de havens in het Nederlandsche econo mische leven innemen, waarby spr. vaststelde, dat de internationale handel hier te lande een zeer gewichtige functie vervult en ons land een der staten is, waar de handel met het buiten land per hoofd der bevolking het grootst in omvang is. Zoowel by den invoer als by den uitvoer vormt het havenbedryf een der integreerende deelen van het nationale productieproces en dit bedryf is dan ook ten innigste vergroeid met het geheele economische leven van ons vaderland. Dat Nederland ook in andere richtingen zyr. economisch bestaan zocht, en hierby dacht spr. met name aan de sterk opwaarts gerichte lyn der industrialisatie, wordt door onze traditie als zeevarend volk vaak overschaduwd, ouk wel eens in ons eigen land. Welke beteekenis heeft de economische poli tiek nu voor de havens? De havens zyn typi sche organen van het verkeer en wel hoofd, zakeiyk van het internationale goederenver keer. Haar welvaart is daardoor in het alge meen gebaat met alles, wat dit verkeer bevor dert en deze welvaart wordt geschaad door alles, wat het verkeer hinderpalen in den weg legt. By het formuleeren van deze uitspraak moet men zich echter voor een misvatting hoeden. Dit wordt duideiyk, als men de positie van een bepaalde haven beschouwt. De bloei van die haven zal toenemen door alles wat den buiten- landschen handel van het achterland van die haven bevordert, doch er zijn twee zijden aan deze kwestie. In de eerste plaats wordt de omvang van het verkeer bepaald door den economischen toestand van het achterland. In de tweede plaats zal dan bovendien de welvaart van de haven gediend zyn door een binnen de mogelijkheden van den eco nomischen toestand van het achterland zoo intensief mogelijken buitenlandschen handel. Het is nu echter niet zoo, dat deze twee doel einden, eenerzijds welvaart van het achterland, en anderzijds een zoo groot mogelijke ontplooi ing van het goederenverkeer, afzonderlijk, los van elkaar, kunnen worden nagestreefd. De vryhandel wordt nog te veel als doel in zichzelf gezien, zooals trouwens met het ruimere begrip van economische vrijheid in het alge meen evenzeer het geval is. Ook deze wordt nog te veel als „Selbstzweck" beschouwd en niet als middel tot welvaart. De vrijheid is een kostelijk goed. doch slechts binnen de grenzen, door het alge meen belang getrokken. De kern der kwestie ligt hierin, dat het geen axioma is, zeker niet onder de huidige omstandigheden, dat de economische vrijheid het beste middel is tot het bereiken van het hoogst mogeiyke welvaartspeil en nooit met het algemeen belang op economisch en sociaal gebied in botsing zou kunnen komen. Komt er echter een dergelijke botsing, dan moet de econo mische vrijheid zwichten. De minister zette dit uitvoerig uiteen. Resumeerende kon de minister vaststellen, dat tot het nemen van de economische vrijheid inperkende maatregelen vier aanleidingen be staan, nX: 1. Het opvangen van ernstige crisisverschyn- selen. 2. Het reageeren op buitenlandsche maatre gelen met het oog op onzen export. 3. Het beschermen der binnenlandsche markt tegen abnormale externe invloeden. 4. Het corrigeeren van onevenwichtigheden ten gevolge van het falen der vrye prysvorming. Deze vier motieven tot het treffen van maat regelen verschillen sterk wat betreft de duur zaamheid der regelingen, waartoe zy leiden. De specifieke crisismaatregelen zyn uit hun aard slechts tüdelijk zoolang men aanneemt, dat ook de crisisverschynselen zelve niet meer dan tydeiyk zyn. Het zal onnoodig zyn te wy- zen op verschillende crisismaatregelen, welke, nu de meest acute phase der depressie voorby is, weer tot het verleden zijn gaan behooren. De maatregelen, welke zyn genomen om buitenlandschen maatregelen het hoofd te bieden, hebben een levensduur, gelijk aan deze buitenlandsche maatregelen. Op dit gebied is het noodig rekening te houden met de realiteit, een realiteit, welke heeft geleerd, dat men binnen afzienbaren tjjd Minister M. Steenberghe niet tot een stelsel van internationalen vry handel zal terugkeeren. Velen zullen dit betreuren, doch men mag de oogen niet voor de werkelijkheid sluiten. Wat betreft de derde categorie van maat regelen, nameiyk die, welke de regeering noo dig acht met het oog op de wenscheiykheid schadeiyke gevolgen van een te groote vryheid te ondervangen, deze maatregelen dienen als permanent te worden beschouwd, daar zy liggen in de lijn, langs welke de structuur van het economische leven zich ontwikkelt. Blyven dus de maatregelen, welke als verde diging tegen buitenlandsche maatregelen die nen en de maatregelen, welke regeling van het nationale economische leven ten doel hebben. Wat de eerste groep van maatregelen be treft, deze zullen veelal niet de strekking heb ben den omvang van den Nederlandschen bui tenlandschen handel te verkleinen. Zoowel direct als indirect zullen deze maat regelen dus vaak de Nederlandsche havens ten voordeel strekken. Andere maatregelen, welke onder deze cate gorie gerangschikt moeten worden, dienen tot regeling van de situaties, welke door abnormale toestanden in het buitenland in het leven zyn geroepen. Spr. denkt hier byvoorbeeld aan de clearingsaccoorden en op deze plaats uiteraard allereerst aan de clearing met Duitschland. Spr. hoopte tenslotte te hebben aangetoond, dat de havens een integreerend deel uitmaken van het economische leven van ons vaderland en dat het derhalve niet aangaat een princi- pieele belangentegenstelling tusschen het ha venbedrijf en andere bedrijfstakken te con- strueeren. Op één punt wilde spr. echter nog wyzen. De economische politiek kan slechts bin nen de grenzen der economische mogelijk heden haar doeleinden nastreven. Voor een land als het onze worden deze mo gelijkheden echter voor een zeer groot deel buiten de grenzen bepaald. De Nederlandsche havens kunnen als be langrijk onderdeel van het Nederlandsche economische leven, rekenen op de belang stelling, zorg en medewerking der regeering, die niets zal nalaten, wat tot bevordering van de welvaart en tot vermindering van de werkloosheid in ons goede vaderland zou leiden. Na afloop der vergadering heeft het be stuur der Kamer gerecipieerd. ter verkrijging van het voorloopig diploma, ter wijl in de wintermaanden het werk zal worden voortgezet voor het eind-diploma. Polderverkiezing. Op Donderdag 7 April a.s. zal in het Polderhuis te Hoofddorp de verkiezing plaats hebben van een tweetal heemraden en een viertal hoofdingelanden van den Haarlem mermeerpolder, ter vervulling van de vacatures ontstaan resp. door het aftreden van den heer W. Slooten als heemraad, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, de periodieke aftreding van den heer mr. K. J. G. baron v. Hardenbroek, als heemraad, het aftreden van den heer W. M. van Staveren, als hoofdingeland, wegens het be reiken van de leeftijdsgrens; en het periodiek aftreden van de heeren P. K. Avis, C. Suidgeest en mr. S. Naayen, als hoofdingelanden. Jaarvergadering centraal genootschap. De afdeeling Hoofddorp van het centraal genoot schap voor kinderherstellings- en vacantiekolo- nies zal haar jaarvergadering houden op Don derdag 17 Maart in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp. In deze vergadering zal, behalve het uitbrengen van de jaarverslagen, ook een be stuursverkiezing plaats hebben. Jaarvergadering buurtvereeniging „Badhoeve" In de door de burtvereeniging „Badhoevedorp en omstreken" gehouden jaarvergadering werden de heeren Hijstek, Groen en Witziers tot be stuursleden herkozen. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten ruim 285.en de uitgaven ongeveer 260.— hadden bedragen. Bij de verder gehouden besprekingen werden verschillende klachten naar voren gebracht, o.a. over het wegdek van de Badhoevelaan, de ver lichting van den Akerdijk, enz. Wethouder de Zeeuw gaf omtrent de verschillende vraagstuk ken op een vlotte en prettige wijze een duideiyke uiteenzeting. Hy gaf hierbij te kennen, dat het verkeer met Hoofddorp ook voor de schoolgaande jeugd de volle belangstelling van B. en W. heeft, zoodat daaromtrent een regeling kan worden te gemoet gezien. In principe is reeds besloten een nieuwe brandweerkazerne te bouwen, tegelijk met de zuiveringsinstallaties, welke in de nieuwe uitbreidingsplannen reeds geprojecteerd zijn. Het speet den heer de Zeeuw, dat de meeste en veel al gegronde klachten behooren tot de compe tentie van het polderbestuur, zoodat B. en W. daar niets aan kunnen doen, hoe gaarne zij dit ook zouden willen. Wie heeft hem gezien? De burgemeester van Haarlemmermeer verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbrenging van den minderjarigen Cornelis Jan van der Hooft, oud 15 jaar, magazynbediende, die Zondagmorgen na een berisping de ouderlijke woning heeft ver laten en daarin niet is teruggekeerd. Een ongeluk is niet uitgesloten. Zijn signale ment luidt: lang plm. 1.75 m., mager, bleek uiterlijk, zwart haar, blootshoofds, gekleed met groen plus-fours costuum, sportkousen, lage bruine schoenen, blauwe gabardine regenjas met riem. Transportkosten kunnen worden ver goed. Eerste Hulp by Ongelukken. De vereeniging Eerste Hulp by Ongelukken te Nieuw-Vennep mag zich in een toenemenden groei verheugen; de afdeeling telt thans niet minder dan 40 leden. De examens voor het eerste leerjaar werden af genomen door de doctoren van Haeringen en Schreuder. In de a.s. zomermaanden zullen de oefeningen in de open lucht worden gehouden, Supportersvereeniging H.B.C. De voorzit ter opent om half negen de vergadering en heet de aanwezigen van harte welkom. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, welke worden goedgekeurd. By de mededeeling maakt de voorzitter bekend, dat de secretaris zijn functie door huiseiyke omstandigheden niet langer kan waarnemen. Tevens deelt de voorzitter mede, dat by het 35-jarig bestaan een beker aan de vereeniging HBC is aangeboden en bij het behalen van het kampioenschap bloemen namens de supporters vereeniging zyn overhandigd. Hierna volgt uit breiding bestuur, hetwelk wordt aangevuld met de heeren H. Wullems en B. Juffermans. De samenstelling is nu als volgt: J. Schuma cher, voorzitter; J. Boot, secretaris, tevens toe gevoegd bestuurslid van HBC; J. N. Volders, pennlngm. en H. Wullems en B. Juffermans, commissarissen. Voorstellen bestuur: Ordening by de uitrei zen. Deelnemers worden van te voren van plaatskaarten voorzien en moeten betaald heb ben by de opgave, welke plaats heeft tot Za terdagavond 10 uur bij J. W. Volders, Camp- laan 45; J. Boot, Sumatrastraat 6 en B. Juffer mans, Binnenweg 79. De gelegenheid wordt opengesteld voor het sparen der reisgelden voor de kampioenswed- stryden, f 0.25, f 0.50, f 1.per week, hetwelk op een aparte kaart wordt genoteerd. By de rondvraag werd de wensch geuit, om bij de uitreizen der kampioenswedstryden vlag gen mee te voeren. Verschillende wenschen werden nog geuit en naar ieders genoegen afgehandeld, waardoor de goede geest onder de vereeniging niet weinig is verhoogd. Aan het slot der vergadering sprak de schei dende secretaris nog enkele woorden en wensch- te de vereeniging veel succes, opdat straks velen hun geliefd HBC zouden volgen in den moeily- ken stryd. Hierna sluiting door den Voorzitter met den Chr. Groet. R. K. Staatspartij De R. K. Kiesvereeni- ging hield de jaarvergadering in Hotel Sister mans. De voorzitter, de heer C. Seijsener, spoorde de aanwezigen aan, om vooral onder de niet- leden propaganda te maken voor de R.K.S.P. opdat dezen zich voor 1 Januari a.s. als lid van de R. K. Staatsparty laten inschrijven. Dan alléén zal het mogelijk zyn aan de candidaat- stelling en de voorstemmingen der party deel te nemen, welke de verkiezingen van Staten en Gemeenteraad in 1939 voorafgaan. Vervolgens las de secretaris een goed gesty- leerd jaarverslag voor. De penningmeester sloot zyn boeken met een klein nadeelig saldo. Hierna had de verkiezing plaats van 4 be stuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren W. Mesman en F. C. van Lierop Jzn. en wegens bedanken van de heeren J. M. van der Weyden en W. Nederstigt. De heeren Mes man en van Lierop werden by eerste stemming herkozen, bij de 2e stemming werd gekozen de heer C. P. A. Beijersbergen en bij de 3e stemming de heer P. van der Zanden. Tot de scheidende bestuursleden sprak de voorzitter woorden van dank, voor het belangrijke party werk. Een voorstel tot vaststelling van de op de vorige algemeene vergadering van den R. K. Statenkieskring „Leiden" aangehouden artike len 5 en 10 van het Kieskring-reglement, werd z.h.st. aangenomen. Bij de rondvraag werd door den heer van Dam verzocht om in 't vervolg vóór een ver gadering van een der Centrale Kieskringen, ook een plaatselijke vergadering te houden, opdat de leden in de gelegenheid zyn candidaten te stellen voor het bestuur der Centrale Kies kringen. De heer van Deursen drong aan op meer acti viteit en meer vergaderingen, ten einde verslap ping te voorkomen. De voorzitter deelde mede, dat wat het ver gaderen betreft met de gegeven wenken reke ning gehouden zal worden, indien dit financieel mogelyk is. Nadat de voorzitter nog had gewezen op de verwisseling van het voorzitterschap der R. K. Staatsparty, waarby hy mr. Goseling dank bracht voor het vele werk tot de ontwikkeling der Party gedaan, en aan den nieuwen voor zitter, mr. Verschuur, het vertrouwen toezegde, sloot hy met een opwekking tot activiteit deze vergadering. Het verkoopen van gekleurde bloemen van ge meentewege verboden. De Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur heeft by 't gemeen tebestuur er de aandacht op gevestigd, dat het in de laatste jaren gebruikelyk is geworden om in den z.g. bollentijd gekleurde narcissen te ver koopen, narcissen, waaraan door anilinekleur- stoffen een onnatuurlijke kleur is gegeven. Het gemeentebestuur heeft in verband hier mede op initiatief van de Vereeniging voor Bloembollencultuur besloten, dat in de door de gemeentepolitie alhier af te geven vergunningen voor het venten of voor het innemen van een standplaats een bepaling zal worden opgenomen, krachtens welke het verboden zal zyn kunst matig gekleurde bloemen te verkoopen. Velser Zwemvereeniging. Door het bestuur van de Velser Zwemvereeniging werd mededee ling gedaan van de resultaten in het afgeloo- pen jaar. Deze berichten luiden voor de toe komst nog al optimistisch, zelfs al is het aantal leden teruggeloopen wegens het stichten van een open- en overdekte zweminrichting. Uitslagen van Donderdag 10 Maart 1938 Wit Zwart N. MadcheH. Hoogkamer G. Th. v. d. Stoop—G. M. Eising H. StolvoortB. Hoogkamer J. de LangeE. P. Esmans Th. C. van Schie—A. Santberg J. MouthuizenP. Hoogewerf J. HouthuizenP. Hoogewerf P. J. PreesG. Haak H. van Berkel—n. J. W. Hoogland Jac. NoletM. Vermeer P. J. PreesW. Koster 1-0 0—1 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 1—0 0—1 0—1 0—1 In café „Insulinde" aan de Gen. Cronjéstraat werd Zondag het tournooi om het plaatselyk kampioenschap 2e klas voortgezet. Alhoewel er weinig krachtsverschil was, nam Ronde in de eerste match van meet af „den kop" en won onbedreigd. De belangrijke ontmoeting v. d. Hoek—Has- selmeijer werd sterk gespeeld. Nadat v. d. Hoek een voorsprong van zyn partner met een fraaie 34 teniet had gedaan nam deze andermaal de leiding om ze niet meer af te staan. Corver had tegen v. d. Hoek eindelijk zyn vorm terugevónden en gaf den sterken DES-er geen schyn van kans. Lamers en Osterthun speelden een mooie match. De eerste startte met 30, waarna Oster thun ophaalde, doch een serie van 26 bracht Lamers een verdiende zege. Ook Bonnet gaf beter spel dan in vorige par tyen. Ronde bleef wederom beneden zijn kun nen en verloor kansloos. In de slotpartij spande het geducht. Hassel- meyer bleef tot de 100 vóór. Daarna kwani La mers opzetten en ondanks grooten tegenstand sleepte de Wijkerooger de partij uit het vuur. De resultaten zyn: De Jonge J. D. Ronde 126 150 38 38 15 17 3.31 3.94 C. v. d. Hoek J. Hasselmeyer 124 150 22 22 34 21 5.63 6.81 A. Corver C. v. d. Hoek 150 61 24 24 37 10 6.25 2.54 J. A. Lamers G. H. Osterthun 150 129 29 29 30 14 5.17 4.44 B. Bonnet J. D. Ronde 150 71 31 31 17 12 4.83 2.29 J. A. Lamers J. Hasselmeyer 150 147 36 36 24 20 4.16 4.08 Het programma voor Dinsdag 15 Maart luidt: 8 uur: C. v. d. HoekB. Bonnet; 9.15 uur: J. A. LamersK. de Jonge; 10.30 uur: J. D RondeA. Corver. In verband met de vele aanvragen is in op richting een tennisafdeeling. Dit zal dan de eerste tennisclub zyn in R. K. verband in Haar lem. Zy die interesse hebben zich hierby aan te sluiten kunnen zich opgeven by mej. R. v. d. Veldt, Houtvaart 22 en bij L. A. Duyn, Jans straat 16. Maandag 14 Maart vergadert de afd. heeren- gymnastiek (bestuursvergadering) By de tafeltennisafd. wordt deze week begon nen met de junioren afd. op Donderdagavond, aanvang 7 uur. Ook wordt deze week begonnen met de on derlinge competitie dubbelspel. De bondscompe- titie ligt deze week stil; alleen de wedstryd Winfried 1o.Z. 1 wordt Donderdag verspeeld. De groote propaganda-dag wordt gehouden op Zondag 3 April. Zondag j.l. had een clubontmoeting plaats tusschen r.k. Achilles en N. Swift, in de om geving van Leiden. De juniores beëindigden hun stryd het eerst, doordat zij maar 3 ronden reden, 22 Va K.M. De uitslag werd: 1. Noest 42 min. 45 sec. 2. Donker sloot (Achilles). 3. Hopaan (N. Swift). 4. Klin ken (N. Swift). 5. Jaspers (Achilles). 6. Blom (N. Swift). 7. v. Rooden (Achilles). Voor den clubprys telden de 5 eerst aanko menden der A en B-klasse. Bij de B-klasse was het H. Koelimey, die op een schitterenden wedstryd kan terugzien Hij wist te winnen met een voorsprong van 3 min. 20 sec. in den fraaien tyd van 45 K.M. 1 uur 16 min. 19 sec. 2de werd Lavèn (N.S.). 3. W. Hobbelen (Achilles). 4. v. d. Ende (Achil les). 5. Rysbergen (NB.). Door dezen uitslag verkreeg Achilles 10 pnt., N. Swift 5 punt. Met spanning werd de eind uitslag der A-klasse afgewacht. De sprint moest hierin de beslissing brengen, ten voordeele van Amsterdam 75 K.M. in 2 uur 4 min. 26 sec. 2. Klinkenberg (Achilles). 3. R. Riethoven. 4. Lodewyks (bei'den N. Swift). 5. A. Buys (Achilles). Deze uitslag bracht 10 pun ten voor Swift, 5 punten voor Achilles. De uit slag was dus beide met 15 punten. Hedenavond belangryke vergadering. Door omstandigheden is de tweede wedstryd der wintercompetitie niet doorgegaan. A.s. Maandag is er een vergadering in het clubgebouw. 1 Een groot gebruik van het bad is gemaakt door schoolkinderen en werkloozen. Door de V. Z. V. werden weer zwem- en polowedstryden gehouden. Het bestuur zal alles in het werk stellen, om de inrichting in den sluisput te bly ven exploiteeren. Dat velen de zweminrichting bezocht hebben blykt wel uit onderstaand lystje: Op uren geldend tarief A (ƒ010) 2685 (3349) Op uren geldend tarief B 0.20) 1777 (2707) Bezoekers terrein 546 911) Afgegeven contramerken 23592 (32167) Totaal 28600 (39134) In totaal werden verkocht 725 (1020) abon nementen, 100 (166) leskaarten, 16 (27) tienba- denkaarten en 13 (16) veertiendaagsche abon nementen. In 1937 werden 68 (114) diploma's V. Z. V. en 30 (1) diploma K. N. Z. B. uitgereikt. Het hoogste bezoek per dag was op 26 Mei 630 (1032). Ontvreemd. Van een bouwwerk te IJmui-- den-Oost zijn eenige yzerwaren ontvreemd. De diefstal is vermoedelyk in den nacht van Dins dag op Woensdag gepleegd. Schouw over de wegen B. en W. brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag 24 Maart a.s. en zoo noodig op de volgende dagen schouw zal worden gedreven over de binnen het gebied dezer gemeente liggende wegen, waarop art. 10 van het wegenreglement Noord holland van toepassing is en welke bij het bovenaangehaalde artikel niet zyn uitgezonderd. Aanbesteding Omtrent de aanbesteding van de werken tot verbetering van den Strand weg aan de Zuidzyde kan worden gemeld, dat een zevental biljetten zyn ingekomen, n.l. van S. Slagveld ƒ3290; „De Toekomst" ƒ3170; T. Koper 2997; N.V. L. ten Broeke 2730; P. van Boort 2595 en C. Keur 2590. De gunning heeft nog niet plaats gehad. De aanbesteding kon niet eerder plaats hebben, aangezien de goedkeuring van het betreffende raadsbesluit nog niet was ontvangen. Comité Flora Wederom worden door dit. comité aan de schoolgaande kinderen plantjes verstrekt, welke gedurende den zomer kunnen worden opgekweekt, om in September te wor den ingestuurd naar een te houden tentoon stelling, waarby verschillende pryzen zyn te winnen. Dit jaar kan men bekomen geranium, coleus, fuchsia en begonia. De inschrijving zal dezer dagen op de scholen kunnen geschieden. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Magda- lena, d. v. A. Koper en V. Mausle. Overleden: R. S. Werlingshoff, echtg. van L. Trap oud 67 jaar; T. H. B. J. Groenevelt, wed. van F. Tadema, oud 66 jaar. Diefstallen Op het einde der vorige week zyn enkele diefstallen gepleegd, waarby men het gemunt had op het geld, dat zich bevond in apparaten van het P.E.N., de z.g. spaar- apparaten. In de Rozenobelstraat heeft men zelfs een apparaat geleegd, waarin zich negen gulden bevonden. Meestal bevinden zich die spaartoestellen vlak bij de deur van huis of winkel, aangezien zij zijn geplaatst naast den meter. Voor bezitters van dergelijke toestellen zy dit een waarschuwing hun huis- of winkel deur goed af te sluiten. 1.5 Stille Omgang. Het Gen. v. d. Stillen Om gang hield zyn voorbereidingsvergadering voor den bedetocht van a.s. Zondag, 20 Maart, in het patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer G. P. Wijdeman, opende de vergadering en hield een korte beschouwing over den groei van het Ge nootschap in de 10 jaar, dat het genootschap nu bestaat. Spreker memoreerde de drie stoere en wakkere mannen, die het eerst vanuit Zand- voort den pelgrimstocht maakten, nu dertig jaar geleden. Het waren de heeren C. Siegers, J. van der Schinkel en J. Vinken. Zy waren de grondleggers van het thans jubileerende ge nootschap. In 1928, voordien ging men met- Haarlem mee, begon men met 80 man en thans telt het genootschap 160 leden. De bedetocht wordt gehouden in den nacht van 19 op 20 Maart. De loopers gaan met de N.Z.H. tram van 12.05, welke tram buiten de dienstregeling doorrijden zal tot de Amsterdamsche Poort. Voor de overige deelnemers is de vertrektijd bepaald om 3 uur des nachts, vanaf het Tram- plein met een extra-tram, welke ongeveer 4 uur zal zyn in Amsterdam, Marnixstraat hoek Rozengracht, alwaar omstreeks dien tyd ook de voetgangers zullen aangekomen zyn. Met voldoening werd medegedeeld, dat het Genoot schap te half zes een H. Mis zal bywonen in de Bagijnhofkerk. Deze H. Mis zal worden opge dragen door den Zeer Eerw. Heer pastoor P. van Diepen, Directeur. De tramkaartjes zijn uit sluitend te verkrygen by den secretaris, den heer Joh. G. Krabbendam, Tramstraat 3, liefst tusschen half zes en acht uur iederen avond. Men wordt aangeraden zich bytyds van tram kaartjes te voorzien. In verband met het feit, dat 19 Maart de feestdag is van St. Joseph, zal dit jaar geen lof om tien uur worden ge houden, doch om zeven uur, waaronder preek. Aangezien het Genootschap alleen de Bagyn- hofkerk gebruikt te half zes, is vrees voor plaatstekort ongegrond. Vooral worde de for matie niet gewijzigd, indien men moet wach ten. Gelegenheid om te ontnuchteren bestaat by De Roemer in den Heiligenweg. Te kwart over zeven vertrekt de extra-tram vanaf Spui straat naar Zandvoort. Op 20 Maart zal er in de parochiekerk een H. Mis worden gelezen ter eere van het H. Sacrament van Mirakel voor de leden en hun huisgenooten. In verband met het 10-jarig jubileum zullen de tramkaartjes 10 cent goedkooper worden verkocht dan de door de N.Z.h. Tramwegmij. vastgestelde tar rieven. Hierna hield pastoor van Diepen een in leiding over de Altaargeheimenissen van Von del, nadat de gewyde spr. eerst duideiyk had aangegeven de verschillende phases van Von dels zieleleven tot aan zyn overgang tot de R.K. Kerk. Spr. wekte allen op den Stillen Omgang met die godsvrucht, welke sprak uit Vondels verzen, als mannen, die bidden om steun en kracht, te maken. Na de vergadering werd gelegenheid gegeven iets by te dragen tot het vaandelfonds, dat tengevolge daarvan met f 4.11 aangroeide tot ƒ149.12. .Installatie-vergadering. Ten raad-huize werden Vrydag geïnstalleerd de commissies en haar leden door het bestuur van de V.V.V. Den vooriztter, burgemeester H. van Alphen, deed het genoegen, dat de leden hun benoeming hebben aanvaard, waarmee thans een aanvang kan gemaakt worden om de V.V.V. tot groo teren bloei te brengen. De V.V.V. rust wel op oude pylers, doch thans zal ieder zyn steentje bydragen in de wijziging van het uiteriyk. Hierna werd de nieuw benoemde directeur, de heer J. A. O. Kruyt voorgesteld aan de aan wezigen, waarbij spr. hoopte op een vruchtbaar contact van de commissies met den directeur. Na de installatie der commissies sprak de heer C. Siegers, wethouder, zyn genoegen er over uit, dat het college thans medezeggenschap heeft by de bevordering van het vreemdelingen verkeer. Medegedeeld werd, dat reeds besloten is tot uitgaaf van een 5000 wandelkaarten en het drukken van 10.000 moderne folders. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Maart: De Groote Fascistische Raad was heden avond in zitting byeen en heeft beraad slaagd over de huidige situatie in Oosten- ryk. Na afloop heeft minister Alfieri een commu niqué voorgelezen aan de binnen- en buiten landsche journalisten in het Palazzo Venezia. Iet communiqué karakteriseert den huidigen toe stand in Oostenryk als een logisch en natuur- lyk gevolg van de zeer te kritiseeren houding van Schuschnigg, die, zoo luidt het communiqué, heel weinig mededeelingen aan Italië heeft ge daan over het plebisciet, dat hij had uitgeschre ven. Vervolgens werd de brief van Hitier aan Mus solini voorgelezen. Hitier geeft een uiteenzetting van de historie van de Duitsch-Oostenryksche betrekkingen met als noodzakeiyk gevolg zyn optreden van deze dagen. Schuschnigg heeft in stryd gehandeld met de Duitsch-Oostenryksche overeenkomst. Vervolgens geeft hy op plechtige wijze den Duce de verzekering van Duitschlands vriendschap voor Italië en wel: 1. Ik beoog met deze handeling niets anders dan een wettige verdediging en een handeling, die ieder man van karakter, die in mijn positie zou verkeeren, op dezelfde wijze zou gedaan hebben. 2. In een critiek uur voor Italië heb ik U onze standvastigheid t.a.v. onze vriendschaps banden getoond. Meen niet, dat hier ooit ver andering in zal komen. 3. Wat ook de consequenties mogen zyn van de a.s. gebeurtenissen, dit staat vast: ik heb een scherpe grens getrokken tusschen Duitschland en Frankrijk en trek deze thans tusschen Italië en Duitschland: den Brenner. Dit zal nooit ver anderd worden. Ten slotte verontschuldigt zich Hitier voor den vorm van zyn schryven. Minister Alfieri heeft verder medegedeeld, dat Italië het Fransche voorstel tot het ondernemen van een gemeenschappelijke actie tot herstel der Oostenrijksche onaf hankelijkheid heeft afgewezen. BERN, 12 Maart. (Havas). Het Zwitser- sche telegraafagentschap verklaart, dat het gerucht, volgens hetwelk prins Starhem berg aan de Oostenrijksche grens gearres teerd zou zyn, onjuist is. Starhemberg en zijn gezin hebben hun intrek genomen in een hotel te Da vos. IJMUIDEN, 14 Maart (Ryksvischafslag) Versche visch: Tarbot 0.90 tot 0.74 per kg., tong 0.95 tot 0.62 per kg., heilbot 1.tot 0.56 per kg., griet 25.tot 20.per 50 kg., groote schol 20.tot 13.per 550 kg., middel schol 23.tot 18.per 50 kg., zetschol 31.tot 20. per 50 kg., kleinschol 23.tot 6.70 per 50 kg., bot 3.20 tot 3.per 50 kg., schar 11.tot 3.50 per 50 kg., tongschar 40.— tot 17.per 50 kg., poontjes 8.50 tot 6.50 per 50 kg., groote schel- visch 31.tot 28.per 50 kg., middel schelvisch 13.tot 18.per 50 kg., klein middel schelvisch 20.tot 13.per 50 kg., kleine schelvisch 13. tot 6.50 per 50 kg., groote gul 14.tot 6.per 50 kg., kleine gul 8.50 tot 6.00 per 50 kg., wy- ting 6.50 tot 1.60 per 50 kg., versche haring 6. tot 3.70 per 50 kg., kabeljauw 42.tot 12.50 per 125 kg., vleet 4.20 tot 1.50 per stuk, leng 2. tot 0.55 per stuk, koolvisch 0.90 tot 0.15 per stuk, rog 18.— tot 17 per koop. Aangevoerd door de Azimuth IJm. 195 1 steur 44 kg., welke f 1.per kg. opbracht. Aangevoerd 312 kisten versche visch; prys le vende kabeljauw 7.tot 2.30 per stuk. Visch uit de Witte Zee: groote gul 4.30 tot 3.60, kleine gul 4.70 tot 3.60, baars 4.30 tot 4. groote schelvisch 7.50 tot 5.50, middel schelvisch 8.30 tot 6.per 50 kg., klein middel schelvisch 7.10 tot 6.50, klein schelvisch 6.50 tot 5.90, heil bot 0.74 tot 0.70 per kg., kabeljauw 12.tot 8.70, wolf 15.tot 14.50 per 125 kg. IJMUIDEN, 14 Maart Trawlers: Comehs 360 manden 2770.Azimuth 220 manden I860. Knikker 175 manden 1970.Irene 210 manden 2190.Eendracht 195 manden 3150.Caroline 525 manden 3730.Alma 235 manden 1900. Mary 720 manden 4000.Derika 535 manden 3300.Zeehond 80 manden 1380.Maria van Hattem 460 manden 3520.Bruinvisch 80 man den 1450.Zeeleeuw 70 manden 1280. Deensche kotter: E 41 1270. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 15 Maart 2.36 10.36 2.52 10.52 16 Maart 3.15 11.15 3.32 11.32 17 Maart 3.54 11.54 4.08 18 Maart 4.26 0.08 4.42 12.26 ê1 Daarom ewcht de wet, dat uw fints een rood achterlicht moet voeren, dot tevens oh re flector dienst doet. Z-iet «oe, dot er een officieel goedgekeurd achterlicht op uw witte spatbord wordt gemonteerd (niet hooger dan 60 cm boven den growtMj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2