DE VOORJAARSMODE 1 Zoekt gij betrouwbaar j FDODTA PF I Plaats dan een „Omroeper" Personeel? voor 80.000 gezinnen MAANDAG 14 MAART 1938 guiuuinimiiniiniiiiiiiiniiniiiitii!iiiiiii| |niniiiiiin]nniiniiiviiiiiiiiiiiiiiiitnniiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiin[iiiiii)niiimiiimmiiiiniiinif^ Het broekje. Voorkant: 34 st. opzetten en ongeveer 8 toeren 1 r, 1 aver, breien voor 'n pijpje. Nu breit men het 2de pijpje even ver. Daarna: lste toer: 34 r., 10 st. opzetten, de 34 st. van het 2de pijpje breien. 2de en alle even-toeren: 1 r., aver., 1 r. 3de toer: 33 r., 2 samenbr., 8 r., 2 samen- breien, 33 r. 5de toer: r., 7de toer: 33 r., 2 samenbr.. 6 r., 2 samenbr., 33 r. 9de toer: r. 11de toer: 33 r., 2 samenbr., 4 r., 2 samenbr., 33 r. 13de toer: r. 15de toer: 33 r., 2 samenbr., 2 r., 2 samenbr., 33 r. 17de toer: r. 19de toer: 33 r., 2 samenbr., 2 samenbr., 33 r. 21ste toer: r. 22ste toer: 1 r., aver., 1 r. Men herhaalt beide laatste toeren tot het werk ongeveer 23 c.M. lang is, eindigend met 'n aver. toer. Volgende toer: 3 r. Verder telkens: 2 sa menbr., 4 r. Laatste 3 st. r., 12 toeren r. Volgende toer: 8 st. af kan ten, 13 r., 15 af kanten, 13 r., 8 afkanten. Beginnend aan den rechterkant van het werk breit men nu 6 toeren r. op de eerste 13 st. 7de toer: 1 r., 2 samenbr., 3 r., draad naar voren halen, 2 r., samenbr., 2 r., 2 samen- breien, 1 r. 8ste en volgende even-toeren r. 9de toer: 1 r., 2 samenbr., 5 r., 2 samen- breien, lr. 11de toer: 1 r., 2 samenbr., 3 r., 2 samen- breien, lr. 13de toer: 1 r., 2 samenbr.,-1 r., 2. samen- breien, 1 r. Afkanten. Op de overige 13 st. breit men hetzelfde voor het tweede overslagje met gaatje voor knoopsgat. De achterkant wordt precies eender ge breid. Het breiwerk wordt dan zorgvuldig ge streken onder 'n vochtigen doek. Men naait de mouwtjes aan en naait de zij- en mouw naden dicht en de schoudernaadjes hal verwege. Voor de schoudersluiting maakt men lusjes en naait knoopjes aan. Dan naait men het broekje opzij dicht en men naait 4 knoopen op de trui voor de knoopsgaten in de overslagjes van het broekje. Ook opzij naait men aan weers kanten nog 'n knoop aan en men laat de zijnaden van het broekje even open om 'n knoopsgat te vormen. DORA Men maakt de eierdooiers fijn, evenals de ansjovis, voegt er fijn gemaakt en in melk geweekt brood bij, 'n stukje boter en wat peper. Dit alles roert men goed dooreen tot een smijdige farce, waarmee men de ei- helften vult, zoodat ze er met 'n kopje bo ven uit komt. De gevulde eieren plaatst men in 'n vuurvasten schotel, bedruipt ze met 'n weinig gesmolten boter en zet ze on geveer 'n kwartier in een matig warmen oven. Van soepvleesch zijn allerlei smakelijke gerechten te maken, waarvan croquetten en filosoof wel het meest bekend zullen zijn. Een klein restje, fijn gemalen en gekruid, is ook heerlijk voor gevulde pannekoek, waar voor men pannekoeken bakt, waar tus- schen men de vleesch-farce smeert. Hoofdkaas kan men ook gemakkelijk ma* ken van soepvleesch. Bij 1 pond vleesch heeft men dan noodig: 5 bladen gelatine, 'n paar citroenschijfjes Idie men er later uitneemt) 'n scheutje azijn, fijn gesneden uitjes en augurkjes en 14 liter water, waarin men 2 bouillonblok jes oplost. Den kokenden bouillon met ci troenschijfjes neemt men van het vuur, laat er de gelatine in oplossen en roert et dan de gemalen of fijn gehakte vleesch- resten door met zout, peper, nootmuscaat, uitjes, augurkjes en azijn. Men giet het mengsel dan in een aarden vorm, dien men met azijn heeft omgespoeld en laat de hoofdkaas door en door koud worden, eer men ze op 'n bord omkeert. Vleeschkoekjes kunnen eveneens heerlijk van soepvleesch worden klaar gemaakt. Op 1 pond vleesch rekent men dan: 1 ei, 1 eetlepel gehakte peterselie, 1 theelepeltje uiensap, 1 snede oud brood, 'n paar lepels boter of vet, bouillon van 'n kopje water met 'n bouillonblokje op anderen bouillon, peper, zout en noot. Het vleesch wordt gehakt of gemalen en vermengd met de kruiden, het ei, peterselie en uiensap. Het brood wrijft men goed fijn met den kokenden bouillon en vermengt ook dit met de overige ingrediënten. Van deze massa maakt men nu balletjes, die men plat drukt, door bloem haalt en in heete boter of vet aan beide kanten bruin bakt. Kaasboter kan men maken van 'n onoog lijk restje kaas, van 75 gram bijv., die men raspt. Men kookt dan 'n kopje melk, neemt die van het vuur, lost de geraspte kaas erin op en 'n stukje boter en roert tot het meng sel goed gebonden is. Dit smakelijke smeerseltje voor de boter ham kan men nog vermengen met fijn g®" hakte Deterselie, mosterd of kerrie. A. K.-P. ten. Verder mindert men, om den anderen toer, nog 1 st. aan weerskanten van de naald, tot men 56 st. overhoudt. Tyrolerjasje Verschillende gevraagde recepten De eieren worden hiervoor hard gekookt, door midden gesneden en voorzichtig van het geel ontdaan. Op elke 2 eieren rekent men 1 ansjovis, die men tevoren van de graat ontdoet en in 'n weinig melk weekt. Een straattooneeltje in de Oostenrijksche hoofdstad ge- Het nieuwe nationaal socialistische ministerie onder leiding van dr. Seyss- eersfe nacfjf yan CJen Stille Omgang. De sfoet OD Jen Dam ie Amsterdam Doch zoover zijn we nog niet en we kun nen dus rustig afwachten, of al deze uit zonderlijkheden wel opgang zullen maker- Op 't oogenblik hebben wij ons nog slechts te bepalen tot ons voorjaarscostume en voor het tusschenseizoen blijft de klassieke redingote altijd nog zeer gewild. Natuurlijk zien we daarin allerlei variaties: met of zonder ceintuur, groote of kleine revers, enz. Fig. 18 is gemaakt van beige wollen stof, heeft een aangezetten sjaalkraag en een in- gestikte bies in den rug. De mouw heeft kleine plooitjes aan den kop en het geheel is afgewerkt met stiksels van grove zijde. Benoodigde stof: 3 meter van 140 c.M. breed. Fig. 15 kan gemaakt worden van tweed of ook wel van grove stof. De rug heeft een ingestikten naad. De kraag en de groote re vers zijn rond geknipt en afgestikt. De mouw heeft een opgestikten naad.- De jas heeft groote zakken en sluit met vier knoo pen. We hebben voor dit model eveneens 3 meter stof noodig. De patronen voor beide mantels zijn te verkrijgen in de maten 40, 42, 44 en 46. Gebreid Jongenspakje Dit aardige opknooppakje met vierkant halsje, half lange mouwen, wordt gebreid met 4-draads wol. De trui. Voorkant. Men zet 72 st. op en breit eerst :n boord van 18 toeren .1 r. ,1 aver. Dan begint men aan het patroon, dat uit 2 toeren bestaat. lste toer: 3 r. Verder telkens: 2 aver., 2 r. Laatste st. r. 2de toer: 1 r. Verder aver. Laatste st. r. Men herhaalt deze 2 toeren tot het werk ongeveer 16 a 17 c.M. lang is, eindigend met den 2den toer. Dan kant men, aan het begin der eerst volgende 2 toeren, 3 st. af voor de armsga- Men breit dan nog 8 toeren in patroon, zonder minderen en vervolgt aan den lin kerkant van het werk: lste toer: 1 r., 14 aver., 26 r., 14 aver., 1 r. 2de toer: 3 r., 3 keer 2 aver., 2 r. en 26 r., 3 keer 2 r., 2 aver, en 3 r. Deze beide toeren 2 keer herhalen. 7de toer: 1 r., 14 aver., 5 r., 16 afkanten voor den hals, 5 r., 14 aver., 1 r. Op de laatste 20 st. breit men den eersten schouder. lste toer: 3 r., 3 keer 2 aver-, 2 r. en 5 r. 2de toer: 5 r., aver., laatste st. r. Deze beide toeren 1 keer herhalen en nog 1 keer de lste toer. Dan wordt de schouder afgeschuind. lste toer: 5 r., 8 aver., omkeeren. 2de toer: 2 keer 2 aver., 2r. en 5 r. 3de toer: 5 r., 1 aver., omkeeren. 4de toer: 6 r., afkanten. De tweede schouder wordt op dezelfde manier gebreid, hieraan tegenovergesteld. De rug wordt precies eender gebreid tot er, na de minderingen voor de armsgaten, nog 56 st. overblijven. Dan breit men 18 toeren in patroon, zonder minderen. Volgende toer: 1 r., 14 aver., 26 r., 14 aver., 1 r. Nu schuint men de schouders af. lste toer: 3 r., 3 keer 2 aver., 2 r. en 26 r., 2 keer 2 r„ 2 aver., omkeeren. 2de toer: 8 aver., 26 r., 8 aver., omkeeren. 3de toer: 2 keer 2 aver., 2 r. en 27 r., om keeren. 4de toer: 1 aver., 26 r., 1 aver., omkeeren- 5de toer: 27 r., 3 keer 2 r., 2 aver, en 3 r. Afkanten. De mouwtjes: 20 st. opzetten. lste toer: 3 r., verder steeds 2 aver., 2 r. Laatste st. r. 2 st. bij opzetten. 2de toer: 1 r-, aver, tot den laatsten st., 2 st. bij opzetten. Zoo gaat men door, in patroon, tot men 52 st. op de naald heeft. Men breit dan 'n patroon 8 toeren zonder meerderen. Daarna mindert men 1st. aan weerskanten van de naald en verder in eiken 8sten toer, tot men 44 st. overhoudt. Dan breit men nog 7 toeren, in patroon, zonder minderen. Volgende toer: telkens 1 r., 2 samenbr. Laatste 2 st. r. Nu nog 6 toertjes r. Afkan ten, Leeftijd 2H iaar Bovenwijdte 68 C.M., lengte midden vóór 35 c.M., schouderbreedte 8 c.M., mouw lengte 30 c.M. Benoodigd: 75 c.M. stof van 130 c.M. breed, 4 knoopen. Wanneer de stof dubbel gevouwen is, plaatsen we vóór- en rugpand en dekking naast elkander op de stof, dan is er nog een hoogte over voor boven- en onder mouw, kraag en zak. De dekking knippen we in model, zooals de teekening met een gebogen lijn aangeeft. Midden-vóór is een overslag van 7 cM. aangeknipt. De rug schouder wordt met een weinig ruimte aan den vóórschoudergezet. Voor zoom knippen we bij de lengte 4 c.M. aan. Voor naden overal V/2 c.M. aanknippen. Wanneer we de mouwen maken, denken we er om eerst de binnennaden aan elkander te stikken, daarna de achternaden. De binnennaad komt te vallen, op de plaats, waar op het voorpand een stippellijn staat aangegeven. Het recht opstaande kraagje wordt van dubbele stof gemaakt en midden-vóór ge sloten. De revers vallen open. C. M. De nieuwe mode kenmerkt zich door een algemeene vrouwelijkheid, zoowel in de groote lijn, als in de versiering. De japon nen worden versierd met draperieën, ru ches en strooken, terwijl de zomermantels eigenaardigheden zullen vertoonen, zooals: bovenstukken van afstekende kleur, groote matrozenkragen, draperieën, vaste dassen etc. Van de op deze bladzijden voorkomende genum merde modellen, die aan het mode-album „Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bij het Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haar lem, patronen besteld worden tegen den prijs van 10 cent voor Jabots, kraagjes, 20 ets. voor rokken, blouses, kleine avondjasjes en kinder- kleeding, 35 ets. voor mantels en japonnen, 50 ets. voor complets. Bestellingen kunnen geschieden: do'or bemiddeling van Uw agent; door girostorting op No. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel ol in postzegels. In alle gevallen 5 ets, extra voor toezending per post. Het verwerken van soep- vleesch en van een restje kaas IMUWAS Gevulde eieren in 'n vuurvast schoteltje durende de belangrijke uren der jongste gebeurtenissen. Inquart (x), dat na het aftreden van dr. Schuschnigg in Oostenrijk gevormd is Groote politiemachten probeeren de orde te handhaven Voor den leeftijd van drie a vier jaar De Oostenrijksche gezant, Z. Exc. dr. Alexis, bij het verlaten van het depar» tement van Buitenlandsche Zaken te Den Haag, waar hij met minister Patijn een langdurig onderhoud heeft gehad In de omgeving van Oldebroek is Zaterdag door de K.N.A.C. een terreinrit georganiseerd. Een foto van den start van de hoofdklasse De Weensche politie met het hakenkruis op den arm,wordt door enthousi aste nationaal socialisten op de schouders gedragen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4