De weerverwachting luidt FINANCIEN We luisteren naar „DE BILT" POPULAIR Dagfilm MAANDAG 14 MAART 1938 Gevaarlijke ratten bestrijding Vreeselijke gevolgen van carbid- g as-ontploffing GENERAAL C. VAN DER HARST OVERLEDEN Oud-gouverneur der K.M.A. te Breda MAN DOOD IN HET BOSCH GEVONDEN Uitslag van het onderzoek wees niet op misdaad TIJDENS VOETBALMATCH OVERLEDEN BELOONING AAN DUITSCHE REDDERS Schippersknecht verdronken Een onderhoud met den afge treden directeur prof. dr. E. van Everdingen Dikwijls is de taak niet eenvoudig De weerdienst Het weerbericht Ons internationale werk Brand veroorzaakt voor twee ton schade Onachtzaamheid de vermoe delijke oorzaak Het werk te Losser hervat Nog niet alle arbeiders konden aan den gang gaan BRAND IN KAPPERSZAAK TE ASSEN Succesvol werk der brandweer HELDER VOORJAARSWEER Ook voor morgen te verwachten UITGIFTEN HILVERSUM Conversie 2 y2 en 3% UITGIFTE APELDOORN 3 conversie Dinsdag 15 Maart In het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam werd de eerste „Volendam-avond" gehouden. Jongens en meisjes uit Volendam droegen gezamenlijk het gedicht „Voor Volen- dam" van dr. Anton van Duinkerken voor Zaterdagavond omstreeks half tien werd het dorpje Enter in Overfjsel opgeschrikt door een hevigen knal, die een uur ver hoorbaar was. Bij onderzoek bleek, dat zich in de woning van den heer A. H. in de buurtschap Leyerweerd een hevige ontploffing had voorgedaan. De heer H., die in een slaapkamer grooten last had van ratten, had in een gat van den planken zolder van de eronder gelegen voorkamer een hoeveel heid carbid gestopt en dit bijgevuld met water. In de voorkamer brandde een petroleumlamp welke, naar men vermoedt het carbidgas heeft doen vlam vatten, hetgeen met een ernstige ont ploffing gepaard ging. De heer H. werd zeer ernstig gewond door de planken en balken, waaronder hij werd bedol ven. Met de grootste moeite wist zijn vrouw hem te bevrijden. Direct werd de hulp van dr. Velt- huyzen van Zantin te Enter ingeroepen. Deze constateerde inwendige kneuzingen en ernstige verwondingen aan het gelaat. Bovendien had het slachtoffer vele tanden verloren. Zijn toe stand is ernstig. Zijn echtgenoote en zeven kinderen kwamen met den schrik vrij. De slaapkamers en de voor kamer werden in een ruïne herschapen; de in boedel is vrijwel geheel vernield. De totale schade wordt op f 2000 geraamd. Zondagmorgen is in zijn woning te Den Haag op 61-jarigen leeftijd overleden luite nant-generaal b. d. C. J. H. van der Harst, oud-gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda. Luitenant-generaal van der Harst werd 7 November 1876 te Utrecht geboren en kwam in 1894 als volontair bij de militaire school- compagnie. Drie jaar later werd hij benoemd tot 2en luitenant van het 3e regiment infan terie, in 1903 tot eersten luitenant bij dat re giment. Na verschillende overplaatsingen werd hij benoemd tot adjudant van den comman dant van de eerste divisie, waarna hij in 1912 voor één jaar bij den generalen staf werkzaam werd gesteld. Na in 1913 benoemd te zijn tot kapitein bij het 6e regiment infanterie, werd hij in hetzelfde jaar wederom bij den generalen staf overgeplaatst. De derde maal, dat de thans ontslapene bij den generalen staf kwam, was in 1925, toen hij bestemd werd voor de functie van hoofd van de 2e afdeeling van het departement van oorlog. In 1929 werd hij gedetacheerd bü de K. M. A., waarvan hij nog in hetzelfde Jaar gouverneur werd. In 1930 werd de heer van der Harst benoemd tot kolonel bij den staf van het wapen der infanterie, in 1932 tot generaal-majoor, in 1934 tot luitenant-generaal. In hetzelfde jaar werd hem op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. De ontslapene was officier in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en was voorts onder scheiden met het commandeurschap 2e klasse in de orde van het zwaard van Zweden, ter wijl hem het eere-teeken in zilver, ingesteld Vtij K. B. van 20 Januari 1926 was verleend, ter erkenning van de uitstekende daden bij gelegenheid van den watersnood in 1926. De teraardebestelling zal geschieden Woens dagmiddag te half drie op Oud Eik en Dui nen. In de Suyssche bosschen onder de gemeente Oisterwijk heeft een wandelaar Zaterdagavond een lugubere vondst gedaan. Op een afgelegen plek, in de nabijheid van de spoorlijn Boxtel Tilburg ontdekte hij het lijk van een naar schatting zestig-jarigen man, terwijl in de on middellijke nabijheid een revolver lag. De hevig verschrikte voorbijganger deed onmiddellijk aangifte van zijn ontdekking bij de gemeente politie te Oisterwijk. Daar er vermoedens be stonden, dat misdrijf niet uitgesloten kon wor den geacht, werd een intensief onderzoek inge steld. Na beëindiging hiervan kon worden vast gesteld, dat men hier niet met een misdrijf heeft te doen. Zondagmorgen werd te Deventer de wed strijd Labor 4IJselstreek 2 gespeeld. De Labor- speler C. Bosch kopte een bal. Kort daarop klaagde hij over pijn in den rug en besloot even voor rust het spel te staken. Buiten het terrein gekomen zakte hij plotseling ineen. De te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. De vermoedelijke oorzaak is een bloeduitstorting in de hersenen. Per politie- brancard is het stoffelijk overschot vervoerd. De speler was ongeveer een jaar gehuwd. De Zuidhollandsche maatschappij tot red ding van schipbreukelingen te Rotterdam en de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaat schappij te Amsterdam hebben een geldelijke belooning uit de onder haar beheer staande Berlin-fondsen toegezonden aan de Deutsche Gesellschaft zur Rettung Schiffgruechiger ter verdeeling onder de bemanning van hare roei- reddingboot te Prerow, die op 8 December 1837 onder moeilijke omstandigheden de drie opva renden heeft gered van de Nederlandsche zee tjalk „De drie Gebroeders", gestrand nabij Darsserort. Verleden week, in den nacht van Donderdag op Vrijdag, waarschuwde een schipper de po litie, dat zijn knecht, de 23-jarige van E. uit Helmond, ter hoogte van de groentenhaven te Utrecht onopgemerkt in het water van het Merwedekanaal was geraakt. Verschillende ma len heeft de politie vergeefs gedregd naar het lijk van den vermisten jongeman. Zondagmorgen omstreeks half zeven zagen voorbijgangers op de aangegeven plaats het ontzielde lichaam van den schippersknecht drijven. Zij waarschuwden de politie, die het lijk liet overbrengen naar het bureau van de tweede afdeeling. Prof. dr. van Everdingen heeft, zooals men weet, dezer dagen in tegenwoordigheid van autoriteiten, genoodigden en zijn da- gelijksche medewerkers officieel afscheid genomen uit zijn functie van Hoofddirecteur van het Kon. Nederlansch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Tal van sprekers ver tolkten op deze bijeenkomst hun hartgron dige gevoelens van groote dankbaarheid en erkentelijkheid voor het veelomvattende en belangrijke werk, dat professor van Everdin gen als directeur van het Instituut in het belang van de wetenschap, scheepvaart, luchtvaart, handel, nijverheid en landbouw heeft verricht. Voor dit werk is een meer dan landelijke en algemeene belangstelling getoond. De roem van het instituut reikt tot ver buiten onze grenzen, getuigend van de algemeene popula riteit, verworven in een menschenleven vaD meer dan middelmatige lengte. Het is dan ook volkomen te begrijpen, dat het afscheid van den directeur zelfs onder der gelijke eervolle omstandigheden den grijzen na- tuurvorscher moeilijk is gevallen. Bij het officieele afscheid was de tijd te be perkt om zich voldoende uit te spreken, zoodat wij deze gelegenheid aangrepen den professor te verzoeken ons op een gunstiger tijdstip het een en ander te vertellen over zijn werk op het instituut, dat hij thans aan andere krachten gaat overlaten. Hoewel bescheiden van aard. wilde prof. van Everdingen ons deze gelegen heid niet ontnemen om hem voor de laatste maal in zijn werkkamer op het instituut te be zoeken. Hier op deze voor hem zoo geliefkoos de plaats, waar hij het grootste gedeelte van zijn leven op vruchtbare wijze heeft mogen werken, vertelde professor van Everdingen met voldoening van zijn werkzaamheden en zijn succes. Alvorens de verschillende werkzaamheden van ons instituut voor u te ontwikkelen, aldus prof. van Everdingen, wil ik eerst wijzen op een voor het instituut en onze wetenschap zeer be langrijken factor, en wel de noodzakelijke po pulariteit, de algemeene belangstelling van het publiek, dat in ons werk niet voor de praktflk onbruikbare zuivere wetenschap moet zoeken, doch gebruik weet te maken van de resultaten van onze wetenschappelijke onderzoekingen. Daarin ligt onze groote kracht, hetgeen heden ten dage meer en meer blijkt. Toen ik in 1905 mijn intrede deed in het instituut, was hiervan buiten de afdeeling zeevaart nog weinig te be speuren. Het publiek wist ternauwernood af van het bestaan van het instituut, nog minder van de werkzaamheden. Het contact met het publiek, zooals dat thans het geval is, bestond toen vrijwel niet. Groote moeilijkhehden deden zich voor, gebrekkige internationale samenwer king, onvoldoende inzicht in de belangrijkheid van onze werkzaamheden, het ontbreken van de moderne hulpmiddelen der techniek en tal van andere moeilijkheden, welke dringend om een oplossing vroegen Noodzakelijk was het in de eerste plaats on zen weerdienst meer bekendheid te geven. Het verkorte weerbericht met de verwachting werd in code doorgegeven hetgeen groote moeilijk heden opleverde. In 1806 werd de code afge schaft en het telegrafische weerbericht met de verwachting in verstaanbare taal doorgegeven aan onze abonné's, hetgeen aanstonds tot re sultaat had, dat het aantal abonné's zich aan merkelijk uitbreidde. Het abonnement was bui tengewoon goedkoop, doch dat kon nu eenmaal niet anders, wilden wij onzen weerdienst popu lair maken. Toen in 1925 onze eigen zender kwam, bracht ons dat natuurlijk een groot financieel voordeel. De radio heeft ons uitste kende diensten bewezen en doet dat heden ten dage nog. Voordat wij evenwel zoo ver waren, hebben wij ook de bevolking van het platteland reeds kennis laten nemen van onzen weerdienst, doordat wij ons telegrafisch weerbericht met de verwachting naar verschillende vaste pun ten zonden op het platteland. Op dezelfde wijze zonden wij in 1916 de berichten naar de ver schillende havenplaatsen, waardoor de scheep vaart gebruik kon maken van onze diensten. Het eerste bericht, dat de radio-amateurs in 1920 konden opvangen was ons weerbericht, dat over Vossegat werd uitgezonden. In 1931 kwam het eerste contact met de ra- dio-omroepvereenigingen met het gevolg, dat wij thans regelmatig op vastgestelde tijden het publiek op de hoogte kunnen stellen van de- resultaten van onzen dienst. Doch wij zijn nog niet, waar wij wezen willen. Het is alsof het publiek nog niet voldoende doordrongen is van het groote voordeel, dat uit onzen dienst getrokken kan worden. In Amerika is men op dat gebied veel verder. Het lijkt alsof men bang is, zich met ons in verbinding te stellen cm nuttige inlichtingen in te winnen. Er zijn na tuurlijk wel uitzonderingen, menschen, die reeds langen tijd profijt trekken van onzen dienst. Wfj hebben reeds vele vaste klanten, die we ten, dat wij hen steeds gaarne van voorlichting dienen. Wanneer een aannemer des winters beton wil storten, is hij bang voor vorst en informeert bij ons wat we er van denken op een bepaald tijdstip. Wanneer een landbouwer zijn aardappelen wil vervoeren en het weer niet best vertrouwt of een landbouwer zijn hooi op een bepaalden dag wil inhalen, doet hij heel verstandig eerst eens bij ons naar onze ver wachting te informeeren. Wij doen niets liever dan dergelijke menschen van dienst zijn en een goede voorlichting te geven. Onze weten schap is er niet alleen voor de wetenschap, doch om deze dienstbaar te maken aan de praktijk van het dagelijksch leven. Zoo behoort ons werk opgevat te worden. Daarin zijn wij pp het oogenblik reeds ver gevorderd, verge leken bij een dertigtal jaren terug. Het weerbericht met de verwachting is voor een courant en voor de lezers onmisbaar ge worden. Deze dienst is dan ook in de laatste jaren, omdat hij in een- algemeene behoefte voorziet en steeds meer belangstelling gaat on dervinden, meer en meer uitgebreid. Zoo zijn w\j thans niet tevreden met het verkorte weer bericht, doch is dit inmiddels aangevuld met het buitenlandsch weeroverzicht, waarbij men een algemeen overzicht krijgt van den toestand over het westelijk deel van Europa, waaruit in teressante conclusies getrokken kunnen worden. Het zal niet lang meer duren of een dergelijk buitenlandsch overzicht, (dat thans al door vele couranten wordt gepubliceerd) zal ook door de omroepvereenigingen omstreeks des morgens acht uur worden uitgezonden, zoodat iedereen daarvan gemakkelijk kennis zal kunnen nemen. In België is men ons in dat opzicht reeds voor. De samenstelling van het weerbericht en de verwachting is geen gemakkelijke taak, vooral omdat wij hier over te weinig menschen de beschikking hebben en te veel gegevens in een zeer kort tijdsbestek uitgewerkt moeten wor den. Wij krijgen onze gegevens grootendeels per radio, hoofdzakelijk van buitenlandsche stations, aangevuld met berichten van vlieg tuigen, scheepvaart en eigen waarnemingen. Deze gegevens, welke ongeveer tegen de dui, zend per dag beloopen, moeten in zeer korten tijd worden uitgewerkt. U begrijpt, dat hierbij nogal het een en ander komt kijken. De expansie van onzen weerdienst met de daarbij behoorende waarnemingen heeft zich niet alleen bepaald tot de aardoppervlakte, doch zich ook tot de hoogere luchtlagen uitgestrekt. Zeer belangrijke gegevens worden ons verschaft door middel van de radiosonde. De ontwikke ling van den weerdienst heeft vele jaren ge vergd. Zoo werden de eerste onderhandelingen om te komen tot een Stormvloedwaarschu wingsdienst in 1915 aangevangen. Op 1 Fe bruari 1938 is deze dienst officieel geworden. De stormwaarschuwingsdienst was toen ik hier in de Bilt kwam, in Amsterdam gevestigd In 1916 werd deze dienst opgedragen aan ons instituut. Naast het normale weerbericht met de ver wachting en het buitenlandsch weeroverzicht en weerbericht voor de scheepvaart gaan wij thans wederom een stap verder en hebben wij in den afgeloopen winter een goed resultaat gehad met onze seizoensverwachting. Reeds heeft men geprobeerd mij er toe te krijgen in navolging van Duitschland over te gaan tot het uitgeven van 10-daagsche ver. wachtingen in -den zomer. Ik heb mij evenwel hiertegen moeten verzetten. Om deze verwach tingen behoorlijk en met goede resultaten te kunnen geven, is het noodig de beschikking te hebben over veel meer wetenschappelijke me dewerkers. Interessant is het ongetwijfeld te vernemen op welke wijze wij overgegaan zijn tot de af deeling seismographie. Men twijfelde aan het nut van dit onderzoek voor ons land. De re sultaten, welke wij bereikten waren van dien aard, dat ten slotte de onmisbaarheid van deze afdeeling duidelijk naar voren kwam. Onze waarnemingen op het gebied der seismographie geschieden zeer nauwkeurig en worden gaarne door het buitenland gebruikt. Hetzelfde kan gezegd worden van de aardmagnetische waar nemingen. Ontzaglijk veel werk verschaft ons het uit werken van de scheepsjournalen, welke gemid deld met 500 exemplaren per jaar worden toe gezonden. De scheepsjournalen stellen ons vol ledig op de hoogte van de weersomstandighe den op een bepaald tijdstip op een punt op den aardbol. In 1905 maakte ik op het congres te Inns bruck kennis met de groote internationale me teorologen. In 1910 werd ik lid van het in ternationaal comité, waarna ik in dat jaar de eerste vergadering te Berlijn meemaakte. In 1919 werd ik secretaris van dat comité en voor zitter van de Commissie van de maritieme me teorologie, hetgeen ik nu nog ben. In 1921 volg de mijn benoeming tot vice-president en 1923 tot president van het internationale comité, hetgeen ik tot 1935 ben gebleven. In 1927 sloot ons land zich aan bij de we tenschappelijke internationale orgeanisatie op geophysisch en geodetisch gebied. In 1913 be pleitte ik te Rome de verplichte telegrafische melding van wolkensnelheidswaarnemingen. Men zag daar toen nog niet het groote nut van in. Toch is men momenteel zoo ver, dat de meeste landen er reeds vrijwillig toe zijn overgegaan over enkele stations deze waarnemingen te verzenden. Het is van groot belang en nut voor onzen weerdienst met het oog op de sa. menstelling van de verwachting. Door ons toe doen werd een einde gemaakt aan den be. staanden chaos op taalgebied en verscheen een internationale vocabulaire. Nadat het interna tionaal secretariaat in 1926 was opgericht, zijn wij tot een algemeene uniformiteit in de in lichtingen gekomen, welke den internationalen dienst niet alleen, maar iedereen, die gebruik wenscht te maken van de resultaten onzer wetenschappelijke onderzoekingen en van de andere internationale stations, zeer groote dien sten bewast en het verkrijgen van noodzake lijke gegevens ten zeerste heeft vereenvoudigd. Zeer veel werk hebben wij verzet bij de Snel. lius-expeditie, waarbij een onzer wetenschappe lijke mannen de leiding had. Ook met de voor bereiding van het internationale pooljaar heb ben wij goede resultaten bereikt. Daarbij heb ben onze Nederlandsche vliegers uitstekende diensten verricht op IJsland, terwijl het ons toegewezen station op Groenland zijn taak ook uitstekend heeft vervuld. Tot 1905 heb ik zelf het geheele onweers boekje samengesteld, daarna tot 1934 het ge. deelte van de optische verschijnselen. Vanaf 1909 heb ik mij bezig gehouden met de critiek van de uitkomsten onzer weersverwachtingen. Later bleek de regencontróle voldoende uit komsten te geven, zoodat wü daarmede in den vervolge hoofdzakelijk hebben volstaan. Tot 1921 heb ik den weerdienst vrijwel alleen ge heel verzorgd. Ten slotte memoreer ik nog even mijn aan gename samenwerking met landbouwspecia- listen in de economische commissie en die met ingenieurskringen in de staatscommissies Wa terweg en Zuiderzee en in de normallsatiecom- missie voor voorschriften voor bliksemafleiders Prof. van Everdingen uitte tenslotte de hoop dat deze mededeelingen er toe zullen bijdra. gen de werkwijze van het instituut meer be kend te maken en te bevorderen, dat ieder die van dezen arbeid profijt kan trekken, met dit instituut in verbinding treedt. PALEMBANG, 14 Maart. (Aneta). Op den passar van Moeara Doea, op circa 250 K.M. van Palembang, zijn gisteravond 29 toko's en een groot woonhuis afgebrand. De schade be draagt ongeveer 200.000 en is grootendeels niet door verzekering gedekt. De oorzaak van dezen brand is vermoedelijk onachtzaamheid. Hedenochtend half acht is het werk bij de firma Van Heek te Losser hervat. Door de staking, welke drie weken heeft geduurd, is een zoodanige stagnatie in het bedrijf ontstaan, dat niet alle arbeiders aan den gang konden gaan. Alleen de dagploeg, be staande uit ongeveer honderd man, kon vanochtend het werk hervatten. Ruim hon derd arbeiders werden teruggestuurd. En kelen van hen kunnen zich vanmiddag mel den, terwijl de anderen zich Woensdag op de fabriek moeten vervoegen. De arbeiders, die nog niet aan het werk kun nen gaan, vergaderen vanavond in het gebouw van de R. K. Werkliedenvereeniging over de steunregeling voor de ongeorganiseerden, welke regeling nog dient te worden gehandhaafd, daar deze menschen in elk geval thans door de sta king als gedupeerden moeten wtorden be schouwd. De besturen der organisaties waren vanoch tend op het terrein aanwezig. Zondagmiddag te half zes werd brand ont dekt in het pand Gedempte Singel 12, te Assen, bewoond door den kapper L. Otten, in bet centrum van Assen. Op dat oogenblik waren de bewoners niet thuis. Het perceel vormt den hoek van een blok van drie oude woningen, zoodat de vlammen gretig voedsel vonden. Slechts een smalle gang scheldt het pand van een groote meubelzaak. Met vier stralen op de waterleiding bestreed de brandweer het vuur, doch zij kon niet ver. hinderen, dat ook de bovenverdieping van het aangrenzend perceel werd aangetast. Een hier onder gelegen sigarenwinkel kreeg veel water schade. De meubelzaak bleef behouden. De kapperszaak met bovenwoning brandden geheel uit en het dak stortte gedeeltelijk in. Tegen zeven uur was men het vuur meester. Verzekering dekt de schade. De kern van het hooge druk-gebied is thans over Centraal-Europa gelegen. Over het groot ste gedeelte van Duitschland, Oostenrijk, Zwit serland, Frankrijk, ons land en Zuid-Engeland is het rustig helder weer. Over een uitgebreid gebied ten Zuid-Westen van ons land gelegen daalde de temperatuur onder nul, terwijl voorts tal van stations ochtendmist meldden. Over Denemarken en omgeving bevindt zich nog een rest van de storing, welke Zondag in de Noordelijke helft van ons land somber weer bracht. Over Scandinavië is, onder invloed van een Noordelijke voorbijtrekkende depressie, de wind weer flink toegenomen, zoodat het daar langs de Noorsche kust thans krachtig uit het Westen waait. In Zweden is de vorst weer be langrijk afgenomen. Ver in het Westen be vindt zich op den oceaan een nieuwe depressie, welke Noordwaarts trekt. Onder invloed van deze depressie daalden de barometers over de Britsche Eilanden, zoodat de wind in het Westen van ons land iets zal toenemen. Het heldere voorjaarsweer van he den kan ook voor morgen worden verwacht, De Incasso-Bank, de Nederlandsch Indische Handelsbank en de de fa. Theodoor Gillissen berichten, dat de inschrijving op f 9.825.000 3 p.Ct. 25-jarige obligatiën, f 13.986.000 2'A pCt. 1-5-jarige obligatiën, deel uitmakende der lee ning f 3.396.000 nom. groot (f 2 millioen is reeds op emissie-voorwaarden geplaatst) en f 2.279.000 2% pCt. 6-10-jarige obligatiën, deel uitmakende der leening f 3.279.000 nom. groot (f 1 millioen is reeds op emissie-voorwaarden geplaatst) ten laste der gemeente Hilversum, zal zijn openge steld op Vrijdag 18 Maart 1938. De stukken zijn alle groot nom. f 1000. De koers van uitgifte is 98% pCt. voor de 3 pCt. 25-jarige obligatiën, 101% pCt. voor de 2% pCt. 1-5-jarige obligatiën en 100J4 pCt. voor de 2% pCt. 6-10-jarige obligatiën. Houders van niet uitgelote obligatiën der 3% pCt. leening 1905, le serie, uitstaande bedrag f 85.000, 3% pCt. leening 1937, uitstaande be drag f 16.700.000, welke leeningen per 19 April 1938 voorwaardelijk zijn aflosbaar gesteld, als mede houders van schuldbekentenissen der hier onder vermelde onderhandsche leeningen, kun nen bij de inschrijving op de 3 pCt. 25-jarige leening 1938 recht van voorkeur uitoefenen met behoud van systematische reductie. Betaling moet voor alle categorieën geschieden op 19 April 1938. Van de 3 pCt. 25-jarige leening zal van 1949 tot en met 1963 elk jaar f 655.000 worden afge lost. Vervroegde, algeheele of gedeeltelijke aflossing is voor de drie leeningen te allen tijde voorbe houden, echter met dien verstande, dat, indien voor een of beide 2% pet. leeningen van dit recht gebruik gemaakt wordt vóór 1 Mei 1941, zoodanige aflossingen zullen geschieden tegen den koers van 101 pCt. Met de opbrengt van de nieuwe leeningen zullen de volgende onderhandsche geldleeningen worden afgelost: de 3% pCt. leening 1937 groot f 363.000 en de 3% pot. leening 1937 groot f 205.000. Op 18 Maart a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 9.835.000 3pCtobligatiën tot den koers van 98% pCt. en voorts op f 1.396.000 2Vz pCt. obligatiën tot den koers van 10iy2 en f 2.279.000 2VZ pCt. obligatiën tot den koers van 100 VzpCt. ten laste der gemeente Hilversum. Houders van 3'/2 pCt. obligatiën 1905 en 1937 hebben voorkeurs recht. De reederij Wilhelm Wilmsen heeft den dienst van Noorwegen op Java, welke was gestaakt wegens de geringe belangstelling, dezer dagen weder hervat De Nivas verkocht 118 ton superieure sui ker voor consumptie De U. S. Steel Corporation behaalde in 1937 een bedrijfswinst van 122.42 millioen tegen 8 112.32 millioen het vorig jaar en een netto-winst van 94.94 millioen tegen S 50.58 millioen. De productie steeg van 59.3 pCt. tot 71.2 pCt. der capaciteit. De prijzen voor buitenlandsche producten waren ge middeld 10 pCt. hoog er en die van den uit voer 20.6 pCt. Na de dividend-betalingen bedroeg het surplus 27.69 millioen tegen 144.000 in 1936. Tot 10 Maart j.l. waren in verband met de bepalingen van de Credit Commodity Cor poration 5.084.000 balen katoen beleend te gen 5.009.000 balen de vorige week. De staalproductie in het Pittsburgh- district wordt in het begin dezer week op 29l/z pCt. der capaciteit geraamd tegen 25 pCt. de vorige week. In het Youngstown- district 27 pCt. tegen 29 pCt. De Western Pacific ontvangt een lee ning van de Reconstruction Finance Cor poration ten bedrage van 3.600.000 voor hersteldoeleinden. De Texas and New-Orleans heeft aan de Interstate Commerce Commission machti ging voor 'n leening gevraagd van 60 mill, first refunding bonds. Hiervan zal 27 mil lioen aan de moederonderneming de Sou thern Pacific ter aflossing van voorschotten worden betaald. De Studebaker Corporation boekte in 1937 een netto-winst van 811.000 of 0.37 per aandeel tegen 2.187.000 of 5 1.01 per aan deel het vorig jaar. De Florida Power and Light boekte in 1937 een netto-winst van 1.92 millioen te gen 1.45 millioen in het vorig jaar. De Amerikaansche minister van Land bouw kondigde aan, dat 50 millioen lee ningen zullen worden verstrekt aan de wol producenten met een rente van 4 pCt. Deze leeningen zullen de producenten in staat stellen om 250 millioen lb. van de scheer 1938 op te houden ten einde de prijsdaling tegen te gaan. De balans van de Nationale Mij. der Bel gische Spoorwegen sluit met een verlies van fr. 28 millioen, waardoor het verliessaldo is gestegen tot fr, 400 millioen. De nieuwe Oostenrijksche regeering is voornemens, de sedert 1 Nov. 1937 ontstane vermindering van den Oostenrijkschen in voer naar Duitschland met 40 pCt. op te heffen. De Oostenrijksche regeering heeft het verzenden per post van geldswaarden, de viezen of effecten ten strengste verboden. Overtreding zal streng gestraft worden. De Amerikaansche regeering is voorne mens speciale wetgevende maatregelen in te dienen, welke beoogen, een einde te ma ken aan de mogelijkheden van belasting ontduiking. Deze maatregelen komen dan in de plaats van de door het Huis van Af gevaardigden verworven belasting op de besloten maatschappijen. De Amerikaansche autohandelaren deelen mede, dat de campagne van de afgeloopen vieek in het geheele land inzake den ver koop van tweedehands auto's goede resulta ten heeft opgeleverd. De voorraden zijn n.l. aanzienlijk verminderd. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale uitvoer van Nederland naar Zuid-Afrika in 1937 137.069.050 K.G. ter waarde van f 11.076.575 tegen 122.857.382 K.G. ter waarde van f 7.069.275 in 1936. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96ya8.97Va (v. sl. 8.97l/2); de Dollar op 7.791/21.80 (v. sl. 1.80); de Frank op 5.505.65 (v. sl. 5.72y2); de Belga op 30.25—30.30 (v, sl. 30.28y2) en de Zwitsersche Frank op 41.42yz41.47 (vorig slot 41.48). De Standard Brands boekte in 1937 een netto-winst van 9.68 millioen tegen 14.47 millioen in 1936. De New York Ontario and Western leed in Januari een netto-verlies van 162.164 te gen 131.739 in Januari 1936. De uitvoer van Zwitserland naar Neder land in Februari bedroeg fr. 4.3 millioen te gen fr. 3.9 millioen in Januari en fr, 2.9 millioen in Februari 1936. De invoer uit Ne derland naar Zwitserland bedroeg fr. 3.3 millioen tegen fr. 4.2 millioen in Januari j.l. en fr. 6.9 millioen in Februari 1936. De in voer van Zwitserland daalde in Februari j.l. ten opzichte van Februari 1937 met fr. 28.4 mill, tot fr, 131.14 millioen. De uitvoer van Zwitserland is met fr. 14.6 millioen tot fr. 101 millioen gestegen. De Nederlandsch-Indische Escompto Mij. N.V., de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afri ka N.V. en de Nederlandsche Middenstands- bank N.V. berichten, dat te harer kantoren te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Apeldoorn op Vrijdag 18 Maart a.s. van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur de inschrijving wordt opengesteld op f 2.955.000 3 pet. 25-jarige obligatiën, in stuk ken van f 1000.tot den koers van 99% pet., ten laste der gemeente Apeldoorn. Aan de houders, van obligatiën der aflosbaar gestelde 3% pet. leeningen 1937 zal recht van voorkeur worden verleend. 9* HILVERSUM I, 1878 en 415.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Orgelconcert en zang m. m. v. leden van het Omroeporkest. 12.15 Ensemble Jetty Cantor. 1.00 Omroeporkest. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Omroeporkest m. m. v. soliste. 2.45 Kniples. 3.45 Vlooi en plano. 4.30 Radloklna 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest m. m. V. soliste. 6.15 Renova-kwlntet. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Het Poltronlerl-strijkkwartet. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Medec'eelingen. Gra mofoonmuzlek. 8.30 Bonte Dlnsdagavondtreln. 9.30 Koorconcert. 10.00 Vervolg Bonte Dlnsdagavondtreln. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Xmre Magyarl's Zigeunerorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-TJitzendlng (8.004.00 en 5.10—12.00) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten m. m. v. solist (1.00 1.20 Gramofoonmuzlek). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 5.10 De KRO-Melodisten m. m. v. solist. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-Orkest. 6.40 Esperantoles. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg concert. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 Stedelijk Orkest van Maastricht m. m. v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuzlek. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.45 Orgelspel. 12.05 Het Canadeesch Trio. 12.35 Het Leslie Bridge water Harpkwintet en een sectie van het BBC-Vrouwen- koor. 1.152.20 Gramofoonmuzlek. 4.20 Harry Engleman's kwintet m. m. v. solist. 5.20 Mèdvedeffs Balalaika-orkest m. m. v. solisten. 6.20 Berichten. 6.45 Orgelspel. 7.20 BBC-Midland-Zangers, Birmlnghams Phllharmonisch orkest en solist, 8.10 Martini en zijn Band. 8.20 Fllmultzendlng. 9.20 Berichten. 10.00 BBC-Orkest. 11.20 Het Grosvenor House Dansorkest. ll.oQ12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.559.40 en 10.4o Gramofoonmuzlek. 12.40 Cantrelle-orkest en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 5.20 Ellis-orkest. 10.35—11.50 Kamermuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Omroepkleinorkeet nb en -schrammel- ensemble. 3.20 Omroepklelnorkest. 4.20 Gevarieerd programma. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Vervolg concert. 7.5011.20 Hermann Hagestedt's dansor kest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 1.302.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Omroepdansorkest en gramofoonmuz. 6.50 en 7.2o Gramofoonmuzlek. 8.20 Omroeporkest m. m. v. solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuzlek. 484 M- 12.20 Gramofoonmuzlek, 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest. 1-502.20 en 5.20 Gramofoonmuzlek, 6.35 Zang. 6.50 Gramofoonmuzlek. 7.05 Vervolg zang. 8.20 Omroepsymphonle-orkest m. m. v. solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuzlek. I-8 DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Charlie Albrecht's orkest en solisten. 7.20 Omroep-Amusementsorkest. 8.20 Uit Rome: „Cavalleria rustlcana", opera. 9.45 Berichten. 10.2011.20 Hermann Hagestedt's orkest en solisten. -P

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6