Verlengde eerste oefeningstijd Roman van De weerstoestand EEN PRINSES Kerkelijk leven WOENSDAG 16 MAART 1938 ONGUNSTIGE WEERS ONTWIKKELING Kans op toenemende bewolking De boterprijs Nieuwe berekening van den toeslag HANDELSREIZIGER VERDWENEN Passagier zat in het verborgen te rooken K.L.M.-vlieger Von Weyrother maakt tusschenlanding te Brussel LUCHTBESCHERMING EN ONDERWIJS Benoeming van een commissie te wachten Wettelijke regeling inzake stichtingen Preventief toezicht bepleit BRAND IN HOENDERPARK Driehonderd kippen omgekomen KAPITALE BOERDERIJ IN ASCH GELEGD AAN ZIJN VERWONDINGEN BEZWEKEN DOODELIJKE VAL Ook toepasselijk op de dienst plichtigen, die thans in wer- kelijken dienst zijn Van nu af 11 maanden Dienstneming als capitulant Opkomst bij regiment wielrijders Uitgesteld tot Donderdag 31 Maart Kegeling consumptiemelk In het zgn. wettelijk aan gewezen gebied Werkloosheid mindert langzaam Gunstig aspect tegenover het vorig jaar ONZE GEZANT TE WEENEN Nog geen beslissing over terugroeping EERSTE KAMER Dinsdag en Woensdag der vol gende week bijeen Scheepsbouw Lijk opgehaald 's Prinsen bezoek aan de Jaarbeurs Voor de tweede maal een televisie demonstratie bijgewoond Beruchte bandensnijder gepakt Reeds heel wat chauffeurs van hun geld beroofd Autobestuurder rijdt wandelaar aan Slachtoffer onmiddellijk overleden POSITIE INSPECTEURS EN AGENTEN DER V.O.V. Sinds 1 Februari geen spoor meer gevonden PASTOOR H. THOMANN Academische examens UIT DE STAATSCOURANT Regent over gevangenissen PACHT VAN GRONDEN IN DEN SCHEURPOLDER Rustend herder van Lisse ^OOR CHARLES GARVICE llllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII1IM1IIIIIIIIIIIIII1III1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het hoogedrukgebied is aan zijn noordzijde in beteekenis afgenomen. De kern ligt thans over Zuid-Duitschland en Zuidoost-Frankrijk. Over geheel Duitschland, ons land, Frankrijk en Zwitserland bleef het helder en vrij rustig weer, met plaatselijk mfst en lage ochtendtemperatu- ren. Vooral over Midden-Duitschland heeft het Dinsdagnacht nog flink gevroren. Over het noorden van de Britsche Eilanden is de lucht druk flink gedaald, zoodat het luchtdrukvervai toenam en zich een krachtige zuidwestelijke wind ontwikkelde. De kern van het depressie systeem op den Oceaan bevindt zich ten zuid- zuidwesten van IJsland. Onder invloed van deze depressie vielen op IJsland, de Faröer en in Schotland flinke hoeveelheden neerslag. Over Scandinavië is de barometer flink dalende. Aan de kust van zuid naar west wordt hog krachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind aangetroffen Het is te voorzien, dat bij de ontwikkeling van de depressfe in het westen en noordwes ten de wind ten onzent wat toe zal nemen en zuidwest zal worden. Dientengevolge zal weer vochtiger lucht worden aangevoerd, zoodat de kans op toenemende bewolking zeer groot is. De nachtelijke temperaturen zullen wat hooger, de dagtemperaturen wat lager zijn. De weers toestand ontwikkelt zich ook voor de volgende dagen in eenigszins ongunstigen zin. tot het doen ingaan eener verbeterde positie regeling op 1 Januari 1937 niet fs gedaan. De afdoening van de bedoelde aangelegenheid is vertraagd als gevolg van de inmiddels geble ken noodzakelijkheid om in verband met de aanzienlijke daling van den rentevoet verhoo ging van de geldende premietarieven te bevor deren. Zoodra die verhooging haar beslag zal hebben verkregen, waarbij mede rekening wordt gehouden met de vermeerdering van admini stratiekosten, welke de positie-verbetering mede brengt, zal deze verbetering in werking worden gesteld. Aan de verbeterin g van de positieregeling kan in verband met den geldelijken toestand van het ouderdomsfonds B geen terugwerkende kracht worden verleend. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het In de bedoeling van den minister van Eco nomische Zaken, onder handhaving van het tegenwoordige systeem van steunverleening, met ingang van 17 Maart den toeslag op boter voor het voorjaar en zomertijdvak zoodanig te bepalen, dat de Leeuwarder noteering plus toe slag ongeveer f 1.30 zal bedragen. Dit bedrag dient zoodanig te worden opgevat, dat dit het gemiddelde vertegenwoordigt van hetgeen de minister zich voorstelt te bereiken-. De werkelijke prijs kan wekelijksche schomme lingen vertoonen, wijl het in de bedoeling ligt, niet meer wijzigingen in het bedrag van den toeslag aan te brengen, dan voor het bereiken van een gemiddelde en het voorkomen van prjjsexcessen noodig is. Vtm Wie dit bord f voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók net verkeer van links laten vóórgaan!) Het K. L. M.-vliegtuig „PH-AKJ", het Dou- glas-vliegtuig, dat in aansluiting op den dienst Malmö-Amsterdam, Dinsdagmiddag tegen vier uur uit Amsterdam naar Parijs vertrok, heeft te Brussel een niet in de dienstregeling opgenomen tusschenlanding gemaakt. Het was zoowel een veiligheids- als een disciplinaire maatregel Van gezagvoerder Von Weyrother, die daarmee heeft getoond, dat hij aan boord van zijn vliegtuig geen onregelmatigheden duldt. Door de merkwaardige luchtstroomingen. die in de kajuit van een verkeersvliegtuig tijdens de vlucht optreden, bemerkte men vóór in de cabine, dat in het vliegtuig gerookt werd. Het bleek, dat een der passagiers zich naar het toilet achter in de kajuit had bege ven en daar in het verborgene een sigaret had opgestoken, geen acht slaand op de voor schriften, die het rooken aan boord van Ne- derlandsche vliegtuigen streng verbieden en geen rekening houden met de veiligheid van zijn medepassagiers. De rookertde passagier zag zadh tegen z^jn verwachting in en tot zijn groote ver rassing betrapt en moest zijn sigaret na tuurlijk weggooien, maar Von Weyrother meende, dat tegen een zoo onverantwoor delijke overtreding der reglementen maat- regelen genomen moesten worden en wei gerde met dezen passagier de vlucht voort te zetten. Het toestel maakte een tusschenlanding op het Brusselsche vliegveld Haeren, waar de passagier uit het vliegtuig werd gezet, en rap port werd uitgebracht aan de Belgische luchtvaartautoriteiten, die den onverantwoor- delijken luchtreiziger een verhoor afnamen, terwijl het K. L. M.-vliegtuig met geringe ver traging zijn tocht voortzette. Eerlang zullen, naar het Handelsblad meldt, de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Onderwijs, K. en W. een Commissie benoemen, aan welke wordt opgedragen om, na te hebben onderzocht, welke maatregelen voor de lucht bescherming ten aanzien van de scholen wen- schelijk zijn, voorstellen dienaangaande in te dienen. ar De vaste commissie voor privaat- en straf recht, in wier handen bovengenoemd wetsont werp in de Tweede Kamer is' gesteld, heeft daaromtrent o.a. het navolgende medegedeeld: Gaarne brengt de commissie hulde aan de regeering voor de indiening van dit wetsont werp. Zij kan zich in hoofdzaak daarmee zeer wel vereenigen, al acht zij verschillende aan vullingen en wijzigingen aan te bevelen. Zoo heeft de commissie zich afgevraagd, of het toezicht op de stichtingen in het ontwerp wel voldoende geregeld is. Het ontwerp kent slechts een zeker repressief toezicht. Eenige leden der commissie zouden het juister achten, indien daarnaast ook een preventief toezicht werd ingevoerd, in den geest van dat op ver- eenigingen of, juister nog, overeenkomende met dat op naamlooze vennootschappen. In het bijzonder voor de omstandigheid, dat geen stichting achteraf nietig verklaard zou behoeven te worden, omdat wellicht na jaren blijkt, dat zij niet voldoet aan de eischen van artikel 2, lid 2, beschouwden zij zulk een toezicht als een groot voordeel. Een voordeel van preventief toezicht achtten deze leden ook, dat er in de formuleering van stichtingsakten een zekere traditie, een vaste lijn, zou ontstaan, en wel reeds zeer spoedig na de inwerkingtreding van de wet. Beslissingen van den rechter omtrent beweerde nietigheid daarentegen zullen waarschijnlijk eerst na jaren eenige vastheid kunnen geven. Andere leden der commissie waren voors hands van meening, dat aan een preventief toe zicht op stichtingen geen dringende behoefte bestaat, pn dat daartegen zelfs ernstige beden kingen bestaan. Overheidsinmenging behoort bij de oprichting van stichtingen naar hun oordeel zooveel mogelijk achterwege te blijven. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in het hoenderpark van den landbouwer S. te Beek en Donk. 300 kippen zijn in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak is een felle brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den veehouder H. v. d. Hoogen te Beek. Aangezien er wegens gebrek aan water geen blusschings- werk kon worden verricht, hadden de vlammen vrij spel en is de hoeve met de bijgebouwen weldra geheel in vlammen opgegaan. Ook de inboedel ging verloren, terwijl eenig pluimvee in de vuurzee omkwam. De bewuste boerderij was vijf jaren geleden nieuw gebouwd, daar de vorige toen ook in vlammen was opgegaan. Verzekering dekt de schade. Zooals wij reeds hebben gemeld, werden op 4 Maart 1.1. bij een ontploffing op een bagger molen, welke te Beek en Donk was gestation- neerd, twee arbeiders uit Sliedrecht met brand wonden overdekt. Dinsdagnacht is een van hen, de 37-jarige J. Beenhakker, in het ziekenhuis te Sliedrecht aan zijn verwondingen bezwe ken, Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. De toestand van den anderen gewonde is bevredigend. De minister van Defensie heeft, ter uit voering van het door de Regeering geno toen besluit betreffende het toepassen van de bepaling van de gewijzigde Dienstplicht, wet inzake de verlenging van den eersten oefentijd van 5'A tot 11 maanden voor de lichting 1938, de volgende aanschrijving ge richt aan de korpscommandanten: Bij de wet van 21 Februari 1938 (Staatsblad hr. 5oo> tot wijziging van de Dienstplichtwet, is de duur van de eerste oefening 'voor de on- beredenen, voor wie deze duur tot dusver ten hoogste 5'A maand Of ten hoogste 6 maanden bedroeg, gebracht op ten hoogste 11 maanden. Heze wijzigingswet is in werking getreden met ingang van 5 Maart 1938. Daar art. 66 van het dienstplichtbesluit be paalt, dat voor zoover een uitzondering is Smaakt de eerste oefening even lang duurt ais in de wet als hoogste duur is vermeld, is de verlengde eerste-oefeningstijd van toepas- sing geworden ten aanzien van allen, voor wie deze tijd aanvankelijk 5'A maand Of 6 maander. bedroeg en die de eerste oefening niet vóór 5 Maart 1938 hadden volbracht. Dientengevolge zullen de hierbedoelde dienstplichtigen, die thans in werkelijken dienst zijn, eerst na een eersten oefeningstijd van 11 maanden met groot verlof vertrekken. Wellicht zullen enkele groepen van dienstplichtigen buiten toepassing van de zen maatregel blijven. Welke groepen dit zullen zijn, zal nader worden bepaald. De minister van Defensie brengt ter kennis 7an belanghebbenden, dat voor een aantal dienstplichtigen, sergeanten en fouriers van het ^apen der infanterie, van de lichtingen 1934, 1935, 1936 en 1937 (geboren na 31 December 1913), alsnog de gelegenheid wordt openge. steld om in werkelijken dienst te komen op Voorwaarden van het capitulantenreglement, teneinde na gebleken geschiktheid als capitu lant te worden aangenomen. Tevens heeft de minister bepaald, dat zoowel v°or de thans dienende als voor de aan te Petoen capitulanten het zakgeld met ingang van 26 Maart 1938 wordt verhoogd tot f 5 per *eek voor de eerste drie jaren en daarna tot 7 per week. Dienstplichtige onderofficieren der infanterie, <he niet genegen zijn om als capitulant te die hen, doch wel gedurende eenigen tijd vrijwil- in werkelijken dienst willen komen of blij- Ven, zulks op voorwaarden betreffende beloo- P'ng, enz., welke gelden voor capitulanten, kun- Pen zich eveneens met een daartoe strekkend VerzOek rechtstreeks wenden tot hun regiments. PPtomandant. t Gegadigden voor opkomst in werkelijken Pienst als bovenomschreven moeten zich ten spoedigste rechtstreeks wenden tot hun regi mentscommandant. Bij het Regiment Wielrijders zou Maandag. H Maart voor eerste oefening moeten opkomen Pe tweede ploeg van de lichting 1938, versterkt met een gedeelte van het extra-contingent van Peze lichting. De minister van Defensie heeft nader bepaald, Pat de opkomst van deze ploeg wordt uitgesteld Donderdag, 31 Maart. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat mgevolge een door den minister van Economi se Zaken genomen beslissing, de bemoeienis sen der Nederlandsche Zuivelcentrale met de Pitvoering der consumptiemelkregeling in het P-Sn. wettelijk aangewezen gebied per 3 April ®eheel zullen worden beëindigd. Op dit tijdstip zal voor dit gebied een nieuwe consumptiemelkregeling in werking treden. Deze regeling is gezamenlijk opgesteld door een uit de melkveehouders gevormde organisatie (de vereeniging Consumptiemelk-centrale) en een organisatie van den melkhandel (de alge- meene vereeniging voor melkvoorziening)welke organisaties tevens de regeling zullen uitvoeren. Van overheidswege is bepaald, dat melkvee houders, die hun melk afleveren voor con- sumptiedoeleinden, en handelaren in consump tiemelk voor de uitoefening van het bedrijf toestemming dienen te hebben van hun boven vermelde organisatie. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 21 t.m. 26 Februari 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aangesloten 551.400 personen (waarvan 74.800 landarbeiders). Voor de 476.600 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 28.8 (in de vorige verslagweek, 7 t.m. 12 Februari 1938, was dit percentage 29.3). Voor de 551.400 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheids percentage 27.8 (in de vorige verslagweek was het 28.8). In de tweede verslagweek van Februari was het werkloosheidspercentage voor alle verze. kerden in de laatste jaren als volgt. (Tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden ge laten): 1935 32.6 (34.6), 1936 33.3 (35.4), 1937 29.4 (30.9), 1938 27.8 (28.8). B|j de organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 26 Februari 1938 in totaal 443.027 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 418.584 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren er 423.265 werkloos, onder wie 404.822 man nen. Blijkens een opgave van den directeur-gene raal van werkverschaffing en steunverleening waren einde December 1937 van de bij ge» noemde organen ingeschreven werkloezen, 45.403 arbeiders geplaatst bij een werkverschaf fing. Naar wij vernemen, is nog geen beslissing ge nomen omtrent de vraag, of de Nederlandsche gezant Z. Exc. R. C. T. Roosmale Nepveu te Weenen zal blijven of niet. Deze gezant is, zooals bekend, tevens geaccre diteerd bij de Hongaarsche Regeering. Het ligt dus voor de hand, dat hij zich even tueel te Boedapest zal vestigen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 22 Maart, half negen. Aan de orde zal dan zijn herstemming over de begroo ting van Sociale Zaken 1938. Hierna zullen nieu we afdeelingen worden getrokken. De afdeelin- gen zullen dan bijeen komen tot het kiezen van voorzitters en onder-voorzitters. Na heropening der vergadering wordt mededeeling gedaan van het besluit der centrale afdeeling. De voorzitter is voornemens, aan de te be noemen centrale afdeeling voor te stellen, on middellijk na de openbare vergadering een aan tal wetsontwerpen in de afdeelingen te doen on derzoeken en voorts afdeelingsonderzoek te hou den na afloop van een Woensdag 23 Maart te 11 uur te houden openbare vergadering. Bij dit laatste afdeelingsonderzoek komen onder meer aan de orde de Indische en de Surinaamsche begrooting en de wetsontwerpen: Vestigingswet kleinbedrijf, nieuwe bepalingen omtrent ruilver kaveling en wijziging in zake de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart. In openbare vergadering van Woensdag 23 Maart komen dan aan de orde die ontwerpen van wet, waaromtrent het eindverslag inmiddels zal zijn vastgesteld. De N. V. Scheepswerf Machinefabriek „De Biesbosch" te Dordrecht heeft van buiten- landsche zijde opdracht ontvangen voor den bouw van twee motor-tankbarges, elk groot ca. 775 ton d.w., die worden voorzien van een M. A. N. Dieselmotor, met een capaciteit van 360 I. F. K. en van twee motor-tankbarges, groot ca. 500 ton d.w. De laatste twee worden voorzien van een M. A. N. Dieselmotor, met een capaciteit van 115 I. P. K. Dinsdagmiddag is uit de Merwede het lijk op gehaald van een onbekenden man van middel baren leeftijd. Het is naar het lijkenhuisje te Sliedrecht overgebracht. Na de officieele plechtigheid van de opening van de Beatrix-hal op de Jaarbeurs te Utrecht bezocht Z. K. H. Prins Bernhard Dinsdag ver schillende stands in de nieuwe machinehal en liet zich verschillende nieuwe machines uitleg gen. Z. K. H. werd hierbij vergezeld door den voorzitter en secretaris-generaal van de Jaar beurs, de beide ministers en de andere autori teiten, die de openingsplechtigheid in de ver gaderzaal hadden bijgewoond. Daarna begaf de Prins zich naar de televisie studio van Philips, waar dr. F. Philips, onder directeur, en de heer P. S. V. Otten, directeur, den hoogen gast welkom heetten en een expli catie gaven van de apparatuur. Vervolgens gaf Corry Vonk een korte voorstelling, dezelfde, welke zij 's morgens bij het speciale bezoek van den Prins aan het ontvangsttoestel had gege ven, n.l. de bekende voordracht uit het A.B.C.- cabaret „Het konijn is dood". Na deze voorstelling dankte de Prins Corry Vonk met een handdruk. Te kwart over drie verliet Z. K. H. Prins Bernhard het administratiegebouw, uitgeleide gedaan door dr. F. H. Fentener van Vlissingen en dr. W. Graadt van Roggen. Luide toegejuicht door het publiek nam Z. K. H. plaats in den hofauto en vertrok naar het Paleis Soestdijk. Eenigen tijd geleden heeft de politie te Rot terdam een dertig-jarigen chauffeur J. H. op heeterdaad betrapt bij het stelen van een fiets. Er waren nog tal van aanwijzingen tegen hem gevonden en op het vermoeden, dat hij wel eens wat meer kon afweten van diverse diefstallen uit auto's, welke den laatsten tijd veelvuldig te Rotterdam waren voorgekomen, werd de man duchtig aan den tand gevoeld. De dief ging als volgt te werk. Hij pleegde eerst de achterbanden door te snijden en wan neer de chauffeur van den auto, vaak betroffen het ook vrachtwagens, dan naar de achterzijde van den auto ging, waarbij hij meestal zijn geldtasch in de cabine achterliet, ontvreemdde de bandensnijder snel het geld. Na langdurig verhoor gaf H. toe, dat hij op deze wijze heel wat gelukte en niet-gelukte ban- densnijderijtjes had verricht, waarbij hem tel kens bedragen van veertig tot vijftig gulden in handen vielen. Tenslotte bekende hij ook de brutale diefstallen in Juli en September 1937 op vrachtauto's, welke respectievelijk ston den voor de Incasso Bank aan de Leuvehaven en de Twentsche Bank aan de Blaak te Rotter dam, op zijn geweten te hebben en dat de be dragen van zestienhonderd en duizend gulden, welke daarbij waren ontvreemd, hem in handen waren gevallen. De politie heeft met de arrestatie van dezen man, die in het bureau Sandelingenplein is op gesloten, een goeden slag geslagen. Te Berghem, ter hoogte van kilometerpaal 20 op den Rijksstraatweg GraveDen Bosch, is Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor twee een ernstig auto-ongeval geschied. Een autobestuur der uit Nijmegen geraakte in botsing met den op het rijwielpad loopenden elf-jarigen M. de Reuver, woonachtig in het woonwagenkamp on der Oss. De aanrijding was zoo hevig, dat de getroffene onmiddellijk dood was. Het ongeval geschiedde doordat enkele kin deren stoeiend voor een kar, welke de auto bestuurder passeerde, vandaan kwamen. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat hij den jongen aanreed. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Nadat de koninklijke marechaussee uit Oss een onderzoek naar de schuldvraag had ingesteld, werd het slachtoffer naar het St. Annazieken- huis te Oss overgebracht, alwaar het parket uit 's-Hertogenbosch nog Dinsdagmiddag sectie op het lijk verrichtte. Op de vragen van het Kamerlid Drop betref fende de nadere regeling van de positie van de inspecteurs en agenten van de vrijwillige ouder- domsverzekering heeft de minister van Sociale Zaken o.m. geantwoord, dat eenige toezegging Toen de circa 40-jarige J. v. d. A. te Son zich per rijwiel naar huis begaf, kwam hij over een steen te vallen. De man sloeg eenige keeren over den kop en kwam zoodanig met het hoofd op het wegdek terecht, dat hij vrij wel op slag werd gedood. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift, getiteld: „Over bloed- stolling en eiwitspreiding" de heer G. J. van Lookeren Campagne, geboren te 's-Gravenhage. Doctoraal examen geneeskunde de heer P. C. Kraan, Oegstgeest. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde, let ter K, de heer J. E. Boeke, Oegstgeest en de heer Th. G. Elton, Wassenaar. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde, let ter D, de heer B. Combee, Den Haag. Benoemd is tot lid van het college van re genten over de gevangenissen te 's Gravennage L. Hoejenbbs, directeur van (ien gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te 's Gravenhage. Sedert 1 Februari wordt de handelsagent V. te Eindhoven vermist. Ondanks alle nasporingen van de politie is het tot nu toe nog niet gelukt eenig spoor van den man, die het laatst gezien is in den trein naar Dordrecht, te vinden. Ingediend is een wetsontwerp houdende goed keuring van de dading met de N.V. „Maat schappij tot exploitatie van den Scheurpolder" in liquidatie te Rotterdam betreffende een aan hangig geding inzake de pacht van gronden gelegen in den Scheurpolder. Aan de voormalige pachtster zal een bedrag van 9000 met rente ad 3 'A pCt. 'sjaars vanaf den dag van dagvaarding worden betaald. (/*7oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver toonen. Dinsdagavond omstreeks half negen is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo, te Haarlem, waar hij verblijf hield, nog vrij plotseling over leden de zeereerw. heer H. Thomann, emeritus pastoor van Lisse. De gezondheid van den zeer eerw. heer Thomann liet reeds geruimen tijd te wenschen over. In December van het vorig jaar werd hij van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De thans ontslapene werd geboren te Am sterdam den 12den October 1856. Na zijn stu diën op Hageveld te Voorhout en het groot seminarie te Warmond, werd hij op 19 Augustus 1883 tot priester gewijd en kort daarna benoemd tot kapelaan te Spierdijk. Van hier verhuisde hij naar Poeldijk, en vandaar naar Schevenin- gen, waar hij kapelaan werd van de strafge vangenis. Van Scheveningen ging hij naar Amsterdam, waar hij 10 jaar kapelaan was in de Posthoorn. Zijn eerste pastoorsplaats was Katwijk aan den Rijn, waar hij werkte aan de voorbereiding van den bouw der nieuwe parochiekerk. De tweede pastoorsplaats van den overledene was Voorschoten en zijn derde en laatste Lisse, waar hij als opvolger van pastoor Kleekamp de paro chie van St. Agatha te besturen kreeg. In Augustus 1935 verkreeg pastoor Thomann zijn emeritaat en nam hij zijn intrek in het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waar hij Dins dagavond is overleden. 43 ..Hoor eens," zei hij. „U is een goed mensch, bekwaamste man van dit groote werk of van ''elk werk, dat ik ooit heb gezien. U heeft slechts ®en gebrek. U heeft er zelf over gesproken. Laat j^t na en alles is in orde. O, ik weet, hoe u de toenschen uitscheldt en sart, veel meer dan noo k's. is, maar de whisky is er verantwoordelijk °or. De menschen weten dat en zij weten ook, u bekwamer voor het werk is dan iemand reders; zij respecteeren u om uw capaciteiten, jhaar zij zouden van u houden als u hen er voor de gelegenheid stelde. Werkelijk, mijnheer ~>hderson, dood den drankduivel in u anders ao<xit hij u!" Hij liet z'n hand van Anderson's schouder jijden en ging weer op den hoek van de tafel n- Anderson stond voor een oogenblik doods- 'eek met z>n tanden op z'n onderlip te bijten; jQah slóeg hij met z'n vuist op tafel en barstte ..Zoo heeft, voor den duivel nog nooit iemand Jf'Sen niij durven spreken! Ik zal je leeren, «toote kwajongen!" .Hij haalde z'n revolver uit het foudraal en "'eld 'm voor Daan z'n neus. Haan bleef stil op den hoek van de tafel zit ten, behalve dat z'n been heen en weer bleef slingeren. Rustig, doch doordringend keek hij in de vlammende oogen van Anderson. „Steek dat ding bij u, mijnheer Anderson," zei hij doodkalm. „U is er de man niet naar, om iemand, die ongewapend is, neer te schieten. Kom, doe dat ding weer in het foudraal en laten wij samen een pijp rooken." Gedurende de fractie van een seconde keek Daan langs den glimmenden loop van de revol ver en vroeg zich nieuwsgierig af, of dat voor werp het laatste was, wat hij in z'n leven zou zien; dan liet Anderson het wapen omlaag zak ken, liet zich op een kist zinken en rustte met z'n hoofd en z'n armen. Enkele oogenblikken zweeg Daan; dan stak hij z'n hand uit en legde deze op een arm van den zwijgenden man. „Zoo, nu is het goed," zei hij sussend. „Dit vervloekte klimaat speelt iemand parten, indien men niet uiterst voorzichtig is; 't werkt op je zenuwen; ik heb het zelf ook dikwijls te kwaad gehad." Onvast stond Anderson op. Zijn gelaat ver toonde tegenstrijdige emoties; een mengeling van schaamte en drift straalde uit z'n oogen. „Neen!" zei hij binnensmonds, alsof hij tegen z'n eigen zwakheid en den invloed van Daan worstelde. „Je krijgt er mij niet onder; met die praatjes behoef je bij mij niet aan te komen, Norton! Als je niet met de revolver wil duel- leeren, dan zal ik 't op een andere manier met je uitvechten. Een van ons moet de baas zijn en ik zal je toonen, wie dat is!" Onder het spreken had hij z'n jas losgeknoopt en stond daar met z'n prachtige gestalte van gerijpte kracht als een volgroeide, breede eik voor den jongeman. Daan bleef nog een oogenblik zitten. Dan stond hij, met een soort gelatenheid z'n schou ders ophalend van z'n plaats op en trok lang zaam z'n jas uit. „Als het dan moet!" zei hij op een toon en met een gebaar van weerzin en spijt. „Maar Anderson, laten wij het nu liever niet doen; u is nu ja u is niet in zoo'n goede conditie als gewoonlijk, want u heeft daar aan de haven een beroerden tijd achter den rug. En ik voel mij verplicht te zeggen, dat ik een beetje aan boksen heb gedaan. Laten wij dus als redelijke men schen met elkaar praten inplaats van als een paar schooljongens te vechten." Anderson echter schudde z'n hoofd. ,,'t Is je eigen schuld!" zei hij. „Ik wil geen gebruik maken van je oneerlijk voorrecht! Ik zal je toonen of ik in goede conditie ben, of niet. Jij of ik moet voortaan leider van het werk zijn." „Maar beste Anderson, het werk kan geen beteren leider hebben dan u; als u die vervloekte whisky maar kon laten staan!" Terwijl hij sprak pareerde hij een hevigen slag, dien Anderson hem wilde toebrengen en het ge vecht begon. Daan wist dat Anderson, ofschoon mogelijk niet, zooals men dat noemt, klaar voor den strijd, sterk was als een stier en dat hij, Daan, door een welgerichten slag buiten gevecht ge steld zou worden. Om die reden, stelde hij zich tevreden met pareeren en ontwijken. Nu en dan bracht hij z'n tegenstander een lichten klap of stoot toe, om hem te doen gevoelen, dat hij ook wel tot iets in staat was. Ook had hij geen zin om den volgenden avond Stella met een blauw oog of een gebroken neus te ontmoeten. Daan hield z'n tegenstander nauwlettend in 't oog en dekte z'n gelaat, terwijl hij Anderson op arm lengte van zich afhield. Zonder twijfel had Anderson verwacht, door z'n vluggen, krachtigen aanval, het pareeren van Daan te overtroeven en hem plotseling den be- slissenden slag toe te dienen. Het behendige pa reeren van Daan moest den veel zwaarderen en minder lenigen Anderson zeker verbitterd en ge tergd hlfbben, want kort daarna begon hij te hij gen en met minder omzichtigheid te vechten. Dit was juist waar Daan op wachtte. Plotseling, op een oogenblik, dat Anderson hem met z'n linkerarm een slag wilde toebrengen, deed Daan, die lenig en behendig was als een beroepsbokser, een zijstap, hief zijn arm op en gaf Anderson een vreeselijken slag, die hem op den grond deed tuimelen. Eenige oogenblikken keek Daan naar den overwonnen reuzengestalte op den vloer; dan knielde hij bij hem neer, lichtte Andersons hoofd op en goot een scheutje water tusschen de op een geklemde tanden en bette z'n breed voor hoofd. Zeer vlug kwam Anderson bij; wezenloos keek hij om zich heen en dan ontmoette hij Daans blik. „Help mij op," zei hij. „Ziezoo nu is alles in orde," zei hij, terwijl hij hem op de been hielp. „Zeker uw voet een beetje verstuikt bij het vallen nietwaar?" vroeg Daan, toen Anderson onwillekeurig z'n enkel wreef. „Gelukkig voor mij, dat ik opzij stapte en u on middellijk kon raken. Dat is een truc, die ik op de club heb geleerd, waarvan ik lid ben. Ik zal u ook voorhangen als wij weer in Londen zijn, Anderson. Het is er een gezellige, gemoedelijke boel, waar u zich zeker zal amuseeren." Anderson zet nog steeds met z'n hoofd op z'n borst, die nog onrustig op en neer ging en z'n oogen waren op den grond gericht. Eindelijk sloeg hij ze op en keek Daan strak aan. „Jij bent de eerste man, die 't klaar gespeeld heeft mij op den grond te krijgen." Zijn stem klonk heesch, doch was veel minder woest dan eenige minuten te voren. „Is het heusch? Nu dan mag ik wel trotsch zijn," antwoordde Daan met een glimlachje. „Maar 't was niets dan geluk. Ik verzeker u, als u mü had geraakt nu ik weet niet, wat er dan zou gebeurd zijn; in ieder geval zou er een langwerpige kist en een kuil van zes voet noodig geweest zijn; daaraan behoeft niet getwijfeld te worden. Hier drinkt u eens!" Hij schoof het glas niet naar den overwon nen man toe maar gaf het hem in z'n hand. An derson nam een teug, haalde daarna diep adem en stond eenigszins moeilijk op. Met z'n eene hand hield hij zich aan de tafel vast en stak Daan de andere toe. „Je hebt me overtroefd, Norton," zei hij met gebroken stem en trillende lippen. „Ik heb je toen gezegd, dat ik wilde zien, wie de beste man voor 't werk was en dat heb je me getoond. Er rest mij slechts één ding: Morgen pak ik mijn boel tje en vertrek. Ik zal heusch niet gemist worden. Jij kan het best afmaken ,en de leiding op je nemen. Ik heb dat reeds lang geleden geconsta teerd. En misschien was het dat juist, wat mij woedender maakte dan het feit, dat je mijn arm vasthield. Ga met het werk door als leider; het is je best toevertrouwd. Ik ga naar bed." Hij hield even op en sloeg z'n oogen neer, doch toen hij ze opsloeg, keek hij Daan met vas ten blik aan. „Maar hoe het ook zij," riep hij, een kwaad hart draag ik je niet toe. Vervloekt als ik weet waarom, maar ik kan geen onvriendelijke ge voelens tegen je koesteren, Nortan. Wel te rusten en veel succes." Daan ging vlug langs hem heen en plaatste zich met den rug tegen de deur. „Geen kwestie van," zei Daan met een ge moedelijk glimlachje. „Wat zeg je?" vroeg Anderson boos kijkend. „Geen kwestie van," herhaalde Daan. „Hoor eens hier Anderson. Je bent de eerlijkste kerel, dien ik ooit heb ontmoet, dat bewijst de manier, waarop je met mij hebt gevochten. Denk niet, dat ik 't vergeten ben, dat je me had kunnen doodschieten en dat je daarna gewacht hebt tot ik mijn jas uitgetrokken had. Maar nu speel je geen eerlijk spel!" „Wat bedoel je daarmee?" snauwde An derson. „Oneerlijk ben ik nooit in m'n leven ge weest. Ik mag een dronkaard zijn, zooals jij me noemt, maar eerlijk ben ik!" „Heb ik dat dan niet gezegd?" zei Daan glim lachend. „Maar je moet mij geen woorden ver wijten, die ik niet heb gezegd." „Ik ben een dronkaard," zei Anderson. (Wordt vftwolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3