HUDSON MERCEDES £fi OM ED. KIMMAN CO. De Stofzuiger Centrale HAGEMAN ,cr voor f4.- BEHANGCENTRALE Haarlem, 16 Maart Het vonnis is vol trokken Chocolade Inderwood Kort en volledig TERRAPLANE O" WOENSDAG 16 MAART 1938 Groenendaal fa. wisbrun en liffmann 50 JAAR Receptie op Zaterdag 19 Maart MIDDENSTANDSCENTRALE Haarlemsche Handelsvereeniging is nog niet teruggekeerd De bedrijf stelling EEN GULDEN VOOR HET NOORDERLICHT Programma Radio-centrale „112" „6" „8" 2CYL. D.K.W. 4CYL. N.V. Haarl. Rijwiel- en Automob. Mij. Zijlweg 35 - Haarlem - Tel. 11906 Hoe voeden wij ons? Levensmiddelententoonstelling in September COMMISSARIS DER KONINGIN De toestand bevredigend WIJLEN PASTOOR H. THOMANN WIENS SCHULD? BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Negentien ter dood veroordeelden te Moskou omgebracht Toscanini blijft in Amerika De legering van onze troepen Welke tijdelijke maatregelen ge troffen zullen moeten worden Belgisch vliegtuig neer gestort Hitier naar Berlijn GED. OUDEGRACHT 52 - TEL. 12762 21ab\etten van 30 voo' W same" van -< no van L00 bij -^Tv^mdag \v GIERSTRAAT 63 - TELEF. 18401 AGENDA Bioscopen 17 Maart Bioscopen Schrijfmachine J. M. GERDING - N. Gracht 35 STAD Onze aandacht wordt er op gevestigd, dat het 27 Maart a.s. 25 jaar geleden zal zijn, dat de gemeente Heemstede het wandelbosch Groenen daal kocht, een daad, die getuigde van grooten durf en de eerste was van een serie raadsbe sluiten, welke van Heemstede een der mooiste en meest geliefde woonplaatsen van Nederland hebben gemaakt. Wij herinneren ons zeer goed de raadsverga dering, waarin de toenmalige burgemeester van Heemstede, jhr. mr, D. E. van Lennep, mede- deeling deed van de plannen om Groenendaal te koopen. Het was of hij voor de gemeente een lot dit de loterij had getrokken, maar er was toch bok eenige aarzeling. Zou de gemeente de rente en aflossing en het onderhoud wel kunnen be talen? Zouden de lasten niet te zwaar zijn? En bijna aandoenlijk was de bezorgdheid, waarmede bij het voor en tegen besprak. Een huisvader bad in den familiekring niet met grooter ernst zijn plannen kunnen overwegen. Het kost veel geld, zeide hij, maar de gemeente heeft elk jaar een klein batig saldo en het is te voorzien, bat zij dit een paar jaar zal kunnen houden. Daaruit kunnen de eerste jaren rente en af lossing worden betaald. Daarna kan een deel Van het bosch (bij de Van Merlenlaan en het deel wat nu Valkenburgerplein, Valkenburger- laan enz. is) als bouwterrein worden verkocht, Wat geld zal opbrengen en tevens financieel- krachtige inwoners naar Heemstede zal bren gen. Maar bovenal vond hij den aankoop van dat stukje ongerepte natuur een weldaad voor de gemeenschap, omdat daardoor een der mooi ste stukjes grond van Nederland voor iedereen toegankelijk zou worden en te" genieten. Het Was lang voordat nog serieus over behoud van natuurschoon en natuurmonumenten werd ge dacht, dat jhr. van Lennep deze woorden sprak En wij zien hem nog, bij het eerste bezoek, dat de Pers aan Groenendaal bracht, opgetogen door de lanen gaan, blij om de schoonheid, die Weldra voor iedereen zou worden ontsloten. De aankoop van Groenendaal is een zegen geworden voor Heemstede. Het heeft de aan trekkelijkheid der gemeente verhoogd en het heeft vooral een prachtig psychologisch effect gehad op het gemeentebestuur. Toen het aller- Wege werd geprezen om zijn moedige daad en helder doorzicht toen jhr. van Lennep zelfs benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau om zijn uiting van mooien ge meenschapszin te eeren, toen bleek de ban ge broken te zijn en werd besluit op besluit geno men, dat Heemstede verder ontwikkelde. Er is in de laatste 25 jaar heel wat veran derd in Heemstede. In 1913 kon het als luxe- Woonplaats niet in de schaduw staan van Bloe- mendaal. Het was een plattelandsgemeente, zoo als er honderden zijn in Nederland, met een alles behalve fraaie dorpsstraat, bollenvelden en bollenvelden en enkele voor het publiek afge sloten buitenplaatsen. Thans heeft Bloemendaal de handen vol om zich door Heemstede niet de beste belastingbetalers te laten afsnoepen en in schoonheid van stedenbouw doet Heemstede voor Bloemendaal niet onder. Er is dus wel reden om even te herinneren aan den aankoop van Groenendaal. De vorige week hebben we er reeds de aan dacht op gevestigd, dat één van de bekendste firma's te Haarlem haar gouden jubileum gaat vieren, namelijk de firma Wisbrun en Liffmann, die vijftig jaar geleden door den beer A. Funke gesticht werd. Er is voor deze firma aanleiding genoeg om feest te vieren, Want zü is in deze halve eeuw steeds haar Principe: de allerbeste en eerste artikelen tegen matige prijzen, trouw gebleven, ook bij de economische inzinking van een tijd gele den. De vraag naar goede- artikelen bij Wis brun en Liffmann bleef aanhouden. Zij heeft 2ich dan ook in Haarlem en omstreken een Uitstekenden naam verworven en een heel Srooten kring van tröuwe klanten om zich been gevormd. Families, die eenmaal klant Werden, zijn het tot dusver gebleven. Dit moet vooral voor den 76-jarigen stich. ter der zaak een groote voldoening wezen en tevens een groote geruststelling, dat zijn zoon, de heer F. Funke, die in 1919 in de zaak werd 0Pgent>men, zoozeer het vertrouwen van de eliënteele gewonnen heeft. Dat kan niet an. ders, dan aan de zaak ten goede komen. Nog eiken dag gaat de heer Funke Sr. van zijn Woning aan de Heemsteedsche Dreef naar het groote, fraaie winkelgebouw aan de Groote Houtstraat. Hij neemt niet aan het openbare teven deel; de zaak is bij hem nummer één eh dat blijft zij. Hij kan dan ook met trtots terugzien op wat hij tot stand heeft gebracht. De eenige liefhebberij, die hij er op na houdt, ls het trouw bijwonen van voetbalwedstrij den; veertig jaar geleden bezocht hij al het terrein van „Haarlem", van welke vereeniging bij al dien tijd lid is. Hy begon vijftig jaar geleden de zaak in een kleinen winkel met slechts één etalage dan de Anegang. Toen werden hoofdzakelijk kleine artikelen, zboals garneeringen, kant ®hz., verkocht. De toestanden zijn nu wel beel anders dan een halve eeuw geleden. Toen bleef de winkel tot 's avonds tien uur ge- °Pend en ook op Zondagmorgen kon men er lI°g tot twaalf uur terecht! Omstreeks 1900 werd de zaak in de Anegang Uitgebreid en toen kwam de eer.ste groots Verbouwing tot stand. Gedurende dien tijd ^as de zaak in een perceel aan de Barteljo- Lsstraat gevestigd. Toen werden ook meer ar- ikelen verkocht, o.a. in een perceel aan de 0verzijde wollen stoffen. In 1918 kwam er wederom een uitbreiding; toen kwam het perceel Groote Houtstraat 3i er bij. Dit werd de tweede groote verbouwing. En het ging nog steeds crescendo. De uit leiding van het aantal cliënten maakte het -oodzakelijk, naar een ruimere behuizing b't te zien. De heeren Funke hakten toen den bhoop maar door; in 1930 kochten zij een paar Perceelen in de Groote Houtstraat hoek Ane- ®ahg, o.a. dat van de hoedenfirma Lippits. De- e Perceelen werden gesloopt en op het vrij Eekomen groote stuk grond werd naar de plan- ben van architect K. Jonkheid het prachtige tegenwoordige modehuis in de Groote Hout straat, een waar sieraad van den winkelstand, gebouwd. Het werd onder veel belangstelling in Maart 1932 geopend. Eenigen tijd later kon een reeds lang gekoesterde wensch van de heeren Funke vervuld worden: alle af deelingen gecen. traliseerd in het nieuwe gebouw. Intusschen had de firma in 1918 in een ruim perceel aan den Bloemendaalscheweg 62 een mooie nieuwe zaak geopend, die bij de dames in deze omgeving ook in een behoefte bleek te voorzien; deze winkel, die zeer gemakkelijk in het centrum ligt, is daar onontbeerlijk ge worden. Als het een zaak goed gaat, zoo wordt wel eens beweerd gaat het ook met het personeel goed. Dit is bij de firma Wisbrun en Liffmann eveneens het geval. Hoevele dames zullen bij voorbeeld den ouden, trouwen portier niet ken nen? Die is daar al 42 jaar in dienst; de chef- boekhoudster 33 jaar en vele andere leden van het personeel hebben er al hun zilveren jubi leum mogen vieren. Het is dan ook te begrijpen, dat het de wensch van de heeren Funke is, a.s. Zaterdagmorgen (de eigenlijke datum is Zon dag 20 Maart) het feest om tien uur te begin, nen met een gezamenlijke herdenking met het personeel. En Zaterdagmiddag van drie uur tot half vijf bestaat er voor de eliënteele en vrienden gelegenheid, op de receptie in het gebouw aan de Groote Houtstraat de heeren Funke te com plimenteeren. We vermoeden, dat er velen ge bruik van zullen maken. Onzerzijds wenschen we de firma van harte geluk met dit mooie jubileum. De Haarlemsche Handelsvereeniging is nog niet teruggekeerd tot de Middenstands centrale. De pogingen tot het herverkrijgen van de eenheid worden voortgezet. Dit zijn de simpele mededeelingen, die de voorzitter der Centrale, de heer Th. Hooy, gisterenavond in de jaarvergadering kon doen. De Middenstandscentrale is echter geenszins opgeheven, omdat daartoe krachtens de statu ten een besluit met algemeene stemmen voor noodzakelijk is. De R. K. Middenstandsvereeni- ging en de Christelijke organisatie vormen dus voorloopig nog samen dit geconcentreerde lichaam. De voorzitter hield gisterenavond in café Brinkmann een uitvoerige openingsrede. Hij heette de aanwezigen welkom en wees op de zeer bijzondere omstandigheden waaronder de- wereld en de middenstand verkeeren. Na een korten tijd van opbloei is een depressie ge volgd en thans leven we onder internationale spanningen, waarbij rechteloosheid troef is. Nationaal wordt ook het recht van den mid denstand steeds feller aangevallen. Voor de internationale verwikkelingen is een gebed noodzakelijk, voor den middenstand past het „Ora et Labora," het „Bid en Werk". Met vreugde gewaagde spr. van de groote be langstelling voor den middenstand, die tijdens de behandeling van de Haarlemsche gemeente- begrooting aan den dag is getreden. Hij herin nerde aan het handelsonderwijs dat in onze stad wordt gegeven, n.a.v. de vestigingswet, wees op de maatregelen die voor het slagersvak genomen zijn en op de spertijden die voor 5 andere vakken zijn uitgevaardigd. De Minister zette zijn actie voort! Drie jaar geleden vroeg de Middenstands centrale al een bedrijfstelling, teneinde een „burgerlijke stand" voor den middenstand samen te stellen en een diagnose van den zieke te kunnen stellen. Het rapport is een mooi stuk werk. Op aan vrage kan de Kamer van Koophandel echter nog nadere cijfers uitwerken, indien bepaalde vakken daaraan behoefte hebben. Eenige ontstellende conclusies moeten getrok ken worden. Gebleken is, dat op de negen ge zinnen één winkel aanwezig is, dat vooral ook de toename van winkels in levensmiddelen de aandacht vraagt. Sinds 1930 namen zij met 20 toe, terwijl het algemeen inkomen daalde met 40 en de lasten enorm stegen. De helft dei- bedrijven is in de crisisjaren opgericht. Twee vijfde van den middenstand blijkt slechts ge organiseerd te zijn! Saneering is dus geboden en niet langer uit te stellen. De secretaris, de heer L. Lam, las na dit woord zijn jaarverslag voor, waarop wij nader terugkomen. Medewerking zal worden verleend aan de tentoonstelling Hawet. „U heeft uw fiets onbeheerd laten staan," zei de kantonrechter met een streng gezicht tegen den 51-jarigen groentehandelaar, die ver legen voor het zondaarsbankje op zijn linker been wiebelde. „Nou, meneer, onbeheerd, onbeheerd, 't Zat zoo. Ik reed door die straat, toen opeens iemand schreeuwde: Ik zie het Noorderlicht aanko men. Ik stapte als de weerlicht af en rende naar het midden van de straat. Per slot van rekening gebeurt het niet eiken dag. Een agent, die net langs kwam, zag de fiets tegen een lantaarnpaal staan en gaf me een bonnetje." Ter eere van het Noorderlicht legde de rech ter den man, tegen wien de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie 3.boete had geëischt, slechts 1.boete op. Het speet den jongeman, die familie uit Friesland overhad en in de agitatie was verge ten zijn motorfiets tegen dieven te beveiligen, dat hij geen Noorderlicht te hulp kon roepen. Hij zal nu 2.moeten betalen. Het Noorderlicht, of althans de begrijpelijke nieuwsgierigheid daarnaar, werd dus getaxeerd op 1.—. Donderd ag 17 Maart Progr. l: Hilversum 2. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: Keulen 8 uur; Parijs Radio 10.35; Radio P.T.T. 12.05; Parijs Radio 12.20; Ned. Brussel 12.40; Keulen 1.35; Radio P.T.T. 2.20; Parijs Radio 3.05; Keulen 3.20; London Regio nal 4.20; Keulen 4.50; Ned. Brussel; 5.20; Fransch Brussel 6.35; Lyon (of diversen) 7.20; London Regional 7.50; Fransch Brussel 9.35; Ned, Brussel 10.20; Keulen 10.30; Diversen 11.20. Progr. 4: Ned. Brussel 8 uur; Diversen 9.20; London Regional 10.35; Droitwich 1.20; London Regional 2.20; Danmarks Radio 2.40; Droitwich 3.35; London Reg. 5.05; Droitwich 5.20. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten concert: oud ebekende nummers: 1. Puppe und Hampelmann; 2. The b'eu bird; 3. Mein Herz ruft immer nur nach dir; 4. Ueber Land und Meer; 5. On treasure island; 6. Kai- zerwalzer; 7*Tee bei Maikafer; 8. Poema; 9. Ich zing mein Lied; 10. In Vienna one Night; 11. Tahiti; 12. Take me back; 13. The continental; 8.0012.00 Diversen. Naar wij vernemen zal in alle zalen van het Concertgebouw van 21 tot 27 September a.s. een groote levensmiddelen-tentoonstelling ge houden worden onder den naam „Hawet" of wel „Haarlem aanschouwt wat eendracht toont". Deze expositie, die een zeer aanlokkelijk ka rakter zal hebben, wordt georganiseerd door de vier Haarlemsche Kruideniersorganisaties. De Middenstandscentrale heeft al haar mede werking toegezegd om het slagen zoo volkomen mogelijk te doen zijn. Naar wij vernemen is de toestand van den Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, mr. dr. A. baron Röell, die ten gevolge van een aanrijding door een fietsrijder vóói" het Stadhuis op de Groote Markt alhier o.m. een spierscheuring kreeg aan het scheen been en deswege verpleegd wordt in de Maria- stichting, vooruitgaande. De patiënt mag zich reeds in zijn kamer bewegen, doch het zal nog wel eenige weken duren alvorens hij zijn werk zaamheden zal kunnen hervatten. Voor de zielerust van pastoor H. Thomann, rustend herder van Lisse, zal morgen, Donder dagochtend, om negen uur een gezongen H. Re- quemmis worden opgedragen in de kapel van het ziekenhuis St. Joan de Deo te Haarlem. Gisterenmiddag om half twee is op den hoek van de Teding van Berkhoutstraat en de Vos- maerstraat een 26-jarige motorrijder, die voor rang had, tegen een personenauto gereden, be stuurd door een 36-jarigen koopman uit Haar lemmermeer, die niet stopte. De motorrijder bekwam ontvellingen aan het hoofd en de handen en waarschijnlijk een schouderfractuur. Na door den Ongevallen- dienst te zijn behandeld, werd hij naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. Zoowel de motor als de auto werden ernstig beschadigd. De rem men van beide voertuigen waren in orde. De politie stelt een nader onderzoek in, daar de motorrijder misschien te snel gereden heeft. Geboren: J. C. Brouwer—Meiman, z. J. C. D. Maas—Joustra, d. M. M. Suasso de Lima de Pr ad oNederkoorn, d. G. R. v. Wijk v. d. Pers, d. C. M. Ligthart_Mosch, z. N. B. Lehman de Lehnsfeld—Scholte, z. E. Korevaarv. Raaij, z. H. ter Smitten Hasselmann, d. Ondertrouwd: 16 Maart: J. van Wissen en S. Willemse G. E. J. Haack en A. M. J. Nijhuis j. H. van Puivelde en G. Dijkstra F. Boes en C. Zut C. J. Vos en A. N. Hoeben, C. C. Maarleveld en E. J. Jordan. H. J. Zweers en A. Stroker J. Drost en H. Prins O. Th. M. Kint en M. W. Stokman F. C. A. Schipper en H. M. W. Mulder H. A. van der Meij de Bie en A. M. Hermsen P. F- Spoor en D. Roode J. Bruins en, M. van Luin. Getrouwd: 16 MaartW. A. Staphorst en K. M. Seeder J. de Graaff en E. Heving H. Stegeman en A. M. Bronkhorst W. de Mes en A. M. Th. Hogerhuis J. H. Wijts en A. M. Scheffer P. H. Paulsen en G. Th. M. van den Berg G. Verhagen en H. B. Muller G. P. Eysker en T. Mulder. Overleden: J. M. C. Maarsen, 11 jaar, Oran jestraat A., 8 jaar, z. van A. Hoogland, Mid denweg M. v. Domselaar, 52 jaar, Glasblazer straat L. P., 7 mnd., z. van J. Kwarten, Oudeweg E. M. Queede Jong, 79 jaar, Zwaardstraat. Stille Omgang Het bestuur herinnert de deelnemers er aan dat alléén Donderdag en Vrij dagavond van 7 tot 9 uur spoor- en kerkkaarten verkrijgbaar zijn aan het K. S. A.-gebouw en niet bij de bestuursleden aan huis. Contributie- kaart 1938 medebrengen. Het Lof voor de loopers en wielrijders is Za terdagavond half 9 en voor de overige pelgrims 12 uur. R. K. Groentenhandelaren Hedenavond houdt de R. K. Kleinhandelarenvereeniging „St. Petrus" haar jaarvergadering in het K. S. A.- gebouw. Behalve de jaarverslagen komt er o.m. een bestuursverkiezing aan de orde, wegens pe riodieke aftreding van de heeren J. Janse en P. Vredenburg. Vereenigde veilingen Donderdagavond wordt in het veilingsgebouw aan de Breestraat een groote vergadering gehouden van alle aanvoer ders der Vereenigde Veilingen. In deze vergadering zal de directeur, de heer W. de Groot, een overzicht geven van den gang van zaken in 1937 en van den toestand in den tuinbouw. Voorts zullen verschillende onderwerpen ter sprake komen in verband met het a.s. seizoen, o.m. het houden van een morgenveiling van versche aardbeien voor het buitenland en cen traal export. Dienzelfden avond vergadert ook de B. E. T.- veiling met haar inbrengers. Gemeenteraad. De agenda voor de open bare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal, te houden op Donderdag 17 Maart 1938, des namiddags om twee uur in het Raad huis te Overveen, bevat o.m. de volgende pun ten: Benoeming Ambtenaar by den Burgerlijken Stand; Verdeeling werkzaamheden tusschen de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand; Be zoldiging Ambtenaren bij den Burgerlijken Stand; Aanvulling bebouwingsvoorschriften ex art. 43 der woningwet; Verhuur terrein aan de Brederodelaan; Grondaankoop voor verbreeding van den Zandvoorterweg; Verpachting strand; Verzoek afschrijving schoolgeld; Vaststelling 9e suppletoire begrooting dienstjaar 1937; Verzoek om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor de St. Theresiaschool en ont heffing bepalingen der bebouwingsvoorschrif ten. Verpachting strand. B. en W. stellen voor voor 1938 tegen een pachtsom van f 800 te ver pachten aan P. Witkop te Overveen en K. Paap te ZaZndvoort een gedeelte van het Bloemen- daalsche strand ter lengte van 250 meter. Filmmiddag voor de werkloozen Daartoe in de gelegenheid gesteld door het Genootschap de Kindervrienden te Amsterdam, kon het alge meen comité tot ontwikkeling en ontspanning aan werkloozen Maandagmiddag een filmmid dag organiseeren. Het was een zeer afwisselend program dat op het witte doek werd vertoond. Allereerst een kijkje in Arabië, waarna „het wonderbeeld in een waterdruppel", waarin een leerzaam beeld werd gegeven van de vele mi croben, die daarin huizen. Dan een kijkje op Bali, waarbij een beeld van de gebruiken bij huwelijk en begrafenis, en tenslotte de ontwik keling van bloemen, zoowel van de eenvoudig ste plant als van den nachtcactus en de lelie. De films hadden des te grootere waarde, door dat een dame de beelden nog met talrijke toe lichtingen verduidelijkte. De heer Smoorenburg, lid van het comité, was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen als hij de vertegenwoordigster van Kindervrien den een tot weersziens toeriep. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) MOSKOU, 15 Maart (Tass). Het dood vonnis, dat door het militair college van het hoog gerechtshof der Sovjet-Unie was uit gesproken tegen Boecharin, Rykof, Jagoda, Krestinski, Rosengoltz, Iwanof, Tsjernof, Grinko, Selenski, Ikramof, Chodsjajef, Sja- rangowitsj, Soebaref, Boelanof, Lewin, Ka- sakof, Maximof, Dikofskj en Krjoetsjkof, is heden ten uitvoer gebracht. NEW YORK, 15 Maart. In verband met het succes tijdens de radio-uitvoeringen van dezen winter, heeft de Italiaansche dirigent Arturo Toscanini een tweede contract geteekend, waarmede hij zich voor den tijd van drie jaar verbindt tot het leiden van radio-concerten. Nu zijn contract voor de Salzburger Fest- spiele is geannuleerd, zijn hem weinig verplich tingen in Europa overgebleven. Dezen zomer wordt hij in Palestina verwacht, voor het diri- geeren van het Palestijnsch symphonie-orkest. Door den plotseling genomen maatregel, om den eersten oefentijd van de lichting 1938 te verlengen, is het uitgesloten, dat de nieuWe lichting gelijktijdig met de lichting, welke thans onder de wapenen is, in de bestaande kazerne- menten kan worden ondergebracht. Maar ook al zou zulks kunnen, dan zou dit toch niet geschieden, omdat het legerbestuur thans in staat is, de nu geoefende oude ploeg van 1938, die einde Maart met groot verlof zou zijn vertrokken, zooveel mogelijk te bestemmen vodr hetzelfde doel als waartoe de geoefende manschappen van de lichting 1939 in het jaar 1939 zouden worden bestemd, n.l. ter verzekering van de grensbeveiliging. Daarbij doet zich thans de vraag voor, hoe de kazerneering van deze manschappen zal moeten geschieden. Hoewel er alle tijd is, voor de lich ting 1939 de hiertoe noodige maatregelen voor te bereiden, is zulks thans uitgesloten en zuller. thans tijdelijke maatregelen moeten worden ge nomen om de manschappen behoorlijk ter plaatse onder te brengen. Voor deze tijdelijke maatregelen is, naar wij uit goede bron vernemen, de medewer king ingeroepen van de verschillende depar tementen van algemeen bestuur, die plaat selijk wellicht gebouwen hebben, welke op korten termijn in gereedheid zouden kunnen worden gebracht. Voor zoover dit nog niet volledig kan geschieden, zal tijdelijk met in kwartiering worden volstaan. De bedoeling is, dat omstreeks 28 Maart de troepen naar de verschillende plaatsen zullen vertrekken, omdat met 1 April de nieuwe ploeg onder de Wapenen komt en de kazernes dan zullen moeten zijn ontruimd. BEVERLOO, 15 Maart. (Belga). Tegen het middaguur heeft zich bij het kamp van Bever- loo een ernstig vliegtuigongeluk voorgedaan. Een escadrille van het eerste regiment nam deel aan schietoefeningen in het kamp van Beverloo, toen, door nog onbekende oorzaak, een der toestellen op het veld neerkwam en in brand geraakte. De beide officieren, die zich aan boord van het toestel bevonden, zijn levend verbrand. De militaire autoriteiten hebben zich direct naar de plaats van het ongeluk begeven, om een onderzoek in te stellen. MUENCHEN, 15 Maart. (D.N.B.) Direct na zijn aankomst te Muenchen heeft Hitier gedu rende eenige uren geconfereerd met zijn plaats vervanger, Rudolf Hess. Hij gaf daarbij de richtlijnen aan voor de heroprichting der N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Minister Goebbels heeft een proclamatie ge richt tot de bevolking van Berlijn, waarin hij deze opwekt morgen bij te dragen tot een zoo hartelijk mogelijke ontvangst van Hitler, die om vijf uur op Tempelhof is te verwachten. Havas meldt, dat goud en deviezen van de Bank van Oostenrijk, tot een bedrag van 410 millioen Schillingen, in den loop van de week naar Berlijn zullen worden overge bracht. Te Berlijn kent men op het oogenblik nog niet de redenen, welke Hitier en zijn gevolg er toe hebben gebracht overhaast uit Weenen te rug te keeren. Men was van meening geweest, dat Hitier nog eenige dagen in Oostenrijk zou blijven. KEUZE UIT 45 VERSCHILLENDE MERKEN STOFZUIGERS OOK IN HUURKOOP HAARLEM (UW°" .11 - Modem behang en rand, en keurig be- hangerswerk teza men voor 4.-. Een heele kamer van 10 rol. Gebouw St. Bavo: Esperanto, 8 uur; Schaak club, 8 uur; Proza, 8 uur. - Stadsschouwburg: Ans Stroinck voor Kunst aan het Volk, kwart over 8. Sociëteit „Vereeniging", Zijlweg: Kennemer Fotokring, kwart over 8. Frans Halsmuseum: „Hoe teekent het Kind in Indië?", expositie 104 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Rembrandttheater„La Habanera", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; Filmac 115 uur; „Een dag op de renbaan", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Halstheater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. Bebouw St. Bavo: 8.00 uur: R.K. Raadsleden. 8.00 uur: Excelsior. 8.00 uur: St. Bavo-woningbouwvereeniging. 8.00 uur: Esperanto. 8.00 uur: R.K. Smedenpatroons. 8.00 uur: Fed. Gr. en Fruithandelaren. 8.00 uur: R.K. Bevolkingsbureau. 8.00 R.K. Volksbond. Raadzaal Prinsenhof: Ir. M. H. Maas en Ir. A. J. v. d. Steur voor de Raadsleden over den bouw van den nieuwen vleugel aan Haarlems Stadhuis, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Matthaus-Passion, kwart over 8. Raadhuis Bloemendaal: Raadsvergadering, 2 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 10—4 en van 810 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Toonzaal Boskamp Overveen: Leka-expositie. R.K. Openbare Leeszaal: „De H. Stede en het mirakel van Amsterdam", door dr. J. F. M. Sterck, kwart over 8. Rembrandttheater: „La Habanera", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 11—5 uur; „Een dag op de renbaan", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Wereldstad". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. In Standard en Portable modeUen Vraagt demonstratie TELEF. 12455 HAARLEM De vereeniging Jan Passtoors organiseert op Maandag 16 April (2en Paaschdag) wederom een internationalen bloembollentocht over een afstand van 25 tot 30 kilometer. Aan de deel nemers zal na afloop een keurig uitgevoerde plaquette met als motief de bollen worden uit gereikt. De deelneming staat voor ieder open (niet beneden de 14 jaar voor de 30 K.M. en niet beneden de 12 jaar voor de 25 K.M.). In schrijvingen zijn te richten tot den heer J. Swart, Zijlstraat 81, Haarlem. Zaterdag is de le machinist van het stoom schip Groenlo van de Stoomvaart Maatschappij Noordzee, de heer Th. van Leeuwen, uit Haar lem, voor de Hollandsche kust overboord gesla gen en verdronken. De commissie voor Esperanto-kindercursus- sen in scholen heeft het plan in Haarlem een wereldtalenmuseum te stichten. Men zoekt daarvoor, nog een geschikt huis. De commissie moet reeds een mooie verzameling hebben, waaronder zeer zeldzame objecten. Ook zal er een bibliotheek aan worden verbonden van es- peranto-werken op alle gebied. Vrijdagavond houdt prof. dr. V. J. Koningsber ger hoogleeraar in de plantkunde aan de Rijks- Universiteit te Utrecht, in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging, Zijlweg, een lezing met lichtbeelden en film over: phytohormonen. Op den werkavond van 17 Maart a.s. der Haar lemsche Amateur-Fotografen Vereeniging zal door de Commissie voor de werkavonden les worden gegeven in het maken van goede ver grootingen op diverse vergrootingspapieren. De avond wordt gehouden in het lokaal der vereeni ging, Gedempte Oude Gracht 104, om kwart over acht. Dezer dagen hebben wij te Haarlem kennis kunnen nemen van de verlangens der katholieke en Christelijke bediendenorganisaties, welke zich thans in het bijzonder beijveren voor een ver vroegde Zaterdagavondsluiting en wel om 8 uur. Daartoe is een oproep verspreid, waarin de bedienden worden aangespoord dit streven te steunen en waarbij het gemotiveerde wordt uit eengezet. Daarnaast zal geijverd worden voor het verkrijgen van een vrijen middag in de week voor het winkelpersoneel. Gezelschap Jan Musch geeft op Zaterdag 19 Maart in den Stadsschouwburg te Haarlem nog één opvoering van Lessings „Nathan de Wijze". Op Zondag 20 Maart gaat in den Stadsschouw burg „De wijze kater", welk werk kortelings voor de 500e maal met groot succes te Haarlem werd opgevoerd. Entréeprijzen zijn zeer laag gesteld. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor diploma Onderwijzeres Lingerievak slaag den de dames W. G. de Vries voor coupeuse; N. N. Barnhoorn, M. A. Kaptein en H. A. Slee man, allen leerlingen der Mode-Vakschool Haar lem en Heemstede. 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5