De sluizen te Spaarndam HENSEN Men ont: a WAAROM KOLKSLUIS GESLOTEN WERD DONDERDAG 17 MAART 1938 Het abnormaal hooge Haarlemsche doorvaartrecht oorzaak van verminderd scheep vaartverkeer Twee sluizen een luxe Verminderde doorvaart Twee sluizen overbodig Haarlems doorvaartrecht te hoog UIT DEN OMTREK BEVERWIJK HEEMSTEDE HILLEGOM PMRLAARsteeg i TEt,i2642"liAARLCH VELSEN ZAANDAM VOETBAL ROODE DUIVELS— ZWALUWEN 1—0 Onverdiende nederlaag der Oranjehemden HAARL. R.K. DAMBOND R.K. Dam- en Schaakclub „Adolf Kolping" Bennebroek Persoonlijk kampioenschap VRAGENBUS RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Eenigen tijd geleden zond de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken een adres aan het Hoogheemraadschap van Rijnland, waarin zij verzocht de Kolksluis te Spaarndam weer voor de scheepvaart open te stellen. Het Hoogheemraadschap heeft nu medegedeeld, dat het geen wijzi ging in den bestaanden toestand zal bren gen. In het adres motiveerde de Kamer van Koop handel haar verzoek als volgt: Eertijds bestond te Spaarndam de mogelijk heid, om te schutten met de Kolk- en Schouw- sluis, welke dubbele schutgelegenheid de moge lijkheid om zich snel te kunnen verplaatsen ten zeerste bevorderde. De mededinging van andere vervoermiddelen noopt de schipperij de meest mogelijken spoed te betrachten ook bij het pas- seeren der Spaarndamsche sluizen. De Kolksluis kon om het uur op de heele ei: halve uren van tegengestelde zijden geschut worden. Daar kon de binnenschipper dus reke ning mee houden. Als reserve stond dan ds Schouwsluis ten dienste. Nu slechts één der sluizen ter beschikking staat, moet de schipper herhaaldelijk wachten. Staat de Schouwsluis z.g. tegen, dan kan het gebeuren, dat eerst moet worden omgezet, uit gevaren, ingevaren, opnieuw omgezet en weer uitgevaren, voor de sluis voor het betreffende schip bereikbaar is, een vertraging, die ten deeie wordt gecompenseerd door uitbreiding van het bedienend personeel. Ook het sluisgeld was voor de Kolksluis veel lager. Het verschil bedraagt voor schepen van boven 100 ton zelfs 0.50. Daar staat te genover, dat het sluisgeld voor scheepjes toe 25 ton hetzelfde is gebleven, ni. 0.25. Ook het bruggegeld werd verdubbeld, hetgeen met het tijdverlies een belangrijk nadeel voor de schipperij beteekent. Bij den Overtoom en de Amstelsluizen wordt geen sluisgeld geheven en zelfs sche pen, wier aangewezen weg door de sluizen van Spaarndam voert, mijden thans deze. De doorvaart verminderde dan ook in 25 jaar met 275.000 ton. In 1936 bedroeg de tonnemaat van alle schepen, die door de Schouwsluis voeren 1.484.000 ton tegen 4.211.000 ton dom- den Overtoomsluis, die in vergelijking met 25 jaar geleden 1.818.000 ton meer te verwerken kreeg. Het scheepvaartverkeerte épaa'mdafti over aangehaalde tijden, is dus met 15 pCt. afgeno men, bij de Overtoomsluis nam het met 75 pCt. toe en bij de combinatie OvertoomAmstelslui zen voor een juist beeld dient men beide sluizen samen te voegen met 30 pCt. In het adres wordt vervolgens toegegeven, dat niet alleen het sluisgeld, doch ook het Haarlemsche doorvaartgeld daaraan debet is. Ook daarover heeft de Kamer reeds bij B. en W. van Haarlem gerequestreerd. Ten slotte wordt in het adres het argument naar voren gebracht, dat de Kolksluis voor de schepen, die het IJselmeer oversteken, de laat ste haven is, waar geproviandeerd kan worden zonder dat voor het aanleggen extra-havengeld moet worden betaald. Spaarndam was, ook voor alle andere schepen, voor het doen van inkoo- pen een gezochte plaats. De Kolk was omgeven door winkelbedrijven, blokkenmakerijen, zeilmakerijen, enz. De omge ving van de Schouwsluis leent zich daartoe minder. Door het sluiten van de Kolksluis hebben ver schillende neringdoenden hun klandizie verlo ren, enkele bedrijven zijn verdwenen, andere gingen in beteekenis achteruit. In het belang van de scheepvaart en in dat van de door haar gediende bedrijven benevens, die waaraan zij levensvatbaarheid verschaft, verzocht de Kamer heropenstelling van de Kolk sluis. Nu het Hoogheemraadschap het verzoek heeft afgewezen, hebben wij ons licht bij een ter zake kundig persoon opgestoken. Zijns inziens waren twee sluizen te Spaarn dam een overbodige luxe. Het is waar, dat het op vaste tijden schutten van de Kolksluis voor den schipper eenig gemak met zich bracht, doch het risico, dat het onregelmatig openen van de Schouwsluis, den schipper geeft, is niet groot. Langer dan tien minuten behoeft hij zeker niet te wachten. Dan was er in den tijd, dat er twee sluizen waren, vrij-Wel niets te doen voor de bruggen- wachters, wier salaris toch moest betaald wor den. De Schouwsluis heeft een lengte van 100 meter en een breedte van 12 meter, terwijl de Kolksluis slechts 6.30 meter breed is. Grootere schepen moesten dus voor de af sluiting ook reeds de Schouwsluis nemen, ondanks het hoogere sluisgeld. En dat is bij de Schouwsluis niet zoo ab normaal hoog, eerder was het sluisgeld van de Kolksluis abnormaal laag. Het tarief da teerde uit de 16e eeuw en nooit is daar verandering in gebracht. Rijnland legde er steeds geld bij. Wat betreft het nadeel voor de neringdoen den, deelde onze zegsman ons mede, dat hoewel door Rijnland na de afsluiting van de Kolksluis gelegenheid is gegeven voor winkeliers op het terrein van Rijnland een Winkel op te zetten, waartoe rijkelijk gelegenheid bestaat, slechts een winkelier van die gelegenheid gebruik heeft ge maakt. Hij zette daar een keet op en verkoopt van alles, van eindjes worst en melk tot touw en alle scheepsbenoodigdheden toe. En het loopt er niet eens storm, hoewel toch ook bü de Schouwsluis men zonder betaling van aanlegkosten inkoopen kan doen. De vermindering van de doorvaart schreef onze zegsman toe aan het abnormaal hoo- Een landelijk plekje in Spaarndam ge doorvaartrecht, dat de gemeente Haar lem heft, dat 4 cent per ton bedraagt en waar in sommige gevallen nog 1.50 brug- gengeld bijkomt, n.l. 5 bruggen a ƒ0.30. De schippers mijden de Haarlemsche wa teren, ook al zou de weg korter zijn. En dat is niet om die twee kwartjes, die zij bij de Schouwsluis meer moeten betalen. Wil men het scheepvaartverkeer bij Spaarn dam weer bevorderen, laat de gemeente Haar lem dan het doorvaartgeld verlagen. Tenslotte maakten wij nog een praatje met den exploitant van de keet bij de Schouwsluis. Volgens zijn zeggen, hadden de winkeliers om de Kolk vrijwel in het geheel niet te lijden gehad van de afsluiting der Kolksluis. „Wie heeft er nog geld, om in een café te zit ten? Geen schipper, die dat doet, al moest hij een uur wachten. En wat die zeilmakerijen be treft, zeilschuiten zijn net zoo aftandsch als paarden voor vrachtwagens. Zoo'n zeilmakerij moet het van de vrachtvaart heusch niet heb ben." „En uw eigen verdiensten?" „Een jaar of tien geleden, toen tijd geld was, had ik nog welderes wat te doen. Maar nu denkt de schipper er toch niet aan om door Haarlem te varen, wat hem bijna altijd guldens kost." Ook volgens dezen practisch zeer ervaren man waren het de Haarlemsche doorvaartgelden, die ht scheepvaartverkeer in Spaarndam de das omdeden. Dat de Kolksluis voor het verkeer is afgeslo ten, wordt niet ernstig betreurd, zelfs de schip pers erkennen, dat het sluisgeld veel te laag was en de strop, dien de neringdoenden hébben geleden, was niet groot. Hun bestaan hing er althans niet van af. Het doorvaartrecht te Haarlem, dat schijnt het groote struikelblok te zijn voor een groot scheepvaartverkeer door Spaarndam. NIEUWE VERKEERSMAATREGELEN VOOR DE BREESTRAAT Eenige Breestraat-winkeliers schrijven ons 't volgende Met stijgende verwondering hebben wü kennis genomen van het berichtje in de plaatselijke bladen betreffende de te verwachten nieuwe ver keersmaatregelen voor de Breestraat en nota ge nomen van de veranderingen, die plaats vinden in verband met de doorgangen van de perken. Wordt er nu in 't geheel geen rekening meer gehouden met het winkelend publiek en de be langen van den winkelstand? Aan het begin van de Breestraat worden bijv. 2 belangrijke doorgangen van de perken dicht gemaakt, n.l., die vlak tegenover de Brandsteeg en aan den anderen kant, die tegenover de fa. Hoogenbosch. Als gevolg hiervan wordt het in de toekomst aan het winkelend publiek wel zeer moeilijk ge maakt op dat gedeelte van de Breestraat over te steken. Men moet dan of oversteken bij het gevaarlijke punt, waar het verkeer van de Zee straat in de Breestraat komt en omgekeerd, of bij het misschien even gevaarlijke punt bij de bushalte aan het begin van de Breestraat. Zoo doende wordt het straks aan die zijde van de Breestraat wel heel moeilijk en gevaarlijk win kelen. Teneinde ook de rest van de Breestraat van de nieuwe zegeningen te laten profiteeren wordt nu voorgesteld om eenrichtingsverkeer voor alle parallelwegen in te voeren, ook voor fietsers. Dus dan ontstaat het volgende: Inplaats, dat men, komende van de Zeestraat direct bij de hoek van de Breestraat linksaf kan slaan, moet een wielrijder, die een zaak wil bezoeken op den even kant van de Breestraat tusschen Zeestraat en Begijnestraat eerst den gevaarlijken hoofd verkeersweg bij den nog gevaarlijker hoek Zee- straat-Breestraat oversteken dan linksaf langs 't fietspad gaan en dan nogmaals den hoofdver keersweg oversteken om bij de te bezoeken zaak te komen. Men voert van de zijde van het gemeentebe stuur aan, dat al deze nieuwe maatregelen geno men worden ter bevordering van het Veilig Ver keer maar 't komt ons voor dat de uitwerking van deze maatregelen geheel averechts aan de bedoelingen zullen zijn en bovendien tot groote schade van de Breestraat-winkeliers. Nogmaals: werdt er met onze belangen in 't geheel geen rekening meer gehouden? Vergadering Witte Kruis. De afdeeling Heemstede van het Witte Kruis hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Jhr. J. P. W. van Doorn. Medegedeeld werd, dat aan het hoofd der Zuigelingenzorg per 1 Februari aangesteld is mevrouw M. J. AzeeDeinum, kinderarts te Haarlem. De kleuterzorg blijft onder Dr. ten Brugge Cate. Het ledental be droeg op 1 Januari 1938 totaal 662. Uit het magazijn, dat gezamenlijk met 't Wit-Gele Kruis geëxploiteerd wordt, werden aan 298 leden van het Witte Kruis en aan 254 leden van het Wit- Gele Kruis ruim 1200 artikelen in bruikleen verschaft. De E.H.B.O.-cursus was een succes. De tandheelkundige verzorging van het gebit van kleuters (ook In samenwerking met het Wit-Gele Kruis) verliep uitstekend. Er is 'n klein nadeelig saldo, tengevolge van de cursussen. Ook dit jaar zal de muggenbestrijding ter hand wor den genomen. Melkvcrstrekking op scholen. Donderdag avond om 8 uur wordt in het R.K. Verenigings gebouw aan den Heerenweg met ouders het nut van melkverstrekking op scholen besproken. Een soortgelijke bijeenkomst vindt Vrijdagavond in het gymnastieklokaal van de Dreefschool om 7 uur en om half negen plaats. Ontwikkeling werkloozen. Zaterdag wordt voor dit seizoen het laatst in het R.K. Vereni gingsgebouw gelegenheid tot ontspanning aan werkloozen gegeven. Vijftien werkloozen nemen deel aan het examen na den laschcursus. Begin April zullen de geslaagden hun diploma ont vangen. Reclamelezing. Dinsdagavond hield de heer Bibo de eerste zijner serie lezingen over reclame, uitgaande van de Hanze alhier. De belangstelling was goed; ook waren enkele gasten uit de om geving tegenwoordig. De spr. belichtte zijn on derwerp zakelijk, logisch en prettig, zoodat de aanwezigen veel geleerd en evenveel genoten hebben. Gaarne wekken wij de Hanzeleden en anderen op, de beide volgende lezingen te gaan bijwonen. Het loont de moeite. V. V. V. Dinsdag hield de Hillegomsche V. V. V. een vergadering in hotel Sistermans. De voorzitter, de heer C Joh. Bakker Jzn., dankt den secretaris, die van zijn drukke bedrijfsbe- zigheden nog weer wat tijd voor ons heeft moe ten rooven. Besproken worden verder: het opsturen van reclameplaten aan de Tramdirectie voor den a.s. Bloementijd; de abri, door de N.Z.H.T. te plaatsen; het inkomen der subsidie der Kamer van Koophandel; het houden van Rondvaarten door de Bloemenvelden, waartoe besloten wordt etc. Verder komt aan de orde verkeersregeling in de drukke dagen rond Paschen; de regeling der werkzaamheden voor de vreemdelingenont vangst etc. De besprekingen waren hoogstzake- l(jk. Voor het einde der vergadering vraagt de heer P. D. van Mourik het woord. Spreker brengt dank voor de collegialiteit, die hij in de verga deringen gedurende vijf jaren heeft mogen on dervinden, bijzonder cok van den Voorzitter. Hij wordt welda 78 jaar en gevoelt zich gedrongen eervol ontslag als bestuurslid te verzoeken; hij zal echter lid der vereeniging blijven. De Voorzitter dankt den heer van Mourik voor al hetgeen hij voor V. V. V. heeft gedaan en spreekt de hoop uit, dat hij nog lang gespaard moge blijven voor zijn echtgenoote en het mcoie sociale werk, dat hij nog met opgewektheid ver richt. De vergadering onderstreepte met applaus deze woorden, waarvoor de heer van Mourik met eenige sympathieke woorden dank bracht. Hier na sluiting. Het verkocpen van gekleurde bloemen van ge meentewege verboden. De Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur heeft bij 't gemeen tebestuur er de aandacht op gevestigd, dat het in de laatste jaren gebruikelijk is geworden om in den z.g. bollentijd gekleurde narcissen te ver- koopen, narcissen, waaraan door anilinekleur- stoffen een onnatuurlijke kleur is gegeven. Het gemeentebestuur heeft in verband hier mede op initiatief van de Vereeniging voor Bloembollencultuur besloten, dat in de door de gemeentepolitie alhier af te geven vergunningen voor het venten of voor het innemen van een standplaats een bepaling zal worden opgenomen, krachtens welke het verboden zal zijn kunst matig gekleurde bloemen te verkoopen. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes An- tonius, z. van J. P. Sejjsener en F. M. Duin- Steeds hebben wij een goed passende jas in verschillende kwaliteit voor U in voorraad In prijzen van 3.10 - 2.65 - 2.50 IN DAMESJASSEN ONTVANGEN WIJ GE REGELD NIEUWE MODELLEN. V A K kleedingmagazijn hoven Wilhelmina Cornelia Johanna, d. van J. P. Zandvliet en M. A. Warmerdam Hen- drikus Maria, z. van H. M. Zwaneveld en A. Weijers. Getrouwd: P. D. Noest en S. Faas. Overleden: W. Trouwen, m., 78 j. Aantal werkloozen Aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs stonden op 12 Maart ingeschreven 508 werkloozen; dit aantal bedroeg op 5 Maart tevoren 539. Het aantal werkloozen over het zelfde tijdvak in 1937 bedroeg 581. Aanbesteding. Architect W. Kuitems heeft namens de fa. J. H. van Dijk Zn. aanbesteed het bouwen van een dubbele woning aan den Stationsweg alhier. De uitslag was als volgt: De Vries Couzijn 7231; Th. v. d. Hoorn Zn. 7422; E. Schuit f 7425; Daudey Co. (Lisse) 7559; VeenmanVink 8281; C. J. Janssen 8883; C. v. d. Wilden 9125; A. Graper 9294; H. J. Seysener 9380; Nijman Rusman 9645. Het werk is aan de laagste inschrijfster ge gund. Bekwaamheidswedstrijd. Het aantal deel nemers aan den bekwaamheidswedstrijd in het ziekzeeken van Hyacinten in het Veilingsge bouw bedraagt 275. Aan den koppelwedstrijd namen 60 koppels deel. De bloembollenvelden. De velden zijn vrij wel alle van hun dek bevrijd. De bloembollen zijn niet vroeg. De oorzaak daarvan is, dat de winter niet streng is geweest, doch het bleef koud. De z.g. bloemenzondagen zullen dit jaar wel de Paaschdagen zijn. Radio-steunbonnen De radio-commissie voor de uitreiking van steunbonnen aan de werklooze aangeslotenen bij de Radio-Centrale, verzoekt ons te melden, dat hernieuwde in schrijving voor de maand April zal plaats heb ben voor de Centrale Kennemerland en Velsen- Noord op 24 Maart en de uitreiking op 31 Maart; voor de Centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velsen-Noord van 6.307.30 uur. Voor de Centrale Kennemerland is de in schrijving en uitreiking in het stempellokaal in de Lorentzstraat. Voor de Centrale Huisman en v. d. Broek zijn de inschrijvingen op 18 Maart en de uitreikingen op 25 Maart van 7 tot 8 uur bij v. d. Outenaar, Enschedestraat. De Zaandamsche R.K. Jeugdbeweging. Door Gods genade hebben wij hier in de Parochie van Sint Bonifatius een goede jeugdbeweging, welke beweging geleid wordt in de geest van de Ka tholieke Actie, zooals deze gewild wordt door onzen H. Vader den Paus. Van de Parochianen, of zij zelf Vader of Moe der zijn of niet, ondervinden wij een hartelijk medeleven en zonder hun steun, al jaren onder vonden, zou onze beweging niet zóó gevorderd zijn als nu het geval is. Heel graag' zouden wü verder willen komen! Wü komen daarom nu met een beleefde en tegelijk dringende vraag: „Wilt U ook Uw steun aan ons geven?" Waarin deze kan bestaan? 1. Uw gebed voor de Jeugd en de Leiders! 2. Uw belangstelling waar deze gevraagd wordt. 3. Uw financieele steun! Woensdagavond is te Luik een voetbalwed- strüd gespeeld tusschen de Roode Duivels en de Zwaluwen, welke in een niet geheel verdien de 10 overwinning voor de Belgen is ge ëindigd. De Zwaluwen, die op hun reis naar Luik moesten overstappen, vergisten zich in den trein en kwamen hierdoor te laat te Luik aan en... zonder koffers. De wedstrüd begon dus met vertraging, terwül do Nederlandsche ploeg in blauwe shirts van Tilleur speelde. Tijdens de rust echter arriveerden de koffers, zoodat de Zwaluwen in de tweede helft in de oranje truien konden beginnen. De Belgen hebben voor de rust veel meer aangevallen dan de Zwaluwen, zy speelden snel en schoten verrassend veel. De zuiverheid van het schieten evenwel liet nogal te wenschen over. Na elf minuten gaf Henry keurig voor naar Mondele, die met een goed schot Dijkstra passeerde en daarmede, naar later zou blüken, het eenige doelpunt van den wedstrüd scoorde. De Belgen bleven in de meerderheid, maar gaandeweg werden de Zwaluwen beter en na een half uur kon Van de Weyer een hard schot van Bül nog maar net tot hoekschop verwerken. Na de rust speelden onze landgenooten veel beter en vooral veel sneller. Reeds na twaalf minuten moest Van de Weyer eenige malen krachtig optreden voor ge- vaarlüke situaties, welke zoowel Draeger als Ooms schiepen. Onze landgenooten waren nu absoluut veel sterker dan de Roode Duivels, het spel stond op een hooger peil, hun aanval len waren veel talrijker en wat meer gewicht in de schaal legt, ook veel gevaarlüker dan die van de Eelgen. Herhaaldelük moest Van de Weyer handelend optreden, doch het ging hem uitstekend af. Na vüf en twintig minuten ge raakte Bijl geblesseerd en werd toen op de midvoorplaats vervangen door linksbuiten Ooms, wiens plaats werd ingenomen door den VUC'er De Harder. Even later moest ook Van Veen vervangen worden door de Winter (Haarlem). Bü een aanval van de Belgen werd de bal door de hand van Pienter binnen het beruchte ge bied gestopt, maar de scheidsrechter consta teerde „aangeschoten hands" en liet door spelen. Zonder dat de Zwaluwen er in slaagden den stand geüjk te maken, brak het einde aan. Gezien het spel in de tweede helft, hebben oe Zwaluwen zeker een puntenverdeeling ver diend. Bü de Belgen waren van de Wouwer, Henry en Petit de besten, terwül Lamoot heel erg tegenviel, In het Zwaluwenelftal waren geen uitblinkers, maar het was een goed sluitend geheel, dat vooral in de tweede helft voetbal van een uit stekende kwaliteit heeft laten zien. Zooals reeds door ons in het vooruitzicht ge steld, is de oprichting van een R. K. Dam- en Schaakvereeniging te Bennebroek een groot succes geworden. Reeds hebben zich een dertig tal leden opgegeven voor deze onderafdeeling der St. Josephsgezellenvereeniging. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ook ouderen, binder be paalde voorwaarden, als lid kunnen toetreden. Tot naderen datum blüft het correspondentie adres A. Heemskerk, Eikenlaan 4, Bennebroek. Voor bovengenoemde wedstrijden werd te Haarlem de vierde ronde gespeeld, met de vol gende resultaten: C. Heesakkers—J. Draüer 0—2 Jac. BosseP. Balm 2—0 H. Rump—G. Meyssen 2—0 M. HerbenJ. Lucas 20 Het eerste vragen wü altijd. Het tweede zco nu en dan. Het derde voorloopig alvast voor één jaar. Doet ons het genoegen en laat de jeugd leider die U persoonlijk zal bezoeken, U als do nateur of donatrice noteeren en bepaalt zelf daarom een klein of groot bedrag. U hartelijk dankend noemen wü ons Uw dankbare dienaren in Christus: W. G. MINNEBO, Vice-Pr. S. Jcs. Gez. A. v. NOBELEN, Dir. K. J. C. R.K. Voetbal. Voor de VVZ-elftallen is voor Zondag a.s. het programma vastgesteld: WSV 2—WZ 2, 2.30 uur. Vertrek 1.30 uur per fiets vanaf de kerk. VVZ 3India 2, 12.30 uiïr. VVZ 44—PSCK 1, 2.30 uur. ZPC 3—VVZ 5, 2.30 uur. Vertrek 1.15 per auto vanaf de kerk. DEM 4—VVZ 6, 12.30 uur. Vertrek 11.30 uur per auto vanaf de kerk. SVA bWZ a, 1 uur Vertrek 12 uur per fiets vanaf de kerk. WZ gWZ h, 2 lïur. Scheidsr. W. Wybenga. VVZ g speelt in wit shirt. Burgerlijke Stand. Geboren: Sake Peter Frans, zoon van C. Langedijk en M. Buwalda; Simon, zoon van H. Prins en N. Engel; Norma, dochter van M. Rooü en J. M. van der Schaaf; Sientje, dochter van H. van Doorne en Z. Jon ker; Nicolaas Christianus Cornelis, zoon van C. C. Hazenbroek en D. Diederiks; Miesella An- thonia Hillegonda, dochter van D. van der Sluis en H, Krijt; Gerardus Pieter, zoon van J. Daane en J. D. van den Berge; Elizabeth, dochter van M. Hakkers en J. Ippel; Pieter, zoon van G. van Betlehem en G. Nieuwenhuis; Gerrit, zoon van G. van Betlehem en G. Nieuwenhuis; Otto, zoon van G. Kisjes en J. Schut; Maria Johan na, dochter van A. A. Konincks en A. M. Aer- nout; Engellina, dochter van I. Schuur en IJ. Mulder; Albert Jan, zoon van J. Poulaim en C. Karskens; Francisca Adriana Fetronella, dochter van P. F. Randshuizen en M. J. H. A. Gerrese; Geertruida Maria, dochter van F. Kruijver en G. A. van der Horst. Ondertrouwd: P. Langenberg en O. Prins; J. Groot en W. Meinen. Gehuwd: F. J. Andriesse en B. Smit; C. A. Kramer en C. C. ter Wee. Overleden: Hendrina Veldhuizen, oud 98 jaar, wed. van Th. Kuijt; Tjeertske Duüvis, oud 74 jaar, wed. van C. Vet; Gerardus Joseph Vrouwe, oud 19 jaar, ongehuwd; Dieuwertje Verlaan, oud 51 jaar, gehuwd met H. Molenaar; Nicolaas Hendrik Sterel, oud 45 jaar, gehuwd met G. Duin; Jan Stroo, oud 55 jaar, gehuwd met M. C. Bakker; Aaltje Kee, oud 84 jaar, wed. van D. Kruit; Cornelis Dekker, oud 91 jaar, weduw naar van F. L. Schouwstra; WelmoetKuüper, oud 47 jaar, ongehuwd; Gerrit van Betlehem^ oud 2 dagen; Joannes Franciscus van der Vee- kens, oud 65 jaar, weduwnaar van G. Sübrands. OVER: DE AANSLUITING BIJ HET OPENBAAR SLACHTHUIS TE ZAANDAM Geachte Redactie. Naar aanleiding van de voorgestelde gemeen schappelijke regeling van het openbaar slacht huis te Zaandam, verzoeken wij beleefd eenige plaatsruimte in Uw blad om te dien aanzien ook onze meening kenbaar te maken. Het verzoek tot het in het leven roepen van deze gemeenschappelijke regeling is uitgegaan van de gemeente Zaandam en dit verwondert ons niet, daar slechts de gemeente Zaandam bij een dergelijke regeling voordeel heeft. De geschiedenis leert ons,: dat de gemeente Zaan dam een abattoir bouwde, dat voor deze ge meente veel te groot en te duur was. Het gevolg was, dat de exploitatie verlies opleverde. Er is toen door de gemeente Zaandam reeds al het mogelijke in het werk gesteld om de slagers uit de buitengemeenten (Koog a. d. Zaan, Zaan dijk, Wormerveer, Krommenie, Assendelft, Westzaan, Oostzaan, Wormer en Jisp) te bewe gen om in het abattoir te Zaandam te gaan slachten. De slagers in die gemeenten voelden daar echter weinig voor en het was dan ook maar een heel enkele, die in Zaandam ging slachten ■en de exploitatie van het abattoir bleef verlies opleveren. Het is dus niet te verwonderen, dat de gemeente Zaandam niets onbeproefd laat om alle slagers uit den keuringskring te nood zaken in Zaandam te gaan slachten en met de thans voorgestelde gemeenschappelüke regeling zal men trachten dit doel te bereiken. Zou echter deze gemeenschappelijke regeling tot stand komen en zouden dus alle slachtingen in den kring Zaanstreek te Zaandam moeten geschieden, dan zou het openbaar slachthuis te Zaandam daarvoor te klein zün, zoodat uit breiding van dat slachthuis noodzakelijk zou worden. Voor de gemeenten, die nog niet bü het open baar slachthuis te Zaandam zün aangesloten, bestaat daartoe ook geen enkele reden, aange zien in die gemeenten de slagers allen slachten in aan de eischen van de Vleeschkeuringswet voldoende slachtplaatsen. Die eischen zün zeer uitgebreid, waardoor de inrichting daarvan den slagers veel geld heeft gekost. Nog vrü kort geleden zün zij voor de keus gesteld om óf hun slachtplaatsen naar die eischen in te richten (voor zoover dit nog niet het geval was), óf aansluiting bü het abattoir. Het gevolg is geweest, dat vele slagers enkele jaren geleden hun slachtplaatsen hebben moe ten laten verbouwen. Zouden de slagers in de nog niet bü het openbaar slachthuis aangeslo ten gemeenten, thans door een gemeenschappe lüke regeling genoodzaakt worden om in Zaan dam te gaan slachten, dan waren alle onkosten voor niets geweest, omdat de slachtplaatsen dienden te worden gesloten. Zou het echter door die gemeenschappelüke regeling voor de slagers in de buitengemeenten gemakkelüker en voordeeliger worden, indien zü in Zaandam gingen slachten, dan zou er nog iets voor te zeggen zün, doch dit is niet het geval. De bedrijfsonkosten van de slagers in de thans nog niet aangesloten gemeenten zouden aanzienlijk stijgen. Want niet alleen, dat zij hun vee eerst naar Zaandam zouden moeten bren gen ter slachting, maar na slachting moet ook het vleesch van Zaandam weer teruggevoerd worden naar de betrokken slagerij, wat hooge vervoerskosten meebrengt. Ook zouden er ver scheidene slagers zijn, die niet zelf naar Zaan dam konden gaan om daar hun vee te slachten. Zij zouden hun vee moeten laten slachten, hetgeen wederom verhooging der kosten zou meebrengen. Gedeputeerde Staten voeren als motief voor deze gemeenschappelüke regeling aan, dat de vleeschkeuring beter tot haar recht zal komen. Nu vragen wij ons af, zou in alle gemeenten, waar geen abattoir is, de vleeschkeuring niet of niet goed tot haar recht komen, omdat daar in particuliere slachtplaatsen geslacht wordt? Na tuurlijk is dit wel het geval, aangezien anders de Vleeschkeuringswet dergelijke slachtingen niet zou toelaten. Om een goede keuring en de hygiëne te waar borgen, heeft dan ook de Wet de noodige eischen aan de inrichting dier slachtplaatsen gesteld. Dat met minder toezicht kan worden vol staan, achten wü eveneens onjuist (immers het toezicht op de slagerswinkels moet evengoed plaats vinden), doch mocht dit minder kunnen zün, dan zou dit aan den dienst eerst voordeel kunnen opleveren, wanneer met minder perso neel zou kunnen worden volstaan. Uit het laatste abattoir-verslag over 1936 Vr. Zijn er bijzondere bepalingen en voor schriften, betreffende het trouwen in een an dere kerk en in een andere stad, dan waar men woont? Antw. Went u tot den pastoor uwer parochie en tot het stadhuis. Vr. Wat is de kortste weg van Heiloo naar Tiel? Antw. Heiloo, Lïmmen, Wormerveer, Zaan dijk, Zaandam, Amsterdam, Abcoude, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Bunnik, Odük, Werkhoven, Wük bij Duurstede, Rijswük, Zoe- len, Tiel. 112 K.M. Vr. Ik woon in Beverwijk en denk nuj in Haarlem te vestigen. 1. Hoe hoog wordt nu mijn aanslag in de inkomstenbelasting bü een zuiver inkomen van 1853.66, met een kind benaden de 18 jaar? Ik heb in huis een 27-jarige werk looze dochter. 2. Mag ik het onderhoud daarvan in mindering brengen? Antw. 1. Aan Rüksinkomstenbelasting ƒ33.06; aan gemeentefondsbelasting ƒ48.60, totaal ƒ91.66; 2. Neen. Vr. Wanneer is er spreekuur van den Com missaris der Koningin in de provincie Noordhol land. Moet het eerst aangevraagd worden? Antw. Donderdagmorgen. Het behoeft niet te voren worden aangevraagd, maar u doet in alle geval goed per briefkaart met betaald antwoord te vragen of de Commissaris op den door u be doelden dag aanwezig zal zün. Vr. is er op lot no. 064225 van Zonnestraal een prijs gevallen? En op lot no. 1073 van het Wit- Gele kruis? Antw. Op Zonnestraal geen prijs. Vr. wij hebben een dochter van 21 jaar, die tegen onzen zin verkeering heeft. Nu wil zü in de plaats, waar die jongen woont, voor dag en nacht in betrekking om zich zoo heelemaal van ons af te schuiven. Moeten we dat nu zoo maar toelaten? Antw. Daaraan zult u wettelük niets kunnen doen. Vr. Heeft de trekking van de loterij ten bate van de R.K.S.V. Onze Gezellen al plaats gehad? Zoo ja, is er op lot no. 1920 een prijs gevallen? Antw. Wü kregen geen trekkingslyst toegezon den en weten ook niet of de trekking reeds heef: plaats gehad. Vr. Heeft een wasscherü het recht, bij het niet-betalen van een rekening de wasch in te houden? Zü had in geen maanden een rekening gepresenteerd, en kwam daarna ineens met een groote rekening en hield meteen de wasch in. Nu is er een gedeelte van de rekening geaccep teerd, doch de wasch is daar gebleven. Mag de wasscherij eigen rechter zün? Antw. Neen. Vr. Hoe krügt men olievlekken uit een effen 'cocos-looper? Antw. Met petroleum-aether. Vraag uwen drogist. Een onzer lezers deelt ons mede, dat het adres van mevr. de wed. Ph. Loots thans is: Oorsprongpark 1, Utrecht. Vr. De kanarie raakt zijn veeren kwy't en hee'ft een geheel kale nek. Ik geef hem dage- lüks beschuit met lauwe melk. Wat is er aan te doen? Antw. De kanarie lüdt waarschijnlijk aan vo- gelmijt. Reinig de kooi met kokend water en geef den vogel gelegenheid tot baden. Geef bij het gewoon voedsel dagelijks een stukje vogel biscuit of beschuit in melk. Vr. Is lot no. 69, serie 871 van den R'damschen Schouwburg al uitgeloot? En serie 06, 071, no. 001 van Beialdigend la Massoi Roma 1838? Antw. Neen. Vr. Mijn eiken linnenkast slaat steeds wit uit. Wrijven met was helpt niet. Wat is daaraan te doen? Antw. Uw kast staat waarschijnlijk te voch tig. Een drogere plaats is de eenigste remedie. Vr. Kan men eieren goed houden, als men ze in stukjes courant gewikkeld en daarna in een houten kist gelegd heeft? Hoelang zijn ze dan nog goed om ze zacht te kunnen koken? ,rl Antw. Neem versche eieren. Wasch ze schoon."' Zie na of de schaal geheel gaaf is. Leg de eieren laag in laag in een inmaakpot met een laagje gebluschte kalk. Schenk er zooveel water op, dat de eieren flink onderstaan. Vr. Mag een patroon het loon inhouden van een dag, waarop een broer trouwt? Mag hij het loon inhouden voor een dag, welke een paar noodig heeft om in ondertrouw te gaan? Moet de betrokken persoon dadelijk na den onder trouw het werk weer hei-vatten? Mogen dan de twee verzuimde uren worden afgetrokken? Antw. De patroon is, volgens de wet, alleen verplicht vrijaf te geven bij bevalling van zün echtgenoote, zoomede het overlijden en de be grafenis van een zijner huisgenooten of van een zijner bloed- of aanverwanten in de linie onbe paald in den tweeden graad der zijdlinie. Ver der de uitoefening der kiesbevoegdheid. Vr. Is lot no. 32, serie 5420 van 't Lands weer baarheid al uitgeloot? Waar kan ik den even- tueeler. prijs gaan innen? Antw. Niet uitgeloot. Vr. Is het mogelijk, dat een buiten-echtelijk kind bij het huwelü'k van vader of moeder z.g. geëcht wordt? 4 Antw. Ja, wendt u voor meer inlichtingen tot den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. blijkt ons, dat dit personeel bestaat uit een directeur, een adjunct-directeur (bij-betrek king), een keuringsveearts (bü-betrekking), een boekhouder, een opzichter-keurmeester, drie keurmeesters, een machinist, een hulp-machi nist, vier slagers en een werkster. Een of meer van deze menschen zouden dus moeten worden ontslagen, wil het mindere toezicht ook maar eenig resultaat afwerpen. Wij betwijfelen of zulk een ontslag van de gemeenschappe lijke regeling het gevolg zou zijn. Tenslotte brengen Gedeputeerde Staten nog de volksgezondheid in het geding. Gehjk wü hiervoren reeds hebben betoogd, is de hygiëne door de door de Vleeschkeuringswet gestelde eischen volkomen gewaarborgd en daarmede ook de volksgezondheid. Het is derhalve onze meening, dat een ge meenschappelijke regeling voor de buitenge meenten geen zin heeft. DE THUIS-SLACHTENDE SLAGERS Versche visch: tarbot 1.00 tot 0.80 per kg., tong 1.08 tot 0.73 per kg., griet 28.tot 21.per 50 kg., groote schol 19.tot 17.per 50 kg., mid del schol 19.tot 18.per 50 kg., zetschol 26.— tot 24.per 50 kg., kleinschol 21.tot 7.40 per 50 kg., bot 7.50 tot 3.20 per 50 kg., schar 7.tot 3.60 per 50 kg., tongschar 36.tot 16.per 50 kg., poontjes 4.40 per 50 kg., groote gul 9.tot 5.70 per 50 kg., wüting 4.40 tot 2.30 per 50 kg.. kabeljauw 48.tot 12.50 per 125 kg., leng 2.50 tot 1.80 per stuk. IJMUIDEN, 17 Maart Trawlers: Amstel- stroom 75 manden f1470—, Ulver 180 manden f1880.—, Clasina Luther 430 manden f2590— Loggers: KW 76 1300.—, KW 18 110.—, KW 4 970.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 18 Maart 4.26 0.08 4.42 19 Maart 4.58 0.42 5.15 20 Maart 5.34 1.15 5.52 21 Maart 6.08 1.52 6.27 22 Maart 6.41 2.27 7.04 12.26 12.58 1.34 2.08 2.41

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2