Gij kiest zelf uw ziekenhuis BUICK-CHEVROLET Haarlem, 17 Maart DONDERDAG 17 MAART 1938 Het orgel in de Groote Kerk r +J& Houdt voet bij stuk, het is uw recht Enkele onsympathieke feiten Amsterd. Rijtuig-Mij. N.V. AGENDA Kort en volledig PAASCHTOURNOOI VAN R.K. SCHOLEN DE Inschrijving sluit 19 Maart EEN DOMME JONGEN Iets voor inspecteur Berentsen Pastoor Thomann t :'S STENO TYPEN TALEN BOEKH. KOSTELOOS PROCEDEEREN De kantonrechter laat zich voorlichten GOUDEN PROFESSIEFEEST Programma Radio-centrale De man van de Electrische Centrale HOE IS HET MOGELIJK DAT JIJ NOG NOOIT VAN VAN BREEMEN'S ANTHRACIET GEHOORD HEBT 11 VERKENNERS IN HET KLEVERPARK Geslaagde propaganda- bij eenkomst te Directeur van den Geneeskundigen Dienst strijdt voor vrije keuze en is in staat overtreders te straffen De Amsterdamsche regeling Verblindend zonlicht BURGERLIJKE STAND Over eischen en waardigheid HAARLEMSCHE RECHTBANK Poolsche inbreker van klein formaat Geestelijke opgelicht Botergeknoei EEN, TWEE DRIE.... KLAVERAAS In een cafeetje te Sassenheim Alle modellen 1938 voorradig „Official Dealer voor Haarlem, Overveen, Bloemendaal, Sant poort en Velsen" SHOWROOM EN WERKPLAATSEN PLEIN 21 - HAARLEM - TEL. 11198-10338 Bioscopen 18 Maart Bioscopen STAD Wij hebben een dezer dagen vermeld, dat het Orgel in de Groote Kerk aan de Groote Markt Öit jaar tweehonderd jaar oud is. In 1736 werd opdracht tot den bouw gegeven en in 1738 was het voltooid. Twee jaar geleden heeft de stads- organist, de heer George Robert, een poging êedaan om een jubileumfonds te stichten om daaruit de hoognoodige reparaties en verbete- hngen van het orgel te bekostigen, maar de bij dragen zijn niet overvloedig geweest en thans ^ordt het idee geopperd, dat de gemeente Haar lem dan mede de kosten van verbetering zal dragen. Al of niet met medewerking van het Werkfonds. „Is het geen scheeve verhouding", zoo luidt h passage in een ons ter publicatie toegezonden stuk, „dat de gemeente Haarlem de reparatie bekostigt van het orgel in een Ned. Hervormde Kerk? Wij dat zijn alle belastingbetalers dragen bij in de kosten van restauratie van tal van oude, bijna alle protestantsche kerkgebou wen. Goed, het zijn kunstwerken en wij zijn aan de historie misschien verplicht ze naar beste kunnen te conserveeren, maar een orgel bouwen en onderhouden voor een godsdienstige Gemeente lijkt wel op ontoelaatbare bevoorrech- htig. Als ik mij niet vergis, betaalt de gemeen te Haarlem ook zelfs den organist en zelfs nog 'n hulporganist van de kerk. Welke rechtsgrond is daarvoor?" De vraag van inzender is interessant genoeg 0fn hier wat uitvoeriger te worden behandeld. In het kort komt de zaak hierop neer, dat het Orgel in de Groote Kerk eigendom is van de gemeente Haarlem en dat het daarom logisch Geacht wordt, dat de gemeente voor dat orgel telf de organisten benoemt, één hoofdbespeler en e®n hulporganist. Voor het gebruik, dat de Ned. Kerv. Gemeente van het Orgel maakt, betaalt aan de gemeente de som van f 600.per jaar voor de toestemming om in de kerk orgel concerten te geven, betaalt de gemeente aan het kerkbestuur dan weer de som van f 250. h'eze bepalingen steunen op een overeenkomst, Welke tusschen de Ned. Herv. Gemeente en de Gemeente in het jaar 1817 is aangegaan. Toen in het jaar 1736 opdracht werd gegeven '°t den bouw van het tegenwoordige orgel, ston den er in de Groote Kerk drie kleine orgels, Welke echte in een ver van fraaien toestand Ver keer den. Het gemeentebestuur gaf toen het v°ornemen en den wensch te kennen, één groot 0r8el te bouwen. Wat daarvan de reden was, is °Us niet bekend. Misschien wilde het gemeente bestuur aan het reeds toen veel door vreemde- hugen bezochte Haarlem een groote attractie Seven in den vorm van een mooi orgel. Mis- Schien werd de Groote Kerk beschouwd als een 2eer geschikt punt om dergelijke bespelingen te Seven. In dien tijd namelijk stonden de deuren van de Groote Kerk aan de zijde van de Oude Groenmarkt en aan de zijde van de Rivier- v'Schmarkt den geheelen dag open en wie zich van de Jansstraat naar de Warmoesstraat teoest begeven liep door de Groote Kerk heen. Ket was een veel gebruikte passage. Velen zul ten daar dan ook wel even vertoefd hebben en 2°o kunnen wij ons voorstellen, dat orgelspel haar een aangename en zeer op prijs gestelde ^tractie was. Onbegrijpelijk was het besluit van het gemeentebestuur om daar een stads adel aan te brengen dus niet. De gemeente zelf had echter geen geld. Er werd toen een orgel tends gesticht van f 50.000, waarvan f 20.000 Werden bijgedragen door den Krijgsraad en 130.000 door regenten van het Proveniershuis a's kwijting van hetgeen de stad voor deze in- celling had gedaan. Zoo kwam het gemeente bestuur van Haarlem in 't bezit van zijn orgel h* de Groote Kerk. Hoe de eerste regelingen tusschen de Nederl. Herv. Gemeente, eigenaresse van de kerk, en 't Gemeentebestuur betreffende het gebruik van 't °r8el gedurende de godsdienstoefeningen luid- hen, is ons niet bekend, doch in 1817 kwam een hieuwe en thans nog van kracht zijnde overeen komst tot stand. Art. 5 daarvan „erkent den ge helen eigendom van 't orgel aan de stad" met hat gevolg, dat dezelve dan ook, met het gehee- raadslagingen werd deze motie, op het kantje af, verworpen met 16 tegen 15 stemmen. Nu het orgel moet worden gerestaureerd, dient o.i. allereerst de vraag te worden beantwoord of de gemeente Haarlem nog op eigen kosten in de Groote Kerk een orgel dient te hebben, of tegenwoordig de omstandigheden niet anders zijn dan in 1736 en of het vreemdelingenbezoek in Haarlem nog behoefte heeft aan de attractie, welke in het bezit van dat orgel gelegen is. Mocht deze vraag ontkennend worden beant woord (b.v. omdat de gemeente thans een prachtig orgel bezit in de gemeentelijke Concert zaal, het voormalige Paleis voor Volksvlijt- orgel) dan zou zij het orgel in de Groote Kerk onder bepaalde voorwaarden aan de Ned. Herv. Gemeente kunnen afstaan. Meteen zou zij dan geen behoefte meer hebben aan de aanstelling van stadsorganist met hulporganist. Mocht de raad echter van oordeel zijn, dat Haarlem een zijner weinige attracties niet prijs behoort te geven en het geld voor restauratie van het orgel voteeren, dan zou er in alle geval reden zijn om de overeenkomst van 1817, welke op verschillende punten uit den tijd is, te herzien. Wij meenen hiermede de vraag van inzender te hebben beantwoord. Het zal interessant zijn om t.z.t. de meening van den Raad hierover te vernemen. De secretaris der commissie, welke bovenge noemd tournooi organiseert, vestigt er de aan dacht op van de onderwijzers, dat aangezien er nog vele inschrijvingen ontbreken, deze voor 19 Maart a.s. in het bezit moeten zijn van den heer J. P. Ferdolage, Binnenweg 210, Heemstede. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur had een aanrijding plaats op den Heerenweg te Heem stede. De 10-jarige wielrijder N. T. reed daar ter hoogte van het R. K. Vereenigingsgebouw rechts van den weg. Aan den overkant ontdekte hij zijn vriendje en stak zonder zich om het verkeer te bekommeren, over, met het gevolg dat hij midden op den weg aangereden werd door een auto, bestuurd door mevr. N. C. V. uit Den Haag. Na de aanrijding reed de auto tegen een rechts van den weg staanden boom, waar door de bestuurster een ernstige hoofdwonde be kwam en op dokters advies is overgebracht naar een ziekenhuis te Haarlem. Het jongetje kreeg een bloeduitstorting in zijn linkervoet en is per taxi naar zijn woning vervoerd. De auto, die zwaar beschadigd werd, is naar een garage gesleept. In de kapel van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem is hedenmorgen om 9 uur door rector J. P. van Zon een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust van pastoor H. Thomann, oud-pastoor van Lisse. Voor de laatst gehouden examens slaagden 68 van onze candidaten. UAfinF'Q FR- HALSSTR. 1 SVSUUKll TELBF. 14624 HET TOONAANGEVENDE INSTITUUT TE HAARLEM Het Deo-koor zong de Gregoriaansche ge zangen. Verschillend© geestelijken uit Haar lem en Omstreken en secretaris H. Agterof wa ren bij de plechtigheid aanwezig. Vanmiddag om half vier zal het stoffelijk overschot van Haarlem naar Lisse worden overgebracht. Het kerkbestuur der St. Agatha- parochie zal met kapelaan van Ingen, die den pastoor van Lisse wegens ziekte vertegenwoor digt, den stoet begeleiden. De kantonrechter te Haarlem, mr. Th. F. Raedt, heeft Woensdagmiddag een commissie geïnstalleerd, welke hij heeft samengesteld om een rapport uit te brengen naar de inkomsten en behoeften van de verschillende groepen van arbeiders en kleine middenstanders in verband met de op 1 Nov. 1937 in werking getreden wet op het kosteloos en tegen verminderd tarief procedeeren. Door deze wet is n.l. de beslissing omtrent kosteloos of tegen verminderd tarief procedeeren gelegd in handen van den rechter, die zulks beslist naar het inkomen en den ge zinstoestand van den rechtzoekende. Daar ech ter normen daaromtrent ontbreken, heeft de kantonrechter vertegenwoordigers der verschil lende sociale groepen uitgenoodigd om hem van voorlichting omtrent behoeften en levensstan daard in verschillende groepen te dienen, welk rapport dan tot leidraad kan dienen. Tot leden der commissie zijn benoemd de hee- ren; A. Mans (Haarl. Bestuurdersbond)G. Sch'olte (R.K. Volksbond), E. Overbeek (Chr. Bestuurdersbond), J. v. de Wateren (Bestuur dersbond Haarlem), en J. G. van Kessel (voor kleine zelfstandigen) Tot voorzitter is benoemd mr. H. O. Drilsma, advocaat en procureur te Haarlem en adviseur van het Districtsbureau voor Arbeidsrecht. Zoowel de kantonrechter als de vertegen woordigers der vakbonden stelden dit contact tusschen rechterlijke macht en vertegenwoor digers der rechtzoekenden ten zeerste op prijs en spraken de hoop uit, dat de commissie een vruchtbaren arbeid moge verrichten. Desamen- stelling van het rapport, zal, in verband met de te verrichten werkzaamheden wel geruimen tijd duren. Op Zaterdag 19 Maart a.s. feestdag van den H. Joseph hoopt de Eerwaarde Zuster Maria Beatinie, in de wereld mej. M. Roozen uit Over- veen, in het Moederhuis van de Vereeniging der Zusters van Liefde te Tilburg, den dag te her denken waarop zij vóór vijftig jaar haar plech tige kloostergeloften heeft afgelegd. Vrijdag 8 Maart Programma 1: Hilversum 2. Programma 2: Hilversum 1. Programma 3: Keulen 8.00, Parijs Radio 9.20. Parijs Radio 10.35, Radio PTT 12.05, Ned. Brussel 12.20, Keulen 1.35, Radio PTT 2.20, Pa rijs Radio 3.05, Keulen 3.20, Droitwich 4.20, Keu len 4.50, Pr. Brussel 5.20, Keulen 6.20, Pr. Brus sel 8.20, Boedapest 9-20, Weenen 9.40, Keulen 10.50, Parijs Radio 11.20, Programma 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Regional 10.35, Droitwich 5.20, London Reg. 10.50, Droitwich 11.35. Programma 5: Van 8.00 tot 7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Sing a new song, 2. Drink up; 3. Pullman Porter Sam; 4. La Sieti'era; 5. Caravan of dreams; 6. My dog loves your dcg; 7. The click of her heels; 8. I'll strand by; 9. Sin ti; 10. I do like to see; 11. Mi Ma drid; 12. Here's to you and love; 13. The clouds will soon rould by; 14. Spanish love; 15 So nice; 16. Sweetheart let's g'row old! together; 17. You'r ein Kentucky; 18. Tus ojos Negros; 8.tot 12.Diversen. De man, die met zijn uniformpet, met de initialen E. C. (Electrische Centrale) in Bloe- mendaal opereerde en reflectoren tegen zeer hooge prijzen trachtte te verkoopen, is er in geloopen en door de politie ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Ir. de bibliotheek naast de Kleverparkkerk werd een propaganda-avond gehouden van de verkenners en welpen der St. Franciscus-groep. Naast vele ouders waren aanwezig de heer Chr. v. d. Bilt, oud-lid der Tweede Kamer, de heer Chr. Vintges, oud-inspecteur der St. Vincen- tiusscholen te Amsterdam en de parochie- geestelijkheid. De aalmoezenier, pater Louwe, herdacht in zijn openingswoord zijn voorganger pater Dek kers, die zooveel voor de parochie heeft ge daan. God moge hem daarvoor het loon ge schonken hebben. Spr. zette dan de beteekenis van de jeugdactie en van het vereenigingsle- ven uiteen, waarbij hij erop wees, dat het pa rochiehuis even noodzakelijk is als het kerk gebouw. Hopman v. d. Meij hield een causerie over de wijze, waarop de jongens van veertien en vijf tien 'jaar naast de opvoeding van vader en moeder in de verkennerij tot flinke kerels ge maakt worden. Hij gaf antwoord op de vragen, wat het doel van de horde is, hoe de verhou ding is tusschen welpen en leidsters, de taak van de ouders etc. Uitvoerig ging hij daarbij in op de verschillende methoden, die bij het werk worden toegepast. Verkennen, aldus spr., is meer dan spel, het is verdieping van de Katho lieke levensopvatting, het verheft den jongens geest. Daarna sprak nog Akeela de Veijn van Hoogewerf, die vooral het weipenwerk nader belichtte en staaltjes uit de praktijk naar vo ren bracht. Aan het einde van dezen zeer geslaagden avond sprak pater Louwe een dankwoord, waar bij hij de sympathie en den steun van de pa rochianen vroeg. onderhoud daarvan, zoowel als met de bezol- ö'ging en aanstelling van beambten bij hetzelve eh de bewerking daarvan benoodigd zal belast kijven, zonder dat vanwege kerkmeesteren in 'Un qualiteit tot dit een of ander iets zal be hoeven te worden bijgedragen dan alleen een Sorh jaarlijks van f 600.als een recognitie voor het vrije gebruik, dat de gemeente bij haar °Penbare godsdienstoefeningen van het voor- Geschreven orgel heeft". Zwart op wit staat hier dat de gemeente Haarlem het orgel in de Groote Kerk niet alleen onderhoudt, maar dat ook de organisten aanstelt en bezoldigt. Dit 'aatste brengt nog de eigenaardige noodzake- hjkheid mede, dat als stadsorganist steeds een hd van de Ned. Hervormde Kerk moet worden hohoemd en dat b.v. een Katholiek, al zou hij beroemdste organist ter wereld zijn, geen kans 2°ü hebben te worden benoemd, omdat 't kwa- jhk aan te nemen is, dat iemand anders dan een lc' van de Ned. Herv. Gemeente de godsdienst oefeningen in de Groote Kerk zou kunnen be reiden. ®r zit natuurlijk iets scheefs in deze positie. °en in het jaar 1912 dan ook door het bedan- Jteh van den toenmaligen stadsorganist, den eer Ezerman, in den gemeenteraad de benoe- van een nieuwen functionaris aan de orde v''am, diende de heer mr. Thiel met de heeren ^chram, Modoo, Bregonje, Slingenberg en Kleij- 'tenberg een motie in, waarin B. en W. werden ^'tgenoodigd in overleg te treden met Kerk- V°°gden der Ned. Herv. Gemeente, ten einde met Wijziging van de overeenkomst van 1817 een re geling te verkrijgen, waarbij de bemoeiing der Gupeente Haarlem met de bespeling van het bovengenoemde orgel zich niet uitstrekt tot de erkdiensten. Na langdurige en herhaalde be- De dokter van den onbemiddelden pa tiënt acht het raadzaam een specialist te laten komen. In de meeste gevallen Iaat men het aan den medicus over, wie daar voor gekozen zal worden. De specialist komt en acht overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk. Welk ziekenhuis? De patiënt zegt b.v. Mariastichting, maar de specialist vindt een ander ziekenhuis beter, omdat hij daaraan gelieerd is. En de pa tiënt stemt toe en komt niet terecht waar hij thuis hoort. Wij hebben niet het recht om te generali seeren en hier zwart op wit te zetten, dat de vrije specialist- en ziekenhuiskeuze in de prak tijk van weinig waarde is. Wij hebben echter wel alle reden om er op te wijzen, dat deze regeling al te dikwijls in de verdrukking komt. Er zijn voorbeelden te over en twee in het parochieblad „Credo" gesignaleerden staan onomstootelijk vast. We laten ze hier volgen: Een moeder hoort, dat haar pasgeboren kind onmiddellijk moet worden opgenomen in een ziekenhuis. De behandelende verloskundige noemt een niet-katholieke inrichting, die door- de moeder niet wordt gewenscht. Vinnig wordt geantwoord: „Wat is voor u van meer belang: het leven van uw kind of een roomsch ziekenhuis?" En angstig voor het levensgevaar- van haar eerste kind, stemt de moeder toe. Is dat vrije keuze? Iemand vraagt voor zijn vrouw bij een plot seling geval opname in een katholiek zieken huis. De behandelende specialist verzekert, dat dit niet mogelijk is, daar hem in die katho lieke inrichting geen operatiekamer ter be schikking staat. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat er wel een operatiekamer ter be schikking stond, doch dat meer persoonlijke kv/esties den doorslag gaven. De directeur van den gemeentelijken genees- kundigen dienst, Dr. W. B. Smit, was zoo wel willend ons een onderhoud over deze teere kwestie toe te staan. De directeur was verontwaardigd, toen hij de voorbeelden las en hij wees er met nadruk op, dat zulke handelwijzen beslist ontoelaatbaar zijn na het totstandkomen van de gemeente lijke overeenkomst inzake klinische hulp bij raadsbesluit van 22 Juli 1936. Op dien datum werd de vrije specialisten- en ziekenhuiskeuze nadrukkelijk vastgelegd voor de patiënten, die geheel of gedeeltelijk van wege de gemeente verpleegd moeten worden. Vergoedingen werden in een verordening vast gelegd, maar ook werd een heel belangrijk ar tikel ingelascht. Dit luidt: Partij ter andere zijde (de gemeente) verplicht zich geen vergoeding wegens be handeling in een ziekenhuis te geven aan die specialisten, die aan een richtige toe passing van de vrije keuze hun medewer king niet verleenen. „Ik heb dus een wapen in mijn hand," aldus Dr. Smit, ik heb de bevoegdheid om een over treder te straffen, maar nu doet zich de eigen aardigheid voor, dat ik de kans niet kiijg. Ik weet, dat er nog dikwijls tegen de vrije keuze gezondigd wordt, eenige malen onderzocht ik een geval, maar toen de patiënt de beschul digende verklaring moest afleggen, bleek hij, of zij, precies te willen wat de specialist wil de. Psychologisch is dat heel goed te verkla ren; de specialist is de groote Heelmeester en wat hij zegt is wet, de patiënt is hem onder danig. Dit vertrouwen in een specialist is ge lukkig, maar hij moet het dan ook waardig toonen en niet met uitvluchten zijn doel trach ten te bereiken. In Amsterdam heeft men deze regeling: wie aantoont, dat hij Katholiek is, gaat naar het O. L. Vrouwe Gasthuis, wie bij een Christelijk Door verblinding van de zon reed een auto mobilist uit Bloemendaal gisterenmiddag een acht-jarigen jongen uit Santpoort aan op de Vinkebaan. De jongen kwam onder den auto terecht en kreeg ernstige wonden aan hoofd en armen, terwijl hij zijn sleutelbeen brak. Dr. Mansholt, die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer overbrengen naar de Maria-Stich- ting. Ondertrouwd 17 Maart: J. Bijvoets en E. M. C. A. Heerschop; W. P. van Eek en W. Ver- kruissen; J. Groen en S. de Vries. Getrouwd 17 Maart: D. A. Holland en P. van der Schoot. Geboren: d. van M. W. A. J. v. d. Wiel— Rademaker; d. van G. Duk—Smit; d. van M. Buiskool—de Beer; d. van G. Oostrom—Lamem. Overleden: J. H. Kolk, 80 j., KI. Heiligland, R. Prent, 77 j., Ged. Schalkburgergracht; H. J. Ph. Thoman, 81 j., M. v. Heemskerkstraat; J. J. Trentelman, 63 j., Gijsbrecht v. Aemstel- straat. Kerkgenootschap is aangesloten, gaat naar een Christelijk Ziekenhuis, wie Israëliet is gaat naar zijn gasthuis en wie zonder godsdienst is gaat naar het Binnengasthuis of anderszins. In zekeren zin is er dus geen vrije keuze, want een protestant-christen kan niet naar het O. L. Vrouwe Gasthuis als hij dit zou wen- Nieuwe Haarl. Cour. Stad IX schen. Onze Haarlemsche regeling is dus beter, maar brengt ook moeilijkheden. Wij hebben geconstateerd, dat het aantal verpleegdagen in het St. Elisabeths Gasthuis in 1937 terugliep, wat betreft patiënten, die voor gemeenterekening moesten worden opge nomen. Het lijstje is aldus: Totaal aantal verpleegdagen patiënten voor rekening van de gemeente: St. Elisabeths Gasthuis 41242 (algemeen). Mariastichting 44079 (katholiek) Diaconessenhuis 36756 (prot.-chr.). In 1936 waren deze cijfers resp. 46533, 3339j; en 42121, een gevoelige achteruitgang voor het Groote Gasthuis en een opmerkelijke stijging voor het Diaconessenhuis. We kunnen daaruit verschillende con clusies trekken, maar vast staat, dat outillage en behandeling in het St. Elisabeths Gasthuis (een gemeentelijke instelling) vol komen in orde zijn en dat bij de vrije keuze nooit bepaald gezegd wordt: „Niet in het groote gasthuis". Dr. Smit houdt dus ook krampachtig vast aan de gegarandeerde vrije ziekenhuiskeuze. De patiënt is de baas, hij kan eischen, dat hij naar een katholiek ziekenhuis gebracht wordt, hij moet zich niet omver laten praten door een dokter of specialist. Dat kan inderdaad wel eens een conflict veroorzaken en daar is men bij spoedgevallen nu juist niet voor gedispo neerd. Zoovelen zijn heelemaal in de war, als er een spoedopname geboden wordt, ze onder werpen zich onvoorwaardelijk op het kritieke moment en later gaan ze hun nood klagen. Dat is niet de methode. De gemeentelijke ge neeskundige dienst staat volkomen aan hun zijde, kent strafmaatregelen en zal ze toepas sen als het mogelijk is. Wanneer ieder voet bij stuk houdt zullen gevallen als in het begin van dit artikel genoemd spoedig niet meer te signa- leeren zijn. Overigens lijkt het ons volkomen in strijd met de waardigheid en de roeping' van den medicus, dat. hij oneerlijke argumenten zou gebruiken om een bepaalden specialist of een bepaald ziekenhuis er „door te drijven". Helaas, er blijken uitzonderingen te zijn..,. In den nacht van 26 op 27 Januari heeft een Pool ingebroken in een huis aan de Jans straat. Door een tuimelraam boven de voor deur had een handlanger van hem zich toe gang verschaft, waarna voor hem de voor deur ontsloten werd. Hij werd al zeer spoedig na het bekend wor den van de inbraak in Amsterdam aangehou den, dank zij voortreffelijk werk van de Haar lemsche recherche. Een tolk vertaalde voor de rechtbank 't on verstaanbare Poolsch. De winkelier, als getuige gehoord, verklaar de, dat hij des morgens de voordeur ontsloten vond, het tuimelraam stond eveneens geheel open, terwijl in de benedenkamer alles over hoop was gehaald. Buiten een horloge was nog verdwenen een eind worst, een flesch bessensap en een blik sardientjes. Een hoofdagent van politie had het onder zoek geleid. Op de houten lijst boven het tui- melruim vond hij een vingerafdruk, evenals op een koektrommel, welke afdrukken over eenkomen, met de vingerafdrukken van ver dachte. De officier van justitie trok de beweringen van verdachte over zijn handlanger in twijfel. De man leidde een eigenaardig leven. Meestal was hij des nachts afwezig, wat hij dan deed bleef een raadsel. Volgens inlichtingen uit Warschau hebben wij hier te doen met een kruimeldief. Spreker eischte een gevangenisstraf van 1 jaar. met aftrek van preventief. De man bleek reeds 10 maal veroordeeld te zijn, hoewel hij van verschillende veroordeelin gen niets zeide te weten. De verdediger, mr. R. van Leyenhorst, vroeg of verdachte zijn handlanger behulpzaam was geweest bij het stelen. Verd.: Ik kan het mij niet herinneren. Ik had nogal veel gedronken. Pres.: Wat dronk hij? Verd.: Twee flesschen wijn. Pres.: Dat moet bessensap geweest zijn. Verd. houdt vol, dat een zekere Schmidt de hoofdrol heeft gespeeld. De raadsman bepleitte vrijspraak, subs, cle mentie. Bij de stukken van overtuiging bevond zich ook de leege bessensapflesch. Verd. verklaarde, dat hij van den inhoud daarvan zoo dronken was geworden. Uitspraak 31 Maart. Een 26-jarige bakker, geboortig uit België, had op 26 November een geestelijke f 20.ge vraagd, zoogenaamd om een lamp te koopen, die hij noodig had om filmvoorstellingen in Limburg te geven, waarmee hij zich in zijn on derhoud zou kunnen voorzien. Later kwam hij nogmaals terug, nu om f 12.50 los te krij gen. Hij had voor het geld in het geheel geen lamp gekocht. De kapelaan getuigde, dat hij den man had willen helpen. Voor het bedrag van f 20.had de man een kwitantie geteekend. Doch toen verd. de tweede maal kwam en nog eens f 12.50 vroeg, omdat hij anders de lamp niet zou kun nen krijgen, kreeg de kapelaan achterdocht. De officier van justitie kwalificeerde verd. als iemand, die teert op den liefdadigheidszin van zijn medemenschen. Spr. eischte zes maan den gevangenisstraf met aftrek van preventie ve hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. J. H. van Wijk, concludeerde tot vrijspraak, bepleitte subs, een voorwaardelijke veroordeeling. De rechter sprak wel over een poging tot ontvluchting, doch spr. legde uit, hoe dat in zijn werk was gegaan. Verd. wachtte in de gang op een mededeeling, toen dhi bode hem valsch toeriep, dat hij in het gebmiw niets te maken had en de straat op moest. Het is nogal begrijpelijk, dat verdachte zich zulks niet twee maal liet zeggen. Het verzoek van den verdediger om den ver dachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, werd door de rechtbank van de hand gewezen. Uitspraak 31 Maart. Een vroegere employé van de melkfabriek „Hafam", thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, had in den loop van de jaren 1936- 1937, groote hoeveelheden boter verduisterd, die hij als chauffeur van de fabriek naar Zandvoort vervoerde. Hij bracht die boter naar verschil lend melkboeren, die zich voor heling hadden te verantwoorden. Door het groote vertrouwen, dat de directeur zijn bedienden schonk, lqan het gebeuren, dat deze chauffeur langen tijd achtereen boter verduisterde, zonder dat er iets van gemerkt werd. Als getuige gehoord verklaarde de directeur, dat het bedrijf zich niet leende voor een zeer nauwkeurige controle. De Officier van Justitie was van meening, dat hij daardoor wel een zeer groote verant woordelijkheid op zich laadde. Met dit volko men gebrek aan controle, waardoor de gelegen heid tot verduistering zoo verleidelijk groot was, wilde de Officier bij zijn eisch rekening hou den, die 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief luidde. Mr. B. W. Stomp, de verdediger, pleitte op juridische gronden vrijspraak, subs, een straf, die gelijk was aan het voorarrest. Daarna kwam een der melkslijters, die boter van den chauffeur voor ver onder den prijs hadden gekocht, in het verdachtenbankje. Hij was de aanleiding geweest tot het geheele misdrijf, daar hij den chauffeur gevraagd had of deze geen zeer goedkoope boter zou kun nen verschaffen. De als getuige optredende directeur der melk fabriek, verklaarde, dat het hier een zijner oudste klanten gold. Verdachte en zijn broer, die zich ook aan heling heeft schuldig ge maakt, waren blij toen het eindelijk uitlekte en direct hadden ze alles gedaan om de schade te vergoeden. De Officier eischte tegen beide verdachten eveneens 4 maanden gevangenisstraf. Mr. F. v. d. Goot pleitte clementie. Uitspraak 21 Maart. Twee Haagsche kooplieden, de gebroeders L. H. L. en G. L., waren wegens het gelegenheid geven tot hazardspel in een cafeetje te Sassen heim door den politierechter te 's-Gravenhage veroordeeld tot een gevangenisstraf van ieder zes maanden. Aanvankelijk hadden ze ontkend, doch in hoo- ger beroep voor het Haagsche gerechtshof, ga ven ze toe in 't bewuste cafeetje het spel: een, twee, drieklaveraas, te hebben laten spe- len. De procureur-generaal heeft bevestiging van het vonnis van den politierechter gevorderd. Het Hof, arrest wijzend, heeft een gedeelte van de opgelegde straffen, n.l. vier maanden, voorwaardelijk opgelegd, de overige twee maan den onvoorwaardelijk. Gebouw St. Bavo: 8.00 uur: R.K. Raadsleden. 8.00 uur: Excelsior. 8.00 uur: St. Bavo-woningbouwvereeniging. 8.00 uur: Esperanto. 8.00 uur: R.K. Smedenpatroons. 8.00 uur: Fed. Gr. en Fruithandelaren. 8.00 uur: R.K. Bevolkingsbureau. 8.00 R.K. Volksbond. Raadzaal Prinsenhof: Ir. M. H. Maas en Ir. A. J. v. d. Steur voor de Raadsleden over den bouw van den nieuwen vleugel aan Haarlems Stadhuis, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Matthaus-Passion, kwart over 8. Raadhuis Bloemendaal: Raadsvergadering, 2 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 104 en van 810 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Toonzaal Boskamp Overveen: Leka-expositie. R.K. Openbare Leeszaal: „De H. Stede en het mirakel van Amsterdam", door dr. J. F. M. Sterck, kwart over 8. Rembrandttheater: „La Habanera", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 11—5 uur; „Een dag op de renbaan", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De weg terug", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Pro Juventute, kwart over 8. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 en van 810 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Toonzaal Boskamp Overveen: Expositie van leka-voorwerpen. Rembrandttheater: „Manege", 2.30, 7 en 9.15. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Gaspa- ronne", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Mr. Moto slaat toe", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Onder gele vlag", 2.30, 7 en 9.15 uur. De kassen op de Gemeente Kweekerij aan de Veldlaan te Aerdenhout, zullen ter bezichti ging worden opengesteld op Zaterdag 19 Maart van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur namiddag en op Zondag 20 Maart van 3 tot 5 uur namid dag. De dezen winter op de Huisvlijteursussen der afdeeling Bloemendaal van oen Verbondsver- eeniging tegen Drankmisbruik vervaardigde voorwerpen, zullen Zondag 20 Maart 1938, des namiddags van 2.30 tot 4.30 uur ter bezichtiging worden gesteld in een der lokalen van de o.la. Julianaschool aan de Julianalaan te Overveen. Naar wij1 vernemen, heeft mejuffrouw M. J. Korteweg met ingang van 1 September a. s. ontslag gevraagd als leerares in het elementaire- pianospel aan de Muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, alhier, welk ontslag haar op de meest eervolle wijze door het bestuur zal worden verleend. Voor de op 12 Maart gehouden examens in Stenografie en Machineschryven aan Moore's School of Commerce, Frans Halsstraat No. 1, te Haarlem, slaagden de volgende candidaten, allen leerlingen van bovengenoemd Instituut: Steno-typiste: de dames D. Mulder (Steno 130, typen 45), L. Teulings (130—65), N. M. Otter (130—65), Stenografie (130 lettergr. p.m.; de dames F. Spetter en M. C. Otter. Machineschrijven: de dames M. Jager (60 lettergr. p. m.), T. Heiöstra (55), J. Geijl (50), C. M. Zeebuit (50) en de heer J. v. d. Water (50). Voor het privé-examen typen slaagde de heer Y. Prins. De Kring Haarlem van Ned. Ver. v. Liefhebb. van Cactussen en Vetplanten houdt Vrijdag avond te 8 uur in hotel Lion d'Or, Kruisweg, zijn maandelijksche vereenigingsavond. Behandeld wordt „Een tochtje door de Bloemenvelden", een gekleurde bollenfilm door Mevr. Grulle- mans. Belangstellenden zullen hartelijk wel kom zijn. Op Zaterdag 19 Maart geven de afdeelingen Jeugdfanfare en gymnastiek van de speeltuin- vereeniging Het Oosterkwartier een gecombi neerde uitvoering in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Voor het teekencollege „Kunst zij ons Doel" zal de heer N. W. C. Brouwer uit Leiderdorp op Maandag 21 Maart, des avonds kwart over acht, in het Waaggebouw spreken over Heden- daagsche Aardewerkkunst en de heer A. van der Boom uit Haarlem zal voor hetzelfde col lege op Donderdag 31 Maart, des avonds kwart over acht, in de gehoorzaal van Teylers Mu seum spreken over „De Goudsche Glazen her steld." De Staatscourant bevat de statuten van de Coöperatieve Vereeniging Centraal Radiobeheer U. A. te Haarlem. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 23 OF TELEFOON 11018

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5