Wettelijke gelijkschakeling van Oostenrijk KEMPINSKI Vuurzee te Beesd New-Yorksche Beurs Toch ultimatum aan Litauen? BELGIË EN NEDERLAND DïeKeil den tijd.,.. VRIJDAG 18 MAART 1938 De bondsregeering wordt landsregeerihg Italiaansche gezant vertrokken Toenadering tot het Noorden Het vee werd gered Door een glazen raam gevallen Korte berichten Garnizoen te Zutfen Olympische Spelen faillissementen Voor ambtenaren, die geen trouw zweren aan den Fuehrer, is geen plaats meer Hitier beschermheer van Linz Warschau zou een geheele reeks geschilpunten met Kowno willen afwikkelen Van Cauwelaert voor een politiek, die Rotterdam en Antwerpen zou steunen hel- gesoigneerde reslaurgnV voor iédere beurs Drie boerderijen werden in de asch gelegd; ook de inboedels gingen verloren Monteur doodelijk gewond opgenomen Nog vóór het einde dezer maand EMISSIE APELDOORN GAAT NIET DOOR HOCKEY NEDERLAND—BELGIË Samenstelling Belgisch elftal VOETBAL WERELDKAMPIOENSCHAP PEN VOETBAL Organisatiecomité begin Mei bijeen Stemming aanvankelijk vast, later onregelmatig Vijf steden melden zich voor 1944 Von Tschammer und Osten leider van de Oostenrijksche sport MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 17 Maart WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN Clearingkoersen tt BERLIJN, 17 Maart (D.N.B.). In het „Reichsgesetzblatt" worden wetten en ver ordeningen gepubliceerd, waarin o.m. wordt bepaald, dat rijkswetten, welke na de van kracht wording van de wet op de hereeni- ging van Oostenrijk met het Duitsche rijk van 13 Maart 1938 werden afgekondigd, ook voor het land Oostenrijk gelden. De rijkswet op het vlaggen van 15 Septem ber 1935, waarbij wordt bepaald, dat Joden geen rijks- en nationale vlaggen mogen uitgangen en ook op andere wijze de rijkskleur niet mo gen voeren, geldt ook voor Oostenrijk. Voorts zullen de volgende wetten ook voor Oostenrij k gelden De wet tegen de oprichting van partijen, de wet ter verzekering van de eenheid van party en staat, de ryksstadhouderswet met de bepa ling, dat instructies van den rijksminister aan den rijksstadhouder in Oostenrijk tot nader order de toestemming noodig hebben van den rijksminister van Binnenlandsche Zaken, voorts de verordening inzake de tenuitvoerlegging van het vierjarenplan en de rijkswet op de ver plichte aanmelding door Duitsche onderdanen In het buitenland. De Oostenryksche bondsregeering heet thans „Oostenryksche landsregeering". De rijksstadhouder in Oostenryk is belast met de leiding van de Oostenryksche lands regeering, met als zetel Weenen. De Italiaansche gezant te Weenen, Pellegrino Chigi, zal vanavond uit Weenen vertrekken. Het Italiaansche gezantschap te Weenen is opge heven. Dezer dagen worden de Oostenrijksche amb tenaren plechtig beëgdigd in naam van den Fuehrer en Rykskanselier. Vandaag zijn de ambtenaren van de bondskanselary beëedigd. By deze gelegenheid heeft vice-kanselier dr. GlaiseHorstenau als vertegenwoordiger van den ryksstadhouder doen uitkomen, dat eenieder, die thans den eed aflegt, dit moet doen in het onveranderlijke bewustzyn thans het vereende nationaal-socialistische Derde Ryk zonder voor behoud te dienen. Voor wie het anders meent, is geen plaats meer in het ambtenarencorps. Stadhouder Seyss Inquart en generaal Von Bock, de commandant van het achtste leger, zullen voortaan geacht worden in rang gelijk te zyn. De „B.Z. am Mittag" meldt uit Linz, dat Hitier het beschermheerschap over de stad op zich genomen heeft. Ter bestrijding van de werkloosheid heeft hij na overleg met deskun digen uit Linz reeds besloten, dat een groote brug over den Donau zal worden gebouwd. Bo vendien zullen een aantal monumentale ge bouwen in de stad worden opgetrokken en zal een begin gemaakt worden met den aanleg van een rtjksautoweg van Salzburg naar Weenen. In het district Salzburg is een artillerie- tractor van het Duitsche leger omgeslagen, waardoor zeven soldaten om het leven kwamen en talrijke gewond werden. Hedenmorgen is de Weensche correspondent van het Russische telegraafagentschap Tass, de Oostenryksche onderdaan Kacz, naar de prefectuur van politie gebracht. De correspondent van de „Times", Reed, is definitief uit Oostenrijk vertrokken. Bij informatie aan de woning van Sigmund Freud werd den Reuter-correspondent heden medegedeeld, dat de beroemde neuroloog het goed maakte, doch dat niet meer inlichtingen konden worden verstrekt. Dit wordt beschouwd als een bevestiging, dat de geleerde zich in hechtenis bevindt. Havas meent daarentegen de geruchten om trent de arrestatie van professor Freud te kunnen tegenspreken» Volgens dit nieuwsbureau zou Freud in zijn woning te Weenen een te ruggetrokken leven leiden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering instructie heeft gegeven tot strenge bewaking der grenzen, teneinde emigranten uit Oostenrijk tegen te houden. Het blad „Venkov" verneemt in ver band hiermede, dat de Tsjecho-Slowaaksche instanties er het grootste belang bij hebben ieder politieke emigratie uit Oostenrijk te ver hinderen, teneinde de politieke verhouding tot Duitschland niet slechter te doen worden. Ook zou men op het oogenblik werken aan een liquidatie van de emigratie uit Duitschland. Het blad „Hejndal" meldt, dat de Duitsche minderheid in Sleeswyk vergaderingen heeft gehouden te Aabenra en te Toendem, en haar instemming met de aanhechting van Oosten ryk betuigd heeft. Nationaal-socialisten hebben Hitier een telegram doen toekomen, waarin zy hem als baanbreker der eenheid van een Groot-Duitschland de verzekering van hun trouw geven. De deskundigen van de Fransche ministeries van Buitenlandsche en Economische Zaken zyn byeengekomen, om den weerslag te bestu- deeren, welken de recente gebeurtenissen in Oostenryk kunnen hebben voor de handels betrekkingen van Frankryk met dit deel van Midden-Europa. WARSCHAU, 17 Maart (Havas). In wel ingelichte kringen te Warschau wordt vernomen, dat toch een ultimatum van Polen onmiddellijk aan Litauen zal worden gezonden. WARSCHAU, 17 Maart. (Havas) Politieke kringen te Warschau gelooven, dat Polen, be halve een herstel der diplomatieke betrekkin gen en een afstand doen door Litauen van zyn aanspraken op Wilna, tevens zou eischen, dat de Litausche regeering de achtergebleven be trekkingen van den Poolschen soldaat, die ge dood is tijdens het incident, schadeloos zal stellen. Ook zouden eischen gesteld worden met betrekking tot het eventueel openen van economische onderhandelingen, welke tot resultaat zouden hebben de sluiting van een handelsverdrag, dat met de opening van de Poolsch-Litausche grens den uitvoer van Foolsche industrieproducten, niet al leen naar Litauen, maar ook naar de an dere Baltische landen zou begunstigen en vergemakkelijken, hetzij via de Litausche spoorlynen, hetzij via de haven van Me mel. Door de sluiting der Litausche grenzen moes ten de Poolsche goederen tot dusverre een duurderen omweg maken. Verder zouden voorstellen ter tafel worden gebracht betreffende regeling van minder heidsproblemen. Zooals men weet, is deze kwestie in den loop der laatste maanden zeel verscherpt, doordat een reeks Litausche ver- eenigingen in Polen ontbonden is, terwijl de Litausche autoriteiten Poolsche onderwyziers van het onderwijs uitsloten in de grensgebie den, waar het aantal Poolsche kinderen talrijk is. Men veronderstelt tenslotte, dat van Pool sche zijde gevraagd zal worden, dat uit de Li tausche grondwet de artikelen zullen worden geschrapt, die over Wilna als hoofdstad spre ken. De Litausche gezant te Genève heeft den onder-secretaris van den Volkenbond vandaag medegedeeld, dat Litauen de Poolsche regee ring een voorstel heeft gedaan tot regeling der geschilpunten, doch dat er op het oogenblik geen sprake van is, dat de zaak aan den Vol kenbond zal worden voorgelegd. In het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat de Britsche ambassadeur te Warschau instructie heeft gekregen nadruk- keiyk de Poolsche regeering te wijzen op het belang, dat de Britsche regeering hecht aan een minnelijke schikking van de kwestie. De „Nowa Prawda", orgaan van de Poolsche arbeidersparty, die in de oppositie is, heeft een extra-nummer uitgegeven, waarin gemeld wordt, „dat vanochtend te 11 uur een Poolsche nota naar Litauen gezonden is. Er zou sprake zijn van een ultimatum, waarin Polen op krachtige wijze een onmiddellijk herstel der Poolsch-Litausche diplomatieke betrekkingen eischt. In geval van weigering zou Polen de uiterste consequenties uit het incident van 11 Maart trekken, met inbegrip van een mili taire actie". Opgemerkt wordt, dat reizigers, die van Wil na en het grensgebied komen, verklaard heb ben, dat tot gisteravond geen enkele troepenbe weging was waar te nemen. Nader wordt gemeld, dat de extra-editie van de „Nowa Prawda" een uur na haar verscny- ning in beslag genomen is. BRUSSEL, 17 Maart (Belga). De Belgische Kamer heeft zonder debat het ontwerp op de terugbetaling van zekere buitenlandsche lee ningen aangenomen. Vervolgens werd de be spreking van de begrooting van Buitenlandsche Zaken voortgezet. Van Cauwelaert betoogde, dat de benoeming van een ambassadeur by het Quirinaal een gelukkige maatregel is. Er is een volkomen evenwijdigheid tusschen de politieke lijnen, die Nederland en België moeten volgen. De regeering moet haar daden niet afmeten naar de. noodzakelijkheden van het oogenblik, maar op grond van de berekening, welke ge volgen die daden later kunnen hebben. Die daden moeten gericht zijn op de versterking der Belgische veiligheid, en de bescherming der belangen. Van Cauwelaert verklaarde zich tegen ieder Belgische initiatief in de Spaansche kwestie. Hy betoogde verder, dat België moet streven naar een politiek van toenadering tot Neder land en de Noordsche landen. „Er kan aldus spr. tusschen de Bel gische en Nederlandsche havens een vrije me dedinging van machinerie en handenarbeid be staan. Thans heerscht er een rivaliteit, die België tot represailles heeft gedwongen. Ik vraag, dat de regeering deze politiek voortzet, tot Nederland zijn methoden zal wijzigen. Maar wij moeten hopen, dat beide landen weldra tot overeenstemming zullen komen over een politiek, die Antwerpen en Rotterdam zou steunen in den concurren- Europa. tiestrijd tegen de anderen havens van Europa." Een felle brand heeft Donderdagavond drie boerderijen, gelegen aan de Midden straat te Beesd (Betuwe), geheel in de asch gelegd. Door onbekende oorzaak is het vuur ont staan in de boerderij van den landbouwer P- Tucker. In korten tijd stond alles in lichter laaie, waarna de vlammen, die door een krach- tigen wind werden aangewakkerd, oversloegen op de aangrenzende boerderij van den landbou wer H. van der Horst. Ook hier viel tegen de vlammenzee niets te beginnen. Het woedende element wierp zich vervolgens op de boerderij van de wed. Van Buuren, welk complex even eens verloren ging. Van de inboedels kon niets noemenswaar digs worden gered. Het vee, dat in de stallen stond, kon evenwel tijdig worden losgemaakt en in veiligheid worden gebracht. De brandweer van Beesd was spoedig met al het beschikbare materiaal ter plaatse. Aangezien aan blusschen niet te denken viel, bepaalde zij zich tot het nathouden der omliggende percee- len. Inderdaad mocht het haar gelukken ver dere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Tegen tien uur kon tot de nablussching worden overgegaan. Honderden menschen hebben het schouwspel van den brand gadegeslagen. De groeve van wijlen generaal Ludendorff op het kerkhof van Tutzing is thans zooverre ge reed, dat in den afgeloopen nacht de lijkkist derwaarts kon worden vervoerd. Op den ge boortedag van den veldheer, 9 April, zullen de werkzaamheden voltooid zyn. Een buste van den generaal zal de groeve sieren. Het door de Zweedsche regeering te vragen buitengewone crediet voor de nationale ver dediging zal minstens 50 millioen en hoogstens 75 millioen kronen bedragen. Voor het vloot- program, zullen speciale credieten noodig zyn. Donderdagmiddag omstreeks half vier was een 35-jarige monteur van de P.T.T. op een der zolders van het hoofdpostkantoor te Utrecht bezig met het aanleggen van een lichtleiding. Toen hij zich naar een ander zol dergedeelte wilde begeven, ging hij door een verkeerde deur en viel in een open ruimte. De ongelukkige stortte door een glazen raam en bleef zwaar gewond op den grond liggen. Per auto van den G.G.D. werd hy naar het Stads- en Academisch ziekenhuis vervoerd, waar hy spoedig na aankomst is overleden. Het gemeentebestuur van Zutfen heeft be richt ontvangen, dat in verband met het onder de wapenen blijven van de thans aanwezige lichting nog vóór het einde van deze maand te dezer plaatse een garnizoen zal worden ge vestigd. Voor de legering van aanvankelijk drie honderd man wordt medewerking verzocht, zulks in afwachting van het gereed komen van de nieuw te bouwen kazernes, waarmede ver moedelijk een jaar is gemoeid. Naar wij vernemen zal de uitgifte op 18 Maart a.s. van de 3 procent 25-jarige conver- sieleening der gemeente Apeldoorn niet plaats vinden. t Het Belgisch elftal, dat Zondag a.s. te Am sterdam tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: van de Merghel (Racing Club Brus sel). Achter: Croonenberghs (Beerschot), Rens (Racing Club Brussel). Midden: de Bom (Beerschot), Enderle (Ra sante) en Putz, tevens aanvoerder (Racing Club Brussel). Voor: Delaval (Daring Club Brussel), Del- vaux (Leopold Club), Waterkeijn (Rasante), Portielje (Racing Club Brussel), van den Branden (Rasante). Reserves: Nuyens (Oree), Leplat (Oree) en Moreau (Leopold Club). Het organisatiecomité der voetbalwereldkam pioenschappen komt 7 en 8 Mei te Parys by- een. Op deze vergadering zullen de moeiiykheden welke door den „Anschluss" ontstaan zyn, ter sprake komen. Oostenryk had, als „geplaatst" land tegen Zweden geloot. Valt Oostenryk nu uit, wat wel aangenomen mag worden, dan zou Zweden dus in den kwarteindstryd komen en daar waarschijnlijk op Duitschland stuiten. De heer K. J. J. Lotsy, die lid van het organi satiecomité is, deelde ons mede, dat deze gang van zaken de meest logische genoemd mocht worden. Er gaan stemmen op om Zwitserland en Portugal geen voorwedstrijd te laten spelen, doch beide landen direct onder de laatste 16 te rangschikken. Dit zou, aldus de heer Lotsy, weer een grove onbiliykheid zijn. Want waarom zou dat dan wel met Zwitserland en Portugal, maar niet met Polen en Zuid-Slavië dienen te gebeuren? Frankrijk mist natuurlijk de recette van den wedstrijd OostenrykZweden, maar daartegen over staat, dat Frankryk de kosten van één land minder behoeft te betalen, NEW YORK, 17 Maart (Part.). Hoewel de effectenbeurs als gevolg van de zeer scherpe reactie van gisteren heden bij opening nog een nerveus voorkomen had, bleek de tendenz ver beterd te zyn en het aanbod sterk te zijn inge krompen. De aandacht was uiteraard nog vrij wel geheel gericht op de ontwikkeling in Europa, welke men op het oogenblik begrijpelijkerwijs van meer beteekenis acht dan de binnenland sche factoren, die, alhoewel over het geheel genomen iets gunstiger zijnde dan de vorige week, toch nog weinig aanleiding voor optimis me bieden en dan ook geen stimuleerenden in vloed hebben. De buitenlandsche situatie werd beter beoordeeld, nu de kans op onmiddellijke gewapende conflicten gering schijnt te zyn, doch desondanks verheelt men zich niet, dat er vele conflict-mogelijkheden blijven bestaan en met spanning wordt daarom de verklaring, die Hitier morgen in den Rijksdag zal afleggen, tegemoet gezien. Desondanks was de stemming bij ope ning tamelijk vast, al waren de verbeteringen ten opzichte van de gisteren geleden verliezen bescheiden, en grootendeels een gevolg van baissedekkirigen. De handel was van kalmen aard en beperkten omvang. Na de eerste trans acties liepen de koersen echter geleidelijk aan verder omhoog en deze stijging duurde tot in het derde uur voort, waarbij het echter opviel, dat de handel tijdens deze opwaartsche bewe ging sterk inkromp. Waarschijnlijk hield dit verband met de rede, die Minister Huil heden over de buitenlandsche politiek zou houden, hetgeen velen aanleiding gaf een afwachtende houding aan te nemen. De rede, die in het al gemeen weinig nieuwe gezichtspunten opende, stelde de markt echter toch teleur, omdat Minister Huil liet doorschemeren, dat de Veree- nigde Staten zich toch niet onder alle omstan digheden geheel afzijdig van de gebeurtenissen in Europa zouden houden. Onder invloed hier van werd de stemming in het verdere verloop zwakker. Vooral in staal- en chemische fond sen deden winstnemingen de koersen weer terug loopen, waardoor de geheele markt werd beïnvloed. Toch kon over het algemeen het iets hoogere openingspeil per saldo gehandhaafd worden, doch tegen het slot werd de markt eenigszins onregelmatig en zakten de koersen Over het algemeen nog iets in, zoodat de dag in nfeerderheid met kleine verliezen, varieerende van fracties tot 1 dollar, besloten werd. Een uitzondering vormden echter de staalfondsen, die meerendeels bescheiden winsten konden handhaven en ook was dit het geval met de koperwaarden, waarvan echter Amer. Smelting 1 dollar verloren. Een teleurstelling voor de markt vormde het bericht, dat de NOrth. Amer. Rayon Corp. geen beslissing heeft genomen over de uitkeering van dividend op de gewone aandeelen. Kunstzijde-waarden kwamen dien tengevolge op lager peil. Flauw gestemd waren aandeelen in fabrieken van landbouwwerktui gen, waarvan Case Treshing 2 dollar ver loren. Dit was het gevolg van geruchten, dat Het congres van het Internationaal Olympisch Comité heeft in zyn zitting van heden kennis genomen van het feit, dat vijf steden zich hebben gemeld om de zomerspelen 1944 te organiseeren, n.l. Boedapest, Lausanne, Helsingfors, Athene en Londen. Voor de Olympische Winter spelen van 1944 zal men een keuze moeten doen tusschen Oslo en St. Moritz. Op de volgende bijeenkomst van het I.O.C., welke te Londen plaats vindt, zal deze aan gelegenheid nader bestudeerd worden. Besloten werd nog, dat het zweefvliegen als demonstratie in het Olympisch program zal worden opgenomen. Van Duitsche zijde werd medegedeeld, dat een Internationaal Olympisch Instituut is gesticht onder leiding van dr. Carl Diem, secretaris van het organisatiecomité- der Olympische Spelen te Berlijn. De door dit lichaam uitgegeven Olympische revue zal met het officieele bulletin van het I.O.C. worden samengesmolten. De Duitsche „Sportführer" von Tschammer und Osten heeft de leiding van de sport in Oostenryk op zich genomen. AMSTERDAM, 17 Mrt. Tabak. Per m.s. Chr. Huygens werden aangevoerd 4157 pakken Jai-a-, als 128 pn. Smeroe/K, 53 pn. Redjomodjo, 17 pn. Redjo in driehoek, 83 pn. KK/Djojogedee, 50 pn. G/Loemadjang, 104 pn. K/Djojomoro, 57 pn. K Mpro, 49 pn. B/Kadjaran, 161 pn. Kadjaran. 1489 pn. Tempeh, 220 pn. Ajoe, 77 pn. Besoeki/Hy- bride, 166 pn. GR/N, 276 pn. Dantie, 54 pn. KT/ Djeboek, 18 pn. K/B/W/NO, 67 pn. Djago en 88 pn. Soekaseneng. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 Kon. Olie Philips Aku Anaconda H. V. A. U. S. Steel Beth. Steel A'dam Rubber Tidewater Ver. Vorstenl.-Cult.my. uur 337%—339 280—281 38 38% 23%—2314 418 391/8-38% 42 202—201 103/8—10 3/16 66 Van 4.30—5 uur Kon. Olie 3381/,—338 Philips 281—280 Anaconda 231423 U. S. Steel 385/8 Als u soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is t een prettige zekerheid, dat er een indere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z Ij n beurt afwacht deze fabrieken tot wijziging van hun productie- schema's voor de lente en zomer zullen over gaan. Vliegtuigfondsen waren gedurende het grootste deel van den dag vast gestemd, doch konden de behaalde winsten evenmin geheel handhaven. Automobielfondsen hadden een overeenkomstig verlbop; vooral Chrysler zijn in het laatste uur sterk terug geloopen en ver loren per saldo 5/8 dollar. Sporen stonden in het laatste uur onder sterken druk en moesten de aanvankelijke winsten ruimschoots afstaan. Atchison Topeka, Great Northern, Union Pa cific en South. Pacific verloren resp. 1, 1, 3 en 11/8 dollar. Ook aandeelen in telegraafmaat schappijen waren flauw; Western Union kwa men 1lager en Aemr. Tel. Tel. 114 punt. Petroleumwaarden vormden een ftitzondering en boekten meerendeels fractioneele koerswinsten. Standard Oil waren echter 11/8 punt lager. Public-utilities bewogen zich op den achter grond, in afwachting van de onderhandelingen tusschen de T. V. A. en de particuliere maat schappijen. De omzetten bedroegen in totaal 640.000 shares. Slotkoersen Mrt. 17 16 15 Allied Chemical 160Vs 161 165 American Can Ca 85% 86% 87% Am. Car. F.dry 19% 20% 21% Amer. Rolling Mills 17% 18% 19% Am. Smelt Ref. 46 47 49% A in. Tel. Tel. 128% 130 131% n. Tobacco B. 66% 66% 69% Am. Waterworks 8% 8% 9% Anaconda Copper 30% 307/s 33% Atchisop Topeka 30 31 343/8 Baltimore Ohio 6% 6% 73/g Bethlehem Steel 55% 55 583/8 Canadian Pacific 5% 6 6% Case Treshing 80% 83 86% Chase National B. 39% 39% 41 Ches. Ohio 30% 311/s 33% Chicago Rock Isl. 1 3k Crysler Motor 50Vs 50% 54 Cities Service 1% 1% 1% Consol Gas N.Y. 20% 201/2 21% Continental Oil 28 27% 29% 7 Dawesl. 31 31% 32 5% Young 25% 25% 26 Deleware Huda. 10% 121/s 14% Douglas Aircraft 391/s 39% 41% Dupont de Nem. 115 115% 120% Eastman Kodak 149% 149% 154 EL Bond Sh. 65/8 6% 7% Genera] Electric 37%§ 38% 393/4 Genera) Motors 33% 33% 36 Good Year 20% 20% 22% "Hudson Motor 71/8 7% 7% Illinois Central 9 9 10% intern. Harvester 61%§ 63 65% Intern. Nickel 47% 47 503/s Intern. Tel. Tel. 7% 7 8% Kennecott Copper 35% 35% 38 Missouri Pacific 1 1% 1% Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 32%§ 34 357/8 Nat City Bank 24 24% 25 Nat Dairy Prod. 13% 13% 13% New York Central 14% 14% 16 North. Amer. Co. 17% 17% 188/8 Norfolk Western 159 l5of 165f Pennsylvania 18 18% 193/4 Phillips Oil 35% 361/g 37% Proctor Gamble 47% 48 48% Publ. Serv. N. J. 30 29% 30% Radio Corporation 6 6 6% Sears Roebuck 57 57% 60% Shell Union Oil 13% 127/b 137/s Socony Vacuum 13% 13% 143/g Southern Pacific 13 14% 16% Southern Railway 8 9% 103/g Standard Brands 7% 7% 7% Stand. Oil ol N.-J. 481/3 49 V4 51% Tidewater Ass. Oil 13% 13 137/8 Union Pacific 67 70 713/4 United Aircraft 24% 23% 25% United Corp A. 2% 2% 27/8 U. Leather 5 5 5% U. S. Rubber 30% 30% 33% U. S. Steei 51% 50% 54% Western Union 20% 22% 24% Westingh. Electr. 89% 89% 93% Woolworth Building 40% 41 42% Gedaan en laten, t bieden. 5 ex dividend. ex coupon. NEW YORK, 17 Maart 16 15 Slotkoersen Mrt. 17 Brussel Rome Madrid Bern Weenen Oslo A'dam Londen Parys Berlijn 16.83 16.82% 16.84% 5.26% 5.26% 5.26% 5.60 5.75 5.75 22.96 22 96 23.04 18.99 24.95 24.95 25.05 55.29 55.13 55.50 4.96A 4.96% 4.98 A 3.0 s 3.08 3.06 40.16 40.14 40.17 NEW YORK, 17 Maart 17 Mrt. 16 Mrt. 17 Mrt. 16 Mrt. Rubber Standaard Mrt. 14.00 Mei 14.13-f Juli. 14.20 Sept 14.34- f Suiker Mrt 220-21 Mei 2.16-17 Juli 2-18-19 Koffie (Rio - Nieuw Deo. Mrt. 4.35 Mei 4.22 Juli 4.02- Sept 4.00 Dec. 4.00- Katoen Mrt. Mei 8.89 Juli 8. *4 Tin Loco41.37% 17 Mrt. Tarwe Mei 87% -87 Juli 84% - S^pt 85% '85 Maïs Mei 59V4 -- Juli 61 - dep: 62 Reuzel Jan. 8 70 Mrt. 8.82 Mei 9,05 14,09 14.19.- 14.2: 14.43-- Oct. 14.4014.48- Dec. 14.5114.59- Jan. 14.5714.65- 2,17-19 S»ept 2.19-20 2.17-18 2.14-15 Jan. 2 16-17 .14-16 2.16-17 Mrt. 2.17-18 2.15-16 contract) 4!39- - 4.20 4.03 4.01 3.99-- (Santos) Dec. Mrt Mei Juli Sept Dec. 6 35 6.05 5.90 5.85 5.87-- 6 38-40 6.03-04 5,89 5.85-- 5.86- 8,8bOct. 8,99-900 9.03-04 8 93Dec. 9.00- 9.03-- 8,96-- Jan. 9.01-— 9.07 41,45 Termijn41.45 41.55 16 Mrt. 88-877/s 85-84% 85 Va - 59Va 61 - 62% 8.75 8.95 9.15 CHICAGO, 17 Maart 17 Mrt. 16 Mrt. Haver Mei 30y4 -- 30 Juli 2 j -- 2 -v 28% 291/8 Rogge Mei 68%69V8 Juli 661/8-— 66% -— öept 64% 65% Juli 9,30 Sept. Dec. 9,321/2 16 Mrt. 17 Mrt. Tarwe Mei 119% Jul IIOV2 - - jet 92% Kogge Mei 73% -- full 731/8 - Jet Haver Mei 46V2 Juli 43Vs gedaan en laten t S nominaal 119% 1107/s.- 93% 74% 74% - - 46% 43% WINNIPEG, 17 Maart 17 Mrt. 16 Mrt. Gerst Mei 4>1%61% Jul) 58%-— 59 - Oct. 541/854 Lijnzaad Mei. 165 -- 165 Juli 166% - - 166%- Oct - Oct. 38%38% ss bieden Schepenverkoop. De stoomtrawler „Fera Dea", groot bruto 266 ton, gebouwd in 1910, van de North Star Steam Fishing Comp. te Aberdeen, is aan Nederlandsche sloopers verkocht. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 16 Mrt.: Securltas, La Goulette (voor Velsen). 17 Mrt.: Gateshead, s., Newcastle; Trajanus, s., Middl. Zee laatst Antwerpen; Montferland, B.-Aires; Tom, s., Stockholm; Themis, s., Bremen. Vertrokken 16 Mrt.; Groenlo, s., Pernis; Maine, m.s., Esbjerg; Rhein, s.. Hamburg; Tubo, s„ Ka- lundborg; Nereus, s., Stettin; Theona, s., Bel fast via R'dam; Pluto, s., Stettin; Regina, 6., Horsens; Agility, s., Huil Wilhelm Russ, s., Ham burg; Baarn, s„ idem. 17 Mrt.: Cabo, m.s., Londen; British Chivalry, s., Rotterdam. Aangekomen 17 Mrt.: Coen, mi„ Londen; Stella, s., Middl. Zee; Bbrthwick, s., Leith; Vechtstroom, s., Huil. Vertrokken 17 Mrt.: Xmmanuel m.s. Yarmouth. Aangekomen 17 Mrt.; Wilbo ms., Londen. Vertrokken 17 Mrt.: Albula, mis., Aberdeen: Rijnstroom, m.s., Bristol. AMSTERDAM. Aangekomen 17 Mrt.; Gateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, J. P. Coen- haven, Verg. Cargadoorskantoor; Trajanus, Middl. Zee, laatst Antwerpen, stukgoed, Surinamekade, idem; Montferland, Z.-Amerika, stukgoed e» graan, Handelskade, Kon. Holl. Llöyd; Themis. Bremen, stukgoed, Javakade, Van Es van Om meren, Tom, Stockholm, ledig. Rietlanden, Ha venbedrijf De Rietlanden; Esther, IJmuiden-, ledig1. Rietlanden, idem. Aangekomen 17 Mrt.: Eijo, Maagdenburg, in klaren, Steiger H.A.L., Wagenborg; Stella, Middl- Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoors kantoor; Borthwick, Leith, stukgoed. Zeeburger- kade, idem; Noordster, Svendborg, inklaren, Stei ger H.A.L., Abeca; Vechtstroom, Huil, stukgoed, Handelskade. Holl. Stoomb. Mij.: Tuesya. R'dam, ledig, Sumatrakade, Scheepvaartbedrijf Gruno. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, 17 Mrt. van Ergasteria te R'dam ROZENBURG, 16 Mrt. van Cagliari naar Porto Vesme. STAD MAASSLUIS, 15 Mrt. van Narvik naar R'dam-Vlaardingen. STAD ZAANDAM, 16 Mrt. van Caglairi te Porto Vesme. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, 18 Mrt. v.m. van B.-Aires te Rot terdam verwacht. MIJ. OCEAAN ALCINOUS, 16 Mrt. van Amst. te Batavia. MELAMPUS, 15 Mrt. van Padang naar Amst. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TJIKANDI, 17 Mrt. van New Orleans te Kaap stad. MODJOKERTO, 17 Mrt. van Macassar naar Pacific ICust SALAWATI. 16 Mrt. van Pac. Kust te Durban- BENGKALI9, 16 Mrt. van Pac. Kust te Bombay- ROTT. LLOYD WELTEVREDEN, uitreis 17 Mrt. n.m. 4 uur van Fort Said. KOTA INTEN, thuisreis, 15 Mrt. van Belawan- JAVA-NEW-YORK LIJN BRASTAGI, 16 Mrt. van Bat. naar New-York- KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, 17 Mrt. van Gandia naar Malta. HERCULES, 17 Mrt. van Thessaloniki n. Izmir- BERENICE, uitreis, pass. 16 Mrt. 's nachts 12 uur de Azoren. ORION, 17 Mrt. van Lissabon naar Alexandrië. STELLA, 17 Mrt. van Middl. Zee te Amst. ORESTES, thuisreis, 16 Mrt. n.m. 10 uur van Liverpool. BENNEKOM, 15 Mrt. van Corral n. Valparaiso- KON. PAKETV. MIJ. MAETSUYCKER, 16 Mrt. van Singapore naar Sydney. BARENTSZ, 16 Mrt. van Manilla n. Singapore. MIJ. NEDERLAND SOEMBA, uitreis, 17 Mrt. van Brest. POELAU ROEBIAH, 17 Mrt. van Hamburg n- Bremen. POELAU TELLO, uitreis. 17 Mrt. te Port Said- TAWALI, uitreis, 16 Mrt. van Sabang. HOLLAND-AMERIKA LIJN ROTTERDAM, toeristenreis, arr. 15 Mrt. te Santos. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, thuisreis, 16 Mrt. te Havre," vertrekt 17 Maart naar Amst. DIVERSE SCHEPEN SCH1E, Antwerpen naar Salisbury, paas. 17 Maart Vlissingen. GANGES, sleepboot, R'dam naar Bueno Ven tura, 15 Maart te Las Palmas. MIJDRECHT, 17 Mrt. van R'dam te Abadan. WESTLAND, 17 Mrt. van R'dam Leith. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling; Door de N.V. Zaanlandsche Bank in liquidatie, gevestigd te Krommenie en kantoorhoudende te Amsterdam (procureur mr. F. van der Groot, Haarlem) is een verzoekschrift om verlenging van surséance van betaling ingediend voor den tijd van 1% jaar. Verhoor: Zaterdag 30 April 1938- des v.m. 10 uur in het Paleis van Justitie te Haarlem, Jansstraat 81. Bewindvoerder mr. feruch, Haarlem. 16 Maart 1938 is aan Gerardus Theodorus Bom. wonende te Amsterdam, aldaar als makelaai- veilinghouder-taxateur handel drijvende onder den naam Firma G. Th. Bom Zn. (Procureur mr- J. Nolen) op het daartoe door hem ingediend verzoekschrift definitief surséance van betaling verleend tot 21 September 1938, met benoemtto van mr. D. W. O. A. Schut, Amsterdam, Keizers gracht 586 tot bewindvoerder. Failliet verklaard: 16 Maart: Johanna Maria Smolders, wed. D- Jonkers, Valkenswaard, Kromstraat 1. R.c. m1- J. W. M. Schroder. Cur. mr. L. Nijst, Eindhoven- 16 Maart: A". Hellings, vTachtondernemer, Eind hoven, Leinderweg 209. R.c. mr. J. W. M. Schro der. Cur. mr. F. A. van Kemenade, Eindhoven. Johannes A. de Folter, zich ook noemend® Josephus A., koopman, Waalwijk, Stationsstr. 20- R.c. mr. J. W. M. Schroder. Cur. mr. A. Bloem- arts, Den Bosch. Cornelis Johannes van der Velden, bakkers knecht, Den Bosch, Hooge Nieuwstraat 22. R.®- mr. J. W. M. Schroder. Cur. mr. M. Adelmeye» Den Bosch. Herman Wegman, schoenhandelaar, Doi% recht, Voorstraat 305. R.c. mr. M. van Aken. Cm- mr. G. Ch. Aalders, Dordrecht. Fop Dekker, kruidenier, Dordrecht, Muys Holijstraat 14. R.c. mr. M. van Aken. Cur. n»' W. A. D. de Vries, Dordrecht. A. W. van Bijnen. kapper, Dordrechv, Krom'medijk 191. R.c. mr. M. van Aken. Cur. W. A. D. de Vries, Dordrecht A. M. H. E. Frietman, pensionhoudster. Amersfoort. Pauius Buislaan 27. R.c. mr. H. P-A' M. Loeff. Cur. mr. mevr. J. H. Hoevers de Sm)1"' Amersfoort. N.V Electrische Metaalwarenfabriek ,.Aih? vorde" Amersfoort. Bloemendaalschestraati R.c. mr. H. P. j. M. Loeff. Cur. mr. 11 P va» der Mark, Amersfoort -r J. van de Pol Gzn., Deil D. 205. R.c. mr. P. J. M. Loeff. Cur. mr J. van Nes. Tiel. J. C. van Veenendaal, Zeist, Frank van Bo~' selenlaan 2. Re. mr. H. P. J. M Loeff. Cut. O»- H. G. Kuperus, Utrecht r Mtej. J. Byl, bouwkundige, Zeist, P. Hooftlaan 72. R.c. mr. H P. J. M Loeff. Cur. rol' G. ter Laan, Utrecht - Dirk Bossenbroek, manufaoturier. Elspee R.c. mr. A. J. W. van Heyst. Cur. mr. W. G va Meer, Harderwijk G. H. Groenewoud, rijwielhandelaar, zaak dry vende te Amsterdam, Prinsengracht 170, wonen te Amsterdam, Argonautenstraat 7 hs. R.c. ra J. Sprey. Cur. mr. J. Verkerk, Heerengracht 3»°' Amsterdam. rrT. Armin Stark, Amsterdam. Jekerstraat 81 D R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. J. Verkerk, Heere» gracht 388. Amsterdam. Wijnand Verheul, kapper. Bussum, Huize weg 17. R.c. mr. J. Sprey. Cur. mr. G. W. Riep, Alb. Perkstraat 2, Hilversum. 17 Maart: H. A. Swaab, reiziger, laatstelijk w nende te Amsterdam, Vijzelstraat 84 I, tn/, zonder bekende woon- of verblijfplaats. R.c. W. M. A. Weitjens. Cur. mr. W. Eaechiëls, RO*1 109, Amsterdam. H. Kerkmeesters, koopman en smid. Huw® Wilhelminastraat 22. R.c. mr. W. M. A. Weitjei Cur. mr. E. Th. A. Hermans, Heerengracht Amsterdam. „„ui. Opgeheven wegens gebrek aan actief de j.» - van- J. de Boer, Den Bosch; 'W. M. v. d. Culemborg; L. Breeebaart, Baarn; R. scn»^ kamp, Amsterdam; S. Dijkstra, Hilversum; Mudde, Haarlem. „„rd! Geëindigd door homologatie van het accoo< 3 Maart: Firma G. van Driel en hare firma» G. J. van Driel en J. van Driel, Ewijk. Koersen voor stortingen op 18 Maart 19 tegen verplichtingen luidende in: ReichsiöS- ken I 72.64, lires f 9.39, peseta's f 10.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2