Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan een „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen Een oude inbraak Armenzorg Arbeiderswoningbouw te Bloemendaal GEMEENTE ZAL ZELF ERIN VOORZIEN De Sovjet>LJnie in actie VRIJDAG 18 MAART 1938 fn een zomernacht van 1935 werd uit een ijsfabriek een geld kistje gestolen Velen in het complot Gelegenheid maakt de dievegge Van turven en tarwebrood in 1912 tot een uitgestrekte zorg in de crisisjaren Causerie voor R.K. Raadsleden De 'geschiedenis Geen recht op onderstand H. O. V. Beethoven-cyclus BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM 2e klasse klein biljart ELECTRICITEITSVOOR- ZIENING N NOORDHOLLAND Overleg met de regeering over concentratie Moet er een autobusdienst komen tusschen Aerdenhout en Bloemen daal, of kan hij niet ren dabel zijn? V^N ONZE RECHTBANK Hoofdcommies van Abs jubileert St. Theresiaschool Bleekenberg Burgerlijke Stand Verbreeding Z andvoor ter weg Arbeiderswoningbouw Autobusdienst Aerden houtBloemendaal De Christelijke School Taxi's Litwinof wenscht conferentie der groote mogendheden Makelaar gearresteerd Ten nadeele van zijn opdracht gever een aanzienlijk bedrag verduisterd ZIJN VADER ERNSTIG GEWOND Dr. F. H. FENTENER VAN VLISSINGEN NAAR INDIË MARKTNIEUVrt ^lllllllllllllllllllllilllllll|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllll!lllllllllllillllllll NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In de middagzitting van de Haarlemsche rechtbank werd een inbraak berecht, die in den nacht van 28 op 29 Juni 1935 gepleegd is in een ijsfabriek aan den Burgwal. Een thans gedetineerde 23-jarige Haarlem mer verklaarde van een ijscoventer, die aan de fabriek was verbonden, gehoord te hebben, dat diens baas er nogal warmpjes bijzat en dat een „kraak" zeker de moeite zou loonen. Een kennis van beiden had den ijscoventer was verschaft, waarmee deze een afdruk van den sleutel maakte. Het geldkistje bevond zich namelijk in een nooit afgesloten kast in het kantoor, terwijl de kantoorsleutel den gehee- len dag in het slot stak, zoodat het maken van een afdruk een klein kunstje was. Samen met den wasleverancier, die feitelijk timmerman van zijn beroep is, had de 23-jarige Haarlemmer getracht het kistje te verschal ken, hetgeen echter den eersten keer, doordat zij met den plaatselijken toestand niet zoo goed op de hoogte waren, mislukte. De volgende maal ging het beter. Zij maak ten toen een bedrag van 175 buit, dat, vol gens verklaringen van den 23-jarige, door den timmerman gestolen was en dat hij in een gonje-zak naar een kopergieter had gebracht, in wiens pakhuis het geld werd opgeslagen en waar zij den voornacht de inbraak werd ge pleegd omstreeks drie uur in den nacht sigaretten gerookt hadden. De timmerman beweerde echter, dat de 23- jarige S. de inbraak had gepleegd. Hijzelf was met een fiets, die, om den indruk te geven, dat hij ging visschen met een aantal hengelstok ken versierd was, wel langs de fabriek gereden, doch had geen stap in het gebouw gedaan. Den buit had hij verdeeld met S., terwijl de ijscoventer en de koperslager ook eenige tientjes voor hun moeite in ontvangst hadden genomen. De officier van Justitie eischte tegen S. een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van preventief en tegen den ijscoventer 6 maanden, eveneens met aftrek van preventief. Mr. D. W. Stomps, verdediger van S., vroeg op juridische gronden, wegens niet volslagen bewijs van het tenlaste gelegde: diefstal, vrij spraak. Het was volgens hem niet zeker, dat S. den „kraak" had gepleegd. Aangezien S. zich nadien vrijwillig onder reclasseering had gesteld en zijn leven had gebeterd, verzocht hij subs, een voorwaardelijke veroordeeling. Mr. H. O. Drilsma, raadsman van den ijsco venter, concludeerde eveneens tot vrijspraak, indien de rechtbank het bewijs van diefstal door S. niet bewezen achtte. Dan immers was de ijscoventer ook geen medeplichtige geweest. Subs, verzocht hij een inlichtingsrapport op te vragen. De ijscoventer stond vervolgens terecht wegens heling. De man zelf begreep dat niet zoo ten volle, dacht dat het hier een en het. zelfde misdrijf gold, doch hij had 25 in ont vangst genomen. De officier eischte, rekening houdende met de door hem gevraagde straf in de vorige zaak, 3 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. En eindelijk had zich ook de kopergieter nog te verantwoorden wegens heling. Niet alleen had hij den buit eenigen tijd onder zijn berusting gehad, hij was door zich in deze affaire te mengen tevens ƒ30 rijker geworden. De eisch van den Officier luidde 6 maanden onvoorwaardelijk. De verdediger, mr. dr. Benno J. Stokvis uit Amsterdam, vond de rol, die deze koperslager in de affaire heeft gespeeld, onbegrijpelijk. Waarom wendden de dieven zich tot hem. Ook zender, dat hij zijn pakhuis beschikbaar stelde en gelegenheid bood tot het rooken van siga retten was de „kraak" wel gepleegd. Nochtans had de man de gelegenheid aange grepen, uit armoede. Het was in dien tijd, dat hij zich met nog meer verdachte zaakjes bezig hield. Nu heeft hij zichzelf gereclasseerdzijn zaak loopt weer, de ƒ30 heeft hij reeds ver goed. Spr. achtte zeker termen aanwezig om van dezen man een reclasseeringsrapport in te winnen. Uitspraak in al deze zaken 31 Maart. Er lagen wat papiertjes op het Tramplein te Zandvoort, den 7en Augustus van het ver scheiden jaar en een juffrouw, die ze bemerkte, vond, dat ze verdacht veel weg hadden van bankbiljetten en raapte ze op. Het waren werkelijk vier briefjes van tien gulden. Een arbeider maakte haar opmerkzaam op den persoon, die ze verloren had. Ze gmg op hem toe en overhandigde een der briefjes, ver zwijgende, dat ze de drie andere ook gevon den had. Samen met den verliezer liep ze naar de plek, waar ze het geld had opgeraapt. Op dat moment had ze al spijt van haar mis stap, maar zooals ze gisteren voor de rechtbank verklaarde, „toen kon ik niet meer terug". Het trof wel heel ongelukkig, dat het juist een agent was, die de briefjes had verloren. Hij kreeg achterdocht en sprak de vrouw weer aan in een slagerswinkel. Zij liet toen de in elkaar gefrommelde briefjes in het portiek op den grond vallen, doch bleef ook op het bureau ontkennen. De Officier eischte 2 maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. Silvain Groen, zette uiteen hoe de vrouw tot deze daad gekomen was. Spr. had de overtuiging, dat zij zeker niet in herha ling zou vallen. Uitspraak 31 Maart. J. U. H. S., koopman, wonende te Amsterdam, thans ged. Diefstal door middel van valsche sleu tels en braak. Twee jaar gevstraf m. aftrek prev. hecht. o.v. J. W. F. C., kapper, wonende te Haarlem, thans ged. Overtr. art. 247 W. v. Str. Acht maanden gev.straf met aftrek prev. .hecht, o.v., benevens voorwaardelijk ter beschik king geste«d van de Regeering met een proeftijd van drie jaar. P. J. V., bloemist, wonende te Haarlem, thans ged. Overtr. art. 247 W. v. Str. Acht maanden gevstraf met aftrek prev. hecht. o.v. J. J. P., bouwkundige, wonende te Haarlem, thans ged. Overtr. art. 247 W. v. Str. Tien maanden gev.str. met aftrek prev. hecht o.v., waarvan zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. W. H. H., kellner, wonende te Haarlem, thans ged. Opzettelijk valsche zegels verkoopen. Zes maanden gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. F. W. H., zonder beroep, wonende te Haar lem, thans ged. Poging tot diefstal. Een jaar gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. De leden van den Kring Haarlem der Vereeni- ging van R. K. Raadsleden kwamen Donderdag avond in gebouw St. Bavo bijeen onder voor zitterschap van den heer M. L. A. Klein, ter bespreking van „De Armenzorg". De voorzitter gaf allereerst eenige interessante cijfers. In 1916 werd te Haarlem voor Maat schappelijk Hulpbetoon uitgegeven 129.000, dit bedrag is thans in 1938 gestegen tot 2.551.000,—. Beangstigend is dit groote verschil, waarbij nog komt, dat het een groote vraag is of we wel ooit van een belangrijk aantal werkloozen zullen afkomen. De directeur van Maatschappe lijk Hulpbetoon te Haarlem, de heer De Haas van Dorser, werd bereid gevonden om over „De Armenzorg" te spreken. Inleider wilde zich tot de kern van de zaak beperken, omdat het „vak" helaas zoo ontzet tend uitgebreid is geworden. Waar een kwart eeuw geleden nog het systeem van „bedeeling" bestond, is nu van een verstrekkende overheids zorg sprake. De uitgebreide diensten zullen niet weer inschrompelen tot instituten van zorg voor ouden van dagen, ze zullen grootendeels blijvend zijn. In 1932 was er 110 millioen gulden voor Ar menzorg noodig, waarvan 86 millioen ten laste van de overheid kwam, zoodat het kleinste ge deelte door de particuliere instellingen van weldadigheid werd bijeengebracht. Nu moet men niet vergeten, dat er onder het hoofd „Armenzorg" allerlei hoofdstukken zijn gebracht, die vroeger niet bestonden, krank zinnigenverpleging, schoeisel en eten aan schoolkinderen, ziekenverzorging etc. Maar bui ten dit konden de particulieren het toch niet meer bolwerken. Spr. ging de geschiedenis van Armenzorg na en begon bij het Oude Testament. Men be oefende de naastenliefde zóó intens, dat er geen bedelaars waren. Bij de Romeinen kende men al steun in natura en steun in geld. Het Nieuwe Testament geeft alleen aan, dat we barmhartig moeten zijn. In 1530 kende men al wijkmeesters, die de armen bezochten en rapporten uitbrachten. In 1798 kreeg men de eerste staatsarmenzorg en in 1848 werd de eerste armenwet een feit. Onder wijs en Armenzorg werden in één artikel ge noemd. Men ondersteunde in 1858 zoowel als in 1912 uitsluitend in natura met een minimum aan geld. In 1858 werd als maximum voor elk arm lastig persoon van 70 jaar en daarboven vast gesteld: 2 K.G. roggebrood en 1,per week, driemaal per winter 200 turven en tweemaal per jaar een hemd. Maar dan moest de be trokkene nog ziek zijn, want als hij dat niet was, kreeg hij maar 1 K.G. brood en 20 cent per week, driemaal honderd turven en slechts één hemd. In 1912, dus even vijf en twintig jaar ge leden, bestond in Haarlem nog de volgende regeling: wie 80 jaar was of daarboven kreeg 2 K.G. grof tarwebrood en 75 cent per week, wie daarenboven ziek was kreeg 250 centen: wie tusschen 75 en 80 jaar telde kreeg 2 K.G. en 50 cent, wie tusschen de 60 en 65 was kreeg ook 2 K.G. brood, maar slechts 10 cent per week. Er was dus een zekere progressie. De turven kwamen in al die gevallen daar extra bij. In dat jaar werd door een der raadsleden laconiek gevraagd of het geen aanbeveling zou verdienen om van de hon derd harde turven voor de oude of zieke vrouwen maar 50 zachte eitjes te maken! De huidige Armenwet van 1912 is gebaseerd op 2 hoofdbeginselen: de burgerlijke armenzorg heeft slechts een aanvullende taak, zoodat par ticuliere en kerkelijke liefdadigheid voorop staan, terwijl daarnaast het beginsel der individuali- seering staat, d.w.z. onderzoek van ieder geval. Krachtens deze thans nog geldende wet heeft niemand recht op ondersteuning, hoewel het tegenwoordig practisch wel het geval is. Men voelt het recht zedelijk aan, maar het zou vol gens inleider zoo nuttig zijn, als dit ook wet telijk vastgelegd was geworden, omdat er nog tevelen zijn, die zich niet bewust zijn van hun sociale taak en de menschen naar elders drij ven willen ze niet omkomen. Spr. wees er op, dat in hetzelfde jaar de Armenraad is ingesteld, een instituut, dat een informatie-centrum en -apparaat is geworden en dal een vraagbaak is voor alle liefdadigheids- vereenigingen. Het domicilie van onderstand is door den nood der tijden ook belangrijk geworden. Oor spronkelijk stelde men vast, dat de onderstand gegeven moest worden door de geboorteplaats, maar men heeft van deze bepaling veel ver driet ondervonden. In 1870 werd de verblijf plaats aangewezen. Inleider weidde daarna uit over de moeilijkheden, die zich voordeden door het snelverkeer en herinnerde aan de zorgen van Halfweg, welke gemeente maar moest be talen voor de armlastigen, die in haar gemeente omver gereden werden en naar een ziekenhuis getransporteerd werden. Later is daar een ver andering in gebracht. Een element der laatste jaren is de zorg voor opheffing uit den staat van armlastigheid. Het Borgstellingsfonds helpt velen uit den nood, de gemeente geeft soms handelsgeld, een paard, een boot etc. In vele gevallen kan een armlas tige dan weer wat verdienen en belangrijke successen zijn op dit gebied verkregen. Dan zijn er nog problemen van het verhaal: het ver strekken van crediet-hypotheken, lijfrenten etc. Verschillende interessante voorbeelden wist in leider naar voren te brengen. Tenslotte hekelde hij scherp de afschuiving an de armenzorg tusschen gemeenten onder- ing. Nooit zal men hem daarvoor kunnen vin den, wanneer het recht ontdoken moet worden if spitsvondigheden mogelijk zijn. Verschillende aanwezigen stelden daarna vra gen en het spreekt vanzelf, dat er talrijke pro blemen ter tafel kwamen. De voorzitter mocht den heer De Haas van Dorser dan ook wel bij zonder hartelijk danken voor zijn leerzame cau serie en zijn waardevolle adviezen. De Beethoven-cyclus der H.O.V. die Vrijdag aanvangt brengt de Ouverture „Egmont" en de 3e Symphonie (Eroica). Op dezen eersten avond zal Willem Aiidries- sen het vijfde piano-concert voorgedragen, in- plaats van Louis Zimmerman die nu op den der den cyclusavond komt met het vioolconcert Frits Schuurman dirigeert. Oorspronkelijk was dit Beethovenfeest bedoeld als slot van het drukke winterseizoen van de H.O.V., maar door het „Baskisch Ensemble" werd het laatste galaconcert naar 4 April verschoven. De belangstelling is groot, maar er zijn nog abonnementen te verkrijgen voor den cyclus. Er komt teekening in den strijd om het kam pioenschap 2e klasse. Lamers van Excelsior (Vel- sen-Noord) heeft de beste kans met 8 winst punten uit 4 partijen, terwijl de Insulinde-mau Hasselmeyer met 5 gewonnen partijen een ern stige concurrent is. Woensdagavond kampten eerst Bonnet en Osterthun. De laatste nam direct een kleinen voorsprong, maar Bonnet vocht ten einde toe en wist een draw te behalen. Corver was tegen Lamers niet in vorm en stond al spoedig achter. Toen de Wijkerooger bovendien nog een sterkgespeelde 32 maakte, wat de strijd weldra in zijn voordeel beslist. De match RondeHasselmeyer bood weinig spanning. De D.E.S.-er raakte van meet af ver achter. Hasselmeyer was in grootschen vorm en won onbedreigd. Hieronder de resultaten. B. Bonnet G. H. Osterthun J. A. Lamers A. Corver J. D. Ronde J. Hasselmeyer* pnt. brt. h.s. gem. 150 34 19 4.41 150 34 15 4.41 150 74 68 150 26 26 23 23 32 17 16 27 5.76 2.84 2.95 6.52 Vrijdagavond wordt het tournooi in café „In- sulinde" a. d Cronjéstraat vervolgd met de vol gende partijen 8 uur: K. de JongeC. v. d. Hoek; 9.15 uur: J. A. Lamers—B. Bonnet; 10.30 uur: A. Corver G. H. Osterthun. De minister van Waterstaat heeft het vol gende geantwoord op de vragen van het R. K. Tweede Kamerlid Sweens, in verband met de gevoerde besprekingen inzake concentratie van de electriciteitsvoorziening in Noordholland: De ministers van Waterstaat en van Binnen- landsche Zaken hebben 't provinciaal bestuur van Noordholland en de besturen van verschil lende gemeenten in die provincie uitgenoodigd tot een bespreking in verband met de electri citeitsvoorziening, aan welke uitnoodiging die besturen gevolg hebben gegeven. Tot goed begrip van den aard dier bespre kingen moge het volgende dienen: Het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord holland heeft besloten de levering van electri- sche energie, welke tot nu toe geschiedde door tusschenkomst van gemeentelijke distributie bedrijven, te vervangen door levering rechtstreeks aan de verbruikers. In verband daarmede wenscht het de over eenkomst met de gemeenten na afloop niet te vernieuwen. Daarentegen willen de gemeenten in het al gemeen bestendiging van den bestaanden toe stand, zij het dat zij, of althans eenige harer, geen bezwaar hebben tegen het aangaan van nieuwe overeenkomsten op voorwaarden, eenigszins afwijkende van die van vorige over eenkomsten. Het betreft hier derhalve een aangelegenheid, die rechtstreeks alleen de provincie en de ge meenten aangaat. Niettemin heeft de regeering gemeend in deze aangelegenheid niet afzijdig te kunnen blijven en dat wel bepaaldelijk, wijl bij sleepend blijven van de geschillen zeer groote belangen in het gedrang zullen komen, terwijl niet te verwachten is, dat de zoo dringend noo- dige oplossing, welke bevrediging zal kunnen schenken, eerlang zal kunnen worden verkre gen, indien daarop niet invloed wordt uitge oefend door een gezag, staande boven en buiten de partijen. Aan het einde van het vorige jaar werd trouwens in een geschil tusschen de pro vincie en een der gemeenten door partijen zelf de behoefte aan oplossing zoo sterk gevoeld, dat elk van deze op de regeering een beroep tot tusschenkomst heeft gedaan. Van oordeel, dat het standpunt van de pro vincie in beginsel juist te achten is, hebben de ministers van Waterstaat en van Binnenland sche Zaken aan het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen voorstellen gedaan ten aan zien van de voorwaarden, waaronder de overgang van de distributiebedrijven van de gemeenten naar de provincie zou kunnen geschieden, wel ke voorstellen door de provincie zijn aanvaard, maar waaromtrent de gemeenten zich nog niet hebben uitgesproken. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) v rai Wie dit bord voor zich ziet moet x t r o voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) Buiten de gisteren gepubliceerde heeft de Haarlemsche Rechtbank nog de volgende uit spraken gedaan: C. Fe, student, wonende te Amsterdam. Vrijgesproken. W. S., kok, wonende te Rotterdam, thans ged. Diefstal. Vier maanden gevstraf met aftrek van prev, hecht. o.v. De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Alvorens de burgemeester met de agenda be gon, wees hij op het zilveren jubileum van den leer G. J. van Abs, den onlangs tot hoofdcom mies bevorderden hoofdambtenaar, die steeds de notulen van den raad verzorgde. Het is niet de gewoonte, aldus de burgemees ter, een gemeente-jubileum in den raad te her denken. Maar de heer Van Abs is feitelijk een der onzen daar hij uit de debatten de kern haalt en ons later voorzet. Hij is als een dia mantslijper, die den steen slijpt totdat hij de meeste facetten in een klein bestek heeft. De jubilaris boekt onze woorden voor het nage slacht en als een cineast over twee eeuwen een .Heldenkermis" van de eerste helft van deze eeuw wil maken, zal hij de stof, wat Bloemen daal betreft, door den heer Van Abs geleverd zien. Spr. wees verder op het werk van den jubi laris voor de belastingen, de volkshuisvesting en de commissie van publieke werken. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Van Abs zijn ambt nog lang zou mogen waarnemen. De heer Quarles van Ufford vertolkte de ge voelens van den raad en zei lachend, dat hij in de notulen zijn gedachten soms veel beter ge rangschikt ziet, dan hij ze oorspronkelijk heeft geuit. Na de vergadering kregen de raadsleden ge legenheid den jubilaris in zijn kamer te com plimenteeren en betuigde de heer Van Abs zijn dank voor de vriendelijke woorden. B. en W. stellen voor krachtens de Onder- 'iffiüswejt een.bedr.%g van 1354 beschikbaar -te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen voor de St. Theresiaschool aan den Dennen weg. Aldus besloten. De vergoedingen ex art. 101 L. O.-wet werden voor 1933, 1934 en 1935 vastgesteld op f 12427. Ten behoeve van de rust in de omgeving van de in den zuidelijken vleugel van het Provinciaal Ziekenhuis ondergebrachte ernstige patiënten, stellen B. en W. voor aan de provin cie Noordholland onder te verhuren een gedeelte van Bleekenberg, oppervlakte 14000 M2., voor 350 per jaar tot aan 1 Mei 1967. Aldus be sloten. De heer G. van Eek werd gekozen tot Ambte naar van den Burgerlijken Stand. Verder wordt voorgesteld een verordening betreffende de ver deeling der werkzaamheden dezer ambtenaren vast te stellen. In- bijzondere gevallen treden alleen op Jhr. mr. C. J. A. den Tex, mr. Fr. Rohling, C. J. de Groot en G. J. van Abs. De algemeene leiding van den Burgerlijken Stand zal berusten bij den heer S. Huijnink (vergoe ding 200 per jaar), terwijl de heer G. van Eek, geboorte-aangifte, uittreksels van acten, etc. zal behandelen (vergoeding 100 per jaar). Aldus besloten. Eenige suppletoire begrootingen werden aap genomen. De ontheffingen van de bebouwings voorschriften werden verleend behalve in de gevallen P. E. v. d. Werff (bouwen van negen woonhuizen aan den Vijverweg) en J. Russ en J. Buys (bouwen dubbel woonhuis Spiegelen- burghlaan). Ir. L. L. Graaf van Randwijck staat namens zijn echtgenoote onder enkele voorwaarden voor wegverbreeding gratis in eigendom af een strook grond van 250 M2„ langs de Noordzijde van den Zandvoorterweg, tusschen Houtvaart en den viersprong te Aerdenhout. De kosten voor ver breeding zullen ongeveer 4500.bedragen. Voorgesteld wordt met erkentelijkheid voor dit van gemeenschapszin getuigende aanbod be doelde strook grond vcor wegverbreeding om niet over te nemen. De heer QUARLES VAN UFFORD (V.B.) vroeg of nu ineens maar weer 4500.uitge geven moet worden, daar de grond alleen met andere gronden van belang voor het verkeer wordt. Kan de eigenaresse niet goed vinden, dat met de verbetering gewacht wordt, totdat de gronden tot den viersprong in handen der ge meente zijn? De heer NOORMAN (S.D.) meende, dat vast begonnen kan worden als stimulans voor de rest. De heer VAN RIESSEN (A.R.) wees er op, dat voor de wielrijders een verbetering verkre gen kan worden. Wethouder PRINSENBERG (R.K.) verdedig de het voorstel. Aanvaardt men den grond, dan moet men ook doen wat verwacht wordt. Het voorstel werd daarna aangenomen. De woningbouwvereeniging „Bloemendaal- Noord" verzoekt B. en W. 6000 M2. grond aan de Donkere Laan, naast Maranata in erfpacht af te staan voor arbeiderswoningbouw. B. en W. stellen voor hieraan niet te voldoen, omdat de bebouwingsvoorschriften arbeiderswoningbouw ter plaatse niet toelaten, terwijl zij 't gewenscht achten dezen bouw in eigen handen te hou den. De heer NOORMAN (S.D.) zeide, dat er wel wat arbeiderswoningen kunnen komen, omdat Bloemendaal dit verplicht is ten opzichte van Haarlem en Velsen. Aan woningen van onge veer 250,tot 300,huurwaarde is hier groot gebrek, men moet ze met een kaarsje zoeken. Nu wilde de bedoelde woningbouwver eeniging juist ook dit soort huizen bouwen. De heer CASSéE (V.D.) meende ook dat er een tekort is, hoewel er de laatste jaren wel een en ander gebouwd is. In het onderhavige geval kan echter geen toestemming gegeven worden, in verband met te handhaven bebou wingsvoorschriften. De heer SCHULZ (S.D.) wierp op, dat er regelmatig ontheffingen worden verleend. Het gaat hier niet om woningbouw voor Haarlem mers, maar voor reeds in de gemeente werkza mere Nog altijd moeten teveel menschen, die hier werken, buiten Bloemendaal wonen, omdat ze geen woning kunnen vinden in de prijsklasse die hun goed lijkt. De bouwvereenigingen nemen veel werk uit de handen van de gemeente, als men dus over particulier initiatief praat, kan men het op dit terrein vinden. Wethouder PRINSENBERG (R.K.) antwoord de, dat B. en W. de overtuiging hebben, dat de zorg van arbeiderswoningen in gemeentelijke handen moet blijven. Men moet oppassen voor de komst van aanstaande werkloozen. In de behoefte moet worden voorzien, maar dat ge schiedt ook. De heer VAN RIESSEN zou een onderzoek wenschen naar het aantal menschen, dat in de gemeente werkt, maar elders woont. De VOORZITTER: Dat zal zeer moeilijk zijn! Het verzoek bleef tenslotte afgewezen. Naar aanleiding van een in de vorige raads zitting door den heer Mr. Enschedé gestelde vraag omtrent weder-instelling van een autobus dienst AerdenhoutBloemendaal v.v., wordt op gemerkt, met verwijzing naar de bij de raads stukken overgelegde bescheiden, dat in de jaren 19301933 een zoodanige autobusdienst geëx ploiteerd werd door de firma J. Backhuys en Zonen, des morgens om het uur en des middags en des avonds om het half uur. Het passagiersvervoer was echter zoo gering (gemiddeld één passagier op 2,2 K.M.) dat de instandhouding van dezen dienst slechts moge lijk was met een ruime subsidie van de gemeen te. De kosten voor de gemeente bedroegen plus 'minus 15.000,— per jaar. Aangezien verlenging der voor den tijd van drie jaren aangegane overeenkomst met de firma J. Backhuys en Zonen destijds niet ver antwoord werd geacht, werd in de raadszitting van 21 Juli 1932 besloten deze overeenkomst op te zeggen tegen 15 April 1933. En daar het niet in de lijn der verwachting ligt, dat het exploi- teeren van een dienst thans en in de naaste toekomst veel betere resultaten zal opleveren, moeten B. en W. het weder-invoeren van een dienst AerdenhoutBloemendaal ernstig ontra den. De heer POSTHUMUS MEIJES (V.B.) bracht in het midden, dat er een ernstige gegadigde is. Laat men eens naar zijn plannen luisteren, daar schuilt toch geen gevaar in. De heer HONDIUS zou dan een dienst eens in de week willen hebben, b.v. op Maandag, als er markt in Haarlem is. De VOORZITTER zeide, dat ook taxi-chauf feurs bij hem waren geweest om over deze kwes tie te spreken. Hij heeft ze aangeraden het vervoer van scholieren eens te bekijken. De heer NOORMAN (S.D.) waarschuwde voor experimenten. Een buslijn mag geen geldelijk risico voor de gemeente ten gevolge hebben. De VOORZITTER: De moeilijkheden zijn groot. De rlnglijn van de N.Z.H.T.M. komt ook binnen afzienbaren tijd nog niet, omdat ze niet rendabel wordt geacht. Maar deze maatschappij zal de onderhavige kwestie ook eens onderzoe ken. Er zal nog eens een breeder onderzoek ge schieden. De raad besloot indertijd aan de Vereeni- ging voor Christelijk Onderwijs geen medewer king te verleenen voor den bouw van een lagere school te Overveen, aan den rand. van de Haar lemsche grens, daar deze school voor het aller grootste deel van belang voor Haarlem zou zijn. Gedeputeerde Staten hebben thans echter zooals gemeld medegedeeld, dat de medewer king wettelijk verleend moet worden. B. en W. stelden nu voor van dit besluit in beroep te gaan bij de Kroon. Wethouder OUWEHAND stemde indertijd ook tegen, bleef de zaak absurd vinden, maar meen de, dat beroep weinig zou baten, omdat de Kroon in het geval Maartensdijk reeds beslist heeft ten gunste van een aanvrage onder gelijke omstandigheden. De heer HONDIUS (Nat. Herstel) meende, dat de huidige regeering er misschien anders over denkt, omdat de argumenten aanvechtbaar waren. De heer SCHULZ (S.D.) zeide, dat het hier niet alleen om de letter maar ook om den geest van de wet gaat. Men kan het in hoogste instantie laten uitzoeken. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, met aanteekening, dat de heeren Ouwehand (C.H.) en Van Riessen (A.R.) tegen waren. Bij de rondvraag kwam het taxi-vraagstuk eens ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat het rapport van Haarlem bestudeerd wordt en dat getracht zal worden de Bloemendaalsche belanghebbenden in dit accoord te betrekken, opdat er een eenheid kome. De vergadering werd daarna besloten. MOSKOU, 17 Maart. (Reuter.) Vandaag zal de regeering der Sovjet-Unie tot alle groote mogendheden een uitnoodiging rich ten, om de maatregelen te bespreken, die noodig zijn geworden door de bezetting van Oostenrijk en de bedreiging van Tsjecho- Slowakije. Deze mededeeling heeft Litwinof aan de bui" tenlandsche journalisten gedaan. In de desbetreffende verklaring werd verder de verzekering gegeven, dat de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan een collectieve actie, die beoogt de verdere ontwikkeling van de agressie tegen te gaan en het toenemende gevaar van een nieuwe wereldslachting te doen verdwijnen. De uitnoodiging der Sovjet-Unie is, naat Litwinof nog verklaarde, niet tot Duitschland. Italië en Japan gericht, „daar het geen zin heeft met den aanvaller over agressie te praten. Tenslotte zeide Litwinof: „De Sovjet-Unie zal ook alleen weten op te treden, indien ge* zamenlijke actie zou mislukken." De bedoeling der Sovjet-Unie is, naar H»" vas nog weet te melden, de conferentie hetzij in, hetzij buiten het kader van den Volkenbond te houden. Morgen, aldus Litwinof, zal het misschien te laat zijn. Doch thans is het misschien nog tijd, indien alle staten, vooral de groote mo gendheden, ten aanzien van het vraagstuk van het collectieve welzijn en den vrede een krach tige en ondubbelzinnige houding aannemen. Te Londen is nog geen uitnoodiging ont vangen der Sovjet-Unie, en naar Reuter meent te weten, zijn geen voorafgaande besprekingen met net oog op een algemeene conferentie ge' voerd. De Rotterdamsche politie heeft gearres teerd en in verzekerde bewaring gesteld den 51-jarigen J. O. S„ administrateur eh beëedigd makelaar in huizen aldaar, die, ten nadeele van zijn opdrachtgever O. F. G. uit den Haag, gedurende eenige jaren gel den heeft verduisterd. Men heeft nog niet kunnen vaststellen om hoeveel het hier gaat, maar vermoedelijk betreft het een aanzien lijk bedrag. In verband met het onderzoek kunnen geen nadere mededeelingen worden gedaan. WJ vernemen echter, dat de administrateur voof zijn opdrachtgever reeds sedert jaren huur gelden inde. Wanneer de gelden eenmaal in zijn bezit waren, wist hij met d.e administratis zoodanige manipulaties te verrichten, dat hu minder geld aan zijn opdrachtgever afdroeg dan hij van de huurders ontving. S. heett voor zoover thans is gebleken, op dit gebie t« eh zulk een geraffineerde manier weten toe passen, dat hij ongeveer gedurende twee een half jaar ongestoord met zijn practijkeh kon voortgaan. Daarnaast heeft hy bovendien zijn onkoste»' rekeningen, welke hij op gezette tijden indien de, veel hooger opgevoerd dan zijn werkelijk8 uitgaven waren. Aangezien het hier een groot aantal kleine^ en grootere zaken en zaakjes betreft, moet el* daarvan apart worden onderzocht en de polih i heeft momenteel met het onderzoek dan 001 de handen vol. Mede door de gecompliceerdheid van de m&* nipulaties kan op het moment nog bij bena dering niet worden aangegeven, om hoevee geld het gaat. Men neemt echter aan, dat verduisteringen een behoorlijk bedrag omvatte»' Voor de Bredasche rechtbank heeft terecht gestaan de 17-jarige schoenmaker A. J. van te Gilze, die 22 December 1937 zijn vader °P' zettelijk met een broodmes in den nek en den rug had gestoken, waardoor deze zoo ern stig werd gewond, dat hij thans nog gedee telijk verlamd is. De zaak werd met het oog op den jeugdige^ leeftijd van verdachte met gesloten deuren h6 handeld. Na een langdurig getuigenverhoor, waan™ o. a. gehoord werd de psychiater, dr. G. Ja»® sens, uit Vught, eischte de Officier van JusW tie het ter beschikking van de regeering stelle van verdachte. Uitspraak 31 Maart. Donderdag is de voorzitter van de ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, dr. F. fr Fentener van Vlissingen, vergezeld van zo echtgenoote, met den Nederlandschen expre van het Centraal Station te Utrecht na» Nederlandsch-Indië vertrokken. AMSTERDAM, 17 Maart. Anrdappelmarkt. pryzen waren heden onveranderd. Aan 315000 kg. „ptd AMSTERDAM, 17 Maart. Visch. Aangevo door 9 motorbotters benevens consignatiezenn n. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De „„„-kade, Amsterdam. Besomming van de b°*ÏqO 74 00129. Handschol 10.0011, kleine Schol —10, Schar 1.50—3.50, Bot 4.00—5, Wijting .50, Pufschol 4.90—6 per kist. Kabeljauw O.o p .80 per stuk. Tarbot 88 cent per kg. Scheiv«> 1.253.40 per lp stuks. Groote Tongen 68 t middel Tongen 80—92 cent, kleine Tongen j4- cent per kg. Karper 9—13 cent per pond. y™ <j0 hand verkocht op het buitenterrein: Bot 10 „0 cent, Spiering 10—12 cent per pond. Vera Bokking 1.252 25. Harder Bokking 1.50r 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4