Uit het leven van Mietje en May Terhaeghen. fCk&rYieJi UIP1&& O De tuinbouw in Kennemerland GARAGE RABO Haarlem, 18 Maart Kort en volledig VRIJDAG 18 MAART 1938 Samenwerking tusschen gemeenten AGENDA AMSTERDAMS H. STEDE Lezing dr. Sterck STADSSCHOUWBURG Baskische kunst „Eresoinka" m.m.v. de Haarl. Orkestvereen. Toekomst ziet er donker uit; alléén export, vooral naar Duitsch- land, kan redding brengen De tuinbouwsteun BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) pei dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek WONINGBOUWVEREENIGING ST. BAVO Jaarvergadering DE BEGRAFENIS VAN PASTOOR THOMANN Indrukwekkende plechtigheid in de St. Agathakerk te Lisse De Metten De uitvaart De Theevisitè. pdn no ©e j^eprrftotjcfi 77 HET GOAL 1937 (Wordt vervolgd). Bioscopen 19 Maart Bioscopen Apotheekdiensten VAN ONZEN WINKELSTAND Export de eenige redding Werner naast de Vleeschhal MEVROUW MAARSCHALK- COPPENAAL Thans op Westerveld begraven KRUISVERBOND DE NIEUWE STADHUIS VLEUGEL De Raad bezichtigde de détails STAD Bij de behandeling van de Haarlemsche Ge- meentebegrooting is wel gebleken, dat de nieuwe burgemeester veel voelt voor sa menwerking tusschen naburige gemeenten. Hij heeft daarmede in Overijsel prettige ervarin gen opgedaan. Ook in onze omgeving verlangen velen naar meer contact tusschen de gemeen tebesturen. In Bussum is een dezer dagen een commis- s'e van raadsleden ingesteld, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de vraag hoever een nauwe samenwerking van die Senieente met andere Gooische gemeenten üient te worden bevorderd. Bij de installatie Van die commissie heeft de burgemeester van ^Ussum, de heer H. de Bordes, een inleiding Behouden, waarin hij verschillende punten re- ^Veerde, die het nut van samenwerking in Gooi reeds hadden aangetoond. Hij wees °P de vele gevaren, welke het Gooi bedreigd hebben en welke gevaren door nauwere sa menwerking der Gooische gemeenten zijn af- Bewend. In de eerste plaats was het de brief van Ged. Staten namens den minister, waar- uws ill de vraag gesteld werd, of de gemeenten haren, Blaricum, Bussum, Naarden en Huize: iets voelden voor samenvoeging tot één groote "eineente. Bij een bijeenkomst van de dagelijk se besturen dezer gemeenten, te Laren ge houden, voelde niemand iets voor samenvoe- B'bg, doch alle gemeenten stelden veel prijs op hehoud van zelfstandigheid. Het vijfgemeenten- hlan werd afgewezen, doch uit de bijeenkomst boeiden eenige belangrijke maatregelen voort, ^an De Bazel werd n.l. opdracht gegeven de uit breidingsplannen der Gooische gemeenten te bezien en vooral aandacht te schenken aan de insluitende wegenplannen. Een ernstig gevaar ^aren voorts de plannen van de Gooische tram °tti over te gaan tot electrificatie, hetgeen Vol- ^Ps spr. electrocutie van het Gooi zou hebben ^teekend. Groote oppositie was het gevolg en ''auwe samenwerking tusschen de gemeenten l'Oorkwam het gevaar. Hierna werd een Gooische haiangencommissie en een centrale schoonheids- c°irimissie ingesteld, die heel mooi werk heb ben verricht. Een ander groot gevaar werd afgewend, n.l. plannen van den Prov. Waterstaat om een auto-verbindingsweg te vormen tusschen Hil versum en Amsterdam via' Weesp, welke weg Uoor de mooiste buitens in het Westelijk gedeel de van het Gooi zou voeren. Spr. noemde ten- s'°tte nog eenige andere maatregelen, welks ?iJn getroffen tusschen Bussum en de andere ifneenten en wees op de eigenaardige ligging Van het Gooi, dat tot de provincie Noordholland ^hoort, doch zich meer voelt aangetrokken tol Finland, dat tot Utrecht behoort. Tenslotte Vees spr. de commissie er op, dat zij haar taak moet zien, dat zij de belangen van het ge hele Gooi moet dienen, waardoor zij ook die Vah Bussum dient. Ook voor de gemeenten in Kennèmerland ongetwijfeld vele aangelegenheden van ge meenschappelijk belang aan te wijzen, zooals bitbreidings- en streekplannen, rioleering, ver keersverbindingen door middel van openbare vervoermiddelen, het maken van reclame voor kennemerland als uitstekende woonplaats, be vordering van het Vreemdelingenverkeer in den b°llentijd en bij speciale gebeurtenissen, zooals Jamboree er een was en de bloemententoon stelling Flora. iVjj wachten met belangstelling op het initia- h®f van onzen burgemeester. Donderdagavond, daags na de viering van het pirakelfeest, hield Dr. J. F. M. Sterck voor de aden der R. K. Leeszaal een causerie over de Stede en het Mirakel van Amsterdam. Dr. Sterck, die, behalve Vondelkenner, ook historicus is van het Sacrament van Mirakel, (,eSon, na de inleiding van den vice-voorzitter ^er R. K. Leeszaal, den heer H. v. d. Weyer, >jn voordracht met een korte uiteenzetting van ?®t wonderlijke gebeuren in den nacht van 16 Maart 1345. Vervolgens noemde hij de oorkonden, die van wonder getuigen en zette uiteen, dat tot 815 men slechts over een gelijktijdige getui genis beschikte, n.l. den brief van den baljuw ,ah Amstelland, Floris van Boechorst. In '"15 echter kreeg men de beschikking over af- ,chriften van charters der oude Haagsche Hof- ,aRel en van deze drie dateeren er twee uit 346 en een uit 1347. Ook Prof. Blok en Prof. Bhgmans erkenden deze stukken als echt en e laatste heeft gezegd dat als alle feiten der geschiedenis met zulke argumenten gestaafd J>hden worden, wij tevreden mochten zijn. Dr. terck wees er bovendien op, dat reeds in het j^Ulc van 21 Oct. 1347 gesproken wordt van het °Uden van een omgang rond de H. Plaats, on er het bidden van een Onze Vader en Wees- a8roet. De oorsprong van onzen huidigen luien Omgang is dus wel zeer oud. I Eet gesprokene werd verduidelijkt met vele ^htaarnplaatjes over de H. Stede, oud-Amster- JJ&i en de schatten die eertijds Amsterdams ^devaartskerk hebben gesierd, waarbij Dr. lerck uitweidde over de lotgevallen dezef voor open. Eekend is dat het orgel der H. Stede op het e Ogenblik zich bevindt in de kerk van Jutphaas h daar nog gebruikt wordt; minder bekend is Ij "ter dat reeds sloopers eenige orgelpijpen adden uitgebroken, toen de Utrechtsche or gelbouwer Maarschalkerweerd eens op een indeling de deuren der H. Stede open vond jj binnenstapte. Hij kocht heel het orgel en het voorzichtig demonteeren. Later ging et over aan den toenmaligen pastoor van Jut- [haa^ (jen kunstzinnigen Mgr. G. W. van Heu- e'hhi, die het in zijn kerk weer liet ophangen. jsvan de vele kunstschatten, die de H. Stede .tijk geweest, zijn meerdere verloren gegaan, idere gehavend tot ons gekomen en slechts wei- 5,8e geheel ongeschonden bewaard gebleven. zijn er o.a. nog twee processie-ramen op Bagijnhof te Amsterdam en vier altaarkus- v hs. spr. weidde uit over de acht fragmenten een groot schilderstuk van Jacob Cornelisz Jjh Oostsanen, welk groot werk waarschijnlijk gelegenheidsstuk achter het altaar heeft gehangen bij het bezoek van Keizer Karei V aan de H. Stede. Hun samenstelling is niet met zekerheid be kend; hun geschiedenis in de laatste eeuw is niet bijster opwekkend. Toen zij weer waren ontdekt deden de protestantsche kerkvoogden zeer geheimzinnig en hadden zij niet graag dat er copieën van werden gemaakt. Nu echter zijn ze te zien in de consistoriekamer der Nieuwe Kerk. Na de pauze behandelde Dr. Sterck de ge schiedenis der Amsterdamsche Mirakelkapel, haar stichting kort na het gebeurde in 1345, haar uitbreidingen na de branden van 1421 en 1452 en haar verval na den overgang van Am sterdam tot den Prins, en haar tragisch einde, toen in 1908 deze den katholieken zoo dierbare kerk door den sloopershamer werd in elkaar geslagen. Dr. Sterck sprak er nu niet over, maar bin nenkort, zooals wij van hem vernamen, zal hij hierover een boekje opendoen. Hij, de histori cus van het H. Sacrament van Mirakel, is te vens de geschiedschrijver der Mirakelkerk en juist hij heeft zich indertijd zeer veel bezigge houden met de afbraak en de motieven die er toe dreven om alle restauratie- of verkoopplan nen te negeeren. Deze motieven waren aller eerst een onwil der protestanten om 't heilig dom den katholieken in handen te geven, ter wijl tevens de prijs van den vrijkomenden bouwgrond, 200 per M2, een woordje mee sprak. Hier en daar verspreid liggen de gegevens voor een historie der afbraak. Dr. Sterck heeft alles zelf meegemaakt en véle documenten van toen af bewaard, zoodat het hem nu mogelijk is deze geschiedenis te schrijven, een geschie denis van onwil ter eener en verlangen ter an- derer zijde. Vermelden wij slechts, dat noch de poging der stad Amsterdam om de H. Stede als stads- eigendom op te eischen succes had, noch de poging om het grafrecht der familie Alber- dingk» Thijm te doen gelden. Van 1909 tot 1919 is over dit laatste geprocedeerd, maar gelijk kreeg men niet. Wel is nog aan de westzijde van het huidige gebouwencomplex een hoek uitgespaard. Men bouwde immers reeds toen het proces over den grond van het graf nog hangende was. Dr. Sterck had indertijd in de familiepapie ren der Alberdingk Thijms de aanwijzingen voor dit recht gevonden. Het boek van Dr. Sterck over de slooping der H. Stede zien wij met belangstelling tege moet. Het kan zijn, dat het eerste gedeelte van dit programma belangrijker was dan het tweede, doch dit laatste was ongetwijfeld interessanter, niet in 't minst wijl daarin de dans in een fleuriger, meer bevattelijker vorm vervat was. Nu neemt het dansen in het leven der Basken een zeer bijzondere plaats in en, gelijk zij in het voorwoord van het zeer lijvige programma opmerken, hebben' zij het dansen en zingen evenzeer noodig als het dagelijksch brood. Als het Baskenkind zijn eerste woorden stamelt, kan het ook zijn eerste danspass-en doen, terwijl waarschijnlijk de laatste schreden van menigen B-ask danspassen geweest zijn. Is het te verwonderen, dat, waar de dans en de zang zoo nauw met dit lichtelijk primitieve doch zeer religieuze volk zijn samengegroeid, al hunne dansen, doch in 't bijzonder-hunne ge zangen een bijna vromen, om niet te zeggen gregoriaanschen inslag hebben? Er zijn liede ren bij, die bijna een gebed lijken en andere, waaraan een zeker barbarisme niet vreemd is, zij het dan ook een barbarisme in veredelden vorm. Een koor, gevormd uit prachtig' stemmen- materiaal, vertolkte de liederen van oude en moderne Baskische componisten en het is niet, dan met groot genoegen, dat wij er naar ge luisterd hebben. Den geheelen avond zongen zij, misschien zelfs meer nog dan zij dansten, al was 't ook een „balletavond". Practisch was het een Baskische revue-avond van fijne in- heemsche kunst en folklore, welke machtig m- heemsch was om bij te wonen. In het eerste gedeelte was er een aantal volksdansen, waarvan we de namen maar niet zullen vermelden, want al zal de zetter ze mis schien wel feilloos weergeven, dan is de kans nog groot, dat de lezer ze met een krom ge trokken tong zal uitspreken. Want wat zegt U bijvoorbeeld van Ezpatadantza of Uztai- dantza en Ikurrinari? Dit zijn betrekkelijk nog eenige eenvoudige benamingen, welke respectie velijk; „Dans met de degens", „dans met de hoepels" en „Vaandelgroetdans" beteekenen. „Het jaar 1937 kan worden bijgezet bij zijn slechte voorgangers vanaf 1930", aldus begint het jaaroverzicht, dat de directeur van de Ver- eenigde Veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling", de heer W. de Groot, de gewoonte getrouw, in de te Beverwijk gehouden groote jaarlijksche vergadering van aanvoerders heeft uitgebracht en waarvan men gewend is, dat het steeds een interessant zij het dan niet altijd opwekkend exposé geeft van den toe stand in den tuinbouw van Kennemerland en diens aspecten. Dacht men aanvankelijk dat 1936 het mager ste jaar was geweest sedert 1930, het vorige jaar is voor de tuinders nog slechter geweest al is de veilingomzet met 38.584 gestegen. Een stijging overigens die, vergeleken bij den geweldigen achteruitgang sedert 1928, niets te beteekenen heeft. Bovendien heeft dit vooruit gang nog 'n bijsmaakje, zooals aanstonds zal blijken. Het herstel, dat zich zoo hier en daar, naar men zegt, in andere bedrijven laat zien is voor den tuinbouw nog van geen beteekenis geweest. Zelfs worden hier en daar hoogere lasten en kosten geconstateerd, tengevolge van de muntdepreciatie. Vele producten hebben niet meer dan den richtprijs opgebracht, zoodat daarop weinig of GASTHUISVËST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 In het tweede gedeelte daarentegen waren het meer tafereelen a la Blauwe Vogel, waarbij een bepaalde stemming werd gewekt, zooals bij voorbeeld in Kaxarranta of De Visscherstonen en in Sirimiri, „Nachten van Bilbao", het eer ste op muziek van J. de Gallastegi en het tv/eede van J. de Olaizola. Dat waren prach tige nummers van arrangement en décor, al was het element van den dans erin ook verre weg ondergeschikt aan dat van den zang. Deze zeer belangwekkende avond sloot met Akerlauda of Sabbat. Het is een dans, die op den avond voor belangrijke feesten door de jeugd met zeer veel vuur en élan wordt ge danst, daar hij in zekeren zin de onafhanke lijkheid van het Baskische volk symboliseert. Dat, gezien de symboliek van veel van het ge- bodene, de hulp van den explicateur voor ieder nummer (wiens Hollandsch wij tusschen twee haakjes mooier vonden dan zijn Fransch) door de toeschouwers dankbaar werd aanvaard, zal de lezer wel begrijpen. Ondanks de medewerking van de H. O. V., die eenige Baskische composities verdienstelijk uit voerde, was de opkomst niet bijster groot. Doch die er waren, waardeerden het gebo- dene op een royaal luidruchtige wijze. V-t. Voor een zeer druk bezochte vergadering hield de Woningbouwvereeniging „St. Bavo" Haarlem Oost onder voorzitterschap van den heer K. C. Donsen haar jaarvergadering. Geopend werd met welkom voor de groote opkomst en opwekking voor de werkzaam heden van de commissie voor geestelijke belangen, het medewerken en deelneming aan 't feest van arbeid, n.l. zegening der gereedschap pen op Zondag 8 Mei in de St. Josephkerk, de bedevaart naar Heiloo op Zondag 29 Mei, open retraite voor de werkloozen, welke heden gehou den en morgen gesloten wordt in de kapel van het Franciscus-Liefdewerk, het ijverig deelne- Een dringende oproep werd gedaan namens 't men aan het triduum. bestuur van het steunfonds voor het lidmaat schap, opdat het steunfonds in stand kan blij ven of ook zoo mogelijk de bijdrage wordt ver hoogd. Voorzitter geeft nu eenige mededeelingen van internen aard voor de verbetering der wonin gen. De secretaris, de heer Joh. M. van Zeg gelen, gaf een zeer uitgebreid en keurig jaar verslag, waarvoor hem een luid applaus ten deel viel en een dankwoord van den voorzitter. Het jaarverslag penningmeester werd na een kleine opmerking goedgekeurd, met dankwoord aan den heer Jos. M. van Seggelen voor zijn financieel beheer. Het volgende punt van de agenda stelde het bestuur voor, de besluiten tot het bouwen van de complexen 52 en 26 te wijzigen }n dezen zin dat hierin ook de bedragen genoemd worden noodig voor dien bouw; een en ander is nood zakelijk voor het passeeren van de akten. Voorzitter en secretaris lezen beide acten voor en deze worden tegelijk behandeld. Beide akten worden met algemeene stemmx goed gekeurd. Punt 7 van de agenda: voorstel tot tijdelijke wijziging van art. 5 van het huishoudelijk re glement en de te storten bedragen voor het Waarborgfonds te stellen op f 20.en voor winkelhuizen op f 50.thans was het f 40. voor de woningen en f 100.voor de winkel huizen. Na uitvoerige discussie en verschillende be zwaren opgehelderd te hebben, werd het be stuursvoorstel met algemeene stemmen aan genomen; de waarborgsom werd gesteld op f 20.en f 50.voor de winkelhuizen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren K. C. Donsen en L. W. Leuten herkozen. Als nieuw gekozen leden treden in het be stuur de heeren H. J. Puts en A. Rood. Na een zeer uitgebreide rondvraag van klach ten en verzoeken, o.a. over bewoning, werd deze vergadering gesloten. Donderdagmiddag even over vier begonnen de klokken van de St. Agathakerk te Lisse te lui den ten teeken, dat het stoffelijk overschot var wijlen den zeereerw. heer J. Ph. Thomann, emeritus pastoor der parochie, naar de parochie kerk werd overgebrachtt. Een groot aantal parochianen toonden hierbij hun belangstelling. Een belangstelling, waarbij droefheid tot uiting kw'am. Het stoffelijk overschot was van het zieken huis te St. Joannes de Deo te Haarlem begeleid door eenige kerkmeesters en den weleerw. heer kapelaan J. H. M. van Ir.gen, plaatsvervangend pastoor. De kerk was in diepen rouw. Het stofffelijk over schot werd in ontvangst genomen door den zeereerw. heer pastoor Van Zuylen. Zoo goed als alle parochianen defileerden dan langs de plaats, waar het stoffelijk overschot van pastoor Tho mann stond opgebaard en stortten een gebed voor de zielerust van den overledene. De plechtige Metten werden des avonds ge houden. De groote St. Agathakerk was geheei gevuld met geloovigen. Bij deze Metten hadden op het Priesterkoor o.m. plaats genomen de hoogeerw. heer deken Borsboom uit Noordwijk; de zeereerw. heeren pastoor J. H. Visser uit Wateringen; pastoor N. W. Sentenie van de parochie der H.H. Engelbewaarders en G. P. A. van Zulen, pastoor der St. Agatha, beiden te Lisse; pater Reijnenberg van Huize Pius; pater Lefeber; prof. Slijkerman van het Seminarie Hageveld; pater Buschman; pater Onderwater; benevens vele weleerw'. heeren kapelaans. Bij de plechtige Metten was Agens de hoog eerw. heer Deken Borsboom, assistentie ver leenden de weleerwaarde heeren Versteege en Hendrik; ceremoniareus was de wteleerw. heer Zeegers en cantoreus de weleerw. heeren Nico- laas en Van Ingen. De gezangen werden door de priesters verricht onder de grootste stilte van de geloovigen. Men bad, dit kon men bemerken, in stilte mede voor de zielerust van den beminden oud-pastoor. Hedenmorgen werden in de parochie van St. Agatha de plechtige uitvaartdiensten gehouden. Vele parochianen woonden de plechtige Re quiemmis bij, biddend voor de zielerust van den overleden herder. Onder de geestelijken merkten wij o.m. op Z.D.H. Mgr. H. J. M. Taskin, president van het groot-seminarie te Warmond, kapelaan Hen driks van de kathedrale parochie, pastoor de Meulder uit Heerhugowaard, pastoor Hackeling uit Reeuwijk, pastoor Peeperkorn, oud-pastoor van Limmen, pater van Leeuwen, directeur van het Missiehuis te Hoorn, allen oud-klasgenoo- ten van den overledene, de oud-kapelaans de weleerw. heeren S. Versteegen en Versteeg, A. Kok, Schotte, Kuipers, Tabink, pastoor Koel man uit Utrecht en de zonen der parochie de eerw. heeren pater Lefeber, oud-directeur van het Missiehuis te Hoorn, pastoor Theyssen, rec tor der Maria Stichting Noordwijkerhout, pater Buysman O.F.M. uit Delft, prof. Slijkerman van het Seminarie Hageveld, pater prior en sub prior van het Pius Gesticht, pater dr. Cass Hentzen, pastoor van de Kleverparkparochie te Haarlem, pastoor Krook uit Hillegom, pastoor Terra van Vogelenzang, pastoor Aarts van de St. Nicolaasparochie te Amsterdam, den burge meester en gemeente-secretaris van Lisse en wethouder Warmerdam uit Lisse. Deken Borsboom van Noordwijk droeg met assistentie van rector J. P. van Zon en oud kapelaan J. Zeegers de Requiemmis op. Canto- res waren kapelaan W. Nicolaas en rector Kok, terwijl kapelaan van Ingen als ceremoniarius fungeerde. Het koor stond onder leiding van den heer Busé uit Leiden. Gezongen werd de Gregoriaan- sche requiemmis. Het was pastoor N. Sentenie van de Engelen- kerk te Lisse, die een korte lijkrede uitsprak, waarvoor hij tot tekst had gekozen „Gelukkig de man, die zonder smet bevonden werd en die het geld niet naliep en zijn verwachting niet stelde op geld en schatten. Wie is hij? En we zullen hem prijzen, want hij deed wondere din gen in zijn leven." Pastoor Thomann is van ons heengegaan. Weliswaar heeft hij lichamelijk reeds twee jaar geleden de parochie verlaten, doch zijn ziel bleef bij ons, bij zijn parochie, welker lief en leed hij tot zijn laatsten dag meeleefde. Gij hebt hem gekend, den goeden ouden grijzen 16 De groote gangklok sloeg drie uren na den noen, toen Mietje's gasten het theesalet bin nen traden. Zij werden met veel complimen ten en buigingen ontvangen, die statig en stijf beantwoord werden. Daarna zette men zich om de ronde tafel. Nu nam Mietje eenige zilveren filegrainen theebusjes, allen met verschillende soorten thee gevuld, schudde deze in de kleine porseleinen thee potjes en vulde met de getrokken thee, de kleine kopjes, opdat „de vrinden keuren mogten, welk soort ze begeerden". May was in den tuin bezig bloemen te plukken, toen om vier uur de eerste gast kwam. Zij wipte vlug de kamer in om haar gast te begroeten. „Hallo, Bé, wat wil je, hier of in den tuin, buiten? Goed, wacht ik zal de serveer-boy naar buiten rollen". „Kind, ik snak naar een kopje geurige thee!" „Nu, je boft, want je krijgt bij mij de geurigste, die er te vinden is, man. Hij ging ons voor als een stralend voor beeld van den Christus, klein van gestalte was hij, maar groot van daden. Zijn leven lang bleef hij arm. Hij wilde dat zijn. En zoo is hij ook gestorven. Doch daar tegenover staat de rijkdom van zijn geest. Het is mijn heilige overtuiging, dat hij reeds opgenomen is in Gods Rijk. Zijn leven lang ver gaarde hij zich schatten in den hemel. Wij dra gen hem nu uit de kerk, doch niet uit onze ziel; de eerlijke, oprechte en goede pastoor zal in onze ziel blijven leven. Laten wij bidden voor dezen goeden, ijverigen en trouwen priester. Na afloop van de H. Mis ging onder het ge beier der klokken een lange stoet naar de be graafplaats. Voorop liepen de jongens van de Kruisvaart, daarachter kwamen de parochieele vereenigin- gen met omfloerst vaandel, leden van het on derwijzend personeel, van sociale organisaties, de zusters van het St. Agatha-klooster, daar achter de geestelijken en de zangers, terwijl de stoet gesloten werd door de lijkbaar, waarachter de familieleden schreden. De beaardingsplechtigheden werden eveneens door deken Borsboom verricht met dezelfde as sistentie als in de kerk. Pastoor Vissers uit Wateringen, de executeur, zegde den aanwezigen dank. Gebcuw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Pro Juventute, kwart over 8. Frans Halsmuseum: Expositie van 104 en van 810 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Toonzaal Boskamp Overveen: Expositie van Leka - voorwerpen. Rembrandttheater: „Manege", 2.30, 7 en 9.15. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Gaspa- rone", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Mr. Moto slaat toe", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Onder gele vlag", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Geel Wit, 6 uur Ge wone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Jan Musch met „Nathan de Wijze", kwart over 8. Frans Halsmuseum Expositie van 10 tot 4 uur en van 8 tot 10 uur. Teyler Museum Expositie van 114 uur. Toonzaal Boskamp Overveen Expositie Leka-voorwerpen. Rembrandt-Theater „Manege", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Mr. Moto slaat toe", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater Onder gele vlag", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V.-straat 26; H. Rem mers en Zn., Kruisstraat 6; Noorder Apotheek, J. Gijzenkade 181. Honderden stuks in Uw maat en honderden alléén bij stuks in de kleur, die U wenscht, jg btUAD Ui honderd toch iets aparts. Dat is Waarborg- kleeding. geen steun werd uitgekeerd. Volgens de theorie van den landelijken richtprijs, dus geldend over geheel Nederland, moesten de bedrijven die deze producten telen eigenlijk rendabel zijn. Ieder een in het bedrijf weet echter dat in 1937 met een beduidend verlies gewerkt is. Moest Ken nemerland met de algemeene richtprijzen mede dan zou zij door de verliezen totaal van de markt verdrongen worden. De oorzaak daar van is dat deze streek veel hoogere onkosten heeft en met een hooger levenspeil moet reke nen. Dit is dan ook de reden, dat af en toe een extra-steunuitkeering voor deze streek is ge geven. In 1937 is die extra-uitkeering slechts 20.000 geweest en dus veel te laag om de verliezen goed te maken. Het ziet er voor deze streek zeer donker uit en er is nog geen enkel lichtpunt. Volgens den heer de Groot is hulp van geen enkele andere zijde te verwachten dan van kansen op export en verlaging jvan de bedrijfslasten. De steun- uitkeering bedroeg in totaal in 1935 72000, 1936 95000 en in 1937 50.500 (tot dusver). Uit den hoogeren omzet over 1937 mag niet v/orden geconcludeerd, dat de tuindersbedrijven betere uitkomsten hadden. Het is een gevolg geweest van den aanvoer van fruit en andere oorzaken die voor de tuinders hier geen enkei profijt opleverden. Door de stijging der bedrijfskosten en de veel lagere steunuitkeeringen daalden de bedrijfs- uitkomst over 1937 dan ook met 10 a 15 pet. De heer de Groot concludeert dan ook dat Beverwijk er met de landelijke richtprijzen niet komt. Er moet worden aangedrongen op extra hulp of extra-richtprijzen voor deze streek, het geen ook al weer niet gemakkelijk is. De tuin ders met hun dikwijls groote gezinnen blijven hier doorgaan veel meer in het Landbouw crisisfonds te storten, door hun belasting bp eerste levensbehoeften, dan zij in den vorm van steun eruit ontvangen. Weliswaar is die redeneering in zijn geheel niet zuiver, omdat men naast tuinder ook staatsburger is, doch de titel voor de belastingheffing is: „hulp aan den land- en tuinbouw" en uit dat oogpunt be schouwd mag men de stortingen in en de uit- keeringen uit het Landbouwcrisisfonds gaarne eens vergelijken. Een nauwgezet onderzoek zou tot verrassende resultaten leiden. Alleen export, en vooral export naar Duitsch- land kan Kennemerland weer op de been bren gen. In 1937 is de export naar Duitschland in derdaad beduidend gestegen, in geld wel met 50 pet. Dat is zeer belangrijk. Het is echter niet na te gaan, hoeveel daarvan ten goede is gekomen aan den tuinbouw. Men zou moeten weten tegen welke prijzen de export hier van den tuinbouw heeft gekocht in 1936 en 1937. Als de export hier steeds op of iets boven den minimumprijs kan koopen en in Duitschland tegen hooge prijzen Yerkoopen, dan is de hoo gere opbrengst niet voor de tuinders, doch voor de exporteurs en niet het minst vOor den Duit- schen Staat, die van het verschil tusschen vei- lingprijs in Nederland en verkoopsprijs in Duitschland een groot gedeelte als belasting naar zich toehaalt. Toch moet Kennemerland die kansen voor export naar Duitschland in de gaten houden en zooveel mogelijk probeeren daaraan deel te nemen, met vooral met aardbeien voor de ver- sche cbnsumptiemarkt in de groote steden en zich daarbij eens afvragen of ons veilingssysteem onder alle omstandigheden het meest juiste zal blijven. Een van die kansen lijkt den heer de Groot te liggen op de Duitsche consumptie- markten. Is het nu nog niet veel, er schijnt stijging in te zitten. De stand van de clearing loopt nu wel weer achteruit, doch gebleken is in 1937 dat die stand ook snel kan stijgen. Wie dus daarvan wil profiteeren moet maken dat hij klaar ts. Men zal actief moeten aan pakken. Eenige vage voorstellen liggen reeds gereed; zij zullen nbg nader moeten worden uitgewerkt. Zeer actieve medewerking zal daarbij noodig zijn van de kweekers zelve, want zonder den vasten wil van allen gezamenlijk zullen de vei- lingbesturen niet veel kunnen uitrichten. Als er niets wordt ondernomen zal men ze ker te rekenen hebben met den ondergang van 'n groot gedeelte den kbudegrondbedrijven. Alles moet dus worden gedaan om dien ondergang, voor deze streek althans te voorkomen. Tenslotte wordt in het verslag gewezen op het groote belang van een gewestelijke bloem- fcollenveiling in Beverwijk. Deze perfect inge richte veiling dient in stand gehouden te wor den. Wie kent niet den boekhandel van de familie Wernik, in dat- smalle, historische pand tusschen Vleeschhal en Spaarnebank aan de Groote Markt? Pittoresk is het trapgeveltje, de ramen en luiken zijn als van een poppenhuis, maar.... daar binnen is voor vele boekenliefhebbers heel wat te vinden. Toch was de winkel allang te klein en te weinig overzichtelijk. De stoute schoe nen werden aangetrokken, 'timmerlieden en schilders kwamen en nu is het interieur twee maal zoo groot geworden. Verbazend aardig is deze zaak! De oud-Hollandsche stijl is gehand haafd, een prachtig smeedijzeren lichtkroon trekt de aandacht, duizenden boeken zijn langs de wanden overzichtelijk samengebracht. Na een bestaan van 32 jaar, waarvan 17 in de Lepel straat en de rest in het huidige pand, is de kroon op het werk gezet. Als de Engelschen straks souvenirs komen koopen, zullen ze zeg gen. „O, so lovely!", de Franschen zullen uit roepen „C'est une rêve", de Duitschers „Fabel haft" en de Hollanders,'t Is voor mekaar!" Gisterenmorgen is in alle stilte op de be graafplaats Westerveld het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mevrouw Maarschalk— Coppenaal, echtgenoote van den oud-fburge meester van Haarlem. In Juni van het vorig jaar kwam mevrouw: 'zooals onze lezers zich nog wel zullen herinne ren, bij een auto-ongeluk nabij Wezel in Duitschland om het leven. Zij werd eerst op het kerkhof te Wezel ter aarde besteld, doch zou t. z. t. naar Holland worden overgebracht Dat is thans gebeurd. Op uitdrukkelijk verlan gen van den heer Maarschalk waren bij de teraardebestelling slechts enkele familieleden en intieme vrienden aanwezig. Het stoffelijk over schot was per lijkenauto uit Duitschland naar hier vervoerd. Donderdagavond vergaderde het Kruisverbond tezamen met de Mariavereeniging in het R.K. Militairengebouw aan de Zoetestraat. De mede deelingen betroffen de jaarvergadering van het Diocesaan Kruisverbond en de vacature in het hoofdbestuur. De Haarlemsche a.fdeeling achtte geen reden aanwezig om met een candidaat uit te komen. Vervolgens gaf de voorzitter enkele bijzonderheden omtrent den nationalen Sobrië- tasdag, die op 24 April a.s. dat is de eerste Zon dag na Paschen, te Utrecht zal worden gehou den. Het belooft een zeer belangrijke dag te wor den en dus werden de leden aangespoord tot deelneming. De heer Van Kleeff nam op zich, de niet-aanwezige leden te bewerken, om het Haar lemsche Kruisverbond zoo sterk mogelijk te doen vertegenwoordigen. Het actie-comité bracht verslag uit van den onlangs gehouden propaganda-avond, die uitste kend geslaagd mocht heeten, terwijl het nadee- iig saldo onder de raming bleef. Het rapport van den penningmeester leverde tevens het be wijs, dat 't comité zich buientgewoon actief van zijn taak had gekweten. Bovendien hadden de heeren Van Kleef en Spee door het inzamelen van kleine bedragen weten te bereiken, dat niet alleen het verlies werd gedekt, maar ook een financieele basis voor verdere actie aanwezig was. De voorzitter, die 't comité nu had te ontbinden, bracht den heeren lof voor den ver richten arbeid; voor den moeizamen en succes vollen arbeid der beide collectanten had de ver gadering een extra applaus. Na de rondvraag, waaraan door verschillende leden werd deelgenomen, eindigde de bijeen komst met het gebruikelijke gebed. Te Amsterdam slaagde voor het eerste ge deelte van het arts-examen de heer F. J. A. Paesi uit Haarlem; voor apothekers-assistent slaagde mej. H. C. Poldermans. Ged. Staten van Noordholland hebben in het openbaar aanbesteed: het maken van een grond- duiker in den Oosterpolder en een grondduiker in den Kostverlorenpolder, in de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp. (Bestek no. 31.) Laagste inschrijver H. v. Dijk te Edam voor 14.857.—. Se Anderhalf jaar geleden ging de heer van Huls, directeur van het postkantoor te Hoofddorp, met pensioen. Pas nu is beslist, dat er een nieuwe direceur zal komen. Giseren was de heer L. de Koning, drukker- binder op de afd. binderij bij de firma Joh. En schedé en Zn. alhier, daar 25 jaar werkzaam. lL, Door een feestcommissie werd hij des morgens van zijn woning gehaald en op zijn afdeeling feestelijk ontvangen. Hij werd toegesproken door den heer J. van Tongeren, die hem namens de collega's een spiegel, een klok en een bloemen mand aanbood. Mej. G. M. Koning overhandig de namens de afdeeling der binderij, waar de heer Koning voorman is, eenige souvenirs. In de directiekamer werd de jubilaris door een der directeuren gecomplimenteerd en werd hem een geschenk onder couvert overhandigd. De heer A. Ferrée, werkzaam bij de Neder- landsche raffinaderij van petroleumproducten. vierde gisteren zijn zilveren jubileum. Hij werd des morgens in bijzijn van al het kantoor- en fabriekspersoneel op hartelijke wijze gehuldigd. De directeur, de heer Schoorl, wenschte den heer Ferrée geluk, waarna hij hem een ge schenk onder couvert overhandigde, l^amens het geheele personeel sprak de heer E. Nolet en bood een divankleed en enkele andere geschen ken aan. De jubilaris bracht het verdere ge deelte van den dag in den huiselijken kring door. De heer J. Out was gisteren 25 jaar in dienst der N. Z. H. T. M. Hjj ontving op dezen dag van vele zijden blijken van belangstelling. Namens de directie werd hij in de morgenuren gelukge- wenscht door de heeren ir. B. Nugteren, chef van de exploitatie en P. M. Gieske, chef van den uitvoerenden dienst. Hij ontving een geschenk onder enveloppe. Dinsdag 22 Maart 8.15 uur komen de leden van de R. K. Middenstandsvereeniging te Haarlem bij Brinkmann bijeen om te luisteren naar een belangrijke rede van den voorzitter van het hoofdbestuur en het Lid van de Tweede Kamer, den heer E. J. M. Stumpel. De spreker zal o.a. bespreken: bescherming tegenover Groot warenhuis en Grootfiliaalbedrijf, de nieuwe so ciale regelingen en de „spertijden." Mr. A. Hustinx vertoont op Vrijdag 25 Maart in den Stadsschouwburgg voor de leden van „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en Om streken de film met gramofoonbegeleiding „De zeven wonderen van Zuid-Afrika." De onthulling en overdracht van het tegel tableau, aangeboden door de oud-leerlingen bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de St. Jozefschool, zal plaats hebben op Zondag 20 Maart, des middags om 4 uur, in het school gebouw aan de Nieuwe Gracht. 9 De voorzitter en de secretaris Van de Kon. Ned. Athletiek Unie, de heeren A. J. G. Streng- holt en mr. W. Veniet, hebben een onderhoud gehad met den heer A. G. Boes, wethouder van Haarlem, waarin de wenschelijkheid werd be pleit van het aanlneggen van een sintelbaan ten behoeve van de athletiek-beoefening. Do plaats waar die zou worden aangelegd is nog niet bekend. De commissie voor de lichamelijke opvoeding zal deze zaak ter bespreking krijgen. Gisterenavond kwamen de leden van den Ge meenteraad bijeen op een vergadering om acht uur in de oude raadzaal ten stadhuize, waar de directeur van Openbare Werken, ir. M. H. Maas en ir. A. J. v. d. Steur een toelichting gaven op het in détails uitgewerkte ontwerp voor den stadhuisvleugel, verduidelijkt door lantaarn plaatjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5