Duitschland aan de radio RO H TRIUMPH DE BESTE We luisteren naar D&titéinJ. 1 CENT FINANCIEN i\ FEESTWEEK TE BERLIJN HET WEER OP ZONDAG MARKTEN Dagfilm VRIJDAG 18 MAART 1938 De best geregisseerde revolutie, welke de wereldgeschie denis kent Incident bij Hitler's triomftocht INBREUK OP OCTROOIEN VAN PHILIPS? Douane niet voldoende ingelicht Het blijft ongestadig en zacht met weinig regen OVERTREDING VAN DE VESTIGINGSWET? Verdachte van rechtsvervolging ontslagen Stuurliedenexamens Katholieke Economische Hoogeschool Academische examens Zaterdag 19 Maart WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE PARIJS BILJARTEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN 71/2 Dommering wint zijn eerste partij u'ii> A A *r/\ i' uM UITLOTINGEN (Van onzen Berlijnschen correspondent) Boem boem boem klonk het op de deur, die daarna met een openging, zonder dat wij .binnen" geroepen hadden. Een nachtlampje viel in scherven op den grond en drie mannen traden naast ons bed. „Heil Hitier!" Dit laatste was tot zekere hoogte een geruststelling, want in het eerste moment van verrassing hadden wij gedacht, met een geval van „kidnapping" te doen te hebben. Wat natuurlijk onzin is, want ook de grootste optimist in het Derde Rijk zal wel geen behoorlijken losprijs durven verwachten voor een zoo incourant artikel als een buiten- landschen persvertegenwoordiger. „Wij waren al een keer hier," vertelde de jongste van het drietal, „maar het dienstmeisje zei, dat u nog sliep." „Ik slaap nu eigenlijk nóg „Het spijt mij, maar wij hebben onze in structies!" Tja, daar viel dan natuurlijk niets meer aan te doen. Tenslotte is het weliswaar geen schan de, dat men zich om een uur of acht nog onder zijn „Steppdecke" bevindt, doch als de instruc ties anders luiden.... Er kwam nog een vierde man onze slaapkamer binnen. Hij had een robuste snor en was beladen met knallend rood. Het rood werd uitgerold en plotseling was de vloer bedekt met een paar hakenkruis- vlaggen van zeer respectabele afmetingen. „Die moeten hier aan de ramen!" deelde de woordvoerder mee, die klaarblijkelijk geen instructie had om te vragen, of wij dit goedvonden. Het ligt intusschen voor de hand, dat wij geen bezwaren maakten. Niet wij, doch alleen en uitsluitend het Duitsche volk heeft uit te maken, hoe zijn nationale vlag er uit dient te zien, en het is niet meer dan een kwestie van fatsoen, dat men de vlag van het land, waar men gastrecht geniet, eerbiedigt. De ramen gingen wijd open, een paar spij kers werden vakkundig in de kozijnen gesla gen en twee hakenkruisbanieren werden als wandtapijten uitgehangen. Ongelukkigerwijze waren beide dundoeken zoo lang, dat zij van het balcon van onzen beneden-buurman een «esloten tent dreigden te maken. Dat mocht natuurlijk niet en dies zou men ze maar een beetje hooger hangen. En dit laatste ging ook weer niet, omdat wij dan op een stoel moesten gaan staan om uit het raam te kunnen kijken. En dat mocht nog veel minder, want er viel vandaag meer te kijken dan sinds Augustus 1936, toen er een hardlooper voor bij draaf de met de befaamde fakkel van Olympia, waarmee het Olympisch vuur bij de opening der Ber- lijnsche Olympiade ontstoken werd, nog ooit te kijken is geweest. Waar een wil is, is ech ter een weg en zoo wisten wij ook in dezen een compromis te bereiken. De vier decorateurs verdwenen weer en onze Gretl kwam binnen om de scherven van het gesneuvelde schemerlampje op te vegen. „Ik had er nog over gedacht," vertelde ze, „om te zeggen, dat u geen Duitscher is. Maar het is toch eigenlijk heelemaal niet mooi, zoo'n kaal huis tusschen al die vlaggen. Kijk u eens aan den overkant. Daar, op drie-hoog, mogen ze niet vlaggen!" „Mógen ze niet vlaggen?" „Neen, want daar wonen joden Gretl zegt dit laatste, zooals men veertig jaren geleden ten onzent over den een of an der fluisterde: „Dat is een sociaal!...." En dit was het begin van den dag, die het einde, althans het vóorloopige einde, want wij zullen er nog meer meer van hoo- ren, is van de best geregisseerde revolutie, die de wereldgeschiedenis heeft gekend. Gisteravond liet dr. Goebbels door de radio een manifest ver spreiden, waarin hij meedeelde, dat de Führei en Rijkskanselier vanmiddag om klokke vijf op Tempelhof landt en zijn weg naar de Rijks kanselarij leidt langs onze feestelijk versierde Wtoning. Berlijn heeft een feestweek achter den rug. De sensaties waren niet van de lucht en daar men alles, wat remmend zou kunnen werken op de geestdrift, zorgvuldig uit de krant en de radio heeft gehouden, was de blijdschap over de vereeniging met Duitsch-Oostenrijk even groot als spontaan en intens en algemeen. In het begin de vorige week Vrijdag wilde het niet erg vlotten. Maar nu moet hel ons ook van het hart, dat die Oostenrijkers een onmogelijk soort revolutionnairen zijn! Stel u voor. Bondskanselier Schuschnigg komt voor de microfoon, van radio-Wien, deelt in een korte rede mede, dat hij aftreedten wat doet de omroeper? Alsof de man er geen nota- van had, dat er nu revolutie was, kondigde hij een of ander liedje aan over den „heurigen .Wein"! In kringen, waar men meer kijk heeft op revoluties, wekte dit natuurlijk verontwaardi ging en radio-Wien werd als het ware gebom bardeerd met telefonische protesten. Doch nu bleek, dat de mannen van den Weenschen zen der het ook niet konden helpen, want in het, archief was geen enkele passende gramofoon- plaaat te vinden. De partijgenooten weerden opgetrommeld en eindelijk, eindelijk kon men beslag leggen op gramofoonptaten met het „Deutschland tibsr Alles" en het Horst Wessel-lied. Zeven kwartier na Schuschnigg's aftreden konden de nieuwe nationale hymnen van het herboren Oostenrijk den aether worden ingezonden. En sindsdien liep alles keurig van stapel, wat ongetwijfeld wel tot groote hoogte te danken zal zijn aan de dertig Duitsche deskundigen, die de Oostenrijksche radio op het oogenbllk leiden. De manier, waarop de radio in het Derde Rijk „de nationaal-sociallstische verheffing'' verslagen heeft, is een technische prestatie van den eersten, rang. Reeds eenige uren na do „machtovername" kon men te Berlijn en na tuurlijk ook in de rest van Duitschland in café's en restaurants, in de bioscoop en ook op straat, door middel van de radio inderhaast bij eengeroepen vergaderingen in allerlei Oosten rijksche steden bijwonen, men was als het ware getuige van opgewonden straattooneelen in Wee- nen, Linz, Graz en elders, en waren de Duit- schers misschien in de eerste uren nog te ver rast om vollledig te besefffen, wat er aan de hand was, al spoedig raakte de man in de straat er van overtuigd, dat het geen droom, doch werkelijkheid was, Wat er zich ten Zuiden van de Beiersche grenzen afspeelde, en toen kende de geestdrift geen grenzen meer. Ongetwijfeld vindt men ook in Duitschland menschen, die de algemeene spontane vreugde niet deelen. Er zijn er, die hun gevoelens uiten op een wijze, welke overeenkomt met het goed- vaderlandsche „Wie zal dat betalen, zoete, lie ve Gerritje?" Eveneens kan men stemmen hooren opgaan om nu meteen maar elders aan te pakken, daar het Duitsche leger immers onoverwihbaar is en de paladijnen der bouw vallige vredesverdragen toch slechts met woor den schermen en doodsbenauwd zijn om daden te stellen. Beide groepen zijn echter verreweg in de minderheid. De overgroote meerderheid van het volk juicht de gebeurtenissen in Oosten rijk van harte toe en voelt den „Umschwung" van het broedervolk als iets, waarover men niet uitgejuicht en uitgejubeld kan raken. Het hoeft dan ook geen verbazing te wek ken, dat vier uren lang alle formaties van de partij aanrukten om zich op te stellen langs den weg, dien Adolf Hitler na zijn terugkeer uit Weenen door Berlijn zou volgen. Natuurlijk was ook deze demonstratie georganiseerd. De leiders der verschillende co lonnes zagen wij met eigen oogen de lijsten controleeren van degenen, die zich onder hun bevel hadden te stellen. Wie ontbrak, zal on getwijfeld verantwoording hebben af te leg gen. Dat zegt echter niet veel. Orde en discipli ne zijn in het Derde Rijk nu eenmaal een hob by en misschien wel een manie. (Dat is een kwestie van smaak). Het organiseeren van be toogingen, die door de pers tegelijkertijd om haar spontaneïteit en haar militaire discipline geprezen worden, zit den nationaal-socialisten in het bloed. Het lijdt echter niet den minsten twijfel, of de ontzaglijke menschenmassa, die Hit- Ier op zijn tocht van Tempelhof naar de Rijkskanselarij begroette de radio sprak van een paar millioen en dat lijkt heusch niet overdreven! zou ook op de been ge weest zijn, als niemand ze geroepen had. De feiten zijn u intusschen langs telegrafi- schen weg bekend geworden en daar zullen wij dus niet verder op ingaan. Wij. willen alleen nog melding maken van een incident, dat zich afspeelde op den hoek van den Belle Alliance- Platz en de Wilhelmstrasse en waarvan wij persoonlijk getuige waren. De groote, zwarte Mercedes van den Führer zwenkte de Wilhelmstrasse in. Hitier stond als gewoonlijk rechtop naast zijn chauffeur. Ach ter in den wagen zaten Göring met maar schalkstaf en Goebbels. Vier groote auto mobielen vol S.S.-lieden en politie de be kende scherpschutters, die over de veiligheid van den Führer te waken hebben volgden in een zoodanige formatie, dat er bü een even tueel vuurgevecht geen enkele doode hoek kan ontstaan en dat zij toch niet over den wagen van Hitier hoeven te schieten. Plotseling brak een jonge vrouw in zwaren rouw door het cordon der N. S. K, K. (ge motoriseerde S. A.), die de afzetting verzorgde. Zij liep zoo snel zij kon den auto van den Führer achterna. Een half dozijn geünifor meerden zette oogenblikkelijk de achtervolging in, doch de vrouw was hun te vlug af. Wij geven eerlijk tóe, dat ook wij niets an ders dachten dan een aanslag. En dat wij daarin niet de eenige waren, bewees het feit, dat het gejuich, hetwelk door machtige luid sprekers herhaald als een orkaan over de we reldstad loeide, ineens verstomde. Toen de vrouw den Mercedes bereikte, haal de ze plots twee brieven te voorschijn. Eén daarvan duwde ze dr. Goebbels in zijn hand, die eerst niet scheen te weten, hoe hij het had en de envelop dan zwijgend in den om slag van zijn uniformmouw stak. De tweede brief scheen voor Hitier bestemd te zijn, doch zoover kwam de vrouw niet meer. Ze werd gegrepen en haar achtervolgers moesten haar ondersteunen, terwijl ze haar weer achter de afzetting leidden. Toen het incident, dat zich natuurlijk in weinige seconden had afgespeeld, voorbij was, keken de omstaanders elkaar eens aan. Men scheen vrij algemeen gedacht te hebben, dat de lijfwacht van den Führer niet zoolang zou talmen met schieten. Tenslotte maakte het feit, dat men de vrouw dadelijk weer vrij liet, toen zij achter de af zetting was, een sympathieken indruk. Er werd zelfs geen proces verbaal opgemaakt. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad de 23-jarige A. B., ra diomonteur, wonende te Rotterdam, wien ten laste wordt gelegd, dat hij op 29 October van het vorig jaar op niet minder dan vier oc trooien van de N.V. Philips Gloeilampen Fa brieken te Eindhoven inbreuk heeft gemaakt. Als getuige-è-décharge werd gehoord de im porteur, die verklaarde, dat hij bij de douane verlof gekregen had de toestellen in te voeren. De toestellen waren aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen geweest, en werden, na betaling van de gebruikelijke invoerrechten, zonder meer toegelaten. Namens Philips trad als getuige op de heer P. G. Moezel, aan wiens verklaringen men echter niet veel had, daar hij niet met zekerheid kon zeggen, of de radiotoestellen van een licentie plaatje voorzien moeten zijn. Mr. F. M. Wilbrenninck, die het O. M. ver tegenwoordigde, gaf toe, dat de contróle bij de douane, wat de naleving van de Octrooiwet be treft, niet volledig te noemen is. Maar dat had volgens spreker met de zaak als zoodanig niets oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt. uit te staan. Dat ls een kwestie voor den im porteur. Maar wat B. betreft, deze is volgens spr. strafbaar. Hij had als radiomonteur moeten weten, dat er een licentie-plaatje op de toestel len aanwezig moest zijn, en zoo niet, dan moch ten de toestellen niet verhandeld worden. Hij achtte het ten laste gelegde dan ook bewezen en eischte een boete van 40 subs. 20 dagen hechtenis. De verdediger van verdachte, mr. M. de Groot, merkte op dat aan alle zijden misverstanden zijn gerezen. Tot voor een jaar mochten de Bell- radiotoestellen in Nederland zonder licentie plaatjes verkocht worden, want er was een contract tusschen Philips en Bell. Vorig jaar nu is dit contract afgeloopen, maar de douane werd daar blijkbaar niet van op de hoogte ge steld. Ook wisten vele radiohandelaren hier niets van. Is het dan een wonder, aldus spr., dat B. die nog een beginneling in zijn vak is, met deze con tract-vervalling onbekend was? Zelfs de vertegenwoordiger van Philips weet het niet. Spr. gaf toe, dat deze laatste met de administratieve zijde van de zaak weinig te maken heeft en het in dusverre een fout is geweest iemand te sturen die uitsluitend technisch onderlegd is. Mr. de Groot was dan ook van oordeel, dat zijn cliënt geheel te goeder trouw gehandeld heeft en vroeg derhalve vrijspraak. De rechtbank begaf zich daarna in raadkamer en keerde terug met de mededeeling dat de zaak onbepaald zou worden aangehouden, om na te gaan, hoe de controle bij de douane ge schiedt. Onze weerkundige medewerker schrijft: Het mooie weer, waarmede de week begon nen was, is in het midden der week plotseling tot een einde gekomen. Wij zien hieruit voor de zooveelste maal, dat op de stabiliteit van een gebied van hoogen druk, dat de basis vormt van het mooie weer, niet te rekenen valt en wij kunnen uit dit geval, evenals uit zoovele andere, de leering trekken, dat een periode van mooi weer, zooals wij gehad hebben, gewoonlijk plotseling omslaat. Dit alles neemt niet weg, dat nog altijd in Europa de algemeene weerstoestand anders is dan gewoonlijk in Maart. De Noordwestenwin den, die anders in West-Eüropa in deze maand zoo veelvuldig zijn, blijven maar steeds uit en voor zooverre zij voorkomen heerschten zij alleen in het Oostzeegebied. Een tweede omstandigheid, waarmede wij rekening dienen te houden is, dat de periode van groote droogte in West-Europa nog niet voorbij ls. De geringe hoeveelheden regen, die er zoowel in ons land als elders in West- Europa gevallen zijn, spelen een onbeduidende rol. De vraag is nu, welke beteekenis deze weers- omslag heeft voor de vooruitzichten, zoowel voor het week-end als voor het naaste ver volg. Door het terugtrekken van het gebied van hoogen druk naar Zuid-Europa en het door komen van depressies over de Noordelijke helft van ons werelddeel zijn wij komen te liggen in het zoogenaamde wisselwerkingsgebied, waarin hét weer natuurlijk meer bewolkt met regen kans en sterken Z.W. tot W. wind zal zijn. Dan is nooit met zekerheid te zeggen hoe het van den eenen op den anderen dag zal verloopen, maar wij kunnen er wel op rekenen, dat het min of meer ongestadig zal blijven. Vóór het einde der week kan eerst eenige afkoeling worden verwacht, daarna weer een lichte stijging van de temperatuur tot den 19den en dan weer een daling tot om streeks den 22sten. In het algemeen zal de temperatijur boven de normale blijven. Overigens blijft voorloopig de kans op sterken regen heel gering en zal de regen beperkt blijven tot kleine hoeveelheden. (Nadruk verboden). De Zwolsche kantonrechter mr. C. Schot Dijkman heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen H. J. V., bakker te Zwolle, die veertien dagen geleden terecht stond terzake overtre ding van de Vestigingswet kleinbedrijf. Ver dachte had n.l. op 22 December 1937 aan de Berkumstraat te Zwolle een bakkerij geopend, terwijl reeds op 7 December d.a.v. de minister van Economische Zaken den spertijd voor het bakkersbedrijf afkondigde. Verd. voerde aan, dat hij gegn nieuw bedrijf opende, doch een reeds bestaand bedrijf, waar van hij de waarneming tijdelijk had overge dragen aan een collega, voortzette en dat hij dus niet begonnen was met de uitoefening van het bedrijf ten aanzien van het publiek, wat de Vestigingswet verstaat onder het vestigen van een bedrijf. Verschillende getuigen a décharge waren dit komen bevestigen. De kantonrechter bepaalde, dat verd. van rechtsvervolging moest worden ontslagen. Hij accepteerde het door verdachte gevoerde ver weer. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor stuurman kleine handelsvaart de heer J. R. Bonninga en voor het aanvullingsexamen van stuurman kleine handelsvaart de heer R. Boojj. TILBURG Propaedeutisch examen in de economische wetenschappen de weleerw, pater Milo O.M. Cap., 's-Hertogenbosch. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de psychologie mej. R. Palm en voor het candidaatsexamen in de wis- en natuur kunde mej. M. Sitsen en de heer A. Visser, DELFT. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor bouwkundig ingenieur de heeren F. W. M. van den Berg, 's-Hertogenbosch, H. F. F. Kriens, Rijswijk (Z.H.), J. G. van Poppel, Sint Pieter en K. I. Ruige, Rotterdam. GRONINGEN. Artsexamen eerste deel de heeren P. A. J. Deodatus te Roden en J. J. Scheltema te Leeuwarden; doctoraal examen klassieke taal en letteren de heer J. E. van Niejenhuis te Groningen. Bevorderd tot arts de heer C. A. de Vries te Drachten. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „China's first unifier", a study of the ch'in dynasty as seen in the life of Li Ssu, de heer D. Bodde, geboren te Massachusetts (U.S.A.) Idem tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, getiteld: „De inwerking van oxyaethylamine op halogeennitrobenzolen" de heer K. F. Waldkoetter, geboren te 's Graven- hage. Doctoraal examen rechten, de heer S. C. H. Coebergh, Nijmegen. ROTTERDAM. (Ned. Handelshoogeschool) Candidaatsexamen in de economische weten schappen de heeren J. A. Admiraal, J. Groene- veld, j. F. Beekmeijer en Tan Hoy sflang. UTRECHT Doet. ex. Indisch recht: A. Bosscher. 4 —8- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. VARA-Ultzending (8.00—10.00, 10.20—7.20, 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven 12.00 Gramofoonmuziek. 12.451.45 VARA-Orkest. 2.15 Solistenconcert 2.45 Gramofoonmuziek. 8.15 Schaakpraatje. 3.30 Residentie-orkest en solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Vervolg concert. 6.00 Orgelspol. 6.30 Jubileum-uitzending van de A.J.C. 7.00 Filmland. 8.00 Herhaling SOS-berlchten. 8.03 Berichten ANP, VARA-varla. 8.16 VARA-Orkest, EsmeraldaiSewtei) en solist. 9.15 „En nu.... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Cor Steyn's accordeonorkest. 11.15 Berichten. 11.2012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Ultzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Hoogmis. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 11.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4,00 KRO-Melodisten en solist (4.455.00 Gramofoonmuziek) 5.30 Esperantonleuws. 5.45 De KRO-NachteKaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Huishoudelijke schulden en hoe Meneer, Mevrouw en de Rechter daarover denken". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeellngen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 KRO-Orkest en Gramofoonplaten. 10.00 KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.10 Orgelspel. 12,40 Dansmuziek. 1.20 Luigi Voselll's Hongaarsch orkest en soliste. 2.20 Flanovoordraeht. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.20 Berichten. 7.05 GiramofoonmiUzlek., 7.20 Gedeelte uit „Carmen", opera. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 10.45 Cello en piano. 11.20 Ambrose's Band. 11.50 Orgelspel. 12.1012.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.5510.05 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.35 Oantrelle-Orkest en Zang. 3.20 Cellovoordracht. 4.05 Zang. 6.20 Vloolvoordracht. 8.35 Zang. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonleconcert- 11.201.20 Jo Bouillan's dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkest. lfl.35 Orkest van het Duitsch Nationaal Theater te Osnabrüok. 3.20 Vroolijk trio, accordeonkwartet, Om roeporkest en solisten. 6.30 Gevarieerd programma. 6.30 Jack Alban's dansorkest. 7.20 Dansorkest. Militair orkest en so listen. 10.20la.20 Geo Engel en zijn Orkest, BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1,30 Omroeporkest. 1-50 en 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 C'onservatorlum-orkest, koor en so listen. 6.20 Gramofoonmuziek.. 6.35 Transvaals programma, 7.20 Omroepsalonorkest. 8.20 Speciale SAROV-Uitzending. 8-20 Omroeporkest en solist. 11-2012.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Luc Darcy's orkest. I.502.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Harmonicasoli. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.35 Sectie „Clboulette", operette. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 en V.io Planovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsalonorkest en solisten. 9.05 Omroepsymphonle-orkest en soliste. 10.30 Omroepdansorkest en zang. II.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDEB, 1571 M. 6.30 Popualr programma. 7.20 De Humoresk-Melodlo's, Robert Ga- den's dansorkest, het Omroep-Amu- sementsorkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Sollstenconcert. 10.05 Berichten.. 10.2012.15 Ferdy Kaufrwann's orkest m. m. v. het pianoduo Schmidt-Neuhaus. iicfcicbcbcfccfccbcbcbctcbchchifccbiicbdjcfccbcbcfccticfccfccfecfccfccbcbcbcfccbcfccbcbcfccbcbcbcbcbcii-i cbcbcbcpcfccbcbüchcpcbcbcfccfccb aangename laxeermiddel VERWEKT GEEN KRAMP Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10. 30 en 60 tabletten. Het koppel PijnenburgWals heeft zich met 69 punten aan den kop van de Parijsche Zes- daagsche weten te plaatsen, slechts gevolgd door IgnatDiot, die een achterstand van tien punten op het leidende koppel hebben. Hedenmorgen half negen luidde de stand: 1. PijnenburgWals, 69 punten. 2. IgnatDiot, 59 punten. Op een ronde: 3. Kaers—Billiet, 116 punten. 4. Van KempenPellenaers, 71 punten. 5. ArchambaudGuimbretière, 24 punten. Op twee ronden: 6. EgliBoucheron, 87 punten. 7. SeresGeorgetti, 29 punten. 8. MagneSpeicher, 15 punten. Op drie ronden: 9. Bautz—Wengler, 30 punten. 10. BouchardFournier, 20 punten. 11. Pecqueux—Leseur, 80 punten. Op acht ronden: 12. GirardGoujon, 46 punten. Op twaalf ronden: 13. Pelissier. De wereldkampioenschappen cadre 1'A zijn te Lyon met de partijen uit de eerste ronde aan gevangen. Dommering won van den Portugees Ferraz. De uitslagen luiden: Ferraz (Portugal) Joachim (Duitschland Sorge (Duitschland) Van Belle (België) Baudart (België) Chasqereau (Frankrijk) 3p0; 21£6 14.28 Cote (Frankrijk) §37 21 63 11.28 300 29 48 10.34 271 29 49 9.34 300 32 51 9.37 145 32 45 4.53 300 15 98 20.00 121 15 42 8.06 3p0 §37 6§ 14.28 11.20 Antwerpen. 2 Leening 1903. Uitloting van 10 Maart. Serie 498 No. 5 (10000), 1345 1371 2663 3333 3655 4874 5461 20 (200), 5795 16 (250), 5874 10 (250), 5883 6010 6380 11 (150), 6695 11 (150), 6776 6783 16 (150), 6936 2 (200), 11 (200) 6968 3 (200), 7590 9394 15 (500), 9940 10132 7 (150), 10643 1 (200), 11620 13 (150), 11966 2 (250), 12511 20 (250), 13452 21 (250), 14024 1 (250), 17 (150),14463 14466 2 (200), 16 (150), 17 (200), 17289 17340 17826 18074 22 (150), 18485 5 (150), 18 (250), 19497 2 (1000), 19559 16 (150), 19727 20170 21178 20 (150), 21555 21927 22007 13 (150) 22293 23104 23374 6 (250) 23446 23482 23489 23576 24089 24347 25253 4 (150), 25829 25872 25 (150), 26978 27101 13 (200), 16 (200), 27481 28636 29231 4 (150), 18 (500), 29570 29646 30284 2 (200), 20 (250), 30322 30651 31252 25 (200), 32404 8 (150), 32442 33571 33680 34262 17 (200), 34714 15 (150), 34742 35010 35913 35920 15 (200), 23 (150), 36622 36695 36741 13 (250), 37789 7 (200), 24 (150), 38020 38152 30045 6 (200), 16 (150), 39419 39584. De nummers van bovenstaande series, waar achter êeen bedrag is vermeld, zijn losbaar met fr. 110. Crédit Fonder de France. 3 1906 (Commu- nales.) Uitloting van 22 Februari. De nummers, waarachter geen bedrag tusschen vermeld is, zijn met 1000 fr. uitgeloot. 1058 2252 40586 41808 51868 53521 76751 (5000) 92713 104247 114390 123501 168580 173592 193527 205661 215919 (5000) 249085 254117 255887 273355 375 274494 275717 285017 293347 (5000) 301246 319602 331721 333735 (25000) 349625 363130 575 379207 387112 393769 406967 410512 413687 427002 430989 441575 443922 444855 465197 472381 474543 483733 494533 698 495219 505892 512942 527344 572146 580404 597877 609682 616519 638024 640596 647 678494 680872 700162 705674 (5000) 723144 727243 729090 735786 919 745919 754575 758340 765141 (5000) 786215 787042 (5000) 195369 802408 809382 847696 855346 (5000) 863778 864809 892630 898534 901179 915956 923024 937775 938671 941246 948837 952363 955050 962771 974286 986602 992379 998321 1012676 1023314 1026602 1048301 (5000) 1017450 1085417 1110966 1121134 1147978 1156398 (200000) 1198472 („Dag. Beurscour."). AMSTERDAM!, 18 Maart. Visch. Aangevoerd door 6 motorbotters benevens consignatiezenc'iln- gen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Besomming der botters 21.00148. Pufschol 5.507.50, kleine Schol 10.50 —12, Schar 3.40—4.10, Bot 4.10—7.50, Wijting 1.50 3 per kist. Kabeljauw 0.501.80 per stuk. Groo te Tongen 7890 cent, middel Tongen 86100 cent, kleine Tongen 8088 cent per kg. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Bot 1120 cent, Spiering 1214 cent per pond. Versche Bok king 2.50, Harder Bokking 2.75 per 100 stuks. Garnalen 22.75 per kistje van 15 kg AMSTERDAM, 18 Maart. Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 158000 ^ALKMAAR, 18 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 34 stapels, 57000 kg. 31 fat», fcl. 24.00, 3 boeren kl. 23.00. Handel matig. BODEGRAVEN, 17 Maart. Eierenveillng. Aange voerd werden 15913 stuks. Prijzen: kipeleren wit 2.50—2.80, bruin 2.70—3, eendeieren 2.10—2.70 per 100 stuks. BROEK OP LANOENDIJK, 18 Maart. Lan- gendijker Groentenveiling. 4500 kg. Roode kool 3.60—5.30, 27000 kg. Gele kool 1.80—2.80, 7600 kg. Deensche Witte kool 1.802.10. 1700 kg. Sa- voye kool 1303.50, 600 kg. Bieten 3.40, 50 bos Rabarber 7.80. BEVERWIJK, 17 Maart. Anemonen 14—44, Druifjes 710, Narcissen 616 cent per bos. Victolre d' OUveira 2025, Copland 1318, Oos tenrijk 1217, Ibis 17—18, Sané'ers 22 cent per dozijn. Bij de uitgifte van ae 331/» pCt. leening gemeente Oldenzaal werden de inschrijvin gen ten volle toegewezen De uitgiften Hilversum en Apeldoorn welke heden zouden plaats vinden zijn af gelast. De inschrijvingen op de uitgifte van f millioen 3 pCt. obligatiën ten laste der Mij voor Gemeente Crediet tegen 99 Va pCt. zul len ten volle worden toegewezen. De ontvangsten uit het passagiersvervoer der eerste klasse spoorwegen in Amerika gedurende de maand Februari waren 4.8 pCt. lager dan in Februari 1937. De ont vangsten uit het vrachtvervoer waren 26-ó pCt. lager. De koperverkooven in Amerika bedroegen Woensdag 1.296.000 lb. tegen 1.5 millioen ÏÏ>- Dinsdag j.l. De Deutsche Jurgenswerke heeft beslo ten het gewone kapitaal met 2.078.000 tot 9.078.000 Mark te verhoogen. Bij de Illinois Central worden de werk- loonen op een basis van vijf dagen terugge bracht. Tevens werd aangekondigd, dat in April of Mei a.s. alle arbeiders, die geen ar beidscontract hebben, een vacantie moeten nemen, welke niet betaald wordt. Deze maatregel is het gevolg van de sterke dalinf der goederentransporten en van het feit dat de Interstate Commerce Commission kolen van de tariefsverhooging heeft uit gesloten. De American Hide and Leather passeert het kwartaal-dividend van 0.75 per ge' woon aandeel. De North American Rayon passeert het dividend op de gewone aandeelen A en maar keert een onveranderd dividend uit van 0.75 op de eerste pref. aandeelen. De invoer van Java en Madoera bedroe!) in Februari f 25.100.000 tegen f 19-900.000 tfl Februari 1937. In de eerste tioee maanden f 51.300.000 tegen f 43.100.000, in dezelfde periode van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden' ochtend te Amsterdam op 8.978.98 (v. s'; 8-98%); de Dollar op 1.80%—1.81% (v- slot 1.81); de Frank op 5.50—5.55 (v. sl. 5.64); de Belg a op 30.40—30.47Va (v. sl. 30.44) en de Zwitsersche Frank op 41.47y241-55 (v. el- 41-54). HAARLEM, 16 Maart. Witlof 12—16, Tomate» 4555 cent Per kg. Andijvie 5575, Sla 1.20f' Spinazie 65-—85, Boerenkool ,4055,, Gele kool 5" t—70, Groene kool -.10 _55, Knakpeen 1.35- t per kist. Bloemkool 2035, Roode kool 10—W' Knojselderie 3—8 cent per stuk. Peterselie 6KR' Selderie 38, Prei 4—10, Raapstelen 23, Rabar- ber 1520, Radijs 48 cent per bos. Winterwor telen 0.951.05, Koolraap 0.851, Spruiten 1.60— 2.20, Uien 2.753.50 per zak. HOOFDDORP, 17 Maart. Granen en Zade"' (Boerennoteeringen). Rogge 7.107.40, Chevall®ï Gerst 7—7.60, Wintergerst 7.25—7.65, Haver 5."" 6.10, Duivenboonen 9.0010, Paarc(enboor-e' 8.009, Groene Erwten 8.509.50, Vale Erwten 9.0010, Gele Mosterd 1415.50, Kanariezaad 9.25, Karwü'zaad 2222.50, Blauwmaanzaf" 40.0042. Per 100 kg. LEEUWARDEN, 18 Maart. Sleutelkaas 2 tot 26, Nagelkaas 3, Edammerkaas 2629. Aan voer 803 kg. Veilingboter 1.30—1.31. Aanvoel 1/6 en 1/12 vat. Commissie 0.84. Eierenhandel- Kipeieren aangevoerd 20.000 kg. Prijs 2.25—3 per 100 stuks, handelsprijs 42%41% ct. PeC kg., eendeieren aangevoerd 300 kg. prijs 2.75-" 3.15 per 100 stuks, handelsprijs 3537Vs per kg. Pluimvee: 20 slachthanen 0.60—l-1"' 75 slachtkippen 0.751.20, 50 jonge hanen 0.9° tot 1.30, 20 jonge duiven 0.20. LEEUWARDEN, 18 Maart. Vereeniging va® Zuivelmaatschappijen. Edammerkaas 20 P1' 12—13, idem 40 plus 18—18.50, GoudschekaaS 20 plus 1213, idem 40 plus 17.5018, volvett® 40 plus 23.5024, broodkaas 40 plus 17.50"* 18.50, Leidschekaas 20 plus 1213 per 100 kë- Stemming kalm. LEEUWARDEN, 18 Maart. Veemarkt. Aanvoer- 47 Eoterstieren 60.00—185, 55 Twenterstler®? 165.00335, 445 vette koeien 130.00270 per stuk- 4666 cent per kg. 1260 melk- en kalfkoei®" 125.00—295, 185 pinken 50.00—140, 20 vette kal veren 30.0085, 1327 nuchtere kalveren 36.5"' 365 vette schapen 12.0030, 130 weldeschape" 11.0021, 199 vette varkens 40.00145 per stuk' 5056 cent per kg. 30 magere varkens 24.00—5°' 99 kleine biggen 11.0021, 43 bokken en geiten» 66 paarden. Totaal-aanvoer 4271 stuks. Overzicht. De aanvoer van grootveo nam 'e toe, kleinvee echter were) er minder aangebode"' stieren, by beperkt aanbod, redelijk goed en pro houdend te plaatsen; vette koeien, melk-, weid5, en kalfkoeien goede soort tamelijk vlug en pryshoudend, voor afwykende soort omzet Sf. drukt; pinken tamelijk vlug en wel pryshoudend- eerste soort vette kalveren prijshoudend. ove" gens iets minder; nuchtere kalveren zeer kalm e" niet geheel prijshoudend; varkens vrij vlotte had del met onveranderde pryzen; biggen prijsho" dend dus duur; wolvee als gevolg van het kor1 aanbod handel iets vlugger eii pryzen iets vaste*' Gisteren nam de N. V. C. 118 varkens over. NOORDSCHARWOUDE, 18 Maart. 17600 K?' Roode kooi 3.50—5, 23000 kg. D. Witte kool l-7° 3.10, 12200 kg. Gele kool 1.502.90, 3900 K?' taaie Gele kool. 1.703. SCHAGEN, 17 Maart. Eierveiling. Aangevo^ 75000 kipeieren: 56-58 kg. 2.452.60, 58-60 2.50—2.65, 60-62 kg. 2.55_2.65, 62-65 kg. 2.70"f 2.90 per 100 stuks. Eendeleren 2.25—2.30 per 1°^ stuks. WOERDEN, 18 Maart. Woerden en Omstrek®",.' Koningsrood 6—12, Bellefleur 10—16. Goudrein®; 10—25, Relnette d'Or 14.5, Winter jan 16. Zoete appelen 11, Campagnezoet 411, Brederodes Uien 1418 cent per kg. Dunsel 810 cer.t Ve' bak. Spruiten 8—13 cent. Prei 2^.5. Spina*"! 8—1?k5' Anciyvle 17 cent per kg. Radijs 3*0 per 10 bos. Veldsla 48, Selderie 8—10, Petersen5 4 cent per bak. Rabarber 6.5 cent per bos. 40 cent per 10 krop. ZWOLLE, 18 Maart. Boter. Aanvoer 215 waarvan 5 1/8 vaten, 2 1/16 vaten en 190 stukKc2 van een pond, prijs 1.50—1.60 per kg., per Hl vat van 2o kg. prima 26.50—27.50, per 1/16 van 10 kg. 13.5013.75. Handel kalm. 115000 kipeieren 2.503.25 per 10O stuks. Hulden. Koehuiden 12 cent, plnkenvellen 12 c stierenvellen 10 cent, vette vellen 15 cent, vellen 13 cent per pond. Paardenhuiden 7.50 P stuk. Handel minder. ng3 Veemarkt. Aangevoerd 2970 stuks, als: 1® runderen, 282 graskalveren, 914 nuchtere k"U., ren, 87 schapen, 8 lammeren, 1 geit, 211 schra* men, 48 varkens, 357 biggen. Men besteedde vo neurende en versch gekalfde koeien 140.00— dito vaarzen en schotten 125.00250, gustekoe voor de vetwelde of stal 120.00180, dito vatl'n0^- 120.00170. voorjaarskalvende koelen 125-'u" r. 190, 1%-Jarlge sprlngstieren 125.00—160, 1 "'jgj, pinken 50.00—125, jonge fokkalyeren 50.00— nuchtere kalveren 4.507. vette koelen en t, aan' bouten 56—58 cent, dito stieren 54—64 c® dlo schapen 16.00—32, 6-weeksche biggen l&-""0s '18. 14-weeksche dito 18.00_24, drachtige vark® 75.00—140, magere dito 26.00—56, vette dito 56 cent per kg. te Overzicht. Vetvee matige handel, moeliyker plaatsen; gebruiksvee stug. niet hooger; weide sleepenCe handel, pryshoudend; graskalve* vlugger, handel iets beter; nuchtere kalve* vlugger en duurder; schapen redeiyke hand 0 vétte varkens handel stationnalr; loopvarkens biggen stug en iets minder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6