Werkloosheidsbestrijding door exportverbetering n Sport, die de Canadeezen ons leerden Sportsnippers HET STREVEN DER REGEERING TWEE LEGERS District AKERSHUS, Noorwegen ZONDAG 20 MAART 1938 Stand van den gulden niet te hoog Mr. L. C. Besier De „struggle for life" van de staartclubs Toenemende populariteit van het ijshockey Veelbelovend materiaal onder de junioren 500.000.- 4 pCt. Dertig-jarige Buiten landsche Sinking Fund Obligatiën, Dinsdag 22 Maart 1938 biljarter l2°? sf De minister ziet de crisis-conven ties niet als een gevaar voor den middenstand Monetaire politiek Handel met Franco-Spanje T extielnijverheid Gevaren voor den middenstand PROF. DR. W. JONGMANS EERE-DOCTOR UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Onderwijsraad Commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw N.S.B.-VRAGEN WERDEN GEWEIGERD Vereeniging NederlandOosten rijk ontbonden VOETBAL IN ENGELAND Aston Villa weer aan den kop in de tweede divisie VOETBAL K.N.V.B.-WEDSTRIJDEN IN HET ZUIDEN JulianaN.A.C. en Roermond P.S.V. RUGBY ENGELAND—SCHOTLAND 19—21 OLYMPISCHE SPELEN Na het I.O.C.-congres Onderhoud met den heer HBruck technisch adviseur van de A. IJ. H. C. IJshockey in Europa Ook ons land bleef niet achter (AKERSHUS FYLKE) UITGIFTE van 500.000.- 4 pCt. Dertig-jarige Buiten landsche Sinking Fund Obligatiën A. KARSE800M CO. Opleiding van jonge spelers De wereldkampioenschappen 7l/^ Kampioenschap van Nederland 2de klasse drie banden 0,6*1 0,438 Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Eco nomische Zaken wordt het volgende ont leend. De meening van ettelijke leden, dat de Re geering op het oogenblik op economisch gebied zou volgen een politiek van lijdelijkheid, kan de minister in geenen deele onderschrijven. In de eerste plaats moet naar de stellige overtuiging van den minister worden getracht het euvel der werkloosheid te bestrijden, door het opwekken van de regeneratieve krachten waarover ons bedrijfsleven zelf beschikt. Op dit gebied zijn thans alle krachten inge zet, de overheid treedt op velerlei gebied sti- muleerend, een enkele maal zelfs initieerend op. Het eerste punt waarbij de overheid zal moeten helpen is de poging tot herstel van de rendabiliteit van de productie, hetgeen mogelijk is door beïnvloeding zoowel van de kosten der productie als van haar opbrengst. Dat de beheersching van de kosten van levens onderhoud daarbij van groot belang is, is ook de meening van den minister. Voor zoover een verlaging van deze kosten niet valt te berei ken, moet thans hoofdzakelijk doel zijn een stijging te voorkomen. Zonder dat dit behoeft te gaan ten koste van den levensstandaard van den boerenstand, is een der middelen daar toe gelegen in het wijzigen der crisisheffingen en accijnzen. Dit middel is herhaaldelijk met succes toegepast. Een punt van groote beteekenis voor de ontwikkeling van ons bedrijfsleven en dus voor de werkloosheidsbestrijding blijft steeds gelegen in de verdere ontwikkeling van onzen export. Het streven van de re geering is er dan ook bij voortduring op gericht op dit gebied resultaten te verwe zenlijken. Met aanwending van alle krachten en be voegdheden zal de minister op dezen weg voortgaan, omdat deze weg naar zijn overtui ging de eenige is, welke het euvel der werk loosheid in zijn kern kan aantasten en kan leiden tot blijvende vermindering of opheffing. Dat de ondernemers nagenoeg nooit tot het nemen van initiatief terzake van orde ning in hun bedrijfstak zouden overgaan, is een stelling, die naar het oordeel van den minister door de feiten zelf wordt gelogen straft. De minister meent den aandrang van som mige leden, die de instelling van een centraal orgaan voor de voorbereiding van de alge- meene wettelijke maatregelen op economisch en sociaal gebied hebben bepleit, aldus te mogen interpreteeren, dat zij langs dezen weg willen komen tot een coördinatie van de reeds op economisch en sociaal gebied bestaande adviescolleges. Hij moge hierbij wijzen op de door de regeering bevorderde samenstelling van den economischen raad op gedeeltelijk organischen grondslag. Hij meent, dat thans eerst met deze proef eenig ervaring moet worden verkregen, alvorens een besluit geno men kan worden, of in deze richting verder gegaan moet worden. Dat de monetaire politiek onder de huidige omstandigheden actiever moet zijn dan zij momenteel is, is naar het oordeel van den minister niet juist. Evenmin deelt hij de op vatting, dat het depreciatiepercentage van den gulden op het oogenblik te gering is en be lemmerend voor het concurrentievermogen van onze industrie. Met zfjn ambtgenoot van Financiën is hij van meening, dat op het oogenblik een zeker evenwicht bestaat tusschen het Nederlandsche en het buitenlandsche kostenpeil. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat er onder de produc ten, welke ons land fabriceert, geene zouden zijn waar dit evenwicht nog ontbreekt, wel echter moet worden aangenomen, dat, in het algemeen gezien, het evenwicht momenteel aanwezig is. Wat aangaat de opmerking van enkele leden betreffende de nieuwe lasten, welke op het be- drijfsleverf zullen worden gelegd, zoo de plan nen van den minister van Sociale Zaken met betrekking tot de invoering van kinderbijslag- verzekering e.d. worden verwezenlijkt, diene, dat hij met zijn betrokken ambtgenoot over dit punt voeling heeft gehouden, ten einde te voorkomen, dat deze lasten zwaarder zou den worden dan strikt noodzakelijk zou zijn. Naar de meening van den Minister mag de door de regeering gevoerde en te voeren han delspolitiek niet als protectionistisch bestempeld worden. Voor een beoordeeling van het ter zake ge voerde regeeringsbeleid kan toch nimmer beslis send zijn de omstandigheid, dat eenige, in het algemeen economisch belang getroffen, maat regel voor bepaalde personen of groepen na- deelen heeft medegebracht. Bij de onderhandelingen met andere regee ringen laten de Nederlandsche regeeringsverte- genwoordigers zich steeds leiden door het com plex der belangen, dat voor het koninkrijk is betrokken bij het handelsverkeer tusschen beide landen onderling. De Nederlandsche handelspolitiek kan zeer zeker niet als ruilhandel worden gekarakteri seerd. Een streven gericht op zelfvoorziening komt voor Nederland, dat krachtens zijn productie overschot, zijn ligging en zijn internationale po sitie op export is aangewezen, niet in aanmer king. De regeering houdt het oog gevestigd op de afzetmogelijkheden in het onder de fei telijke heerschappij van generaal Franco staand gebied. Er is reeds uitvoer naar dit gebied. Deze wordt voor uitbreiding vatbaar geacht. De Minister deelt het standpunt, dat de in dustrialisatie vanwege de regeering krachtig moet worden bevorderd. Dit behoeft evenwel niet uit te sluiten, dat daarbij met behoedzaamheid moet worden tewerk gegaan. Naar het inzicht van den Minister heelt het particulier initiatief hier in het algemeen een beslissende functie te vervullen. De activiteit der regeering dient van aanvullenden, leidinggeven den en corrigeerenden aard te zijn. Naar aanleiding van de opmerkingen van en kele leden met betrekking tot een eventueele verplaatsing der Nederlandsche textielindustrie naar Nederlandsch-Indië kan worden medege deeld, dat in de laatste jaren, vooralsnog op beperkt terrein, inderdaad in Indië textielgoede- ren worden aangemaakt, welke vroeger uitslui tend werden ingevoerd. In hoeverre deze ont wikkeling zich in de toekomst verder zal door zetten, valt op het oogenblik uiteraard nog moeilijk te voorspellen. In hoeverre de Indische industrialisatie op den duur van invloed zal zijn op de werkgelegen heid in Twente en elders, laat zich thans nog niet ten volle overzien. De Minister acht geen termen aanwezig om in overleg te treden met zijn ambtgenoot van So ciale Zaken over de mogelijkheid van navolging hier te lande van de in Noorwegen aanhangige regeeringsplannen, strekkende tot beperking van de uitkeering van in ondernemingen gemaakte winsten. Wat de gevaren betreft, die den mid denstand bedreigen door de z.g. crisiscon venties, kan de minister het volgende mededeelen, inzonderheid voor wat betreft de margarine- en olieconventies. Toen in het belang van den landbouw boter met een heffing werd belast, moest noodzake lijkerwijs een belasten van margarine, vetten en oliën volgen, omdat anders verschuivingen in het verbruik naar die producten zich zou den voordo-en, hetgeen ten slotte den steun van den landbouw illusoir zou maken. Er moest dus een zekere prijsverhouding tusschen boter en margarine worden geschapen. Voor mar garine werd in dit systeem rekening gehouden met redelijke winstmarges voor producent, han delaar en detaillist. Zou met de belangen van deze laatsten geen rekening zijn gehouden, dan zou onvermijdelijk een zoodanige prijsstrijd zijn ontketend, dat de handel in margarine, die bij de vroegere prijs verhoudingen tusschen boter en margarine steeds loonend was geweest, als gevolg van het overheidsingrijpen verliesgevend zou zijn ge worden. De crisisconventies zijn derhalve te zien als het complement van de steunmaatregelen voor den landbouw, doch getroffen in het belang van de industrie en den middenstand in zijn geheel. Voor de olieconventie geldt mutatis mutandis hetzelfde. Inderdaad wordt een felle concurrentie ge voerd in spijsvetten, doch het is onjuist de Uni lever hiervoor aansprakelijkte stellen. Deze onderneming heeft zich steeds bereid verklaard mede te werken aan een regeling tot beteuge ling van de concurrentie, mits ook de andere bedrijfsgenooten zulks zouden doen. De minister volgt met groote aandacht de ontwikkeling in de vleeschwaren- en zeep industrie. Dat de Unilever de concurrentie in deze bedrijfstakken zou kunnen voeren door de winsten, gemaakt in de bedrijven, waarvooi conventies zijn gesloten, meent de minister te moeten betwijfelen. De minister ziet scherp toe, dat de genomen marges niet boven het redelijke uitgaan, zoo dat langs dien weg het belang van den con sument wordt gewaarborgd. Dat een algemeene wettelijke regeling van den markt- en straathandel, waarbij aan de gemeenten ruime bevoegdheden blijven, in het belang is van het publiek, van de neringdoen den in dezen handel en van den gevestigden middenstand, staat voor den minister vast. De minister stemt in met die leden, die den tijd om steun aan de Nederlandsche havens in te trekken nog niet aangebroken achten. De regeering wenscht echter geen recht- streekschen financieelen band te scheppen tus schen het rijk en den gang van zaken in eenige haven. De aandacht van den minister blijft ten volle gevestigd op de economische positie van den landarbeider, en hij zal niet nalaten maatrege len te nemen in die gevallen, waarin het noo- dig, en voor den minister mogelijk is. De mogelijkheid om tot een betere regeling in de uitoefening van het jachtbedrijf te ge raken, is in studie genomen. In de uittreding van Italië uit den Volken bond ziet de minister geen aanleiding tot be vordering van de verplaatsing van het Inter nationaal Landbouw-Instituut, dat reeds in 1905 te Rome is gevestigd, dus lang vóór de instel ling van den Volkenbond. Inderdaad heeft zich in het bijzonder in de laatste jaren een heug lijke samenwerking ontwikkeld tusschen beide instellingen op het gebied van sommige inter nationale landbouwvraagstukken. Prof. dr. W. J. Jongmans, directeur van het geologisch bureau voor het Nederlandsche mijngebied, zal 22 Juni worden gepromoveerd tot doctor honoris causa van de universiteit van Glasgow. Aan J. A. R. Bosma is op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Winterswijk, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem als burgemeester bewezen. Aan mr. W. F. F. baron van Verschuer, is op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1938, eer vol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Beesd. Op zijn verzoek is aan dr. H. A. Weststrate te Zeist eervol ontslag verleend als lid van den Onderwijsraad, met dankbetuiging voor de vele diensten in deze betrekking bewezen, diensten, in deze betrekking bewezen. Tienduizenden trokken er op naar een grens, Gewapend tot aan hunne tanden, Ze hadden slechts één ideaal en één wensch: De macht moest geheel in hun handen Ze trokken er over met slaande trom, De lucht werd verscheurd door signalen, Daar rukten zij op en zij dach ten slechts om Daar krijgsroem en eer te toehalen. Een leger trok op door een duisteren nacht In zwijgende, biddende stoeten, Er was slechts één doel, waar eenieder aan dacht: Aanbidden, en danken, en boeten. Geen wereldsche roem en geen wereldsche macht Was 't doel van die nacht'lijke bede, Geen honger naar aanzien, naar eer of naar pracht, Dit leger zocht niets dan Gods vrede. Gelukkig is hij, die bij 't leger behoort Dat optrok langs nacht'lijke straten; Gelukkig is hij, wien naar 't Goddelijk woord De vrede van God is gelaten HERMAN KRAMER Bij Kon. Besluit van 18 Maart 1938 is bevorderd tot commandeur ln de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. L. C. Be sier, procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Bü K. B. van 18 Maart 1938 is hem op zijn verzoek met ingang van 1 April 1938 eervol ontslag verleend als procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem in verschillende rechterlijke be trekkingen aan den lande bewezen. Naar aanleiding van de radio-rede van mi nister Colijn over Oostenrijk op 15 Maart jJ- heeft het lid der Eerste Kamer, mr. A. J. van Vessem (N. 5. B.) vragen gericht onderscheiden lijk tot den minister van Defensie en tot den minister van Buitenlandsche Zaken en deze ter doorzending aan den voorzitter der Eerste Ka mer doen toekomen. De voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, heeft echter door zending der vragen geweigerd. In de Zaterdag gehouden buitengewone alge meene vergadering van leden van de vereeniging NederlandOostenrijk is besloten tot ontbin ding der vereeniging en hare afdeelingen over te gaan. De Zaterdag gespeelde wedstrijden kenmerk ten zich wederom door het feit, dat de staart clubs een groot gedeelte van de te behalen winstpunten voor zich opeischten. Er heerscht nu onder aan de ranglijst een groot gedrang, waarvan het uiteindelijk resultaat nog moeilijk te voorspellen is. Wolverhampton Wanderers verloor opnieuw, door op eigen grond tegen het heusch niet zoo sterke Stoke City gelijk te spelen, terwijl Ar senal met een 5—1-zege op Grimsby Town, zijn eindspurt voortzette. In de tweede divisie kwam Aston Villa weer eens aan de leiding, doordat het zelf van Bury won en bovendien Sheffield United van Ches terfield zag verliezen. De volledige uitslagen luiden: Eerste af deeling: ArsenalGrimsby Town BlackpoolLeeds United Bolton WanderersWest Bromw. Albion BrentfordLiverpool Derby County—Charlton Athletic EvertonMiddlesbrough Huddersfield Town—Birmingham Leicester City—Portsmouth Manchester CityPreston North End SunderlandChelsea Wolverhampton Wanderers—Stoke City De stand is nu: 5—1 5—2 3—0 1—3 3—2 2—2 2—1 3—3 1—2 1—1 2—2 Arsenal 33 17 7 9 41 65—36 Wolv. Wanderers 31 16 8 7 40 51—36 Preston North End 34 13 14 7 40 55—39 Middlesbrough 32 16 6 10 38 61—50 Bolton Wanderers 33 12 13 8 37 53—44 Charlton Athletic 31 13 10 8 36 49—35 Brentford 34 14 8 12 36 53—48 Leeds United 33 11 13 9 35 55—55 Sunderland 33 11 13 9 35 45—49 Derby County 33 12 9 12 33 56—70 Leicester City 34 11 10 13 32 51—54 Stoke City 33 11 9 13 31 49—47 Blackpool 34 12 7 15 31 48—53 Chelsea 32 10 10 12 30 52—56 West Bromw. Albion 32 11 7 14 29 54—56 Liverpool 32 10 9 13 29 49—56 Huddersfield Town 33 12 5 16 29 41—56 Birmingham 32 6 16 10 28 40—45 Everton 33 13 4 17 28 58—61 Grimsby Town 33 8 12 13 28 41—54 Manchester city 32 10 7 15 27 58—61 Portsmouth 33 8 11 14 27 47—60 Tweede afdeeling: Aston VillaBury 21 Blackburn RoversLuton Town 22 BradfordCoventry City 0—1 Chesterfield—Sheffield United 10 FulhamStockport County 20 Norwich City—Burnley 10 Plymouth ArgyleManchester United 1—1 Sheffield WednesdayBarnsley 01 SouthamptonNewcastle United 10 Swansea Town—Tottenham Hotspur 3—2 .West Ham United—Nottingham Forest 2—1 De stand aan den -kop in deze afdeeling is nu: Aston Villa Sheffield United Manchester United Coventry City 33 19 6 8 44 56—29 34 19 6 9 44 62—44 33 18 7 8 43 67—40 33 17 9 7 43 53—34 Doordat het zetfoutenduiveltje in het door ons gepubliceerde K.N.V.B.-programma om het hoekje heeft gekeken, is ook in ons overzicht een storende fout geslopen. Volgens dit over zicht zou N.A.C. tegen Roermond en P.S.V. tegen Juliana moeten uitkomen. In tegenstelling hier mede moet N.A.C. echter op bezoek bij Juliana, waarmede de Bredanaars een zeer moeilijke beurt tegemoet gaan, terwijl het P.S.V. bij Roer mond evenmin gemakkelijk zal vallen beide punten te veroveren. De kansen van P.S.V. achten wij wel iets gunstiger dan die van hun rivalen, hoewel ook deze toch den wedstrijd tegen hun gastheeren wel tot een goed einde kunnen brengen. Zaterdagmiddag is te Twickeham de rugby wedstrijd EngelandSchotland gespeeld, welke met 21—19 door de Schotten werd gewonnen. Het heerlijke lenteweer had 70.000 toeschou wers naar den grooten wedstrijd van dit seizoen gelokt. Ook koning George en koningin Elisa beth woonden den wedstrijd bij. Het was de zestigste ontmoeting tusschen beide landen. Door deze zege won Schotland den Calcutta- beker en het kampioenschap van de competitie tusschen Schotland, Engeland, Ierland en Wales. Hoe weinig krachtsverschil er in_den loop van 60 wedstrijden tusschen Engeland en Schotland heeft bestaan blijkt wel hieruit, dat na den wedstrijd van gistermiddag beide landen 25 overwinningen hebben behaald en beide landen tien keer gelijk speelden. Omtrent het verloop van het I.O.C.-congres kan nog worden gemeld, dat de leden van het Internationaal Olympisch Comité Japan met nadruk verzocht hebben alles te doen om een échec in de organisatie te vermijden. Voor het geval, dat zich onvoorziene moeilijkheden zullen voordoen, zal het I.O.C. onmiddellijk moeten worden gewaarschuwd, opdat tegenmaatregelen genomen kunnen worden. De vastgestelde data van de zomerspelen mogen geen ideale oplossing genoemd worden, maar in verband met de kli matologische omstandigheden in Japan was het niet anders mogelijk. In het algemeen betreur den de gedelegeerden het zeer, dat door de F.I.S.-beslissing te Helsingfors de skiwedstrij den niet op het Olympisch programma te Sap poro zullen figureeren. Men Is zich bewust, dat daardoor een belangrijk onderdeel der winter spelen is komen te vervallen. Evenwel was men van meening, dat ter wille van de Olympische idee de winterspelen toch door moesten gaan. Terwijl vooral de voetbalvelden nog steeds de Onverminderde belangstelling van vele tienduizenden trekken, heeft vrij onver wacht, ook in ons land, het ijshockey zich een plaats verworven onder de „grootmo gendheden" van de sport. Zelfs het ont breken van onzen fameuzen Hollandschen winter heeft zijn toenemende populariteit niet kunnen tegenhouden, vooral niet, toen in hoofdstad en residentie kunstijsba nen werden opgericht waar niet alleen het hard- en kunstrijden, maar ook het kam- spel beoefend kon worden. Het ijshockey-seizoen is voor dit jaar weer gesloten. Amsterdam heeft met een wedstrijd tegen Berlijn afscheid genomen en ook het Haagsche „ijsstadion" zal volgende week zijn poorten sluiten. Voor ons een ongezochte ge legenheid om de snelle opkomst van het ijs hockey, alsook de prestaties van het afgeloo- pen seizoen aan een nadere beschouwing te onderwerpen. In den heer Bruck, technisch adviseur van den A. IJ. H. C. vonden wij een terzake kun dig en aangenaam verteller, die ons zijn rijpe ervaringen als insider welwillend ter beschik king stelde. Omstreeks 1920 is het ijshockey uit Weenen zijn zegetocht over Europa begonnen. Men koestere echter geen-al te hooge dunk van het materiaal dat toenmaals werd gebruikt, noch van den aard dier eerste pogingen om tot goe de sportdemonstraties te komen. Er werd ge speeld op gewone kunst- en sleutelschaatsen, met sticks die den toets der hedendaagsche critiek moeilijk zouden kunnen doorstaan. In plaats van de gewatteerde kleeding waarmede de spelers thans hun lichaam tegen de minder zachtzinnige aanrakingen met het ijs bescher men, maakte men toen gebruik van oude kran ten die in heele edities onder de truien van de combattanten werden geborgen. De resultaten waren juist zooals men die mag verwachten van een ploeg, die zeer onregelmatig en uit den aard der zaak vrij ontechnisch trainde. Men zag alleen de puck en het doel waarin dit kleinood uiteindelijk moest verdwijnen. Verder werden geen tegenstanders als hinderpalen, noch medespelers als helpende krachten be schouwd om dit doel te bereiken. 'Een soort stijl of eenige aantrekkelijkheid in welken primitie ven vorm ook, waren aangelegenheden waar mede men zich toen nog niet vermoeide. Men ging recht door zee en daarmee uit. In Duitschland, Zwitserland en België, waar ook al zoo'n beetje ijshockey werd gespeeld, ging men op dezelfde wijze te werk. Verandering kwam hierin eerst, toen in 1924 de heer Bruck den Canadeeschen medischen student Watson over wist te halen, zijn Ween- sche club te komen trainen. De Canadees gaf verbluffende staaltjes van zijn kunnen en toen men na eenigen tijd zijn verbazing over zoo iets ongelooflijks te boven was, ging men zich onder leiding van den oefenmeester spoedig op spelverbetering toeleggen. Wel kon nog vele jaren daarna het verschil tusschen een matige Canadeesche en een uitgezochte Europeesche ploeg nog slechts in dubbele cijfers ten voor- deele van de eerste worden uitgedrukt, maar in ieder geval was er toch merkbare vooruit gang. Onder deze vrij gunstige omstandigheden heeft het ijshockey zijn intrede in ons land gedaan. Wel zat men even met de handen in het haar toen er geen terreinen waren om deze jongste sport te beoefenen, maar ook daar was spoedig een mouw aan gepast. Am sterdam kreeg nu bijna vier jaar geleden zijn kunstijsbaan en toen verleden jaar Den Kaag zelfs in het bezit kwam van een „Overdekte", waren er in ons kleine landje twee centra, waar men het ijshockey naar hartelust kon beoefenen. De eerste Nederlandsche ijshockeyclubs wa ren al eenige jaren eerder gesticht, maar de weinige gelegenheid om geregeld te spelen, ont nam daaraan zoo goed als alle beteekenis. Slechts één wedstrijd is er op „gewoon" ijs ge speeld en wel tusschen Haarlem en de A.IJ.H.C. in 1934; daarna heeft de natuur zich niet meer voor dergelijke sportivitei>n willen leenen en moest het verdere wedstrijdspelen worden uit- (deel uitmakende van eene leening van 7.000.000.-) in stukken van 1.000.- nominaal aan toonder. Ondergeteekenden berichten, dat de inschrijving op ten laste van bovengenoemd District te hunnen kantore zal zij'n open gesteld op van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur tot den koers van 71V2 pCt. (Amsterdamsche usance) plus opge- loopen rente van 1 Maart 1938 tot den dag van storting. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn bij het kantoor van inschrijving verkrijgbaar. Amsterdam, 16 Maart 1938. gesteld tot de kunstbanen gereed waren. Toen die van Amsterdam werd geopend, kon men zich voor het eerst in ons land op ee" geregelde training gaan toeleggen. Spelers ui' Den Haag en Amsterdam oefenden er gezamen lijk en na eenigen tijd kon een ploeg worden samengesteld, die onder den naam „Blauw® Zes" verschillende wedstrijden speelde. Na de opening van de Haagsche kunstijsbaan werd de ploeg weer gesplitst en gingen de beide stede» onder eigen vlag elk huns weegs. Onder leiding van de Canadeezen Griffin en Kirby, die het moderne Canadeesche ijshockey bij ons invoerden, heeft de A.IJ.H.C. in den loop der jaren een zeer behoorlijk spelpeil weten te bereiken. In geheel Europa zijn de Amster dammers geziene gasten, zoowel om hun voor treffelijke technische capaciteiten als om hun fair play. Een bezwaar voor deze spelers is, 'dat eigenlijk te laat voor hun leeftijd met de be oefening van het ijshockey zijn begonnen. Da men het desondanks tot resultaten van uitste kend formaat wist te brengen, is vooral te dan ken aan de groote toewijding waarmede spe lers, leider en coaches hun taak opvatten en uitoefenden. Het afgeloopen seizoen is een waardige be kroning geweest van het vele opofferende werk dat in de voorafgaande jaren werd verricht' Van de 27 wedstrijden werden er 15 gewonnen- 3 gelijk gespeeld en 9 verloren, terwijl in den strijd om de West-Europa Cup een zeer eer volle tweede plaats werd bezet. Verschillen"0 tienduizenden gaven in den afgeloopen speelt"" van hun belangstelling blijk; wel een bew"5' dat het ijshockey ook naar buiten grooten op gang heeft gemaakt. Hoewel de spelers van de A.IJ.H.C. nog in een constanten ontwikkelingsvorm zijn, is ®e" toch reeds druk bezig met het opkweeken va" jonge krachten. De heer Bruck die deze junio- renploegen onder zijn persoonlijke leiding e" zorgen heeft, deelde ons hieromtrent het vol gende mede. Een 24-tal jongens, wier leeftijd gemiddeld 15 '/2 jaar bedraagt, worden viermaal in de week twee uur lang op de beoefening van het snel'e en o zoo moeilijke ijshockey-spel getraind. P0 ontwikkeling van deze jongens is daarom 200 gemakkelijk omdat er een vaste lijn is. MeI) weet van het ijshockey nu al zooveel, dat me" fouten kan vermijden, alle rompslomp weglate" en recht kan afgaan op het moderne, snel10 Canadeesche spel. Eerst dient te worden 8e' werkt aan het afleeren van den kwasi selfmade- stijl en het behoorlijke snelrijden te worde" aangekweekt. Dan laat men hen een stick ha"' teeren en achter een puck aanrijden. Na "e" ongeveer drie maanden lang aldus wedstrijd' fahig te hebben gemaakt, worden de jongel"1 tegen andere ploegen in het veld gebracht Naar de heer Bruck ons vertelde, kan uit he materiaal dat er thans onder de jongens schuilt binnen afzienbaren tijd een voortreffelijk0 amateursploeg worden samengesteld, die echt®* nog physiek ontwikkeld dient te worden, ale®r zij tot het spelen van „groote" wedstrijden staat is. De junioren van 5e A.IJ.H.C. hebbe" in het afgeloopen seizoen 9 wedstrijden ge speeld, waarvan er 5 worden gewonnen, 3 gelijk gespeeld en slechts één verloren, met een fraa' doelgemiddelde van 3821. Aangenomen mag worden dat de beoefen"1® van en de belangstelling voor het ijshocke? in ons land haar hoogtepunt nog steeds ni®' heeft bereikt. Mogelijk dat vóór November as. wanneer "e! nieuwe seizoen weer geopend wordt en het P"' bliek weer in grooten getale naar de Linnaeus' straat zal trekken, eindelijk de reeds lang r gefluisterde plannen tot overdekking van kunstijsbaan ten uitvoer zijn gebracht. De wed strijden kunnen dan immers onder voortduren" gunstige weersomstandigheden worden 8®' speeld, hetgeen zoowel aan de spelers als aa" de publieke belangstelling ten goede zal kome"' De verdere uitslagen van de partijen, gespeel in het kader van het tournooi om het wereld kampioenschap 71/2, luiden: 8.8 15.7® 8.08 10.34 7.49 ll.lt 8.48 8.1° 6.62 Ferraz Joachim Cote Dommering Chassereau Baudart Van Belle Sorge Baudart Ferraz Cote Sorge Dommering Chassereau Van Belle Joachim 300 25 58 221 25 45 300 19 63 152 19 25 300 29 53 226 29 49 300 27 34 229 27 47 300 37 37 247 37 33 300 26 75 256 26 37 300 30 41 240 30 47 300 40 51 271 40 33 11.58 9.84 10.08 8.08 7.58 6.H Zaterdagmiddag werd de wedstrijd om "f' biljartkampioenschap van Nederland, twe®0e klasse drie banden, in het clubgebouw van 's-Gravenhaagsche Biljart Club voortgezet. De uitslagen waren: Buitenkant Lammes Schmidt Vader Van 't Hooft Kilsdonk Louwaard Tournier 40 62 4 27 62 5 40 60 4 26 60 4 40 69 5 35 69 3 40 64 6 28 64 3 0,668 0,439 0,578 0,587 0,628 0,437 21 Naar wij vernemen zullen op Zondag Augustus voor de eerste maal athletiekwe^ strijden in het Feijenoordstadion te Rotter"" worden gehouden, waarbij het in de bedoe" ligt een officieelen drielandenkamp in programma op te nemen. De Amerikaansche bokspromotor Mike deelde mede, dat de ontmoeting tusschen Louis en Max Schmeling om het wereldk"'^ pioenschap aller gewichten op 22 Juni a.s t worden gehouden. De plaats wordt nog "a bekend gemaakt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6