Schuschnigg en het vonnis van Planetta f Duitsche missie gebombardeerd bent U modern Wat gebeurt er met den oud-bondskanselier? Overeenstemming Londen-Rome Recordvlucht van Clouston Neutraliteïtswet aangevallen DE ONTEIGENING IN MEXICO Afgrijzen over de bombardementen h. m. bakker Het nieuws van heden Schuschnigg niet gehuwd DE KERK IN OOSTENRIJK DE BAROMETER ^EREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM MAANDAG 21 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARCANG No. 21081 ft ij zou beschuldigd worden ver antwoordelijk te zijn voor gerechtelijke dwaling De dochter van Bruno Walter gearresteerd Chautemps rechtvaardigt zich Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 5 Zeer gunstig verloop der bespre kingen tusschen Engeland en Italië Spionnage-centrale in Frankrijk ontdekt ^ijf personen te Parijs en Bayonne gearresteerd Scheepsramp bij Korea Met Rickett sloeg hij het record van Jean Batten op het traject EngelandNieuw Zeeland De Poolsch-Litausche betrekkingen Omvangrijke taak voor de herstel commissies Hgg - r V -• Het vlaaoeschip van de Holland—Amerika Lijn, de „Nieuw Amsterdam", heelt hedenmorgen om half vier de haven verlaten voor het maken van een driedaagsche technische proefvaart tusschen Plymouth en Boulogne. Het schip op den Nieuwen Waterweg Japanners wierpen bommen op den duidelijk gemarkeerden missiepost te Lingyi Vier dooden en dertien gewonden „De V. S. zouden tenminste de vredelievende naties kunnen beloonen" Aangelokt door het prachtige lenteweer maakte Z. K. H. Prins Bernhard Zondag 'n wandeling door de prachtige bosschen in de omgeving van Soestdijk Britsche en Amerikaansche pro testen worden verwacht Devaluatie van de peso? De hertogin van Atholl doet mede deelingen over Duitsche in menging in Spanje Blum pleegt overleg Besprekingen over buitenlandsche politieke vraagstukken CEN.CRONJESTRAAT 135-TELEFOON 11657 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nog steeds in Schutzhaft in het slot Belvedere Kard. Innitzers' instructie Geruchten over Mgr. Waitz tegengesproken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WEEN EN, 21 Maart (Béuter). Naar ver luidt zal Schuschnigg een rol spelen in het proces tot eerherstel van Planetta, den na- tionaal-socialist, die is opgehangen in ver band met den moord op Dollfuss. Men verwacht, dat in dit proces getracht zal worden te bewijien, dat majoor Fey de hand had in deze geschiedenis en ook, dat de uitspraak van het gerecht een fout is ge weest. Het schijnt, dat de autoriteiten niet weten, wat Zij met Schuschnigg moeten doen. Eerst werden Wannen gemaakt om hem te verbannen, doch het schijnt, dat de oud-bondskanselier zich hier tegen heeft verzet en dat hij ook geweigerd heeft zich niet meer met de politiek te be vloeien. Hitier heeft den voorzitter van het Duitsche bureau voor bodemonderzoek, Keppler, benoemd tot staatssecretaris in het departement van Buitenlandsche Zaken. Hij is er mede belast het Vierjarenplan in Oostenrijk te organiseeren. De Zetel van zijn bureau zal te Weenen gevestigd Worden. Zondagmiddag is een bataljon infanterie uit Weenen te Berlijn aangekomen, waar het werd ontvangen door den commandant van het Ber- Ulnsche garnizoen, generaal-majoor Seifert. Een verkenningsafdeeling van de pantserdi visie van het Duitsche leger is heden te Klagen- rUrt, de hoofdstad van Karinthië, aangekomen. Het leger heeft Zondag meer dan vijftigdui zend porties eten uit de veldkeukens uitgereikt aan de armen van Weenen. Aangezien velen om eten verzochten, is besloten, dat het leger deze spijziging in de armenwijken van Weenen zal Voortzetten. Het officieuze Hongaarsche blad „Pester Lloyd" verneemt, dat tengevolge van den „An schluss" verscheidene gezanten, die tot dusverre geaccrediteerd waren in Oostenrijk, Hongarije, Eoemenië en Joego-Slavië, den zetel hunner 'egaties zullen verplaatsen van Weenen naar ■Budapest. Het gerucht heeft de ronde gedaan, dat de leider van de onverzoenbare Oostenrijksche legitimisten, kolonel Wolf, de hand aan zich zelf zou hebben geslagen, doch in officieele kringen wordt dit gerucht met klem tegenge sproken. Volgens de geruchten zou kolonel Wolf bij 't binnenrukken van de Duitsche troepen de le- gitimistische vlag hebben geheschen op zijn villa, welke door een officier en enkele man schappen van het Duitsche leger weer zou zijn neergehaald. Kolonel Wolf zou na het vertrek van de Duitschers de vlag wederom geheschen hebben en, toen de Duitschers hierop te rugkwamen, geschoten hebben op den offi- Woensdag of Donderdag j.l. is te Weenen in een bridgeclub, waar zij op dat oogenblik ver toefde, gearresteerd Frau Lotte Walter, doch ter van Bruno Walter, die in de afgeloopen weken een serie concerten van het concertge bouworkest in ons land heeft gedirigeerd. Frau Lotte Walter was het eenige lid van de familie Walter, dat tijdens de gebeurtenis sen van de laatste dagen ln Oostenrijk in de woning van den dirigent vertoefde. De directe aanleiding tot de arrestatie is niet bekend, doch kan in verband worden ge bracht met de verklaringen, die Bruno Walter heeft aangelegd omtrent zijn definitief vertrek uit Oostenrijk, nu dat land in het Duitsche rijk is opgenomen. De Amerikaansche zangeres Lily Pons, die de volgende maand in Weenen zou optreden, heeft medegedeeld, dat zij in verband met de politieke omstandigheden besloten heeft, haar bezoek niet te laten doorgaan. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt, dat de Gestapo het bevel tot uitwijzing, dat de vorige week tegen den Weenschen cor respondent van dit blad was uitgevaardigd, heeft ingetrokken. De Fransche minister van Staat Chautemps heeft Zondag te Blois een redevoering gehou den, waarin hij o.a. zeide: „De meest fantas tische geruchten zijn in omloop geweest over den oorsprong van de jongste kabinetscrisis. Men beweerde, dat ik, wetende dat een Hitier- putsch in Oostenrijk voor de deur stond, af stand heb gedaan van de macht, om de zware verantwoordelijkheden te ontgaan. Een dergelijke veronderstelling is beleedi- gend en in strijd met onweerlegbare feiten. Ik heb niets geweten van een beslissing van bondskanselier Schuschnigg aleer deze open baar werd gemaakt. Wel verre van mij te dwingen mij terug te trekken, zouden deze bui- tenlandsche gebeurtenissen, indien ik ze had gekend, mij er juist toe hebben gebracht op mijn post te blijven. ik zou dan de financieele ongerustheid, die mij toen zooveel zorgen baarde, op het twee de plan hebben geplaatst. Ik trad af, omdat een fractie, welke ik noodig had voor de meer derheid, mij haar medewerking weigerde." 5 Hoogste barometerstand 769.6 te Budapest |jj Laagste barometerstand 741.2 te Janmayen VERWACHTING: Meest matige wind S uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk be- wolkt, weinig of geen regen, weinig ver- andering in temperatuur. Zon op v.m. 6.03 onder mm. 6.12 uur. Licht op n.m. 6.42. Maan op v.m. 0.00 Ei onder v.m. 8.04. Laatste kwartier 24 Maart ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LONDEN, 21 Maart. (Havas.) Volgens den correspondent van de „Observer" te Rome zouden de Britsch-Italiaansche besprekingen Zeer bevredigende vorderingen maken. Men Zou zelfs over enkele weken een volledige overeenstemming op alle punten verwachten. LOTJLOUSE, 21 Maart. (Havas) Er is te Tou- *?hse een belangrijke spionnagecentrale ont lokt, welke over geheel Frankrijk vertakkingen «ad. Te Parijs en Bayonne zijn vijf personen ge resteerd. Bij een der verdachten zijn 145 do- ®uttienten gevonden, betrekking hebbende op "1;innen voor de versterking van de Zuidoost- Erehs en de plaatsing van luchtafweerbatterijen radiozenders, gegevens over de bewapening v[* sterkten der grensgarnizoenen en een mo- «isatieplan. Tokio, 2l Maart. (Havas) Zondagmorgen bij de Koreaansche Zuidkust het s.s. „Jint- runaroe" gezonken. Slechts zeven van de vjjf- Dassagiers konden worden gered. BLENHEIM (Nieuw Zeeland), 21 Maart (Reuter). Clouston en Rickett zijn Zaterdag te 16.27 uur plaatselijken tijd hier aange komen. Zij hebben hiermede het record EngelandNieuw-Zeeland verbeterd, door den afstand af te leggen in vier dagen acht uur en zeven minuten. Jean Batten heeft den afstand gevlogen in elf dagen een uur en 52 minuten. Clouston en Rickett zijn Zondagochtend 9.31 uur plaatselijken tijd, naar Sydney vertrokken, op hun retourvlucht naar Engeland. WARSCHAU, 21 Maart. (K vas) Men gelooft te Warschau, dat binnenkort gemengde Poolsch-Litausche commissies benoemd zullen worden, die terstond een aanvang zullen ma ken met de voorbereiding van overeenkomsten betreffende spoorwegen, douane, consulaire en handelsbetrekkingen. In >*r> bijzonder hecht men belang aan een spoedig herstel der spoor wegverbindingen. Er liggen drie spoorlijnen tus schen Polen en Litauen, maar geen daarvan kan op het oogenblik gebruikt worden, aange zien de rails over een afstand van verscheidene kilometers weggenomen zijn. Ook zal weer een brug over de Njemen gebouwd moeten worden. De Litausche minister van Buitenlandsche Zaken, Lozoraitis, heeft zij- ntslag ingediend, wegens het aannemen van het Poolsche ulti matum, doch de president der Republiek heeft dit ontslag nog niet aanvaard. Minister Lozoraitis was een voorstander van verzoening met Polen, doch zijn positie is door het ultimatum in gevaar gebracht. De Poolsche troepen, die naar de Litausche grens waren gezonden, zijn naar hun garnizoe nen teruggekeerd. Zij werden door de bevolking met vreugde begroet. Naar verluidt, is de regeering van Litauen voornemens den Volkenbond mede te deelen, dat zij, niettegenstaande he. herstel van de di plomatieke betrekkingen met Polen, haar aan spraken op Wilna niet zal opgeven. ?V - mi sas ,;,v - - HANKAU, 21 Maart (Havas) De le Lingyi gevestigde Duitsche Missie heeft de Duitsche Ambassade te Hankau telegrafisch doen weten, dat zü op 19 Maart in den loop van den morgen door Japansche vliegtuigen is gebombardeerd. De neergeworpen bommen vernielden de kerk en de omliggende gebou wen. Men telt vier dooden, Chineezen, en dertien gewonden. De slachtoffers bevonden zich binnen de omheining der missie. In het aan de ambassade gerichte telegram wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de Duitsche kleuren op alle daken waren aange bracht op de meest opvallende wijze en dat, toen de Japansche toestellen hun bommen neerwierpen, het zicht voortreffelijk was. Het Chineesche Persbureau meldt, dat vijf le den der Amerikaansche missie, die werkzaam waren te Hofei, een welvarende stad in de pro vincie midden Ahnwei, naar Hankau zijn ge vlucht. De dames waren reeds vele jaren in China werkzaam. De Japansche troepen berichten, dat zü zich meester hebben gemaakt van Hantsjwang, 25 mijl ten Noorden van Soetsjau. De Japansche regeering heeft besloten 31 millioen yen te leenen aan de Japansche inwo ners in Noord-China, door bemiddeling van de Japansche industrieele bank, voor het bouwen van katoenspinnerijen en voor ontwikkeling van de scheepvaartindustrie. Verder zal dertig mil lioen beschikbaar worden gesteld voor de her leving van het Japansche zakenleven te Sjang hai, Tsingtau en andere Chineesche steden. WASHINGTON, 21 Maart (Havas) In een artikel, dat er als van hoogerhand ge ïnspireerd uitziet, stelt de „New-York Ti mes" de anomalieën aan de kaak, die naar haar meening de neutraliteitswet oplevert, welke geen enkel onderscheid maakt tus schen landen, die het internationale recht schenden en landen, die het verdedigen. „Het is pure dwaasheid", .zoo schrijft het blad, op een oogenblik van noodzaak belemmeringen in den weg te leggen aan de naties, die ons diepe geloof in het democratische systeem dee len en die de vooruitgeschoven verdedigingsr linies tegen de dictaturen en de tyrannie be zetten, terwijl deze dreigen alles te verpletteren waarin wij gelooven en wat onze wijze van le ven mogelijk maakt." Voortgaande wijst het blad op de „groteske consequentie" van de Johnsonwet, die Frank rijk en Engeland verbiedt leeningen te sluiten in de Vereenigde Staten, maar dit toestaat aan Duitschland en Japan, wier daden openlijk ver oordeeld zijn door den woordvoerder van de Amerikaansche regeering en door de openbare meening. Het blad voegt hieraan toe, dat, wan neer de Vereenigde Staten niet bereid zijn de aanvallers te straffen, zij tenminste „de naties kunnen beloonen, die den vrede behoeden." Het werpt dan het denkbeeld op van een uit gebreide economische zóne, waarin de beginse len van Cordél Huil, die reeds door zeventien naties geratificeerd zijn, zouden worden toege past, terwijl de economische faciliteiten daar van ontoegankelijk zouden worden voor de na ties, die weigeren het internationale recht en de internationale orde te eerbiedigen. MEXICO, 21 Maart (DNB)De onteigening der groote petroleum-maatschappijen in Mexico heeft onder de arbeiders groote voldoening ge wekt. Het ministerie van arbeid heeft voorloopige staatscommissarissen benoemd, die verantwoor delijk zijn voor de overneming der aanwezige geldmiddelen der maatschappijen, zoomede voor' de uitbetaling der loonen. In welingelichte kringen gelooft men, dat het beheer der petroleümniaatschappijen in de toe komst zal worden toevertrouwd aan een raad van beheer, welke zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers der regeering en van de arbeiders. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Mexico, Daniels, heeft Washington verslag uit gebracht. Hij wacht thans op nadere instructies. Daniels heeft tegenover de pers geweigerd te antwoorden op de vraag of de onteigeningsmaat regelen, de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Mexico en de Vereenigde Staten kunnen schaden. In bankkringen verwacht men, dat de valuta koersen heden weer genoteerd zullen worden. In deze kringen gelooft men ook, dat de Mexicaansche peso zal worden gedevalu eerd, en de waarde zal krijgen van een vijfden dollar. Tot nu toe stond een dollar gelijk met 3.64 Mexicaansche pesos. De „Daily Telegraph" acht 't waarschijn lijk, dat Engeland en Amerika diplomatieke stappen zullen ondernemen om te protestee ren tegen de onteigening der Britsche en Amerikaansche petroleummaatschappijen. Het totaal der onteigende beleggingen en con cessies wordt geschat op een waarde van 99 mil lioen pond sterling. Volgens Reuter zijn de buitenlandsche olie maatschappijen voornemens, langs gerechtelij ken weg te doen uitmaken, of de onteigening harer bezittingen niet in strijd is met de Mexicaansche grondwet. LONDEN, 21 Maart (Reuter). De Britsche regeering heeft haar agent te Salamanca opdracht gegeven bij Franco uitdrukking te geven aan het afgrijzen van het Eiritsche volk over de bombardementen op Barcelona, die in tegenspraak zijn met de Volkenrech telijke wetten. De Fransche regeering heeft een gelijken stap gedaan. Het republikeinsche ministerie van Lucht vaart heeft medegedeeld, dat de rechtsche lucht macht Zondag Tarragon, Reus, Beni Carlo en Sagunta heeft gebombardeerd. Een aantal per sonen is omgekomen en materieele schade werd aangericht. Zondagmiddag hebben meer dan twintig duizend personen op Trafalgar Square te Lon den geprotesteerd tegen het bombardement van Barcelona, en geëischt, dat een einde zou wor de gemaakt aan de politiek van niet- inmenging. Het Britsche Lagerhuislid de hertogin van Atholl, zal heden in het parlement mede- deelen, dat haar bekend is, dat 30.000 Duit sche technici onlangs met vliegtuigen, tanks en kanonnen in Spanje zijn aangekomen. Zij zal voorts mededeelingen doen over het overgebrachte oorlogsmateriaal. De regeeringstroepen in Andalusie hebben zich meester gemaakt van een hoogte ten Zui den van Portuna op de grens van de provincies Jaen en Cordova, waardoor Portuna ernstig wordt bedreigd. Men verwacht, dat dit een her leving van den strijd aan het Andalusische front beteekenen zal. In de republikeinsche staatscourant wordt een decreet van het ministerie van Finan ciën gepubliceerd, waarby de directie van de schatkist gemachtigd wordt obligaties uit te geven voor 'n bedrag van driehonderdvyftig millioen peseta, aflosbaar in twee jaar, ren tende drie en een half procent. Een ander decreet bepaalt, dat de algemeene herstelkas een autonoom karakter zal dragen en rechtspersoonlijkheid bezit. Het doel van deze kas is zooveel mogeiyk de schade te her stellen, welke door den opstand aan de alge meene economie van het land is aangericht. In deze kas zullen worden gestort de bezittingen van hen,, die aan den. opstand hebben deelge nomen en van hen, wier afkeer van het repu blikeinsche bewind bekend is. De kas zal over een crediet van vyf en twin- ting millioen peseta's beschikken. PARIJS, 20 Maart (Havas). Zondagoch tend heeft de Fransche minister-president Léon Blum een bespreking gehouden met Vin cent Auriol, den minister belast met de coör dinatie van de diensten van het departement van den minister-president, Daladier, minister van Landsverdediging, en Paul-Boncour, minis ter van Buitenlandsche Zaken. De bespreking betrof de problemen van de buitenlandsche politiek. Vervolgens heeft Blum een onderhoud ge had met Dormoy, den minister van Binnen- landsche Zaken, en later met Fournier, den gouverneur van de Bank van Frankrijk. De ambassadeur van Frankrijk te Brussel Bargeton, zal deze week een bespreking hebben met Paui-Boncoru. Ook de andere dilomatieke vertegenwoordigers van Frankryk hebben be sprekingen gehad met den minister van Buiten landsche Zaken, of zullen nog door hem worden ontvangen. bakker heeft exclusieve be hangsels tegen lage prijzen In het revisie-proces-Planetta zou Schuschnigg verantwoordelijk gesteld worden voor een ge rechtelijke dwaling. De dochter van Bruno Wal ter is te Weenen gearresteerd. De „Völkische Beobachter" richtte een scherpe waarschuwing aan Tsjecho-Slowakije. Ook van Hongaarsche zijde gaan stemmen op over min- derh eden - kwesties. Binnen enkele weken zouden de Britsch- Italiaansche besprekingen tot volledige overeen stemming leiden. In een geïnspireerd artikel valt de „New York Times" de Amerikaansche neutraliteitswet en de Johnson-wet aan. Clouston en Rickett sloegen het record van Jean Batten op het traject EngelandNicuw- Zeeland. De Japanners wierpen bommen op een missie post te Lingyi. Vier personen werden gedood en dertien gewond. De „Nieuw Amsterdam" uitgevaren voor een technische proefvaart. Vijfjarig jongetje te Venlo by brand omgeko men. Onze Weensche correspondent seint ons: Naar wü uit de meest betrouwbare bron vernemen is van een huweiyk van den ex- bondskanselier dr. Kurt Von Schuschnigg met grafin Fugger geen* sprake. Zoowel bij informatie aan de bisschoppe- lijke kanselarij als bü den pastoor van de parochie, waaronder het slot Belvedere res sorteert, is van een dergelijk huweiyk niets bekend, zoodat al de berichten hierover in de pers gelanceerd op onwaarheid berusten. Schuschnigg bevindt zich nog steeds in Schutzhaft in het slot Belvedere. Naar onze Weensche corr. ons meldt, is de be kende, vyf punten omvattende instructie van Kard. Innitzer, na zijn bezoek aan Hitier opge steld, gisteren nog niet in de kerken voorgele zen. Wel is zy niet-officieel aan den clerus van Weenen bekend gemaakt. Op het einde der vorige week heeft een con ferentie der Oostenrijksche bisschoppen plaats gehad. Omtrent de besprekingen is niets bekend. In Salzburg deden de laatste dagen talryke geruchten de ronde, welke ten doel hadden de hartstochten der massa op te zetten tegen Aarts bisschop Dr. Waitz.. Zoo werd o.a. beweerd dat men machinegeweren in het paleis van den bisschop gevonden had. Eveneens werd verteld, dat aanzienlijke hoeveelheden wapens waren gevonden in het klooster Nonnberg, in het moederhuis der Barmhartige Zusters en in de kerk te Maxglan. De politieautoriteiten te Salz burg deelen thans mede, dat al deze geruchten in strijd met de waarheid zqn en eiken grond missen; verdere verspreiding van deze geruch ten zal gestraft worden. Het bericht, dat Mgr. Waitz gearresteerd zou zyn, hebben we reeds eerder tegengesproken. Stand op Maandag 1 uur mm.: 759.5 Vorige stand: 760.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1