Vereenigde Staten en Europa DOUWE EGBERTS VICKS HOESTBQHBOHS DICTATUURINVLOED OP LATIJNSCH AMERIKA BESCHERMING VAN DEN BELEGGER B MAANDAG 21 MAART 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Kustenverdediging en vlootpolitiek De verkiezingen in Bulgarije Groote meerderheid voor de regeering Niemoeller nog in een concentratiekamp In het geheel zijn 20 predikanten in hechtenis Ernstige incidenten te Allahabad 14 dooden hij gevechten tusschen Hindoes en Mohammedanen NIEUWE PETROLEUMHAVEN TE ROTTERDAM B. en W. hebben een plan bij den raad ingediend De ondergang van de Claus Böge" Bemanning laat zich niet uit over oorzaak der ontploffing Heidebranden bij Ommen Spiritusdrinkers stookten een vuurtje Staking bij de Peel- ontginning Ontevredenheid over het uurloon Man dood gevonden Vermoedelijk van steile trap gevallen NOG GEEN PAIS EN VREÊ IN LOSSER Dreigt er een nieuw conflict bij de N.V. van Heek Zn.? mojzsj ECHTE FRIESCHE H EER EN-BAAI OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK De verdediging van Ned.-Indië Inleiding van de kapiteins P. G. Mantel en Jhr. J. M. R. Sand berg Vyfjarig knaapje verbrand Tragische ontdekking in een afgebrande schuur PRIMAVERA TE ROTTERDAM De a.s. tentoonstelling wordt iets heel bizonders TWEE RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD Een van hen pas twee maanden uit de gevangenis Ongewenschte gevolgen van onbe perkte vrijheid van aflossing NEDERLANDERS IN BELGIË GEWOND De belangrijke gebeurtenissen, die in de laatste weken in Europa hebben plaats gegrepen, zijn op de houding der Ver eenigde Staten niet zonder invloed gebleven. Men is het er in het algemeen over eens, dat de nieuwe Britsche politiek, die door Neville Chamberlain, na het ontslag van minister Eden, is ingeluid, voor Europa zóó groote veranderin gen meebrengen kan, dat president Roosevelt en Cordell Hull, die herhaaldelijk blijk gegeven hebben van hun gezindheid met de groote de mocratische staten, Frankrijk en Engeland, nauwer samenwerking te zoeken, voorloopig niets anders kunnen doen danafwachten. Het denkbeeld, dat de Vereenigde Staten in een wereld, die zich met koortsachtige snelheid wapent, niet geïsoleerd kunnen blijven, had in den laatsten tijd groote vorderingen gemaakt, maar op dit oogenblik kraaien de aanhangers van de isolationistische idee victorie, ofsohoon Cordell Huil hun dezer dagen een gevoelig lesje heeft gegeven. De partij der samenwerking met dc Europeesche democratieën zwijgt en wacht. Zij kan bezwaarlijk anders doen, want de pu blieke opinie is ten aanzien van de bedoelingen van Neville Chamberlain, zoowel als wat de kans op slagen of mislukken van de onderhan delingen met de dictators aangaat, hopeloos verdeeld. Wat wil Chamberlain? is een vraag, die tallooze Amerikaansche couranten zich de zer dagen gesteld hebben. Maar een bevre digend antwoord hebben zij niet vermogen te geven. Men is het er niet over eens of de Brit sche premier slechts tijd winnen wil tot de Engelsche bewapening in een meer-gevorderd stadium zal zijn gekomen, of hij de „spil" Rome —Berlijn breken wil, of dat hij, ten slotte, slechts tracht tot een evenwicht van krachten in Europa te geraken, zooals dat voor 1914 be stond. In dat laatste geval kan men, volgens het oordeel van zeer-inzichtige Amerikanen, er nagenoeg zeker van zijn, dat de groote repu bliek in de Europeesche aangelegenheden min der en minder belang zal gaan stellen. Onder degenen, die de buitenlandsche politiek van president Roosevelt, zooals zij zich in den laatsten tijd op krachtige wijze manifesteerde, aanhingen en steunden, is de stemming voor het oogenblik evenwel niet opgewekt. In deze kringen ziet men in dat, voorloopig, de eenig- mogelijke houding van de Vereenigde Staten die van het „wait and see" kan zijn, en deze houding geeft aan de groote groepen, die het „never again" tot parool gekozen hebben, onge veer vrij spel. Dat „never again" slaat op de eventueele deelneming van de Vereenigde Sta ten aan een nieuwen Europeeschen oorlog. Tot hen, die deze leuze voeren, behoort een groot aantal oud-strijders, die in openbare vergade ringen het woord voeren en die er in iedere rede met grooten nadruk op wijzen, dat Amerika er niet opnieuw aan denken kan nog eens de 'Europeesche democratie te redden. Europa moet zich zelf in de eerste plaats helpen, meenen zij, en als het dictatoriaal geregeerd wil worden, heeft Amerika zich daarmee niet in te laten. Men geloove niet dat deze „isolationisten" met meer sympathie ten aanzien van de Europee sche dictaturen bezield zijn dan degenen, die tot de Rooseveltsche „interventionisten" behooren. Ook de „isolationisten" staan, als vrije burgers van het vrije Amerika, vijandig tegenover eiken vorm van dictatuur. Door hen in de eerste plaats zal iedere inmenging van de Europeesche dictatoriaal-geregeerde staten in Amerikaan sche aangelegenheden op de scherpste wijze af gekeurd en krachtig bestreden worden. Dat Duitschland en Italië veel kans heb ben eenigermate belangrijken invloed te verwerven in de Vereenigde Staten zélf, gelooven zij overigens niet. Maar hun gerust heid te dien opzichte verdwijnt als zij aan cie Midden- en aan sommige Zuid-Ameri- kaansche republieken denken. Men verwacht wel geen directen aanval van het racisme of het fascisme op eenig punt van de Nieuwe Wereld, maar men kan niet blind blijven voor het feit, dat én Italië én Duitschland op de krachtigste en handigste wijze propaganda maken onder dat deel van de bevolking der Latijnsche repu blieken, dat van Italiaanschen of Duitschen oorsprong is. Deze propaganda, waarbij de radio een machtig hulpmiddel is, heeft vooral in de Midden-Amerikaansche republieken reeds aan zienlijken invloed gehad. Deze invloed is zóó onmiskenbaar, dat ook de regeering der Veree nigde Staten er aandacht aan heeft moeten Wijden. Ook voor Roosevelt, zooals voor iederen Amerikaan, vormt het werelddeel Amerika een «ehéél, en gebeurtenissen, die in het Midden 0i het Zuiden plaats grijpen, kunnen het Noor den niet onverschillig laten. De Monroe-doc trine behoort in haar ouden vorm wel-is-waar tot het verleden, maar het axioma: geen in menging van niet-Amerikaansche mogendhe den in Amerikaansche aangelegenheden, heeft zijn volle geldigheid behouden. Verzekerd wordt, dat de Amerikaansche re geering overweegt weldra draadlooze program ma's te doen uitzenden, die speciaal voor La- tijnsch Amerika bestemd zullen zijn. Ten slótte loopt het gerucht dat sommige republieken van Zuid-Amerika er aan zouden denken met de Vereenigde Staten defensieve allianties te slui ten om zoo de verleden jaar te Buenos-Aires gesloten overeenkomsten tot haar uiterste mo gelijkheden uit te bouwen. Het is meer dan waarschijnlijk dat we hier slechts met een proefballon te doen hebben, maar dat die opge laten kon worden, is voor de omstandigheden en voor de stemming en de opvattingen in som mige kringen toch wel teekenend. Dat Brazilië reeds verklaard heeft zijn verdediging in ieder geval geheel met eigen middelen te zullen voe ren, bewijst intusschen wel dat de loopende ge ruchten niet van iederen grond ontbloot zijn. Zoo hebben ook, onder den druk der om standigheden, de besprekingen over de uitbreiding van de oorlogsvloot een nieu we wending genomen. Was men het er, nog niet lang geleden, vrijwel algemeen over eens dat Amerika van de zijde van Europa niets te duch ten had en dat derhalve de geheele Amerikaan sche vloot in den Pacific kon geconcentreerd worden, nu wordt men in steeds breeder kring van oordeel dat de V. S. óók in den Atlantischen Oceaan onder alle omstandigheden over een voldoend aantal oorlogsbodems moeten blijven beschikken. President Roosevelt zelf heeft in een persconferentie verklaard dat Amerika twee kusten tegelijk moet kunnen verdedigen. Voor loopig blijft dat evenwel een vrome wensch. Admiraal William du Bose heeft medegedeeld, dat een afzonderlijke vloot van voldoende sterk te voor den Atlantischen Oceaan niet minder dan 3200 millioen dollar kosten zou en dan nog eerst over tien jaar klaar zou zijn. Voorstellen van dezen omvang heeft de regeering dan ook niet gedaan, maar dat neemt niet weg dat de nieuwe uitgaven voor de vloot toch niet veel minder dan een milliard dollar zullen bedragen Maar tegen vlootuitbreiding verzet niemand zich meer. Men is het er over eens, dat Amerika, in een wereld waarin alle landen, de grootste en de kleinste, enorme sommen aan hun bewapening ten koste leggen, zijn huidige en toekomstige positie alleen handhaven kan als het hun voor beeld volgt. Maar de meeningen loopen vér uit een als de Amerikaansche neutraliteit ter sprake komt. Dat de V. S. die neutraliteit zoo lang mogelijk zullen willen handhaven, staat vast, maar een deel der publieke opinie is, met Roo sevelt en Cordell Hull, van oordeel, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin Ame rika zijn onzijdigheid zal moeten opgeven, ook al wordt het zelf niet aangevallen. SOFIA, 21 Maart. (Havas) In volmaakte orde zijn Zondag verkiezingen gehouden in de Bul- gaarsche districten Plovdif en Wratza. Van de 41 gekozenen hebben 30 in de verkiezingscam pagne verklaard zich achter de regeering te scharen. Van de honderddertig Kamerleden, welke se dert het begin van de verkiezingen zijn gekozen, hebben zich zes en tachtig achter de regeering gesteld. Zondag a.s. zullen in 't laatste district, Sofia, verkiezingen worden gehouden. Hier zullen der tig Kamerleden worden gekozen. BERLIJN, 21 Maart. (Reuter) In de Belijde- niskerk te Dahlem werd Zondag medegedeeld, dat ds. Niemoeller zich nog steeds in het con centratiekamp bevindt. Het aantal predikanten, dat op het oogenblik in hechtenis wordt gehouden, bedraagt twin tig. V LONDEN, 21 Maart (DNB) Volgens berichten uit Fiombay is de toestand te Allahabad, waar zich incidenten tusschen Hindoes en Moham medanen voordeden, erger geworden. Bij de on lusten der laatste dagen zijn 7 personen om het leven gekomen en 43 gewond. Gisteren is het aantal dooden tot 14 opgeloopen. Duizenden bewoners vluchten de bergen in. Alle winkels zijn gesloten. Troepen zijn onderweg naar Allahabad. De ontwikkeling van de petroleumbedrijven in de Rotterdamsche haven is van dien aard geweest, dat de in 1933 onder Pemis gereed ge komen haven met omliggende terreinen, ter grootte van 145 H.A., welke nog worden uitge breid tot 185 H.A., binnenkort niet in staat zal zijn om aan de behoefte van aanvragers te vol doen. Reeds als de in December verleende optie tot 1 Juli 1938 aan een ongenoemd olieconcern, dat echter nog niet in de Rotterdamsche haven is gevestigd, tot verhuring van het gevraagde terrein van 18 H.A. leidt, zal een begin moeten worden gemaakt met de inrichting van de nieuwe petroleumhaven. Het graven daarvan wordt door B. en W. van Rotterdam in elk geval onvermijdelijk geacht. Zij hebben daartoe thans een plan bij den raad ingediend. De nieuwe haven, welke ten oosten van de bestaande zal komen, zal twee K-M. lang worden en een bodembreedte hebben van 120 tot 170 meter met een diepte van 10 meter R.P. Het complex zal ongeveer 140 H.A. ver huurbaar terrein omvatten. Tusschen de oude haven en de nieuw te graven is een lichter- haven ontworpen van 700 meter lengte bij 120 meter breedte en een diepte van 4 meter R.P. Het voorloopige begin van uitvoering, dat B. en W. aan deze plannen willen geven, zal ƒ900.000 kosten, waarvan ƒ300.000 in 1938. bevatten medici nale ingrediënten van Vicks VapoRub Zondagmiddag zijn de opvarenden van het in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de Noordzee vergane 2340 bruto ton metende Duit- sche s.s. „Claus Böge" van de reederij J. M. K Blumenthal te Hamburg, te Rotterdam aange komen. Zij waren opgepikt door het Zweedsche s.s. „Sverre Nergaard" van de reederij Sven Salen te Stockholm. Aanvankelijk schreef men het vergaan van de „Claus Böge" in de Noordzee ter hoogte van Esbjerg toe aan het loopen op een mijn. Later wterd echter gemeld, dat het schip, met een lading wapentuig op weg naar Huelva, aan boord een ontploffing had gehad, ten gevolge waarvan het tien minuten later zonk. De be manning begaf zich in een open jol, waarin zij een uur later door het Zweedsche schip werd opgemerkt. Zij ging toen aan boord van dit schip over. Over het ongeluk aan boord van de „Claus Böge" liet men zich niet uit. De Duitschers zijn te Rotterdam van nieuwe kleeren voorzien, waarna zij naar het Seemanns- heim gingen. Later begaven zij zich naar het Maasstation, vanwaar zij met den nachttrein naar Hamburg terugkeerden. Politie en brandweer van Ommen zijn Zater dag en Zondag druk in de weer geweest met het blusschen van heidebranden, welke aan achte loosheid met vuur moeten worden toegeschreven. Zaterdag ging een oppervlakte van 50 Hectare helde in het Arrierveld benoordoosten Ommen door brand verloren. Het terrein behoort aan verschillende eigenaars. Zondagmiddag werd brand gemeld bewesten Ommen, onder de buurtschap Hessem. Hier ver brandde een Hectare heide. Toegeschoten hulp ken voorkomen, dat de vlammen een nabijge legen bosch aantastten. Nog vernamen wij, dat twee zwervers, H. v. d. L. en V., beiden spiritusdrinkers, Zondagmiddag in een bosch onder Ommen in zwaar beschonken toestand een vuurtje hadden gestookt. De ge volgen bleven niet uit, en weldra vatte het bosch vlam. Van der L. liep daarbij zoo hevige brand wonden op, dat hij naar een ziekeninrichting moest worden vervoerd. Voorbijgangers wisten den brand te blusschen. De politie stelde V. in verzekerde bewaring en nam eenige flesschen spiritus in beslag. FAj de Peelontginning onder Sevenum heb ben vanochtend vijf-en-veertig arbeiders uit Venray het werk neergelegd. De oorzaak van deze staking is gelegen in het feit, dat de beste ploeg slechts een uurloon kan maken van zestien cent, enkele ploegen verdienen twaalf cent per uur. Bij een werktijd van vijftig uur per week verdient de beste ploeg dus maar acht gulden per week. De uitvoerders van het werk zullen zich met de directie van de N.V. Grond-maatschappij in verbinding stellen. Zondagmiddag heeft men in het perceel Groote Havensteeg 23 te Hoorn een lugubere ontdekking gedaan. Familieleden, die den daar alleenwonenden H. Bakker wilden bezoeken kregen bij hun bellen geen gehoor. Toen zij zich tenslotte toegang tot de wo ning verschaften, vonden zij onder aan de trap het lijk van den ruim 60-jarigen man lig gen. De politie werd gewaarschuwd en de gem. arts dr. K. Zee. Deze constateerde, dat de man vermoedelijk reeds een paar dagen gele den moest zijn gestorven. Vermoed wordt, dat de ongelukkige van de tamelijk steile trap is gevallen en onder in het portaal bekneld is geraakt. Hij heeft niet meer kunnen opstaan en is zonder dat omwonenden daar iets van hebben ontdekt gestorven. Onder het groote aantal menschen, dat in Losser na de beëindiging der staking bij de N.V. L. van Heek Zn. te Losser nog steeds op straat loopt, bestaat groote ontevredenheid over de houding der firma, die de voorwaarde „geen rancune-maatregelen" van den Rijksbemidde laar aanvaardde en die toch nog steeds niet weer de dag- en nachtploeg in de fabriek heeft ingevoerd. De firma zegt, dat haar dat nog niet mogelijk is geweest met het oog op de ontwrich- ting van het bedrijf door de staking, maar dat argument wordt door de arbeiders weinig steek houdend geacht. Bovendien heeft het kwaad bloed gezet, dat van de groepen, die thans wel aan het werk zijn, verscheidene arbeiders nog op straat staan, wier werk thans wordt verricht door menschen die voor de staking niet op de fabriek werkten. Dat wordt in elk geval als rancune beschouwd. Voorts heeft ergernis ge werkt de houding der firma tegenover en kele arbeiders, wélke van haar woningen in huur hebben en aan wie zij het aanvankelijk ingehouden loon niet heeft uitbetaald met het motief dit te willen inhouden voor de huur. Wij hebben ons ook tot een der hoofdbe stuursleden gewend van een textielarbeiders organisatie en deze bevestigde ons, dat het in Losser nog lang niet pais en vree is. De arbei ders hebben, zeide deze, gegronde grieven en het is ook inderdaad niet uitgesloten, dat de weer te werkgestelden zich met de nog niet weer aangenomenen solidair zullen verklaren. In elk geval hebben de drie organisaties het nood zakelijk geacht den Rijksbemiddelaar mededee- ling te doen van de houding door de firma, na de staking aangenomen, aan hem de grieven der arbeiders bekend gemaakt en zijn bemiddeling ingeroepen om de firma alsnog tot nakoming der aangenomen voorwaarden te bewegen. De tweede nacht van den Stillen Omgang in de hoofdstad. De Volendammers in den stoet der duizenden Voor de Vereeniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap zal in een bijeenkomst op Vrij dag 25 Maart, des avonds te acht uur, in het lokaal Fluweelen Burgwal 22 te 's Gravenhage, worden behandeld het onderwerp „De harmonie in de weermacht in Nederlandsch-Indië, taak en samenstelling van het Koninklijk Nederlandsch- Indische leger", door de heeren: P. G. Mantel en jhr. J. M. R. Sandberg, kapiteins van den gene- ralen staf K. N. I. L. Hun stellingen luiden als volgt: 1. De huidige politiek-strategische verhoudin gen in den Pacific vereischen een snelle en aan zienlijke versterking van het defensie-apparaat in Nederlandsch-Indië. 2. In de defensie-grondslagen ware in krach tiger termen tot uitdrukking te brengen Neder lands grimmige wil zich met klem tegen elke poging tot aanranding van ons grondgebied in Ned.-Indië te verzetten. 3. Vermogen en betrouwbaarheid van de bom menwerpers hebben een zoodanig stadium van ontwikkeling bereikt, dat aan „slagluchtmacht" voortaan 'n belangrijk aandeel in de verdediging van den archipel kan, en, gelet op de in dat wapen besloten liggende mogelijkheden, ook moet worden toegekend. Dit aandeel dient zich uit te strekken zoowel over Java als over de gewesten daarbuiten. Het optreden van het lucht-slagwapen in de buitengewesten dient niet alleen de beveiliging van kwetsbare punten in die buitengewesten, doch vormt mede een intergreerend onderdeel aan de verdediging van Java. 4. Ten einde een redelijke werking van de slagluchtmacht over de geheele breedte van haar operatieterrein, alsmede in de diepte naar ruimte en tijd te verzekeren, ware de kortelings opge richte organisatie van land-bommenwerpers van het K.N.I.L. te doen uitgroeien tot ten minste 3 groepen van 3 afdeelingen van 9 bommenwer pers in eerste lijn. 5. De binnen het financieele en personeele kunnen van Nederland en Nederlandsch-Indië hoogst bereikbare uitwendige veiligheid voor Ned.-Indië, kan slechts verkregen worden dooi' een uit zee-, land- en slagluchtmacht harmo nische samengestelde weermacht. De preventieve en repressieve werking van een aldus samengestelde weermacht gaat aanmer kelijk uit boven hetgeen tot nu toe te dien aan zien bereikbaar werd geacht. 6. Als onderdeel van de harmonisch samen gestelde weermacht dient het leger te bestaan, behalve uit de reeds genoemde offensieve lucht macht, uit locale defensieorganen voor de reeht- streeksche verdediging van de strategisch be langrijke punten op Java en in de buitengewes ten, onderdeelen voor de territoriale verdediging, zoomede uit een sterk en goed uitgerust veld leger. 7. Qualitatieve en quantitatieve versterking van het veldleger is noodig om hiervan een be hoorlijk gevechtsinstrument te maken. Uitrusting van het veldleger met luchtdoel artillerie en anti-tankwapen is noodzakelijk, ver sterking van de mobiele artillerie en aanschaf fing van vechtwagens als de proef slaagt urgent te achten. Daarnaast dienen ook de infanterie en de lichte troepen te worden ver sterkt, zoowel materieel als personeel. 8. Als onderdeel van de territoriale verdediging van Java vormt de directe luchtverdediging een belangrijken factor; uit militaire overwegingen moet naar de grootst mogelijke beperking wor den gestreefd. 9. Om het Indische leger, de Indische defensie, öp het vereischte peil te brengen en te hand haven, is noodig: a. een ander stelsel van legervorming, althans gedeeltelijk; b. een krachtig defensiebeeld, gedragen door de gezamenlijke inspanning van Nederland en Indië en zich kenmerkende door een groote mate van stabiliteit. Zondagmorgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in de schuur van de tuinderswo ning van den heer Timmermans aan de Water leidingsingel te Venlo. De brandweer was spoe dig ter plaatse en wist het vuur met enkele stralen te blusschen. Een paard, dat in de schuur stond, kon tijdig naar buiten worden gebracht. Gróót was echter de ontsteltenis, toen, nadat de vlammen gedoofd waren, een onder zoek in de schuur tot de ontdekking leidde, dat het vijfjarig zoontje van den heer P., dat in de schuur moest zijn komen spelen, voordat het vuur uitbrak, verbrand was. Het lijkje was ge heel verkoold. De zevende Primavera, welke van 7 tot 18 April te Rotterdam zal worden gehouden, zal dit jaar een gansch andere sfeer hebben dan de vorige exposities. In een dezer dagen gehouden speciale ver gadering van de technische commissie van de Primavera zijn daartoe verschillende besluiten genomen. De weelde der bloemen en planten en de artisticiteit van de tuin-architectuur zullen zich ditmaal op de Primavera ontplooien in een schitterend heuvellandschap, waar zich een kab belende beek doorheen slingert. Boven dit idyl lisch stukje wereld diende de kap-constructie van de Nenyto-hal te verdwijnen. Zij wordt nu aan het oog onttrokken door een azuur getint velum, hetwelk de geheele Primavera over koepelt. Het tweede belangrijke besluit was er een om het risico van de grilligheid van de maand April op te heffen. Mocht onverhoopt de zachte tempera tuur ons in de eerste helft van April onthouden worden, dan zal men haar toch aantreffen in de Primavera, waar een behaaglijke luehtver- warming in werking kan worden gesteld op elk moment, waarop zulks wenschelijk is. Het derde besluit betreft den aanleg van een moderne verlichting, hetgeen een extra feërie zal beteekenen. Ook de Alpen- en rotstuinen, welke op het groote buitenterrein zijn gegroepeerd, direct voor het hoofdgebouw, zullen des avonds op aantrekkelijke wijze worden verlicht. De politie heeft Vrijdag een 22-jarigen winkel bediende aangehouden, die den laatsten tijd bij verschillende rijwielhandelaren te Den Haag fietsen had verkocht, welke hij gestolen had, terwijl hij aan de koopers een valschen naam en een gefingeerd adres opgaf. Hij heeft bekend zes fietsen te hebben gestolen, doch men heeft reden om aan te nemen, dat het er heel wat meer zijn geweest. Zes fietsen zijn reeds in ver schillende winkels in beslag genomen. Een 38-jarige recidivist, die reeds 17 jaar heeft uitgezeten, en eerst 2 maanden geleden uit de gevangenis was ontslagen, is eveneens terzake van fietsendiefstallen aangehouden, toen hij een gehuurde bakfiets trachtte te verkoo- pen. De man zag zich gedwongen dit feit te be kennen, doch ook in dit geval neemt de politie aan, dat hij nog veel meer fietsen heeft ge stolen, Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft het vol gende medegedeeld: De daling van den rentevoet heeft ten ge volge gehad, dat tal van in de prijscourant opgenomen obligation en pandbrieven aflos baar werden gesteld en werden geconverteerd in leeningen van een lageren rentevoet. Hoewel in het algemeen het recht van den debiteur erkennend, om zijne schulden te allen tijde af te lossen (behoudens de beperkingen volgens het burgerlijk wetboek en de beper kingen, welke zijn overeengekomen, is het bestuur toch van oordeel, dat die onbeperkte vrijheid van aflossen in sommige gevallen tot ongewenschte gevolgen heeft geleid. Het is voorgekomen, dat een nog geen jaar geleden boven pari uitgegeven leening reeds nu is aflosbaar gesteld en geconverteerd in een leening van een lager rentetype. Gezien het agio, dat doör de obligatiehouders bij de 1 uitgifte is betaald, is het practische resultaat,- dat zij een belangrijk lagere rente hebben ge noten dan het rentetype hun in uitzicht stel de. Het komt het bestuur daarom voor, dat het wenschelijk is, als eisch te stellen, dat in de prospectussen van nieuwe in de noteering op te nemen guldensleeningen, welke boven pari worden uitgegeven, wordt bepaald, dat, indien versterkte of algeheele vervroegde aflossing ge durende het eerste jaar na de uitgifte ge schiedt, het geheele agio bij de hoofdsom moet worden bijbetaald. Indien zoodanige aflossing gebeurt in het tweede jaar van den looptijd, zal bijbetaling moeten geschieden van 2/3 van het betaalde agio en wanneer zij geschiedt in het derde jaar van den looptijd van 1/3 van het agio. Ten aanzien van alle guldensleeningen acht het bestuur het bovendien, met behoud van het recht van de debiteuren, om te allen tijde deze leeningen af te lossen voor zoover de af lossingsbevoegdheid niet voor een zekeren ter mijn is uitgesloten, een redelijken eisch ten be hoeve van de beleggers, dat zij, indien reeds binnen een jaar na den stortingsdatum ver sterkte of algeheele vervroegde aflossing plaats vindt, van den debiteur een schadeloosstelling ontvangen. Deze schadeloosstelling zal moeten bedragen 1 procent 's jaars, gerekend pro rata temporis, en wel naar het aantal maanden (gedeelten van een maand als een geheele maand gerekend) dat tusschen den dag der versterkte of algeheele vervroegde aflossing en het einde van de voornoemde periode van een aar na den stortingsdatum nog moet verloo- pen. Indien de uitgifteprijs der betreffende lee ning beneden pari is geweest, zal de schade loosstelling slechts verschuldigd zijn, indien en voor zoover deze het genoten disagio overtreft. Guldensleeningen, waaromtrent bovenstaande bepalingen ten aanzien van versterkte of alge heele vervroegde aflossing niet in de prospec tussen worden opgenomen, zullen niet tot de officieele noteering worden toegelaten. Ten aanzien van pandbrieven bestaat reeds bij een aantal hypotheekbanken het goede ge bruik, dat, hetzij uitdrukkelijk bij de uitgifte wordt bepaald, hetzij op andere wijze er voor wordt zorg gedragen, dat pandbrieven niet binnen tenminste een jaar na de uitgifte weder worden aflosbaar gesteld. Het spreekt overigens vanzelf, dat dezelfde motieven, welke tot vorenstaande bepalingen hebben geleid, in beginsel ook op pandbrieven toepasselijk zijn, zoodat, voorzoover er hypo theekbanken mochten zijn, die het goede ge bruik nog niet in toepassing brengen, deze dit voortaan ongetwijfeld eveneens zullen invoeren. Voorzoover reeds in de prijscourant opgeno men leeningen betreft, meent het bestuur te kunnen verwachten, dat de debiteuren deze be palingen als een behoorlijke uitvoering van de overeenkomst zullen erkennen en zich naar de billijke strekking daarvan zullen gedragen, aan- gezien het doel van de nieuwe bepalingen is de bescherming van den belegger, die zijn gel® aan den debiteur heeft toevertrouwd. Zondagochtend is op den straatweg bij Capel- len (België), op dezelfde plaats, waar eenig® weken geleden een Nederlandsche auto door een afsluitboom van een spoorwegovergang is ge" reden, opnieuw een Nederlandsche auto ver ongelukt. De auto, waarin de heeren C. de Jager en A. Zuidweg uit Arnemuiden gezeten waren, reed tegen den afsluitboom, waardoor het voor stuk van den auto geheel werd vernield. Beide in zittenden werden aan het gelaat gewond; de heer Zuidweg zoo ernstig, dat hij in de Sin» Jozefskliniek te Capellen moest worden opge' nomen. De heer dé Jager kon, na verbonden t" zijn, huiswaarts keeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2