R.K.N.A.C. als „reuzendooder" i t Internationaal hockey te Amsterdam en Bussum Sportsnippers 11 OOKV.V.H. VERLIEST IN KERKRADE HEERENTEAM SLAAT BELGIË MAANDAG 21 MAART 1938 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Graaf Willem kon tegen D.H.L. geen winst behalen V.V.G. nog dieper in de put «kvvl Kknac Verdiende overwinning van V.V.A. De Meer met 30 geklopt D.H.L. bedwingt Graaf Willem De Hagenaars wisten de kansen niet te benutten Duitschland speelt met Hongarije gelijk Teleurstellend spel van de Duitsche ploeg hebt géén voorrang GYMNASTIEK Jaarvergadering K.N.G.V. IjgpraÉtf Siill, ÉtÉli De vaardigheidsproeven ook voor niet-leden opengesteld De dames verliezen van haar Duitsche gasten Tevreden maar niet voldaan NederlandBelgië (heeren) 3—2 NederlandDuitschland (dames) 12 DAMMEN Om het kampioenschap van Nederland Keiler vergroot zijn voorsprong BILJARTEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN 71/2 Dommering verliest tweemaal Dommerin-g tl IT DE SPORTWERELD ohm.' Beslissingen heeft ook de dag van giste ren niet gebracht, hoewel het in de ver schillende afdeelingen aan spanning waar lijk niet ontbrak. In Oost is VVG nu zoo goed als zeker veroordeeld tot het spelen van degradatiewedstrijden, terwijl in 't Zui den WH een goede kans liet voorbijgaan het kampioenschap binnen te halen. In de andere Zuidelijke afdeeling is de strijd om de leiding nog zeer heftig. In Zuid I heeft R.K.N.A.C. de laatste weken DPgang gemaakt als „reuzendooder". Vorige Veek moest Valkenburg, toen nog kampioens- Candidaat, de kracht van de Kerkrader club endervinden, thans was het niemand minder nan WH, de gedoodverfde kampioen in deze afdeeling, dat het hoofd voor blauw-witten •hoest buigen. Met een kleine, doch daarom niet •hinder fraaie 10 zege bleef de thuisclub in de Meerderheid. Is door de nederlaag van WH aan den kop van de ranglijst weinig veranderd, han den staart is de situatie nu eenigszins an- ners geworden. Kimbria slaagde er namelijk in Laura een puntje te ontnemen, terwijl RKVVL •het niet minder dan 60 over Valkenburg ze gevierde. Door de goede prestaties van de laagst Geplaatste clubs is ook voor enkele andere ver enigingen het degradatiespook weer eenigszins •h de buurt gekomen, al is het momenteel on mogelijk te zeggen, waar tenslotte de beslissing mi vallen. Kerkrade zorgde er voor zijn kansen •het te verknoeien en bleef door een kleine 21 tege op Kimbria nog in de running. Zuid I H. B. C. 17 12 3 2 27 39—31 VVH Santpoort 16 10 2 4 22 55—2'9 17 10 4 3 24 50—27 SJC 17 8 5> 4 21 5141 Kerkrade 15 8 2 5 18 31—26 Spartaan 18 8 4 6 20 40—29 KKons 15 6 3 6 15 26—31 Excelsior 15 8 2 5 18 50—35 Valkenburg 15 7 1 7 15 36—42 DHL 17 7 2 8 16 45—49 8itt. Boys 15 7 1 7 15 31—37 Leonidas 16 5 3 8 13 37—47 Laura 14 6 2 6 14 40—39 TYBB 17 4 4 9 12 31—58 15 5 3 7 13 32—29 Graaf Willem 16 2 4 10 8 28—56 Chèvremont 15 5 2 8 12 31—37 Onze Gezellen 15 2 3 10 7 27—46 13 6 0 7 12 27—37 'Kimbria 14 4 2 8, 10 34—38 Minstens even groot is thans weer de span ning in Zuid II. Wilhelmina en Kolping, beide hog ernstige belagers van Brabantia's leiders positie, houden den strijd uitstekend vol. Wil helmina had niet al te veel moeite met Mulo, dat •het 4—1 het onderspit moest delven en staat hu met één minder gespeelden wedstrijd nog hvee punten op Brabantia achter. Kolping deed het nog beter en gooide roet in het doelgemid- helde van de Venlosche Boys, door het met eén daverende 90 nederlaag naar huis terug •e sturen. Dongen verspeelde een van zijn laat- ste en beste kansen om de laatste plaats nog ontgaan, door op eigen veld van Best Voor hit te verliezen. Weliswaar getuigen de cijfers dat de gasten het niet cadeau gekregen hebben, maar de punten zijn de Dongenaren •°ch kwijt. Het ziet er dan ook wel naar uit, <3at zij door deze nederlaag definitief tot den '■strop" veroordeeld zijn. Ten slotte maakte SVB ten uitstekende beurt, door den uitwedstrijd te- Gen Treffers in een 42 overwinning om te zet ten, een resultaat dat ons van de gastheeren tegenvalt. brabantia Kolping Wilhelmina ®chijndel Treffers Kktvv Venl. Boys SVB &est Vooruit Mulo Kendracht Dongen Ook het Oosten laat zich wat de spanning hetreft niet onbetuigd, daar ook hier de beide hampioenspretendenten hun eindspurt met een overwinning voortzetten. SDOUC, dat bij Hul- huizen op bezoek was, zorgde niet verder ach ter te raken bij Vosta, door zijn gastheeren met te kloppen. Vosta zegevierde thuis met 42 Zuid II 21 15 3 3 33 81—35 21 15 2 4 32 92—49 20 14 3 3 31 77—31 21 9 6 6 24 46—40 22 9 6 7 2'4 49—38 21 10 2 9 22 52—39 19 8 3 8 19 46—52 19 5 7 7 17 35—49 10 5 4 10 14 43—48 20 5 4 11 14 39—58 21 3 3 15 9 30—76 20 2 2 16 6 27—68 Naar thans bekend wordt hebben de F.I.S.- •tereldkampioenschappen, welke van 2428 Fe bruari j.l. te Lahti zijn gehouden (uitgezon derd dus slalom en afdaling, welke te Engel berg zijn georganiseerd) een nadeelig saldo van •tlim 20.000 gulden opgeleverd. Het Duitsche B-elftal won te Wuppertal ten aanschouwe van 20.000 toeschouwers met 21 van Luxemburg, nadat de rust met een 10- v°orsprong was ingegaan. Luxemburg speelde, teenals Zondag j.l. tegen België, voortreffelijk, terwijl de Duitsche internationale reserves te genvielen. Door haar 6—1-overwinning op Nachod be haalde Praag het voetbal-kampioenschap van Tsjecho-Slowakije. Op zeer fraaie wijze heeft sParta den titel gewonnen, immers deze ver eniging moet nog vijf wedstrijden spelen, doch haar puntenaantal kan nu al niet meer bereikt borden. Naar wij vernemen is als datum voor de handbal-landenwedstrijden voor dames en hee- ïen tusschen Duitschland en Nederland te Aken •5 Mei a.s. vastgesteld. De dames wedstrijd is he eerste internationale handbal-ontmoeting ter Gereld tusschen twee nationale elftallen. Zaterdag en Zondag werden in de stedelijke ^eminrichting te Halle internationale wed- ^•lijden gehouden, waaraan ook verschillende bekende Deensche zwemsters deelnamen. Ragn- hild Hveger bleek in goeden vorm en won alle hummers waarin zij uitkwam, over Quick en behield daardoor zijn voorsprong van twee punten en daarmede de beste kansen. De strjjd om de laatste plaats is nu zoo goed als zeker ten nadeele van VVG beslist. Ook de dag van gisteren bracht den hekkensluiters 'n nederlaag, nu tegen Vogido (14), waardoor de kansen om nog uit de klem te komen practisch tot nul zijn gedaald. Slechts indien de club uit Gaanderen haar laatste drie wedstrijden wint en Altior zijn twee nog te spelen ontmoetingen verliest, kunnen de beide clubs nog gelijk ko men. Dat het zoover zal komen, meenen we ten sterkste te mogen betwijfelen. Lob. Boys en VDZ toonden zich van gelijkwaardige krachten en deelde broederlijk de punten. Achilles be haalde een stevige 61 overwinning op NEO en klom daardoor eenige plaatsen omhoog. Oost Vosta 20 13 5 2 31 57—28 SDOUC 20 13 3 4 29 41—23 VDZ 20 9 3 8 21 51—47 Lob. Boys 20 8 5 7 21 45—45 Vogido 18 9 2 7 20 47—39 Quick 21 9 2 10 20 45—39 Achilles 21 9 1 11 19 40—53 Huihuizen 19 7 3 9 17 43—54 NEO 20 6 5 9 17 39—42 Emos 20 7 3 10 17 32—38 Altior 20 6 4 10 16 30—38 VVG 19 3 4 12 10 33—60 In West I behield WA zijn zeer kleine kans- je, door de derby tegen De Meer onbedreigd met 30 te winnen. West I Volendam 16 11 2 3 24 58- -28 WA 17 11 1 5 23 49- -33 HMS 16 8 4 4 20 46—25 WZ 17 5 8 4 18 32- -31 GVO 16 6 5 5 17 29- -26 EMM 17 7 3 7 17 34—40 Wilskracht 15 4 4 7 12 25- -35 NEA 16 3 6 7 12 28—44 De Meer 15 4 3 8 11 23- -38 WIJ 17 2 4 11 8 21—43 In de andere Westelijke afdeeling toonde DHL zich weer eens van een beteren kant dan men van zijn laatste wedstrijden gewend was en klopte Graaf Willem in eigen home met 32. Onze Gezellen hebben nu weer hun lot in eigen handen en kunnen de grafelijken nog juist in puntental voorkomen. West II Als WA heeft afgetrapt, gaat het direct op 't doel van De Meer af. De Meer-backs weifelen met wegwerken, maar de VVA-ers nemen hun kans ïiiet waar. In deze periode kopt Reuser over uit een corner van Sanders. De Over-IJ- ers blijven iets den toon aangeven en wanneer bij een nieuwen aanval van WA de Meer- backs wederom treuzelen, maakt J. Letschert hiervan handig gebruik om Hoeboer te verras sen (0—1). Hierna komen de roodbaadjes er iets beter in en raakt het spel meer verdeeld. Het schieten bij de thuisclub is echter slecht. Zoo trapt Jorna eens bij een voorzet van Van Veen hoog over en schiet Van Ruth na goed samen spel tusschen Reijnder.s en Jorna precies in de handen van Hendriks. Uit een gevaarlijken aan val van WA schiet v. d. Meijs net naast. De Meer is thans iets sterker, maar de mooiste kan sen worden verknoeid. Eens verwacht men den gelijkmaker, als van Ruth hard in den hoek schiet, maar Hendriks valt uit en werkt den bal corner. Deze levert niets op. Direct na de rust gaan de rood-witten keu rig samenspelend op Hoeboer af, maar deze werkt den bal resoluut weg. Na vijf minuten kopt Willemsen uit een voorzet van Van Veen precies in de handen van Hendriks. Het spel is thans beduidend minder dan voor de rust. In eèn periode van VVA-overwicht voorkomt Hoe boer een zeker-schijnend doelpunt, als Tushui- zen keihard in den hoek schiet. Uit de hieruit ontstane corner schiet van Santen hoog over. In beide elftallen verandert men dan de opstelling, maar resultaat levert dit niet op. Na een half uur spelen neemt Sanders voor WA een cor ner. Hij krijgt den bal retour, zet dan goed voor en J. Letschert heeft voor 't inschieten (02). De Meer geeft den moed niet op, maar het voor- hcedespel is te primitief om succes te hebben. Kort na elkaar krijgt de thuisclub drie vrije schoppen te nemen even buiten het strafschop gebied. Uit een hiervan kopt Kloosterman juist over. Ook aan den anderen kant worden twee vrije schoppen uitgedeeld. Uit den laatsten kent de scheidsrechter een penalty toe, waaruit H. Letschert den stand op 03 brengt. Onmiddel lijk hierna komt het einde. Doordat de Hagenaars de talrijk geboden kansen niet wisten te benutten, behaalden de Hollandsche Leeuwen een 32-overwinning. De Grafelijken hadden de eerste helft den straffen wind in de rug en waren steeds in den aanval, doch het schieten en plaatsen was zoo hopeloos slecht, dat succes wel uit moest blij ven. Ook de gasten wisten in de eerste helft de kansen niet te benutten. Zoo zagen wij T. Alsemgeest langs een verlaten doel schieten. Kemperman schoot aan de andere zijde voor open goal hoog over, terwijl dezelfde speler even later een dito fout beging. Kort voor de rust was J. v. d. Lans doorgebroken, doch ook hij zocht het doel te hoog. Na de hervatting kwam Graaf Willem op fortuinlijke wijze aan de leiding, doordat Spek bij een scrimmage in eigen doel schoot, I0. DHL deed er toen een schepje op en uit een vrijen trap wist de internationaal Alsemgeest via .de paal de partijen weer op gelijken voet te brengen, 11. De strijd werd eenigszins spannender. Onverwacht nam DHL de leiding, toen een ver schot van Simons den Haagschen doelman verraste en in de touwen verdween, 1—2. De gasten behielden het beste deel van het spel en na fraai solospel van Alsemgeest, wist Hermsen den voorsprong te verhoogen, 1—3. Graaf Willem spande zich tot het uiterste in om den achterstand te verkleinen, hetgeen door J. v. d. Lans gelukte, 2—3. Een poging om nog een gelijk spel te forceeren faalde. Ten aanschouwen van 50.000 belangstellenden en onder begunstiging van heerlijk lenteweer is te Nürnberg de landenwedstrijd Duitschland— Hongarije gespeeld, welke in een 11-gelijk spel is geëindigd. Bij het ingaan van de twee de helft stonden de Duitschers met 10 voor. Evenals eenige weken geleden, toen 't Duit sche elftal te Keulen tegen Zwitserland 11 gelijk speelde, konden de gastheeren het van daag tegen Hongarije niet verder dan 11 brengen. En dat was, gezien het spel van de Duitschers, geenszins verwonderlijk. Er was slechts één man in het Duitsche elf tal, die deed, wat men van hem verwachtte. En dat was weer een „oude" kracht, n.l. de verdediger Mtinzenberg, die in menige benauw de situatie met zijn effectief, eenvoudig spel ontspanning bracht. Ook bij de gasten was de verdediging de sterkste linie van het elftal. Over het algemeen maakte de Hongaarsche ploeg een goeden indruk. Vooral technisch viel er veel te loven, het combineeren was uitste kend verzorgd, er zat, in tegenstelling met de Duitschers, systeem in het spel. Het begin van den wedstrijd was rommelig. Geleidelijk kwamen beide ploegen er wat beter in, langzaam maar zeker kregen de Hongaren n licht overwicht, dat handenvol werk bracht aan de Duitsche verdediging, waar Jakob vaak met moeite kon redden. Ook de Duitsche voor hoede kreeg eenige kansen, maar deze werden niet benut. Na een half uur gaf Fath voor Siffling, maar deze liet den bal echter loopen en dekte meteen doelman Hada af, zoodat Ku zorra ongehinderd in doel kon koppen (10). De Duitsche ploeg scheen toen meer moed te krijgen, speelde opeens veel beter, maar de vele kansen werden alle om zeep gebracht. Onmiddellijk na de rust waren de Hongaren sterker en met succes; na vier minuten reeds maakte linksbinnen Toldi zich uit een kluwen van spelers onverwachts vrij en gaf Jakob geen kans (11). De gasten namen het spel toen in handen, maar dank zij Münzenberg en Jakob slaagden zij er niet in doelpunten te maken, al scheelde het dikwijls maar heel weinig. Scheidsrechter Langenus leidde ook dezen, zijn zestigsten landenwedstrijd, op voortreffe lijke wijze, al dient gezegd te worden, dat zijn taak gemakkelijk was. als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. f- Scrimmage voor het Belgische doel tijdens den hockeywedstrijd Nederland België, welke gisteren te Amsterdam werd gespeeld en in een 32-zege voor de Oranjehemden eindigde In Krasnapolsky te Amsterdam is Zondag de jaarlijksche algemeene vergadering van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond gehoüden, op rustige en bekwame wijze geleid door den voorzitter, den heer W. de Graaf. In een snel tempo gingen toen een aantal verslagen onder den hamer door; er bleek een behoorlijk batig saldo aanwezig te zijn. De con tributie over 1938 werd van 1.25 op 1 gulden gebracht. De Nederlandsche kampioenschappen zullen dit jaar te Leeuwarden worden georganiseerd. Bij de bespreking van het technisch werkplan bleek later voldoende belangstelling te zijn voor een nieuwe tournee van de befaamde Zwitsersche kunstturners en voor de aanstel ling gedurende drie maanden van een Zwitser- schen trainer. Dit jaar zal het vijfde K. N. G. V.-kamp gehouden worden. De heer Brand lichtte uit voerig toe, hoe hij zich dacht dit kamp te organiseeren met technische cursussen, wan delen, athletiek, zwemmen enz. Den heer Metz, leider van het Nederlandsch keurcorps heeren, werd in verband met zijn afscheid van het keurkorps, dank gebracht voor het verrichte werk. Tot opvolger werd de heer K. H. J. Meijer (Rotterdam) benoemd. Verschillende voorstellen tot wijziging van artikelen in het huishoudelijk reglement en bondsverordeningen werden snel aangenomen. Aangenomen werd ook een voorstel van het bestuur om de examens voor dé vaardigheids- proeven van het K. N. G. V. ook open te stel len voor niet-K. N. G. V.-leden. Verschillende afgevaardigden wezen er op, dat men naast de reeds bestaande vaardigheidsproeven van het Nederlandsch Olympisch Comité en van de vereeniging tot bevordering van de harmoni sche lichaamsontwikkeling, nog eens die van het gymnastiekverbond zou krijgen. Het mee- rendeel van de vergadering achtte dit even wel ondergeschikt aan de propagandistische waarde van de vaardigheidsproeven. Langdurig werd ook nog gesproken over een referendum, dat uitgeschreven is in verband met het toetreden van het K. N. G. V. tot de Internationale Handbal Federatie (I. A. H .F.) Dit referendum behelsde voorstellen tot wij ziging van artikelen van de bondshandbalver- ordening. In den vervolge zullen principieele voorstellen niet meer de goedkeuring van het dagelijksch bondsbestuur behoeven, terwijl het recht van veto bij het bondsbestuur berust alleen voor besluiten, genomen door de bonds- handbalvergadering. (Dus niet meer voor de besluiten van de bondshandbalcommissie) Het N. O. C., dat, zooals. bekend, zijn be middeling ter verkrijging van aansluiting bij de I. A. H. F. heeft verleend, had deze eischen gesteld. De turnkring 's Gravenhage en om streken had nu een motie voorgesteld, waarin o.m. gevraagd werd, dit referendum, als zijnde niet reglementair, ongedaan te maken. Ver schillende afgevaardigden voerden hierover het woord, waarbij men nogal bevreesd scheen voor te groote zelfstandigheid van de bondshand balcommissie. Nadat de voorzitter echter in een helder betoog had aangetoond, dat hier van geen sprake was en dat de gunstige uit slag van het referendum duidelijke taal sprak, namen de voorstellers deze motie terug. Besloten werd tenslotte, de volgende jaar vergadering wederom te Amsterdam te hou den. Het is gisteren voor ons Nederlandsche hockey een belangrijke clag geweest, door dat binnen de grenzen een tweetal inter landwedstrijden werden gespeeld. In het Olympisch Stadion speelde het heeren- team tegen dat der Belgen, in Bussum speelden onze dames tegen de Duitsche damesploeg. De uitslagen zijn Wel zoo ongeveer overeen komstig de verwachtingen, doch achteraf be schouwd zijn de resultaten toch wel eenigszins tegengevallen. De heeren, die op het nippertje met; 32 van België wonnen, hadden tot IC minuten vóór het einde onbedreigd met 30 voorgestaan en als de ploeg met name de achterhoede geen jammerlijke inzinking had gehad, zou het krachtsverschil zeker in meer dan één doelpunt zijn uitgedrukt. De nederlaag van onze dames was geenszins oneervol, maar dat er geen elftal kon worden samengesteld, dat een beter resultaat had bereikt, zouden we niet gaarne beweren. Alzoo een hockey-dag waarover men tevreden kan zijn, doch waarbij alle gevoel van voldaan heid ontbreekt. België is altijd een moeilijke tegenstander voor het Nederlandsch elftal geweest. Het spel, dat onze Zuiderburen demonstreeren, ligt de Oranjeploeg niet. Het is destructief, zeer defen sief georiënteerd, terwijl onze tegenstandei's kwistig met het gevreesde wapen „enthousias me" waren. Niettemin was er toch van een duidelijke meerderheid van het Oranje-team sprake en de stand w'erd geleidelijk tot 3—0 opgevoerd. Toen deed onze verdediging het even te kalmpjes aan en Delvaux zorgde voor twee tegenpunten. Zoo kwam er tegen het einde nog even de span ning' in. Over het vertoonde spel kan men evenwel, ondanks deze zege, geenszins tevreden zijn. In alle opzichten ontbrak er veel aan. Zeer slecht was het plaatsen verzorgd. De meeste spelers sloegen den bal, indien zij deze bemachtigd had den, maar weg, zonder even uit te kijken, waar het best naar toe kon worden geslagen. Geen wonder, dat in vele gevallen de bal bij den tegenstander terecht kwam. Door het zeer ma tige spel van onze middenlinie de Loopei was nog de beste van het drietal was het verband in onze ploeg, zoo vele jaren een sterk wapen van het Oranje-elftal, soms volkomen zoek. Daardoor maakte het spel een rommeligen indruk en het aantal momenten, dat er werke lijk fraai hockey gespeeld werd, was miniem. Snel werd er vaak gehandeld, veelal te snel. zoodat de speler geen beheersching over zijn lichaam en totaal geen controle over den bal had. Van goed spelinzicht gaven slechts enkele spelers blijk en het betrekkelijke falen van Berghuis en Van der Veen mag misschien war den toegeschreven aan het gebrek aan routine in internationaal milieu. In de voorhoede was Gunning de beste. Met zijn snelle rennen stichtte hij herhaaldelijk ver warring in de Belgische achterhoede doch het binnentrio heeft te weinig van zijn arbeid ge profiteerd. Ook Esser speelde goed, zijn samen werking met Caviet was beter dan die tusschen Gunning en Sparenberg. De laatste vertolkte een zeer matige partij. De Roos verdeelde het spel te weinig over de vleugels. Bij de Belgen waren Delvaux en Waterkeyn in de voorhoede uitstekend. De spil Enderle was beter dan Berg huis, terwijl het achtertrio, hoewel niet het sterkste deel van de ploeg alle linies waren van ongeveer gelijke kracht niettemin tal rijke malen met succes de Hollandsche aanval len brak, dank zij stiel ingrijpen en goed op stellen. Een vijfduizend toeschouwers hebben de ont moeting bijgewoond. Na acht minuten maakte Esser den bal schitterend vrij en uit zijn pass kogelde Roos onhoudbaar in, 10. Nederland was iets sterker in het veld, doch de afwerking der aanvallen liet veel te wenschec over. Na een strafcorner redde Endele schitte rend op de doellijn staande, toen De Roos kei hard inschoot. De goede passes van Caviet naar Esser trokken de aandacht doch binnen den strafcirkel gekomen, w'ilde het maar niet luk ken. De rust kwam met een 10-voorsprong voor Nederland. In de tweede helft.was België aanvankelijk iets sterker, doch Nederland nam weldra het initiatief over en na vijf minuten wist Sparen- berg uit een voorzet van Gunning het tweede doelpunt te maken. Het peil, dat toch al niet hoog was, zakte na dit doelpunt nog meer. Toen De Roos na een algemeenen aanval het derde doelpunt voor Nederland had gemaakt, vreesden velen een debacle voor de Belgen. Doch deze speelden on verstoord, met groot enthousiasme en een on uitputtelijk uithoudingsvermogen door. Enkele corners op het Nederlandsche doel werden ge nomen, doch deze brachten geen resultaat. Een tien minuten voor het einde kwam Anjema bij een algemeenen aanval uit zijn doel, een ver warde situatie ontstond binnen den strafcirkel, waarna Delvaux, die de beste van het aanvals- quintet was, aan de onzekerheid een einde maakte. Dit gaf België moed, men bleef met hetzelfde enthousiasme doorspelen, terwijl het Nederlandsche elftal daar weinig goeds tegen over kon stellen. Enkele minuten voor het einde greep onze achterhoede bij een Belgischene aan val zoo nonchalant in, dat Delvaux in de ge legenheid werd gesteld den achterstand tot 32 jwoords beïnvloed werd. te verkleinen. Niet lang daarna kwam het einde. De stand van de v/edstrijdenserie tegen België luidt: Nederland België 23 23 16 2 2 16 45—19 19—45 De wedstrijd tusschen de damesploegen werd gespeeld op het fraaie veld van de Gooische hockey-club te Bussum. Direct na de bully trok de Duitsche ploeg ten aanval, daarbij prachtig gesteund door de middenlinie. Na een eenigszins zenuwachtig begin kwamen de Nederlandsche dames er ech ter langzamerhand beter in, en het was aan de prima verdediging der gasten te danken, dat doelpunten uitbleven. Steeds kwam de Nederlandsche voorhoede weer voor het Duitsche doel terug, en nadat de Duitsche doelverdedigster slechts met de groot ste moeite een doelpunt, had kunnen voorko men, wist Nederland uit een strafcorner met een fraai schot van mejuffrouw Van Bueren de leiding te nemen. De teleurstelling in het Nederlandsche kamp was echter groot, toen nog geen minuut voor de pauze de gelijkmaker kwam. Toen mejuffrouw Keiler alleen voor de Ne derlandsche doelverdedigster kwam te staan, wist deze door tijdig uitloopen een doelpunt te voorkomen. De bal kwam via een andere speelster bij mejuffrouw Klein, de rechtsbuiten, die in buitenspelpositie stond, en deze wist met een zacht schot den stand op 11 te brengen. Na de rust bleek, dat de Nederlandsche dames in de eerste helft iets te veel van haar krach ten gevergd hadden. Duitschland kwam sterk in de meerderheid en hoewel onze achterhoede geruimen tijd stand kon houden, gelukte het toch aan de Duitsche dames een kwartier na de hervatting door de linksbinnen Bauerle den stand op 2—1 te brengen. Vele Nederlandsche aanvallen volgden nog, doch men slaagde er niet in een gelijk spel uit den strijd te halen. De leiding was niet bijzonder goed te noemen, vooral wat betreft de Duitsche scheidsrechtster» mevr. Haage. Vooral in de tweede helft maakte zü zich schuldig aan zeer eigenaardige, dikwijls onjuiste beslissingen, waardoor de Nederland sche speelsters geheel ontmoedigd werden en waardoor de wedstrijd in den slechten zin des De wedstrijden om het damkampioenschap van Nederland werden Zaterdag en Zondag in het Parkhotel te Amsterdam voortgezet met de zevende en achtste ronden. De resultaten luidden als volgt: 7de ronde: F. RamanW. Rustenburg 20 A. de GraagH. Kinnegin 20 A. LigthartB. Dukel 02 C. SuijkC. J. Lochtenberg 02 A. K. W. DammeP. J. van Dartelen 11 J. H. Vos—R. C. Keiler 1—1 8ste ronde: H. KinneginA. K. W. Damme 02 J. H. Vos—C. Suijk 1—1 R. C. KeilerF. Raman 20 P. J. van DartelenA. Ligthart 11 C. J. LochtenbergA. de Graag 11 W. RustenburgB. Dukel 20 Deze beide ronden hebben merkwaardige re sultaten opgeleverd. Wat. in dit tournooi in de allereerste plaats opvalt, is het percentsgewijs zoo geringe aantal remisepartijen. Er is een duidelijk streven merkbaar naar het willen forceeren van een be slissing, en hoewel natuurlijk een puntenver- deeling een natuurlijk verschijnsel blijft in het dam-wedstrijdwezen, moge hier geconstateerd worden, dat de remise-partijen, die tot nu toe gespeeld zijn, bereikt werden na zeer interes sant en combinatierijk spel. Keiler ging de ronde van Zaterdag in met, een punt voorsprong op zijn naaste concurren ten, zoodat er practisch niet veel behoefde Ui gebeuren, of hij zou met een beetje pech zijn voorsprong kwijt zijn. En dit geschiedde. Zelf speelde Keiler Zaterdag tegen zijn zwaren con current Vos, en de strijd tusschen de aloude tegenstanders leverde een verwachte remise op. Dukel, de IJmuidensche meester, maakte van dit resultaat een vruchtbaar gebruik door zijn stadgenoot Ligthart te verstaan, waardoor na deze ronde Keiler en Dukel leidden met 10 punten. Vos had een punt achterstand, het geen met nog vier ronden te spelen nog lang niet kansloos is. Opvallend was vooral, dat Lochtenberg door 'n overwinning op Suijk 'n goede gooi deed naar het behoud van zijn rechten op de deelname, terwijl Suijk daar door in de diepste misère geraakte. De achtste ronde heeft Keller's kansen weer aanmerkelijk verbeterd. Hij ontmoette in deze ronde Raman, die naast zes remisepartijen een partij won van Rustenburg, dus zelf nog niet geheel kansloos was. Althans, wanneer hij van den titelhouder won. Het liep echter juist om gekeerd, Keiler verstevigde zijn positie, redu ceerde Raman's kansen tot nihil, en het werd daarom ook een uitstekende dag voor den nationalen kampioen, omdat Vos tegen Suijk een schamele puntenverdeeling bereikte, en Du kel verloor van Rustenburg. Vooral dit laatste feit droeg in niet geringe mate bij tot Kel ler's volkomen succes in deze ronde omdat juist deze IJmuidenaar hem het vuur na aan de schenen had gelegd. Opmerkelijk was hier ook Damme's resul taat, die zijn eerste partij in dit tournooi won tegen Kinnegin, die trouwens dit weekena geheel eruit was en Zaterdag al van de Graag had verloren. Ook een eerste winstpartij voor den Heusdenaar, die hiermede zeer gebaat is. Kinnegin's kansen zijn practisch tot nul ge reduceerd, en dat, terwijl de Rotterdamsche debutant de zevende ronde nog zoo hoopvol inging. Alleen van Dartelen en Suijk hebben nu nog geen partij gewonnen en staan beiden onderaan. Er zijn nog drie ronden te spelen, waarin Keiler nog Suijk, Damme en Ligthart moet ontmoeten. Zijn ontmoetingen tegen de beide IJmuidenaren dienen niet onderschat te worden, waar deze alles in het werk zullen stellen om hun clubgenoot Dukel zoo lang mogelijk gelegenheid te geven op Keller in te loopen. Vos moet nog spelen tegen Damme, Kinne gin en Raman, terwijl Dukel nog Kinnegin, de Graag en Lochtenberg ontmoet. De ronde stand na luidt nu: de beëindiging der achtste R. C. Keiler 8 4 4 J. H. Vos 8 3 4 B. Dukel 8 3 4 W. Rustenburg 8 2 3 H. Kinnegin 8 3 2 A. K. W. Damme 8 16 F. Raman 8 16 A. de Graag 8 15 C. J. Lochtenberg 8 2 3 A. Ligthart 8 2 3 C. Suijk 8 0 5 P. J. van Dartelen 8 0 5 0 1 1 1 3 1 1 2 3 3 3 3 12 10 10 9 8 8 8 7 7 7 5 5 De uitslagen van de voortgezette partijen om het wereldkampioenschap 71/2 luiden: Joachim 300 39 45 7.68 Dommering 291 39 31 7.46 Chassereau 300 22 64 13.63 Sorge 256 23 52 11.63 Cote 300 20 47 15.00 Baudart 297 20 68 14.85 Van Belle 300 20 71 15.00 Ferras 112 20 22 5.60 Baudart 300 39 64 7.69 Sorge 256 39 35 6.56 Chassereau 300 19 89 15.78 Joachim 148 19 20 7.78 Cote 300 24 71 12.50 Ferraz 231 24 52 9.62 Van Belle 300 38 28 7.89 259 38 71 6.81

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9