I Mislukte aanval op Barcelona Nieuwe bijdragen voor defensie Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers Litausche kabinet afgetreden Het plebisciet Wordt voorbereid L-1 £elle strijd in Zuid Sjantoeng De neutraliteit van Zwitserland Chamberlain geeft antwoord DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27l/2 ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DINSDAG 22 MAART 1938 OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21082 öe president weigert aftreden te aanvaarden voor den terug keer van Tubelis donderdag begint de verkiezings campagne in Oostenrijk Protesten tegen het bombardeeren van de burgerbevolking Chineezen trekken over het Groote Kanaal ië's Vliegende Pater ernstig gewond Zijn metgezel bij vliegongeval gedood W Geen devaluatie in Frankrijk Geruchten nogmaals tegen gesproken Een beroep op het Vaticaan Ronselaars veroordeeld Een interview met Beek De Poolsche minister verwacht geen heil van den Volkenbond Onontbeerlijk voor het behoud van het Europeesche evenwicht Opwinding te Praag Groote vergadering van Sudeten- Duitsche partij ontbonden Vragen in het Lagerhuis over de onderhandelingen met Italië Donderdag verklaring van den premier Het Weer llllllllllllllllilllllllllllllilllllllillllllllNlll mui Om ons volksbestaan Een nieuwe partij in Hongarije Van uiterst rechtsche gezindheid De Orient Express wijzigt zijn route Snellere verbindingen tusschen Belgrado en Boekarest Jacht op smokkelaars Duitsche verkiezings campagne Priestermoordenaar ter dood veroordeeld Deensche Kroonprins als dirigent Sjeik door schot gewond HITLER NAAR HAMBURG Zij waren de douane te slim af NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. KAUNAS, 21 Maart. (Havasj. Het Litau sche kabinet is afgetreden. President Smetona heeft echter geweigerd dit af treden te aanvaarden voor de Eerste Mi nister Tubelis, die ernstig ziek is en zich op het oogenblik in Zwitserland bevindt, teruggekeerd zal zijn. Tubelis zou zich thans onverwijld naar Kaunas begeven. Volgens de Estlandsche pers zullen de poolsch-Litausche onderhandelingen te Tallin borden voortgezet, totdat de wederzijdsche ge- tanten zullen zijn benoemd. Na 31 Maart zullen de Poolsch-Litausche on derhandelingen langs normalen weg worden Voortgezet. WEENEN, 21 Maart (Havas) Donder dag a.s. zal de verkiezings-campagne voor het plebisciet in Oostenrijk worden geopend. Bij deze gelegenheid zal een groote volks- betooging worden gehouden, in den loop Waarvan gouwleider Buerckel het woord zal Voeren. In overeenstemming met gouwleider Buerckel beeft de staatspolitie te Weenen bevel gegeven, dat alle in de dagen der „omwenteling" door autoriteiten en formaties der partij in beslag Gnomen gelden enz. zonder verwijl moeten borden afgedragen aan de plaatselijke bevoeg de veiligheids-autoriteiten met bijvoeging van e«n uiteenzetting omtrent aanleiding en uitvoe rig van de inbeslagneming. Dit heeft ook be dekking op auto's. Voor wilde acties en plun deringen, aldus deze mededeeling verder, waren deds in de eerste dagen der „omwenteling" de 'Oodige maatregelen uitgevaardigd, welke ook °bverbiddelijk uitgevoerd zijn. Be Duitsche regeering heeft den secretaris generaal van den Volkenbond een nota doer, bekomen, waariti medegedeeld wordt, dat Oos- dhrijk, daar het opgehouden heeft als souve- dine staat te bestaan, niet langer als lid van Volkenbond beschouwd kan worden. Sur.5!®:.-:; De troepen van Franco hebben in Arapon groote vorderingen gemaakt, van Belchite, van waaruit het offensief werd ingezet Een foto SJANGHAI, 21 Maart (Havas) Felle ge rechten worden op het oogenblik geleverd Ih het Zuiden van Sjantoeng. Volgens Chi- heesche telegrammen zouden de Chineesche troepen verscheidene successen hebben be haald voor Soetsjau. Bit de zelfde bron wordt vernomen, dat de J'hineesche aanval in Zuidoostelijke richting in bet eebied ten Oosten van den spoorweg Ti, gebied ten Oosten van den •Jentsin-Poekau vorderingen maakt en de flank ■dreigt van de Japansche troepen, die zich 'ebben moeten terugtrekken. Th het Zuidwesten van Sjantoeng is een Chi- heesche afdeeling over het Groote Kanaal ge- °kken. Zij bedreigt thans de stad Jentsjau. In hd.sjansi trekken 6000 Japanners bij Pingloe, *ah den Noordelijken oever der Gele Rivier '«rug in Noordoostelijke richting. Ook de Ja- ^hsche troepen in het Zuidoosten van Sjansi ekken terug en wel in Oostelijke richting. Brussel, 21 Maart. (Belga). De bekende 'ssionaris, pater Bradfer, de Belgische „vlie- Jhde pater", is ernstig gewond bij een vlieg- 'Seval in den Belgischen Congo. Ben broeder-missionaris, die hem vergezelde, am bij dit ongeval om het leven. ICARUS, 21 Maart. (Havas.) In bevoegde (jbgen deelt men naar aanleiding van de ge it hten, die dezer dagen de ronde hebben ge- mede, dat er geen sprake is van een qlhenkort te verwachten herwaardeering. van hietaalvoorraad van de Bank van Frankrijk, BARCELONA, 21 Maart (Havas) He denmorgen om half vijf werd gemeld, dat rechtsche luchtstrijdkrachten in de omge ving van Reus verschenen waren. Een jachttoestel der regeering ging de vijande lijke vliegtuigen tegemoet en trof hen aan ter hoogte van Cambrils. Het waren twee watervliegtuigen. De strijd werd aangebonden en één der twee bombardementstoestellen werd neergeschoten. Brandende stortte het neer op den weg van Cambrils. Van de vijf inzittenden kwamen vier om het leven. De vijfde is met zware brand wonden in het ziekenhuis opgenomen. Het tweede bombardementstoestel verdween in de richting van Palma de Majorca. Aange zien het getroffen was, liet het onderweg zijn bommenlast in zee vallen. Het regeeringstoestel, dat al zijn munitie verschoten had, keerde on gedeerd naar zijn basis terug. Volgens Britsche diplomatieke kringen is een copie der aan Salamanca gezonden nota aan het Vaticaan ter hand gesteld, in de hoop, dat dit zich zal aansluiten bij de Britsch-Fransche démarche tot het doen eindigen van de lucht bombardementen op burgerbevolkingen in Spanje. Voorts wordt vernomen, dat een lijst van vliegtuigen van Duitsch en Italiaansch fabri- caat, die thans door de troepen van Franco ge bruikt worden, door de Fransche aan de Brit sche regeering is gezonden en thans door de bevoegde diensten van het Foreign Office aan dachtig wordt bestudeerd. De burgemeester van Barcelona heeft een telegram doen toekomen aan de burgemeesters van Parijs, Lyon, Bordeaux, Marseille, Brussel. Londen, Stockholm, Genève, Manchester, Liver pool en New-York waarin hij melding maakt van de luchtaanvallen door Duitsche en Ita- liaansche vliegtuigen, waardoor vele menschen, onder wie kinderen, vrouwen en ouden van da gen omgekomen zijn. Hij dringt aan op een eenstemmig protest tegen deze daden. Vandaag zijn voor het militair gerechtshof te Zürich negen beklaagden verschenen, die ervan beschuldigd werden vrijwilligers te hebben aangeworven voor het Spaansche regeerings- leger. Vijf beklaagden werden vrijgesproken, drie werden veroordeeld tot straffen tusschen negen en twaalf maanden gevangenis en één beklaag de tot zeven maanden voorwaardelijk. Te Londen wordt, volgens Havas, vernomen dat het Vaticaan bij generaal Franco een vriendschappelijken stap gedaan zou hebben om te verkrijgen, dat de nationalisten afzien van bombardementen van open steden en bur gerbevolking. Het Vaticaan zou slechts huma nitaire overwegingen hebben aangevoerd. bemoedigend dat, zooals hij had kunnen con- stateeren, te Rome een gunstige stemming be staat ten aanzien van de thans aan den gang zijnde Efritsch-Italiaansche besprekingen. Ik heb, zeide Beek verder, steeds aan de doel treffendheid van den Volkenbond getwijfeld en dit ook gezegd. Wij hebben, voordat hij be stond, langdurige perioden van vrede meege maakt en veel oorlogen nadat hij geboren was. Wij kunnen zeer goed in harmonie leven zon der een nieuw pact of elke maand nieuwe con ferenties. Polen behoort tot geen enkel ideologisch blok in Europa. Wij zijn geen theoretici noch anti-theoretici, doch realisten. Wij willen vrede met iedereen en wij ge- looven het beste middel tot bereiking van dit doel gevonden te hebben. PARIJS, 21 Maart. (Havas). De Daily Mail publiceert in zijn continentale editie van he denmorgen een interview, dat Beek te War schau aan Ward Price heeft toegestaan. In dit vraaggesprek heeft Beek er op gewe zen, dat, na bet uittreden van Duitschland en Italië, de Volkenbond heeft opgehouden een Europeesche instelling te zijn, en dat Polen daarom tot de oude diplomatieke methoden teruggekeerd is. Beek herinnerde vervolgens aan het bezoek, dat hij zoo juist aan Rome heeft gebracht en sprak er zijn vreugde over uit, dat andere landen eveneens teruggekeerd zijn tot de me thode van rechtstreeksch contact, Hij achtte het BERN, 21 Maart. (Havas). De Zwitser- sche bondsraad heeft vandaag bij den aanvang der parlementszitting een verkla ring afgelegd over de neutraliteit van Zwitserland. Hierbij wordt met een zinspeling op de ver dwijning van Oostenrijk o.m. gezegd: De wijzi ging, welke de politieke kaart van Europa dezer dagen heeft ondergaan kan niet een verzwak king van de politieke situatie van Zwitserland tot gevolg hebben. De onafhankelijkheid en de neutraliteit van het eedgenootschap blijkt integendeel meer dan ooit onontbeerlijk te zijn voor de handhaving van het Europeesche even wicht. Van alle zijden werden ons op dat punt plechtige verzekeringen gegeven. Hun waarde is onbetwistbaar. Geen onzer drie buurlanden kan verlangen of wenschen, dat Zwitserland verdwijnt. Geen hunner bedreigt onze democratische staatsinstellingen, die een der voornaamste re denen van bestaan zijn van het eedgenootschap en zijn 22 kantons. Het is een eeuwenoude mis sie van Zwitserland in Europa en in het belang van allen de doorgangen van de Alpen te be waken. Zwitserland dekt en beschermt de vitale deelen der grensgebieden van zijn buren. De wil van het Zwitsersche volk deze missie te vervullen en zijn onafhankelijkheid te doen eerbiedigen ten koste van zijn bloed is unaniem en onwrikbaar. Iedere mogelijke dubbelzinnigheid ten op zichte van onze onafhankelijkheid moet worden weggenomen. De verklaring besloot: Laat ons bewijzen, dat een democratie als de onze het regiem is van gedisciplineerde vrij heid en dat niemand de hechtheid der federale banden zal kunnen verbreken. PRAAG, 21 Maart. (Reuter.) Te Praag is groote opwinding veroorzaakt door het onge wone optreden van graaf Bouquoi, die een groote vergadering van de Sudeten-Duitsche partij heeft ontbonden, aangezien daar in een redevoering' heftige aanvallen zouden zijn ge daan op den Tsjecho-Slowaakschen staat. LONDEN, 21 Maart. (Reuter.) In het Brit sche Lagerhuis heeft Chamberlain verschillen de vragen beantwoord. Betreffende het voor stel van Litwinof zeide de minister-president, dat de Britsche regeering het Russische voor stel tot het houden van een conferentie der belangrijkste mogendheden ter bespreking van de annexatie van Oostenrijk ontvangen heeft en het bestudeert. Chamberlain voegde hieraan toe: „Ik ben echter niet bereid vooruit te loopen op de algemeene verklaring, die ik spoedig hoop af te leggen ten aanzien van de verschil lende problemen, die zich voordoen ten gevolge van den tegenwoordigen toestand. Op de vraag of met Amerika besprekingen gevoerd werden over de recente gebeurtenissen in Europa, heeft Chamberlain geantwoord, dat de Britsche regeering in algemeenen zin de Vereenigde Staten in kennis heeft gesteld van haar houding ten opzichte van de recente ge beurtenissen in Europa. Op een vraag betreffende de Britsch-Ita- liaansche besprekingen heeft de premier ge antwoord, dat deze voortgezet worden en dat Lord Perth verscheidene besprekingen gevoerd heeft met Ciano, waarbij vorderingen zijn ge maakt. Toen de afgevaardigde vroeg of deze vorde- ï'ingen betrekking hadden op de terugtrekking van buitenlandsche troepen uit Spanje, zeide Chamberlain, dat deze vraag tot de niet-inmen- gingscommissie gericht moest worden. „Hebt gij zelf niet verklaard, dat een Britsch-Ita- liaansche overeenkomst van een desbetreffen de regeling afhankelijk was?" vroeg de afge vaardigde verder. Hierop antwoordde Cham berlain: „Wij zijn nog niet tot een overeen komst gekomen." Naar Reuter uit Londen meldt worden uitgebreide voorbereidingen getroffen voor de verklaring over de buitenlandsche politiek, die Chamberlain vermoedelijk Donderdag in het Lagerhuis zal afleggen. De onder-commissie van het kabinet is van daag begonnen met de bestudeering van den toestand en zal morgen opnieuw vergaderen Men zal speciale aandacht besteden aan de Britsche verplichtingen in het buitenland. De parlementaire correspondent van Reuter ver neemt. dat het niet waarschijnlijk is, dat Cham berlain iets over nieuwe Britsche verbintenissen in Europa zal zeggen. Ook de Dominions zijn, naar men verneemt, voorstanders van een der gelijke politiek. In welingelichte politieke krin gen gelooft men, dat de ministers Chamberlain daarbij eendrachtig zullen steunen. Men zal het standpunt verdedigen, dat de Britsche verbin tenissen reeds een ernstigen last beteekenen, die niet verzwaard moet worden. Verwachting: Matige tot zwakken, M Zuidelijke tot Westelijken wind, ge- H deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. s Verdere vooruitzichten: Onzeker. De minister van Defensie deelt mede, dat wederom verschillende giften voor de verster king der defensie werden ontvangen. In verband met de plaatsruimte is het niet wel mogelijk, de begeleidende brieven, welke alle blijk geven van offervaardigheid en va derlandsliefde, in hun geheel te publiceeren. Ontvangen werd: 11.25 in hulde en dank aan de vrouw die iedere oprechte Nederlandsche den weg wees om haar land van nut te zijn. Een Nederlandsche. 10.Een druppel in de zee, maar hopelijk een prikkel voor anderen. Van een oude dame. 350.voor het fonds van vrijwilliger, en daadwerkelijken steun voor landsverdediging. Vrijwillige steun, elkeen naar vermogen uit het volk aan de regeering. Nederlander. 400.een kleine bijdrage voor de defensie van ons land. Een Nederlandsche vrouw. 2000.Een ouderpaar, dat door arbeid in Indië 50.000 heeft kunnen sparen voor de toekomst van vijf nog jonge kinderen en dat krachtig pacifistisch van aanleg is, is van mee ning, dat thans de toekomst van deze kinderen vóór alles eischt de militaire beveiliging van ons land en van ons Indië. In de hoop, dat het Nederlandsche volk op duidelijke wijze zijn wil zal toonen, sluit het hierbij 2000.— van de 50.000.in, terwijl het verder voor elke 5.000.000, die vrijwillig wordt bijeengebracht, opnieuw 1000.zal storten, tot een maximum van 10.000.—. Voor een volk, dat de beschikking over zeg vijf milliard vermogen heeft en per jaar bijv. veel meer dan 100.000.000.aan tabak uit geeft, is 5.000.000.een kleinigheid, waar het gaat om ons volksbestaan. 5.— bijdrage voor versterking en bewaking grenzen. N. N. 15.Met de gedachte, dat ik geen 1500. maar wel 15.kan missen, zend ik u dit bedrag uit vaderlandsliefde. Kleine Japanners in de dracht der oude Samoerai-krijgers, ter gelegenheid van de viering van den 2598sten geboortedag van het Japansche Keizerrijk BOEDAPEST, 21 Maart. (Havas-A. N. P.) Zes Hongaarsche afgevaardigden van de partij der kleine boeren hebben onder den naam „Nationale Boeren- en Arbeiderspar tij" een nieuwe uiterst rechtsche partij ge vormd. Zooals men weet vormt de partij der kleine boeren de grootste oppositiepartij. Haar leider, Tibor von Eckhardt, is echter in de laatste maanden tot de regeering getreden en heeft er naar gestreefd een anti-nationaal-socialis- tische campagne te voeren. De nieuwe partij eischt agrarische hervorming en energieke maatregelen tegen banken en kartels. Zij wan trouwt de regeering-Daranyi. Men meent te weten, dat verscheidene andere leden der par tij der kleine boeren en sommige persoonlijk heden van de christelijke eenheidspartij zich bij de nieuwe partij zullen aansluiten. Vóór deze afscheiding telde de partij van Tibor von Eck hardt 123 zetels in het parlement. Het Litausche kabinet afgetreden. Mislukte luchtaanval op Barcelona. Donderdag wordt een verklaring van Chamber- Iain verwacht over de buitenlandsche politiek. Pater Bradfer bij een vliegongeval ernstig ge wond. f elle gevechten tusschen Chineezen en Japan ners in Zuid-Sjantoeng. Nieuwe vrijwillige bijdragen voor de defensie ge geven. Te Den Haag is de 25-jarige werking van de Armenwet-1912 herdacht. Bij een boerderijbrand te Suawoude (Fr.) zijn 14 stuks vee in de vlammen omgekomen. Familiedrama te Thorn in hooger beroep voor liet Bossche Hof behandeld; 2 jaar tegen ver dachte geëischt. Verschillende boschbranden schade aangericht. hebben groote New-Yorksche beurs: stemming verdeeld. T eleur stelling Teleurstellingen zijn er vele in ons leven. We moeten ze niet alleen aan vaarden, we moeten ze weten te dra gen. De wijze waarop een mensch zijn teleurstelling accepteert kenschetst zijn karakter. Wees groot van karak ter en aanvaard uw teleurstelling mei die nobele zielevoornaamheid welke een kostbare levenskunst inhoudt. Er zijn er die niet anders weten te doen dan te treuren en mokken over onder vonden teleurstellingen. Ze maken zich zelf en anderen het leven bitter. Men gaat hen uit den weg omdat men schrik krijgt voor hun zwartgalligheid- Neen, wees sterk en draag uw teleur stelling met een zekere blijmoedig heid. Weet te vergeten en te verge ven. Indien ge uw levensvreugd niet verliest behoudt ge uw geestkracht om over dc teleurstelling niet alleen heen te komen maar straks dubbel goed te slagen. En men blijft uw gezelschap zoeken als het licht en de zon! BOEDAPEST, 21 Maart. (Stefani.) De stu diecommissie voor de verbindingen tusschen de landen der Kleine Entente heeft de noodza kelijkheid erkend van een directere en vluggere verbinding tusschen Belgrado en Boekarest. Daartoe besloot zij, dat de Orient Express zijn tegenwoordige route van Zagreb door Roeme nië, via Belgrado en Stamora Moraviza zal wij zigen, waarbij de oude route tot Boekarest te Timichoara hervat zal worden. Met dit doel zal de Joego-Slavische regeering binnenkort een aanvang maken met de werkzaamheden tot versterking van de spoorlijn tusschen Stamora Moraviza en Belgrado, die op het oogenblik slechts een maximum snelheid van 40 K.M. per uur toelaat. BERLIJN, 21 Maart. (D.N.B.) Op 23 Maart zal in de Deutschlandhalle de Duitsche verkie zingscampagne worden ingeluid. Tegelijk zullen in geheel Duitschland de partijformaties aan treden om de redevoeringen, die door alle zen ders uitgezonden zullen worden, te beluisteren. Spreken zullen o.m. Rijkspropagandaleider dr. Goebbels, Rijksleider der S.S. HimmJer en de chef van den staf der S.A., Lutze. PAZNAN, 21 Maart (D.N.B.) Naar uit Paznan wordt gemeld heeft de rechtbank den communist Nowak, die, zooals wij reeds in ons blad berichtten, den pastoor van zijn parochie midden in de kerk had neergeschoten, ter dood veroordeeld. JERUSALEM, 21 Maart (Reuter) Op Aref Yoenis Hoesseini, den voornaamsten sjeik van de moskee van Omar en een der vooraanstaande kerkelijke persoonlijkheden te Jerusalem, is vandaag in de oude stad een schot gelost, waardoor hij ernstig gewond werd. De sjeik is een bloedverwant van den in bal lingschap levenden Moefti van Jerusalem, dien hij had zullen vervangen als leider van den op 15 April te houden Nebimoesa-optocht. Zijn pietgezel werd licht gewond, Kroonprins Frederick van. Denemarken is kort geleden als dirigent opgetreden voor het symphonie-orkest van de Koninklijke Opera te Kopenhagen. De kroonprins is een groot muziekliefhebber en -kenner en woont dikwijls de repetities van het orkest bij. Bij één dezer gelegenheden nam hij op verzoek den dirigeerstok over. Hij leidde de „Pathetische Symphonie" van Tsjaikowsky zoo goed, dat men hem yroeg voort te gaan. Hierop dirigeerde hij de ouverture van de „Meistersinger". Na de repetitie speelde het orkest een fanfare te zijner eere, waarbij een bejaard musicus hem toevertrouwde, dat hij. als hij niets anders te doen zou hebben, een uitstekend dirigent zou kunnen worden. BERLIJN, 21 Maart (D.N.B.) De tewater lating van het tweede schip der organisatie „Kraft durch Freude", die in verband met ue Oostenrijksche gebeurtenissen uitgesteld was, zal thans op 29 Maart plaats vinden te Ham burg. Hitier zal daarbij tegenwoordig zijn. Ver der zullen 10.000 Oostenrijkers de plechtigheid bijwonen. RIGA, 21 Maart. In het plaatselijk blad van Riga „Jaunakas Sinas" wordt een opwindende jacht in de Baltische Zee beschreven tusschen Zweedsche douanebeambten en Bulgaarsche dranksmokkelaars, die met een lading van 37000 liter zuiveren alcohol aan boord schuil gegaan waren in de vrije haven Liepaja, waar de Zweedsche ambtenaren hen niet konden bena deren. De Zweden bleven echter buiten de haven rondvaren in afwachting, dat de mo torboot der smokkelaars te voorschijn zou ko men. Deze wist echter 's nachts te ontsnappen en haar lading af te leveren. Nog steeds zijn de Zweedsche autoriteiten op zoek naar het schip, dat volgens geruchten thans te Danzig ligt om opnieuw smokkelwaar in te laden. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 763.4 horige stand: 759.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1