Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Koning der fraudeurs A la Chicago De landen aan de Oostzee siiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiig DINSDAG 22 MAART 1938 Tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens vervoer van gesmokkeld siga rettenpapier Voor de 137ste maal beboet! 136 maal veroordeeld De koning der fraudeurs Een heel bestuur Mededeelingen GEMEENTEZAKEN Personalia GEMEENTEFONDS Dam doorgestoken Kantongerecht zal flinke straffen opleggen De uitkeering aan de grootste gemeenten BILJARTEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Lamers Jr. kampioen 2e klasse klein biljart VOETBAL R. K. Haarlemsche Voetbalbond (District Haarlem v. d. D.H.V.B.) Een spannende achtervolgings race: menschen schoten door voorruiten en vie len van treeplanken Een boom het einde HEEMSTEDE HILLEGOM OVERVEEN Militair lesvliegtuig over den kop De bestuurder bleef ongedeerd OPLICHTING (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Vreugde te Wilna over het herstel der Poolsch-Litausche betrekkingen Litauen gerustgesteld DE WOLFSANGEL Een match Euwe- Capablanca Nog met Kerstmis van dit jaar ver INGENIEUZE BALDADIGHEID Stuurlieden-examen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tni[|[lllllll!llllllllll!llll!l|||||||||||||||[||||||||f[|||||[|||||||[|||||||[||||||||[|||||||[||||[|||||[[|[|[||||||||||||[||[||||[|||||lllfi STAD De Haarlemsche politie-rechter was Maan dagmiddag weer gesecondeerd door twee para- nympfen in zwarte toga's: den Rijksadvocaat en den Officier van Justitie. Talrijke (72 to taal!) belastingovertredingen werden weer be handeld. De rechterlijke molen maalde onop houdelijk en het woordje „conform" was dik wijls het eenige, wat de rechter sprak, nadat de Rijksadvocaat zijn eisch had gesteld. De boetes stegen in gezamenlijke waarde alsmaar hooger en hooger. Op de tafel van den deur waarder prijkte een eenvoudig „stuk van over tuiging", een doodgewoon houten kistje, waarin gesmokkeld sigarettenpapier was vervoerd. Dat kistje leek als een symbool voor de Rijksschat kist, die gulzigaard en slokop van straffen, toe bedeeld aan automobilisten, die zonder geldige wegenkaart hadden gereden. „Vergeten" was meermalen het door verdachten geuite excuus. Maar dat luttel oogenblik van vergeetachtig heid kostte nu 15 boete of hooger al naarge lang de vergeetachtige meer van dergelijke voor hem zeer schadelijke, doch voor het Rijk zeer vruchtbare momenten al vroeger had gehad. En anderszins klaagden andere verdachten geregeld, dat ze geen geld hadden gehad om de wegenbelasting te betalen. „Dan moet U ook niet in een auto rijden!" was het stereotiepe antwoord van den politie rechter. De klagers, wien de zorg soms op het gezicht te lezen lag, kwamen er meestal met geringe boetes af, maar hoe clement ook, voor menschen die aan geldgebrek lijden, is zelfs de geringste boste nog zwaar! En behalve de boete moeten zij ook nog de achterstallige we genbelasting aanzuiveren, zoodat ze toch alles bij elkaar duurder uitkomen dan als ze meteen de belasting betaald hadden, desnoods met ge- 'leend geld. De Officier van Justitie zeide het typeerend' „Als je met de belasting te maken hebt, doe dan maar meteen wat de belasting eischt. Het kan je anders wel eens opbreken!" Een directeur van een Amsterdamsche expeditiefirma heeft dat wel in héél sterke mate ondervonden. Hij is al.... 136 maal wegens belastingontduiking veroordeeld. De laatste maal tot totaal 1300 boete! Maar desondanks had één van de 9 auto's van de firma weer zq^ler wegenbelasting- kaart gereden. „Onverbeterlijk" noemde de Rijksadvocaat hem. En weer werd de maxi mumstraf van 500 boete geëischt. De Rijksadvocaat voegde aan zijn requisitoir toe, dat de wet noodig gewijzigd moet wor den, voor wat de maximumstraf betreft, want voor zulke gevallen als deze behoort eigenlijk principale hechtenis inplaats van boete opgelegd te kunnen worden. De expediteur merkte op, dat hij geen wegen belasting kan betalen en de overtredingen be ging hij om zijn zaak nog in stand te kunnen houden. „Dat is deloyale concurrentie ten opzichte van de expediteurs, die wel wegenbelasting be talen!" riposteerde de Rijksadvocaat. De rechter vond ook dat 136 overtredingen de spuigaten uitloopen en vonniste dus met de maximumstraf: 500 gulden boete. Het totaal aantal boeteé, dat de Amsterdamsche expedi teur aan het Rijk nog moet betalen, loopt thans in de duizenden guldens en wjj vermoeden, dat zijn zaak er zoo zeker wel niet beter op zal worden. Een van de eerste zaken was eigenlijk maar een doodgewoon geval. In IJmuiden werd in Juli 1935 een auto aangehouden, waarin een koffer met sigarettenpapier lag. De bestuurder van den auto is daarvoor al veroordeeld. Nu 6tond de andere man, die in den auto. zat, een 33-jarige schilder uit Amsterdam, terecht. Dit was de derde zitting, die aan hem gewijd werd. Maar hoe simpel de overtreding was vervoer van gesmokkeld sigarettenpapier komt zoo veel voor! de zaak bleek zelfs een internatio- 9 naai aspect te hebben. De Rijksadvocaat hield een zeer fel requisitoir, daarbij steunend op het ongunstig reclasseeringsrapport en het nog on gunstiger rapport van de belastingadministratie. „De koning der fraudeurs" noemde de Rijksadvocaat den verdachte, die volgens hem op groote schaal fraudeert en smok kelt, maar steeds de fiscale recherche te glad af is, doordat hij de gevaarlijke werk jes door anderen laat opknappen. Met uitvluchten redt hij zich er steeds uit, maar ditmaal zal het hem niet baten, gromde de baardige Rijksadvocaat, die van verontwaar diging zijn baard liet wapperen en al spreken de zelfs was gaan staan tegen zijn gewoonte in. En de Rijksadvocaat somde eens op, waar mee de schilder allemaal te maken heeft ge had: cocaïnesmokkel, vervoer van gesmokkeld sigarettenpapier, enz. enz., kortom het was een lange waschlijst. De vuile wasch wilde de amb tenaar dan ook maar meteen afdoen ineen flinke straf. „Verdachte is een van de weinige Ne derlanders, die de twijfelachtige eer genie ten in het rapport van den Volkenbond als internationaal gevaarlijk te borden ge signaleerd," zeide hij tot slot als klap op den vuurpijl. De Amsterdamsche schilder had echter een weisprekenden verdediger en die begon op zijn beurt zijn cliënt eens op heel andere wijze ai te schilderen, n.l. als den man, die Rijksambte naren tips geeft over smokkelzaken en daar voor van de ambtenaren een geldelijke beloo ning ontvangt. Zelfs had één van de ambte naren hem toegevoegd, dat hij zou zorgen dat verdachte in deze zaak niet vervolgd zou wor den. Die belofte is heelemaal niet gehouden! De schilder is wel bij talrijke smokkelzaken batrokken geweest, maar nooit op strafbare wijze en veroordeeld is hij dan ook nooit. In zake den cocaïnesmokkel is hij degene geweest, die de zaak aanbracht. De tips kon verdachte geven, omdat hij zeer bevriend is met een be kend smokkelaar. Zelf echter verdient hij zijn brood op volkomen eerlijke wijze. De Rijksadvocaat hield vol, dat ook verdachte met vele smokkelzaken te maken heeft gehad. In een ministerieele circulaire is hij als een „streng fraudeur" gesignaleerd. Van een be lofte, dat de schilder in deze zaak niet ver volgd zou worden, wist de Rijksadvocaat niet' af en hij zou een zeer streng onderzoek in stellen. De Officier van Justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger zette uiteen, dat verdachte al leen in den auto met gesmokkeld sigaretten papier is gekomen, doordat hij door zijn vriend was uitgenoodigd samen te gaan zwemmen in IJmuiden. Inderdaad zijn een nat zwempak en een handdoek in den auto gevonden. Dat er gesmokkeld sigarettenpapier in den wagen was, heeft de schilder slechts toevallig geweten. Niet is dus bewezen, dat hij willens en wetens het papier heeft vervoerd. Verdachte zelf verzocht een voorwaardelijke straf, maar de rechter zei, dat hij er niet aan dacht zoo'n straf op te leggen. Verdachte wist dat zijn vriend een berucht smokkelaar is en wat er in den auto lag. Hij had dus, als hij zelf niet smokkelen wilde, op z'n minst voorzichtiger moeten zijn. Het feit is ernstig en daarom legde de rechter 3 maanden gevangenisstraf op. En na deze zaak, die eenige uren in beslag nam, maalde de molen verder.... Het geheele bestuur van een coöperatieve taxi-onderneming stond terecht, omdat een chauffeur van die onderneming in de haast van den Zaterdags middag even een taxi had genomen, waarvoor geen geldige wegenbelastingkaart aanwezig was. De drie bestuursleden in het verdachten' bankje protesteerden hevig. Konden zij het hel pen, dat de chauffeur zonder hun toestemming en tegen hun nadrukkelijke instructies in, de taxi gebruikt had? „Ja, zei de Rijksadvocaat, U bent nu een maal verantwoordelijk, al gaat U op uw kop staan! Bestuurslid zijn is geen pretje. Dan had U de taxi maar aan een ketting moeten leg gen, een wiel afdraaien of ophangen.... En de drie „slachtoffers" werden ieder tot 15 boete veroordeeld! toelage toe te kennen van 1.500.per jaar (thans ƒ855.per jaar). Voordrachten ter benoeming van een onder wijzer (es) aan: I. School no. 19 (Prins Hendrikstraat), ter voorziening in de vacature mej. P. J. M. W- Vrijer: le. de heer D. H. Querner, te Haarlem, 2e. mej. P. den Baars, te Zuid-Scharwoude, en 3e. mevr. A. Bun te—van Amstel, te Haarlem; II. School no. 36 (Soendastraat), ter voor ziening in de vacature H. Rosenberg: le. mevr. A. Buntevan Amstel, te Haarlem, 2e. mej. P. den Baars, te Zuid-Scharwoude, en 3e. de heer D. H. Querner, te Haarlem; III. de Van Zeggelenschool (School no. 41) (Allard Piersonstraat), ter voorziening in de vacature, ontstaan door overplaatsing van den heer N. Dijkstra: le. mej. P. den Baars, te Zuid- Scharwoude, 2e. mevr. A. Buntevan Amstel, te Haarlem, en 3e. de heer D. H. Querner, te Haarlem. I. Over te plaatsen als onderwijzer aan de Van Zeggelenstraat (School no. 41) (Allard Pier sonstraat) naar School no. 32 (Karolingenstr.) den heer N. Dijkstra. Aan J. A. A. Ochtman, zoolang hij de functie vervult van directeur van het gemeentelijk gas- en waterbedrijf dezer gemeente, een persoonlijke Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies: le. een verzoekschrift van H. W. Thoolen om vergoeding wegens vernietiging van zijn bedrijf door den aanleg van wegen nabij de Rollands laan; 2e. verzoekschriften van de navolgende per sonen om hun alsnog vergunning te verleenen voor het exploiteeren van een auto: mevr. H. W. HentschelPrins, W. Krijt, A. Borsje. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: le. een verzoekschrift van H. Bakels e.a. om het stichten van een hondenbewaarplaats in het perceel Wagenweg 34 te verbieden; 2e. een verzoekschrift van J. van Servellen om in het perceel Wilhelminastraat 14 een eta lage te mogen inrichten. Een 28-jarige landbouwer uit de Haar lemmermeer had zich Maandagmorgen voor den Haarlemschen kantonrechter te ver antwoorden, wegens het vernielen van een dam in de afwateringssloot van zijn land, die daar was aangebracht op last van den Dijkgraaf en Heemraad van Haarlemmer meer. Hij had den dam, zoo niet vernield, dan toch onbruikbaar gemaakt. De uitdieping van den IJtocht, waardoor het afdammen van ver schillende slooten noodzakelijk werd, geschied de in werkverschaffing door de Heidemaat schappij. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was van meening, dat verd. gehandeld had in de eerste plaats, omdat zijn sloot niet kon af wateren, hetgeen zijn gewas zou kunnen scha den, doch ook, evenals andere landbouwers, als een soort tegenweer tegen de maatregelen, die door de Heidemaatschappij waren getroffen, n.l. de tewerkstelling van niet-ingelanden. Door het doorbreken van de dammen kan groote schade veroorzaakt worden. Een op zichter van den Haarlemmermeerpolder ver klaarde, dat de Dijkgraaf en de Heemraden tot uitdieping van den IJtocht hadden besloten en dat daardoor een tijdelijke afdamming van de slooten noodzakelijk was. Mocht daaruit schade ontstaan, dan kunnen de landbouwers een klacht indienen en om schadevergoeding verzoeken. Door den weg, die verd. nu had be wandeld was veel ongerief veroorzaakt. Als de voormannen niet krachtig hadden op getreden tegen zijn vernielende handelswijze zouden nu een 40 a 50 tewerkgestelden ge doemd zijn geweest weer naar huis te gaan. Daar komt nog bij, dat het Januari was, en dat bij eventueele vorst groote schade zou kunnen ontstaan. Een 29-jarige uitvoerder had gezien, dat verd. met een drietand den dam door had doorgestoken, waarna een 28-jarige voorwer ker verklaarde, dat hij tijdig verder doorsteken had belemmerd, doch dat anders het werk van de Heidemaatschappij in hooge mate bena deeld zou zijn. Een landarbeider, in dienst van verd., had hem op 27 Januari meegeholpen met het door steken. De ambtenaar deelde mede, dat hij verd. niet had laten transigeeren, omdat hij iederen land bouwer wilde waarschuwen dergelijke overtre dingen niet meer te begaan. Zij zullen flink gestraft worden. Mochten de landbouwers schade lijden aan het kóren, dan zal dat zeker worden vergoed. Daar verd. dat misschien niet geweten heeft wilde hij in dit geval een lage boete eischen, n.l. f 20, te vervangen door 10 dagen hechte nis. De rechter veroordeelde den man tot f 15 boete. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 23 OF TELEFOON 11018 Volgens een bijvoegsel van de Staatscourant van Maandag zullen over het uitkeeringstijdvak 1936/1937 uit het gemeentefonds o. a. de vol gende uitkeeringen worden verstrekt (in afge ronde bedragen) Gemeente Amsterdam 13.842.000. Gemeente Rotterdam 9.043.800. Gemeente Den Haag5.008.500. Gemeente Groningen 1.084.600.— Gemeente Utrecht 1.757.000.— Gemeente Haarlem 1.235.400. Gemeente Bloemendaal 176.000. Gemeente Velsen 380.900. Gemeente Beverwijk158.700. Gem. Haarlemmermeer 252 800. Gemeente Zandvoort 113.600. Gemeente Zaandam 521.600.— Gemeente Hilversum 684.300. Gemeente Hillegom 101.000. In Café „Insulinde" aan de Cronjéstraat werd Zondag het tournooi om bovengenoemd kam pioenschap beëindigd. De openingsmatch was meer spannend dan fraai. De Jonge liep met series van 12, 27 en 19 spoedig uit tegen Osterthun. Na 8 beurten was het 70 om 24. Daarna was de eerste er finaal uit, doch aangezien zijn partner er niet kon inkomen, maakte de Jonge in de 38ste beurt toch de partij uit. De cijfers zijn: K. de Jonge G. H. Osterthun 150 38 130 38 27 13 3.94 3.43 Lamers begon goed met 16, doch maakte als gewoonlijk in 't begin niet veel. Ronde kon zijn vorm niet vinden en bleef beneden zijn kunnen. De Wijkerooger won als volgt: J. D. Ronde J A. Lamers 72 150 27 27 8 19 2.66 5.55 Zoowel Lamers als v. d. Hoek gingen slecht van start. Na 10 beurten was hst 28 om 20 Vervolgens kwam Lamers er beter in en liet scores van 18, 16, 31 en 25 noteeren, waardoor hij een flinken voorsprong verkreeg, v. d. Hoek bleef er slecht in en werd kansloos geslagen. Hierdoor was de comingman Lamers ongesla gen kampioen Hieronder de uitslag: J. A. Lamers C. v. d. Hoek 150 64 25 25 31 11 6.— 2.56 In de laatste partij liep Osterthun teaen Hasselmeyer goed van stapel en stond na 13 beurten met 74 om 20 voor. Later kwam de Insulinde-man er beter in, doch vermocht niet meer de kansen te kesren. Het resultaat werd: G. H. Osterthun J. Hasselmeyer 150 3 4 20 128 34 25 4.41 3.76 Daarna reikte de voorzitter van de B.V. „In sulinde", de heer M. R. v. d. Water, de fraaie prijzen uit. De kampioen ontving de zilveren medaille van den Nederl. Biljartbond. PROGRAMMA 27 MAART B G. W.Alliance, 12.30 uur C O. G.Vogelenzang, 12.30 uur D O. I. V.—B. S. M., 12.30 uur E ConcordiaSantpoort, 2 uur V.V.F.—V.G., 2 uur D. E. K.—T. Y. B. B„ 12.30 uur G.W.—B.S.M., 1.30 uur Adsp. A: O.G. 6—V.V.F., 1.30 uur Als wij ergens lezen, dat bandieten vanuit de lucht worden beschoten, mitrailleurs in hun auto's hebben, in volle vaart van den eenen wagen op den anderen overklimmen, dan zijn we al spoedig geneigd, om te verzuchten, „dat zal wel weer in Amerika gebeurd zijn". Toch geschiedt zoo'n achtervolgingsrace van tijd tot tijd ook wel in onze contreien. De Zandvoorters hebben er getuige van kunnen zijn. Het begin is nochtans wat prozaïsch. Een Zandvoortsche inspecteur van politie stond bij de halte Kostverloren op de tram te wachten, toen zijn aandacht werd getrokken door een van links naar rechts slingerenden vrachtauto, die ondanks de vallende duisternis het ge beurde op den len Februari, des avonds om 7 uur geen licht voerde. De inspecteur plaatste zich op het midden van den rijweg met gestrekte armen en gaf het stopteeken. Toen de auto genoegzaam dichtbij was, riep bij den bestuurder toe „stoppen, politie", doch in stede van aan dit bevel gehoor te geven reed de automobilist recht op den wetsvertegenwoordiger af, die nog slechts door een snellen sprong zijwaarts het veege lijf voor ondergang kon behoeden. De auto verdween in de richting Haarlem met flinke snelheid, maar de inspecteur, spoe dig bekomen van den schrik, kon nog juist constateeren, dat ook aan de achterijde geen lichtje schitterde. Toevallig reed daar een agent, evenals de in specteur in burger, die doende was een licht- loozen wielrijder op heeterdaad te betrappen. Samen huurden zij een taxi met een chauf feur, de snelheid werd iederen meter opgevoerd en in volle vaart ging men den vrachtauto ach terna. Na een 400 meter kwam deze in zicht. De chauffeur gaf nog meer gas, passeerde den vrachtwagen en remde toen met de bedoe ling den ander tot stoppen te noodzaken, Doch de vrachtautobestuurder was dit geenszins van plan, reed pal tegen de taxi op, die door den schok weer iets vooruit schoot, zwenkte toen naar links, den in specteur de kans ontnemend op de tree plank van zijn wagen te springen. Voort ging de tocht. Weer werd de vracht auto ingehaald. De inspecteur maakte aan stalten om in volle vaart van de taxi op den achtervolgden wagen te springen. „Doch dat was niet meer noodig. De vracht auto reed tegen een boom," eindigde hij zijn relaas voor den kantonrechter. Er was proces-verbaal opgemaakt wegens: le het rijden zonder letter- en nummerverlich ting, 2e het niet stoppen op sommeering, 3e het rijden zonder stadslichten, 4e het rijden zonder voldoende remmen, 5e het besturen van een auto in staat van dronkenschap. Bij nader onderzoek was gebleken, dat ge durende den slingerenden rit van den vracht auto een passagier tegen den voorruit was ge botst, waarna deze met een bult den wagen had verlaten, terwijl een tweede passagier er onderweg uit was gevallen. Toen de wagen tegen een boom reed, zat daar nog alleen de eigenaar in, die alle teekenen van dronken schap vertoonde en deswege ingesloten werd. Toen hij eenigszins nuchter was gewor den, had hü verklaard 7 a 8 bitters te heb ben gedronken, benevens 9 glazen bier. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischt voor de overtreding sub. 1/5 boete of twee dagen, voor sub. 2 10 boete of 5 dagen, voor sub. 3/3 boete of 2 dagen, voor sub 4 10 boete of 5 dagen en wegens het rijden onder vergevorderden invloed 14 dagen prin cipale hechtenis en 1 jaar ontzegging van het rijbewijs. Verdachte was niet verschenen. Nog nooit was hij in aanraking geweest met politie of justitie. Hij had zich naar een hoekje begeven en stond zich daar te schamen. Zijn verdediger, mr. Ali Cohen, vroeg op juridische gronden ontslag van rechtsvervol ging van het ten laste gelegde onder sub. 2. Dan sprak hij zijn verwondering er over uit, dat de datum van al deze overtredingen niet in het geding werd gebracht. Waren de kan tonrechter, de Ambtenaar, de getuigen dan vergeten, dat de le Februari Nationale Feest dag was? Er is toen meer gedronken door velen dan nuttig was. Bij verdachte was het zoo gegaan, dat hij een klant terugwon, dien hij dacht voor immer te hebben verloren. In zijn vreugde daarover vergastte hij zich op een Oranjebitter, die in verband met het blijde gebeuren door vele andere gevolgd werd. De aard van den drank zegt toch al boekdeelen. Verdachte was zoo geschrokken van zijn roe- keloozen tocht, dat hij nadien geen druppel alcohol meer tot zich genomen heeft. Hij heeft de schade van 35 aan de taxi vergoed, zijn excuses aangeboden, kortom alles gedaan om zijn misstap weer goed te maken. Door hem zijn rijbewijs te ontnemen, neemt men hem zijn boterham uit de handen. Ver dediger verzocht clementie. De rechter sprak verdachte vrij van het ten laste gelegde onder sub 2, verhoogde de straf geëischt voor sub 3 met 3 gulden en alleen omdat verdachte gunstig bekend staat ver minderde hij de hechteriisstraf met een week en halveerde hij den tijd, gedurende welke het rijbewijs zal worden ingetrokken. Het was niet, zooals de verdediger opmerkte, dat verdachte de eenige Nederlander is, die aan den Nationalen Feestdag moet terugdenken als aan een ongeluksdag, doch meer, zooals de Ambtenaar hem van repliek diende, dat ver dachte de eenige Nederlander is, die zich op dien dag buiten de perken had begeven en daarvoor moet boeten, ZATERDAG 26 MAART B H.B.C. eO.G. c, 2 uur C D.S. S.O.G. d (terr. O. G.), 2 uur O.G. e—T.Y.B.B. c, 3 uur T.Y.B.B. d—O. G. f, 2 uur ZONDAG 27 MAART NA-COMPETITIE A V. V. F.—O. I. V., 3 uur B H.B.C. b—O. G., 12.30 uur v. NispenH. B. C. c, 18.30 uur C T. Y. B. B.—N. A. S„ 12.30 uur D SantpoortD. S. S., 2 uur D. S. O.—O.G., 2 uur ZATERDAG 26 MAART A H. B. C. aO. G. a, 3 uur T.Y.B.B. a—H.B.C. b, 3 uur Boschbrandje Zondagmiddag om half 2 werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in het bosch in het Grotstuk. Een jon gen had een hoeveelheid oude couranten bijeen gebracht en deze aangestoken. In een omme zien laaiden de vlammen op, waardoor ook het lage kreupelhout vlam vatte. Een der omwo ners probeerde nog met zand 't vuur te dooven, wat hem niet gelukte, waarna de brandweer werd gewaarschuwd, die het vuur met een straal op de waterleiding bluschte. Auto-ongeluk Vrijdagavond kwam een per sonenauto, bestuurd door P. uit Haarlem, met een niet al te groote snelheid aangereden uit de richting Leiden, toen een 3%-jarig meisje van Van Leeuwen alhier vrij plotseling den weg wilde oversteken vanuit de Meerdorpstraat zon der op het verkeer te letten. Ofschoon de bestuurder van den auto onmid dellijk krachtig remde, kon hij een aanrijding niet verhinderen, met het gevolg, dat het meisje door de rechter-voorzij de van den wagen werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Leden van de E. H. B. O. en Dr.' Versluijs, die spoedig ter plaatse aanwezig waren, hebben de eerste hulp verleend. Het meisje is later per auto naar haar woning vervoerd, waar gelukkig kon wor den geconstateerd, dat haar geen ernstig letsel was overkomen. Naar ons door de politie werd medegedeeld, kon uit getuigenverklaringen worden opgemaakt, dat den autobestuurder in dezen geen schuld treft. Huisvlijttentoonstelling Zondagmiddag werd in het slöjdlokaal van de Julianaschool een ten toonstelling gehouden van de werkstukjes, ver vaardigd door de meisjes van den Overveenschen huisvlijtcursus, georganiseerd door de afd. Bloe mendaal van den Ned. Volksbond. In 't geheel duurde de cursustijd slechts 3 maanden en wer den er slechts 13 lessen van 2 uur gegeven. Niet temin werd er heel wat afgemaakt, een bewijs, dat de factor „huisvlijt" uitstekend tot zijn recht is gekomen. In 't geheel waren er dezen winter 34 deelneemsters, verdeeld over een af- deeling van meisjes van 1014 jaar en een van 14—18 jaar. Leidster was mevr. K. Piersma, onderwijzeres aan de Julianaschool als opvolgster van mej. Hulshof, die gedurende 14 jaren de huisvlijtcur- sussen geleid heeft. Ook onder haar leiding hebben de meisjes met veel ambitie gewerkt en kwam er een groote collectie tot stand, zich kenmerkend door nette en nauwkeurige afwerking. Ook ditmaal bestond de oogst uit een groote verzameling kleedjes en kleeden, kapstok- en wandkleeden, theeblad- en tafelkleeden, etc. Gedurende de tentoonstellingsuren was er voortdurend veel bezoek en zij, die ter zake kun dig waren en dus tot oordeelen bevoegd, waren vol lof over alles wat de meisjes in zoo'n korten tijd hebben gepresteerd. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Maandag is op het militaire vliegkamp te Soesterberg een vliegtuig-ongeval gebeurd met een Koolhoven-lesvliegtuig, dat bijzondei goed is afgeloopen. Het vliegtuig dat bestuurd werd door den sergeant-leerlingvlieger Fopma is bij het landen afgegleden en terecht geko men op een weg, welke het vliegkamp door snijdt. Het toestel sloeg over den kop en werd ern stig beschadigd. De zitplaats van den bestuur der werd slechts zeer licht beschadigd. Sergeant Fopma bleef ongedeerd. Met behulp van toegeschoten militairen kon hij uit het toestel worden bevrijd. De rijkspolitie te Leiden heeft, als verdacht van oplichting van een bedrag van elfhonderd gulden, ten nadeele van mejuffrouw N. aldaar, een 55-jarigen Leidschen ingezetene aange houden. Hij heeft mej. N. onder valsche voorspiege lingen geld afhandig gemaakt, dat z.g. bestemd was voor het aankoopen van effecten. De verdachte zou het geld voor eigen doel einden aangewend hebben. KAUNAS, 21 Maart (D.N.B.). De Poolsche regeering heeft heden bij de regeering van Litauen stappen gedaan om toestemming te verkrijgen tot het benoemen van den Fool- schen gezant te Riga, Charwat, tot Pool- schen gezant te Kaunas. Vermoedelijk zal de gezant van Litauen te Berlijn, Schaulijs, gezant te Warschau worden- In alle steden en dorpen in het gebied van Wilna heeft de bevolking haar vreugde §eU' over het herstel van de normale betrekkingen tusschen Polen en Litauen. Dit gebied had be meest te lijden van den abnormalen toestand- Automobielondernemingen maken zich than gereed de verbinding tusschen Wilna en Kauna op te nemen. In een groot aantal radio-uitzendingen is heden aan de Litausche bevolking de over eenkomst met Polen uiteengezet. Radio- Kaunas heeft tot drie keer toe de rede van Beek, waarin deze heeft verzekerd, dat Polen geen kwade bedoelingen heeft, her haald. In hotel Métropole, dat eigendom is van de De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van den Officier van Justitie te Zut- phen tegen een vonnis van de Rechtbank al daar, waarbij is bevestigd een vrijsprekend von nis van den kantonrechter te Deventer, voor wien J. H. L. de B. te Nieuwer-Amstel zich heeft moeten verantwoorden wegens ten laste gelegde overtreding van het uniformverbod, om dat hij met een auto gereden had, beplakt met gekleurde wolfsangels. In zijn vrijsprekend vonnis heeft de Kanton rechter overwogen, dat ter terechtzitting niets gebleken is omtrent de opzichtigheid, terwijl er ook overigens geen spraken van zou zijn, dat de wolfsangel een teeken zou zijn, waarmede uit drukking gegeven wordt aan het streven der N. S. B. De Rechtbank heeft deze gronden overge nomen. Overwegende de conclusie van den procureur- generaal oordeelde de Hooge Raad, dat men hier te doen heeft met een zuivere vrijspraak, waar tegen cassatie niet is toegelaten en verklaarde derhalve het cassatieberoep van den Officier van Justitie te Zutphen niet ontvankelijk. I regeering van Litauen, worden reeds kamerS gereed gemaakt voor den nieuwen Poolsche11 gezant. Over het algemeen is men zeer tevreden over het herstel van de goede betrekkingen met Polen. In de Poolsche legatie te Tallinn zijn bespi'6" kingen gevoerd tusschen de commissies van des^ kundigen van Polen en Litauen over het bet stel van het spborwegverkeer, de post en telefonische en telegrafische verbindingen. De® besprekingen zullen morgen worden afgeslote Men verwacht, dat de Poolsche luchtvaar maatschappij binnenkort een dienst Warscha WilnaKaunas in zal stellen. De regeering verzet zich krachtig tegen elke anti-Poolsche propaganda. Een journalist iSo,e arresteerd, omdat hij een anti-Poolsche re heeft gehouden. td In het Carlton-hotel te Amsterdam Maandagavond de slotvergadering gehoüdc van het Nationaal Nederlandsch comité reldkampioenschap Schaken, kortweg genoeg EuweAljechin-comité. In samenwerking 111 den Koninklijken Nederlandschen Schaakt'O'U is in de plaats van het EuweAljechin-corn1^ een nieuw lichaam gevormd, Euwe-comité S naamd, dat zich ten doel stelt matches Euwe te organiseeren of tournooien te doe plaats vinden, waarin de ex-wereldkamPl0 kan uitkomen. Euwe krijgt dan de gelegenheid zich v0 e. men van zijn nederlaag tegen Aljechin te habiliteeren, terwijl hij een uitstekende oe'e gelegenheid krijgt om het bewijs te levrr dat men in de topklasse der wereldschakers S ducht rekening met hem mbet blijven houd Het nieuwe Euwe-comité kwam reed® direct met plannen, welke zich in vrÜ vasten vorm voordeden. Het ligt namelijk in de bedoeling in de Kerstvacantie van dit jaar 'Euwe een match van veertien partij611 tegen Capablanca in Nederland te lat611 spelen. Drie partijen zouden te Rotterdam» een zelfde aantal te Den Haag en de overig0 acht partijen te Amsterdam worden Se' speeld. De voorwaarde, aan dezen tweekamp bonden, luidt, dat de onderhandelingen tusscb Aljechin en Capablanca voor een strijd om wereldtitel vóór dien tijd moeten zijn afgel pen, hetzij in definitieven vorm, n.l. dat match zal doorgaan, hetzij in negatieven j n.l. dat de strijd voor den hoogsten schaakt tusschen beide spelers niet doorgaat. neemt aan, dat binnen drie maanden een slissing omtrent dit punt zal zijn verkreg®^ Mocht dit niet het geval zijn, dan overWe het Euwe-comité, waarin naar men weet ook enkele bestuursleden van den K. N. S. B. ting hebben genomen, een match te organist; ren tusschen Euwe en den jeugdigen Keres Estland. Het is volkomen logisch, dat de voorwaa inzake de match AljechinCapablanca bij tweekamp tusschen Euwe en den Cubaan steld is. Capablanca n.l. moet van tevoren j, ten, waar hij aan toe Is, hetzij dat hij Euwe wint, hetzij, hetgeen toch ook mo3e is, dat hij van Euwe verliest. et> Twee jeugdige scholiertjes van negen twaalf jaar hebben Zondagochtend een nl tje soort baldadigheid in de branche van het vuw stoken uitgedacht. Met behulp van een brandt^ zijn zij er namelijk in geslaagd in de Beyerenstraat te Den Haag in de étalage een schoenwinkel brand te stichten, zoodat geheele winkel spoedig een vuurzee v/aS_gI- groote schade werd aangericht. De brand zag zich genoodzaakt met een motorspuit vuur te bestrijden. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor def' J. •de" stuurman groote handelsvaart de heeren: van de Vijver, F. H. Bosch en D. de Boer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4