HENSEN GORDIJNEN WASSEN WITTE JASSEN Muggen in Maart Haarlem, 22 Maart MIDDENSTANDS INSTITUUT Het voorjaar Kort en volledig J. OCKELOEN KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE DINSDAG 22 MAART 1938 Lente VAN JE VRIENDEN.... Wintervoorraad van gestolen kruidenierswaren aangelegd De krant als verdachte HAARLEMSCHE HANZE Hoofdbestuur bespreekt de voor- ontwerpen-Romme BURGERLIJKE STAND Belangrijke daling der werkloosheid GEMEENTEZAKEN Kleingoed Programma Radio-centrale Gevonden dieren en voorwerpen Ontstellende hoeveelheid bloed zuigers komen op het mooie weer af Moeder met 300 kinderen Gewone steekmug De mug van dichtbij Hoe moeten we ze uit huis houden? WIELRIJDER DOOR MOTOR AANGEREDEN Het slachtoffer werd ernstig gewond AGENDA Bioscopen 23 Maart Bioscopen TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN R. K. HONKBALBOND H.W.S.V. „de Vierdaagsche" HaarlemD.W .S. STAD Maart kent zich zelf niet dit jaar. Wij be leven een paradijselijk weer! Het is, zooals wij ergens lazen, alsof een toovenaar plotseling ons natte, mistige Holland heeft omgetooverd in een Cöte d'azur, in een of ander Eden aan de Middellandsche zee of 'n Californië. De stralende blauwe hemel maakt zelfs van de voorzichtigsten onder ons roekeloozen en hechts zij, die pas van een griepje zijn ge- bezen, zweren nog bij hun overjas, maar scha den zich als zij een vriend ontmoeten. De huis houwen krijgen twee maanden vroeger dan Shders de jaarlijksche schoonmaak in het hoofd en zijn niet meer te houden; winkeliers dienen er met het maken van reclame reke ning mede te houden, dat de dames nu al Plotseling tot de ontdekking komen, dat „zij biets meer hebben om aan te trekken". De winterstaart van regen, wind, hagel en sneeuw, dien andere jaren de maand Maart zoo Üeducht kan roeren, schijnt afgeknapt te zijn en niemand treurt om die mishandeling. Andere jaren lijkt het er niet op, dat op 21 Maart ook inderdaad de Lente haar intrede doet, maar dit jaar zijn alle dichters met hun lofzangen te laat. Wij verheugen ons allemaal. En wij hebben er nog een zeer speciale reden Voor. Want het heeft maar zoo weinig gescheeld of door deze glorie zou een bloedige streep hebben Seloopen. Gesteld eens, niet waar, dat de internationale spanning, welke verleden week overal in de V'ereld heerschte, tot een uitbarsting had ge- 'oid! Dan waren de legers thans bezig zich op den sprong voor te bereiden, dan zouden reeds hier en daar de geweerschoten knallen, mis schien ook aan onze grens, daar ergens tus- Schen Nijmegen en Maastricht; tusschen Weert Sh Bergen op Zoom. Misschien zou reeds een Sfdeeling vijandelijke bommenwerpers een uit stapje hebben gemaakt boven Amsterdam.... Wat is het heerlijk, dat wij dit prachtige lenteweer zonder eenigen bijsmaak genieten hunnen. Moge het zoo blijven! Sterk in de Natuurlijke Historie ben ik nooit Seweest, rfiaar ik herinner me toch wel, dat er dieren zijn, die een wintervoorraad aanleggen. ^Öoveel zorg voor de toekomst heeft ook een ibwoner van Haarlem. Hij vreesde eens misschien Werkloos te worden en als een appeltje voor den dorst begon hij in Juli van het vorig jaar alvast een voorraad van kruidenierswaren aan ie leggen. Maar daarvoor heb je kruideniers waren noodig. Een vriend wist wel op een ge makkelijke wijze eraan te komen. Hij had zijn kruidenierszaak juist aan een jongeman over gedaan, die dacht daarin een eerlijk stuk brood le zullen verdienen. Maar iederen keer als de fongeman zijn balans opmaakte, ontdekte hij dat er geld bij moest inplaats van winst te ma ken, Hij rekende en rekende, maar rijker werd hij biet en hij begon argwaan te koesteren tegen dengene, die hem de zaak had overgedaan en die geregeld met zijn vriend bij hem op de koffie kwam. Vooral na zijn ziekte, toen er dllerlei waren uit den winkel bleken verdwenen zijn, vermoedde de kruidenier, dat hij eigen lijk op de koffie kwam, zij het in andere betee- kenis, dan zijn twee gasten. Die misbruikten de Gastvrijheid door zoo het een en ander tijdens kun vriendschappelijke bezoeken mee te nemen: thee, koffie, boter, ja van alles tot zelfs v'iegenvangers toe! Van je vrienden moet je het maar hebben De vriendschap was natuurlijk meteen uit, toen eenmaal de kruidenier erachter kwam wie ?ijn winkel van zijn kostelijke waar ontdeden *°nder de laden van de kassa tegelijkertijd •Gaarder met geld te maken. Een totale schade v4n 300.— becijferde hij als getuige voor den Politierechter. Voor 75.— aan waarde had hij teruggekregen, toen de politie huiszoeking had Gedaan bij de mannen en den wintervoorraad in heslag nam. De beide verdachten gaven toe de kruidenierswaren te hebben gestolen maar totaal voor een veel kleiner bedrag dan 300. k>e rechter sloeg aan het rekenen en cijfereTT blaar de ontbrekende 150 aan gestolen waar kon hij niet te voorschijn tooveren. En de krui denier, die blijkbaar dacht dat een half ei beter is dan een leege dop, legde zich dan maar bij f 150 schade neer. De boekhoudkundige mani pulaties waren noodig omdat de rechter wilde vastleggen dat de verdachten de schade moeten vergoeden en dan moet natuurlijk vaststaan hoe groot de schade is. De beide mannen kwamen er nog genadig af. Off. van Justitie vond het een echt gemeenen streek en eischte drie maanden gevangenisstraf. ÏPe verdedigers, mr. L. G. v. Dam en mr. J. D. Haan, pleitten voor een voorwaardelijke ver- °°rdeeling en de rechter was nog zoo clement 0bi inderdaad drie maanden gevangenisstraf vOorwaardelijk te geven. De almanak en de krant worden gemeenlijk hl een zeker rijm aangeduid als de brenger van 'eUgens in 't land. Hoe de samensteller van den bhnanak daarover denkt, is ons niet bekend, blaar wat ons betreft, laten we den hoon gerus- tehjk langs onze breede ruggen glijden. En zoo hemen we het ook een jongen Heemsteedschen Staman niet kwalijk, dat hij eigenlijk de krant ?e schuld gaf van een misdaad, die hij had edreven. De jonge man was vroeger werkzaam Geweest in een bloemenwinkel van zijn woon bMats. Op een avond wilde hij zich vermaken °P een dansavond maar daar heeft men geld Nr noodig. En aangezien het hem ontbrak besloten hij en zijn vriend, een 18-jarige ^ehoenmaker, het te gaan halen uit het kan- °°r van den bloemenwinkel. De spanjolet van ?e serredeuren waren gemakkelijk te verbre- eh en het kantoor was dra bereikt. Maar hoe G°ed zij ook alles doorzochten, geld vonden ze biet, om de eenvoudige reden, dat de win kelierster des avonds altijd het geld mee naar buis neemt (ze woont niet bij den winkel). Het buiisfestijn ging dus voor hen niet door maar bovendien stonden ze nu in het verdachten- bbkje beschaamd en schuchter hun daad te bekennen. De tuinman zei, dat hij door het le zen van berichten over inbraken in de krant het idee had gekregen dat ook maar eens te pro- beeren. En de zonder moeite te openen serre deuren hadden het hem gemakkelijk gemaakt. „Zoo, risposteerde de rechter sarcastisch, dan heeft eigenlijk de krant of de spanjolet van de serredeuren het gedaan, maar jij bent natuur lijk onschuldig" De Officier herinnerde eraan, dat men vroe ger gemeend heeft door den menschen meer onderwijs te geven de misdaad te kunnen uit roeien. Dat blijmoedig optimisme is thans wel zeer bedrogen uitgekomen. Scholen zijn er thans genoeg, maar er is ook een golf van mis daad over het land. Misschien ware het dus voor den jongeman beter geweest als hij niet de krant had kunnen lezen. Maar overigens geloofde de Officier niet dat er nu zoo'n nauw verband bestond tusschen de krant en de misdaad. Het dansfeestje zal wel meer invloed gehad hebben als aanleiding voor de inbraak! 6 weken gevangenisstraf vroeg de Officier als een waarschuwing voor de jongemannen, dat zij op het verkeerde pad zijn. Mej. mr. Dek- natel en mr. Slotemaker verzochten als verde digers eers een reclasseeringsrapport in te win nen maar de rechter vond het niet noodig. Hij legde den tuinman, die al meer veroordeeld is, een maand gevangenisstraf op, terwijl de schoenmaker, die zich beter bij zijn leest had kunnen houden, de maand gevangenisstraf voorwaardelijk kreeg, met 3 jaar proeftijd. Een dezer dagen kwam het hoofdbestuur van de Hanze in het bisdom Haarlem ter maande- lijksche vergadering bijeen. O.m. werden besproken de agenda en dagorde voor den a.s. voorjaars-centralen raad, welke op Woensdag 18 Mei te Den Haag zal worden ge houden. Vervolgens kwamen ter sprake de voor ontwerpen van wet van minister Romme inzake kinderbijslagverzekering en de wettelijke regeling voor de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. De conclusie van deze bespreking zal aan den Ned. R. K. Middenstandsbond wor den kenbaar gemaakt. Hierna kwamen aan de orde twee rapporten van de door het hoofdbestuur ingestelde com missies betreffende het oprichten en/of exploi- teeren van vacantieoorden en betreffende ziekte kostenverzekering. Beide commissies werden ingesteld naar aanleiding van voorstellen, be handeld in den voorjaars-centralen raad 1937. Het rapport inzake vacantie-oorden werd door het hoofdbestuur aanvaard en zal met belang rijke financieele offers door den bond worden gestuwd, terwijl het rapport inzake ziektekosten- 'erzekering in de volgende hoofdbestuursvergade ring zal worden besproken. De propaganda voor het vacantie-oord zal met spoed ter hand worden genomen. Geboren: z. van J. E. KloosterBoschd. van C. J. Vlug—Westerman; z. van C. M. H. Rei- neckeFranssen; d. van P. J. F. Schoonhoff van de Bilt; d. van A. KuitertWielenga; d. van M. van VlijmenVerweij; z. van E. E. Zonne veldvan Dijk. Overleden: L. W. F. KannePoort, 79 j., v. Riebeecklaan; W. H. Rinkema, 19 j., Hazepaters- laan; A. M. M. den Tieter, 34 j., Verspronckweg. Laai uw bij WasserifKlevérpark, Santpoorlerstraat 41 - Tel. 10131 - Haarlem Steeds hebben wij een goed passende jas in verschillende kwaliteit voor U in voorraad! In prijzen van 3.10 - 2.65 - 2. IN DAMESJASSEN ONTVANGEN WIJ GE REGELD NIEUWE MODELLEN V A K KLEEDINGMAG A Z IJ N Het vroege voorjaar heeft de schoonmaak woede der huisvrouwen duchtig aangewakkerd en als gevolg daarvan hebben verschillende werkloozen kans gekregen om tijdelijk aan het werk te komen. Behangers, stucadoors, etc. worden met een „hartelijk welkom" in vele woningen ingehaald. In de afgeloopen week daalde het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloo zen met 235, waardoor het totale aantal 5857 is gewórden, of 433 minder dan in de zelfde periode van 1937 en 924 minder dan in 1936. Zonder de vreugde te willen storen, wij zen we er toch op, dat we begin Juni 1937 5278 werkloozen hadden. Het vroege voorjaar moge een mooien zomer tengevolge hebben, opdat we beneden de vijf duizend werkzoekenden in onze stad mogen boe ken. Verleden jaar is dit nog niet gelukt. B. en W. stellen voor goed te keuren de ba lansen met de verhes- en winstrekeningen per 31 December 1936 betreffende de Woningbouw - vereeniging „Spaarnoog" met voorschot inge volge de Woningwet gebouwde arbeiderswonin gen en ter aflossing van de debet-saldi in de rekeningen-courant bij de centrale kas de± gemeente ontstaan in verband met het na- deelig saldo op de exploitatie der woningen over 1935 tot wederopzeggens een renteloos voor schot te verleenen aan de Woningbouwvereeniging „Huis ter Cleef", groot 7.592.09; Woningstichting „Patrimonium", groot 14.904.98; Woningbouwvereeniging „Tuinwijk Noord", groot 13.741.30: Coöp. WOningvereeniging „Onder Dak", groot 5.152.-; Haarl. Stichting voor Woningverbetering, sroot 26.217.85; onder voorwaarde, dat her ter leen verstrekt bedrag te allen tijde in zijn geheel opeischbaar is binnen één maand na schriftelijke opzegging door Burgemeester en Wethouders, of onmid dellijk bij brand, bü inbeslagneming van de woningen der vereeniging (stichting), bij fail lissement, surséance van betaling of ontbinding der vereeniging resp. opheffing der stichting. B'. en W. stellen voor aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Vondelkwartier", alhier, tegen den prijs van 9.— per M2 in kbop af te staan grond, geiegfen aan de westzijde van de Antonides van der Goesstraat, groot pl.m. 2323 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen achttien woonhuizen en een garage, de woonhuizen elk bestemd ter bewo ning door niet meer dan één gezin; aan B. Ooms, alhier, of zijn nader te noemen meester of lastgever, tegen den prijs van 20.916.— in koop aj te staan, grond, gelegen aan de oost zijde van de Lorentzkade, groot pl.m. 1726 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen elf woonhuizen en één beneden- en bovenwoning, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin; aan de N. V. Neder- landsche Scheeps- en Grondexploitatiemaat schappij, te Bloemendaal, tegen den prijs van 50.in koop af te staan, grond, gelegen aan de Jan Gijzenkade, groot pl.m. 5 M2; aan A. J. Bastiaenen en A. G. Lubken, alhier, tegen den prijs van 13.200.in koop af te staan, grond, gelegen aan de zuidzijde van den Orion- weg, groot pl.m. 1696 M2., zulks met de bestem ming om op dien grond te bouwen zes woon huizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin; aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Vondelkwartier" tegen den prijs van 9.per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de westzijde van de Jan Luyckenstraat groot pl.m. 1212 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwer, acht woonhuizen met een garage en een win kelwoning met een werk- en bergplaats, de woonhuizen en de winkelwoning elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin; voor den tijd van 5 jaren aan de N.V. Bremer's Houthandel, te Haarlem, in huur af te staan een perceel grond, gelegen aan de Friesche Varkenmarkt en aan de Gonnetstraat, ter grootte van pl.m. 1920 M2, tegen een prijs van 0.70 per M2 per jaar; de vergunning, laatstelijk verleend bij hun besluit van 14 April 1937 aan W. G. J. J. Ha mer, om tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot 1 April 1938, in het perceel aan de Karei van Manderstraat no. 55 een wolwinkel te hebben, te verlengen tot een door B. en W. dier ge meente te bepalen tijdstip; aan J. W. Kamerling, arts, te Haarlem, te gen den prijs van 10.per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan de Boschlaan en aan de Jacob van Lenneplaan, groot pl.m. 133 M2, zulks met bestemming om dien grond te gebruiken als tuin bij het op het aangren zend perceel te bouwen woonhuis. WOENSDAG 28 MAART Programma X: Hilversum 2 Programma 2: Hilversum 1 Programma 3: Keulen 8.00; Diversen 9.50; Pa rijs Radio 10.40; Radio P.T.T. Nord 12.05; Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.30; Radio P.T.T. Nord 2.20; Parijs Radio 3.05; London Regional 3.35; Keulen 4.50; Fransch Brussel 5.20; London Regional 6.20; Keulen 6.40; Fransch Brussel 7.05; Keulen 7.20; Fransch Brussel 8.20; Parijs Radio 8.35; Keulen 10.50; Danmarks Radio 11.20 Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20; London 10.35 .Programma 4: Droitwich 1.05; London 2.20; Droitwich 3.10; London 6.40; Droitwich 7.20. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoon- platenconcert: Over land en zee op bezoek bij Japan, China, Z'weden, Frankrijk en Duitsch- land: 1. Eine Lustige Eisenbahnfahrt; 2. Ja- panischer Lanternentanz; 3. Graf Zeppelins Weltreise; 4. Chinesische Strassenserenade; 5. On a local trainjourney; 6. Hej pa du en Alp- valsen; 7. Beside the seaside of other lands; 3. Prenez mes roses et parle moi; 9. A sailors.ad ventures; 10. Rheinlanderpotpourri; 11. Marine- liederpotpourri; 8.0012.00 Diversen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: handschoenen en ceintuurs, Folitiebureau Smedestraat; dop van autowiel, Politiebureau Smedestraat; bankbiljet, Hema, Kruisstraat 53; doos waarin lampekap, lam pen enz., van Ling, 2e Vooruitgangstraat 3; gebit, Broekhuizen, Mandoerastraat 17; hond, Kennel Kleist, Houtvaartpad 206; horloge, Bau- dewijn, Ign. Bispinckplein 6, Bloemendaal; hond", Praamen, Mesdaglaan 23, Heemstede, tel. 17888; pop, Kok, Nachtegaalstraat 84; pakje handwerk, v. d. Abeele, Obistraat 53; portemon- naie, v. Guling, Spiegelstraat 23e; portierknop van auto, Snellius, Brouwerstraat 107; rijwiel plaatje, v. d. Putten, IJdijk 1; schilderijtje, Ketel, Vinkenstraat 37; zakje ochtendvoer, De Vries, Kloppersingel 89. Muggen verwacht je in den zomer, als 't heel warm is en na een heeten dag des avonds ein delijk de deuren en ramen geopend kunnen worden. In de schemering zie je ze rondom de dakgoten en boven het water dansen en een half uur later gaan ze op strooptocht uit en zuigen ze bloed, waar ze de kans maar krijgen. De mug heeft al heel wat verwenschingen, van overigens bezadigde menschen, op haar gewe ten! Wie zou er nu muggen en van die kanjers, gesecondeerd door een heele serie onderge schikten in Maart verwachten? Muggen, die schrikbarend zoemen, die steken en hun on sympathieke lange pooten overal vastzetten. In sommige huizen maakte men er vijftig op één middag dood en nóg dwarrelden er des avonds exemplaren om het lamplicht. De vragen, die wij aan deskundigen stelden, mogen we alleszins actueel noemen. Waarom zijn er dit voorjaar zooveel? Waar hebben ze gezeten? Zijn het overjarige exemplaren of is het al de nieuwe symphonische serie? Ziehier de antwoorden: De vroege muggeninvasie hebben we te dan ken aan den abnormaal en zoo vroeg geëindig- den winter. De bevruchte wijfjes van de laatste generatie hebben den winter 1937—1938 door gebracht in vorstvrije kelders, kamers, spleten, boomholten etc. Zij zijn daar in een soort win terslaap gedommeld. Vriest het nu flink, dan zullen geweldige hoeveelheden van deze wijfjes sterven, zonder' de kans gehad te hebben eieren te leggen. En aangezien er dezen winter maar heel weinig vorst is geweest, hebben zij zeker voor drie kwart den winter met goed gevolg kunnen doorbrengen. Nu zijn de moedermuggen al eind Februari uitgevlogen om in het water hun eieren te leggen. De muggen in Uw huis zijn dus niet de muggen, die in Uw kelder overwinterd hebben! Elk wijfje produceert in het voorjaar on geveer driehonderd eieren, waaruit al na 8 dagen een larf te voorschijn komt, terwijl na 5 weken een complete mug ontstaan is. Deze complete muggen zijn nu vroeger dan ande re jaren de wijde wereld ingegaan, omdat de temperatuur zoo mild is geweest. In waterrijke streken heeft men het meest van de muggen te lijden. Wie in zijn buurt een weiland heeft, zal den meesten last van de bloed zuigers hebben. Volgens Linnaeus is de mug een insect, be- hoorende tot de familie der gelede dieren. m.a w de kreeft is familie van onze ordinaire mug! Ja. lezer, verbaas u niet, dezelfde geleerde heeft een musch tot zangvogel geproclameerd. Als insect heeft de mug drie paar pooten en is bovendien nog uitgerust met een stel samen- 'Tn tegenstelling met den mensch Heeft de mug haar „hart" aan de rugzijde en het bloed loopt verder ongestoord tusschen de verschil lende inwendige lichaamsdeelen door. Een net van adertjes bezit de mug' dus met. Zij heeft een zeer uitgebreide familie. Maa tje allernaaste wordt wel gevormd door de an- dere muggen-soorten, zooals landpootmug, gal- mug, kriebelmug en de beruchte malariamug niet'te vergeten. De landpootmug steekt niet maar de larven, de z.g. emelten, zijn zeer schadelijk. De galmug verwekt de bekende galappeltjes op eikeblaren. De kriebelmug is de wanhoop van vacantie- gangers. Het zijn zeer kleine mugjes, die voor al in den hooitijd overal op en tusschen krui- Malarla-mug pen. Tusschen de kleeren, de haren, de mou wen, overal, hetgeen zooals de naam reeds zegt gepaard gaat met een onuitstaanbaar ge- jeuk en gekriebel. Van de gewone muggen steken alleen ue wijfjes die vooral in den voortplantingstijd zeer bloeddorstig zijn. „Door ze dood te slaan", brommen enkele radicalen. Neen, precies mis. Als ze eenmaal in huis zijn, is er weinig meer aan te doen. Hoogstens kan een veldslag in den laten avond dan nog eenige verlichting brengen, maar ligt men eenmaal in bed, dan hoort men soms na geruimen tijd het beroemde (of beruchte) zoemen weer. Men moet zorgen, dat de bees ten niet eens de kans krijgen, binnen te komen. De bekende „horretjes" boeken daarbij zeer veel succes. Mocht er onverhoopt toch nog een mugje binnenkomen, wat niet onwaarschijnlijk is dan bewijst een schoteltje petroleum op den vloer of op den tafel goede diensten. Dit ver spreidt een voor de muggen ondraaglijken reuk. tengevolge waarvan zij sterven of spoedig een beter heenkomen zoeken. Heeft men overdag geen maatregelen geno men, als boven beschreven, en komt men 's avonds tot de onaangename ontdekking, dat de slaapkamer wel een muggen-concertzaal lijkt dan moet men eveneens een schoteltje petroleum ergens neerzetten en zich handen en gezicht een beetje inwrijven met kamferspiritus, vermengd met glycerine. De muggen zullen zich dan wel beraden, in de buurt te komen! Het mag dan geen aangename remedie zijn, als men eenmaal een nachtje in gezelschap van de bijt— lustige zoemertjes geslapen heeft zal men het er heusch wel voor over hebben. Maandagavond omstreeks 8 uur reed de heer D. uit Haarlem per fiets van de Prins Hendrik laan naar de Julianalaan. Op hetzelfde moment kwam een motorrijder uit Aerdenhout in de richting Bloemendaalscheweg. In plaats dat de wielrijder voorrang verleende heeft deze nog ge tracht voor den motorrijder langs te zwenken. Hij werd aangereden, sloeg tegen den grond en bekwam een beenbreuk en een groote wond aan het achterhoofd. Hij werd door Dr. Lütge verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joh. de Deo vervoerd werd. De fiets werd totaal vernield. Naar de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Directeuren van Teyler Stichting hebben be sloten voor de schilderijencollectie van genoem de Stichting een schilderij van den Haarlem- schen kunstschilder A. Miolée aan te koopen, voorstellende een landschap te Vierhouten. De ze aanwinst zal niet vóór half April worden geëxposeerd. Tot lid van de examencommissie voor de academie voor lichamelijke opvoeding zijn be noemd de heeren H. J. Kammeijer te Heem stede en J. Verwers te Haarlem; tot lid van de examencommissie voor lichamelijke opvoeding de heeren F. C. G. Duvergé te Santpoort, J. C. Kroese te Santpoort, Th. J. H. van 't Lam te Overveen, H. L. Warnier te Haarlem; tot plaats vervangend lid de heeren W. A. J. Goering, te Haarlem, R. IJzer te Heemstede. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor aan den heer J. A. A. Ochtman, directeur van het Gasbedrijf, een persoonlijke toelage te ge ven van 1500.zoolang hij tevens de functie van directeur van de Drinkwaterleiding vervult. Het diploma costuumnaaien werd uitgereikt aan W. Cival, J. W. Dekker, F. M. Duits, A. J. Mooren. Zondag is in Aerdenhout overleden in den ouderdom van 62 jaar de heer S. de Kadt, di recteur van de Condensed Milk Company of Holland te Alkmaar. De heer de Kadt was rid der in de Orde van Oranje-Nassau. De fourier le klas H. Hos van het 16e regi ment Infanterie, werkzaam bij het landstorm korps Motordienst te Haarlem, is met ingang van 26 Maart a.s. bevorderd tot sergeant-ma- joor-administrateur bij het 22e regiment In fanterie te Ede met gelijktijdige detacheering bij genoemd landstormkorps. De heer A. J. Bakker, van het korps Motordienst, is overge plaatst naar het garnizoen Utrecht. Zondagmorgen werd de brandweer gealar meerd voor een boschbrand in het Naaldenveld te Bentveld, vermoedelijk ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaret. De scha de was vrij aanzienlijk, doch de brandweer wist het vuur door snel ingrijpen tot een mi nimum te beperken. De heer Mr. A. Slob, burgemeester van Haar- lemmerliede, heeft zijn ambtsbezigheden her vat. Hij is gedurende eenige maanden ziek ge weest. De zesde Haarlemsche Voorjaarsbeurs van de Ned. Ver. van Huisvrouwen wordt Donderdag middag 31 Maart in het Concertgebouw dooi den burgemeester geopend. Vrijdag, 1 April, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Th. M. Blikslager brigadier van politie te Beverwijk, in politioneelen dienst trad. Op 16 Maart slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor het artsexamen le gedeelte de heer F. J. A. Paesi, te Haarlem. Door de aanneming als lid van den heer M. Wagenaar te Wester Wijzend gem. Midwoud is het ledental der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur tot 4000 gestegen. Naar wij vernemen zal vermoedelijk in de eerstvolgende maand een tweede uitkeering geschieden aan de spaarders van de in staat van faillissement verkeerende Coöp. Spaar- en Voorschotbank Boaz te IJmuiden. In den ouderdom van 70 jaar is in het Dia- conessenhuis te Haarlem overleden de heer A. J. Krijt, oud-referendaris ter provinciale griffie van Utrecht. Sinds 1924 genoot hij vervroegd pensioen. Op 25 Maart a.s. zal het 45 jaar geleden zijn dat de heer A. de Laat, Rollandstraat 18 te Haarlem, zich vestigde als schilderspatroon. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat hij gedurende zijn 45-jarig patroonschap, nimmer een dag uit zijn werkplaats heeft geman keerd. Er zijn knechten bij hem werkzaam, die meer dan 30 en 25 jaar in dienst zijn zonder één dag zonder werk te zijn geweest, hetgeen in de zen tijd heel wat zegt. Daar de heer De Laat geen onbekende is te Haarlem en daarbuiten en ook in vakkringen hoog staat aangeschreven, twijfelen wij niet of het zal hem op 25 Maart a.s. aan belangstelling niet ontbreken. De parochie van St. Joannes den Dooper in de Amsterdamstraat heeft plotseling een toe vloed van nieuwe parochianen gekregen doordat talrijke werklieden van de Ned. Spoorwegen van de opgeheven werkplaats te Zwolle naar Haar lem zijn overgeplaatst. De Kamer van Koophandel en Fabrieken ver gadert Dinsdag 26 April om acht uur in het gebouw der Kamer. De Vrouwenelectriciteitsvereeniging houdt 25 Maart om acht uur in „Brinkman" een licht- avond. Voor de Haarl. Amateur-Fotografen Ver. zal Woensdag 23 Maart a.s. de heer L. A. van dei- Velden, secretaris der A.F.V. „Rotterdam", een voordracht met projectie houden over: „Foto grafische herinneringen aan vacantiereizen door Nederland". Door „Kindervoeding" werden in de week van 14 tot 19 Maart 1938 verstrekt 6240 porties warm eten, n.l. in lokaal Eemstraat 1168, Over- tonstraat 1420; Zoetestraat 1236; Kamperstraat 831; Byzantiumstraat 709; Buitengew. Onderwijs 678; voorm. Spaarndam 198. In het Badhuis aan de Postlaan te Heemstede werden in de week van 14 tot en met 19 Maart genomen 623 douchebaden en 23 kuipbaden. Aan 39 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 82 volwassenen gebruik gemaakt. Kinderhuisvest 25 - Haarlem - Telef. 14341 Tailleur naar maat f 55.- Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; R. K. Sportcentrale. 8 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur; Herw. Levenskracht, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Vergadering R. K. Middenstandsvereeniging, kwart over 8. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling 104 en van 810 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Rembrandttheater: „Manege" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Gaspa- rone" 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Mr. Moto slaat toe", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Onder gele vlag", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Esperanto, 8 uur; Schaak club St. Bavo, 8 uur; Proza, 8 uur; Best. Spoor- pers., 8 uur; Best. Bakkers, half 7. Brinkmann, Gr. Markt: Gr. Houtstraatver., half 9. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling van 104 en van 810 uur. Teylermuseum: Expositie 114 uur. Rembrandt-theater: „Manege", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Gasparo- ne", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Mr. Moto slaat toe," 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Onder gele vlag", 2.30, 7 en 9.15 uur. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 - TEL. 16726 Spreekuren iederen morgenvan 9-12uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7—9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30-4 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag en Vrijdag v. 7-9 u. In een onlangs te Haarlem gehouden verga dering is op initiatief van de voetbalvereenigin- gen Alliance, T.Y.B.B. en B.S.M en met mede werking van de R. K. Sportcentrale een R K. Honkbalbond opgericht. Op deze vergadering waren aanwtezig rector v. Zon, de heeren Hooij en Senden, alsmede afge vaardigden der bovenvermelde voetbalclubs. Staande deze vergadering traden bovenge noemde vereenigingen toe en werd uit de afge vaardigden het voorloopig bestuur gekozen. Voorloopig treedt op als voorzitter de heer Hooij (Alliance) Marnixplein 10, Haarlem (N.); de overige functies zullen onderling worden ver deeld en waargenomen door de heeren: Luijten (T.Y.B.B.), Kruistochtstraat 8, Haarlem (O.) M. Nieuwenhuizen (BSM), Bethlemslaan, Hil- legom en Jac. Vernooij (B.S.M.)Laan 35, Ben- nebroek. Het bestuur acht het wenschelijk, dat bestu ren van die vereenigingen, welke uitsluitend wintersport beoefenen, zich, indien zij een zo mersport w'ensehen te gaan beoefenen, in ver binding stellen met een der genoemde bestuurs leden om nadere inlichtingen te bekomen. De honkbalsport is ongetwijfeld de beste sport om voetbal, hockey en korfbal in den zomer te. vervangen en wel in de eerste plaats als spel. Honkbal begint nu in Holland eenigen naam te krijgen, doch deze tak van sport trekt in Amerika reeds sinds jaren duizenden belang stellenden en is daar wellicht nog meer populair dan ten onzent de voetbal-matches. Hieruit blijkt dus reeds, dat er iets in het spel zit, dat ook den toeschouwer pakt. Tweedens blijven de beoefenaars van winter sporten door honkbal te spelen in de beste lichamelijke conditie. Niet te spreken van de beoefening als ontspanning, tijdpasseering etc. Voorts wijst het bestuur nog op de zeer ge ringe kosten van materiaal-aanschaffing, wat vooral ook in dezen tijd een wtoordje meespreekt. Het bestuur is er van overtuigd, dat nu er een honkbalbond in katholiek verband is op gericht, hij ook ongetwijfeld de noodige mede werking, althans de belangstelling der diverse R. K. sportclubs mag ondervinden. Zondag heeft bovengenoemde vereeniging deelgenomen aan de Boschplanmarsch 1938 te Amsterdam. De Vierdaagsche deelnemers ont vingen allen hun belooning, terwijl de groep een fraaien groepsprijs behaalde. Alle vereenigingen werden opgewekt om deel te nemen aan den Internationalen Bloembollen- marsch te Haarlem op 9 en 10 April Voor den hedenavond te spelen lichtwedstrijd Haarlem—DWS is het Haarlem-elftal als volgt samengesteld; Vijgeboom Verhappen, Huysman da la Mar Sr., Effern, Vreeken Kammeyer, de la Mar Jr., Smit, v. Gooi, Polanen GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 83 OF TELEFOON 11018

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5