UIT DEN OMTREK De avonturen van een verkeersagent je arxt teY'-fj i Ziet veb&aal van den dag OE ZEVEN DINSDAG 22 MAART 1938 BEVERWIJK De vaste lasten HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN 1/1 In hoogere omgeving f VOGELENZANG SANTPOORT ^/oedkooper dan Koffie Hag, dat kunnen wij ook! Onze coffeïne- vrije Sanka-koffie kost slechts 44 ets. per pakje. Maar beter dan Koffie Hag, dat bestaat niet! Bij Hag doet bet niet alleen de fijne kwaliteit van uitgezochte hoog- Iandkoffie, maar vooral ook de 30-jarige bedrijfservaring en het unieke werkprocédé. Dus Koffie Hag, ook voor III N.V. KOFFIE BAG BJIJ. - AMSTERDAM Haugen R.K. Land- en Tuinbouwbond. Ook in de dezer dagen gehouden jaarvergadering van den ^■K. Land- en Tuinbouwoond kwam tot uiting de desolate toestand, waarin de tuinbouw in Kennemerland verkeert. De voorzitter, de heer Th. Aardenburg, wees daarop in zijn openingswoord. Voor vele tuin ders was de gemeentelijke steun de eenige bron van inkomsten. Ben klein lichtpunt is de hulp, ^elke de regeering ook den kleinen tuinders »U verleenen. In het jaarverslag van den secretaris, den "eer r. Poelman, werd melding gemaakt van den voortdurenden groei der organisatie. Deze telt thans 115 leden, waarvan er 40 pet. ge meentelijken steun ontvangen, welke middels de organisatie wordt uitbetaald. Medegedeeld werd, dat a.s. Dinsdag de vei- "hgbesturen met de besturen der tuindersor- tenisaties een bespreking zullen houden over Jjet vraagstuk der vaste lasten. Over het ge heele land moeten commissies worden gevormd, dJt de veilingen, de standsorganisaties en de "anken, die dit vraagstuk ter hand zullen ne men. Ook hier wordt deze dringende kwestie "bs aan de orde gesteld. De rekening van den penningmeester sluit "iet een batig saldo van ƒ280.32. De ontvang sten bedragen ƒ143.31 en de uitgaven ƒ91.47, mrwijl nog een reserve in kas was van 208.48. Dij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, de heeren J. Poel, R. Poelman en Veld herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer N. Comman deur, werd gekozen de heer L. Langendijk. De voorzitter werd met bijna algemeene "emmen herkozen. Als afgevaardigden naar de tuindersvak- teoep, de boerenvakgroep en den kring Kenne- teerland, werden aangewezen de heeren Schel- 'evis, Poel en Brantjes. Hierna hield de heer M. P. v. d. Weijden, "d van de Tweede Kamer, een inleiding over de nieuwe Pachtwet. Alles, wat als pacht kan worden aangemerkt tel onder de nieuwe wet vallen, die hoog uit °E> 1 Juni a.s. in werking zal treden. Dit is tedaan om te voorkomen, dat geprobeerd zal borden om onder de wet uit te komen. De pacht kan worden aangegaan tegen een test bedrag in geld of op de basis van het tedexcijfer in den landbouw. In het laatsté ge- tel is het van het grootste belang om in het tentract de hoofdproducten in het bedrijf te doemen, daar men anders voor verrassingen tel kunnen komen te staan. De pachtduur wordt practisch 10 a 12 jaar, ""durende welken de verpachter, behoudens en- hele bijzondere gevallen, het contract niet kan opzeggen, zonder afdoende redenen. De pacht zal, op straffe van nietigheid, Schriftelijk moeten worden aangegaan. Over dracht van de pacht is zonder goedkeuring van "on eigenaar uitgesloten. Het is aan te raden, dat de pachter den toestand, waarin het be drijf verkeert, in het contract laat vastleggen, telks met het oog op de vergoeding, welke bij "ot einde van de pacht gevorderd zou kunnen gorden, in geval verbeteringen zijn aange dacht. Het remise-recht in de wet opent de moge- dikheid om vermindering van de pachtsom te terkrijgen, wanneer door bijzondere omstan digheden en buiten de schuld van den pach ter, de opbrengst van het bedrijf aanzienlijk teinder is geweest dan normaal. Van de loo iende contracten vallen verreweg de meeste teorloopig nog onder de oude bepalingen. Oi* Juli 1943 zullen alle pachten onder de nieu we wet vallen. Verschillende andere bepalingen werden door spr. uitvoerig besproken. Hij eindigde met den wensch, dat deze wet, die een stuk chris telijke sociale wetgeving vertegenwoordigt, "oor een verstandige toepassing den Neder- 'andschen Land- en Tuinbouw tot zegen zal '^rekken. Slechts meende hij te moeten be- teeuren, dat men niet een stap verder is ge iten, door naast het pachtvraagstuk, ook het "odemvraagstuk te behandelen. De belangwekkende inleiding lokte een groot tental vragen uit, welke door den heer v. d. Heijden uitvoerig werden behandeld. Daarbij deelde hij o.m. mede, dat de reeds terder genoemde commissies voor de vaste las ten tot taak zullen hebben om overleg tot teand te brengen en te bevorderen tusscher. ctedietgevers en credietnemers. Uit een rap- ®°rt is gebleken, dat 112 bedrijven met 180 ®ct. ju de waarde waren belast. De credietgevers moeten zich realiseeren, dat ten hun bezit eveneens een bedrag ^eg is, teenals b.v. van effectenbezitters, en dat zij teiet meer rente kunnen ontvangen dan van "f-t bedrag der werkelijke waarde. Wanneer overeenstemming is bereikt, kan dB tegeering een bedrag geven voor de saneering 'ten het bedrijf (aanschaffing van mest enz.), daarvoor een bedrag van 1 millioen beschik baar komt. Zoud de credietgever niet tot, over- teg bereid zijn, dan kan de regeering, volgens jte opvatting van den minister, de teeltvergun- 'ng intrekken enz. De commissies, die den moreelen steun van e regeering ontvangen, bekijken in hoeverre teneering van het bedrijf redelijk is te achten. De heer v. d. Weijden had voor zijn voor- Jtehting een hartelijk dankwoord in ontvangst te nemen. De vergadering werd besloten met een ge smeerde verloting van mooie prijzen. Jubileum bij de politie. Op 1 April a.s. hoopt heer Th. M. Blikslager, brigadier van politie !|hier, zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. 1 April 1913 werd hij aangesteld als agent tep politie te Alkmaar, waarna hij op 1 April 1914 in dienst van de politie te Beverwijk over ging. De jubilaris is, wat dienstjaren aangaat, de oudste politie-ambtenaar te Beverwijk. 1 Mei 1936 werd hij bevorderd tot brigadier van po litie. Reeds tal van jaren is hij belast met den dactyloscopischen dienst en hij mag vooral op het gebied van fotografie als een vooraanstaand figuur worden aangemerkt. Ook is hij vele jaren belast geweest met de uitvoering van de bij- waarbij men nimmer tevergeefs bij hem aan klopte. Opgegroeid als het ware met het politie corps en de gemeente Beverwijk, geniet hij al hier een groote bekendheid. Ook in het vereenigingsleven bekleedde hij in zijn dienstperiode tal van leidende functies, waarbij zijn gezond oordeel en zijn zin voor humor op hoogen prijs werden gesteld. Het zal dan ook den geachten jubilaris op 1 April a.s. niet aan belangstelling ontbreken. Bloemenveiling Het begin met den warme- kasoogst der bolbloemen op een eind te loopen. Reeds verschenen er Vrijdag al belangrijke kwantums koudglasbloemen in de fraaiste kleu ren, waarvan de besomming ondanks de beste kwaliteiten ontmoedigend is. Aangaande narcissen bedroeg de aanvoer ruw geschat reeds 2000 bos uit de natuur. Met dit zonnige weer gaat de wasdom snel en valt er Zondag al wat te genieten van de bollen velden. Eendracht maakt macht In de gisteravond gehouden jaarvergadering van de winkeliers- vereeniging „E.M.M." deelde de voorzitter, de heer G. P. W. Stoutenbeek mede, dat een com missie uit het bestuur, bestaande uit de heeren Buitenhuis, Dingier en Gillissen, een onderzoek instelt naar de mogelijkheid, om hier ter plaatse een cursus in te richten voor het ver krijgen van het bij de wet op de vestigings- eischen voorgeschreven middenstandsdiploma. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m., dat het aantal leden vrijwel stationnair bleef; het bedraagt thans 78. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van 188.57. Vervolgens werden enkele mededeelingen ge daan over de te Alkmaar gehouden vergadering inzake de electriciteitstarieven van het P.E.N. De bedoeling daarvan was een algemeene mid denstandsactie te ontplooien tegen de tarieven politiek van het P.E.N. Een deskundige is aan gewezen, die zal onderzoeken in hoeverre de tarieven in de verschillende gemeenten aan vechtbaar zijn. Na breedvoerige discussie werd het bestuur gemachtigd om aan deze actie deel te nemen, in zooverre, dat nog een ledenvergadering zal worden gehouden, wanneer tot het onderteeke nen van een overeenkomst zou moeten worden overgegaan. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren M. Bui tenhuis, K. Tegel, L. Prijs en C. Dingier Jr., herkozen. De leden werden hierna door het bestuur krachtig aangespoord om de demonstratieve- vergadering te bezoeken, welke Donderdag 24 Maart in Krasnapolsky te Amsterdam wordt gehouden en waar verschillende voor den mid denstand belangrijke onderwerpen zullen wor den behandeld, zooals de strijd tegen het ca deaustelsel, actie tegen het groot winkelbedrijf en de verbruikscoöperaties, e.d. Uit het verslag van het incassobureau, waar bij thans ook reeds een groot aantal leden van de Hanze is aangesloten, bleek, dat momenteel 56 vorderingen in behandeling zijn, tot een to taal bedrag van 4300.Binnen enkele dagen zal de eerste „zwarte lijst" verschijnen. Tenslotte werd nog langdurig gesproken over de levering van goederen door de inkoopcombi natie van het personeel der Hoogovens, aan derden, dus aan personen, die geen employé van Hoogovens zijn en ook zelfs aan groote in stellingen. Verschillende klachten werden hier omtrent geuit. Van de zijde van het bestuur werd er op ge wezen, dat ook de directie der Hoogovens zulks niet tolereert. Voor een doeltreffend optreden zijn evenwel bewijzen noodig. Enkele leden ver klaarden deze te zullen leveren. Burgerlijke Stand Geboren; H. J. van der Sluis—van Pelt, z.; M. A. Langendijk—Bakker, d.; E. M. van Bugnumv. d. Heuvel, z.; Chr. F. WoldPenthum, z.; E. BokhorstJonk, z.; S. A. van Roonvan Zutphen, d.; C. Draijer Mors, d.; C. J. DuivemanWesselingh, z.; M. BrethouwerLuijt, d.; M. Krodervan Dam, z.; N. Krijger—Mets, z.; J. G. Scheuer—Berk hout, d.; M. G. Baker—Metzelaar, d.; J. Boer Broeze, d. Ondertrouwd: Chr. A. Robertus en A. M. A. C. Wagemaker; S. Speelman en J. R. van Leer- sum. Getrouwd: H. Kos en Z. Kuiper; C. Piekema en A. P. Eijnthoven; P. Jaapies en E. Buiten huis. Overleden: J. P. Schweitzer, 79 j.; J. de Waard, 69 j., wedr. D. J. Admiraal; A. van Prooijen, 76 j., wedr. A. Visser; W. van Gronin gen, 75 j.; K. Prince, 89 j.; H. Z. Homes, 30 j.; M. Tichelaar, 56 j.; J. N. G. Commandeur, 2 j.; B. G. Wettig, 73 j.; G. Jonkers, 46 j. Pluimvee-Vereeniging. Maandagavond hield de Pluimvee-vereeniging „de Eendracht" een vergadering, met als meest belangrijke punt der agenda de behandeling van den beschrijvings brief der op 23 April te houden Algemeene Ver gadering van den Noord-Westelijken Bond van Pluimveehouders. Op deze vergadering zal n.m. in behandeling komen of de vereeniging „Ornis" te Amsterdam op 25, 26 en 27 November a.s. haar jubileum tentoonstelling zal houden, waarbij dan tevens zal ondergebracht worden de Bondstentoonstel- ling. Afgescheiden van het feit, dat ook Heem stede op de datums 26 en 27 November zijn tentoonstelling al heeft vastgesteld, kwam tot uiting dat de Bondstenstoonstelling moet ge houden worden op 'n datum, nadat de kleinere vereenigingen haar tentoonstellingen reeds ge had hebben, en dat de Bondsshow dan moet bestaan uit topdieren. Zeer uitvoerig stelde de voorzitter nog vast, dat Heemstede het vorige jaar ook al het veld geruimd heeft voor de Bondstentoonstelling te IJmuiden, met als gevolg een nadeelig saldo. Besloten werd, dat de vereeniging dit jaar dan ook vasthoudt aan de datums 2627 No vember, en er een beroep op de algemeene ver gadering zal worden gedaan, in het belang van alle kleine vereenigingen, de Bondstentoonstel ling niet voor de tweede helft van December te houden. Als afgevaardigden naar de Algemeerte Ver gadering werden gekozen de heeren H. Mulder en G. Neeskens. Propaganda-avond voor Herwonnen Levens kracht. Hedenavond zal in het R. K. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg voor de leden der stuiversactie en andere belangstellenden ver toond worden de film „Zonnebloemen", die een beeld geeft over het leven en de behandeling der t. b. c.-patiënten in Berg en Bosch te Bilthoven. Verder zullen nog vertoond werden hierbij aansirnitende films „Schip in nood" en „Staal" van Walter Ruttmann. Ter afwisseling draaien nog enkele andere films, zoo o.a. „Jeruzalem" en „De avontuurlijke ontsnapping", met Charley Chaplin. Daar het hier meer betreft den leden der vrij willige stuiversactie eens te laten zien wat met hun suivers gedaan wordt en om nieuwe leden aan te winnen, is de toegang vrij. Auto-ongeluk Vrijdagavond kwam een per sonenauto, bestuurd door P. uit Haarlem, met een niet al te groote snelheid aangereden uit de richting Leiden, toen een 314-jarig meisje van Van Leeuwen alhier vrij plotseling den weg wilde oversteken vanuit de Meerdorpstraat zon der op het verkeer te letten. Ofschoon de bestuurder van den auto onmid dellijk krachtig remde, kon hij een aanrijding niet verhinderen, met het gevolg, dat het meisje door de rechter-voorzijde van den wagen werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Leden van de E. H. B. O. en Dr. Versluijs, die spoedig ter plaatse aanwezig waren, hebben de eerste hulp verleend. Het meisje is later per auto naar haar woning vervoerd, waar gelukkig kon wor den geconstateerd, dat haar geen ernstig letsel was overkomen. Naar ons door de politie werd medegedeeld, kon uit getuigenverklaringen worden opgemaakt, dat den autobestuurder in dezen geen schuld treft. Zuster Van der Werff. Zuster Van der Werff, die alhier meer dan 30 jaar als kraam verzorgster haar diensten bewees, gaat rusten. Gaarne gunnen wij haar die welverdiende rust; moge zij er nog lang van genieten. Stille Omgang. Van Hillegom hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag 600 personen aan den bedetocht deelgenomen. Controle Rijwielplaatjesa Bij de Vrijdag alhier gehouden controle op de rijwielplaatjes werden weer niet minder dan 25 personen slachtoffer. Men leert 't nooit! Fabriekswezen. In het fabrieksgebouw Wil- helminalaan 15 voorheen Stoomwasscherij Gebr. Van Uden wordt gevestigd de limo nade- en advocaatfabriek der N.V. J. R. Bloot Zoonen en de jam- en vruchtenconservenfa- briek derzelfde firma. De fabrieken zullen aan 30 personen werk verschaffen. Enkele- leden van het personeel worden meegebracht uit Leiden, waar de fa brieken tot nu gevestigd waren. De directie is voornemens zooveel mogelijk personeel uit deze gemeente aan te stellen. De jamafdeeling is reeds in werking. De fabrieken bepalen zich uitsluitend tot maassafabricage en engroshan- del. V. V. V. heeft groote plannen Zooals men weet, organiseert Veilig Verkeer elk jaar een drietal propagandadagen. Wat onze gemeente betreft ligt het in de be doeling der Vereeniging Velsen e.o. op bijzondere wijze ditmaal de actie te voeren. In de bestuurs vergadering werd besloten voor de a.s. Veilig- heidsdagen, welke waarschijnlijk eind Mei plaats vinden, een comité samen te stellen. Hierin heb ben zitting genomen de heeren: Dr. Rutten, Weijburg, Visser, Boerema, Medik, Suwerink en Wildeboer. Genoemd comité hield zijn eerste zitting ten raadhuize. De heer Rutten installeerde de com missie, waarna hij de bedoeling van de komende Veiligheidsdagen uiteenzette. Het bestuursvoor stel om iets bijzonders te organiseeren werd na der door den heer Visser toegelicht. In prin cipe werd bestolen op den derden Verkeersdag, een Zaterdag, des middags een grooten optocht te houden. Hierin zal men trachten de mede werking te verkrijgen van de industrie, ver eenigingen en particulieren. Verder zal met toe stemming van de autoriteiten een speldjesdag worden gehouden, waarbij een attractie voor het koopend publiek. Nieuwe rege'ing der melkvoorziening. Tot op heden was de regeling van de consumptie- melkvoorziening in handen van de Nederland- sche Zuivel Centrale. Deze vereeniging staakt van 2 April a.s. af haar bemoeiingen. Voor wat de plaatsing van de consumptie-melk betreft, wordt haar taak overgenomen door de pas-op- gerichte Consumptie-Melk-Centrale, gevestigd in Den Haag. Voorts mag, van genoemden datum af, in 't district Velsen-Beverwijk geen melk ingevoerd of verkocht worden, dan door bemiddeling van de Algemeene Vereeniging voor Melkvoor ziening. Deze vereeniging overlegt in de wet telijke gebieden met de veehouders over den prijs, die voor de melk betaald zal worden. Al leen melkinrichtingen en slijters, aangesloten bij deze A. V. M. mogen dus voortaan melk verkoopen. De A. V. M., die gevestigd is in Haarlem, heeft voor het district Velsen-Beverwijk tot secretaris benoemd den heer T. H. Tromp, al hier. Er is een plaatselijke commissie benoemd bestaande uit de heeren J. Zwanenburg, direc teur Gemeenschappelijk Belang, voorzitter, C. Ootjes, P. Houtgraaf, Bloemendaal-Santpoort. G.' van Sijtveld, Beverwijk en L. Henneman, En zie, nauwelijks had de bok van den toovérdrank gedronken, of hij veranderde in den boerenzoon, zooals hij, voor dat de heks hem had betooverd, was geweest. Het was een aardige jongen met gestreepte wollen kousen en klompen aan. „O, professor," zeide hij, eerst wat verlegen, „nooit zal ik dat vergeten." „Dat is prachtig" antwoordde de professor, „werk dan maar mee, om de heks een kool te stoven, welke haar lang zal heugen." Helaas. De toovérdrank van den professor was niet sterk ge noeg en na eenige minuten Waren ze als vroeger: uil, muis en bok. „De prinses liet haar traeen den vrijen loop en de uil keek met verglaasde oogen. Tot overmaat van ramp liet de kabouter de flesch met het tooverbrouwsel vallen en de kleine man stond daar alsof hij zijn laatste oortje had versnoept. Het was midden in den zomer, 'tweer was prachtig; 'twas Zondag en druk op de Pier in Scheveningen. Onder de trouwe bezoeksters van dit unicum in ons gezegend landje bevond zich ook mevrouw Ter Poorten. Ze zat op een bank en monsterde kritisch de toiletten der dames en de keurige fantasie-cos tuums van de heeren. Zoo zat ze daar al geruimen tijd, toen mevr. Carpers, haar vriendin, die door 't mooie weer ook naar de Pier gelokt was, naast haar kwam zitten, een klein taschje in de eene en d'r face a main in de andere hand. Ze keek er bijna voortdurend door en niets bijna ontging haar blik. Eensklaps stootte ze haar vriendin aan en vroeg: „Zeg, zag je die dame daar, die ons zoo juist passeerde?" „Wie bedoel je? Die dame met die grijze rei gerveer op dien rooden hoed, en dat getailleerde mantelpakjeneen, ik heb daar *iiet op gelet." „Hoe jammer, want dat was nu mevrouw Van Olmen, je weet wel, de majoorsvrouw." „Maar Valérie, weet je dat wel zeker? Vergis je je niet? Ik had me die vrouw altijd voor gesteld als een klein, afgetobd vrouwtje, die je een aalmoes zou geven." „Ja, zóó heeft ze er ook uitgezien, 'tls onbe grijpelijk, neen ongeloofelijk." Mevrouw Carpers dacht even na en vervolgde: „Wacht, ik zal even gaan hooren, wat er met haar is gebeurd, dat ze zoo veranderd is. Daar moet ik meer van weten ze zag er nu uit als een prinses! Ik zie je daar straks wel aan 't eind van de Pier." Met veel behendigheid drong mevrouw Car pers zich door de wandelaars in de richting waar ze de majoorsvrouw had zien verdwijnen. Eindelijk vond ze haar, gezeten op een bank, om van haar wandeling wat uit te rusten. Een oogenblik stond ze als aan den grond genageld. Zóó had ze mevrouw Van Olmen nog nooit ge zien. Het vroeg oude, afgetobde vrouwtje was omgétooverd in een keurige dame in modern costuum, met bijpassende schoentjes, tasch en handschoenen, alles even solide en kostbaar in één woord, een vrouw waarop iedereen trotsch kon zijn. Vriendelijk lachte mevrouw Van Olmen tegen mevrouw Carpers, die daarop met uitgestoken hand op haar toetrad. „Jeanne!" riep ze hartelijk. „Wat ben ik blij je weer eens te zien. En hoe maak je het tegen woordig? Ik heb in langen tijds niets van je gehoord. Wat zie je er goed, neen, buitenge woon goed uit!" „Dank je, Valèrie, dank je. Kom je niet even naast me zitten? 't Weer is zoo verrukkelijk, zoo zacht, en de zee is zoo kalm, zoo onbewogen. En vertel me nu eens, hoe gaat het met jou tegenwoordig, en met je man en je kinderen?" „O, bestuitstekend." Toen mevrouw Carpers op haar gemak naast d'r vriendin op de bank gezeten was, hernam ze: „En woon je nog altijd op dat bovenhuis, Jeanne?" „Neen, Valérie. Je moet weten, dat we van woning veranderd zijn. We hebben nu een heer- lijke, ruime flat gehuurd in Duinwijk. O, 'tis daar zoo prachtig wonen! Gezond, vrij, frisch, luchtig, rustig, geen last met personeel, ook niet van de keuken. Er is een restaurant aan ver bonden. Je bestelt maar wat je hebben wilt en je hebt je nergens mee te bemoeien. En alles wat je krijgt, is even uitstekend." Valérie Carpers slikte een prop in d'r keel weg, die eensklaps opkwam en keek haar vrien din van ter zijde aan. „Een aardig costuumpje wat je daar aan hebt," zei ze. „Javind je 't niet snoezig? Ik ben van naaister veranderd. Die werkt uitsluitend naar Parijsche modelplaten. Dit costuumpje is uit de „Mode Illustrée". „En wat kleurt die hoed er uitstekend bij. Jeanne," prees mevrouw Carpers met een effen gezicht. „Dat zegt ieder- een. Ik verander- I de ook van mo diste. Die ont wierp m'n hoed speciaal voor dit costuum. Ik ben blij, dat alles zoo in je smaak valt, lieve Valérie." De „lieve" Valérie tuurde even strak naar de kalme, zich in de zon koesterende zee. Daarna keek ze haar vriendin weer aan. En ik zie," zei ze weer, „dat je ook je haren kort hebt laten knippen." .Inderdaad, Valérie, je hebt goed gezien. Men moet zich nu eenmaal naar de mode voegen, daar is niets aan te doen. Daarom ben ik dan ook van coiffeuse veranderd, zie je. Ik heb er geen oogenblik spijt van gehad, 'tls ook een heerlijke dracht, dat korte hear, zoo licht als een veertje." Opnieuw keek mevrouw Carpers met strak- ken blik naar de zee, schijnbaar vol belangstel ling voor een bootje, dat in de verte op de gol ven dobberde. In werkelijkheid echter dacht ze aan het raadsel, dat in de majoorsvrouw stak. Ze kon het nog niet oplossen, ze begreep 't niet en wilde het tóch zoo graag weten. „En Jeanne," begon ze opnieuw, „wat doe je zoo tegenwoordig? Vroeger had je 't nog al druk in je huishouden." „Vroeger? O, zeker, Valérie, vroeger. Maar tegenwoordig bemoei ik me daar niet meer mee. Denk er aan, m'n man en ik worden al een dagje ouder. Neen, van die huishoudelijke zorgen moet ik niets meer hebben. Ik wandel veel, rijd veel in onzen auto en 's avonds ga ik nog eens naar een concert. Over een week of drie gaan m'n man en ik naar Nice." „Dus, Jeanne," zei mevrouw Carpers, „als ik 't zoo mag zeggen, je leeft dus nu als 't ware in een hoogere omgeving." Met een tikje melancolie schudde Jeanne van Olmen haar hoofd met het kort geknipte haar, „die heerlijke dracht, zoo licht als een veertje." „Neen, lieve Valérie,"' zei ze ernstig. „Daar leef i k niet in, maar m'n rijke, ongetrouwde oom uit Engeland. Die verwisselde het vorig jaar November het tijdelijke met het eeuwige." Heemskerk en voor de melkinrichtingen de heer J. Fontijn, directeur der melkinrichting 'Vel sen. Het kantoor is gevestigd J. P. Coenstraat in het voormalig kantoor van het Ziekenfonds IJmuiden. Politierapport. Uit een schuur staande op het Sluiseiland, is ten nadeele van den Rijks waterstaat een paar witte laarzen ontvreemd. Zondagavond heeft in de Oranjestraat alhier, tusschen eenige jongens een vechtpartij plaats gehad, waarbij een spiegelruit is vernield. Door de politie is Zondagavond in arrest ge steld een opvarende van een Deensch vis- schersvaartuig, terzake van mishandeling van een IJmuidenaar. die tengevolge daarvan een scheurwond bekwam aan zijn lip en een gebro ken onderarm. Burgerlijke Stand Geboren: E. Melis-Van den Heuvel, d.; J. de Gier-Strijder, d.; E. Bu- ning-Schouten, z.; J. M. van der Bliek-Ten Firink, z; H. van der Steen-Poot, d; M. J. van Kooten-Duyn, z.; M. E. Badings-Smit, d.; P. van Gelder-De Boer, z.; W. L. Dekker-Kieyn, z.; H. Kremer-Ploeg, z.; G. vail Hooff-Ver- schoor, z.; A. K. Smit-Fannevis, d.; A. Schou ten-Langbroek, z.; C. A. de Jong-Ruijter, d.; H. Pilger-Volbroek, d; J. C. A. Koster-Gale- sloot, z.; M. C. Knapen-Raspoort, d.; K. Tol- Kolle, d.; I. Kruk-Will, d.; G. M. van Eeken- Meijer, d. Ondertrouwd: F. Th. Maas en M. Engelhart; J. A. van Geest en M. H. Tant; L. C. Hol en M. Hommes; W. Schotvanger en C. Ham; P. Jetses en A. Rol; A. H. Amsing en J. Stals; L. H. de Bruijn en E. de Jong; C. H. Vrugt en A. L. Hol; W. Schoen en L. Fink; J. Raat en J. M. v. d. Brink; H van Os en J v. d. Veer. Getrouwd; J. Dekker en J. Jonkman; D. Kosters en A. Boer; W. Ackermann en J. G. Schroder; L. Groen en L. S. Lammers; J. de Jonge en C. J. de Groot; W. K. L. van Alme- loo en W. E. Niewind; H. Vingerhoed en P. Roos; J. Kelderman en A. van Wijlen; J. B. Oskamp en G. Wringer; G. Aalbersberg en J. Dijkhuizen. Overleden: A. Schmidt, 22 j, J. K. van der Pas, 72 j, weduwe van H. de Jong, W. Dijk man, 4 m, d. van W. Dijkman, W. van Gronin gen, 75 j, echtg. van D. den Braber; G. Dogger, 80 j, weduwe van P. Kbningstein, H. M. J. Schram, 29 j, echtgenoote van W. B. Luttik- huizen. Plechtige insta'latie. De Anschluss van de Vogelenzangsche gezellen aan het Centraal Verband heeft eindelijk zijn beslag gekregen. Zondag 1.1. werden 19 van de 21 trouwe gezel len plechtig geïnstalleerd als 'echte Sint Joseph gezellen. Na het zingen van het vlaggelied ging de praeses, pastoor Terra, over tot het zegenen* van de insignes. Voor de insignes werden op gespeld, beloofden de gezellen trouw aan Kol- ping en gehoorzaamheid aan den priester- vader. In een kort woordje gaf de pastoor uiting aan zijn vreugde over de „Anschluss". Hierna was het woord aan den districts- praeses, kapelaan Verhoeven. Hij spoorde ds gezellen aan altijd en overal gezel te zijn. De aanwezige ouders wees hij op hun verantwoor delijkheid. Met een dankwoordje van vice- praeses, kapelaan Verheul, en het zingen van het Kolpingslied werd de bijeenkomst ge sloten. Brand Vanmorgen omstreeks 9 uur brak brand uit in een nog onbewoonde dubbele villa aan de Harddraverslaan alhier. Een monteur was met een steekvlam bezig aan de centrale verwarming op een der zolders, toen het dak plotseling vlam vatte. Spoedig stonden beide daken in lichter laaie. De brandweer, die meen de met een boschbrand te doen te hebben, kon eerst na een half uur daadwerkelijk optreden. Buiten de brandschade is ook de waterschade aanzienlijk; beide worden door verzekering ge dekt. Ooor CHRISTIAN Zfl was opeens weer de voorname, jonge dame. „Excuseer me, sir Richard," antwoordde zij. ■.Vergeef me, dat ik me een oogenblik vergat, te heet Evelyn dat is mijn voornaam en ik hoop, dat u daar genoegen mee wilt nemen." „Graag," antwoordde Kenton. „Uw naam be- valt me. Waarachtig, 't is de schoonste naam, dien ik ooit gehoord heb. Maar dan eisch ik bok, dat u mij Dick noemt." „Ja, sir Dick." „Neen, alleen Dick. Dat is ook gemakkelijker, tedy Evelyn." „Niet lady Evelyn, enkel Evelyn." Er was nu geen zweem van eenige terug houdendheid te bespeuren. Zij was nu een echt vroolijk meisje, dat met hem schertste en babbelde. En Kenton wist niet techt of hij waakte of droomde. Dit alles kwam hem zoo onmogelijk en ongeloofelijk voor, dat hij rjeh onwillekeurig afvroeg, of hij soms nog in tem bed lag en sliep. Hij kon maar niet begrij pen, dat hij 't inderdaad was, die hier op een stil hoekje van Hyde Park naast 't schoonste meisje der wereld stond. Het gouden zonlicht speelde door het lentegroen der boomen en glansde op haar weelderig haar. Haar rij- costuum was niet van zwarte stof, zooals ge woonlijk, doch zij droeg op een grijzen rok een lila kleurige zijden blouse, met zilveren knoo- pen in de manchetten en een gestreepte das. Op het hoofd een fluweelen baret. Het geheel verried smaak en originaliteit. Zij scheen Kenton's bewonderende blikken op te merken. „Ik houd niet van dat conventioneele, deftige stijve zwart," haastte zij zich te zeggen. Hoven- dien, ik kom zoo uit 't buitenland en doe wat ik wil." „Dat heb ik al gemerkt," dacht Kenton. Hy vroeg: „Waarom legde u eigenlijk zulk een energie aan den dag, om met mij kennis te maken?" Wederom onderging de uitdrukking op 't ge laat van lady Evelyn een groote verandering. Zij keek plotseling zeer ernstig en wendde 't hoofd af. Kenton meende iets vijandigs in haar oogen waar te nemen, wat echter spoedig weer verdween. Met een onverschillig lachje haalde zij even de schouders op. „Och, ik had daar nu eenmaal pleizier in „Dat had ik nooit durven hopen," ant woordde Kenton. „U is op deze wijze tegemoet gekomen aan mijn innigsten wensch." Lady Evelyn keek hem ernstig aan. „sir Richard Been Dick, u moest mij feta beloven." „En dat is?" „Eerstens mag u nooit probeeren om Jets meer van mij te weten te komen, dan ik u zelf verteld heb. En tweedens mag u uw vrienden nooit laten merken, dat u mij kent. Kan ik daar op rekenen?" „Ja, op mijn eerewoord." „Dank u." En zij mompelde nog iets voor zich heen, dat Kenton niet kon verstaan. Het was alsof zij tot zich zelf sprak. „Ik begrijp 't niet goed," ging zij langzaam en aarzelend verder, „maar 't is allemaal zoo ge heel anders dan ik mij voorgesteld had. Mis schien is er vroeger iets gebeurd, dat wij nog niet weten." „En wat zou dat wel kunnen zijn, iets dat wij nog niet weten," vroeg Kenton. Hij sloeg een opgewekten toon aan, hoewel hij eigenlijk 'n beetje ontroerd was door de peinzende, droevige oogen, waarmede het meisje hem aankeek. Het was, alsof zij angst had voor iets, dat nog heel ver in de toekomst lag en dat haar nu raadsel achtig en onverklaarbaar toescheen. Lady Evelyn schudde langzaam het hoofd. „Neen, het is niets." „Zullen wij samen een eindje oprijden?" vroeg Kenton, om haar door een flinken rit weer in stemming te brengen. Zij keek op haar armbandhorloge. „Neen, ik moet nu naar huis; we zullen hier moeten scheiden." .Wanneer zie ik h weer? Kunnen wij elkaar in den namiddag niet ergens treffen, om 'a ge zellig babbeluurtje te hebbeai* Het jonge meisje dacht even na. „Ja. In Haymarket-theater wordt 'n leuk stuk gespeeld, dat ik wel zou willen zien. U kunt mij vinden in den foyer." „Best. Maar u neemt toch geen loopje met me, is 't wel?" Hij wist nog niet goed, of alles wel ernst was. „Neen, ik kom. Tot ziens, Dick." Hij greep haar kleine, blanke hand. „Voor wü afscheid nemen, wil ik u toch nog even zeggen, hoe gelukkig ik ben, dat ik u in mijn leven ontmoet heb." Lady Evelyn trok haar hand met een ruk terug en fronste de wenkbrauwen. „U zult nog wel van meening veranderen. Tot straks!" Zij gaf haar paard de sporen en reed den zelfden weg terug, dien zij gekomen was. Nadat zij achter de boomen verdwenen was, zat Dick nog lang en onbeweeglijk in den zadel en ging in gedachten na, wat er bij deze won derlijke ontmoeting zooal gebeurd was. Tever geefs trachtte hy een verklaring te vinden voor de raadselachtie houding van het jonge meisje. Niet lady Evelyn, enkel Evelyn.... Waarom had zy haar naam niet genoemd? Waarom deed zij zoo geheimzinnig? Eindeiyk reed hij naar huis. En de geheele gebeurtenis kwam hem voor als een naïeve, onmogelijke, maar wonderschoone droom. Deze dag zou echter nog meer onbegrypelyke gebeurtenissen brengen. Toen Kenton thuis kwam, vond hij de deur open en in zyn woning heerschte een onbe- scbrjüfeljjke wanorde. Kaaien en iaden waren leeggehaald. Overal op den grond lagen papie ren verstrooid. Er moest bij hem ingebroken zijn. Aanvankelijk meende hy, dat zyn bediende niet thuis was, maar even later vernam hij een gesmoorden kreet van uit de badkamer. Hij ging kijken. Zijn huisknecht-chauffeur, Henry Burke, lag gekneveld tegen den grond, een prop in den mond.... III KENTON DENKT NA De büzonderheden omtrent de inbraak, welke de bediende wist te vertellen, nadat hij van den schrik en den doorgestanen angst wat was beko men, maakte Kenton niet veel wyzer. Burke had de dieven niet gezien, wist zelfs niet of er een of meer personen geweest waren. Hy was in de slaapkamer bezig meneers garderobe wat op orde te brengen, toen hem plots een grooten, zwaren doek over 't hoofd werd gegooid en hy tegeiykertyd tegen den grond werd geslingerd. Direct daarop werd hij gekneveld en in de bad kamer gedragen alles in verloop van slechts enkele seconden. Hier werd hij op een stoel ge bonden, en kreeg een doek voor den mond. Toen hij zich later trachtte te bevrijden, was hij gevallen. ,Heb je niet gezien, wie je vastbond?" vroeg Kenton. ,Neen, sir, zy lieten den doek over mün hoofd hangen; ik kon dan ook niets hooren. In ieder/ geval heb ik geen woord hooren spreken." „Wanneer gebeurde dat?" „Ongeveer 'n minuut of tien nadat u uitge gaan was." Dit was alles wat Henry Burke kon mee- deelen. Kenton trad zijn studeerkamer binnen. Hij wilde zich in verbinding stellen met Scotland Yard; doch alvorens hij kon telefoneeren, diende hij toch eerst vast te stellen, wat de dieven by hem gestolen hadden. En nu kwam hij weer voor nieuwe verrassingen te staan. Een der laden van zijn bureau, waarin hij baar geld bewaarde, tot een bedrag van ongeveer vijf honderd Pond, was wel opengebroken, doch al het geld was nog aanwezig. Toen hy verder onderzocht, bleek hem, tot zyn niet geringe ver bazing, dat er niets gestolen was, hoewel de dieven toch wel kostbare voorwerpen in handen hadden gehad. Kenton hield van weelde rondom zich en sinds hy rijk geworden was, had hy aan deze neiging steeds meer toegegeven maar zijn geheele verzameling was nog volledig. Hü had nu geen aanleiding meer om zich nog met de politie in verbinding te stellen, doch hy begaf zich nu naar de Shortesbury Avenue, om er eens met zyn vriend Perring over te praten. Kenton werd in de rookkamer gelaten. De bediende deelde hem mee, dat de majoor juist een bad nam en hem verzocht even te willen wachten. Enkele minuten later trad Perring bin nen, nog niet geheel gekleed, maar zooals altijd, in een beste stemming. XWordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9