UIT DEN OMTREK DE OCEAAN POST De avonturen van een verkeersagent je AUTOBANDEN AFSLAG! Alleen Kinderhuisvest bij de Zijlbrug 1^1 E D E G O HAARLEM AFSLAG EDEG0 M0T0R-0IL GRATIS oliemaat GRATIS Spoelolie DE ZEVEN RADIO-HOLLAND" WOENSDAG 23 MAART 1938 BEVERWIJK EEN SCHEEPSKRANT! N.V. „ROTTERD. LLOYD" N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" BLOEMENDAAL BENNEBROEK HAARLEMERMEER HEEMSTEDE HILLEGOM LISSE Goedkoope Oliën 15 20 Ijbf- van 8-95 voor f 7*50 25 30 cent. AFSLAG NIEUWE AUTOBANDEN EN MOTORBANDEN. GLADDE Autobanden worden door ons van een nieuw loopvlak voorzien met Origineel DUNLOP RUBBER. Prima Amerik. Behzine12/4 cent. ENORME VOORRAAD ACCESSOIRES. SPAARNDAM VELSEN VELSEN-NOORD „Ik heb adders zoo den indruk, dathet Je Onderwijsvoordracht Door de benoeming van den heer Wortman tot hoofd van de O.L. School te Wijk aan Zee, is aan de Vondel school een vacature ontstaan, waarin door benoeming van een onderwijzer van bijstand moet worden voorzien. In verband met de aanstaande opening van de Noorderschool evenwel is besloten, het personeel van de Von delschool geheel over te plaatsen naar de Noorderschool. Indien in de vacature-Wort- man wordt voorzien door benoeming van een onderwijzer aan de Noorderschool, dan is het personeel dezer school voltallig. De voordracht voor deze benoeming luidt als volgt: 1. K. Middelbeek, kweekeling met acte, te Umuiden Oost; 2. H. Bos, kweekeling met acte te Bergen; 3. C. Hamelink, onder wijzer te Anna Paulowna. Een mooie verbetering. Het gemeentelijk terrein achter de Stomphuisstraat, waarop voorheen de voetballende jeugd haar sportieve aspiraties botvierde, heeft een belangrijke ver fraaiing ondergaan. De dienst van Openbare Werken heeft het terrein rondom met boomen en een groote verscheidenheid mooie heesters doen beplanten. Het middenveld blijft onbe- plant en zal straks, wanneer de hulpschool lokalen, die op dit terrein staan, de commissie voor openbaar fröbelonderwijs in bruikleen worden gegeven, een ideale speelplaats vormen voor de kleuters. Ook de omwonenden zullen het gemeentebe stuur dankbaar zijn voor deze verfraaiing. Het werk is verricht door jeugdige werkloo- zen, die hiermede nuttigen en ook verdienste lijken arbeid hebben geleverd. Sluiting Landbouwcursussen. In hotel Ter burg werd de eindles gehouden van den twee jarigen landbouwcursus, die georganiseerd was door de afdeeling Beverwijk van den R. K. Land- en Tuinbouwbond en door de afdeeling Velsen e.o. van de Holl. Mij. van Landbouw. Bij deze eindles gaf burgemeester Scholtens door zijn tegenwoordigheid blijk van zijn be langstelling. Ook waren de afdeelingsbesturen aanwezig, benevens de heer M. Lamore, eere lid van de maatschappij. De leeraar, de heer J. v. Leeuwen, uit Santpoort, gaf vervolgens de eindles, waarin hij een algemeenen indruk gaf van de richting, waarin het onderwijs zich had bewogen. Aan het slot van de les deelde de leeraar mede, dat de cursus, die 2 jaar geleden met 36 leden begon, thans nog 36 deelnemers telt, aan wie allen een diploma kon worden uit gereikt. Hiermede belastte zich de heer Lieves. Rijks- landbouwconsulent, onder wiens controle de cursus was gehouden. Hij wees de leerlingen op de beteekenis van de verworven kennis, die een machtig wapen zal zijn in den strijd tegen de moeilijkheden van de toekomst. Na hulde te hebben gebracht aan de beide samenwer kende organisaties voor het genomen initiatief en aan het gemeentebestuur voor de verleende medewerking, reikte spr. de fraai uitgevoerde diploma's uit. Burgemeester Mr. H. J. j. Scholtens schreef het welslagen van den cursus toe aan den krachtigen steun van de beide organisaties, aan het goede onderwijs van den heer van Leeu wen en vooral ook aan het doorzettingsvermo gen van de leerlingen. De burgemeester hoopte, dat de cursus blijvende belangstelling zal heb ben onder de jonge boeren. Namens de organisaties richtte de heer J. Poel woorden van dank tot den leeraar. De heeren Heeremans en C. Hagen deden dit uit naam van de cursisten, die hun leeraar een ligstoel en een kamerplant aanboden. De voorzitter van de Holl. Mij. van Land bouw, de heer G. Hannema, sprak het slot woord, waarin ook hij dank bracht aan het gemeentebestuur. Ook uitte hij den wensch, dat de samenwerking met het L.T.B.-bestuur zich in de toekomst zal mogen herhalen. Het diploma verwierven de heeren: J. de Bie, I WAARIN HET DAGELIJKSCHB NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET 'ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 562 Amsterdam-C. 99 D. Bakker, C. Hagen, J. v. Esten, A. v. d. Stelt, Th. Böhm, J. de Bie, C. Vessies, J. Vessies, C. Vessies Jzn., W. Vessies, H. Boeren, G. Poel, P. Crombeen, P. v. ESten, G. Schoehuis, A. Wentink, J. Heeremans, J. Al, N. Al, G. Schoo, C. Commadeur, A. Commadeur, E. Duiker, J de Wildt, P. de Wildt, W. de Wildt, C. Schave- maker, S. Zwanenburg, W. Nartering, C. Sprangers, C. Sprangers Czn., H. Sprangers en W. Hilbers. Bloembollenveiling Beverwijk De Bloem bollenveiling „Beverwijk" der vereenigingen Kennemerland en Vrije Veiling, heeft, blijkens het verslag over 1937, wel iets geprofiteerd van de opleving in den bloembollenhandel, doch de aanvoer was in dat jaar nog veel te gering. Voor 1938 is de verplichting opgeheven, dat de veilingen den minimumprijs moeten hand haven. Dat wordt voor de bloembollenveiling van groote beteekenis geacht. Immers, de laat ste jaren moest de veiling der bloembollen op houden op den minimumprijs, en na de veiling werden ze dan uit de hand voor alle prijzen verkocht; de veiling moest toezien dat zulks geschiedde en dat haar omzet werd onder mijnd. Nu echter is ook de veiling vrij om nog eer. stootje toe te geven; vooral voor partijen van tweede kwaliteit en in het algemeen voor par tijen, die men iets lager wil verkoopen zal dat een groote uitkomst zijn en verwacht mag wor den, dat deze vrijheid den aanvoer in sterke mate zal stimuleeren. In 1935 werd voor de opgeslagen vroe ge tulpen slechts 53 pet. betaald, in 1936 was dat 85 pet., doch over 1937 zal dat percen tage, zooals algemeen wordt verwacht, nog be duidend hooger zijn. Immers, de opslag van tulpen en narcissen is in 1937 zeer gering ge weest, zoodat slechts een zeer klein percentage zal behoeven te worden ingehouden. De wet machtigt tot inhouden van 24 pet. In het na jaar werd dit reeds teruggebracht tot 15 pet. en de vooruitzichten zijn in het algemeen zoo, dat de percentages voor de inhouding over 1937 zeer gering zullen zijn. Ook die omstandigheid zal het vertrouwen in de veiling sterk bevor deren, hetgeen in de vorige jaren ook al veel te wenschen liet. Een derde omstandigheid wordt nog in het' verslag aangehaald, n.l. dat velen, die in 1937 te vroeg uit de hand hun bollen hebben ver kocht, zeer gevoelige stroppen hebben geleden. Dat zal hun wel slecht bekomen zijn, men denke maar eens aan de prijzen van de irissen. Het zal velen van hen weer doen inzien, dat de beste tijd van verkoop is die tijd, waarin iedere exporteur moet koopen en dan op de veiling, waar alle liefhebbers tegelijk hun be stek op den prijs hebben gemaakt. In dit verband richt het verslag een waar schuwing tot de kweekers om met het verkoo pen te wachten tot het seizoen. Voorverkoop of te lang vasthouden is een grove speculatie, die vooral niet bedreven moet worden door hen, die niet terdege met den op- en neergang in het vak op de hoogte zijn, die de omstan digheden, die tot voorverkoop of te lang vast houden uitlokken, niet zelf kunnen beoordeelen en dus slechts de anderen nadoen." Voordat de groote campagne begint zal het bestuur een uitgebreide actie op touw zetten om den aanvoer uit te breiden. De leden wor den aangespoord deze actie te steunen, want de oubouw der bloembollenveiling is een be lang der beide vereenigingen. Een veiling in dit gewest, waar persoonlijk contact tusschen kweekers en directie mogelijk is en waar men zelf zijn belangen kan behartigen, zulk een veiling, aldus het bestuur, moet in stand ge houden worden. het Vereenigingsgebouw haar laatste leden vergadering in dit seizoen. Als spreker zal dezen avond optreden de geestelijke adviseur kapelaan van Beek, die zal spreken over „De Vader in het gezin." Het bestuur doet een dringend beroep op alle leden, om zooveel mogelijk deze vergade ring bij te wonen. Voorts wordt medegedeeld, dat a.s. Zondag 27 Maart de H. Mis van half negen zal worden opgedragen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den R. K. Volksbond. De Paasch loten zullen in de parochie Bennebroek niet aan de kerk, doch aan de huizen te koop wor den aangeboden. Burgerlijke Stand. Geboren: Th. W. War merdamJansen d. Ondertrouwd: A. F. van der Scheer en M. J. ter Haar Romeny. Overleden: A. Kuijer, 66 j., overleden te Haarlem. R. K. Volksbond. Donderdag 24 Maart houdt de R. K. Volksbond afd. Bennebroek in In de val Terwijl een assistent van de di recte belastingen uit Hoofddorp in gesprek was met een bewoonster van den Vijfhuizerweg te Vijfhuizen, alhier, vervoegde zich een koopman aan de deur, die vroeg of er soms nog sigaren noodig waren. De vrouw antwoordde dat haai man niet thuis was, waarop de koopman, die een rieten koffer bij zich droeg, weder vertrok. De belastingambtenaar, die het gesprek had gehoord, achtervolgde den man. Over zijn koop waar ondervraagd, moest de man toegeven, dat zijn voorraad sigaren niet gebanderolleerd was. De koopman, zekere N. uit Haarlem, bleek ook niet in het bezit te zijn van de vereischte vent vergunning. De sigaren werden in beslag geno men en tegen N. werd proces-verbaal opge maakt. Propaganda-filmavond van Herwonnen Le venskracht Dinsdagavond werd een propa- ganda-avond gehouden meer speciaal ten bate van de vrijwillige stuiversactie voor „Herwonnen Levenskracht" en de instandhouding van het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven van de R.K. Arbeidersbeweging in Nederland. In zijn openingswoord zeide de heer W. Groenland, voorzitter van het plaatselijk co mité, dankbaar te zijn, dat zoovelen hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging en zoo de gelegenheid te baat namen eens te zien wat met de soms van heel schamele inkomens bij eengegaarde stuivers bereikt wordt. Dankbaar is spr. ook, dat de propaganda 80 nieuwe leden had opgeleverd. Het filmprogramma ving dan aan met de ge luidsfilm „Valse Brillante", gespeeld door Brai- lowski, waarna de zeer spannende film „Schip in Nood" van Walter Ruthmann, waarin de aan wezigen een beeld krijgen van den geweldigen strijd der mannen van de reddingsbooten tegen de woeste golven, hun leven wagend om schip breukelingen aan den dood te onttrekken. Nadat met eenige lantaarnplaatjes een be roep op de aanwezigen was gedaan daadwerke lijk aan de stuiversactie deel te nemen, volgde de hoofdfilm „Zonnebloemen", waarin een zeer overzichtelijk beeld wordt gegeven van de ver zorging in Berg en Bosch, zoowel in- als uit wendig. De heer Haver, propagandist van Herwonnen Levenskracht, zette nog eens uitvoerig het werk van H. L. en de beteekenis van het grootste en beste sanatorium in Nederland uiteen. Extra hulp is echter noodig en daarvoor is de stui versactie. Op 10 Juni, aldus spr., is het 25 jaar geleden, dat H. L. werd opgericht en haar zegenrijk werk begon. Thans zijn er gemiddeld 400 patiënten: 150 staan er nog op de wachtlijst. Moeten wij die terugzenden of afwijzen? vraagt spr. Spr. wees op de film „Schip In Nood" waar stoere zeelui hun leven wagen voor een menschenle- ven. Ook hier is „een schip in nood" en gij kunt helpen, niet door uw leven te wagen, maar door u bij de vrijwillige stuiversactie aan te sluiten. Doet gij dit, dan zullen de arme zieken dankbaar zijn, die daar zullen mogen spreken van „Herwonnen Levenskracht". Film en propagandistisch woord hadden tot gevolg, dat 62 nieuwe vrijwillige stuiversleden toetraden. Een mooie daad van naastenliefde. Na de pauze werden nog enkele korte films vertoond. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij: Kennel Haarlem, hond; Caron, Wipperplein 16, fazant; bureau van politie, oor bel; Westenberg, Haemstedeplein 29, tabakszak; bureau van politie, paar lederen handschoenen; J. Breedaart, P. C. Hooftkade, duif; J. Vogel, Havenstraat 21, goudfazant; bureau van politie, witte muts; C. Akerboom, pakje kindergoed; D. Nagelhout, Iepenlaan 7, geldstukje; De Bruin, Neerweg 15, autoped: bureau van politie, schoolboekje; Meijer, Berkenlaan 23, ceintuur; bureau van politie, handschoen en grijze das; Cornelissen, J. van Goyenstraat 11, dameshoed: Kronenburg, Crayenestersingel 61, paar glacé heerenhandschoenen; Kieft, Glipperweg 64, kussen; van Iersel, M. Hobbemastraat 21, vul pen; R. Oudshoorn, Zandvoortschelaan 114. muts; J. Teeuwen, Binnenweg 175, knipmes-' bureau van politie, handschoen; J. de Jbng, Landzichtlaan 33, zilveren vulpotlood; J. Hup- kens, Koediefslaan 51,* rijwielbelastingmerk; Meyboom, Iepenlaan 2, rijwielbelastingmerk. Burgerlijke Stand. Geboren: Jozef Johannes Antonius, zoon van H. J. Fransen en J. A. Seg- bers; Grietje, dochter van W. Hopman en H. G. Voors. Ondertrouwd: J. C. Verkerk en M. J. van Beelen. Getrouwd: M. Marijnis en A. A. Freeke. Overleden: P. van Bourgondiën, m. 80 jaar; J. A. van het Nederend, wed. van W. H. van der Lin den, 85 jaar. Aantal werkloozen. Bij de gemeentelijke Ar beidsbeurs staan momenteel 476 werkloozen in geschreven; dit aantal bedroeg op 12 Maart tevoren 507. Het aantal werkloozen over het zelfde tijdvak in 1937 bedroeg 510. Aanleg plantsoen. Maandag is men be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden tot aanlegging van een plantsoen op het on bebouwde stuk grond, gelegen langs den Hee- renweg hoek Bondstraat. Naar wij hebben ver nomen zal het plantsoen rondom bestaan ui! heesteraanplantingen en enkele boomen, om zoomd het gazon. In het midden komt een groot gazon met een perk. Het plantsoen is geheel doorkruist met voetpaden, terwijl op enkele punten banken zullen worden geplaatst. Wanneer dit plantsoen eenmaal gereed is, zal dit een verfraaiing zijn voor het punt Bond straatHeerenweg, terwijl de houten schutting welke thans nog als afscheiding dient geluk kig gaat verdwijnen. Werkloosheid. De werkloosheid in deze gemeente neemt elke week af, hetgeen een gelukkig verschijnsel genoemd mag worden. De weersomstandigheden maken, dat de werk zaamheden in het bloembollenvak langzamer hand toenemen en de tewerkstelling hierin grooter gaat worden. De bouwvakarbeiders vil den ook meer werkzaamheden, aangezien de bouwbedrijvigheid in deze gemeente groot is. Dienstbodencursus. Meisjes van 16 jaar en ouder, die in daarvoor bestaande inrich tingen geheel gratis tot dienstbode willen wor den opgeleid, kunnen daaromtrent nadere in lichtingen verkrijgen ten kantore van de ar beidsbemiddeling op iederen Maandag en Vrij dag, des namiddags tusschen 2 en 3 uur. Gegund. Het verbouwen van de Brood- en 450—21 500—19 600—17 H. D 700—16 600—16 13.75 34— 7 600—20 500—17 30— 5 buitenb. binnenb. 9.75 2.55 ff 9.75 2.85 9.25 2.85 ff 15.75 3.90 ff 17.75 3.85 ft 13.75 3.15 ft 37.50 6— ff 19.50 3.90 ft 12.25 2.85 ft 21.25 3.90 ft 28.25 5.70 bij aankoop van een verzegelde Pail (20 Liter) EDEGO MOTOROIL per 1-Liter-bus45 CENT. 100 pCt. Pure Pennsylvanië met bijbehoorende analyse. Kan wedijve ren in kwaliteit met de DUURSTE oliën Directe Import uit Amerika Eenmaal geprobeerd, en alle andere olie wordt door U geweerd. ACCU'S LADEN van 65 ets. voor 50 cent. PRIMA ACCU'S 8.50 (GELADEN). BETALING KAN GEREGELD WORDEN. Banketbakkerij van de Wed. de Lange is op gedragen aan Gebr. Moolenaar, voor het door hen ingeschreven bedrag van f 3475. Architect is L, Tol Jr. te Lisse. Jaarvergadering IJsclub „Nova Zembla" Deze ijsclub hield haar 56e jaarvergadering. Na het openingswoord door den voorzitter werden drie nieuwe bestuursleden gekozen en wel de heeren; Jac. Handgraaf, J, Dijksman en G. Hartog. Het verslag van den secretaris was keurig in orde en werd in dank aanvaard. Het ver slag van den penningmeester eindigde met een batig saldo van 158.13. De kascommissie had de bescheiden in orde bevonden en den pen ningmeester werd decharge verleend voor het volgende boekjaar, waarvan de begrooting werd goedgekeurd. Na enkele bestuursmededeelingen en de rondvraag, waarin kleine clubbelangen besproken werden, sloot de voorzitter deze zeer aangenaam verloopen vergadering. fiiiina* De kabouter bleef intusschen niet bij de pakken neerzitten. Hij schreef 'n brief, riep den witten vogel en zeide„Breng zoo gauw mogelijk dezen brief naar den koning. We weten ons andters geen raad." De vogel, blij hulp te kunnen bieden tegen de heks, nam den brief in den bek en vloog weg. „Goeie reis," ri£p de kabouter, „en laat ons niet in den steek." De koning, nog altijd met zijn kroon op het hoofd, las met groote belangstelling den brief, welke hem door den vogel was gebracht. Hij dacht lang na, terwijl hij aan zijn langen baard trok. „Daar moet dadelijk hulp worden geboden," zeide hij. „Laat ik er eens over nadenken. „Bezint eer ge begint." Internaten voor dienstbodenopleiding. In ons blad werd reeds meerdere malen de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid, welke er voor werklooze meisjes bestaat om geheel kos teloos te worden opgeleid tot dienstbode. Deze gelegenheid is geopend door het oprichten van een 5-tal internaten in het land: het R. K. Internaat voor Dienstbodenoplei ding te Ginneken; het R. K. Internaat voor Dienstbodenoplei ding te Haarlem; het R. K. Internaat voor Dienstbodenoplei ding te Wassenaar; het Prot. Chr. Internaat voor Dienstboden opleiding te Haarlem en het Algemeen Internaat voor Dienstboden opleiding te Hilversum. Laatstgenoemd Internaat werd geopend in Januari j.l., terwijl het R. K. Internaat te Wassenaar op 1 Mei a.s. in werking zal tre den. De bedoeling van deze Internaten is werk loozen meisjes van 16 jaar en ouder, in den tijd van drie maanden, die kennis en vaardigheid bij te brengen, welke zij noodig hebben om een goede dienstbode te worden. De cursussen worden gratis gegeven, ter wijl ook het verblijf in het Internaat geen kosten voor de meisjes meebrengt. Deze wor den n.l. geheel gedragen door het Comité, dat zich met de organisatie van de cursussen heeft belast en dat hiervoor subsidie van het rÜK ontvangt. Om toegelaten te worden moeten de meisjes aan de volgende voorwaarden voldoen; 1. den 16-jarigen leeftijd hebben bereikt; 2. het voornemen hebben na afloop van de11 cursus dadelijk een betrekking als dienstbode te aanvaarden; 3. geen lichamelijke of geestelijke gebreke11 hebben; 4. van onbesproken gedrag zijn; 5. liefde en aanleg voor de huishoudelijk® vakken hebben; 6. een goede gezondheid genieten. Voor opgave tot deelneming aan de cursus sen, of ter verkrijging van nadere inlichtingeP' kan men zich wenden tot de Arbeidsbeurs! Heidestraat 40, te IJmuiden-Oost. Burgerlijke Stand. Geboren: F. A. Gorter- v. d. Kuil, d.; J. Schipper—Teekman, d.; R. de Vries—v. d. Scheur, d.; A. Joosten--' Stam, z.; C. W. M. Bilder—de Graaf, z.; Visser—Smit, d.; J. v. d. Linden—Kostermans, d.; A. van Buurenv. d. Plas, z.; C. M. de Haa Voges, z.; G. A. Koppen—van Loenen, z.; R. v. d. Bijl—Buitenhuis, d.; E. C. Moorhoff-"* Schefferlie, z.; M. G. v. d. Vis—Vuijst, z.; W* Konings—Vergunst, z.; M. M. v. d. Pol—Daan®' d.; E. de JongeLeegwater, d.; H. Kip—Fuel1®' d.; E. J. Kempe—v. Galen, d.; M. Zwanenburg —Bisschop, d.; T. v. d. PuttenRee, d.; T. d. Vis—Raggers, d.; Th. C. J. Lohr—Meyer, Z" A. M. L. Rutte—Kramers, d.; M. W. RosVa" Gooi, z.; H. KoningHoogeland, z.; A. PaulisTapperwijn, d.; M. A. DemmersWiff kelhuijzen, d.; W. M. Hoekstrade Vries, z-' C. Hoogeduijnvan Leeuwen, d.; J. H. va Nierop—Agnes, d.; A. Zijl—Verschoor, d.; PalsBonne, z.; M. Heeremansde Graaf, H. Mol—Hofman, d.; J. Eekhoorn—Zwart, d-, W. SljmonsMoojen, z.; M. C. E. van Loon-' Veldman, z. Overleden: P. Schotvanger, 84 j., wed. va" E. Heere; B. G. Wettig, 73 j.; Chr. Molenaar, 86 j., weduwn. van G. Venema; W. v. d. PU 61 j.; A. Klumper, 58 j.; C. Mors, 77 j„ wed® van F. Twisk; H. H. Ter voort, 6 mnd., d. va H. A. Tervoort. R.K. Fabrieksarbeiders Het bestuur va11 den R.K. Fabrieksarbeidersbond, afd. Velzen maakt den leden bekend, dat de gebruikelijk^ maandelijksche vergadering van Vrijdag vet' daagd is tot Vrijdag 1 April. j oe meer men gelijk wil hebben> I hoe minder men het krijgt. Door CHRISTIAN HAUGEN „Je excuseert me wel," begon hij. „Maar wat, bliksemsche kerel, voert je zoo vroeg hierheen? Ik had je toch uitdrukkelijk verboden mij vóór twaalf uur te storen." „Ik heb je Iets gewichtigs te vertellen." „Aha! Weer van de schoone paardrijdster? Is t je gelukt, om kennis met haar maken?" Kenton beantwoordde de vraag niet, doch zeide: „Geloof je, dat er menschen zijn, die op klaar lichten dag een inbraak durven plegen, enkel en alleen om alles eens ten onderstboven te zetten en door elkaar te smijten?" „Wat is dat nu voor dwaze praat?" ,Het is heelemaal geen dwaze praat. Het is me ernst. Terwijl ik uit was, heeft iemand bij me ingebroken, alles opengebroken en door snuffeld, zonder ook maar het geringste te stelen." De majoor staarde zijn vriend aan, alsof hij twijfelde aan diens geestelijke vermogens. .„Vertel op," zei hij slechts. Kenton vertelde hem met enkele woorden wat er gebeurd was. Toen hij eindigde, vroeg hij „Wat denk je er van?" Perrlng antwoordde niet. Ook hem kwam dat alles al zeer raadselachtig voor. „Het is moeilijk, omtrent zulk een merkwaar dig geval een oordeel uit te spreken," zeide hij tenslotte. „Maar is 't niet mogelijk, dat iemand bij je gezocht heeft naar een document of een waardepapier?" „Neen, ik bezit geen documenten of andere papieren, die voor iemand eenige waarde kun nen hebben. Bovendien, er lag baar geld in mijn bureau, dat onaangeroerd bleef. Hadden we hier met gewone dieven te doen, dan hadden ze dat toch zeker meegenomen. En ze hebben niet alleen mijn papieren doorzocht. M'n geheele garderobe hebben ze op den grond gesleurd, costuums, overhemden, sokken, ondergoed, hoeden, alles lag in een hoek gesmeten. Het heeft er waarachtig veel van, alsof een meer energiek dan practisch man overal In mijn huis naar een boordeknoopje gezocht heeft..., terwijl 't in zijn overhemd zat." De majoor lachte. „Ja," zei hij, „misschien loopt hier in Londen een gek rond, die naar boordeknoopjes zoekt. En hij zoekt overal, behalve in zijn eigen huis. Heb je de politie al ingelicht?" „Neen, waarom zou ik dat doen? Er is niets ontvreemd en schade hebben ze niet aange richt. En ik voel er niets voor om telkens door de politie lastig gevallen te worden met alle mogelijke formaliteiten en informaties. Boven dien hgb ik ook,medelijden met „den.aan. Hei zou kunnen gebeuren, dat hij ingerekend wordt, nog vóór hij zijn knoopje gevonden heeft." Hoe onverklaarbaar deze geheimzinnige daad den beiden heeren ook voorkwam, toch konden zij niet besluiten haar ernstig op te nemen. Schert send praatten zij over het onderwerp door, en construeerden de meest onmogelijke avonturen en situaties, die de vertwijfelde man met zijn hardnekkig zoeken zou kunnen beleven. En langzamerhand kwam 't gesprek als van zelf op grappige herinneringen uit Indië, en wat zij daar beleefd hadden, zoodat zij tenslotte de inbraak geheel vergeten waren. En ook Kenton's aard was verre van zwaartillend, zoomin als die van den majoor. Hij was zoo verrukt over de ontmoeting met lady Evelyn, dat de heele wereld hem als het ware toelachte. Was hij niet zoo vol geweest van de onbekende schoone, dan zou hij zeker nader onderzoek ingesteld hebben. Maar nu vergat hij alles om haar. De beide vrienden brachten den namiddag door in Piccadilly. Tegen zeven uur, toen Ken- ton naar een verontschuldging zocht oni zijn vriend kwijt te raken, herinnerde deze zich plot seling, dat hij heelemaal niets meer omtrent het jonge meisje gehoord had. „Hoe is 't van morgen gegaan, Dick?" vroeg hij. „Heb je haar nog ontmoet?" Kenton moest nu wel wat verzinnen en hij deed zijn best om er zoo argeloos mogelijk uit te zien. „Neen, helaas niet. Zij was er vandaag niet," antwoordde hij, „misschien heb ik morgen meer geluk." wel gelukt is en dat je nu een afspraakje met haar hebt." „Hoezoo?" „Och, je kunt je gedachten bij geen enkel onderwerp houden en je hebt 't laatste half uur toch zeker al wel vijftig keer op je horloge ge keken. Heb je een rendez-vous?" Kenton overlegde, wat hij zou antwoorden. De majoor en hij waren beste vrienden. Als hij zei, dat hij met een van hun vrienden een af spraak had, dan zou Perring zeker voorstellen om gezamenlijk te gaan. Doch eindelijk vond hij een aannemelijke uitvlucht. „Neen," zei hij, „ik ben van plan om nu naar huis te gaan en 'n paar uurtjes rust te nemen. We zien elkaar dan wel weer in de club. Wat ben jij van plan?" „Ik wilde voorstellen, om samen eens naar Shaw's „Candida" te gaan in Haymarket- theater." Had Perring op dat oogenblik niet juist een vriend ontdekt, dan zou hij verbaasd gestaan hebben over de ontsteltenis, die zijn woorden te weeg brachten. Ferrings vriend kwam bijzitten en Kenton had nu een gereede aanleiding om te ver dwijnen. „Ik ben dood op," zei hij. Bedenk, dat ik maar drie uurtjes geslapen heb. Ga je nog naar de club?" Kenton wilde uitvisschen of er nog gevaar bestond, zijn vriend In 't theater te ontmoeten. „Ik weet 't nog niet. Als ik Iemand kan vin den, die mee wil, dan ga ik naar „Candida." Dick's yrees bleek ongegrond te zijn. De majoor kwam niet. En ook was er niemand van zijn kennissen in 't theater. Zijn verhouding tot lady Evelyn werd dus dien avond niet ontdekt. De voorstelling liep ten einde; het talrijke publiek stroomde de straat op en de file van auto's en rijtuigen loste zich weldra naar alle richtingen op. Lady Evelyn en sir Richard bleven als laatsten In den foyer achter. De jonge dame stond voor een spiegel en plooide haar sluier. Kenton had zoolang haar tooneelkijker en handtasch over genomen. Er lag een trek van teleurstelling op zijn gezicht, wijl lady Evelyn zijn uitnoodiging tot een souper 'afgeslagen had. „Neen, ik kan niet," had zij geantwoord. „Zelfs al zou ik graag willen. Mijn vader wacht op me." Hij trachtte zijn slechte stemming te ver bergen, toen zij de trappen afgingen en hjj haar op straat vergezelde. „Maar u zult me toch zeker wel toestaan om u naar huis te rijden?" vroeg hij, terwijl hij een auto wilde aanroepen. Zijn eigen wagen was dezen middag juist defect geraakt. Op hetzelfde oogenblik kwam echter een keurige, grijze auto van kostbare uitvoering aanrijden en hield stil, vlak voor de plaats waar zij stonden. „Dit Is mijn auto," zeide zij. „Ik moet alleen rijden en u moogt mij niet volgen." Ze reikte hem de hand ten afscheid. „Wanneer zie ik u weer?" vroeg Kenton. „Ais u er lust toe hebt en u zich niet yer- slaapt, dan weer in Hyde Park op dezelfde plaats en denzelfden tijd als vanmorgen. èlij glimlachte hem zoo allerliefst toe, dat hij de teleurstelling reeds vergeten was. Hij staarde den auto na, die spoedig in den nevel verdween. En op dit oogenblik werd 't hem duidelijk, dat hij zich voor dit negentien jarige meisje meer interesseerde, dan voor alle vrouwen op de wereld te zamen, hoewel hij haar nauwelijks twaalf uren kende. Hij was zijn vrienden, die hem in de club verwachtten, totaal vergeten. Hij wist zelfs niet eens, welken weg hij insloeg, doch onwillekeu rig zocht hij de rustige, stille straten. Hij voelde, dat nu 't groote moment in zijn leven gekomen was en terwijl hij langzaam tusschen de don kere huizenrijen voortwandelde, was hij van wonderschoone gedachten vervuld. Er lag echter op zijn weg een nieuw avontuur, het laatste van dezen zonderlingen dag een merkwaardig avontuur, waarop Dick Kenton 'n 't geheel niet voorbereid was. IV DE MAN MET HET LITTEEKEN De nevel was dichter en dichter geworden en de meeste, haastig passeerende voetganger® spoedden zich naar huis, een weinig verwon derd, dat er na Mei nog zoo'n zware nevel kon hangen. Doch deze was naar de Engelsche kus^ komen afzakken als voorlooper van een ver dwaalden ijsberg en deze storen zich niet weerkundige bespiegelingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10