De Joden van Weenen in de knel Britsch kabinet eensgezind Terreinwinst van Franco Zware nederlaag der Japanners de lange levensduur Het nieuws van heden MEN MAG GERUST HUN RUITEN INGOOIEN DE BAROMETER hummm N.V. GERARD A. v. d. STEUR'S KLEEDERMAKERIJ VEREENIGDE katholieke pers BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51— TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27H cf. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM WOENSDAG 23 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 2108? J iÉÉÉiÊ Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiil Buitenlandsche politiek van Engeland in vijf punten vastgesteld Mussolini heeft haast Onze dienstplicht en Duitschland Niets kwaads te verwachten van onze Oosterburen Bij Huesca bezetten de rechtschen een gebied van 20 bij 9 K.M. Stijgend aantal dooden te Barcelona De houding van Amerika inzake Spanje Een colonne van 10.000 man werd bij het Groote Kanaal vernietigd Amerika eischt groote schadevergoeding De a.s. verklaring van Chamberlain Pressie van metaalarbeiders op de regeering? Van al de ellende, welke geleden is, krijgen de Joden de schuld; zij moeten er voor boeten De Wandelende Jood vervolgt zijn dwaaltocht Het petroleum-conflict in Mexico Buitenlandsche maatschappijen weigeren nog overleg te plegen over schadeloosstelling Onderscheidingen voor Pool-onderzoekers KRUISSTR. 7-TEL. 10730 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De Duitschers in T s jecho-Slowakije Z.H. de Paus over den H. Jozef Kabinetscrisis dreigt in Syrië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De intocht van de nationalistische troepen in Caspe Hoogste barometerstand: 765.8 te Riga. Laagste barometerstand: jÊ 718.9 te Janmayen. S VERWACHTING: Zwakke tot matigen 5 veranderlijke wind, nevelig tot licht be- I wolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. 5 Zon op v.m. 5.59 onder n.m. 6.16 uur. E Licht op n.m. 6.46. Maan op v.m. 1.25 onder v.m. 9.35. Laatste kwartier 24 Maart LONDEN, 23 Maart (Havas). De Brit sche bladen van alle richtingen melden, dat tusschen de ministers definitieve over eenstemming tot stand schijnt te zijn ge komen ten aanzien van de hoofdpunten der Britsche politiek. Deze punten worden als volgt opgesomd: 1. Engeland heeft belang bij handhaving van den vrede in de geheele wereld. 2. Vernieuwing van de welomschreven ver wachtingen, die Engeland aangegaan heeft, o.a. kgenover Frankrijk. 3. Behoud van de vrije beschikking ten aanzien *'an Tsjecho-Slowakije. 4. Handhaving van de politiek van niet- *btnenging in Spanje. 5. Afwachten ten aanzien van Duitschland, öoch bespoedigen van de Britsch-Italiaansche besprekingen. De bladen vermelden niet alleen een stemmig deze punten, doch ook schijnen de oppositie-organen thans niet meer te gelooven aan de meeningsverschillen, die deze politiek in den boezem van het kabi- het zou hebben doen ontstaan. De „Times" geeft geruststellende berichten ®ver den voortgang der onderhandelingen met ^°me. De „Daily Mail" geeft zelfs meer dan geruststellende berichten over de Britsch-Ita- •jaansche besprekingen; het blad maakt mel- Wbg van de mogelijkheid van een bezoek van piano aan Londen, om reeds de volgende maand ^®t accoord te onderteekenen. De „News Chronicle" meent te weten, dat ^fussolini gaarne zou zien, dat nog vóór het bezoek van Hitier aan Rome op 9 Mei a.s. een accoord tot stand komt. De verlenging van den militairen diensttijd h Nederland is voor de „Deutsche All- «enieine Zeitung" een reden om de vreedzame j. Voelingen van Duitschland jegens Nederland j,6 betoonen, dat gemeend heeft niet de aan- ^sdingen van een niet-aanvalspact of een v aKai'b°rg van het Duitsche rijk in overweging ehoeven te nemen. ja"°igens het blad wenscht Groot-Duitsch- de handhaving van vriendschappelijke trekkipgen met Nederland. SALAMANCA, 23 Maart. (Havas). Radio Nacional heeft medegedeeld, dat de troepen van Franco over een lengte van twintig kilometer het front van de regeeringstroepen negen kilometer achteruit hebben gedrongen bij Huesca. Duizenden krijgsgevangenen werden ge maakt. De opmarsch duurt nog voort. In het communiqué van het groote hoofdkwar tier wordt o.m. gezegd: In het veroverde gebied bezetten wij de dorpen Lierta en Arascues, La Sierra de Gratal, La Mesatas de Coronas, de heuvels Cuatro, Cuar- tos, Mescariellos, Lomas de San Juan, Vande Cabrito, Lavanduesca, Torrelierta, het kasteel van Orus, Casa Manantial, Lafuentes, Carra- nela, Lasardeta en verscheidene hoogst belang; rijke hoogten. De groote weg van Huesca, die tot dusver door de linkschen werd bezet, werd tijdens den op marsch gepasseerd. Volgens de laatste statistieken bedraagt het aantal dooden van de bombardementen op Barcelona meer dan 920. Het aantal ge wonden is meer dan twaalfhonderd. Niettegenstaande den regen wordt 't ruimings- werk voortgezet en nog steeds worden lijken ge vonden. Het blad „Vanguardia" berichtte, dat elf leden van een gezin door een enkele bom werden gedood. De Amerikaansche Minister van Buitenland sche Zaken, Huil, heeft medegedeeld, dat hij op verzoek van den Spaanschen ambassadeur het juridische probleem van neutraliteit en het verbod van uitvoer van wapenen naar Spanje heeft bestudeerd. Hij is tot de slotsom gekomen, dat het Congres moet beslissen over een wijzi ging van de houding van de Vereenigde Staten inzake het Spaansche conflict. SJANGHAI, 23 Maart. (Reuter). De ongeveer 10.000 man sterke Japansche co lonne, die na een snellen opmarsch langs den spoorweg Tientsin-Poekau het Groote Kanaal had bereikt, is volgens berichten van Chineesche zijde door de Chineesche strijdkrachten, die een omtrekkende bewe ging hadden uitgevoerd, in de pan gehakt. Volgens dezelfde berichten zijn de Japan ners teruggedrongen tot de stellingen, die zy zes dagen geleden, toen zij hun offensief be gonnen, bezetten, en is het gevaar, dat de Ja pansche strijdkrachten zich nabij Hsoetsjau samenvoegen, afgewend. De Japanners hebben de laatste drie dagen geen enkel succes aan dit front gemeld, en op alle vragen verklaren zij, over geen inlichtin gen te beschikken. Het gebied tusschen Soetsjau en het Kei- zer-kanaal, aan beide zijden van den spoorweg Tientsin-Poekau, is, aldus meldt het D. N. B„ de laatste twee dagen het tooneel van ver woeden strijd geweest. De Chineezen hebben vertwijfelde pogingen gedaan den opmarsch der Japanners over het Keizerkanaal in Zui delijke richting te stuiten, en de Japanners, die op enkele plaatsen reeds het Keizerkanaal waren gepasseerd, terug te dringen. In het Noorden der provincie Sjansi zijn in de komende dagen belangwekkende ver anderingen te verwachten. Het Chineesche roode leger, alsmede andere verspreide dee- len van de Chineesche strijdkrachten heb ben Woetai ingenomen en rukken thans in Noordelijke richting op naar Tatoeng. Het schijnt, dat zij zich willen vereenigen met andere troependeelen in het gebied ten Zuiden van Soeijoean. De Chineesche roode troepen hebben, deels met succes, aanvallen ondernomen op de Ja panners in de omgeving van Tokio en andere plaatsen ten N. O. van de „knie" van de Gele Rivier en zij schijnen voorbereidingen te tref fen voor een beslissenden slag tegen de Ja panners. Het Amerikaansche departement van Bui tenlandsche Zaken heeft, volgens de Telegraaf, aan de Japansche regeering een nota doen toekomen, waarin schadevergoeding wordt ge- eiseht voor de gezinnen van drte Amerikaan sche burgers, die gedood, en 40, die gewond werden, alsmede vergoeding van de schade, veroorzaakt door de vernietiging van de ka nonneerboot „Panay." Het geëischte bedrag bedraagt 2.214.000 dollar, waarvan 1.945.670 voor de „Pa nay" en 268.300 dollar voor de gezinnen der slachtoffers. LONDEN, 23 Maart (Reuter). Men meent te weten, dat Chamberlain Donderdag in het Britsche Lagerhuis zal verklaren, dat Engeland zekere verplichtingen uit het handvest van den Volkenbond heeft, die het zal nakomen, en zal bevestigen, dat Engeland Frankrijk te hulp moet komen, indien dat land wordt aangevallen, welke verplichting eveneens zal worden nage komen. In Britsche arbeiderskringen wordt de uit- noodiging van Thomas Inskip aan de secreta rissen van de twee voornaamste vakvereenigin- gen in de metaalindustrie om een bespreking met hem te houden, met reserve bezien. In vakvereenigingskringen is men vast be sloten zooveel mogelijk partij te trekken uit de noodzakelijkheid, waarin de regeering zich schijnt te bevinden om een beroep te doen op de arbeiders, het bewapenings-programma uit te voeren. Men verwacht, dat de arbeidersbe weging hiervan gebruik zal maken om invloed uit te oefenen op de buitenlandsche politiek van de regeering. De Lockheed-Super-Electra „Ekster" maakte Dinsdag op Schiphol de vereischte proefvluchten voor het Nationaal Luchtvaart Laboratorium. De „Ekster" tijdens een landingsproef, waarbij aan de achterzijde der vleugels de remkleppen zijn uitgeschoven Het voor rekening van de Turksche regeering gebouwde karteeringsvliegtuig is Dinsdag op Schiphol voor de autoriteiten voorgevlogenDe bezichtiging van het toestel (Van een bijzonderen correspondent) Dinsdag, dag van het défilé der Duitsche troepen, van S.A. en S.S. en andere heel en half militaire corpsen voor A-dolf Hitier. De duizenden Schupo's, voor wie een uitstapje van Berlijn naar Weenen wel zoo aangenaam is als de eentonige dagdienst in hun eigen wijken, marcbceren zingend over den Ring naar de stadsdeelen, waar zij dienst hebben te doen in plaats van de Weensche po litie, welke in massa den eed van trouw aan het nieuwe regiem heeft moeten afleggen. De Schupo's laten tenminste weer eens wat nieuws hooren. Iedereen zingt hier in deze dagen: „Heute gehort uns Deutschland, morgen die ganze Welt!" De Schupo's hebben het nationaal-socialisti- sche zangrepertoire een paar bladzijden verder opengeslagen en zingen luidkeels over den Ring, toegejuicht door duizenden en duizenden toeschouwers, die weer opnieuw de straten en pleinen omranden: „Kameraden, Soldaten Stellt die Juden und die Bonzen an die Wand." Dat is de politie die zingt. Is het wonder, dat de nieuwe kameraden van Weenen zich dat geen tweemaal zeggen laten en de daad bij het woord voegen? Ze zetten de Joden wel niet tegen den muur, maar maken hun het leven, om te beginnen alvast, vrij zuur. De echte Nationaal-Socialistische-anti-Jood- sche actie naar Neurenbergsch recept zal eerst na den dag der Volksstemming beginnen. Van Joden is op de straten niet veel te zien en zelfs café's in de binnenstad, waar bijna uitsluitend Joden plachten te komen, liggen thans verlaten. Men kan door straten loopen, waar geen een winkel de luiken open gedaan heeft. Wie wel zijn zaak heeft geopend, riskeert veel. Opgeschoten jongens en meisjes trekken door de straten om voor Joodsche zaken te de- monstreeren. We zien een jongeman met een soort wapenstok een spiegelruit van een luxe zaak inslaan. De glasscherven kletteren op straat, algemeene vreugde. Een politie-agent laat begaan. In den winkel roert zich niemand, blijkbaar denkt mén daarbinnen: Liever blöo Jan, dan dóo Jan." Een nog typischer staaltje van anti-Jood- sche actie zien we in de Mariahilfer-strasse afspelen. Voor een van nikkel en glas blin kende cafetaria een oploop. Een man met een hakenkruis-armband kalkt met groote halen op de ruiten: „Dies ist ein Jüdisches Geschaft", althans hij wil dit op de rui ten schilderen, maar het lukt hem niet, want de kalk vloeit hem bij iederen haal al rijkelijker uit de mouwen, onder groote hilariteit der toeschouwers. Dat wekt zijn toorn op en opeens pakt hij emmer en borstel gelijk en slingert die met een breeden zwaai door de ruiten naar binnen: „Daar, schildert het er zelf maar op." En weer geen protest, noch van buiten van de politie, noch van binnen van den eigenaar. Want deze man handelt immers uit een onweerstaanbaren „Volkempfind- lichen" aandrang.... In de groote actie, welke thans tegen de Joden gaat beginnen, zullen natuurlijk tal vari schreeuwende onrechtvaardigheden gepleegd worden, waarvan niet alleen Joden, maar ook anderen het slachtoffer worden. Tienduizenden kantoorbedienden, ateliermeisjes, winkelbedien den enz. zijn in dienst bij Joodsche firma's. Sinds Vrijdag van de vorige week is geen dezer Joodsche firma's nog aan het werk gebleven, cf wel, de klanten blijven weg, met het gevolg, dat thans een zeer groot aantal werknemers en werkneemsters de mededeeling heeft ontvan gen, dat ze thuis kunnen blijven. Maar als men van Joden spreekt, heeft men het meest begrepen op de Gallicische Ost- Juden, die hier sinds 1918 zich hebben genes teld. Maar welke Weener zal in de huizen, in de smoezelige winkeltjes van deze Ost-Juden aan den overkant van den Donau willen krui pen, al worden ze ook met duizenden eruit ge jaagd? De volksstemming tegen de Joden eischt of fers. Maar of men er beter van zal worden? Intusschen, men maakt geen onderscheid meer tusschen Jood en Jood, tusschen hen, die sinds eeuwen in Weenen leven en daar in een christelijke omgeving geacclimatiseerd zijn en de tallooze anderen, die in Weenen onder het roode bewind slechts een asyl gevonden heb ben. Tot welke gevolgen dit leidt? We kennen een Joodschen arts uit een oude Joodsche Weensche familie. Hij staat bekend als een edel mensch, een vader voor zijn patiënten. Geen wonder, dat hij een vrij drukke praktijk heeft. Sinds den Anschluss echter is hij „erledigt". Men dreef hem bij het ziekenbezoek in het Algemeene Krankenhaus onder beschimpingen naar buiten en nu durft hij nog slechts schichtig die pa tiënten bezoeken, die te ziek zijn om hen zon der hulp te laten. Wanneer Schuschnigg sprak van de gelijk berechtiging als mensch, dan heeft hij gewis dit deel van de Joden voor oogen gehad. Onophoudelijk vallen Kriminal-Polizei enS.A. bij Joodsche firma's, banken, winkels, werk plaatsen binnen, sleepen er alles weg wat geld of archief is. En het moet worden geconstateerd: geen woord van afkeuring heeft iemand ervoor over. Men heeft ellende geleden, ongeschrijfelijk. De Joden kwamen met niets en werden rijk. Zij krijgen de schuld van alles.... En waarheen thans? Geen land heeft plaats voor hen. Dan maar terug naar den geboorte grond, die hen vroeger uitspuwde en ze rijen zich by duizenden voor het Poolsche consulaat, voor de Spaarbank. De Wandelende Jood vervolgt weer zijn dwaaltocht over de wereld. MEXICO, 23 Maart (Reuter). Op last van den Mexlcaanschen president, Cardenas, heeft de minister van Financiën Suarez den buitenland- schen petroleum-maatschappyen medegedeeld, dat hij bereid was met hen de vergoeding en de wijze van betaling te bespreken voor de in beslag genomen petroleumvelden. De ambassadeur van de Vereenigde Staten te Mexico, Daniels, heeft een onderhoud van drie kwartier met Cardenas gehad. De directies van de petroleum-maatschappyen hebben medegedeeld, dat zy tot nu toe de uit- noodiging van den minister van Financiën tot een bespreking niet hebben aanvaard. Het blad „Ultimas Noticias" verneemt uit Tampico, dat de petroleumarbeiders verschei dene hooge functionarissen van de „Huesteca Pe- trolium" hebben opgesloten. De redenen hiervoor zyn niet bekend. De Consul der Vereenigde Sta ten te Tampico heeft den Amerikaanschen am bassadeur en de.autoriteiten van het district ge waarschuwd, teneinde de vrijlating der gevange nen te bewerkstelligen. MOSKOU, 23 Maart (Tass) Het presidium van den oppersten Sovjet heeft besloten, den marconist van het dravende Noordpoolstation, Krenkel, en den wetenschappeiyken medewerker;. Sjirsjof en Fjodorof den titel van „held der Sovjet-Unie" en de Orde van Lenin te verlee- nen. De chef van het Poolstation, de „held de: Sovjet-Unie" Papanin, werd onderscheiden met de Lenin-orde tweede klasse. Bovendien zullen de vier Poolvorschers ieder een geldpremie van 30.000 roebel ontvangen, van onze costuums moti veert volkomen onze prijzen Colbertcostuums van f 85.- tot f 125.- De ontbinding der Duitsche partytjes in Tsje cho-Slowakije heeft ertoe geleid, dat Henlein thans de sterkste partij is in de Tsjecho-Slo- waaksche Kamer. By Huesca maakte Franco weer belangrijke terreinwinst. Het aantal dooden te Barcelona bedraagt thans 920. In het Britsche kabinet schünt eenstemmigheid te heerschen ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Bij het Groote Kanaal werd een Japansche colonne van 10.000 man vernietigd. Twee woonhuizen uitgebrand te Hoogland. O PRAAG, 23 Maart (Havas). De Duitsche handwerkersparty in Tsjecho-Slowakije heeft zich ontbonden, evenals de agrarische party, en is samengegaan met de Henlein-party. De par tij telde slechts weinig leden en had geen ver tegenwoordiger in het parlement. Men kan thans nog niet voorspellen, waar toe het samengaan van de kleine Duitsche partijen met de partij van Henlein zal lei den. Henlein wordt met 49 afgevaardigden de grootste partij in de Kamer, en naar ver luid zoeken de Tsjechen een nieuwe poli tieke constellatie, om hieraan het hoofd te bieden. Er wordt gesproken over een fusie var. de Tsjecho-Slowaaksche agrarische party, welke over 45 zetels beschikt, met de nationaal- democraten, die dertien zetels hebben, of met de Tsjechische agrariërs, die eveneens dertien zetels hebben. Aangezien de bond van Landbouwers uit de regeering is getreden, heeft minister Spina ont slag uit zijn functie verzocht. Het ontslag is toegestaan. Spina was sinds 1926 minister. Het verluidt, dat de Duitsche Christelijk-socia- len nog beraadslagen over hun verdere houding. Onze Romeinsche correspondent meldt: Op den feestdag van den H. Jozef ontving de H. Vader een dertigtal jonggehuwde paren. In zijn toespraak wijdde de H. Vader een korte be schouwing aan de groote macht van den H. Jozef, waarop Hij het woord almachtig durfde toepassen, evenals men dat doet op de macht van de H. Maagd. In zekeren zin zou de H. Vader het zelfs eerder op de macht van Sint Jozef Willen toepassen, omdat Sint Jozef het hoofd van het H. Gezin was. Wat zouden Jezus en Maria aan Jozef kunnen weigeren, Jozef, die zijn gansche leven aan hen gewijd heeft? De H. Vader besloot Zijn toespraak met de aan sporing den H. Jozef in alle omstandigheden des levens aan te roepen. BEIROETH, 23 Maart. (D.N.B.) De Syriscne minister van Binnenlandsche Zaken, Djabri, heeft vanmorgen zyn ontslag ingediend, dat de president echter nog niet heeft aanvaard. De Fransche regeeringscommissaris, graaf de Martel, is yiings naar Damascus ontboden, om den nieuwen toestand onder het oog te zien. Indien het ontslag van Djabri wordt aanvaard, acht men het aftreden van het geheele kabi- net-Mardam niet te verhinderen. Stand op Woensdag I uur run.: 765.5 Vorige stand: 765.3 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1