Het „Oostenrijksche legioen gaat naar Weenen IIP1 gg tL I«s Geen invasie van vluchtelingen voordeelen OP 9 APRIL ZAL HET BINNENRUKKEN De Amerikaansche vlootbewapening Linksch verlies toegegeven Wervelstorm over Bengalen Katholiek leven in Frankrijk Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DONDERDAG 24 MAART 1938 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Deviezenverkeer met het buiten land wordt belemmerd De oppercommissaris Keppler Het muil Japansche admiraliteit maakt zich ongerust Uitvoer van helium vertraagd Amerika wil waarborgen tegen militair gebruik Spaansche stappen te Londen over buitenlandsche hulp aan Franco Zestig personen om het leven ge komen en honderden gewond Schrijven van de Fransche Kardi nalen en Aartsbisschoppen aan Z. H. den Paus Z.H. de Paus enTsjecho- Slowakije Apostolisch Nuntius te Praag bij den H. Vader Verkeersvliegtuig in Frankrijk vermist Brandend in een ravijn gestort België's leger paraat De verdediging der grenzen afdoend verzekerd Hitier heeft te Neurenberg een bezoek gebracht om de nieuwe bouwwerken, die- daar op zijn bevel worden opgetrokken, te bezichtigen Oppositie groeit in Praag Ook de Duitsche Christen-sociale partij tegen de regeering Voorwaarden, waaraan oud- Oostenrijkers moeten vol doen om toegelaten te worden Vestigingseischen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN H. M. BAKKER - HAARLEM Gen. Cronjéstraaf 135 - Tel. 11657 Frankrijk weerloos tegen gasaanvallen Hongarije's politiek Uiteenzetting van Von Kanya Doeltreffende voorzorgs maatregelen ontbreken Het olieconflict in Mexico Litausch gezant te Warschau benoemd REORGANISATIE VAN HET LEGER DER V. S. BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21087 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek WEENEN, 24 Maart (Havas). Woens dagavond is een nieuwe verordening in zake het deviezenverkeer gepubliceerd. Hierbij wordt verboden deviezen naar het buitenland te zenden, voor zoover dit niet strikt noodzakelijk is. Goud en platina worden beschouwd als deviezen. Woensdagavond is te Weenen een groote propagandaparade gehouden, waaraan onge veer tienduizend man deelnamen. Voor den Hof- burg was zeer veel publiek; verder langs den weg was niet bijzonder veel belangstelling. Negen April zullen veertigduizend man van het Oostenrijksche legioen, die op het oogenblik nog in Duitschland vertoeven, Weenen in gesloten formaties binnenruk ken. Zaterdag as. zal Hitier zijn eerste verkie zingsrede uitspreken te Koenigsberg. Hij zal de verkiezingscampagne sluiten met een rede te Weenen op negen April. De rechtsche Spaansche regeering heeft be sloten, haar diplomatieken vertegenwoordiger te Weenen terug te roepen en door een con sul-generaal te vervangen. Om de geannexeerde provincie gemakkelijker met het overige gedeelte van het Rijk te kun nen gelijkschakelen heeft Hitier zijn vertrou wensman Wilhelm Keppler benoemd tot op- Percommissaris over Oostenrijk. Als zoodanig is Seyss Inquart dus diens ondergeschikte. Toen Keppler, die nu £5 jaar oud is, in het openbare leven debuteerde, kon hij niet ver moeden, welke hooge functies voor hem waren Weggelegd. Hij was een bescheiden chemicus, die echter een buitengewonen aanleg had voor administratie. Spoedig bevond hij zich aan het hoofd van een groep chemische vereenigingen. In 1933 werd hij door Adolf Hitler tot econo misch en commercieel raadsman benoemd. In deze hoedanigheid had Keppler dikwijls on- eenigheid met dr. Schacht, toen directeur van de Reichsbank en minister van Financiën. Deze immers bleef trouw aan de economische tra ditie, terwijl Keppler deze systemen verouderd vond. Dr. Schacht, zoo zeide hij, blijft bij de oude formule: tweemaal twee ls vier. Maar de president van de Reichsbank wreekte zich door te zeggen: Wilhelm Keppler? Dat is een omgekeerde alchimist. Als men naar hem luis terde, zou hij puur goud in gewoon lood ver anderen. In Graz werd Rudolf Pokorny aangewezen als leider van de bedrijven v. d. Katholieken Persbond van het Diocees Sechau. Het ga hier over de Universiteits-drukkerij „Styria" In Graz met alle „Styria-bladen", vooral het „Grazer Volksblatt" en de boekdrukkerij Pus- tet in Salzburg, die met het concern in ver binding stonden. Hetzelfde geschiedde met den Kath. Persbond in Linz, waarover de pers leider van Gouw Opper-Oostenrijk, dr. Anton Fellner, zelf leider is geworden. Van officieele zijde wordt verzekerd, dat de abonné's van het „Linzer Volksblatt" geen moreele of economische schade te duchten hebben. Men meende eerst, dat de lijsten dei abonné's van het vroeger uitgesproken anti- nationaal-socialistisch blad gemakkelijk als „bewijzen" van staatsvijanden gebruikt zouden kunnen worden. De nationaal-socialisten hebben een nieuwe methode gevonden om Joden en aanhangers van het regiem-Schuschnigg te kwellen. Oos tenrijksche krukken-kruisen, met' onoplosbare verf op het plaveisel geschilderd, laten zij door hun politieke tegenstanders met water weg- schrobben. In de Kartnerstrasse en op de Gra- ben, midden in de winkelwijk van Weenen, werden voorbijgangers, die hun meening ver rieden door geen hakenkruis te dragen, ge dwongen op het trottoir te knielen en met wa ter de onoplosbare verf weg te schrobben. Na dat zij dat een uur hadden gedaan, kregen zij een bewijs, dat zij voor dezen dag genoeg ge schrobd hadden. Tijdens een gisteren gehouden plechtigheid zijn alle voormalige sociaal-democratische be ambten van de electriciteitswerken en het trambedrijf te Linz, die na de bloedige gebeur tenissen van 12 Februari 1934 waren ontslagen, weder in dienst gesteld, aldus meldt Havas. Volgens de bladen zal veldmaarschalk Goe ring op zijn reis naar Weenen o.a. vergezeld worden door den rijksminister van Economi sche Zaken, Funk, en door de staatssecretaris sen Koerner en Keppler. Goering is voorne mens met de bevoegde Oostenrijksche lands- ministers en zakenleiders besprekingen te voe ren over de uitvoering van het vierjarenplan. Hoogste barometerstand: 769.0 te Brest. S Laagste barometerstand: 733.9 te Ingö. VERWACHTING: Meest matige, Zuid- Westelijke wind, nevelig tot licht of half £j bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver- S andering in temperatuur. =j Zon op v.m. 5.57 onder n.m. 6.18 uur. 5 Licht op n.m. 6.48. Maan op v.m. 2.09 onder v.m. 10.50. Laatste kw. 1.26 v.m. TOKIO. 24 Maart. (Domei) De woord voerder der Japansche admiraliteit, schout bij nacht Noda, zeide ten aanzien van de nieuwe Vinson-Marinewet, welke thans in den Amerikaanschen Senaat behandeld wordt, dat een zoo groote vloot, als over wogen wordt, niet noodig is, tenzij de Ver- eenigde Staten overzeesche operaties in den zin hebben. Japan kan niet buiten beschouwing laten, Zoo vervolgde de woordvoerder, dat de Ame rikaansche vlootversterking geschiedt met Ja pan als het mogelijke doelwit. Daar staat te genover, dat de Japansche vlootpolitiek defi nitief vast staat. Japan is bereid tot deelneming kan een vlootconferentie, waar de quantita tive beperking een eerste punt van bespreking "ormt, terwijl Japan gedwongen zou worden zijn vlootprogram te wijzigen ingeval andere vlootmogendheden een groot vlootbouwprogram Uitvoeren en daardoor de Japansche veiligheid bedreigen. De Japansche marine wil geen be wapeningswedloop aangaan, maar moet zorgen Voor de beveiliging der nationale verdediging Volgens het beginselgeen bedreiging geen aanval. Op de vraag, of Japan bezig was of Voornemens is kruisers te bouwen grooter dan 10.000 ton, weigerde de woordvoerder te ant woorden. WASHINGTON, 24 Maart (Havas). De Amerikaansche minister van Binnenlandsche ^aken, Ickes, heeft medegedeeld, dat de uit voer van helium naar Duitschland vertraagd is, omdat men met de Zeppelinmaatschappij Seen contract heeft kunnen onderteekenen, dat Waarborgen bevat tegen het gebruik van helium Voor militaire doeleinden. SALAMANCA, 24 Maart. (Havas) In een of ficieel communiqué van het hoofdkwartier van Franco wordt medegedeeld, dat aan het fror* van Aragon de opmarsch in den sector van Huesca, niettegenstaande het slechte weer en den tegenstand van de republikeinen, is voort gezet. De linkschen werden overal verslagen en leden groote verliezen. De hoogten van San Gregorio en het dorp Tardienta werden bezet. De troepen, welke in den Zuidelijken sector opereeren, hebben de Ebro overschreden. Zij bezetten een groot bruggehoofd en drongen vervolgens twaalf kilometer door in de vijan delijke linies, waardoor een deel van het front van de linkschen in Aragon ineen is gestort. De linkschen lieten meer dan vierhonderd ge sneuvelden en een enorme hoeveelheid wapens en oorlogsmaterieel op het slagveld achter. Het ministerie van Landsverdediging te Barcelona heeft in een communiqué mede gedeeld, dat de rechtschen erin geslaagd zijn de Ebro te overschrijden en de dor pen Pina en Velilla de Ebro te bezetten. Zij dwongen verder de regeeringstroepen Tar dienta te ontruimen, alsook Sangarren. Woensdagochtend heeft de Spaansche am bassade het Foreign Office een nota overhan digd, met concrete feiten over het deelnemen van Duitsche en Italiaansehe zijde aan het offensief van Franco aan het front van Ara gon. Ook heeft de ambassadeur een bezoek ge bracht aan den permanenten onderstaatssecre taris, Sir Alexander Cadogan, om hem te wij zen op het belang, dat de Spaansche regeering hecht aan het zenden van groote hoeveelheden oorlogsmaterieel, vliegtuigen en manschappen, door Duitschland en Italië, voor dit offensief. De K.L.M.-gezagvoerders Scholte, Schreij, Brugman, van Montfoort en Steensma, die Zondag de vijf Douglasvliegtuigen tijdens de Zomervlucht zullen besturen COMILLA, (Bengalen), 24 Maart (Reu ter). Bij een wervelstorm, die de drie dorpen Jhautala, Kalamapoer en Kadamichar in Bengalen geteisterd heeft, zijn, naar ge meld wordt, zestig personen om het leven gekomen en honderden gewond, terwijl groote materieele schade werd aangericht. Honderden stuks vee zijn omgekomen. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: De Kardinalen en Aartsbisschoppen van Frankrijk hebben ter gelegenheid van hun jaar- lijksche bijeenkomst een schrijven aan Z.H. den Paus gericht. Na hunne gevoelens van dank baarheid o.a. voor het herstel van Z. H. te heb ben uitgedrukt, geven zij oen samenvatting van de religieuze activiteit in Frankrijk over het afgeloopen jaar. Zij herinneren aan de con gressen der Katholieke arbeiders en Katholieke arbeidersjeugd, aan de bijeenkomst te Clermont- Ferrand van de voortrekkers der socialë weken, aan het derde eeuwfeest van de toewijding van Frankrijk aan Maria, aan het nationaal Eucha ristisch Congres te Lisieux en het bezoek van Kardinaal Pacelli, tenslotte aan de wereldten toonstelling met haar demonstratief Katho lieke afdeeling en de komst naar Parijs van Mons. Costantini en Kardinaal Tappouni, die even als Kardinaal Pacelli zoo hoffelijk door de Fransche overheid ontvangen werden. Bij vele van deze hoogtepunten van Katholiek openbaar leven heeft de H. Vader van zijn intense be langstelling getuigd. Speciaal wordt den H. Vader dank gezegd voor zijn uitspraken over communisme en nieuw-heidendom en voor de nadere gedachten over de verbetering van het lot der arbeiders, welke de H. Vader aan Kardinaal Verdier mee gegeven heeft. Het schrijven eindigt met een verzekering van trouw en gehoorzaamheid en de eerbiedige bede om den Apostolischen zegen. V De Maharadja van Patiala, een der rijkste vorsten van Britsch-Indië, en een groot vriend van Engeland, is Woensdag op 46.jarigen leeftijd te Lahore overleden PRAAG, 24 Maart (Ceteka). De „Pravo Lédu" meldt, dat Z. H. de Paus Woensdag den Apostolischen Nuntius te Praag, Mgr. Ritter, heeft ontvangen. Z. H. liet zich nauwkeurig in lichten en toonde een groote belangstelling voor de Tsjecho-Slowaaksche Republiek, in het bij zonder wat den religieuzen toestand betreft. Z. H. gaf Mgr. Ritter de opdracht den Pause lijken zegen te verleenen aan alle kerkelijke en wereldlijke autoriteiten en aan alle geloo- vigen in Tsjecho-Slowakije. TOULOUSE, 24 Maart (Havas) Een vlieg tuig van den geregelden dienst Casablanca Toulouse, dat gistermiddag om drie uur had moeten aankomen, was te middernacht nog niet geland. Inwoners van het in de Oostelijke Py reneeën gelegen plaatsje Canigou verklaren dat zij een vliegtuig brandend in een ravijn hebben zien storten. Reddingsploegen zijn op zoek naar het vermiste vliegtuig gegaan, doch het duister en het bergachtige karakter van het terrein bemoeilijkten het opsporingswerk zeer, Nader wordt gemeld, dat het nabij Corsay brandend neergestorte vliegtuig inderdaad het vermiste toestel is van den postdienst Marokko —Frankrijk. Vanmorgen heeft men het lijk van een der inzittenden geborgen. BRUSSEL, 24 Maart. (Havas) Woensdag zijn de commissies van Landsverdediging van de Belgische Kamer en Senaat bijeengekomen om een uiteenzetting van den minister van Defen sie, generaal Denis, over de grensbescherming aan te hooren. Hij zette het systeem van ver nieling der wegen uiteen en beschreef de op stelling van de troepen, die steunen op verde digingswerken en zich gemakkelijk kunnen ver plaatsen. Tenslotte verklaarde de minister, dat het leger zeer wel in staat is zijn taak té vervullen. Tijdens de beraadslaging over de begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Kamer ver klaarde minister Spaak, dat hij de overtuiging heeft, dat de grensverdediging volmaakt is ge organiseerd. Hij zeide, dat België voornemens is, zijn verdediging in volkomen onafhanke lijkheid te verzekeren. Spr. gelooft, dat de verdediging van België nu beter is georganiseerd dan in 1914. PRAAG, 24 Maart. (Havas) De fracties van de Tsjecho-Slowaaksche Kamer en Senaat van de Duitsche Christen-sociale partij, welke tot nu toe de regeering heeft gesteund, 'zijn Woens dag bijeengekomen, en hebben besloten het centraal bureau van de partij te doen vergade ren tot het aannemen van de volgende pun ten: le. Zajcek, de minister zonder porte feuille, die de partij in de regeering verte genwoordigt zal aftreden. 2e. De Christen-sociale partij zal overgaan naar de oppositie en een onafhankelijke groep vormen. Zij zal zich niet aansluiten bü de party van Henlein. In een buitengewoon politieblad is opgenomen een schrijven van den minister van Justitie aan de procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, waarin de voorwaarden zijn opge somd betreffende toelating van oud-Oostenrij kers. Van verschillende zijden is gevraagd, hoe dient te worden gehandeld ten aanzien van de Oostenrijkers, die ten gevolge van de bekende gebeurtenissen van de laatste dagen naar Ne derland zijn gekomen of zich nog daarheen begeven. De regeering heeft beslist, dat het be zwaarlijk gaat thans weder aan een nieuwe categorie vluchtelingen gelegenheid te geven hier te lande binnen te komen en te ver blijven. Bepaald wordt daarom, dat aan bedoelde oud-Oostenrijkers alleen verblijf en toelating kan worden toegestaan, wan neer aan de navolgende voorwaarden is voldaan: - Ten eerste: bezit van een paspoort, nog min stens twee maanden geldig, en tevens van een verklaring der Duitsche overheid, dat de houder ongehinderd naar Duitschland, resp. Oostenrijk, kan terugkeeren, na hier te lande verbleven te hebben. Ten tweede: bij het verzoek tot tijdelijk ver blijf bezit van minstens 500 (vijfhonderd) Oos tenrijksche schillingen of 'n gelijkwaardig be drag in ander geld. Bij verzoek tot vestiging bezit van minstens een bedrag van 10.000 gul den of daarmede overeenkomende waarde. (Over de vergunning tot vestiging zal na bin nenkomst nader beslist worden. De toelating sluit deze vergunning niet in). Ten derde: de realiteit van het doel, mede gedeeld als reden voor binnenkomst, zal aan nemelijk moeten worden gemaakt. Ten vierde: de binnenkomst in ons land moet via een doorlaatpost geschieden op de uren, waarop deze geopend is. Ten bewijze dat de binnenkomst aldus is geschied, moet een stem pel van een doorlaatpost in het paspoort gesteld zijn. Ten vijfde: wanneer zich in een bepaald geval zeer bijzondere omstandigheden voordoen, welke aanleiding zouden kunnen geven om bij uit zondering toelating hier te lande toe te staan, ook zonder dat beschikt wordt over de sub. 1 bedoelde bescheiden of de sub. 2 bedoelde be dragen, zal deze toelating alleen na verkregen machtiging van den inspecteur der Kon. Ma rechaussee, bureau grensbewaking en vreem delingendienst, die daartoe met den minister of het departement het noodige overleg pleegt, kunnen geschieden. Voorwaarden vastgesteld, waaraan oud-Oosten rijkers moeten voldoen om in ons land toegela ten te worden. 0e Duitsche Christen-socialen in Tsjecho-Slo wakije gaan, onafhankelijk, in de oppositie. Het „Oostenrijksche legioen" zal op 9 April Weenen binnenrukken. De Spaansche regeering geeft de jongste ver liezen aan het Huesca-front toe. De Amerikaansche vlootbewapening wekt on rust in Japansche vlootkringen. Zestig personen vonden in een wervelstorm, die over Bengalen joeg, den dood. Twaalf huizen in het Padangsche tengevolge van aardstorting bedolven. Voorontwerp betreffende regeling van den vrouwenarbeid in fabrieken bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend. Pater Fr. Hendrichs S.J. plotseling overleden. Vergadering van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen te Rotterdam. VOORDEEL I: dat Bakker gratis Uw behangrandjes afsnijdt VOORDEEL IIdat onze behangsels extra sterk en modern zijn VOORDEEL IIIonze enorm lage prijzen VOORDEEL IV: wij hebben vakkundig personeel beschikbaar BOEDAPEST, 24 Maart (Havas) In de commissie voor Buitenlandsche Zaken van de Hongaarsche Kamer heeft Von Kanya de jong ste gebeurtenissen in de buitenlandsche politiek uiteengezet. De buitenlandsche politiek van Hongarije is er op gericht de vriendschap met Duitschland te versterken. De betrekkingen tot Italië blijven ongewij zigd in den geest van de overeenkomsten van Rome. De Poolsche sympathie voor Hongarije is ver der, aldus Von Kanya, een belangrijk politiek element in het Donaubekken. De Hongaarsche regeering heeft geen wijziging gebracht in haar voornemen haar betrekkingen tot de staten van de Kleine Entente te normsliseeren. De be sprekingen, welke waren onderbroken, zijn on langs te Boekarest hervat. PARIJS, 24 Maart. (Reuter) Terwijl iedere week in Groot-Brittannië 650.000 gasmaskers geproduceerd worden, en 25.000 in Duitschland, worden zij in Frankrijk in het geheel niet ver vaardigd. Het feit, dat een Parijsch dagblad dit constateert, vormt een symptoom voor de onge rustheid, die op het oogenblik in Frankrijk heerscht ten opzichte van het ontbreken van doeltreffende voorzorgsmaatregelen tegen lucht aanvallen. Ofschoon Chautemps een maand ge leden aankondigde, dat een decreet spoedig zou worden aangenomen ten behoeve van de ver vaardiging van gasmaskers, onderkomens en vrijwilligersploegen, zijn, aldus de critici, nog geen practische stappen in die richting gedaan. Dezelfde critici brengen naar voren, dat er practisch geen passieve defensie in Frankrijk bestaat, ofschoon wel veel plannen opgesteld zijn. Het door Chautemps toegezegde decreet be helsde de vervaardiging van tien millioen gas maskers. Vijf jaar zouden gemoeid zjjn met het volledig in werking stellen van het plan, doch de critici achten dit veel te lang in verband met den tegenwoordigen toestand. MEXICO, 24 Maart (Reuter). President Cardenas van Mexico heeft tijdens een massa- betooging verklaard, dat Mexico zich aanspra kelijk blijft achten voor de volledige betaling van de onteigende bezittingen der petroleum- maatschappijen. Hij zeide, dat het land geen interventie, in welken vorm ook, vreest, en in staat is, hier aan het hoofd te bieden. WARSCHAU, 24 Maart (D.N.BJ Officieel wordt medegedeeld, dat de president der Pool sche Republiek het agrémeht heeft verleend vóór dé benoeming van Skirpa tot Litausch gezant te .Warschau. WASHINGTON, 24 Maart (Havas). Ge neral Craig, de chef van den Amerikaanschen legerstaf, heeft de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden gewaarschuwd, dat een crediet van een milliard dollar noodig zal zijn om het leger te reorganiseeren en de sterkte hiervan te brengen op een millioen man, zooals in het mobilisatieplan van het departe ment van Oorlog is voorzien. \\\\\\\\Wi]in 1111 /r j s r s s tfyP. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 764.3 Vorige stand: 765.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1