Men ufoijft on&: O O VRIJDAG 25 MAART De geschiedenis van „Oud Santpoort" DONDERDAG 24 MAART 1938 BEVERWIJK HEEMSTEDE VELSEN ZANDVOORT M. VISSERS ZAANDAM Het Baurwegje iSt§^ NEDERLANDS AANDEEL IN HET RIJNVERKEER Duitschland meestal tweede Wij gaan naar BOVEN Waarom is VERMAAT'S brood goedkooper? VAN ONZE RECHTBANK Wie dreef de zaak? Hammen gestolen Ernstige aanrijding Het nut van politiehonden Bootje overvaren UIT DEN OMTREK VOETBAL KINHEIM—BEVERWIJK 1—0 HAARL. R. K. DAMBOND Om 't persoonlijk kampioenschap In bijna alle categorieën schepen op de eerste plaats STAAT VAN BESOMMINGEN Voor deze Zaterdag-reclame: VERMAAT'S MODERNE BAKKERIJEN r - STAD Een Beverwijksche aardappelhandelaar was In Juni 1937 geschorst als zoodanig door de be trokken crisisinstantie. Omdat hij zijn zaak niet kon opheffen of stilzetten droeg hij haar zoogenaamd over aan zijn broer, die ook aard appelhandelaar is. De Crisiscentrale nam daar mee geen genoegen en de kantonrechter ver oordeelde den Beverwijker tot 250 boete om dat hij aannam dat de Beverwijker toch als de eigenlijke bedrijver van de zaak moet worden beschouwd. Dit overdoen aan den broer was maar camouflatie. De Beverwijker kwam in hooger beroep, doch de Officier van Justitie eischte toen verhooging van de straf tot ƒ400. De verdediger mr. J. O. Baron, pleitte clemen tie. De uitspraak was 75 subs. 30 dagen hech tenis met gedeeltelijke vrijspraak van het ten laste gelegde. Twee werkloozen uit de Haarlemermeer hadden hammen gestolen uit een slagerij van hun woonplaats en hoerden deswege 10 maan den gevangenisstraf tegen zich eischen. Ze wer den conform veroordeeld. Op 27 Januari j. 1. des middags omstreeks 3 uur stond een autobus stil op den smallen Lagedijk te Koog aan de Zaan. Een andere autobus kwam aanrijden en moest den stil- staanden wagen passeeren. Juist echter nader de uit de tegenovergestelde richting een wiel- rijdster. Zij werd door den passeerenden autobus aangereden en tegen den grond gesmakt, waar door zij een hoofdwonde en een hersenschud ding opliep. De autobusbestuurder moest zich voor de Haarlemsche rechtbank verantwoorden. Hij zeide dat hij de wielrijdster niet gezien had. De Officier van Justitie merkte op, dat ver dachte een groote verkeersfout gemaakt heeft. Hij heeft niet goed uitgekeken. Gelukkig is geen leven teloor gegaan, al heeft het slacht offer veel geleden. Maar dat is maar toeval, waardoor de schuld van verdachte niet ver mindert. Als waarschuwing voor andere auto mobilisten kan hier alleen een strenge straf geëischt worden, n.l. een maand hechtenis met 6 maanden ontzegging van het rijbewijs. Een jongeman uit de Haarlemmermeer, wien men niet zou aanzien, dat hij het pad der mis daad had betreden, doch die niettemin al twee keer veroordeeld is, moest in het verdachten bankje plaats nemen, verdacht van een poging tot inbraak in Aalsmeer. In dit <jorp is n.l. in den nacht van 15 op 16 Januari j.l. ingebroken in twee woningen aan den Uiterweg, eerst bij een 61-jarigen bloemist. Die werd gewekt, ter wijl hij sliep, door geraas beneden. Opgestaan vond hij een raam in een keuken en de bijkeu ken openstaan. De ongenoode gasten hadden inmiddels het hazenpad gekozen, d.w.z. ze gin gen met hpn bootje, waarmee ze naar het huis van den bloemist waren gevaren, naar het er naast gelegen huis, eveneens van een bloemist. Ook deze lag rustig te slapen en werd door ge raas beneden wakker. En hij zag, toen hij op onderzoek uit toog, al evenzoo een raam bene den opgeschoven. De inbrekers hadden bemerkt, dat de bewoner hen bij hun werk kwam storen en roeiden weer snel weg. Erg veel succes heb ben zij dus niet gehad. Wij spreken hier steeds van „inbrekers", om dat uit he# getuigenverhoor wel kwam vast te staan, dat de jonge verdachte niet alleen het ongewenscht bezoek heeft gebracht. De bloe misten hadden twee jongemannen gezien. De president vroeg den verdachte of hij nog een helper had gehad. Verdachte ontkende, maar toen de president aandrong en zeide, dat hij geen naam behoefde te noemen, gaf hij toe met nog een jongeman de inbraken te hebben gepleegd, om een halve mi nuut later datzelfde weer te ontkennen. De president was verstomd over deze houding en vond het zeer brutaal van verdachte, dat hij na de eerste mislukte inbraak maar rustig er naast ging inbreken. De Officier van Justitie wees er op, dat de inbraken zijn opgehelderd door een politiehond, die naar het huis van verdachte liep, na gero ken te hebben aan het roeibootje. Niemand had toen nog vermoed, dat verdachte de dader is. Hieruit blijkt, welk een groot nut politie honden ten plattelande hebben en spr. zou dan ook ten sterkste aanbevelen, dat iedere rijksveldwachter ten plattelande voorzien is van een politiehond, tenminste als de veld wachter er voor geschikt is, want politie man en hond moeten bij elkaar passen. Verdachte is vreeselijk dom opgetreden door alsmaar om de zaak heen te draaien. Dat maakt het voor hem er niet beter op. Als de menschen maar eens bedenken, dat ook liegen zonde is, dan zouden ze niet tot diefstal overgaan. Ver dachte staat zeer slecht bekend in Aalsmeer en spr. eischte, daarmee rekening houdend, een jaar gevangenisstraf. Verdachte betoogde, dat hij in dronkenschap tot zijn daad is gekomen, maar de president vond dat een excuus van den kouden grond, echte larie, want naar een huis roeien om er in te breken doet men niet met een dronken kop en dan zou bovendien het op heeterdaad betrappen je meteen wel weer nuchter hebben gemaakt, aldus de president. Uitspraak 7 April. Een Amsterdamsche kantoorbediende was met zijn broer en een vriend gaan visschen in een roeibootje op de Voorzaan. Plotseling kwam een motorboot recht op het bootje af en over voer het, waardoor het omsloeg en de inzitten den (waarvan er een niet kon zwemmen) te water raakten. Een ander visschersbootje pikte hen op. De motorboot voer zonder te stoppen verder. De schipper van deze boot is voor deze aan varing door den Zaandamschen kantonrechter veroordeeld tot 40.boete, doch kwam hier van in hooger beroep bij de rechtbank. De schipper vertelde, dat hij het roeibootje wel gezien heeft, maar dat het met zijn boot moeilijk manoeuvreeren is. Hy hield vol, dat hij onmiddellijk heeft gestopt, maar de uitkijk heeft niet goed uitgekeken, anders zou het on geluk niet gebeurd zijn. De president vond het een schandaal, dat de schipper na de aanvaring is doorgevaren. Wat is dat voor een schipper? U bent een schande voor de schipperij! aldus de president. De officier van Justitie vroeg verhooging van de opgelegde straf tot 60.boete. Uitspraak 7 April a.s. De vaste lasten van den Tuinbouw. Op initiatief van de besturen der plaatselijke groenten- en fruitveilingen werd gistermorgen in de veilingzaal aan de Breestraat een bijeen komst gehouden met de besturen van de tuin- dersstandorganisaties en de boerenleenbanken ter bespreking van de instelling van commis sies, die het vraagstuk der vaste lasten van den tuinbouw ter hand zullen nemen, overeenkom stig de aanwijzingen der regeering. De verga dering werd o.m. bijgewoond door Ir. van der Helm, Rijkstuinbouwconsulent. De heer J. P. Nijssen, die de bijeenkomst pre sideerde, deelde in zijn openingswoord mede, dat de regeering de toezegging heeft gedaan, het vraagstuk der vaste lasten, waarover den laat- sten tijd zooveel te doen is, tot oplossing te wil len brengen, zy heeft opdracht gegeven tot het vormen van commissies, samengesteld uit ver tegenwoordigers van alle tuindersstandsorgani- saties, de veilingen en de boerenleenbanken. Betreffende de richtlijnen zal de regeering bin- 'nenkort- nadere gegevens verstrekken. De heer Nyssen wees er verder op, dat er twee mogeiykheden zyn, n.l. het vormen van zuiver plaatseiyke commissies of gewesteiyke commissies. De meerderheid der vergadering bleek echter de voorkeur te geven aan zuiver plaatselijke commissies; deze toch zijn met den toestand der bedrijven ter plaatse beter bekend en men zal zich tegenover een dergelijke com missie gemakkelijker uiten. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat landbouw en veeteelt by deze zaak niet betrokken zyn. Tenslotte werd besloten om over te gaan tot het vormen van plaatseiyke commissies en wel in de gemeenten Beverwyk, Heemskerk, Velsen, Assendelft, Castricum, Limmen, Heiloo, Egmond en Bergen. Zoo mogelük zal voor de gemeenten Bergen en Velsen één commissie worden ge vormd. Het ligt in de bedoeling dat afgevaardigden van de commissies op geregelde tyden bijeen zullen komen ter bespreking van de algemeene richtiynen. Tenslotte werd voor iedere ge meente iemand aangewezen, die in zijn eigen plaats het initiatief zal nemen voor de samen stelling eener commissie, teneinde zoo mogeiyk nog deze week de namen der commissieleden naar Den Haag te kunnen zenden. Coöp. Boerenleenbank. De Coöp. Boeren leenbank „wyk aan Zee en Duin'' hield haar jaarvergadering in de veilingzaal aan de Bree straat onder voorzitterschap van den heer G. Hommes. Deze wees er in zyn openingswoord op, dat de toestand in den land- en tuinbouw over het afgeloopen jaar opnieuw bedroevend is geweest, in tegenstelling met het bloembollenbedryf, waarin eenige vooruitgang kon worden gecon stateerd. De bank mag zich in een gestadigen vooruitgang verheugen. Ondanks de crisis in land- en tuinbouw werd in 1937 voor een be drag van ƒ150.000.— meer omgezet. Uit het verslag van den kassier bleek, dat in 1937 ƒ622061.98 is omgezet. Het aantal spaarders "vertoonde eenigen vooruitgang, doch het bedrag bleef geiyk, n.l. 455.007.18. De winst bedroeg ƒ2978.94. Besloten werd de winst bij de reserve te voe gen, waardoor deze tot 61202,98 is gestegen, ongerekend het woonhuis en kantoor aan de Groenelaan, die voor ƒ1.op de balans voor komen. De voorzitter van den raad van toezicht, de heer de Vries, gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden van den raad over het af geloopen jaar, waarby hy constateerde, dat het ledental elk jaar door overlijden achteruit gaat. Hy wekte daarom de zonen van de leden op, zich by de bank aan te sluiten. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Ger- tenbach, werd herkozen, evenals de heer J. Raadsveld, die als lid van den raad van toe zicht aan de beurt van aftreding was. Aan het slot der druk bezochte vergadering werd een verloting gehouden. Deeerste rabarber. Door de tuiniers Gebrs. Tol en A. Schochuys werd heden als een gevolg van het fraaie lenteweer de eerste vollegrond- sche rabarber aan de Beverwyksche groenten- markt gebracht. Vergadering R. K. Dam- en Schaakclub St. Bavo. Bovengenoemde vereeniging hield Woensdagavond een ledenvergadering, die wel heel bijzonder stond in het teeken van het be haalde kampioenschap van den R. K. Haar- lemschen Dambond. In zyn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer Warmerdam, er aan, dat St. Bavo nu voor de derde maal achtereen dezen eeretitel had weten te veroveren. Dank bracht de voorzitter aan de spelers, die ook nu weer getoond hebben wat met saamhoorigheid en liefde voor de club is te bereiken. En, aldus de voorzitter, nu de R. K. Haarl. Dambond is aangesloten, krygen wy de gelegenheid ons te meten met de sterkste clubs van het land. Onder de ingekomen stukken waren vele fe licitaties van zuster- en andere sportvereni gingen. Hierna volgden uitvoerige verslagen van ge houden bondsvergaderingen, die van den R. K. Haarl. Dambond door den heer J. Drayer en van den R. K. Schaakbond en het R. K. Schaakverband door den heer B. H. Stevens. Een 5-tal nieuwe leden werd geïnstalleerd, terwyi een nieuw lid werd voorgedragen. Een voorstel om de contributie, die het vo rige jaar was verlaagd, met drie cent per week te verhoogen en weer op het oude peil te brengen, werd zeer uitvoerig door den voor zitter ingeleid en aangenomen. Een voorstel tot instelling van een propa ganda- en een technische commissie had tot gevolg, dat in de propaganda-commissie wer den benoemd de heeren F. Boting, J. L. v. d. Voort en J. A. Stevens en in de technische commissie de heeren H. v. d. Weiden, B. H. M. Stevens, J. Draijer, W. Herbst en G. Boot. Een voorstel tot training van het kampioens tiental voor de komende zware kampioens wedstrijden had tot gevolg, dat het bestuur de opdracht kreeg te trachten daarvoor sterke combinaties uit te noodigen, waartegen dan verschillende wedstrijden gespeeld kunnen worden, wat dan tevens een goede propaganda is voor de mooie damsport. Voor den te spelen uitwedstryd voor 't kam pioenschap zegde het bestuur toe, dat ook supporters tegen een zoo laag mogelyken prijs de reizen mee kunnen maken. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een beroep voor al op het 1ste tiental om ijverig te trainen, opdat St. Bavo in de komende kampioenswed strijden ook een goede figuur zal maken. Personalia De ambtenaar der Invoerrechten en Accü'nzen. de heer L. J. de Broeder, is met ingang van 1 Mei in dezelfde functie over geplaatst naar Amsterdam. Benoemingen Door B. en W. zyn tot agent van politie 2de klasse aangesteld: A. van Waardenburg en A. N. Wilemsen, beiden volon- tair-agent, alhier; K. Platje, marechaussee te Maastricht en H. A. Schoo, agent van politie te Delft. Speciale aan biedingen we gens 25' jaar bestaan der zaak in Hoeden. Overhemden, Dassen, enz. enz. enz. heropenen wij onze ge heel naar de eischen des tyds verbouwde zaak in HEEREN MODE-ARTIKELEN Kruisstraat 2 h. N. Gracht De agent van politie A. van der Wal is be vorderd tot rechercheur. Door deze maatregelen is thans in alle vaca tures voorzien en 't instituut van zomeragenten opgeheven. Kort op pad Door een agente van de kin derpolitie te Amsterdam is 'n 16-jarig meisje, afkomstig uit Zandvoort, dat de ouderiyke wo ning had verlaten en wier opsporing was ge vraagd, na aanhouding in de hoofdstad naar hier overgebracht. Parkeerverbod B. en W. hebben dezer da gen besloten, dat het gedurende het geheele jaar verboden is te parkeeren op den Strandweg en op het Stationsplein buiten het aldaar aan wezige parkeerterrein. Waarschuwing De commissaris van po litie alhier maakt bekend, dat volgens voor schrift der algemeene politieverordening van Zandvoort ieder, die een buitenlander of een persoon zonder nationaliteit in zyn woning op neemt of herbergt, dan wel aan een buitenlan der of een persoon zonder nationaliteit een gedeelte van zyn woning ten gebruike afstaat, verplicht is, bij formulier van voorgeschreven model, daarvan ten politiebureele opgave te doen. Gelyke verplichting rust op een ieder, die aan een buitenlander of een persoon zonder nationaliteit een woning, fabriek, pakhuis, win kel, bergplaats of werkplaats geheel of gedeel telijk verhuurt. De formulieren tot het doen van de opgaven zijn gratis aan het politiebureau verkrijgbaar. Een gemakkelijke overwinning Woensdag avond moest het eerste tiental van de Zand- voortsche schaakcub een competitiewedstryd spelen tegen V.A.S. II uit Amsterdam. Daar laatstgenoemd tiental niet kwam opdagen, won Z.S.C. I reglementair met 10—0. Automatiseering telefoon De datum, waas- op voor het plaatsehjk net te Zandvoort de automatiseering van de telefoon in werking zal worden gebracht, is vastgesteld op Dinsdag 3 Mei e.k. Verkoopingen Ten overstaan van notaris H. M. van Weel te Bloemendaal werd Woens dagmiddag in hotel Welgelegen, aan het Kerk plein, verkocht voornoemd hotel, Kerkplein 5 en 6. Het hotel, Kerkplein 5, werd verkocht voor 1000.aan den heer J. Heuperman te Bloemendaal en het aangrenzend pand voor 6450.— aan den heer J. Koning, alhier. Notaris van Cranenburg te Haarlem veilde eveneens in hotel Welgelegen het perceel Brederodestraat 140. Kooper werd de heer J. Hogen vorst te Haarlem voor 3450. R. K. Voetbal Voor de V. V. Z.-elftallen geldt Zondag a.s. het volgende programma: VVZ 2GVO 2, 2.30 uur. Scheidsrechter Bleekenmolen. VVZ 5—Wilskracht 6, 12.30 uur. WSV a—VVZ a, 2.30 uur. Vertrek 1.15 per fiets vanaf de kerk. GVO b—VVZ b, 1.15 uur. Vertrek 12.15 per fiets vanaf de kerk. Meervogels aVVZ c, 2.30 uur. Vertrek 1.30 per auto vanaf de kerk. VVZ dVVZ e, 12.30 uur. Scheidsr. J. van Breukelen. VVZ fGVO d, 2 uur. Scheidsr. W. Wybinga. VVZ h—VVZ g, 3.15 uur. Scheidsr. H. Mand jes. licht brengt geluk, genot, teleur stelling. Btnnen 30 meter van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde hommen geen eigen verlichting te voeren'! In het vorige stukje zagen wy, dat de te genwoordige Midden Dorpstraat in 1700 het Buurwegje was geheeten en dat de bewoners toen waren: ten Zuiden van het pad de herberg We Weyman met bijbehoorende rytuigstallen, schuur enz. en ten Oosten Hen drik Maas (I), verder Jan de Wildt (II), die in 1723 zyn huis verkocht aan Jan van Wük (II) en aan het eind van het straatje het Toesien- derhuisje (III). Jaren verliepen. Hendrik Maas, die als jonge man zich gevestigd had in het huis, dat een prachtig uitzicht bood over de oude dorpstraat, de Slaperdyk en de grazige weilanden recht over zijn huis, werd ouder en ouder. Byna 40 jaren achtereen hield hy op de zomersche avonden het gewone buurpraatje met Van wyk en speelden ze in najaar en win ter hun genoeglijk potje pandoer bij de schouw in een der twee woningen. De 60 was hy reeds gepasseerd toen buur Van Wük kwam te overlyden. Kort daarna hertrouwde zyn buur vrouw Jacomina Buys met Jan Hamius, die spoedig daarop ook kwam te sterven. Lang heeft zij beide mannen niet overleefd en in 1761 werd Maria van Borrenberghe, wonende te Vreeswyk, haar wettige erfgename. Zonder twüfel hebben Maria en haar man toen gedacht „Ver van den akker, ver van de winst". De erfenis aanvaarden, daar was geen' bezwaar tegen, maar het huis in eigendom behouden daar dachten ze niet aan. Vermoedelijk heeft Hendrik Maas zü'n behulpzame hand geboden en een kooper voor het huis gezocht. Stellig is dat hefn niet meegevallen. Zonder twyfel was de liefhebberij niet groot, wy leefden in een af gaanden tyd en zoowel kooplust als contant geld 'was bijna niet te vinden. Na talrijke mis lukte pogingen kon eindeiyk naar Vreeswyk worden gemeld, dat er een gegadigde was ge vonden. Veel wenschte hij niet te betalen, na- meiyk een 300 minder dan Van Wijk voor 40 jaar er voor had gegeven. Wat echter nog be zwaarlijker was, was het feit, dat de aanstaande kooper niet over geld beschikte, ja zelfs geen cent had voor een eerste aflossing. De eenige aanbeveling was, dat de kooper stipt te ver trouwen was enuiterst yverig. Desondanks maakten de eigenares en haar man geen bezwa ren en de zeer omslachtige reis van Vreeswyk naar Santpoort werd aangevangen. Met de di ligence werd Utrecht bereikt. Hier stapte men Toegang Buurwegje (Midden Dorp straat) aangevende de huizen aan de Zuidzijde bestaande uit De Weyman met zijn stallen en schuren over op de jaagsnip, die de familie langs de Vecht naar Muiden bracht. Met den gewonen vrachtschipper ging men den volgenden dag naar Amsterdam, waar wederom de jaagschuit naar Haarlem werd genomen. Loopende en ten slotte zelfs sjokkende gingèn de echtelieden van de Amsterdammei poort over Schoten en den Vergierde weg naar Santpoort. In de Wey man werd gelogeerd en het behoeft ons niet te verbazen, dat het tweetal van vermoeidheid reeds tegen 8 ure ter kooye ging. Den volgenden morgen hadden de besprekingen plaats met den toekomstigen kooper Tys Tyman en diens vrouw Maria Barbara van Hees. Lang heeft het onder, houd niet geduurd. De notaris van Beverwyk, dichterbij woonde er geen, had de „Kusting- brief" reeds opgemaakt. De overeenkomst luidde als volgt: de koopsom werd verhoogd met 3 pCt. 's jaars. De aflossingen moesten minstens 50 per jaar bedragen. De eerste betaling werd gesteld eenige maanden na datum van de acts en wel op 1 November 1761 terwijl de geheele koopsom met rente afgedaan moest zyn 1 No vember 1769. Tijs Tyman (II) was verplicht alle onderhoudskosten te dragen, hoewel huis en erve eigendom bleef van verkoopster tot de laatste penning betaald was. Wü vinden hier dus in den ouden vorm onze tegenwoordige „koop op afbetaling" ook wel genoemd „huur koopcontract'' terug. Wij vonden hier wederom een der zeer oude Hollandsche woorden waarover wy in ons eer ste stukje reeds schreven. Ter verklaring het volgende: in het Tüd- schrift voor Nederlandsche Taal en Letterkunde, 7e jaargang van 1887 lezen wy over het woord Custinge: „Custinge behoort tot de groote ru briek van woorden, die slechts een schaduw „vertoonen van hetgeen zy vroeger geweest zyn „en voortleven als een schim en als een herin- „nering aan een vroeger tijdperk der taal, bij „de meesten van het tegenwoordige geslacht „onbekend, en alleen in enkele tongvallen nog „bewaard." In de middeleeuwen was het woord nog vry algemeen. Hugo de Groot schreef o.a.: „de betalinge van ontilbaar goed kan bedongen worden niet alleen gereed, maar ook by tyden en deelen, 'twelk by ons genoemd wordt „kus- tingpenningen" ende de brieven daarvan gemaakt „kustingbrieven". De beteekenis van het woord „Kusinghe" schyn oorspronkeiyk te zyn „ge ruststelling, zekerheidsgeving" (Leergierigen le zers kunnen wy aanraden bovengenoemd boekje te lezen, aangezien er nog een tiental bladzijden gewijd zyn aan de alleroudste afleidingen en gebruiken van het woord Kusting.) D'e eeriyke en yverige huurkooper Tys Tyman heeft schynbaar zyn uiterste krachten inge spannen. Vermoedeiyk zelfs heeft hy te hard gewerkt en het is wel zeker, dat zyn concurren ten 8 jaren later by wijze van grafrede hebben verklaard, dat Tyman zich heeft doodgewerkt. Een feit is het, dat bij zijn overlyden in 1769 zijn vrouw het huis met toebehooren geheel vry en onbelast in eigendom kreeg. De aflossingen plus rente waren dus binnen den, in den Kus- tingbrief, bepaalden tyd verloopen. Wederom heeft verkoop van 'het huls plaats. In het koopcontract van 1769 lezen wü dat de eige naresse Maria Barbara van Hees, wed. van Tys Tyman het huis verkocht aan Thomas v/d Hulst (Il)schepen van de Ambachts Heerlijk heid Velsen, van beroep schilder en glazen maker. De oude Hendrik Maas was intusschen overleden na bijna 50 jaren aan de dorpsstraat te hebben gewoond. Zyn weduwe kon nog niet van het zoo lang bewoonde huisje scheiden. Aan de Westzijde was nog steeds de tuin afgesloten door het Toesienderhuisje. De heer Malefyt (V) die voor 1761 de Bleek had overgenomen van de Achtbare Heeren Burgemeesters Van Eeghe en Comms (V) was nog eigenaar van het pand aan de overzyde van de Santpoorter beek. In de volgende koopacten over hulzen aan ons Buurwegje welke welwillend aan „De Vrienden van Oud Santpoort" ter inzage wer den verstrekt, komen wederom zeer oude uit drukkingen voor, die wy in het volgend stukje hopen te behandelen.' Santpoort. J- S. VISSER. OVER: WAT NOODIG IS! Leve de voetbal, maar toont u katholiek! Reeds jaren en jaren voetballen onze katho lieke jongens in katholiek verband. En on danks dat, is het mogelijk, dat er zijn, die in 't vuur van 't spel te veel aan hun harts tocht toegeven en in 'n onbewaakt oogenblik hun tegenstander doen struikelen, hem on zacht aanraken, waardoor een twist ontstaat en misschien zelfs 'n vechtpartij, waaraan de politie te pas komt. Gelukkig blijkt dan dikwijls in zoo'n geval, dat de jongens zoo kwaad niet zyn; ze reiken elkaar weer de hand, betuigen hun vergissing of leedwezen in drift te ver te zijn gegaan, de vrede is weer gesloten en een volgende maal zullen ze voor zichtiger zijn. Zelfs zijn er, die op Zondagen, dat ze een wedstryd spelen, extra ter H. Tafel naderen. Prachtig! Maar toch doet feitelijk iedereen zoo. Welke leeraar of leerares begint te leeren, zonder den zegen van den Allerhoogsten te heb ben aangevraagd door een aandachtig gebed? Beginnen ook de R.K. Verpleegsters en alle religieuzen, broeders en zusters hun werk zaamheden niet met eer te brengen aan God? En waarom zouden onze R.K. voetballers zich dan ook niet echt katholiek toonen, door eerst Gods zegen te vragen voor hun spel? Denkt u dat een waar katholiek een geloofs genoot uitlacht, die een kruisje maakt voor hy begint te metselen, timmeren, spitten of weet ik wat? Misschien vinden we 't ongewoon, net zooals er menschen zijn, die 't ongewoon vin den, dat ze in een vol café hooren te bidden voor 't eten en 't dan maar niet doen. Maarweten we wel, dat onze R,K. voet- balwedstryden worden gehouden op onze eigen R.K. velden, die bovendien door onze Pries ters zyn gewijd en gezegend? En moeten we dan bang zyn om een kruisje te maken, voor we onzen wedstryd beginnen? Eigeniyk is 't niet anders, dan ons schamen voor 't menscheiyk opzicht. We schamen ons voor onze eigen Katholie ken, want andersdenkenden komen liever niet by ons kijken. Is 't niet treurig? Maar boven dien is 't voor een katholiek een groot gebrek aan vertrouwen. Want het maken van een kruisteeken voor een gewichtig werk is aan genaam aan God en aan een werk met God begonnen, geeft Deze z'n bijzonderen zegen. En dat 'n voetbalwedstrijd een gewichtig werk is, is iedere voetballer met me eens. Men traint zich, ontziet zich met eten en drinken en stelt alles in 't werk om in top vorm te zyn. Maar dan is 't toch zeker te be grijpen, dat men met het oog op mogelijke ongelukken een wedstrijd met een kruis be gint? Als de aanvoerders van beide clubs met hun elftallen inplaats van de cheers, die ze elkaar brengen een flink kruis maken en dan den bal aan 't rollen brengen, zullen alle suppor ters een oogenblikje verbaasd staan, maar de spelers zullen respect hebben afgedwongen, doordat ze eerlijk voor hun overtuiging ale katholiek zyn uitgekomen en eer we 10 jaar verder zijn, weten we niet anders, of 't hoort zoo. En werkelyk, zoo hoort het ook!! Maar laten we dan beginnen om by het schoolvoetballen en 't Paaschtournooi deze echt roomsche gewoonte in te voeren. Heeft niet St. Paulus ons reeds geleerd: „Hetzy gy eet, hetzij gij drinkt of wat an ders doet, doet alles tot meerdere eer van God." Jonge voetballers, komt voor uw overtuiging uit, doet het en Gods zegen zal met u zijn. K. v. d. D. Het mooie weer had een record aantal toe schouwers naar het Sportpark gelokt. Een neu traal toeschouwer zou niet gezegd hebben, dat van de twee partijen Kinheim nog kampioens kansen had, integendeel er werd door de Velse- naren langen tyd gespeeld alsof er voor hen niets aan den uitslag gelegen was. Een uitzon dering hierop maakten de backs en keeper, waarvan Groeneveld weer een geweldig struikel blok was. In de voorhoede van de Velsenaren wilde het ook dezen middag niet lukken. Het is onbegrij- peiyk, dat deze linie, waarin toch goede voet ballers opgesteld staan, niet beter begrijpt, dat met een dergelijk tempo zonder enthousiasme niets te bereiken is. Over het spelverloop kunnen we kort zijn. Di rect na het begin scoorde Stals, doch het doel punt werd terecht geannuleerd wegens hands. In 't veld gaat de strijd gelijk op en neer, waar bij aan beide kanten kansen onbenut worden gelaten. De Beverwyk-keeper is hoogst onzeker, geen bal heeft hij klemvast, terwijl hy er meer dere laat vallen. De Velsenaren weten er ech ter niet van te profiteeren. Schoten van Markx en v. d. Steen gaan over of naast, terwyi Druij- ven eenmaal door uitloopen kan redden. De Kin- heim-voorhoede schiet eveneens te onzuiver om Adrichem te passeeren, zoodat de lust aan breekt zonder dat er gedoelpunt is. Na de rust aanvankeiyk eenzelfde spelbeeld. Kinheim wordt luide aangemoedigd, doch het zoo noodige enthousiasme blijft beperkt tot de Beverwijk-ploeg. Als eindelijk een kopbal van Stals succes heeft, komt er meteen wat meer gang in het elftal, waardoor de wedstrijd wat steviger wordt. Scheidsrechter v. d. Hoven houdt echter de teugels goed in handen, zoodat er niets gebeurt. Wel ontstaan aan beide kan ten nog kansen om te doelpunten, waarbij El- ten een niet te missen voorzet van v. d. Wal nog overschiet en dan is 't einde daar. Kinheim kreeg iets meer dan haar toekwam; een geluk spel had de verhouding beter weergegeven. R.C.H. 7Kinheim 4 Kinheim 5—Spaarnevogels 2 Kinheim jun.R.C.H. jun. 4—2 3—1 3—2 Te Haarlem werd voor bovengenoemden wed strijd de vyfde ronde gespeeld. De uitslagen waren als volgt: H. Rump—G. Haver 2—0 C. HeesakkersG. Meijssen J. LucasP. Balm 20 De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland verstrekt de volgende bijzen- derheden betreffende het aandeel van de aan het Rijnverkeer deelnemende landen in de ver schillende categorieën schepen. Het valt duideiyk op, dat Nederland in alle categorieën, behalve in de categorie sleepbooten, op de eerste plaats staat, ter- wyi Duitschland, uitgezonderd in de ge noemde categorie sleepbooten, op belang- ryken afstand volgt en meestal de tweede plaats inneemt. Van de 12.459 sleepbooten met een scheeps- ruimte van 8.028.027 ton heeft Nederland 48.7 pet. van het aandeel en 45.6 pet. van de totale ruimte, tegenover Duitschland, dat 26.4 pet. van het aantal en 32:8 pet. van het totale tonnage heeft. Hierna volgen België, Frankryk, Zwit serland en Luxemburg. Opvallend is, dat de gemiddelde grootte van de Fransche en Zwit- sersche schepen ver uitsteekt boven het gemid delde van alle sleepschepen op den Run. De reden hiervoor is natuurlijk te vinden in het feit, dat de Rijnvloten van beide landen van zeer jongen datum zijn en dat hun vloot vrü- wel uitsluitend aan kapitaalkrachtige reederyen toebehoort. De verdeeling van motor- en stoomsleepboo- ten over de verschillende vlaggen blykt uit het volgende staatje: Stoomsleepbooten motorsleepbooten aantal pk aantal Pk Nederland 733 181.331 73 12.247 Duitschland 526 208.802 129 30.691 Frankryk 80 45.130 10 3.640 België 147 40.799 2 1.100 Zwitserland 5 5.150 4 1.300 Totaal 1.491 481.212 218 48.978 Wat totale capaciteit betreft, staat Duitsch land bij deze categorieën op de eerste plaats. Alleen bij de stoomsleepbooten neemt Neder land wat betreft het aantal de eerste plaats hl. Het volgende staatje laat zien, hoe de verdee ling is van de vloot van vrachtschepen met eigen drijfkracht over de verschillende landen. motorvrachtschepen aantal scheepsruimte pk Nederland 734 159.358 t.53.777 Duitschland 282 114.774 t. 38.743 België 274 82.885 t. 18.659 Frankrijk 134 43.183 t. 7.105 Zwitserland 65 26.720 t. 10.640 Luxemburg 5 2.031 t. 695 Niet nader genoemd 1 265 t. TOtaal Nederland Duitschland België Totaal 1.405 429.216 t. 130.619 stoomvrachtschepen aantal scheepsruimte pk 95 44.878 t. 23.584 33 19.787 t. 13.950 11 4.642 t. 2.400 139 69.307 t. 39.934 In de vloot van motortankschepen neemt wederom Nederland de eerste plaats in. Duitschland volgt eerst op de vierde plaats. Daar tusschen in liggen Frankryk en Zwit serland. Het procentueele aandeel van de genoemde landen in het totale aantal, scheepsruimte en capaciteit van de motor tankschepen is voor Nederland 53 pc., 49 pet. en 55 pet., voor Frankryk 19 pet., 17 pet. en 10 pet., voor Zwitserland 14 pet., 18 pet. en 19 pet., voor Duitschland 9 pet., 11 pet. en 14 pet. Ook by de tanksleep- schepen waarvan er 242 met een scheeps ruimte van 184.217 ton den Ryn bevaren, neemt Nederland de eerste plaats in: daar op volgen Duitschland, Frankrijk, Beigië en Zwitserland. J. Draijer—M. Herben Jac. Basse was vry. 2e KLAS KAMPIOENSCHAP. Groep A. J. wullemsM. Homburg B. WillemseA. v. Soest H. Teeuwen—J. Kaandorp 4 Groep B. J. WittemanF. v. d. Burgt J. Luiten—J. Spükers R. Nieuwenhuizen—N. Teeuwen W. HubbersJ. v. d. Ploeg 1-1 0—2 0—2 2—8 2-0 2—0 2—0 0—2 Trawlers: Petten IJm. 49 600 manden 3320. Knikker IJm. 4 170 manden 1170.—, Erin IJm' 12 2775 manden 3570—, Maria S. Ommering IJm. 7 430 manden 2530.—, Rotterdam IJm. II2 545 manden 1750.—, Jenny Elsa IJm. 88 80 manden f 1100. Logger met versche visch: Verwachting Urn- 204 640.—. Drifters versche haring: LT 53 610. 2 pond Kalfslappen 78 ct. y3 pond Boterhammenworst15 ct. of een 14 p. Leverw. speciaal 15 ct. Kalfsvleesch in gelei, 14 p. 2714 ct. Gebraden Rosbief 30 ct. p. 'A pond Gebraden Gehakt 10 ct. per ons Biefstuk hapjes.... 10 ct. per stuk, erg lekker en panklaar Blinde Vinken15 ct. per stuk Altijd blank Geld. Varkensvleesch Kruisstr. 20, Telef. 16137, Haarlem Binnenweg 84, Heemstede, Tel. 29106 Omdat VERMAAT den moed heeft nieuwe wegen te gaan, zeer zeker in z'n eigen belang, maar toch ook in het belang van allen VERMAAT kan door z'n rationeel systeem van brood-bereiding en -distributie, BEST BROOD leveren tegen laagsten prijs. VERMAAT'S MELKBROOD KOST: afgehaald van de bakkerij vijftien cent afgehaald van den bestel-auto zestien cent VERMAAT'S BEST ZEEUWSCH TARWEBROOD KOST: afgehaald van de bakkerij ve.e^!en cerv afgehaald van den bestel-auto vijftien cent PAUL KRUGERKADE 31 - HAARLEM - TELEF. 11499

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2