Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J Groote Houtstraat- vereeniging Paul Boncour over Spanje DONDERDAG 24 MAART 1938 sjiiinmiimnninnnnnHmiiHnnnninnniniimimiiniiiiiiinTnimiiinmTninmTiniiiniiiniinniTiTTTTTnTmnT^ Klachten over tramrails en de straatschenderij Een vlaggenweek Luchtbescherming Straatschenderij Reclame-week T ramrails GEMEENTERAAD GEEN K. en W.-STICHTING Discussie om het batig saldo der Frans Halstentoonstelling Onderwijs Benoemingen Gevonden voorwerpen en dieren R. K. SPORTCENTRALE De organisatie der sportdagen Tafelzilver op den 'bodem, van de Ruysdaelkade te Amsterdam. De politie dregt naar een pakket tafelzilver, afkomstig van inbraak in een villa te Bloemendaal. De daders, leden van een wijdvertakt inbrekerscomplot, zouden de kostbaarheden hier te water hebben gegooid LEZEN IN JACOBUS VAN LOOY COUPEEREN VAN HONDEN STRAFBAAR VEROORDEELD WEGENS MEINEED NATIONAAL WEERBAAR HEIDS-GESCHENK Door trein gegrepen BEDRIEGLIJKE BANKBREUK ZAANDAM WIELRENNEN KOERS NAAR DE ZON BEGONNEN Anton van Schendel vierde op de eerste etappe. Albert 56ste (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het protest tegen de lucht bombardementen Zernatto en Stocking©1* niet uitgeleverd De verklaring van Chamberlain Praag op de hoogte gesteld Duitschland begint d© verkiezingscampagn© Gevluchte Spanjaard©11 terug Door Franco naar Nederland teruggezond en ushock H.H.IJ.C.—QUEENS CLUB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT fiiiiiiiii[[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiniiii[iii!iiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiii[iiiiiii[iiii:ii[iiiiiii[iiiitiiiiiiiiiin»^ STAD De Groote Hou tstraatverecni ging hield haar jaarvergadering1 gisteren in het café- restaurant Gebr. Brinkmann, onder voor zitterschap van den heer A. v. Weerden, die mededeelde, dat de vereeniging op 25 Juni a-s. haar 30ste jaar ingaat. De organisatie verkeert in bloeienden wel stand, aldus spr. Door fraaie zaken trekt de Groote Houtstraat de aandacht van stadge noot en vreemdeling. Daaruit blijkt dat onze leden ruggegraat hebben, om in diezen moei lijken tijd toch hun best te doen de winkel straat zoo goed mogelijk voor den dag te laten komen, zooals bleek uit de aardige vlaggenver- siering tijdens de Jamboree. Het bestuur is dankbaar, doch niet voldaan, daar nog niet alle winkeliers lid van de ver eeniging zijn. De voorzitter deelde mede, dat hij in con tact is met een organisator van den luchtbe schermingsdienst voor de vorming van kleine ilubjes van wijkbewoners, die in tijd van nood zelf kunnen ingrijpen. Brandweer en politie moeten dan wellicht elders optreden. De auto riteiten schieten slechts langzaam met de or ganisatie op en daarom heeft de Vereeniging voor Luchtbescherming het zelf ter hand ge nomen. Het beste zou zijn als de commissaris van politie als hoofd van den luchtbeschermings dienst de bewoners oproept tot een vergade ring. Dat is beter dan dat de vereeniging het doet. De heer Kolderie merkte op, dat het pro bleem van een vluchtkelder thans actueel is. De autoriteiten zjjn zeer laks in deze kwestie. De voorzitter antwoordde, dat er in de Groo te Houtstraat verschillende zware kelders zijn, misschien geschikt voor vluchtkelder. De in richting is de taak van de overheid. Er is groote kans dat binnenkort ook in Haarlem een luchtbeschermingsdag wordt ge houden. Ingekomen was een klacht over de straat schenderij en lawaai in de Groote Hout straat. De voorzitter onderschreef deze klacht volkomen. Het bestuur zal er over met den commissaris van politie spreken. Het is inderdaad meer dan ergerlijk, hoe vooral des avonds de-straatschen derij welig tiert. Verschillende sprekers sloten zich bij de klacht aan. Daarbij wsrd erop ge wezen, dat het politie-toezicht onvoldoende is. Dat toezicht moet blijvend scherp zijn en niet na een week of zes verslappen, want dan wordt de toestand weer even erg. Nog werd opgemerkt, dat de kosten van een étalage-verlichting des avonds worden ver knoeid, doordat kwajongens de kijkers en kijk- sters voor de étalages wegjagen. Nadat de voorzitter aich door een stapel ingekomen stukken had heengswerkt, daarbij o. a. mededeelend dat 132 internationale vlaggen en 121 stokken voor de straatversiering tijdens de Jamboree waren aangekocht, las de secre taris, de heer J. E. Voet, zijn interessant en le zenswaardig verslag voor. Dit berichtte o. a. dat het ledental van 99 tot 105 steeg, vooral door de actie tijdens de Jamboree. De penningmeester, de heer W. J. v. Bilder- beek, kwam in zijn financieel verslag tot eer. totaal van 181.77 en een batig saldo van 8.88. De jaarverslagen alsmede de begrooting wer den goedgekeurd. De voorzitter dankte de func tionarissen vooral voor hun arbeid tijdens de Jamboree-actie. De beide aftredende bestuursleden, de heeren W. J. v. Bilderbeek en J. E. Voet, werden her kozen. Het bestuur stelde vervolgens voor om streeks Mei a.s. een reclame-week te hou den door het 130-tal internationale vlaggen, in het bezit van de vereeniging, weer aan de winkels uit te hangen en het publiek te laten dingen naar prijzen (door de le den beschikbaar te stellen), door het te laten raden van welke landen er een vlag hangt. Voor het dertig-jarig bestaansfeest in 1939 worden plannen ontworpen. De heer Kolderie opperde het denkbeeld, dat alle leden een foto, teekening en derg. van hun zaak b.v. 10 jaar geleden in hun étalages zet ten en het publiek laten beoordeelen, welke zaak nu het best in die 10 jaar verbeterd is. Voor dezen wedstrijd zou dan 10 per lid moe ten geheven worden, dan krijgt men tenminste een flink bedrag 1000) bij elkaar, om prij zen te kunnen koopen. Over een en ander ontspon zich een uit voerige discussie. De heer Wefers Bettink stelde voor de in ternationale vlaggen in de étalages te hangen. Dan wordt de aandacht op de étalages geves tigd. Dit idee werd tenslotte algemeen -aan vaard. De voorzitter zette uiteen, dat de wedstrijd samen met de eventueele tulpen-week van „Haarlems Bloei" gehouden kan worden. Bjj de rondvraag klaagde de heer Kolderie over den slechten toestand van de rails in de Groote Houtstraat. De heer Wefers Bettink voegde hieraan toe, dat de rails te licht zijn voor de zware trams, die erover rijden. De N. Z.H. T. M. is dus de schuld. De voorzitter zeide, dat er gepolst wordt om een actie op touw te zetten, om de tram geheel te laten verdwijnen. Gemakkelijk zal dit wel niet gaan, daar de tram concessie heeft. Vroeger is al tegen de overbelasting van de rails geprotesteerd. Succes had dit niet. Hierna werd de vergadering gesloten. In de gisterenmiddag voortgezette vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad werd ver der behandeld het voorstel van B. en W. om het batig saldo der Frans Halstentoonstelling, zijnde f 20.000 te storten in een in te stellen „Fonds voor Kunsten en Wetenschappen". De in het fonds aanwezige gelden worden als kasgeld ge bezigd. De heer BIJVOET (R.K.) bleef pleiten voor het in 't leven roepen van een stichting en diende met eenige andere raadsleden het vol gende voorstel in. Ondergeteekenden stellen den Raad voor te besluiten B. en W. uit te noodigen den Raad voorstellen te doen toekomen, strekkende tot het in het leven roepen van een stichting met een aanvangskapitaal van f 20.0QO, zijnde het batig-saldo der Frans Halstentoonstelling, te noemen „Fonds voor Kunsten en Wetenschap pen" en ten doel hebbende inzonderlijk de kunsten en wetenschappen en derzelver be oefenaren te Haarlem te steunen. Wethouder v. LIEMT (R.K.) bleek een min derheid in B. en W. te vormen. Wanneer men de f 20.000 als boekpost beschouwt, is het ge vaar niet denkbeeldig, dat het geld niet be stemd kan worden voor het doel, waarvoor allen het ter beschikking willen stellen. Wat zouden hoogere colleges er van zeggen, wanneer de raad besloot f 20.000 uit de winst der bedrijven te nemen en te storten in een fonds voor bijzonde 'e doeleinden? Het bovengenoemde gevaar is veel minder wanneer een stichting gemaakt wordt, De VOORZITTER merkte op, dat voor beide ideeën goedkeuring vereischt is. Het voorstel-Bijvoet werd verworpen met 1917 stemmen, waarna het voorstel van B. en VV. zJh.s. werd aangenomen. Op last van Ged. Staten stellen B. en W. voor in te trekken de regeling tot toekenning van een belooning aan plaatsvervangende hoofden van Lagere Scholen. Ook werd voorgesteld de jaar wedde van het vakonderwijzend personeel aan de Openbare Lagere Scholen te herzien, terwijl de overgangsbepaling ten aanzien van het on derwijzend personeel bij het Buitengewoon L.O. ook op eisch van hoogerhand moet vervallen. De heer POSTHUMUS (S.D.) ging uitvoerig in op het onjuiste van deze oplegging, maar kon slechts berusten. Het voorstel inzake het vak onderwijzend personeel wilde hij een maand aanhouden, omdat daar wel wat aan te doen is en het Georganiseerd Overleg gehoord kan worden. De heer v. DAM (V.D.) wilde het aantal perio dieke verhoogingen voor het vakonderwijzend personeel met één vergrooten en maakte daar een voorstel van. Wethouder BOES (V.B.) achtte het door den heer Posthumus gevraagde uitstel zeer moeilijk. De verslechteringen hebben ook niet de instem ming van B. en W., maar er is niet aan te ont komen. De organisaties hebben alle gelegenheid gehad om tusschen-voorstellen te doen, maar ze hebben alleen geantwoord, dat ze de voorstel len zonder meer onaanvaardbaar achtten. Het voorstel-van Dam kan alleen waarde hebben voor dat personeel, dat middelbare bevoegdheid heeft. Dit voorstel werd dan ook dusdanig geformu leerd en aangenomen. De heer POSTHUMUS bleef bij het verzoek tot uitstel temeer daar het gewijzigde voorstel- van Dam in het overleg behandeld dient te worden. De VOORZITTER was daar tegen, omdat dit het laatste voorstel is naar aanleiding van de gestelde eischen over de begrooting 1B37. Neemt de raad de voorstellen aan, dan kan de extra- uitkeering van Den Haag geschieden. De voorstellen werden daarna aangenomen. Tot leden der Commissie Lich. Opvoeding werden benoemd de heeren W. J. H. Barte's, S. Hooij, J. Lingeman, R. Verwers, C. van Kempen, W. A. J. Breemen Jr. en J. ten Hove; tot tijdelijk leeraar aan de tweede H.B.S. B werd benoemd de heer H. Mooij te Amsterdam. Tot onderwijzer (es) aan school 19, Prins Hen drikstraat benoemde de Raad den heer D. H. Querner te Haarlem, School 36 Soendastraat mevr. A. Bunte—van Amstel te Haarlem en de Van Zeggelenschool Mej. P. den Baars te Zuid- Schar woude, allen wachtgelders. De vergadering werd daarna gesloten. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krij gen; handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; armbandje, Eekhout, Molenaar straat 39; bankbiljet, Langenberg, H. J. Koe- nenstraat 7; boekje, politiebureau Smedestr.; pantalon, v. d. Klugt, Romeinenstraat 13; bril, Gosen, Herculesstraat 37; badpak, Snoeks, Lange Margarethastraat 34 rood; auto-dop, politiebureau Smedestraat; halsband, Haigh- ton, Orionweg 120; horloge, Decosseaux, Van Keulenstraat 22; halsband, Oushoorn, Coorn- hertstraat 22; jumper, van Deenen, Riouwstr. 28; jas, v. d. Klugt, Romeinenstraat 13; koffer, Leeflang, Nagtzaamstraat 36; tafelmes, Harre, Schermerstraat 33; portemonnaie, Van 't Hof, Lange Lakenstraat 16-18; idem met inh., Co- blens, Oost Indiëstraat 71; idem, Sprakelaar, Burgwal 87; idem ,Huis in Veldt, dr. Leijdastr. 79; rijwielplaatje, Weslx, Koorstraat 2; rijwiel plaatje, Person, Prinsessekade 33; riem, Arink, Oranjeboomstraat 157; rijwielplaatje, Heinin gen, Slaperdijkweg 100; idem, v. Danzig, Jaco- bijnenstraat 9; schoen, politiebureau Smede straat; tasch. Zandstra, Kolkstraat 19 rood; taschje, Schabbing, Papentorenvest 32; Vulpen, Barneveld, Dusartstraat 3; vleesch, Eekman, Rozenhagenstraat 31; vulpen, Weller, Dolfijn- straat 17; vulpotlood, Huisman Minahassa- straat 43. Terug te krijgen: Handschoenen en ceintu ren, politiebureau Smedestraat; bankbiljet, de Koek, Jan Haringstraat 20; bril, politiebureau Smedestraat; couvert, Waleveld, Vrouwehek- straat 58; hoofddoek, v. d. Linde, Dr. Schaep- manstraat 75; duimstok, v. Looi, Boogstraat 4; rijksdaalder, Kiewiet, Leeuwerikstraat 70; hond, de Bruin, Iepenstraat 24; hoed, Hilhorst Verbindingsweg 9b, Bloemendaal; kaarten, po litiebureau, Smedestraat; ketting, v. Ingen, Zijlweg 120; lorgnet, Zandstra, Lijsterstraat 11; mat, de Boer, Dr. Leijdsstraat 48; zakmes, v. Dijk, Ridderstraat 10; zakmes, v. Ingen, Zijl- weg 120; nummerplaat, Bos, Timorstraat 199; nummerplaat, Kersens, Schotervoetpad 2; por temonnaie met inhoud, Dekkers, Bastiaanstraat 84; portemonnaie, Ouwerkerk, Middenweg 100;' rekenlat, Hoogkamer, Van Loostraat 31; schoe nen, Warre, Spaamdamscheweg 536; sleutel, politiebureau, Smedestraat; schoen, Koning, Westerstraat 81; schoen, Kip, Schermerstraat 32rood; tasch, Bakker, Spionkopstraat 69; tasch, Brooijmans, Spaarnhovenstraat 42; rij- wieltaschje, v. Montvoort, Mr. Cornelisstraat 72rood; taschje met inhoud, Warmerdam, Da- miatestraat 36; vest, v. d. Linde, Scheepma- kersdijk 18; zakje aardappelen, Cemmers, Zuidpolderstraat 129. In het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem werd Dinsdagavond onder voorzit terschap van Rector van Zon de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de R. K. sportcentrale van het district Haarlem-Bever wijk. In zijn openingswoord dankte de voorzitter voor de zeer bevredigende opkomst der aange sloten vereenigingen, doch hij betreurt het nog steeds, dat er nog vele vereenigingen zijn, die het belang van de R. K. sportcentrale niet wil len begrijpen en daardoor regelmatig de ver gadering verzuimen. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot den heer Goris, den voorzitter van het Dioc. Gymnastiekverbond. Nadat de notulen onveranderd waren goed gekeurd bracht de heer Hooy een keurig jaar verslag uit, waaruit duidelijk bleek dat veel door de centrale ts gedaan voor de katholieke sportbeweging. Uit het jaarverslag bleek o.a., dat enkel Hockey nog niet in de commissie is vertegen woordigd, doch optimistische geluiden werden vernomen dat dit jaar hierin wel verandering zou komen. Gewezen werd Op de uitwassen bij de kano sport, waarbij de aandacht van de autoriteiten is gevraagd op de ongepaste kleeding bij het varen in de stadsgrachten. Toestemming verleende de sportcentrale in het afgeloopen jaar voor de oprichting van ver schillende nieuwe vereenigingen o.a. een zwem- vereeniging in Velsen. Bekeken werd het denkbeeld van eenige par ticulieren om in Haarlem te komen tot een R.K. sportstadion, van welke plannen evenwel moest worden afgezien. In verband met den terreinnood wees de com missie erop, dat er nog verschillende sportter reinen te verkrijgen zijn in Haarlem Noord, waarvoor de medewerking der Sportcentrale gevraagd kan worden. Verder gewaagde het jaarverslag van de goedgeslaagde twee sportdagen in het afgeloopen seizoen, welke een propaganda zijn geweest voor de Katholieke sportbeweging, doch welke dor weersomstandigheden zelfs een keer verschoven moesten worden naar een anderen datum, waardoor de financieele resultaten niet in overeenstemming waren met de sportieve prestaties, zoodat een nadeelig saldo van 150 werd geboekt. Toch is de .sportcentrale van oordeel, dat met het organiseeren van de sport dagen moet worden doorgegaan. Tot slot werd erop gewezen, dat dit jaar door des bemoeienis van het bestuur kon worden overgegaan tot instelling van de medische sportkeuring, waarvan reeds een bevredigend gebruik werd gemaakt. De penningmester bracht hierna verslag uit over de financiën van de sportcentrale, waar uit bleek, dat over het algemeen te klagen was over de weinige medewerking van de vereeni gingen wanneer het gaat om de betaling van de lage contributie. Dit is dan ook oorzaak dat er dit jaar een klein nadeelig tekort is van ruim 14. Spreker wees op de gewoonte van de voet- balvereenigingen om te betalen via den pen ningmeester van den R.K. Haarl. Voetbalbond, zoodat hiervan alle gelden binnenkomen. Nadat over beide verslagen uitvoerig van ge dachte was gewisseld werden beide verslagen onder dankzegging voor de vele werkzaamheden door de beide samenstellers verricht, onveran derd goedgekeurd. Hierna gaf rector Van Zon een duidelijke uit eenzetting van doel en werken van de R.K. Sportcentrale. Na een klein historisch overzicht hoe de Sportcentrale was ontstaan, wees spreker op de noodzakelijkheid van de centrale om te komen tot de noodige eenheid in de Kath. sport. Een duidelijk exposé werd gegeven wat de werking der commissie is en welke propaganda er uit gaat van een commissie, indien gelijk de laat ste jaren het geval is hard gewerkt wordt. Met een beroep op de medewerking van allen inzake de preciese uitvoering in de bisschoppelijke be palingen besloot spreker zijn leerzame uiteen zetting. Een belangrijk punt van de agenda was het organiseeren van de sportdagen. Na langdurige discussies werd besloten een permanente com missie in het leven te roepen, waarbij het be stuur wilde, dat iedere tak van sport met twee vertegenwoordigers zitting heeft. Onze Gezellen vond dit te uitgebreid en zag liever een kleine commissie benoemd. De ver gadering besloot evenwel het voorstel van het bestuur aan te nemen. Hierna kwam aan de orde de delging van de schuld van de vorige sportdagen. Nadat ver schillende afgevaardigden hierover het woord hadden gevoerd vroeg de voorzitter het bestuur eventueel met plannen bij te staan om tot del ging te komen voor de nieuwe commissie begint te werken, zoodat zij niet belast wordt met een oude schuld. Ene klacht kwam hierna naar voren, n.l. dat in de gemeente-commissie van Lichamelijke opvoeding, welke 20 leden telt, het Katholieke element zoo slecht vertegenwoordigd is, n.l. één Katholieke afgevaardigde en één R.K. raads lid. Het bestuur zou thans echter stappen doen bij de R.K. raadsfractie om tot verbetering te komen. Na een korte uiteenzetting van de bepalingen voor het jeugdwerk volgde nog een geanimeerde rondvraag, waarna rector Van Zon onder dank zegging voor de aangename besprekingen de vergadering sloot. licht brengt geluk, genot, teleur stelling. Mevrouw de Weduwe Van Looy stelt zich voor in het Huis Van Looy, Kleine Houtweg no. 103, leesclubs te vormen, teneinde aan de deelnemers en deelneemsters uit de boeken van Van Looy voor te lezen. IZij heeft de kunst van voorlezen beoefend om voortdurend te trachten uitdrukking te geven aan de bedoelingen van den kunstenaar, hetgeen beteekent dat aldus de toehoorders tot inzicht en begrip zullen kunnen worden gebracht van den rijkdom van het werk. Van Looy's Jaapje is goed bekend, doch er is nog zooveel meer om véél van te houden. Van Looy heeft veel gezien, veel gevoeld, veel lief gehad. Ieder krijgt het boek vóór zich om den tekst te volgen, den tekst die zoo treffend het vermogen van onze taal doet beseffen, onze taal in bewondering doet liefhebben. De deel neming is kosteloos. Ieder, die lust gevolt om te komen luisteren, wordt verzocht naam en adres op te geven aan de assistente van het Huis Van Looy, mejuf frouw Kitty Nederkoorn, Ripperdastraat 8, met vermelding van dagen en uren, die hij of zij beschikbaar heeft. In onderling overleg zullen de clubs gevormd worden. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de principieele quaestie van het coupeeren van hondenooren. Het Hof veroordeelde een inwoner van Amers foort, die de ooren van drie Duitsche dog gen had gecoupeerd, tot een gulden boete wegens het zonder redelijk doel opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken. De politierechter te Utrecht had den man tot f 40 boete veroordeeld. Bij behandeling voor het Hof eischte de procureur-generaal veroor deeling tot f 1 boete. Het Hof overwoog o.a. dat verdachte heeft aangevoerd, dat hij het verkleinen der oor schelpen heeft bewerkstelligd met een redelijk doel, n.l. om in het belang der honden te voor komen, dat zij later oorontsteking zouden krij gen, dat de oorschelpen zouden stukslaan en dat de punten daarvan in de oogen zouden hangen. Dit verweer wordt echter door het Hof ver worpen, omdat uit het onderzoek niet is ge bleken en door den deskundige is weersproken, dat het lichamelijk belang der honden door het coupeeren wordt gediend. Voorts overwoog het Hof, dat door verd. is betoogd, dat het coupeeren voornamelijk is geschied met het redelijk doel om het aesthetisch voorkomen der honden en hun handels- en tentoonstellings- waarde te verhoogen. Ook dit verweer werfi verworpen. Het Hof is van oordeel dat het aesthetisch inzicht en het economisch voordeel de verminking niet tot een redelijk doel kun nen stempelen, teminder nu niet gebleken is, dat de nuttigheid of bruikbaarheid der honden daardoor wordt verhoogd. Het Hof legde een geringe geldboete op, om dat het hier een principieele quaestie geldt en niet is gebleken, dat verdachte noodeloos hard vochtig heeft gehandeld. Het Amsterdamsche Gerechtshof bevestigde het vonnis van de Rechtbank, waarbij een in woner van Zandvoort wegens meineed tot vier maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. In een civiele procedure had hij opzettelijk een onjuiste verklaring afgelegd. Zooals reeds is medegedeeld, hebben de initia tiefnemers voor een nationaal weerbaarheids geschenk zich in verbinding gesteld met de Vereeniging voor nationale veiligheid, om met behulp van deze over het geheele land vertakte organisatie tot een verwezenlijking van het denkbeeld te komen. Hiervoor bestond temeer reden omdat de Vereeniging voor nationale veiligheid reeds een jaar bezig is met het inzamelen van vrijwillige bijdragen voor 's Lands veiligheid. Deze gelden, door 3500 personen in bedragen wisselend van 0.50 tot 10.000.— bijeenge bracht, werden gestort in het Luchtverdedi gingsfonds. Om terstond tot een nuttig effect van de ontvangen bijdragen te komen werd het geld tot dusverre alleen besteed aan de opleiding van sportvliegers tot een bepaalden graad van vei ligheid, door de militaire autoriteiten vastge steld. Zoodoende konden ook reeds veertig jon gemannen in opleiding worden genomen en werd aan achttien hunner reeds het M-brevet door den minister van Defensie uitgereikt. Nu echter door een spontane opwelling van het Nederlandsche volk zeer velen bereid blij ken om een vrijwillige bijdrage beschikbaar te stellen voor 's Lands defensie, heeft het bestuur terstond gedacht aan de verwezenlijking yan de breedere doelstelling. Daarom roept het alle landgenooten zonder uitzondering op om hun bedragen, groot en klein, te zenden aan de Ver eeniging voor nationale veiligheid. Indien de verwachtingen van het bestuur werkelijkheid worden, zal onverwijld in overleg worden ge treden met de autoriteiten om de bestemming te bepalen, waarbij bijvoorbeeld gedacht wordt aan licht afweergeschut voor de plaatselijke actieve luchtverdediging. Bijdragen, groot en klein, worden gaarne in gewacht bij de Vereeniging voor nationale vei ligheid, postgiro 287177, 's-Gravenhage. Woensdagmorgen half twaalf werd een los-arbeider door den sneltrein, die om 11.09 uit Amersfoort vertrekt, aan het station te Hil versum gegepen en op zij geslingerd. De man werd ernstig gewond aan rechterhoofd, schou der en been. Zoowel geneeskundige als geestelijke hulp was spoedig ter plaatse. In zorgwekkenden toe stand is de man overgebracht naar de R.K. Zie kenverpleging. Bij nadere informatie bleek ons, dat het slachtoffer gelukkig niet in levensgevaar ver keert. Het Amsterdamsche gerechtshof veroordeelde een 51-jarigen boer uit de omgeving van Alk maar wegens bedrieglijke bankbreuk tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maan den voorarrest. De man had 880 aan den boedel ont trokken nadat zijn faillissement was uitge sproken. Opbrengst collecte De collecte, welke werd gehouden ten bate van het Dorus Rijkersfonds, heeft 177.80 opgebracht. Serenade De speeltuinvereniging „Het Zuiden" heeft een serenade gebracht aan den 86-jarigen heer G. J. Klaver, die verblijf houdt in het Tehuis van ouden van dagen aan de Bloemgracht. De heer Klaver is één van de pioniers op gebied van het speeltuinwezen en was reeds in 1900 één der oprichters van de eerste speeltuinvereniging te Amsterdam. Burgerlijke Stand. Geboren: Arie, z. van J. Vis en T. Kruithof; Gerrit Jan, z. van J. van den Berg en L. C. Nieuwland; Johannes Jacobus, z. van J. J. Freijer en H. Koreman; Albert, z. van A. van 't Ent en M. J. van Kat wijk; Dirk, z. van S. Schaap en E. Jongewaard; Elisabeth, d. van P. Bodde en S. Mulder; Hen- drika Wilhelmina, d. van A. J. K. Kesselaar en B. Horn; Hans, z. van W. A. Hagen en M. C. Mulder; Cornelis Pieter, z. van P. C. Oudejans en J. Dijkhuizen, Neeltje, d. van S. de Lijster en M. M. Popping; Lambertus Jozeph, z. van L. Hin en E. Kelder; Henricus Jozef Maria, d. van H. van Schie en C. M. Ouwerling. Ondertrouwd: A. C. van Oord en D. Dik; A. Visser en G. van Zijpe; A. van Dam en A. Koopman; G. Timmerman en T. Beekman. Overleden: Elisabeth Maria Buijs, oud 66 jr., ongehuwd; Klazina Zwart, oud 79 jr., geh. met J. van Sanen; Gerard Adrianus Doterman, oud 17 jr.; Johannes ten Hoope, oud 63 jr., geh. met M. Stephan; Jan Beekhoven, oud 86 jr., wed.nr. van M. Groot; Tjimjes van Steenes, cud 69 jr., wed. van G. F. Verheijden; Gijs- bertus van Sandwijk, oud 62 jr. De groote, klassieke wegwedstrijd Parijs—Nice, de befaamde koers naar de zon, is Woensdag be gonnen en is de eerste groote internationale wegwedstrijd van dit seizoen. De eerste etappe ging over een afstand van 219 K.M. van Parijs naar Nevers. Een groot aantal renners kwam tegelijk te Nevers aan, onder wie ook de Nederlandsche renner Anton van Schendel. De Franschman Jaminet won den eindsprint en bezette aldus de eerste plaats met een tijd van 5 uur 48 min. 5 sec. Met een kwart wiellengte achterstand vloog Frechaut (Frank rijk) over de eindstreep, op een lengte gevolgd door den Belg Disseaux. Ex aequo werd op de vierde plaats een groep renners geplaatst, waarin zich bekende rijders als Anton van Schendel, Gaston Rebry (België), Lowie (België), Chris- tiaens (België), Neuville (België), Marcaillou (Frankrijk) enz. bevonden, die allen denzelfden tijd als de winnaar noteerden. Albert van Schendel deed het heel wat minder dan zijn broer. Hij bleef ruim 9% minuut achter de leiders en bezette met een tijd van 5 uur 57 min. 43 sec. de 56ste plaats. Heden wordt de rit naar het Zuiden voortgezet met de tweede etappe van Nevers naar St. Etienne over een af stand van 230 K.M. PARIJS, 23 Maart (Havas) Paul Bon cour gaf in de Senaatscommissie van Bui- tenlandsche Zaken een overzicht van den tegenwoordigen toestand in de Middel- landsche Zee en meer in het bijzonder in Spanje. Hij wees op het vitale belang der Fransche belangen in dat gebied. Hij gaf uitdrukking aan den wensch te zien, dat de thans aan de orde zijnde onderhande lingen tusschen de regeeringen van Engelan en Italië gepaard zullen gaan met een ontrui ming van het Spaansche gebied. Indien de door de vorige regeeringen vast gestelde politiek door de huidige regeerins werkelijk wordt gevolgd, kan zij geen enke oogenblik en onder geen enkelen vorm tot ei fect hebben een verzwakking van de Pos.. van Frankrijk, noch de duurzame of tijdelijk vestiging van niet-Spaansche strijdkrachten 1 de buurt van Frankrijk of bij onze verbindings' De minister keurde de luchtbombardementen scherp af. Zij hebben de Fransche regeerin^ er toe gebracht het initiatief te nemen tot ee diplomatieke actie, welke beoogt er een eind aan te maken. Er werd een stap ondernomen bij de autori teiten te Salamanca. Engeland sloot zie daarbij1 aan en de Heilige Stoel heeft, daarmee parallel, geïntervenieerd. Tenslotte vroeg Boncour de commissie haa gezag te gebruiken om de openbare meenib* te overtuigen, dat men buiten iedere partij off slechts de belangen van het land en den vrea onder oogen moet zien om den toestand kunnen waardeeren, waaraan Frankrijk Midden-Europa en de Middellandsche Zee iie hoofd moet bieden. PRAAG, 23 Maart. (Havas.) Het agent schap Ccteka is gemachtigd met klem te gen te spreken, dat de vroegere Oosten- rijksche ministers Zernatto en StockingeT aan de Duitsche politie zouden zijn uitge leverd, zooals zekere buitenlandsche bla den hebben bericht. LONDEN, 23 Maart. (Havas.) De gezant va" Tsjecho-Slowakije te Londen, Masaryk, bee^ zich in den namiddag naar het ministerie va Buitenlandsche Zaken begeven, waar hij, na men meent te weten, op de hoogte werd geste van den algemeenen zin der verklaringen, wel ke Chamberlain morgen in het Lagerhuis zal afleggen over de Britsche verplichtingen Midden-Europa. 0 i a BERLIJN, 23 Maart. (D. N. B.) In het kad^ van de verkiezingscampagne is vanavond ih Deutschlandhalle een groote vergadering' houden van alle onderdeelen der partij. wai!lCj aan ongeveer 20.000 S. A.-mannen, achtduiz® politieke leiders en twaalfduizend manschapP®^ van S.S., N. S.K.K., enz. deelnamen. Het w°°. werd gevoerd door den chef van de S- J* Lutze, den leider van de N.S.K. K., Huenl® en den leider van het nat.-soc. vliegerscoiP Christiansen. Een rede van Himmler werd Weenen uitgezonden. Tenslotte hield dr. Goebbels een toespi'a Met het Portugeesche stoomschip Almira^ Alexandrino zijn Woensdagavond te vlissi".^)jd aangekomen de vijf Spanjaarden, die bidef^, uit ons land zijn gevlucht en door de re» ring van Franco zijn teruggezonden. .yj Wegens den mist was het schip ver over en arriveerde het eerst te ruim 10 uur °P reede van Vlissingen. ,et, De commissaris van politie, de heer GasmJ is daarop vergezeld van een zestal P° ambtenaren per sleepboot naar het schiP varen en heeft de Spanjaarden overgen01 Onder streng politie-geleide zijn deze na a komst aan den wal per auto's naar het P°' oJV. bureau overgebracht, vanwaar zij morgen der politiegeleide naar Den Haag zullen trekken. AO tf4' De ongeveer 5000 toeschouwers, die eJ)S' bunes van de Haagsche kunstijsbaan Qti- dagavond geheel vulden, hebben van een vergetelijken wintersport-avond genoten, wel door het prachtige kunstrijden va° 4s kampioenspaar Maxie HerberErnst Baie^gjj door den spannenden, uiterst fair gesP^ ijshockey-wedstrijd, waarbij de H. H. IJ- 95 op de Queens Club (Londen) de ove nina behaalde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4