m SIERLIJKE KRULLEN UIT HOOFSCHE TIJDEN Haarlem, 24 Maart 6pcitxöinci^cj?anóc OijóciVwclrAcit M fèfêéttm BIJ EEN KLEINE TENTO ON STELLING IflUUnt TELEF- 14624 Kort en volledig DONDERDAG 24 MAART 1938 Uit den gemeenteraad Bemiddeling voor Spanje Twee Beverwijkers tot twee weken veroordeeld GEVAARLIJKE KWAJONGENS STREEK Was achter op vrachtauto geklom men en raakte bekneld eken- en Telmachines J. M. GERDING - N. Gracht 35 PLUIMVEEDIEVEN GESNAPT Na een vlucht in de duinen werden zij door de Haarlemsche politie gesnapt Programma Radio-Centrale k i WAT DE MODE DIT SEIZOEN ZAL BRENGEN Voorjaarsshow bij Wisbrun i en Liffmann ZILVEREN JUBILÉ A. J. LOERAKKER Als voorzitter van den R. K. Land- arbeidersbond A.R.K.A. afdeeling Haarlem Vele schrijfmeesters woonden binnen de Konstrijcke en Wijtvermaerde stadt Haerlem" Een kunst, welke vergeten werd De roem der ganzenveder 'n Eénlijnige leeuw De 18e eeuw unnnrc FR- halsstr. i AGENDA Bioscopen 25 Maart Bioscopen BURGERLIJKE STAND STAD B- en W. stelden voor, het batig saldo van de ^rans Halstentoonstelling, een bedrag van 20.000, niet zoo maar in de gemeentekas te forten, doch er een fonds voor Kunsten en Wetenschappen van te maken. Later zou dan °ver de bestemming der gelden een besluit kun nen worden genomen en tot zoolang zouden de twintig mille als kasgeld voor de gemeente wor- "ten gebruikt. Het idee vonden de raadsleden wel Sympathiek, maar de heer Bijvoet gaf er de v'oorkeur aan er den vorm van een stichting aan te geven. Er zou dan gelegenheid zijn het kapitaal door giften en legaten te verhoogen. öe heer Weusïnk zag zelfs de mogelijkhei er laer jaar f 500 tot f 600 rente van te kweeken eb daaraan zoo nu en dan een nuttige bestem ming te geven, zooals het aanschaffen van lieuwe muziekinstrumenten voor de H.O.V., het Uitgeven van een voor de gemeente Haarlem belangrijke dissertatie enz. Als van hoogerhand goedkeuring zou kunnen borden verkregen voor het aanleggen van Soo'n spaarpotje, zou er alles voor te zeggen sijn. Wij achten het ook niet onmogelijk, dat Particulieren bereid zouden zijn het fonds met Wijwillige bijdragen te versterken en de kans, Sat Haarlem er op den duur op aesthetisch en cultureel gebied rijker door zou worden, is Stoot. Het voorstel van den heer Bijvoet werd ver- Worpen, waarna het voorstel van B. en W. werd Aangenomen. Dit sluit echter niet in, dat daarmede de Bedachte van de heeren Bijvoet en Weustink van de baan is. Wel was de vrees van den heer v'an Lient, dat door B. en W. gekozen vorm Piet anders dan een boekhoudpost zou blijken Se zijn, gegrond, doch noodzakelijk is ook dit Piet. Te hopen is het, dat, na verkregen goed keuring van Gedeputeerde Staten, het thans ipgestelde Fonds een reëele gestalte krijgt en Baat bijdragen tot de cultureele verheffing van <ie Haarlemsche gemeenschap. Hoe arm is Haar- 'om b.v. aan kleine monumenten, die het stads beeld verfraaien! Van verschillende kanten kwam verzet tegen het voorstel van B. en W. om aan den heer Ochtman, directeur van de gasfabriek en on- langs tevens aangesteld tot directeur van de drinkwaterleiding, voor deze verzwaring van Aijn verantwoordelijkheid een toelage te geven van ongeveer f 650 per jaar. Men vond, dat het Claris van den heer Ochtman hoog genoeg is eh dat zijn arbeid door de nieuwe functie niet verzwaard wordt, daar het werk door de andere ambtenaren wordt verricht. Wethouder van der Wall meende terecht, dat de vermeerderde ver antwoordelijkheid ook in salaris dient te wor sen uitgedrukt. Wel heel ongelukkig trof het, zooals de heer hfoordhoff opmerkte, dat juist in deze vergade- rmg ook nog de van hoogerhand opgelegde be- auinigingen op onderwijzerssalarissen ter sprake kwamen. Het ging hier weliswaar om kleine bedragen, maar de Regeering had er de al of Piet toekenning van het rijkssubsidie aan ver bonden. En zoo moest de Raad daarin wel be esten. Zelfs de heer Posthumus was tot deze conclusie gekomen. Het feit dat de gemeente verpiicht wordt op deze onderwijsuitgaven te bezuinigen, mag echter geen motief zijn om ben heer Ochtman te Onthouden wat hem toe komt, betoogde de heer van der Wall. De meer derheid van den Raad was het met hem eens, Aoodat de heer Ochtman zijn salarisverhooging met 21 tegen 15 stemmen kreeg. De raad kreeg ook weer gelegenheid van de 'age rentemarkt te profiteeren en besloot con- versieleeningen aan te gaan tegen een nieuwe r«nte van 2'£ pCt. en 2% pCt. Voor het eerst, Pieenen wy, werden ook woningbouwverenigin gen in de gelegenheid gesteld van den lagen rentevoet te profiteeren. Voor de Stichting ■•Centraal Woningbeheer" werd de rente van 5Va pet. tot 3 y2 pCt. verlaagd. Voor „Eigen Woning" werd de rente van 4!4 pCt. terugge bracht op 3 Va pCt. Uit een mededeeling van B. en W. aan den Raad bleek, dat de woning- bouwvereenigingen er verre van prettig aan toe 2tin. De woningbouwvereeniging „Huis ter Cleef" beeft over 1935 een nadeelig saldo van f7.592; Patrimonium van f 14.904; Tuinwijk Noord van f 13.741; Onder Dak van f5.152; de Haarlemsche Stichting tot Woningverbetering van f 26.608. Zij stelden voor deze tekorten voorloopig ten laste i'an de gemeente te nemen. Niemand zal er dus bezwaar tegen kunnen maken, dat de gemeente Pan Woningbbuwvereenigingen het geleende Beid goedkooper levert nu zij zelf ook goedkoo- Per leenen kan. Maar, zullen de erfpachters Vl"agen, waarom dat meten met twee maten? °ns wordt nog altijd een erfpachtscanon in re kening gebracht op basis van een rentevoet uit ben allerduursten tijd. Waaraan hebben wij toch beze stiefmoederlijke behandeling te danken? herkozen. Voorstellen voor het congres werden niet ingediend. Nadat verschillende leden van de rondvraag hadden gebruik gemaakt en de voorzitter in zijn slotwoord had gewezen op het 20-jarig bestaan der af deeling in dit jaar, volgde sluiting. De 30-jarige Beverwijker B. en zijn 26-jarige plaatsgenoot K. hebben drie jongemannen geld verschaft om naar Parijs te reizen, alsmede een sigaret, waarin een briefje verborgen was met een adres in Parijs voor nadere bemiddeling. Een en ander ten behoeve van dienstneming in het Spaansche regeeringsleger. In Spanje aangeko men, zijn twee der jongemannen bekomen van den lust om er te vechten en gevlucht. Na veler lei omzwervingen en avonturen, waarbij een hunner nog ernstig ziek is geweest (hij is nog niet geheel en al hersteld) zijn ze tenslotte weer heelhuids in Beverwijk teruggekomen. De derde jongeman, die ook naar Spanje zou gaan en daarvoor geld en de geheimzinnige sigaret van de bemiddelaars ontving, is niet verder gekomen danBeverwijk, want op weg naar het sta tion ontmoette hij een kennis, die hem uitnoo- digde een borrel te gaan drinken, hetgeen ge schiedde. Van het ontvangen geld bleef zoo niets meer over. De Officier van Justitie eischte tegen ieder twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. de Jong, pleitte clementie. De rechtbank legde ieder twee weken gevan genisstraf op. Om even over twaalf uur gisterenmiddag reed over de Papentorenvest een vrachtauto, aan welks laadbak een 14-jarige knaap hing. De be stemder stopte, om den jongen te verjagen; doch doordat deze juist voor het stoplichtje hing, bemerkte de bestuurder van een achtei den vrachtauto rijdenden personenauto niets van dat remmen, met het gevolg, dat hij tegen den vrachtauto aanreed. De knaap raakte tusschen beide wagtens bekneld en brak zijn linkeronderbeen. Na door den Ongevallen Dienst behandeld te zijn, werd hij per ziekenauto naar 't St. Eli- sabethsgasthuis vervoerd. De personenauto werd aan de voorzijde zooda nig beschadigd, dat hij moest worden wegge sleept. voor hand- en electr. bediening (Holl. en Engelsch geld) TELMACHINE ROLLEN TELMACHINE LINTEN TELEF. 12455 HAARLEM In het laatst van de vorige week surveilleer den des avonds om acht uur een hoofdagent en een agent van de Bloemendaalsche politie op den Hoogen Duin en Daalschenweg. Zij pas seerden een tweetal wandelaars, die bij hun voorbijrijden een zak lieten vallen. Dit was voor de agenten aanleiding om te stoppen, doch de wandelaars ontvluchtten in de duinen. Direct werd een achtervolging inge steld, die echter zonder resultaat bleef. In den zak bevonden zich acht kippen. Tengevolge van genomen maatregelen gelukte het een Haarlemschen agent de beide mannen even over de grens aan te houden. Het waren de gebroeders de B. uit Haar lem, resp. 22 en 18 jaar oud, die bekenden de kippen ontvreemd te hebben uit een hok aan den Hoogen Duin en Daalschenweg. Zij werden ter beschikking' gesteld van de politie te Bloemendaal en daar bleek de recherche uit sporen, die indertijd waren achtergelaten, dat zij lood hadden willen stelen, doch zonder buit eveneens het hazenpad hadden gekozen. Zij bekenden bovendien nog een drietal fazanten uit een buitenplaats te Overveen gestolen te hebben. Zij zijn ter beschikking van de justitie ge steld. Vrijdag 25 Maart Programma 1: Hilversum 2 Programma 2: Hilversum 1 Programma 3- 8.00 Keulen. 10.35 Parijs R., 12.05 Radio PTT, 12.20 Brussel, 1.30 Keulen, 2.20 Radio PTT, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen, 4.20 Droitwich, 4.50 Deutschlandsender, 5.20 Brussel Ned., 6.05 Brussel Fr., 6.20 Keulen, 8.20 Brussel Ned., 8.50 Beromünster, 9.20 Londen R., 10.20 Brussel Ned., 10.30 Brussel Fr., 11.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen R., 12.50 Droitwich, 2.20 Lon den Reg., 5.20 Droitwich, 11.00 Londen Reg, 11.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Les Cloches de Cor- neville; 2. Potpourri uit Der Bettelstudent; 3. Selectie uit Rose Marie; 4. Traume vom Drei- maderlhaus; 5. Ball im Savoy; 6. Lilac Times; 7. Offenbachiana; 8. Ein Walzertraum. 8.00—12.00 Diversen. Het schilderij van J. B. Wolfaers, voor stellende een Itali- aansch landschap met herders en vee, dat door mr. Ed. J. Philips aan de gemeente Haarlem is aangeboden ter plaatsing in het Frans Halsmuseum v'-crr Waf met de ganzeveder bereikt kan worden. Een Jan van den Velde spreuk, geschreven door Maart, de maand, die haar sluier oplicht, ons een kijkje gunt in het rijk van koningin mode en ons vertelt van de scheppingen, die zij haar volgelingen voorschrijft. Welke waren de nieuwe modellen, die de fir ma Wisbrun en Liffmann in een fleurige, met bloemen versierde zaal, de revue liet passeeren? Voor den morgen: veel tricot en jersey weef sels, die evenals vorige jaren nog steeds en vogue zijn en zoowel het heel jonge meisje, als het wat meer gezette figuur zeer uitstekend zullen kleeden, mits ze voor dit laatste maar met uiterste zorg worden gekozen! Tricot en jersey, ja zelfs voor een volledig uitgerust wandelpak van prachtig jagersgroen, dat bestond uit geruite swagger met dito blouse, effen rokje en effen mutsje, zagen wij eerst genoemd materiaal verwerkt. Het deux pièces zal weer ontzettend veel opgeld maken en zoowel voor thuis als op straat groot succes hebben niet alleen door het fraaie materiaal dat er voor gebruikt werd, maar zeker ook om de mooie kleurencombina ties als: huzarenblauw met een tikje steen rood, parelgrijs met een vleugje blauw en ook zeer veel effen grijs. Om even bij deze laatste kleur stil te staan: scheen het grijs in vorige seizoenen geheel in het vergeetboek te zijn geraakt, in het komen de voorjaar en den zomer zal het weer bijzon der veel gedragen worden, dit bewezen niet al leen de jurkjes, maar vooral ook de geraffi neerd fijne tailleurs en dito lange mantels, die met hun garneering van zilvervos waarlijk ko ninklijk genoemd mogen worden. Zilvervos, apenhaar, ja zelfs hermelijn op de zeer chique jassen, die het bewijs leverden, dat de vrouw ook in het warme jaargetijde nog maar noode van het zoo geliefde dierenhuidje afstand kan doen! Van het bont willen we een grooten, mis schien zeer onlogischen sprong maken naar de linnen jurkjes en tennispakjes, die alle zeer simpel vari lijn, maar daarom niet minder ele gant waren voor onze jeugd, die amper of mis schien nog niet de school den rug heeft toege keerd. Voor den middag werden er gebloemde jurk jes gebracht, die, wat model betreft, een zeer groot verschil vertoonen met hun voorgangers. Gedrapeerde tailles, die meestal hoog worden aangezet, véél kortere rokken, kwieke garnee ringen van corsages of fel afstekende, lang afhangende sjerpen, die vóór midden, even onder de taille geknoopt worden. Zeer apart mogen ook de tailleurs en japon nen worden genoemd, die op een donker fond een kanteffect ten toon spreidden: ófwel door de tenneriffe-achtig aandoende „wieltjes" van wit borduurwerk, ófwel door zeer fijne, kunstig naast elkaar gelegde biesjes, die een idee van Richelieuwerk te voorschijn riepen. Voor de sportsgirl en het meisje, dat iederen dag door weer en wind moet gaan, zullen de practische swaggers en de zeer elegante, dege lijke Rodex-coats een prettige dracht vormen. Tule is nog steeds geliefd: niet alleen als garneering voor het zeer smaakvolle jurkje van ragfijne rood met blauwe kant, dat over de geheele japon ruitvormige incrustaties van effen donkerblauwe tule vertoonde, maar ook als materiaal voor avondjaponnen, die van ge bloemde tule op een effen, taf zij den onder grond werden gedragen. Schattig ook het avondjaponnetje van witte organdy met ballen in allerlei regenboogtintjes en rondom het middel een naar den grond af hangende sjerp van georgette, die bestond uit enkele van diezelfde tinten. Natuurlijk was er naast de gekleurde, ook een zeer groote plaats aan de zwarte avond japonnen toegekend en geen wonder, want een vrouw, zij moge dan blond of meer donker zijn, is toch dikwijls nog op haar best, wanneer zij zich in deze sobere, maar zoo uiterst ge distingeerde tint, in bal- of concertzaal, bij schouwburgbezoek of avondpartij, vertoont. C. De heer K(uyper) deelt in de „Volkskrant" mee, dat de heer Loerakker gisteren vijf en twintig jaar voorzitter was van den Ned. R.K. Landarbeidersbond. In een waardeerend artikel over den jubilaris schrijft K. onder meer: „Niet zonder reden hoort men in onzen kring dikwijls spreken van den bond van Loerakker. Daarmede komt de onberedeneerde opvatting tot uitdrukking, dat de jubilaris onbetwist de eerste man is, en dat hij den bond feitelijk ge bouwd en bezield heeft en hem dus gebracht heeft tot de positie die onze katholieke Land- arbeidersbond zich heeft weten te verzekeren. En die positie mag er zijn! Niet alleen omdat de Landarbeidersbond in onze katholieke arbeidersbeweging een eervolle plaats inneemt, maar ook in het landbouwbe drijf in het algemeen is dit eveneens en in niet mindere mate het geval. Van de drie groote vakbonden in den land bouw is onze katholieke bond numeriek de kleinste maar geen ter zake kundige zal be twisten, dat zijn invloed beduidend boven zijn numerieke positie uitgaat. Of dit is toe te schrijven aan de kwaliteit van of aan de continuïteit in de leiding kan in het midden blijven, maar het is in elk geval een compliment aan den man die nu reeds onafgebroken 25 jaren als voorzitter fungeert. Voor hen, die Loerakker meer van nabij ken nen is dit overigens geen raadsel. Hij beschikt over persoonlijke eigenschappen, niet alleen van geestelijken, maar vooral ook van zielkun- digen aard die hem tot een geboren voorzitter maken. En hij weet die eigenschappen met zoo veel tact en als 't past met nog meer humor te hanteeren, dat hij feitelijk overal een gaarne geziene figuur is geworden. Dit wil intusschen niet zeggen, dat zijn luchte humor de zakelijk heid zou schaden, want hij is niet gemakkelijk van zijn stuk te brengen, en houdt tusschen alles door streng zijn doel in het oog". GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 Dezer dagen hield bovengenoemde afdeeling "aar jaarvergadering in Hotel De Leeuwerik, alhier. In zijn openingswoord richt de voorzitter ^oorden van waardeering aan de nagedachte nis van den weleerw. pater Dekkers die ruim 12 laar het adviseurschap heeft waargenomen, ter- ^Ül voor zijn zielerust werd gebeden. Daarna kon de voorzitter den weleerw. pater A. P. Bouwe O. F. M. als geestelijk adviseur met en kele woorden installeeren. In zijn dankwoord spoorde zijneerw. de leden aan tot een trouw vergaderingbezoek en propaganda onder de niet-leden. De Kerk heeft in onze dagen krach- 'ke Kath. vereenigingen noodig, daarom zullen kij, die niet aan de actie deelnemen te kort ^°en aan hun H. Geloof. Het jaarverslag van "en secretaris werd met een hartelijk dank woord van den voorzitter goedgekeurd, evenals "et verslag van den penningmeester. De heeren Strijbosch, Teeuwissen en van Sikkelerus werden by enkele caodidaatstelling Naar aanleiding van een artikel in de Katholieke Illustratie van den kunstken ner Jan D. Voskuil wordt momenteel in de Stadsbibliotheek een tentoonstelling ge houden van schrijfvoorbeelden uit de 17e en 18e eeuw, die, hoewel slechts eenige vitrines omvattend, zeker een kijkje waard is. Een tentoonstelling van krullen zou men haar kunnen noemen. De zwierige arbeid der groot meesters van de ganzeveder, gebundeld in boe ken, die dikwyls als „stichtigh A-B-C voor de jeugt" bedoeld zijn, stemt ons tot overpeinzen. De rijkversierde, kunstig-bewerkte letters, gelijkwaardig aan de bloemrijke taal, die zij vormen, verplaatsen ons in den tijd van hun ontstaan, van baardige mannen met gesteven witte ktagen, van_de groote dagen der Oost- Indische Compagnie en later van „joffers in hare saletten" en gepoederde pruiken. De ganzeveder is al lang vergeten, zy werd verdrongen door de stalen pen en ook deze heeft reeds weer het onderspit moeten delven in den strijd tegen de schrijfmachines. De kwa liteiten van deze laatste blijven echter beperkt tot snelheid, duidelijkheid en zakelijkheid; de eischen van onzen tijd. Doch wat zegt een gedicht veel meer bij le zing als de woorden gevormd worden door ele gante letters die met veel zwierige halen en krullen versierd zijn. In vroeger eeuwen werd deze kunst druk be oefend, ook in onze stad. En het waren niet al leen gedichten, die de schrijfmeesters zoo kun stig op papier zetten, ook ambtelijke stukken, uitnoodigingen en zelfs zakenbrieven werden met fleurige haaltjes en soms overdadige tiere lantijntjes opgesmukt. Jean de Chambre en Jan van den Velde waren Haarlemsche groot meesters wier kunst wijd en zijd vermaard was. De Chambre was een „Frangoysche" school meester, die naar men meent een eigen school had aan den Burgwal. Zijn schrijfvoorbeelden werden in koper ge sneden en in 1666 in boekvorm uitgegeven. „Voorbeelden van de schoone schryfkunst op de Italiaansche manier", staat op de rijkbe- werkte titelpagina in Oud-Nederlandsch te lezen. Zijn kunstbroeder Jan van den Velde, die nog meer beroemd was, deed vele geschriften het licht zien. Op de tentoonstelling zyn o.m. boe ken te bewonderen uit 1607, 1605 en 1620. Ste- riotiep staat op zijn titelpagina's, waarvan de sieriyke opmaak dikwyls ten koste gaat van de duidelijkheid, dat hij verblijf houdt „binnen de Konstrijcke en Wijtvermaerde stadt Haerlem", een pluim op onzen stedehoede, die er zijn mag. In zijn boekje „voor alle liefhebbers der pennen" is om slechts een voorbeeld te ge ven wat de pennemeesters allemaal schiepen buiten sierlijke letters, een leeuw afgedrukt, die uit louter spiraaltjes en krulletjes be staat en in één haal werd „geschreven". Ook is van zyn hand een schip, dat er buiten gewoon aannemelijk uitziet met zijn bolle zeilen en wapperende vlaggen, ondanks het feit, dat geen recht lijntje er in voorkomt en het uitsluitend uit krullen en kortere en langere halen bestaat. Doch zijn meesterwerken zijn de oorkonden en nieuwjaarswenschen en dergelijke, meester stukjes van pennekunst, waarvan vooral de eer ste letter zorgvuldig en overladen bekruld werd. En zijn motieven zijn even verrassend als mooi en harmonieus. In een van zijn boeken over de schrijf kunst vindt men een alphabet van aanhefletters. Het zijn prachtige staaltjes van de vaardig heid, waarmede hij zijn instrument, de gan zeveder, wist te hanteeren, vol met kleine, on verwachte krullen en tierelantijntjes en toch zoo, dat het geheel niets tierelantijnigs heeft, maar een genot is om naar te kijken. Buiten Van den Velde en de Chambre heb ben nog vele andere Haarlemmers deze vroe ger zoo hoog in aanzien staande kunst beoefend J. Heuvelman deed in 1659 een verzameling voorbeelden het licht zien en dan was er nog de schoolmeester Nico- laas Boddink enz. Opvallend is de groote variatie, die zy allen wisten te brengen in de letters ABC op het titelblad, dat ook wel in het Fransch geschre ven was. Variatie in de letters is er overigens genoeg. Er is feitelyk geen letter dezelfde, ter wijl ook in den aard der kantteekeningen de verscheidenheid der motieven onuitputtelijk schynt. De pennevruchten uit de 18e eeuw zijn over het algemeen soberder, doch ook zeker smaak vol. Zij missen dien overdaad van tierelan- tyntjes, beperken zich meer tot het creëeren van zeer elegante letters, doch zijn daardoor ook gemakkelijker te ontcyferen. Misschien begon toen reeds de snelheid een woordje mee te spreken. Want ongetwijfeld heb ben de meesters uit de 17e eeuw meerder ma len letters onder handen gehad, waaraan zij da genlang werkten. Maar hun arbeid werd dan ook met goud betaald en de geschriften ver dwenen niet na lezing in de prullebak, zy wer den door velen bewonderd en zorgvuldig be waard. Dank zij die waardeering van onze voor ouders zijn ook nu nog origineele geschriften bewaard gebleven. De Stadsbibliotheek bezit er verscheidene. De waarde van deze tentoonstelling schuilt niet in haar kwantiteit van dat standpunt bekeken is zij nauwelijks den naam tentoon stelling waard, doch het geëxposeerde leent zich ook niet tot het plaatsen in een groote ruim te, daar is de pennekunst te veel vergeten, te oud en te fijn voor. Wij, menschen van de rechte, zakelyke lynen en van den druppelvorm, die de geïdealiseerde stroomlijn is, hebben geen tyd en geen geduld meer om onze brieven te versieren met krul len en spiraaltjes en juweeltjes van letters. Wij zouden zelfs niet weten hoe een ganzeveder te hanteeren, doch maar al te graag gaan we in onze gedachten weer terug in de geschiedenis naar den tyd, toen velerlei hoofsche vormen in acht werden genomen en de menschheid er niet om maalde of er tien of honderdtachtig lettergrepen per minuut geproduceerd konden worden. De zwierige pennezwaaien, de kunst van de ganzeveder onder de vitrines van de Stadsbi bliotheek, spreken duidelyk van dien tyd. Voor de laatst gehouden examens plaagden 68 van onze candidaten. STENO TYPEN TALEN BOEKH. HET TOONAANGEVENDE' INSTITUUT TE HAARLEM Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Trans portarbeiders, 8 uur; Ledenvergadering Metaal bewerkers, half 8; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: „Grafin Mariza", kwart over 8. De Leeuwerik, Kruisstraat: Kon. Ver. Oost en West, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: K.J.M.V. St. Augusti- nus, half 9. Frans Halsmuseum; Tentoonstelling 10—4 en van 810 uur. Teylermuseum: Expositie 11i uur. Rembrandt-theater; „Manege", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Gaspa- rone", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Mr. Moto slaat toe", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater; „Onder gele vlag", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Transport, 8 uur; H.G.K., 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Geloof en Wetenschap, kwart over 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt Vrouwen Electri- citeits Vereeniging, 8 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg Expositie van 10 tot 5 uur. Frans Halsmuseum Expositie van 104 uur en van 8 tot 10 uur. Teyler-Museum Expositie van 11 tot 4 uur. Cinema Palace Filmac van 11 tot 5 uur: „De ontbladerde roos", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Mevrouw blijft ontbyten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater „Balboekje", 2.30, 7 en 9.15 uur. De nieuwe treiler van de V. E. M. „Haarlem" IJm. 9, die onlangs in dienst is gesteld, kwam gisteren van de eerste visechvangst terug en be- somde met 1065 manden f 6400.Het was maar een reisje naar de Noordzee! De N.V. Scheepsexpl. Mij. De Marezaten zal in Engeland een gebruikten, maar modernen groo ten treiler aankoopen. De heer Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem is door de Haarlemsche Centrale Kiesvereenig'ing candidaat gesteld voor het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij. Tot slot van den kookcursus, welke dezen winter werd gehouden door de Coöperatie De Eendracht in haar gebouwen aan het Donkere Spaame was door den propagandadienst een feestavond belegd in het gebouw Odeon. Er heerschte een opgewekte stemming en aan me juffrouw B. Schaiukes, kookleerares te Bever wijk, werd een huldeblijk aangeboden. Voor De Graal houdt prof. dr. J. Schmutzer op Vrijdag 1 April om 8 uur in het Graalhuis aan het Spaarne een lezing met lichtbeelden over „Inheemsche Christelijke kunst in de Mis sielanden". De Beethoven-Cyclus der H.O.V. gaat verder, Vrydag brengt Frits Schuurman de vyfde symphonie die voor velen de „symphonie der symphonieën" blijft. Louis Zimmermann, de con certmeester van het concertgebouw-orkest, speelt het „concert der concerten". Hieraan gaat vooraf de „Coriolan'-ouverture. In Haarlems Tehuis voor ouden van dagen is het feest vandaag, de Teylerdag wordt er ge vierd. Dat begon vanochtend om 8 uur met een feestelijk ontbijt met Teylerbroodjes en tot het Teylerbrood met worst, dat om 6 uur op tafel zal verschijnen is het een dag geweest vol gastronomische sensaties, waarvan de oudjes ge noten zullen hebben. Op de binnenplaatsen werd in de middaguren vroolijke muziek ten gehoore gebracht. Aan de op 20 April a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der Nassau- bank N.V. zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1937 te bepalen op 4 In kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, wordt van 23 Maart tot 16 April een tentoonstelling gehouden van werken door Kees Laan en Frans Oerder. Dagelijks geopend van 10 tot 5 uur. De Harm. Muziekvereeniging „Apollo", diri gent L. v. d. Hoef, zal Zaterdagavond om kwart over acht in de groote zaal van gebouw St. Bavo een muziekuitvoering geven. De arm van «ei. fietser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! '8 Ondertrouwd 24 Maart: H. S. Dekker en J. M. Terreehorst; P. J. Chabot en C. J. v. d. Beek. Getrouwd 24 Maart: A. Wolters en H. Gerrit sen; A. N. Swart en E. M. Dykman. Geboren: z. van H. M. Peters—Pieters; d. van W. SpoorRegenboog; z. van J. H. v. d. Aar—v. Vessum; d. van H. M. J. LeijenRoeien. Overleden: M. J. Boelen, 83 j., Iordenstraat; J. SchaapMobach, 64 j., Eendrachtstraat; P. Kalbfleisch, 70 j., Coornhertstraat; B. J. v. Franken, 55 j„ 2e Zuidpolderstraat; W. M. v. d. Linden, 13 j., Kamperlaan; P. Th. v. d. Hoorn, 23 j., Kamperlaan; W. J. Th. E. Loman, 25 j., Ty boutstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5