Regeling vrouwenarbeid in fabrieken DINGERS Toestand van den tuinbouw nog zeer ernstig We luisteren naar FINANCIEN De Zesdaagsche te Brussel BETERE VERDEELING VAN DEN ARBEID FINANCIEEL UITGEPUT Dagfilm DONDERDAG 24 MAART 1938 Voorontwerp van alg. maatregel van bestuur bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend Verbodsbepalingen Percentage volwassen arbeiders Crême-eitjes de veel gevraagde soorten met diverse fijne crême-vullingen van Geraffineerde truc Wisselaar zag kans twee kassiers te Den Haag op te lichten AANGESPOELDE VATEN WIJN VERKOCHT Assuradeuren zullen er niet veel profijt van hebben STEUNUITKEERINGEN AAN KLEINE BOEREN Internationaal concours hippique Met Paschen in Italië! REISBUREAUX Speciaal voor den export naar Duitschland is ordening noodig Geestkracht nog ongebroken Exportmoeilijkheden met Duitschland Vrijdag 25 Maart Ordening in het bedrijf Lichtpunten Prijspolitiek De minimumprijsregeling TWAALF HUIZEN BEDOLVEN Aardstorting door zwaren regenval in Indië Slaat8-Pellenaar8 en Buysse-BilHet zijn weer favoriet De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend een voorontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in de artikelen 2 en 3 van de wet inzake, de verdeeling van den beschikbaren arbeid 1937. Aan de toelichting wordt het volgende ont leend: In de artikelen 3 tot 8 zijn krachtens het be paalde in art. 2 der wet inzake de verdeeling van den beschikbaren arbeid 1937 verbodsbepa lingen vastgesteld voor vrouwen en meisjes ten aanzien van een aantal werkzaamheden, welke in tegenstelling met den huidigen toestand vóór 1 Januari 1934 in fabrieken of werkplaat sen in het algemeen niet door vrouwelijk per- soneel werden verricht. Daarnaast zijn eenige werkzaamheden verboden, 'welke ook op het oogenblik nog slechts hier en daar door vrou wen en meisjes worden verricht, maar waarvan het niet onmogelijk is, dat in de naaste toe komst de neiging zal opkomen om hiervoor in belangrijke mate van vrouwenarbeid gebruik te maken. Als voorbeelden van zoodanige werk zaamheden kunnen worden genoemd: het wer ken in draad- en klinknagelfabrieken, het klop pen van bakken, het aanvochten en mengen van tabak en werkzaamheden in de natappre- teerderij in fabrieken van wollen stoffen, als mede werkzaamheden aan de assortimenten en de selfactors in strijkgarenspinnerijen. Een vrouw of meisje, zal volgens het ont werpbesluit geen arbeid mogen verrichten in een kisten- of timmerfabriek, en geen ar- deren arbeid dan inpakwerk in draadnagel- fabrieken, fabrieken van stalen of ijzeren bouten en moeren, inrichtingen voor machi nale houtbewerking, klinknagelfabrieken, leerfabrieken en leerlooierijen. In schoenfa brieken zal zij slechts bepaalden, in het ontwerp-besluit omschreven arbeid mogen verrichten. Voorts somt het ontwerp een aantal ca tegorieën van arbeid op, welke niet door een vrouw of meisje mogen werden verricht. Niet kon worden opgetreden tegen het werken aan de z.g. compleetmachines in sigarenmake- rijen, omdat zulks reeds vóór 1 Januari 1934 bijna uitsluitend vrouwenarbeid was. no Naast de mogelijkheid om een verbod van ar- beid te geven, houdt art. 2 van de wet de be voegdheid in om vast te stellen, welk percentage 'van de arbeiders, die in een fabriek of werk plaats bepaalde soorten van arbeid verrichten, ten hoogste uit vrouwen of meisjes mag be staan. Als grondslag moet daarbij ook worden genomen de toestand op 1 Januari 1934. Volgens art. 3 der wet kan verder worden vastgesteld, welk percentage van de in een fa briek of werkplaats of in een groep van fabrie ken of werkplaatsen werkzame arbeiders ten minste uit mannen van 25 jaar of ouder moet bestaan. Een algemeene maatregel van bestuur, waarbij zoodanig percentage wordt vastgesteld, kan uitgevaardigd worden, wanneer in een fa briek of werkplaats of in een groep van die in- inrichtingen de getalsverhouding voor de vol wassen mannen ongunstiger is dan in 't alge meen in soortgelijke fabrieken of werkplaat sen wordt aangehouden. Inderdaad is in de be drijven, in de artikelen 915 van het ontwerp besluit genoemd, een aantal fabrieken, waar die verhoudingen ongunstiger liggen. Van de in artikel 2 en 3 der wet gegeven bevoegdheid tot het vaststellen van een percentage is geljruik gemaakt in de artike len 9 tot en met 15 van het ontwerp-besluit. Bij het vaststellen der percentages is wtaar mogelijk rekening gehouden met de getalsverhoudingen, zooals die in de voor de betrokken bedrijven geldende collectieve ar beidsovereenkomsten voorkomen. Waar geen collectieve arbeidsovereenkomst was, is een onderzoek naar de getalsverhoudingen in het betrokken bedrijf ingesteld. De artikelen 9 tot en met 15 hebben betrek king op den arbeid in boekbinderijen en aan verwante bedrijven, in fabrieken van papier- waren, in cartonnagefabrieken, in drukkerijen, in schoenfabrieken, in cacao- en chocolade- en suikerwerkfabrieken. Zooals reeds werd aangeduid, zijn in verschil- lende collectieve arbeidsovereenkomsten bepa lingen opgenomen, welke voor het in het betrok ken bedrijf werkzame personeel getalsverhou dingen voorschrijven. Daarnaast kunnen in die contracten ook verbodsbepalingen voorkomen met betrekking tot vrouwen- en meisjesarbeid. Worden nu dergelijke bepalingen eener collec tieve arbeidsovereenkomst bindend verklaard krachtens de wet op het algemeen verbindend en het 'onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, dan zou den, indien het een bedrijf betreft, waarvoor ook in het onderhavige ontwerp-besluit gelijk soortige voorschriften gegeven zijn, twee, mis schien verschillende regelingen over hetzelfde ontwerp naast elkaar gelden. Zulks dient voor komen te worden. Waar nu volgens de meening van den minister een regeling, die door het ge organiseerde bedrijf zelf is ontworpen en die algemeen verbindend is verklaard op verzoek van dat bedrijf, behoort te prevaleeren boven voorschriften, welke van overheidswege aan het bedrijfsleven worden opgelegd, is art. 2 in het ontwerp-besluit opgenomen. Art. 2 hcudt dan ook in, dat de bepalin gen van het ontwerp-besluit niet gelden voor zoover en zoolang met betrek king tot onderwerpen, als in dat besluit geregeld, bepalingen van een collectieve ar beidsovereenkomst verbindend zijn inge volge een algemeen verbindend-verklaring. Artikel 16 bepaalt nog: Indien in een fabriek of werkplaats afzonder lijke afdeelingen voorkomen, waar werkzaam heden plegen te worden verricht, als in een fa briek of werkplaats, als bedoeld in een der artikelen 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 13, 14 en 15 plegen te geschieden, wordt voor de toepassing van dit besluit die afdeeling beschouwd als een afzon derlijke fabriek of werkplaats. Een dezer dagen vervoegde zich bij den kassier van hotel „Central" aan de Poten te 's-Graven- hage 'n Nederlandsch sprekende, ongeveer veer tigjarige man, die honderd Fransche francs te koop vroeg. De kassier berekende dit op een be drag van f 5.70, waarop de man een biljet van f 50.ter betaling aanbood. De pasmunt nam hij in ontvangst en zonder zich verder om de vier resteerende biljetten van f 10.te bekommeren, verwijderde hij zich, het geen den kassier aanleiding gaf, zooals het een eerlijk kassier betaamt, zijn klant terug te roe pen. Deze zeide nonchalant: „Ach, dat is waar ook" en voegde daar nog nonchalanter aan toe: „Weet u wat, geeft u mij een biljet van 50 gul den, dan doe ik er nog een tientje bij". Aldus werd overeengekomen, maar nauwelijks was de transactie op deze wijze geregeld, of de nonchalante meneer zeide, nog vóórdat de kas sier de vijf biljetten van f 10.had opgenomen: ,Neen, geeft u mij maar honderd gulden, dat is gemakkelijker". En hij schoof den kassier het biljet van f 50.en de vijf biljetten van f 10. toe en nam het briefje van f 100.in ontvangst, dat de kassier hem, nog steeds zeer welwillend, ter hand stelde. Pas veel later realiseerde de kassier zich, dat hij voor vijftig gulden was opgelicht. De kassier van The Americain Express op de Plaats heeft eveneens aan de politie medege deeld, dat hem op dien dag hetzelfde was over komen. Ook hij kon slechts zeer vaag het signa lement opgeven, doch naar alle waarschijnlijk heid geldt het hier een en denzelfden persoon. De politie heeft de zaak in onderzoek. Tïen koopjes baddings en breels vormden den inzet van den openbaren verkoop van strandvonderijgoederen Woensdag te Egmond aan Zee door de burgemeesters-strandvonders van Egmond aan Zee en Egmondbinnen. De belangstelling gold evenwel alleen dê va ten met wijn, die aan de beurt waren, nadat een vat kaviaar van 25 Kg., dat volgens de experts geen kaviaar, maar zalmkuit bevatte, een bedrag van f 28.had opgebracht. De burgemeester-strandvonder maakte be kend, dat de wijn verkocht werd exclusief be lasting. De afgekeurde wijn was vrij van be lasting, mits deze vervoerd werd naar een azijnmakerij of cognacstokerij. Een rijksdaal der strijkgeld op ieder vat maakte de tongen los en vlot werd voor een vat met 600 liter afgekeurden wijn f 19.geboden, voor een vat met 200 liter goeden wijn f 31.en voor de vaten met 600 liter van f 50 tot f 67. Zoo kwam 5000 liter wijn in bod te staan op f 364.Afgemijnd per vat kwam de to tale koopsom op f 400.50. De strandvonders wilden echter het onderste uit de kan hebben, wat bij den verkoop van wijn ook wel begrij pelijk is! In combinatie werden toen tenslotte alle vaten afgemijnd op f 416.50 door de fir ma Th. van Gijzen te Alkmaar, die hiervoor dus 1800 liter afgekeurden en 3200 liter goe den wijn kreeg. De fiscus spreekt echter ook een hartig woordje mee. Aan invoerrechten moet f 1200 betaald worden. Daarbij komen dan nog sta- tistiekrecht en 4 pet. omzetbelasting. De koo- per zal zoodoende in hef geheel ruim f 1633. moeten betalen, zoodat de wijn hem komt op ruim 32 V2 cent per liter. Wat zal er tenslotte overschieten voor de Fransche assuradeuren van het s.s. Briseis, tot welks lading de wijn behoorde en wier vertegenwoordiger den verkoop bijwoonde? Van de eigenlijke koopsom, groot f 416.50, is een derde voor de strandjutters, die de vaten aanbrachten. De strandvonders hebben recht op 10 pet. beheerloon. Van de dan resteerende f 236.gaat af f 135.vracht van 't strand naar de bergplaats van den strandvonder. Ook hiermede is de rekening nog niet vereffend en van het restant van f 101.moeten nog voldaan worden de kosten van de verkooping en het bewaarloon. Het netto-provenu, waarop assuradeuren recht hebben, zal dus niet groot zijn. Het feit dat de zee den wijn, zij het tegen den zin van verschepers en assuradeuren, in Neder land invoerde, waardoor 24 cent per liter ac cijns verschuldigd is, is voor hen een leelijke tegenvaller. Het s.s. Briseis had 4200 vaten aan boord, waarvan er thans enkele honderden zijn aan gespoeld. Er kan dus nog heel wat wijn ver wacht worden, maar veel profijt zullen assu radeuren daar niet van hebbenl. f onder JfR*Mp Bij apotheker» en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toeko men, waarin hij herinnert aan een vorige cir culaire, waarbij o.m. werd vastgelegd, dat de vergoedingen aan de onder groep B vallende grondgebruikers, die den leeftijd van 66 jaar nog niet hadden overschreden, geheel ten laste van de betrokken gemeenten zouden komen, die dan, voor zoover zij daarvoor in aanmerking kwamen, de gebruikelijke subsidie uit het werk- loosheidssubsidiefonds zouden kunnen ont vangen. Bij nadere overweging heeft de minister ech ter met instemming van zijn ambtgenooten van Binnenlandsche Zaken, van Financiën en van Economische Zaken besloten, hierin wijziging te brengen en met betrekking tot de subsidieering der steunuitkeeringen aan bovenbedoelde B- groep grondgebruikers de navolgende regeling vast te stellen. De gemeentebesturen blijven belast met en verantwoordelijk voor de uitbetaling der steun gelden aan de onder groep B vallende grond gebruikers. Van de steunuitkeeringen, gedaan aan de B-boeren onder de 67 jaar, wordt ech ter, nadat zij vanwege het departement van Sociale Zaken zijn onderzocht en accoord be vonden, door het departement van Economi sche Zaken 30 pet. aan de betrokken gemeenten vergoed. De overige 70 pet. vallen onder de gewone gemeentelijke uitgaven voor werkver schaffing en steunverleening, waarin onder de bekende voorwaarden de gebruikelijke subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds kan worden ontvangen. Deze wijziging der bestaande subsidieregeling brengt dus onder meer mee, dat ook gemeen ten, die ingevolge de daarvoor vastgestelde be palingen en berekeningen niet voor een gewone bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds in aanmerking komen, en dientengevolge op grond van de aanvankelijk vastgestelde subsidierege ling inzake steun aan kleine boeren, in de steunuitkeeringen, uitbetaald aan de onder groep B vallende grondgebruikers, die den leeftijd van 66 jaar nog niet hebben over schreden, geenerlei subsidie zouden kunnen ontvangen, thans een deel der aan deze grond gebruikers uit te betalen steungelden vergoed krijgen, n.l. de 30 pet. welke het departement van Economische Zaken terzake voor zijn reke ning neemt. Z. K. H. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van het internationaal concours hippique te Amsterdam, hetwelk dit jaar zal worden gehouden van 1417 Juli a.s. in het Olympisch Stadion. Thaqs kan Uwwensch vervuld worden 1 1 5-daagsche begeleide-reis naar MILAAN VENETIË FLORENCE ROME NAPELS GENUA Reissom van 1139,— af Vertrek 9 April Onder voorzitterschap van den heer F. V. Valstar heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland vandaag te Rotterdam zijn algemeene jaarvergadering ge houden. Alvorens zijn openingsrede te beginnen her dacht de voorzitter den heer P. Slot Azn., die sedert de oprichting van het centraal bureau lid is van het dagelijksch bestuur en onder voorzitter der organisatie is geweest. Komende tot zijn rede verklaarde de heer Valstar, dat het afgeloopen jaar den tuinbouw niet de opleving heeft gebracht, waarop werd gehoopt. Met het dalen van den politieken ba rometer daalde ook de opgaande conjunctuur an dermaal tot het het nulpunt. De staatkundige onzekerheid in de wereld heeft in den loop van 1937 den economisch eenigszins gunstiger wor denden toestand ernstig geschaad. De tuinbouw staat nog met den rug tegen den muur en moet de slagen opvangen, die op hem neerkomen. De toestand van den tuinbouw is nog hoogst ernstig. Financieel is hij uitgeput, de laatste reserves zijn ver bruikt. Maar de geestkracht, de vaste wil om vol te houden is nog ongebroken. Het stemt tot dankbaarheid, dat de regee ring door haar steunverleening zoo krachtda dig wil medewerken om het tuinbouwbedrijf in stand te houden. Met die hulp hopen wij ons door de moeilijkheden heen te slaan. Wij moe ten de werkelijkheid van den toestand moedig onder de oogen zien, want die werkelijkheid, de realiteit is de eenige basis voor de bestaans mogelijkheid van den tuinbouw. Van groot belang hierbij is het jongste ini tiatief der regeering betreffende verlaging van de lasten. Bij herhaling is gewezen op den grooten druk der vaste lasten op den tuinbouw. Ook de veilingen zullen in samenwerking met andere organisaties hun schouders zetten on der de nieuwe poging om den tuinbouw te hel pen. Als het werk slaagt zal dit een groot voor deel afwerpen voor den geheelen tuinbouw. In dit verband memoreerde spr. de mogelijkheid van het verleenen van steun in natura aan al dus financieel gesaneerde bedrijven. Het buitenland blijft voortgaan met zijn agrarische autarkie. Het afgeloopen jaar bracht nieuwe exportbelemmeringen in verscheidene landen. De handelspolitieke bemoeiingen der regeering brachten voor den tuinbouw geen verlichting, want tegenover het wereldgebeu ren staat ook de regeering menigmaal mach teloos. Vooral bij den export naar Duitschland ne men de moeilijkheden toe. De minder gunstige clearingpositie is een dreigend verschijnsel voor den tuinbouwuitvoer in verband met de toch al reeds veel te geringe betalingscontingenten voor onze artikelen. De steeds voortschrijdende cen tralisatie bij den import in Duitschland in ver band met de marktvoorziening maakt een or dening van onzen export naar Duitschland rfccfctfccbtfctfccbcfccbcfccfccfcclxfcckcfc &&&A<&&cb&cb&&<fccbcbcfe&cb&cbcfecbcbcb&&cfe&cbcbcbckct>&cb HILVERSUM I, 187S en 413.5 M. 8.00—10.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.007.30 VARA. 9.00—10.40 VARA. ll.00-12.0o VARA. 8.00 10.20 10.40 11.10 11.30 12.00 2.00 2.30 4.00 4.30 5.30 6.50 7.20 9.00 9.30 10.00 10.30 11.00 11.30 11.5g- Gramofoonmuziek. Declamatie. Gramofoonmuziek. Vervolg declamatie. Orgelspel. Omroeporkest en gramofoonplaten. Causerie „Versiering van de Paasch- tafel". Bartho Decker et son orchestre en het AVRO-Dansorkest. Gramofoonmuziek. De Ramblers. Gramofoonmuziek. Hammond-orgelspel. Berichten ANP. Filmuitzending. VARA-Maandrevue. Fantasia en soliste. Berichten ANP. Zangvoordracht. In de pauze: Gra mofoonmuziek. Jazzmuziek. j12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. .Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zangvoordracht en gramofoonmuziek, 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Van c'cr Horst en Gramo foonplaten. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.35 Christ. Lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.35 Zangvoordracht en gramofoonplaten 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Rotterdamsch Pianokwartet. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de Boekenweek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-ber. 8.15 Orgelspel. 9.00 Causerie „Onze nationale gedenk- teekenen". 9.30 Arnhemsche Orkestver. en Dames koor. (Om 10.15 Berichten ANP). 10.45 Causerie „Voorjaar in de watersport", 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.50 Harry Leader en zijn orkest. 1.352.20 Vlooï en piano. 3.10 Gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.40 Het Arthur Dulay-Kwintet. 6.20 Berichten. 7.00 Orgelspel. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Orkest m. m. v. solisten. 9.20 Berichten. 10.00 BBC-Orkest en solist. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.50.12.20 Dansmuziek. PARIJS, 1648 M. 8.55—9.40, 10.40 en 12.20 Gramofoonmuz. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Clavecimbel-voordracht. 3.20 en 4.35 Zang. 5.20 Kamermuziek. 8.35 Zang. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20—12.50 Nachtconcort. KEULEN, 456 M. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.30 Gevarieerd concert. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 4.40 Trioconcert. 5.20 Pianovoordracht. 6.30 Omroeporkest, -Amusementsorkest en -sextet. 7.50 Pianovoordracht. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.05—11.20 Stedelijk Orkest van Duisburg. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.202.20 A. Felleman's orkest. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.05 Pianovoorc'racht. 6.50 Zang. 8.20 Tholen en Van Lier-kwartet, 9.50 Vervolg kwartet. 10.3011.20 Gramofoonmuziek, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoordracht. 5.60 Zang. 6.05 Harmonicaconcert. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-Orkest m. m. V, solisten. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest m. m. v. solisten. 8.20 Berichten. 9.20 Berichten. 9.50 Cembalovoordracht. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Erich Börschel's orkest en so listen. dringend noodzakelijk. De exporteurs staan op het standpunt, dat ordening voor den export van tuinbouwproduc ten niet aan te bevelen is. De tuinbouw heeft slechts lof voor het persoonlijke initiatief van den groenten-exporthandel en stelt de daardoor verkregen resultaten op hoogen prijs. Doch de exporteurs moeten zich realiseeren, dat vrijheid in het veilingsverkoopsysteem alleen maar zin heeft, als er in werkelijkheid handels vrijheid is en geen betalingsmoeilijkheden ruim te bieden voor handelingen, die belangen van den tuinbouw ernstig schaden. Speciaal voor den export naar Duitschland is ordening noodig. Niet alleen met het oog op een juister rekening houden met de tuinbouwbelan- gen, maar ook met het oog op de belangen van den bonafide exporteur. Ook voor de toekomst moet de tuinbouw naar ordening in het bedrijf blijven stre ven. Dit is ook de beste waarborg, dat staatsbemoeiing het bedrijfsleven niet steeds verder in haar greep neemt. In dit opzicht kan de tuinbouw met trots op het afgeloopen jaar terugzien. De controle op den uitvoer, waarvoor het Centraal Bureau reeds jaren heeft gestreden, is een feit gewer den. In volle samenwerking met den handel is de verplichte controle bij den uitvoer van alle tuinbouwproducten tot stand gekomen, waar door de tuinbouw in staat is den strijd tegen concurrenten op de wereldmarkt met succes te voeren. De heer Valstar bracht woorden van dank aan den directeur-generaal van den landbouw, die aan de doorvoering der verplichte controle krachtig heeft medegewerkt. Meer en meer verovert het Nederlandsche fruit de binnenlandsche markt. De gelukkige samenwerking met de directie van den land bouw ten aanzien van den vooruitgang van onze fruitcultuur, waardoor met een goede voorlichting de actie voor beter fruit op lof waardige wijze wordt gesteund, zal, sneller dan men vroeger had durven hopen, tot de ge- wenschte resultaten voeren. Als verdere lichtpunten voor de verbetering van den afzet van fruit in het eigen land noem de spr. de contröle op den aanvoer ter veiling en de breede cultuur-technische voorlichting, die bij de kweekers steeds meer een open oor vindt. Een breed arbeidsveld ligt echter nog open, waarbij spr. denkt aan het vraagstuk van de betere bewaarplaatsen van ons fruit, het collectieve sorteeren en verpakken en andere maatregelen, die de marktwaardigheid van het product kunnen bevorderen. rpcpcpcpcpcpcpcfiCpcpcpcpcpqDqjcp Nu door de contröle ter veiling de basis is gelegd voor de mogelijkheid van een juister taxatie naar de waarde van het Nederlandsche tuinbouwersproduct, kan de vraag van den prijs en de te voeren prijspolitiek beter dan tot dus ver worden bezien. Onder de huidige omstan digheden moet de doelstelling daarvan zijn: voor den tuinder lage, doch loonende prijzen. Niet alleen met een goed, maar ook met een zoo goedkoop mogelijk product moet de concur rentiestrijd op de buitenlandsche markten wor den gevoerd. Daarom moeten de productiekosten terug naar een peil dat weer mogelijkheden geeft. Door vakkennis, geleid door een goede weten schappelijke voorlichting moet de productie worden opgevoerd tot een niveau, dat ligt boven het kunnen der concurrenten. Thans kan de steun in den vorm van een toeslag en langs den weg der minimumprijzen nog niet worden gemist, maar de tuinbouw mag de oogen niet sluiten voor de gevaren, die in die maatregelen, naarmate zij langer duren, schuilen. De tuinder zal de eigen verantwoor delijkheid voor zijn bedrijf weer moeten dragen. Onze organisatie aldus spr. moet daarom ook bereid zijn iederen maatregel te steunen, die het „telen voor den steun'" tegen gaat. Zoolang er nog een te veel aan producten is, kan de teeltregeling nog niet worden gemist en moet iedere drang naar uitbreiding van teelt nog worden weerstaan. Dit staat den tuinbouw niet altijd even duidelijk voor oogen. Voor de naaste toekomst zal vooral het vraagstuk van de prijzen en de minimumprijzen onze aandacht in toenemende mate blijven vra gen. Als straks ten aanzien van dit vraagstuk stappen moeten worden gedaan zullen de vei lingen dit tot stand moeten brengen. De mi nimumprijsregeling kan niet meer worden los gelaten, maar het is van het grootste belang, dat de minimumprijzen op de juiste manier worden aangewend. Daarom moet na een on dervinding van jaren aan de hand van de ver kregen ervaring een studie worden gemaakt van het vraagstuk, wat de juiste werking van het stelsel moet zijn. Dit is van belang als de organisatie straks zelf weer voor de uitvoering van de minimumprijsregeling komt te staan. Nu worden nog alle vergoedingen voor den minimumprijs betaald uit het tuinbouwsteun- bedrag. Als straks die bron zou opdrogen, moet er een minimumprijs blijven en moet de mogelijk heid aanwezig zijn, dat een landelijk geldenden minimumprijs in stand kan worden gehouden. Voor den tuinbouw zijn de vooruitzichten van dit ccgstjaar weinig hoopvol. ,'"e moeilijk heden die ""'"b 'io laatste jaren hebben op gestapeld, zijn gebleven. Er komen er veeleer steeds nieuwe bij zonder dat het in de macht van menschen schijnt te liggen de oude banen van onzen exoort weer te verruimen. De voorzitter wekte daarom op tot volhouden in den moeilijken strijd voor de belangen van den tuinbouw. In taaie volharding moeten wij de ongust der tijden het hoofd blijven bieden. Spr. wenschte tenslotte de veiling Broek op Langendijk, die in het afgeloopen jaar haar gouden bestaansfeest heeft gevierd, geluk. PADANG, 24 Maart (Aneta) Doordat twin tig dagen lang hevige regens zijn gevallen, Is in de buurt van Port-de-Kock aan sawahs en greententuinen groote schade aangericht. Door een aardstorting zijn 12 huizen bedolven. De schade bedraagt ongeveer 10.000. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De fabriek van chocolade- en suikerwerken J. C. Kiene boekte in 1937 een winst van f 104.770, tegen f 53.693 het vorig jaar en is voornemens een dividend uit te keer en van 4 pet. De Nivas verkocht 140 tons bruine suiker voor consumptie. De North American boekte in 1937 een netto-winst van 2.30 mill., tegen l-9<> mill, in 1936. Sears Roebuck behaalde in het jaar pat 31 Januari een netto-winst van 30.82 mült of 5.58 per aandeel, tegen 30.66 millof 5.55 p. a. het vorig jaar. De American Bemberg boekte in 1937 een netto-winst van 1.133.614, tegen 598.101 het vorig jaar. De staalproductie in Amerika wordt thans op 34 pet. der capaciteit geraamd, tegen 32 petde vorige week. De bruto-ontvangsten van negen Ameri- kaansche sporen, die het eerst hun resul' taten over Februari bekend maakten, wa ren 24.3 pet. lager dan in Februari 1937. De netto-ontvangsten daalden met 77.7 pet. Volgens opgave van den minister van Arbeid is de werkgelegenheid in de fabrie ken der Vereen. Staten van half Januari tot half Februari 0.4 pet. toegenomen en zijn de loonbedragen met 2.7 pet. gestegen. De electriciteitsproductie in de Vereen Staten bedroeg in de week per 19 Maart 2.017.653.000 K.W.U. en was 8.7 pet. lager dan in dezelfde week van het vorig jaar. De General Motors boekte in Februari aan verkoopen van personen- en vracht' a.uto's aan buitenlandsche handelaars 30.333 auto's, hetgeen 10 pet. hoog er is dan in Fe bruari 1937. In de 12 maanden per einde Februari 369.213 stuks of 13.3 pet. meer dan het vorig jaar. De gang van zaken bij de Western Union is tot dusver in de maand Maart gunstiger geweest dan in Februari j.l. Vergeleken bv Maart 1937 was deze 12 pet. lager. De Reading Rr. boekte in Februari aan netto-exploitatie-inkomsten 256.577, tege 1.091.411 in Februari 1937. De Nationale Mij. van Belgische Sporen boekte in Februari aan bedrijfsontvangsten fr. 192.4 mill., tegen fr. 181.9 mill, in Febru ari 1937. De uitgaven bedroegen fr. 232 rnU' tegen fr. 198.1 mill. Gezien de financieel-' lasten bedraagt het tekort fr. 43.8 milhoe tegen fr. 21.6 mill. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.968.97V.2 slot 8.97%), de Dollar op 1.80%s-ri,, (1.8013/16), de Frank op 5.505.57% de Belga op 30.40-30.45 (30.42%) en d* Zwitsersche Frank op 41.4541.50 (41.46 n> De Bank van Mexico heeft den nieuwen koers voor de peso op 4.15 peso gelijk aan dollar definitief vastgesteld. De vroege koers was 3.60 peso gelijk dan 1 dollar. Vrijdagavond om 10 uur zal het startsch gelost worden van op één na de laatste f daagschen, welke dit seizoen in Europa verred worden of zijn. De Brusselsche Zesdaagsche2 opnieuw gedurende 145 uur de aandacht trekk van hen, die zich interesseeren voor renners Buysse—Billiet, Slaats—Pellenaars, Pijnenburg' Wals en vele anderen. Maar die Brusselse Zesdaagsche zal ditmaal wel zeer bijzonder aandacht trekken, omdat de organisatoren v deze six-days openlijk den strijd zullen aa binden tegen de combine, openlijk zullen traC ten deze Zesdaagsche sportief te doen verloop zoodat deze dan een gunstige uitzondering zijn op die, welke zoo juist te Parijs is beëindj* of die welke de vorige maand te Antwerp plaats vond. Daar is hard gestreden vanaf het eerste n' ment, daar hebben de renners dank zij stre gen reglementen in de neutralisatie niet K"' nen luieren. Maar ondanks al deze maatregel heeft men niet kunnen verhinderen, dat laatste uren een aanfluiting werden van a ,g Zesdaagsche met sportleven opzet, omdat re vier uren voor het einde bekend was hoe de u slag zou luiden! Indien wij ons dus nog een enkelen keer ia verleiden deze Zesdaagsche aux sérieux te men, dan willen we het veld, dat thans is mengesteld, aan een kleine selectie onderwe pen. Men zal niet durven ontkennen, dat *-* pels als Naye-Deneef, Bonduel—Decaluwe, Thijssens, van Vlockoven—van Buggenno Bruneau—Martin en Degreef—Seynaeve w ,/e 0 kans op de overwinning hebben. Het zijn al Belgen, die door de directie geëngageerd omdat de jongere koppels ook eens een moeten hebben en.... omdat deze Zesdaag van directioneel standpunt bezien zeker een za is en die renners uit de omliggende PIaaWLr waar zij wonen, zeker duizenden supporters n het Brusselsche Sportpaleis zullen trekken. Resteeren dus de meer bekende ploegen en _,.s Buysse—Billiet (België), Slaats—Pellen*» (Nederland), van Schijndel—van den f» (Nederland), Ignat—Diot (Frankrijk), P»Jn iS burg—Kaers (Nederland—België)dit koppe' juist dezer dagen nog vastgesteld, Jan van qX genMeerschaert (NederlandBelgië), eJn* getti—di Paco (Italië), Mersch—Boyen def- burg-Nederland), Wals—Guimbretière ^.ge land—Frankrijk), Depauw—Stieler (Belgi®* derland). Qj0r- Een strengere selectie doet IgnatDiot, getti—di Paco, Mersch—Boeyen en Jan „el5 Kempen—Meerschaert afvallen, welke k°5juce beschouwd kunnen worden als gevaar outsiders. Resteeren dus: Buysse V Slaats—Pellenaars, Wals—Guimbretière, Schijndel—van den Broek en V» in burg—Kaers. Het zijn alle ploegen, ge- staat zijn bij fatren, sportieven strijd te vieren. Indien er hard gestreden wordt e"rdt< dien tot het laatste oogenblik gevochten fe dat zal wellicht de meerdere routine en ni vergeten de goede samenwerking tus Slaats en Pellenaars of Buysse en Billiet n overwinning verzekeren. Vandaar dan 02jc,üSsel' wij deze koppels als favorieten van de Br ju sche Zesdaagsche beschouwen, zonder echt staat te zijn een eventueelen winnaar a duiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6