Na den Umsturz in Oostenrijk Het nieuws van heden STAKING BOUWBEDRIJF IN DRENTE DE BAROMETER Linkschen wijken steeds meer Bloedige oorlog in Australië Slowaken willen autonomie Oostenrijk en het vier j ar enplan Léon Blum voor den Senaat VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE- NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VRIJDAG 25 MAART 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21089 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De patroonsbond heeft 't gestelde ultimatum afgewezen Sterkste locomotief ter wereld KOUDER WEER VERWACHT Westelijke wind met regen Op de openbare scholen zijn de onderwijzers verplicht voor en na de lessen met de kinderen te bidden Verordening van gouw leider Bürckel Proeven met „vliegende torpedo's" Uit Vaticaanstad Goering zal Zaterdag een pro gramma tot economisch herstel uiteenzetten Twee Duitschers zouden gedood zijn Franco's overmacht in Aragon laat zich gelden De vluchtelingen Koning Wongo van de Balamoe- moes in zijn positie bedreigd Herbert Hoover weer naar de V.S. De meeningen over de rede van Chamberlain Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii™iiiinii|j iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiniiHiiiiiiiiiiiii Een communiqué van de Slowaak sche Volkspartij Een Prinselijk sportsman en amateur-fotograaf. Z. K. ff. Prins Bejnhard, die Donderdag de cross country der Kon. Militaire Sportvereeniging te Ede bijwoonde, maakte bij deze gelegenheid verschillende opnamen Polen slaags geraakt met Duitschers Tsjecho-Slowakije maakt zich paraat tegen een onverwachte overrompeling. In het geheele land worden groote gasbeschermingsoefeningen gehouden H. K, ff. Prinses Juliana en Z. K. ff. Prins Bernhard hebben Donderdag de cross country der Kon. Militaire sportvereeniging te Ede bijgewoond. Het Prinselijk- Baar. polgt vol interesse de verrichtingen der ruiters. Financieel ontwerp in gewijzigden vorm aangenomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De overmacht van Franco in Aragon laat zich gelden. De Slowaaksche volkspartij eischt autonomie. De Fransche Senaat wijzigde den tekst van het financieele ontwerp van Blum. Tegen Dinsdag a.s. is een staking afgekondigd in het Drentsche bouwbedrijf. Op het terrein van het paleis Soestdijk komt een zwembad voor het prinselijk paar. Een match AljechinCapablanca om het we reldkampioenschap schaken. O In een Donderdagavond te Emmen gehou den vergadering van leden van den Alge- meenen Nederlandschen bouwvakarbeiders bond werd de mededeeling gedaan, dat de patroonsbond Zuid-Oost-Drente het voor deze provincie gestelde ultimatum heeft af gewezen. Naar aanleiding daarvan werd besloten, tegen Dinsdag 29 Maart de staking af te kondigen. Waar alle arbeidersorganisaties ten deze samenwerken, zal het geheele bouwbedrijf met ingang van Dinsdag stilliggen, tenzij de pa troons nog op hun afwijzing mochten terugko men, hetgeen niet valt te verwachten. De strijd gaat hier, zooals in het geheele Noorden, om de aanvaarding van de tusschen de landelijke pa troons- en werknemersbonden gesloten collec tieve arbeidsovereenkomst, die in het Noorden de daar bestaande districtsovereenkomsten zal moeten vervangen. De arbeiders-organisaties hechten daaraan des te meer waarde, omdat de minister van Sociale Zaken zich bereid heeft verklaard tot bindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst, onder voorwaarde, dat de sociale bepalingen voor het geheele land gelijk luidend zullen zijn. De P.L.M. is bezig door versterking der rails het aantal langzaam te berijden trajecten op de lijn ParijsMenton te verminderen en boven dien zooveel mogelijk trajecten geschikt te ma ken om te worden bereden met een snelheid van 130 km. per uur. Een proef wordt genomen met een nieuwe locomotief, welke zonder tus- schentijdsche bijvulling van brandstof en water groote afstanden kan afleggen. De voortbeweging geschiedt door twee Sulzer- Diesel-motoren, elk met twaalf verticale cylin ders. Met deze machine moet op het traject ParijsMenton, dat 1111 K.M. lang is, een ge middelde snelheid van 100 K.M. per uur worden bereikt. Het is de sterkste sneltrein-Diesel locomotief ter wereld en ontwikkelt 4400 p.k. De depressie trok verder naar het Oosten, 'n nieuwe kern ligt voor de Noorsche kust, waar Röst met 728.5 m.M. den laagsten barometer stand vertoond. Een secundaire ligt over de Noordzee en reikt tot in de Golf van Biscaye. De depressie wordt in het Westen op den Oceaan gevolgd door een rug van hoogeluchtdruk. Het gebied van hoogeluchtdruk over het vasteland van West-Europa nam aanzienlijk in omvang af. De depressie breidde haar invloed over ge heel Engeland, onze omgeving en Noord- Duitschland uit, waar matige tot krachtige westelijke winden waaien met zwaar bewolkte of betrokken lucht met regen. Ook geheel Scandinavië ondervindt den invloed van de depressie; langs de Noorsche kust waait een storm uit het Westen. Op IJsland komt nog matige vorst voor, overigens wordt geen vorst meer gemeld. Voor onze omgeving wordt matige, tijde lijk toenemende Zuidwest naar Noordwest rui mende wind verwacht met aanvankelijk betrokken lucht met regen, later tydelijk opklarend. Voorts wordt lagere temperatuur verwacht. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 756.2 yorige stand: 757.9 Onze Weensche correspondent schrijft ons: In Oostenrijk wordt op alle openbare scholen in iedere klas twee uur per week godsdienst onderwijs gegeven door een officieelen gods dienstleeraar, hetzij door een pastoor of kape laan, hetzij door een dominee of een rabbijn. Dit laatste natuurlijk als de school voornamelijk door protestantsche of Joodsche kinderen be zocht Wordt. Nu heeft begin dezer week te Weenen een incident plaats gehad, dat ernstige gevolgen voor het katholieke onderwijs op de scholen had kunnen hebben. De nieuwe tweede president van Weenen Stadtschulrat Fritsch (de eerste president is de burgemeester, die schoolkwesties enz. door den tweeden president laat behandelen) is vrij ra dicaal, ofschoon van huis uit katholiek. Hij is echter zeer verbitterd op de katholieken, omdat hij wegens zijn nat-soc. gezindheid onder het vorig regiem een zeer moeilijken tijd heeft mee gemaakt. Een van Fritsch' eerste maatregelen was dan ook te verbieden, dat voortaan op de openbare scholen voor en na de lessen werd gebeden. Dit kwam echter gouwleider Bürckel ter oore, die onmiddellijk bedoelde verordening van Fritsch introk en verklaarde, dat de onderwij zers der openbare scholen verplicht waren met de kinderen voor en na de lessen te bidden. Overtreding van dit bevel zou gestraft worden. Dinsdag 22 Maart j.l. werd dan ook weer op alle Weensche scholen gebeden. uit het optreden van den Duitschen nat.- socialistischen gouwleider Bürckel blijkt, dat men de katholieken momenteel niet in hun dierbaar ste gevoelens wil kwetsen. Bürckel's verordening is des te meer toe te juichen, omdat hij hier door een partijgenoot, die reeds jarenlang tot de nat.-soc. beweging behoort, moest desavouee- ren. Te Mustin Field worden geheime proefnemin gen verricht met een langs draadloozen weg be stuurd vliegtuig, dat, geladen met ontplofbare stoffen, in tijd van oorlog als een „vliegende torpedo" gebruikt kan worden en met onfeil bare zekerheid naar zijn doel geleid wordt van een controleerend vliegtuig uit, dat zich op vei- ligen afstand bevindt. De grondgedachte is niet nieuw, maar de proefnemingen worden in Ame rika op uitgebreider schaal ter hand genomen, wegens de vorderingen welke met dit wapen in andere landen, met name in Italië, reeds bereikt zouden zijn. Aan de groote verbouwingen in de Borgo- Wijk zal ook een kerk, de S. Maria delle Grazie, ten offer moeten vallen. In deze kerk bij de Porte Angelica is een genadebeeld, dat door de bevolking van Rome zeer vereerd wordt. De H. Vader heeft nu bepaald, dat deze kerk op Zijn kosten op een zeer gunstig gelegen plaats in de nabijheid heropgebouwd moet worden. In Polen worden zes groote pelgrimstochten naar Rome georganiseerd, waaraan deelgeno men wordt door duizenden Polen, die een be zoek willen brengen aan de Eeuwige Stad ter gelegenheid van de canonisatie van den Pool- schen Jezuïet-martelaar Andreas Bobola. Verder wees de minister op het groote belang het evenwicht in de .Middellandsche Zee te handhaven. SALAMANCA, 25 Maart. (Havas). Het groote hoofdkwartier van Franco meldt: Wij zetten heden den opmarsch in Ara gon voort. Ten Zuiden van Huesca bezet ten wij Nueno, Elcaballo, Apies, Yequeda en Banastas. Ten Zuiden van Huesca verover den wü tien dorpen, alsmede de hoogten Val de Hembras, Torremoro, Punta Aire, Polison en den heuvel Dao. De strijdkrachten, die gisteren de Ebro over waren gestoken, hebben vandaag de dorpen Pina en Velilla de Ebro bezet. In den sector van Alcoriza bezetten wij belangrijke strategi sche stellingen en acht dorpen. Onze luchtmacht achtervolgde vijandelijke colonnes, die op den weg naar Bujaralos vlucht ten. Wij schoten vijf vrachtauto's in brand en brachten den vijand zware verliezen toe. Tij dens een luchtgevecht haalden wü zes vijande- lükë- vliegtuigen neer. Het ministerie van Landsverdediging te Barcelonadeelt mede: De gevecliten aan-het front van Aragon zyn in:den-.loop;van den dag in hevigheid BERLIJN, 25 Maart (Havas). Het „Ber liner Tageblatt" maakt melding van verschei dene vechtpartijen, die zich de laatste dagen in Polen hebben voorgedaan tusschen Polen en Duitschers. Nabü het dorp Neubriek zouden Polen zelfs op Duitschers hebben geschoten, waardoor twee der laatsten gedood werden en verscheidene andere gewond. Het blad dringt er krachtig bij de Poolsehe regeering op aan, een eind te maken aan het „anti-Duitsche gestook." De Amerikaansche minister van Buitenland» sche Zaken, Huil, heeft vanwege het departe ment van Staat telegrammen laten zenden aan de regeeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwitserland en Italië en verder aan alle staten van Latijnsch Amerika, waarin hü de oprichting voorstelt van een speciale inter nationale commissie, met het doel politieke vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk te laten vertrekken. Volgens de plannen van Huil zouden de kos ten voor het vervoer van vluchtelingen uit Oostenrijk en Duitschland gedragen moeten worden door particuliere organisaties in de lan den, welke er in toestemmen de vluchtelingen op te nemen. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de Vereenigde Staten het initiatief tot deze actie nemen met het oog op de noodzaak van een snelle gezamenlijke poging onder regee- ringstoezicht, wil men menschelük lijden op breede schaal voorkomen. Geen enkel land wordt gevraagd een grooter aantal vluchtelin gen op te nemen dan op grond van de huidige wetten wordt toegestaan. DARWIN, 25 Maart (Reuter) In het gebied aan de Caledonbaai in het Noor delijk territorium van Australië wordt op het oogenblik een bloedige oorlog gevoerd tusschen twee inboorlingenstammen. Ver woede gevechten worden geleverd en vol gens de tot dusverre ontvangen berichten zün er reeds op zijn minst zeven inboor lingen gedood. De berichten omtrent dezen laatsten oorlog zijn hier binnengekomen met üe „St. Nicholas", een logger van de methodistische zending. In boorlingen, die op den logger dienst doen, ver tellen, dat de moeilijkheden eenigen tijd gele den ontstaan zijn, toen een inboorling in de streek aan de Caledonbaai stierf na schildpad- vleeseh gegeten te hebben. Zün stamgenooten beschuldigden hierop den stam der eilander van de Engelsche Compagnie van toovenarij, en doodden bü wüze van weerwraak een in boorling van dien stam. Deze stam ging on- middellük over tot een snellen aanval, waarbü vier inboorlingen van den stam der Caledon baai sneuvelden. Nauwelijks waren de aanval lers weer huiswaarts gekeerd; of de mannen van de Caledonbaai overvielen hen op hun beurt en deden twee hunner in het stof bijten. De oorlogvoerende stammen worden aange voerd door „koning Wongo", vorst der Bala- moemoes in het gebied aan de Caledonbaai, en door koning „Aalglad", een afvallig Balamoe- moe die wegens wangedrag uit den stam ge bannen was, twee jaar geleefd heeft bij de methodistische zending te Milingimbi en ver volgens terugkeerde. Hij slaagde erin andere uitgeworpenen uit het stamverband om zich heen te scharen, en was thans sterk genoeg om de suprematie van den 60-jarigen koning Wongo uit te dagen. PLYMOUTH, 25 Maart Oud-president Her- bert Hoover heeft zijn rondreis door Europa beëindigd en is gisterenmiddag met de „Nor- mandië" naar New-York teruggekeerd. LONDEN, 25 Maart. (Reuter) De meeningen over de rede van Chamberlain werden als volgt gekenmerkt: officieel stilzwügen te Berlijn, blijdschap te Parüs, gereserveerde voldoening te Praag en Rome, verwarring te Washington en teleurstelling te Genève. Hoogste barometerstand: 768.2 te Biarritz Laagste barometerstand: 728.5 te Rost. 1 VERWACHTING: Matige, tijdelijk j| H krachtige, Zuid-Westelijke tot Noord- westelijken wind, aanvankelijk betrokken jE Ëj met nog regen, later tijdelijk opklarend, j|j H kouder. Zon op v.m. 5.54 onder n.m. 6.19 uur. jÊ Licht op. n.m. 6.49. Maan op v.m. 2.46 Ej onder v.m. 11.30. Nieuwe Maan 31 Maart. PRAAG, 25 Maart. (Havas) Het bestuur van de autonomistische Slowaaksche partij, welke onder leiding staat van Mgr. Hlinka, heeft te Bratislava vergaderd om den toestand, welke is geschapen door het uittreden van de acti vistische Duitschers uit de regeering, te be spreken. - Na de besprekingen werd een communi qué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Slowaaksche volkspartij, welke negen tien leden in de Kamer telt, haar front heeft uitgebreid met de Hongaarsche, Duit- sche en Roetheensche minderheden in Slo wakije. Een uitvoerend comité is gekozen, dat voort durend bijeen zal blüven. Na Paschen zullen nieuwe vergaderingen worden georganiseerd, waarop het Slowaaksche volk zün .-verlangen naar zelfbestuur naar voren zal kunnen bren gen. Vervolgens heeft het partijbestuur het aan bod van den Tsjecho-Slowaakschen nationalen raad te Praag besproken, die de Slowaaksche volkspartij heeft uitgenoodigd vertegenwoordi gers te benoemen in de centrale commissie te Praag en in de Slowaaksche afdeeling te Bra tislava. Het partijbestuur heeft dit aanbod van de hand gewezen. Tijdens de besprekingen heeft Mgr. Hlinka verklaard, dat het jaar 1938 voor de Slowaken even belangrijk is als 1918 is geweest. Met ge noegen heeft Mgr. Hlinka vastgesteld, dat ook de Duitsche, Hongaarsche en Roetheensche minderheden zelfbestuur verlangen en mede willen werken, In de overtuiging, dat hun recht zal worden gedaan. BERLIJN, 25 Maart (D.N.B.) De Pruisische minister-president Goering heeft zich Donderdagavond naar Oostenrijk begeven Hij zal hier o.a. het uitvoeren van het vierjarenplan voorbereiden. Zaterdagavond a.s. zal hü het groote programma tot eco nomisch herstel van Oostenrük in een ver gadering uiteenzetten. Verder zal hü als opperbevelhebber van de Luchtmacht een bezoek brengen aan militaire instellingen, terwijl hij O0*1 een studie zal maken van het bosch- en jagerwezen in Oos tenrijk, in zijn kwaliteit van rqks-bosch- en jagermeester. De gevolmachtigde van den Fuehrer in Oos tenrijk, gouwleider Buerckel, heeft in het groote concertgebouw te Weenen een rede ge- nouden in het kader van de verkiezingscam pagne. Hü zeide o.a. dat in het Duitsche Oos tenrük nog slechts vrüe Duitschers bestaan. 'Aan het slot van zün rede verklaarde hü. dat het nationaal-socialisme zich moet bekomme ren om de wereldlüke zaken en de Kerk om het zielenheil. Wanneer beide van goeden wil zijn, moet dit voeren tot het welzijn van het volk. Een afvaardiging van de Tsjechische, min derheid te Weenen heeft den burgemeester, dr. Neubacher, medegedeeld, dat de Tsjechische minderheid voor den Anschluss zal stemmen. toegenomen. Ten Noorden van Huesca nood zaakte de door den vüand uitgeoefende druk ons Nueno en Arasques te ontruimen. In den sector van Pina slaagde een recht- sche colonne, die door tanks en vliegtuigen ge steund werd, erin, het kruispunt van de we gen naar Gelsa en Saragossa te bereiken. Ten Zuiden van de Ebro werd de opmarsch der reehtschen tot staan gebracht. De troepen van Franco konden alleen in den sector van Alcorisa over geringen afstand oprukken. Om half elf in den ochtend hebben twee escadril les vliegtuigen der regeering een uit een hon derdtal wagens bestaande gemotoriseerde colon ne op den weg van Saragossa naar Lerida met mitrailleurs beschoten. WÜ schoten verschei dene wagens in brand en doodden talrijke te genstanders. Twee andere escadrilles deden kort daarop een aanval op drie driemotorige toe stellen van den vüand, doch er verscheen een honderdtal jachtvliegtuigen, die den strüd met onze escadrilles aanbonden. Door de overwel digende meerderheid van den vüand verliep deze strüd in ons nadeel: wü verloren zes toestellen. De diplomatieke vertegenwoordiger van Hon- garüe bij de regeering van Franco heeft gis teren aan generaal Jordana, den minister van Buitenlandsche Zaken, zijn geloofsbrieven over handigd, waarbü hü de wenschen züner regee ring voor een goede samenwerking uitsprak. SARAGOSSA, 25 Maart (Reuter—A.N.P.) Huesca is thans geheel bevrüd en het kerkhof der stad, dat den belegeraars tot hoofdkwartier diende, is door de reehtschen bezet. De troepen van Franco zetten den opmarsch ten Oosten van Huesca met nog grootere stuwkracht voort 'in de richting van de Catalaansche grens. Deze sector is door de linkschen krachtig versterkt. i t PARIJS, 25 Maart (Havas). De Fran sche minister-president Blum heeft in den Se naat wel verzocht den tekst van het financi eele wetsontwerp, zooals deze door de Kamer was aangenomen, goed te keuren, doch hü heeft niet de kwestie van vertrouwen gesteld. De voorzitter van de financieele commissie van den Senaat antwoordde, dat het moeilük is onderscheid te maken tusschen de alge- meene behoeften van de schatkist en van de Landsverdediging. Caillaux verontrustte zich verder over het steeds verminderen van den goudvoorraad, welke noodzakelijk is voor de Landsverdediging. Na den door de Kamer goedgekeurden tekst van het financieele -wetsontwerp te hebben verworpen, heeft de Senaat met 156 tegen 137 stemmen den door zün com missie van Financiën voorgelegden tekst goedgekeurd. De minister van Buitenlandsche Zaken, Paul-Boncour, bevestigde in de Kamer, dat Frankrijk zijn verplichtingen ten aanzien van Tsjecho-Slowaküe zal. nakomen. Ten aanzien van Spanje verklaarde de mi nister, dat de regeering de politiek van haar voorgangster zou voortzetten in overeenstem ming met Engeland.Er zal geen sprake zijn van inmenging van het leger. De minister wees evenwel op het gevaar van de aanwezigheid van niet-Spaansche militaire elementen aan de Fransche grenzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1