Technische proeftocht van de N ieu w-Amster da m EE N i OUD'sADVOCAAT f.r. I Uit het leven van Mietje en May Terhaeghen. KAejmeA'ó JAte. HEDENMIDDAG HEROPENING DER ZAAK El GOED-AL GOED... 34=, 65 35 43 20 32 ALBERT HEIJN OVER DE HEELE LINIE GESLAAGD DE ARBEIDSLIJSTEN WAREN NIET AANWEZIG De nieuwe brug te Loenersloot Kapper en ster m VRIJDAG 25 MAART 1938 HEEHENMOOE-MAGAZIJUï M. VISSERS, KRUISSTRAAT 2, HOEK NIEUWE GRACHT, HAARLEM Het frappantste is wel, dat het schip een mijl meer „loopt" dan gedacht was Aflevering binnen den gestelden tijd Hard werken GEEN DRIE NAAST ELKAAR! Nederlander in arrest in Duitschland Verdacht van overtreding der deviezenbepalingen Prof. Dr. VAN POELJE Voorzitter der H.L.O. KORPSSCHIETWEDSTRIJD Te IJmuiden te houden WIELRENNEN WEGWEDSTRIJD PARIJS— NICE VOETBAL BEKERWEDSTRIJDEN StormvogelsO.D.S. RivalenV.S.V. UIT DEN OMTREK VOGELENZANG tenminste als Oud er Advocaat van maakt. - Versche Nederlandsche eieren - de beste echte brandewijn en suiker. van vehscfa nederlandsche eieren Op zandzuigers en een bagger molen bij den dijkaanleg te Urk fi MAAKT het leven coedkooperj Sardines Philippe Canaud per blik 52, „Princess" Lobster Zuivere Bijenhoning English Marmelade Champignons Vruchten Cake n Principieele kwestie Amsterdam Schiphol 7 Loenersloot AMSTERDAM Utrecht Fiets-weeën De onvrijwillige duik DE THEE. no 16 77 HET GOAL 1937 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Nieuwe sorteering in Overhemden, Hoeden, Dassen enz. Speciale prijzen Nederlands grootste schip, de Nieuw Amsterdam, is Donderdag middag omstreeks half zes van zijn technischen proeftocht in het Kanaal teruggekeerd aan haar ligplaats bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, waar de laatste werkzaam heden zullen worden beëindigd, al vorens het schip zijn officieele proef vaart op 23 April zal gaan aanvan gen Naar wij van de heeren D. C. Endert Jr. en W. H. de Monchy, directeuren van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart Maatschappij vernamen, is deze tech nische proeftocht over de geheele linie volkomen geslaagd: het schip heeft in alle opzichten beantwoord aan de gestelde eischen en hooggespannen verwachtingen en het is dan ook met groot vertrouwen, dat de eerste officieele reis van Neder lands vlaggeschip wordt tegemoet gezien. Hoewel het schip door den mist eenigen tijd Vettraging had gekregen, bleek het publiek ^h steeds op zijn hoede te zijn gebleven. Op ae aanlegsteigers en langs den wal stonden de ^langstellenden rijen dik en allerwegen uitte 'den zijn bewondering over het prachtige schip. Na de terugkomst gaf de heer D. C. Endert Jr- in een persbijeenkomst op het schip de ver garing, waarom er zoo weinig bijzonderheden ®Ver inrichting en bouw zijn bekend gemaakt, "e Nieuw Amsterdam, zoo zeide hij, heeft steeds in de belangstelling van heel het Ne- "eriandsche volk gestaan. Omdat er nog ge bikt en gewogen, gepast en gemeten moest ^orden, zijn voorloopige dingen maar niet aan "e openbaarheid prijsgegeven. Thans is echter gebleken, dat de theorie d alle opzichten door de praktijk wordt ge- "ekt, dat ontwerpen aan de praktijk zijn ge ëtst en het resultaat is geweest, dat er te vredenheid heerscht, allerwegen, bij opdracht gevers, bij ontwerpers en bij bouwers. De proeftocht heeft bewezen, dat alles per- tect in orde is. Men heeft alle technische on tdeden, individueel en collectief aan een d&uwgezette proef onderworpen en alles klop- 'e perfect; aan alle indertijd gestelde eischen i voldaan. De zee-loods, die verschillende malen ook de Statendam heeft binnengebracht, verklaarde, "at hij met de Nieuw Amsterdam kunstjes zou "Urven uithalen, die hij met geen ander schip I *°u kunnen. Het resultaat is nóg mooier dan '"fin had gedacht en de reederij, bij monde i van den heer De Monchy, is dan ook enthou- s'ast over het schip. Het frappantste is wel, dat het schip, Waarvan men had verwacht, dat het onge veer 20.5 mijl zou loopen, heel gemakkelijk 21.5 mijl liep, zoodat, naast het feit, dat alles bijzonder goed is uitgevallen, er nog een extra-voordeelige omstandigheid een Woordje is komen meespreken. Van trillingen, die altijd een gewichtige rol sbeien bij een nieuw schip, heeft men in het teel geen last gehad, j De mist, die het schip ongeveer twaalf uur ttraging heeft bezorgd, is op deze reis in teren zin nog niet eens onwelkom geweest °°k, want nu had men alle gelegenheid om de tnoeuvreervaardigheid van het schip, die bij 'kist van het allergrootste belang is, eens te Troeven. Het is voor allen, die deze technische proef- Vaart hebben meegemaakt, hard werken ge lest. Behalve het personeel van het schip 2eif waren ongeveer 700 menschen aan boord v°or nautischen, den technischen en den ci- v'eien dienst. Voor hen allen zijn het zware "agen geweest, maar dat telt niet, nu het re sultaat zoo goed is gebleken. Al met al is het toch immers zóó, dat de Nieuw Amsterdam, waaraan men nu twee jaren heeft werk gehad, toch is afgeleverd vóór den dag, waarop het schip uiterlijk Een automobilist, die 'n auto gaat in halen, welke reeds bezig is een derde automobiel voorbij te komen, pleegt een itcafbaar feit. Dat is hinderlijk (en soms geuaarlfty daarom heeft de wet het ■Mtedeo: mtedtenc ,^jeen drie rijdende uetnVeaost eifcocrr bij het inhalen". aan de H. A. L. moest worden overgedra gen: den 15den April. Ongeloofelijk zwaar werk is het ook geweest voor kapitein Bijl, voor wien er alles op het spel stond. Het is een verantwoordelijk iets als commandant op de brug te staan op een schip van deze grootte, waarvan men betrek kelijk nog weinig weet. De eerste Amerikaansche reis van de Nieuw Amsterdam zal aanvangen 11 Mei. Op eeii vraag, of het schip vóór deze reis al volgeboekt was, antwoordde de heer De Monchy, dat hier ook de Hollandsche degelijk heid voorop stond. De eerste reis moet geen reclame-stunt worden. Het is veel beter dat het personeel, dat toch ook een beetje weg wijs moet worden op het schip, eerst wat ge acclimatiseerd wordt. De eerste klasse, zoo goed als de tweede en derde zijn bewonderens waardige staaltjes van moderne binnen- scheeps-architectuur, de dancing, de bioscoop zaal, de winkelgalerij, de bars, de trappenhui- ken, de zalen en de hutten, alles is ontworpen met een universaliteit en een schakeering, dat men er door wordt overrompeld, maar toch zijn nergens de degelijkheid, de rust op zijn tijd, het comfort voor den passagier vergeten. In de Westfaalsche hoofdstad Muenster is eenige dagen geleden een bekende ingezetene van Enschede, de 64-jarige heer H. H. B., di recteur van een bouwhandel en industrie, aan gehouden. Hij was mede-vennoot van een steen fabriek in de Duitsche grensplaats Alstaette, welke vennootschap ten deele Nederlandsch, ten deele Duitsch bezit was. Deze fabriek is een drietal jaren geleden geliquideerd, maar de za ken waren nog steeds niet afgewikkeld. Op ver zoek van den liquidateur was de heer B., in ge zelschap van zijn boekhouder, naar Muenster gegaan, teneinde enkele inlichtingen te geven. Daar is hij aangehouden door ambtenaren van den douane-opsporingsdienst. De boekhouder Is direct naar Enschede teruggekeerd en heeft de familie met het gebeurde in kennis gesteld. Deze heeft onmiddellijk de noodige stappen genomen en zich in verbinding gesteld met een Duit- schen en een Nederlandschen advocaat. Den heer B. wordt ten laste gelegd, dat hij in verband met de zaken van de steenfabriek de deviezenbepalingen zou hebben overtreden, doch dit wordt met klem door hem ontkend. De familie is van oordeel, dat alles voort vloeit uit een fraude, welke drie jaar geleden in genoemde fabriek is gepleegd en waarvoor de leider van het bedrijf is veroordeeld. De ad ministratie was geheel in de war, waarom een liquidateur werd benoemd, mede om voor de Duitsche autoriteiten de exportzaken af te wik kelen. Deze liquidateur heeft echter reeds drie jaren de zaak slepende gehouden en deze grove nalatigheid is volgens het oordeel der familie de oorzaak van het misverstand. De heer B. heeft tegenover de Duitsche autoriteiten ver klaard, dat hq onschuldig is en dat hij zich steeds bereid heeft verklaard, de boeken voor onderzoek ter beschikking te stellen. Men heeft te Enschede thans alle gegevens verzameld en deze naar Duitschland gezonden. De heer B. vertoefde geregeld in Duitschland en is er zich nimmer bewust van geweest de deviezenbepalingen te hebben overtreden. Naar wij vernemen, is als voorzitter van de Nationale Vereeniging tot bevordering van har monische lichaamsontwikkeling, de H.L. O., als opvolger van den onlangs overleden prof. dr. A. H. M. J. van Rooy gekozen prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Prof. van Poelje zal op de jaarvergadering, welke 23 April te Amsterdam wordt gehouden, als voorzitter worden geïnstalleerd. Op Zaterdag 2, Woensdag 6 en Zaterdag 9 April houdt het Landstormkorps „Kennemer- land" 'n korpsschietwedstrijd te IJmuiden-Oost. De opening' heeft plaats op Zaterdag 2 April door den korpscommandant res.-majoor A. P. Borren, in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg, alhier. De indeeling voor de verschillende afdeelin- gen luidt als volgt: Voor de afdeelingen Vogelenzang, Bennebroek, Heemstede, korps Motordienst en Santpoort op Zaterdag 2 April van 3 tot 9 uur namiddag. Voor de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort en Schoten op Woensdag 6 April van 7.30 tot 10 uur namiddag. Voor de afdeelingen Beverwijk, Heemskerk, IJmuiden, Velsen-Noord en Wijk aan Zee op Zaterdag 9 April van 3 tot 8.30 uur namiddag. Geschoten zal worden met een K.S.O.-geweer van een afstand van 12 meter op schijfjes van bij den B.V.L. in gebruik (telling 110). De jury bestaat uit de heeren E. Tuinstra, inspecteur van politie, voorzitter van de Politie- schietvereeniging en lid der plaatselijke com missie van den B.V.L. te IJmuiden; M. J. Koe- lemeyer, plaatselijk leider van den B.V.L. in IJmuiden; A. Rooth, toegevoegd door de Ge westelijke Landstormcommissie Kennemerland. Wedstrijdleider is de heer M. J. Koelemeyer. Elke vrijwilliger kan gratis deelnemen aan den personeelen wedstrijd. Deze bestaat uit een serie van vijf achtereenvolgende schoten, des- gewenscht voorafgegaan door twee proefschoten. Zy, die meenen in aanmerking te komen voor een prijs, kunnen hierna nog een steunserie schieten,, eveneens uit vijf achtereenvolgende schoten bestaande. Donderdag werd de tweede étappe gereden van den wegwedstrijd ParijsNice, welke étappe leidde van Nevers naar St. Etienne, een afstand van ongeveer 250 K.M. Eerste werd Mallat in den tijd van 6 uur 2 min. 55 sec.; tweede was in denzelfden tijd Disseaux; op de derde plaats eindigde Lowie in 6 uur 5 min. 12 sec. Anton van Schendei reed opnieuw uitstekend en nam een achtste plaats in met een tijd van 6 uur 5 min. 14 sec. In de algemeene rangschikking heeft Disseaux de leiding genomen met een totaaltijd van 11 uur 51 min. 11 sec. Hij wordt gevolgd door zijn landgenoot Lowie met een tijd van 11 uur 53 min. 30 sec. Op de derde plaats ligt Anton van Schendei met een tijd van 11 uur 53 min. 58 sec., een zeer fraaie verrichting van onzen landgenoot. Zijn broer Albert van Schendei gaf vandaag den strijd op. Stormvogels: Hollenberg Haak Sr. Haak Jr. Bravenboer SchoorI Gerrits v. Pel v. d. Steen Prins Woudenberg Opbergen V.S.V.: Hein Döhring Michel Broek Voet De Vries Van Osch Balver v. d. Lugt Bot Sterk. Aanbesteding. In café Graaf Floris werd Donderdagmiddag door den architect, den heer W. P. v. d. Rotte uit Bennebroek, in het open baar aanbesteed het aanbouwen van eenige bloembollenloodsen, kantoor en verdere werk zaamheden voor rekening van den heer J. C. G. v. d. Laan aan den Meerweg te Bennebroek. Ingeschreven was als volgt: J. Portegies, Haarlem f 3090; A. Bakker, Haarlem f 3153; Gebr. Sanders, Santpoort f 3200; G. Kloos, Heemstede f 3214; N.V. Exploitatie „De Toe komst", Santpoort f 3347; Th. v. d. Hoorn, Hil- legom f 3399; J. Breevoord, Haarlem f 3550; F. Cinqualbré, Haarlem f 3630; M. Ebbing, Haar lem f 3689; J. v. d. Putten, Haarlem f 3817; J. J. de Korte, Haarlem f 3883. De begrooting was f 3140. De gunning is aan gehouden. 1c,i ij betaalt dus niet f. 1.50 p. «Meli ujj NIET-maathoudende méér dan voor and D kwaliteit ^"AT-li...aan U. 't .ucces aan ons niet I inde itelt B iMSANDEPgl ^WOFimJUHClt» M IVoordeeligste Kruidenier sbedrijf I in Nederland per blik175, 100, per flacon55, per flacon per blik 50, 30, iets fijns per stuk ir ii Het komt bij het kantongerecht te Hoorn niet veel voor, dat een verdediger een zaak bepleit. Wel maken we wel eens een getuige a décharge mee, maar de figuur van een verdediger konden we dezer dagen in het kantongerechtsgebouw voor het eerst aanschouwen. D. B., hoofd van een aannemersonderneming, was ten laste gelegd, dat hij op enkele zand zuigers en een baggermolen, die werkzaam wa ren bij den aanleg van den dijk bij Urk, geen arbeidslijst had hangen, terwijl er door en kele personen werk verricht werd. De ambtenaar vroeg 8 of acht dagen. Nu kwam Mr. Th. F. Boerlage aan het woord. Deze zei allereerst, dat er reeds lang een kwestie was met de arbeids-inspectie. Reeds verschillende keeren is B. voor den rechter moe ten komen en steeds is hij soms na in hoo- ger beroep te zijn gegaan vrijgesproken. Waar de dijk gemaakt wordt en de zinkstuk- ken gelegd worden, is wel degelijk een arbeids lijst aanwezig, maar hier is het een kwestie van transport. Het zand wordt aangevoerd, en daarvoor is bedoelde lijst niet noodig. Pas op den dijk treedt de arbeidswet in werking. Aangezien voor het transportbedrijf geen ar beidslijsten noodig zijn, zijn deze dus niet op de zandzuigers en de baggermolens aanwezig. Dit werd uitvoerig belicht door verschillende foto's over de zand- en keileemwinning, alsmede van de werkzaamheden aan den dijk. Eenige soortgelijke gevallen, die zijn voorge komen in de Watergraafsmeer en in Diemen werden nog belicht, en verschillende beschei den werden den kantonrechter voorgelegd. De Ambtenaar wilde echter het bedrijf in zijn geheel zien. Het hoofddoel is de aanleg van dijken en de aanvoer is slechts een middel daartoe. Daarom moesten volgens het O. M. de arbeidslijsten wél aanwezig zijn. Uitgaande van het standpunt van Mr. Boer lage, die de werkzaamheden splitste, was er hier niet alleen sprake van een transport, maar ook van zuigen van zand uit de zee, en het op den dijk brengen van het zand. Het O. M. zag liever geen splitsing, maar als er gesplitst moest worden, dan wilde de ambtenaar het graaf werk ook onder oogen zien en daar was wel een arbeidslijst voor noodig. Hij bleef bij zijn eisch. Mr. Boerlage antwoordde hierop, dat de ambtenaar nog verder ging dan de arbeids inspectie, die meende, dat het zuigen vrij was van de arbeidswet. Het uit den grond zuigen valt buiten de arbeidswet, 't Is een transport bedrijf en geen verwerken van zand; dat ge schiedt pas op den dijk, waar arbeidslijsten noo dig zijn. Het O. M. wilde gaarne de zaak, naar de Het gereedkomen van de nieuwe hooggelegen brug over het Merwedekanaal in den Rijksweg AmsterdamUtrecht bij Loenersloot, waarvan de openstelling op 28 Maart a.s. mag worden verwacht, beteekent voor het verkeer van de Rijkshoofdstad naar het Sticht een welkome verbetering, schrijft ons de K.N.A.C. De bestaande weg van Amsterdam naar Utrecht is vooral door de geringe breedte en de afwezigheid van vrijliggende rijwielpaden over het grootste gedeelte van zijn lengte momenteel tec eenenmale onvoldoende voor het drukke ver keer. Een en ander demonstreert zich l^flaas wel in het groot aantal aanrijdingen, dat op dezen weg plaats vindt. Voor een afdoende verbetering, welke in verband met de aanliggende bebouwing schatten gelds zou gaan kosten is echter geen reden meer, aangezien tusschen Amsterdam en Utrecht een geheel nieuwe weg is ontworpen aan de Westzijde van het Merwedekanaal, waar voor op de Verkeersfondsbegrooting een eerste post van f 500.000 is uitgetrokken. Het heeft er daarom den schijn van, dat zich met het bouwen va nde fraaie nieuwe brug te Loenersloot, waardoor de lage draaibrug ter plaatse kan komen te vervallen, een geval van geldverkwisting voordoet, daar de gelden van deze brug beter voor den nieuwen weg besteed zouden kunnen zijn. Toch is dit allerminst het geval. Want behalve in den weg Amsterdam Utrecht ligt de brug tevens in den voor de toekomst zoo belangrijken weg Haarlem AalsmeerHilversum, een van de twee Oost- West verbindingen ten Zuiden van Amsterdam, die het verkeer van de kuststreek met het Gooi, Noord-Oost- en Oost-Nederland de mogelijkheid zullen bieden de bebouwde kom van Amsterdam te vermijden. De Noordelijkste verbinding loopt van Haar lem langs Schiphol en Ouderkerk naar Diemer- brug, waar zij op den weg Amsterdam—Laren uitkomt. Een nieuw gedeelte bij Haarlem ter vervanging van den bestaanden weg moet nog tot uitvoering komen; een nieuwe brug over den Amstel bij Ouderkerk nadert haar voltooiing, terwijl aan het gedeelte van Ouderkerk tot Dui- vendrecht wordt gewerkt. Van de tweede verbinding van Heemstede over Aalsmeer naar Loenersloot en Hilversum is 't gedeelte AalsmeerUithoorn in uitvoering. Het wachten is nu nog op het wegvak door de Vinkeveensche plassen. Aangezien een aansluiting zal worden gemaakt van den nieuwen autosnelweg Amsterdam Utrecht op den weg AalsmeerHilversum, zal in de toekomst ook een groot gedeelte van het verkeer van Amsterdam naar Hilversum over Loenersloot plaats vinden. De nieuwe brug te Loenersloot, die thans een der zeer vele obstakels uit den bestaanden weg Amsterdam—Utrecht opheft, zal dus in de ko mende jaren ook van groot belang blijven. Haariem Heemstede Diëmqrbrug Hillegom Hoofddorp Ouderkerk Bussum Aalsmeer 's-Gravennage NIEUWE BRUG Uithoorn ree-, OOST-WEST VERBINDINGEN TEN ZUIDEN VAN Hilversum Vinkeveen gegevens van Mr. Boerlage, nader bestudeeren, waarom de uitspraak uitgesteld werd tot over twee weken. Het doel van een fietslamp is, in het donker den weg te verlichten, en niet, zooals bij verd. J. A., boerenknecht uit Berkhout, geschiedde, den tegenligger te verblinden. Het is heel lastig voor een tegenligger, wanneer in het donker 'n soort „zoeklicht" op hem afkomt. Meestal kan hij dan slechts zeer moeilijk den rechten weg houden. A. beweerde ten stelligste, dat zijn lichtbun del op straat scheen en niet den mensehen ster retjes voor de oogen tooverde. „De veldwachter kan toch abuis wezen". De ambtenaar had niet veel met deze „licht jes in den nacht'" op, hij vond het gevaar lijk en vroeg 6 of 6 dagen. Vonnis 3 of 3 dagen. Vijf minuten na dit eerste gebeuren, was C. V. tuindersknecht uit Berkhout, rustig komen aan- peddelen, óók al met een dergelijke verlichting. Dezelfde veldwachter maakte volgens de rege len der kunst een bon klaar, waarop V. nu in het kantongerechtsgebouw zijn woordje deed. „Ja, Edelachtbare, de fietsenmaker heeft hem zes jaar geleden zoo gemaakt. Ik heb er nog nooit wat aan gedaan, hij scheen aldoor in de de hoogte. Ik wist ook niet, dat het niet mocht. Ik dacht de fietsenmaker zal het wél weten." Hij scheen echter te vergeten, dat de wet gedurende die zes jaar wel wat veranderd was, en dat blindemannetje spelen op de fiets heden ten dage verboden is. Dat hij een rood bran dend achterlicht moest hebben, wist hij wel. „Dat hebben de buren me verteld." Dit „gevaar van den weg" verdiende niet veel, daarom kon hij hetzelfde betalen als zijn voor ganger. R. K. uit Venhuizen, had met een defecte bel gereden in Enkhuizen. Hij passeerde enkele controleurs, die zijn belastingplaatje in orde bevonden, zijn bel echter niet. „Ik wou ongeveer 25 meter vóór de contro leurs bellen, toen m'n lippie er afbrak. Ik heb toen zoo wat 25 meter met de „stukkende" bel gereeën, toen ze me aanhielden. Ik heb 't lippie laten zien, en de controleur gaf toe, dat 't pas gebeurd was", mompelde 't slachtoffer. „Wel toevallig", de ambtenaar was verbaasd, dat het breken van het „lippie" net voor de controleurs gebeurde. „Een raar gezicht zal dat geweest zijn, zeg, toen je daar met dat „lippie" boven je hoofd zwaaiend op de controleurs af reed." De ambtenaar vroeg 4 of 4 dagen, waarop verdachte vertwijfeld antwoordde „En ik heb geeneens vier centen". „Nu dan maar één gulden." Den laatsten tijd gebeuren er op den Zwaag- dijk veel ongelukken. Zou het soms óók voor een deel aan de gesteldheid van den weg liggen? De rijksveldwachter uit Hoorn, S. W., was de dupe geworden van een vreemde manier van denken van den zaadhandelaar W. G. uit An dijk. Deze was vanaf het Zuidwerk afgeslagen naar den Zwaagdijk en verkeerde in de vaste meening, dat hij nóg voorrang had. Hij dacht toen zeker, dat de geheele weg voor hem alleen was, want heel demonstratief was hij links van den weg gaan rijden, recht op den veld wachter af, die in een grooten zes-persoons auto aan kwam tuffen. Een botsing zou on vermijdelijk geweest zijn, als W. niet vlug ge stopt had, tegen een boom was opgekard en daarna onder een hoek van 360 graden, zoo als de kantonrechter duidelijk uitlegde, in de sloot naast den Zwaagdijkerweg terecht was gekomen. G. was van zijn handelwijze zoo ge schrokken, dat hij direct zijn onstuimigen wagen „inhield" en over een dam omliep naar een wei land om W. de helpende hand te reiken, druk gesticuleerend en om hulp roepend. De veldwachter intusschen, was na den schok weer rustig achter zijn stuur gekropen en had door 't raampje genoeglijk naar het vertwijfe lende gebaar en het afwisschen van het trans- pireerende gelaat van G. gekeken. Toen de wagen half vol water zat, had hij het portier geopend en was via den kop van den wagen aan den kant gesprongen om G. te kalmeeren. Een veldwachter, die weet wat tegenwoordig heid van geest is! In zijn natte plunje had W. eerst de situatie opgenomen en de noodige me tingen verricht, en toen G. een proces verbaal „aangesmeerd". Het bonnetje moest geschreven worden op een doordrenkt note-bloc met een vies en nat potloodje. Plicht gaat voor alles! De ambtenaar vond het rijden van verd. zeer onverantwoordelijk. De felicitatie aan den veldwachter viel in goede aarde, terwijl G. toen hij den gepeperden eisch van den ambtenaar, n.l. 30 of 20 dagen hoorde, zijn wenkbrauwen eens fronste en lang niet vriendelijk mompelde: „Maar tóch had ik voorrang". De kantonrechter bleef bij den eisch van den ambtenaar. Zelfs in het „sprookjesachtige Hollywood" bestaat er tot op heden nog geen jeugd fontein. U weet wel, die heerlijke fontein, waar men als oud vrouwtje onder gaat staan, om als een bloeiende jonge maagd er weer on der vandaan te komen. Maar toch zou men denken, dat er in de Californische filmstad wel zoo iets dergelijks bestaat, gezien het suc ces, dat de kunstenaars met hun cosmetische schoonheidsmiddelen hebben. Zij zijn in staat om van een gewoon alledaagsch gezichtje het meest geraffineerde vrouwentype te maken, dat men zich maar kan voorstellen. En ook dit is een groote kunst. Men wil evenwel in Hollywood nog veel meer. Men wil het gezicht niet alleen mooier en knapper maken, maar liefst geheel veranderen en er een geheel ander type van maken. Geen vrouwelijke filmster is eigenlijk ooit met haar oorspronkelijk uiterlijk voor de ca mera gekomen, want op haar weg van het particuliere leven naar de studio's heeft men haar gelaat aan een grondige verandering on derworpen. En het is dan ook een bekend feit, dat bijna alle filmsterren, die door Hollywood geëngageerd worden en uit Europa komen, een totale metamorphose ondergaan, zoodat men ze ternauwernood herkent, wanneer zij voor de eerste maal op het witte doek optreden. Deze kwestie betreffende de Hollywoodsche „jeugdfontein" is op het oogenblik bijzonder actueel, daar deze „verandering" voor de eer ste maal protest teweeg' gebracht heeft. Het be treft hier de bekende Fransche filmster Da nielle Darrieux, de echtgenoote van den auteur Henry Decoin, die ongeveer een half jaar ge leden naar Hollywood gegaan is, om daar voor de Hollywoodsche camera op te treden, inge volge het contract, dat zij met de maatschappij gesloten had. Zooals bekend, was Danielle Darrieux in Parijs een van de meest geliefde en populaire tooneelspeelsters, die daar ook af en toe voor de film optrad. Zoo speelde zij o.a. naast Charles Boyer in „Mayerling", waarin zij de tragische barones Maria Vetsera vertolkte. Zij was toqn een prachtige, donkerharige Fran- gaise. Maar toen de eerste Amerikaansche fo to's van Danielle in Parijs aankwamen, was men volkomen perplex: want de Hollywood sche kappers en cosmetische kunstenaars had den van de donkere schoonheid een teere, In Mietje's theesalet was „het theetje in 't rond gedronken en gekeurd" en men had haar de keus gelaten. Met het oog op de vele gasten nam zij een dubbelden thee pot, deed er thee in, en zette hem op een porseleinen stoofje te trekken. Onderwijl deed zij de saffraan in een klein rood potje, en vermengde die met de thee en wat suiker. In een met een deksel voorzienen kop, bood zij de drank haar gasten aan. Terwijl May nieuw aangekomen vrien dinnen begroet, begint het water in het electrisch keteltje te koken. Zij spoelt de theepot, om hem te verwarmen, even om, doet er één schepje thee per persoon in en giet er het water op. Bé, die naast haar zit zegt: „Wil je gelooven, dat de geur alleen mij al opkikkert?!!" „Ja, maar dat je dit zelfs in de buiten lucht kunt merken, komt door de kwaliteit van (Wordt vervolgd). blonde vrouw gemaakt, dus een geheel ander type. Het voorbeeld van Danielle Darrieux laat duidelijk zien, hoe bijzonder geraffineerd die „kunstenaars" in Hollywood zijn. Alleen Frank rijk is er lang niet over te spreken en heeft protest aangeteekend Wie de Danielle van de Amerikaansche film thans ziet, kan in haar bijna niet meer de Parüsche Darrieux herkennen. Het zijn twee geheel verschillende persoonlijkheden gewor den. Wat is er dan gebeurd? Men heeft tal van verbeteringen aan Danielle's gelaat aange bracht. In de eerste plaats werd het karakte ristieke donkere haar opgeblond, terwijl ook het kapsel volkomen veranderde. In plaats van net eenvoudig achterover gekamde haar, dat tot laag in haar hals viel, werd een haardracht gekozen, bestaande uit een ontelbaar aantal omhooggekamde krullen, die op het hoofd een soort kroon vormen. De wenkbrauwen werden afgeschoren en wat hooger aangebracht, de oogwimpers werden kunstmatig verlengd, de neus werd smaller gemaakt, terwijl ook de mond anders ge schminkt werd, door de bovenlip wat langer te maken, waardoor de mond op zichzelf smal ler lijkt. Door de samenwerking van deze cos metische veranderingen en het geheel andere kapsel heeft men een volkomen veranderd vrouwentype gekregen en dit heeft, misschien wel terecht, de verontwaardiging van de Parij- zenaars opgewekt. Hoewel men natuurlijk vooral in de laatste jaren op het gebied der cosmetiek groote vor deringen gemaakt heeft, presteerde men toch ook vroeger al heel wat. Toen bijvoorbeeld Greta Garbo meer dan tien jaar geleden voor de Duitsche camera stond, was zij nog lang niet zoo'n schoonheid als tegenwoordig. En ook tegenwoordig is het verschil tusschen „natuur" en „kunst" aan haar persoon duidelijk op te merken. Wanneer wij wel eens een foto van haar zien, waarop zij staat, zooals ze in het gewone leven is, dan schrikken wij eigenlijk wel even. Slordige loshangende haren en een nonchalante kleeding zijn eenige uiterlijke kenmerken, terwijl ze daarentegen op de film juist bekoort door haar voorname en toch be vallige houding, haar smaakvolle kleeding en fraai kapsel. Of al deze veranderingen in het voordeel van de menschen zelf zijn, is een vraag, waar de droomfabriek zich minder om bekommert. De bedoeling is alleen maar een standaardtype te maken, dat bij den grootsten gemeenen deeler van den publieken smaak kans van slagen heeft. Met film, laat staan filmkunst, laat staan cultuur heeft dit alles weinig uit te staan. De grootste momenten van de film zijn nooit afhankelijk geweest van de sterren, al of niet door een meester-kapper bijgewerkt. Afgezien van dit alles kan men de Parijsche verontwaardiging begrijpen. Niet, dat Danielle Darrieux zooveel belangstelling zou verdienen, maar de Franschen hebben gelijk, dat zij pro testeeren, als men een vrouw ontneemt, wat haar een karakteristiek en persoonlijk voorko men geeft, om haar te maken tot een van de vele modepoppen, van wie zij zich tot dusverre onderscheidde. IJMUIDEN, 25 Maart Rijksvischafslag Versche visch: Tarbot 0.80 tot 0.72 per kg., tong 1.20 tot 0.70 per kg., griet 30.tot 15.per 50 kg., groote schol 14.per 50 kg., middel schol 14.per 50 kg., zetschol 17.tot 13.per 50 kg., kleinschol 16.tot 6.70 per 50 kg., bot 4. tot 2.50 per 50 kg., schar 6.50 tot 2.50 per 50 kg., poontjes 5.tot 4.60 per 50 kg., kleine gul 7. per 50 kg., wijting 4.50 tot 1.60 per 50 kg., ka beljauw 32.— tot 11.per 125 kg., leng 1.65 tot 1.25 per stuk. IJMUIDEN, 25 Maart Emma IJm. 177 100 manden f 1390. Loggers met versche visch: Sch. 12i 1128. KW 175 290.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN. 25 Maart 9.22 4.50 10.12 5.22 26 Maart 10.54 6.12 11.48 6.54 27 Maart 7.48 12.24 3.48 28 Maart 0.59 8.59 1.22 9.22 29 Maart 1.46 9.46 2.02 10.02 30 Maart 2.23 10.23 2.36 .10.36 31 Maart 2.55 10.55 3.11 11.11 1 April 3.29 11.29 3.45 11.45 Ja zeker, want de wet encbt op de fiets: te een wit ac beers patbord, 2e een goedgekeurd rood achterlicht, dat tevens: 3e als reflector dienst kan doen. 't is voor uw eigen veiligheid: zorgt, dat ew Mets nog vandaag in ockfc fcorot* mm*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5