ROOK TRIUMPH DE BESTE D We luisteren naar w TELEFUNKEN 1 CENT FINANCIEN Instantine Aljechin zet zijn titel in Dagfilm VRIJDAG 25 MAART 1938 Zeerooversnest op het eiland Boeton Sluikhandel in lucifers en dynamiet Gevaarlijke amok* maker gedood Politie-agent was bijna als slacht offer gevallen ONTVLUCHTE GEVANGENE VERDRONKEN Om radeloos van te worden! Instanline Prijs 70 cent NASLEEP VAN EEN OUDE INBRAAK Helende vrouw getuigde tegen haar «telenden man REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN SLECHTE TOESTAND IN DEN BANANENHANDEL Opheffing der monopolie-heffing verzocht Werkgevers amusementsbedrijf CAFÉBEZOEK TE TANGER WAS VERBODEN Er werd gezagondermijnende propaganda gevoerd PROVINCIAAL WEGGELD IN NOORDBRABANT Beslissing over de wettigheid te wachten De Levende God DE VERDUISTERING TE VLIJMEN KINDERMOORD TE ZEIST INKOOPEN IN GESTICHTEN Zaterdag 26 Maart TA 55 WK loNDERD/T TELEFUNKEN TOESTEL... ':assie^PRUS F. 135.. Ter nagedachtenis aan Prins Hendrik EEN ZWEMBAD VOOR HET PRINSELIJK PAAR KINDERBESCHERMING Volgende week uitspraak inzake vliegongeluk te Eelde Japansche ambassadeurs in Den Haag SCHAKER Contract geteekend voor eert match tegen Capablanca Gewijzigde voorwaarde11 De meening van dr. Binongkoneezen hebben in de Molukken geen goeden naam Terloops hebben wij, aldus de „Ind. Crt.", in onze publicaties over de jongste groote smok- kelaffaire, welke thans politie en douane bezig houdt, de Binongkoneezen genoemd. Binongko is 't Zuidelijkste eiland van de Toekangbesi-groep (Zuidoosteiyk van Boeton). Het zeer rotsachtige eiland, dat weinig beplanting heeft, is 18'A K.M. lang en 240 meter hoog en telt een be volking van pl.m. 9000 zielen, hoofdzakelijk lie den uit Boeton, vandaar uitgeweken uit on tevredenheid over het bestuur van den sultan van Boeton. Hoewel de bevolking van 't eiland Binongko zelve gunstig bekend is, heeft't woord Binongkonees in de Molukken geen goeden klank, daar onder dien naam vele slechte ele menten schuilen, die uit Boeton uitgeweken zijn. De snelle zeilprauwen der Binongkoneezen^ diehoogstens200pikol ..Z xzeao.. xzeao.. xzeao die hoogstens 200 pikol lading kunnen vervoe ren, zijn als het ware geknipt voor den sluik handel, daar de capaciteit te gering is voor 'n winstgevende vrachtvaart. Een groote rol speelden, zooals bekend is, de Binongkoneezen in den vroegeren sluikhandel in lucifers, waardoor het gouvernement met dui zenden guldens werd benadeeld. Tegen 't einde van den Oostmoesson vertrekken de Binongko neezen gewoonlijk in hun met boschproducten beladen prauwen naar Singapore, vanwaar zij tegen 't begin van den Westmoesson naar hun haardstede terugkeeren. In den tijd van den sluikhandel in lucifers brachten deze prauw voerders op de terugreis ladingen lucifers en dynamiet iut Singapore mee. Deze sluikwaar werd dan gewoonlijk op allerlei kleine plaatsen op de kleine Soenda-eilanden, waar geen douane posten aanwezig zijn, verkocht, waarna de prauwvoerders verder trokken naar het berg achtige en met oerwouden bedekte eiland Boe ton aan de zuidpunt waarvan een oud zee rooversnest is te vinden, dat door dikke muren van koraalkalkbrokken is omgeven. Een Binongkoneesche prauw kan 'n 1000-al blikken lucifers meevoeren. Als men weet, dat de prijs van een blik, 120 pakken 10 doozen lucfers, in Singapore 1.60 bedroeg, terwijl voor invoer 30.— per blik aan accijns moest worden betaald, kan men nagaan, dat het smokkelen van lucifers toen zeer loonend was. Nadat 't groote deel der lading clandestien was gelost, kwamen de Binongkoneesche prauw voerders meestal met een klein restant, bijv. 100 blikken lucifers, naar de hoofdplaats van Boeton, waar een douanepost gevestigd is. ■Wanneer de accijns was betaald en de prauw ge registreerd, konden de prauwvoerders hun han del in de gesmokkelde lucifers voortzetten zon der de bijzondere aandacht der autoriteiten te trekken. Anders werd het toen de regeering paal en perk stelde aan het bedrijf der Binongkoneesche smokkelaars en premies uitloofde van 6. per blik lucifers, dat aangehaald werd. Aan de jacht op gesmokkelde lucifers deden volks hoofden mede, zoodat het met den sluikhandel spoedig gedaan was. De invoering van het banderolle-systeem voor lucifers maakte voorgoed een einde aan het bedrijf der smokkelaars. Het dynamiet, dat de Binongkoneezen binnen smokkelden, werd destijds hoofdzakelijk naar de Molukken verkocht om daar voor de visscherij te worden gebruikt. Ook deze visscherij is thans geheel tegengegaan. In de desa Wonogrio, in het onderdistrict Koenir, heeft zich een drama afgespeeld, waar bij het maar weinig heeft gescheeld, of een amokmaker zou een agent van de veldpolitie hebben vermoord. Eenige weken geleden wist, aldus de „Ind. Crt. een, wegens diefstal gepakt, individu uit de onaeran te Klakah te ontvluchten en spoor loos te verdwijnen, totdat voor een paar dagen een agent van de veldpolitie, een zekere Pai- min, er achter kwam, waar de vluchteling zich schuil hield. Vergezeld van een kebajan (desa-politieman) begaf Paimin zich in burger, gewapend met zijn dienstrevolver, naar de woning van den ge zochte. Nauwelijks zag deze beide politiemannen aankomen, of hij stormde op hen af, luid gil lend en heftig zwaaiend met een arit. De kebajan zette het terstond op een loopen, ook Paimin retireerde, doch de amokmaker trof hem met zijn arit twee keer in den nek, en wel zoo hevig, dat het bloed er uitspoot. Zoo hevig waren de slagen aangekomen, dat het lemmet van de arit geheel was omgekruld. Nog twee keer sloeg de woesteling toe en ver wondde Paimin in den schouder en in den rug. Daarop wierp hij zijn slagwapen weg, rende zijn huis binnen en stormde dit weder uit, nu met een nog grooter slagwapen, een zg. „arit dje- doer", een zeer gevaarlijk wapen. Intusschen had Paimin kans gekregen zijn revolver te trekken en toen de man wieder op hem afkwam, schoot hij. Twee keer miste hij, het derde schot trof den amokmaker in de knie schijf, de vierde kogel verwondde hem aan den mond en vloog door zijn wang. Paimin had toen nog één kogel in zijn revolver; miste ook dit schot, dan was zijn laatste uur geslagen. Half op den grond liggend mikte hij, schoot en trof den amokmaker midden in het hart. Paimin verloor daarop het bewustzijn. Uiter aard verwekte dit drama een enorme opschud ding in de desa Wonogrio. Kort daarop arriveerde de heer Janssen, de- tachements-commandant der veldpolitie, ter plaatse, alsmede een aantal agenten, terwijl ook verscheidene bestuursautoriteiten spoedig zich van het drama op de hoogte kwamen stellen. De toestand van Paimin is thans van dien aard, dat men alle hoop heeft, dat hij geheel zal op knappen. De amokmaker was na het schot in het hart oogenblikkelijk dood. Naar Aneta vernam, heeft een veroordeelde, die in het Huis van Bewaring te Tangerang ondergebracht was, tijdens het verrichten van werkzaamheden buiten de muren der gevan genis, een poging tot ontvluchting gedaan. $£ï!5SÉ5 Tegen pijnerï i2tablettenlnstantine brengen Jbinnen luttele minuten al ver lichting. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. De man was te werk gesteld in de buurt van de dessa Tjikoko. Op een gegeven moment liet hij zijn werk in den steek en trachtte hij te ontvluchten door de Tji Sedane over te steken. Hierbij is de ongelukkige echter door den stroom meegesleurd en verdronken. Zijn lijk heeft men niet gevonden. Donderdagmiddag werd voor de Rotterdam- sche rechtbank voortgezet de zaak tegen den 53-jarigen recidivist A. J. L. K., wonende te Rot terdam en thans gedetineerd in de strafgevan genis te Den Haag. Het O.M. heeft hem ten laste gelegd, dat hij met een zekeren A. T. C. N. 20 September 1935 heeft ingebroken in het Regentessehuis te Rot terdam, waar zijn ondergebracht de bureaux der domeinen. Zij hadden daar een brandkast weten te forceeren en zich den inhoud, zijnde f 4500 toegeëigend. Een half jaar geleden stonden zij voor dezelfde rechtbank voor dit feit terecht. N. werd daarbij schuldig bevonden en tot 1% jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daar N. weigerde in de zaak tegen L. getuigenis af te leggen, moest de zaak tegen ti., die ontkende medeplichtig te zijn, uitgesteld worden, omdat men eerst de uitspraak in de zaak tegen N. moest afwachten in verband met het verschooningsrecht, waarvan N. gebruik maakte. Tijdens de behandeling der zaak Don derdagmiddag weigerde N. wederom om als ge tuige op te treden. De officier van justitie achtte het in gijzeling stellen van dezen wegens het weigeren van het afleggen van een getuigenis, overbodig, daar hjj mede in verband met andere strafzaken nog vele jaren tegoed heeft. Zoo moest dan de zaak voortgezet worden met één getuige, en wel de 32-jarige vrouw, gedetineerd, als heelster, die wist te vertellen, dat L. wel degelijk medeplich tig aan de inbraak was. Hij had tegen haar ge zegd, dat in de krant stond, dat er f 5400 ge stolen was in plaats van f 4500, waaruit zij de conclusie trok, dat hij meegedaan had. De officier achtte het ten laste gelegde bewe zen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. Mr. H. J. F. Hyman pleitte uiterste clementie. Uitspraak 31 Maart, Oproep voor deelneming aan een teeken-prijsvraag In het kader van de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en daartoe in staat gesteld door de „Huldigings commissie 1938 Amsterdam", roept de maat schappij „Arti et Amicitiae" de geheele Neder- landsche jeugd op, deel te nemen aan een tee kenprijsvraag. Een dergelijke prijsvraag onder de Amster- damsche jeugd bij de feestelijke herdenking van Willem de Zwijger heeft veel succes gehad. Het ligt in de bedoeling, het ingekomen werk ten toon te stellen. De omschrijving en voorwaarden dezer prijs vraag zullen spoedig worden gepubliceerd. Gedurende de laatste jaren is de toestand in den groothandel in bananen in ons land voor durend slechter geworden en eenigen tijd gele den is op last van het betrokken departement een accountantsonderzoek in een vijftiental plaatsen van ons land ingesteld, loopende over een zestal jaren. Dit onderzoek had voornamelijk ten doel de gevolgen vast te stellen, welke de monopolie heffing op den invoer van bananen heeft. Het rapport van dit onderzoek is korten tijd geleden bij den minister ingediend. Daar de handel intusschen in zulke mate noodlijdend is geworden, dat er volgens de be trokkenen spoedig verandering moet komen, heeft de vereeniging van Nederlandsche groot handelaren in bananen zich met een schrijven tot den minister van Economische Zaken ge wend, waarin dringend wordt verzocht de mo nopolieheffing op te heffen en aan de betrok kenen de reeds door hen betaalde heffing over 1937 tot nu toe in haar geheel te restitueeren. Tevens heeft het bestuur van deze organisatie een audiëntie bij den minister aangevraagd. Door de Nederlandsche artisten-organisatle worden pogingen gedaan, een wettelijk verbod te verkrijgen voor het organiseeren van voor stellingen door omroepverenigingen buiten de studio. Met het o°g op ditzelfde doel is thans ook door eenige werkgevers in het betrokken be drijf een voorloopige commissie gevormd, be staande uit de heeren Henri ter Hall, oud-revue directeur, A. Wunnink, directeur van het Thea ter Carré. A. Defresne, directeur van de Am- sterdamsche Tooneelvereeniging, Bob Peters, directeur Nationale Revue, H. Bouber, directeur Gezelschap Bouber en C. Taveur, directeur van het Variétégezelschap Taveur, teneinde een bond van werkgevers in het kunst- en amuse mentsbedrijf op te richten. Het eenige doel de zer organisatie zal zijn het optreden van om- rcepvereenigingen buiten de studio en het ma ken van reclame in den aether van hoogerhand te doen verbieden. De oprichtersvergadering wordt gehouden op Maandag 28 Maart in het theater Carré te Amsterdam des voormiddags te 11 uur. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Al- barda in verband met het aan de schepelingen van Hr. Ms. „Java" opgelegde verbod, te Tan- ger bepaalde café's te bezoeken, heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken, mede na- mens den minister van Defensie, het volgende geantwoord Op grond van de door den commandant van Hr. Ms. „Java" van Harer Majesteits gezant te Tanger ontvangen inlichtingen, dat in verschil lende café's aldaar gezagondermijnende propa ganda werd gevoerd, heeft genoemde comman dant bij het verblijf van zijn onderhebbenden bodem .in die havenplaats gedurende enkele da gen in de maand Februari terecht maatregelen getroffen, om het bezoek van de schepelingen aan die café's te verbieden. Het uitvaardigen van zoodanig verbod staat uitsluitend ter beslissing van den commandee renden officier, die daaromtrent uiteraard over leg pleegt met den plaatselijken diplomatieken, c. q. consulairen, vertegenwoordiger der Neder landsche regeering. Aangezien bij den genomen maatregel geen sprake is geweest van het doen blijken van eenige voorkeur ten aanzien van een der strij dende partijen in de vijandelijkheden in Span je, vereischen de overige vragen geen beant woording. Om uitgemaakt te krijgen of de provinciale verordening^ tot heffing van weggeld op de provinciale 'wegen in Noordbrabant wel op de wet steunt is, zooals onlangs gemeld een proef proces uitgelokt. Donderdag is de uitgestelde strafzaak tegen den Bosschen bouwkundige P. F., die terecht had gestaan wegens overtreding van de weggeld verordening, door zonder weggeldkaart te rijden op den Vlijménschen weg, andermaal voor ge weest. Het ging slechts om precies te doen vast stellen, waar de bekeuring precies was geschied. De officier van justitie persisteerde bij zijn eisch van 1 boete. Uitspraak over veertien dagen. Een radio-reportage van de passie des Heeren Zondagmiddag 27 Maart a.s. van 3.454.30 uur wordt de eerste van vier belangrijke uit zendingen gegeven door den K. R. O., onder den titel: „De Levende God". Het is eigenlijk geen hoorspel naar de ge wone opvatting, maar het draagt het karakter van een radio-reportage van alles wat zich rond het Lijdensdrama afspeelt op Palmzon dag, Witten Donderdag, Goeden Vrijdag en den Paaschmorgen. De Levende God werd in het Nederlandsch bewerkt door pater Hyacinth Hermans naar „Le Dieu Vivant", een even oorspronkelijke als meesterlijke creatie van ita en Suzanne Ma- lard, moeder en dochter. Deze laatste, een jon ge dichteres van groot talent, zag werk van haar hand bekroond door de Académie Fran- caise. Het vorig jaar werd „De Levende God' opgevoerd door Radio-Paris; het maakte in alle kringen diepen indruk en werd door de pers van de meest verscheidene richting met groote waardeering besproken. In het kort komt de inhoud hierop neer: een radio-reporter krijgt van zijn chef opdracht, om nu eens met iets buitengewoons voor den dag te komen; spottend wordt hem gezegd: inter view eens den duivel! Het flitst in zijn brein op, niet den duivel, maar God te interviewen en zoo komt hij er toe, allerlei menschen een antwoord te ontlokken op de vraag: „Wie is Jezus van Nazar.eth?" Ten laatste komt bij op Palmzondag terecht in de kerk en het is, als of hij aan zich zelf wordt ontvoerd, over tijd en ruimte is hij als modern verslaggever met de microfoon twee duizend jaar terug in Jeruza lem. Een radio-reportage zooals er wel nooit een gehouden is. Twee duizend jaar geleden, en toch afgestemd op den dag van heden. Zoo beleeft de luisteraar vier dagen van de Pas sieweek. Het zullen vier uitzendingen worden welke de K.R.O., te beginnen Zondag a.s., vier achtereenvolgende Zondagmiddagen zal uitzen den. De rechtbank te Den Bosch veroordeelde den gewezen directeur der Coöperatieve Boterfabriek te Vlijmen, tegen wien ter zake van verduis tering van 1100 f 1200 te Vlijmen tusschen 1932 en 1937 in zijn functie als directeur ge pleegd, zes maanden gevangenisstraf was ge- eischt, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met drie jaar proeftijd. Uit den Slotvijver te Zeist is het lijkje van een pasgeboren kind opgehaald. Aan een der beentjes was mei esn touw een steen vastge maakt. Het lijkje heeft vermoedelijk acht da gen in het water gelegen. De politie stelt een onderzoek in. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, deelt in „St. Bavo" mede, dat hét ih kóopen in een gesticht meermalen geschiedt tegen te lagen inkoopprijs en te hooge lasten Voortaan moet voor inkbop machtiging worden aangevraagd. Het bedrag, de wijze van beleg ging, de ouderdom van den persoon moeten hierbij worden opgegeven. Dit geldt Pok bij zgn. „gemengde inkoop d.w.z. gedeeltelijk jaarlljksche huursom. e nederigste arbeid wordt van eeuwige waarde, mits hij met zuivere intentie wordt verricht. 47<tïc{3eb<&cb<&<&et>£t><i3&cbcbc&cb li I r:: ct cn -f-ct ctctctctctct cn ct ct ctct,ctct ct ctctct ct ct ctctctctctctctctctctct-ctctctct ct 11 8- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. VARA-Uitzending (8.0O—10.00; 10.20—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Uitzenc'lng voor Arbeiders in Con tinubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45—1.45 VARA-Orkest. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Orgelspel 3.15 Schaakles. 3.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 4.45 Tooneelcauserie. 5.10 Zang en piano. 6.00 Orgelspel. 6.30 FrieBC'h halfuur. 7.00 Filmland. 8.0Ö Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Hullebroeck-programma. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Mededeelingen. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.15 Solistenconcert. 11.4512.00 Gramofoonmuzisk. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzendlng 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten m. m. v. solist en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Orkest. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-NachtegaaltJcs. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Concurreer maar eer- lijk". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omHjs- ting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 De KRO-Meloc'isten m. m. v. soHst. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Opera „De snoek". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. DROIÏWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Orgelspel. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Het New Coventry Hippodrome Or chestra. 2.20 Het Leslie Bridgewater Harpkwintet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Het Bronkhurst-Trlo. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Jay Wilbur en zijn Band. 6.20 Berichten. 7.20 De Luton Band. 8.20 BBC-Variété-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.55 BBC-Theaterorkest, BBC-Koor en so listen. 11.20 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Orgelspel. 12 1012.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.5510.05 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Bailly-orkest. (Om 1.50 Zang). 3 20 en 4.05 Zang. 8.35 Zang. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonteconcert. 11.201.2o J Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Pianovoordracht. 11.20 Omroepkleinorkest, 1.30 Gevarieerd concert. 3.20 Omroep-Amusementsorkest, militair orkest en solisten. 5.30 Planovoordracht. 5.40 Mannenkoorconcert. 6.30 Robert Gaden's orkest. 7.30 Amusementsreportage. 9.50—12.20 Will Glahe en Erich Schnel- dewind met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. Gramofoonmuziek. Omroepkleinorkest. Gramofoonmuziek Van Thuyne-Trio. Omroepsaionorkest. Gramofoonmuziek. Vioolvoordracht. Cabaretprogramma. Omroepsymphonie-orkest. Frank Temmerman'» orkest. —12.20 Gramofoonmuziek. 484 M. Gramofoonmuziek. Omroeporkest. Gramofoonmuziek. Choura Kouznetzoff's orkest. Zang. Vervolg concert. Blondel-kwartet. Zang. Vervolg kwartetconcert. Omroeporkest. Omroepsaionorkest. Gramofoonmuziek Opera „Boris Godounow". Hierna tot 12.20 dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Vroolijk Weekend-programma. 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.05 Berichten. 10.20—12.15 Hamburger Omroepdansorkest, mannenkwartet en solisten. 12.20 12.50 1.50 4.20 5.20 6.35 7.20 8.20 9.20 10.50 11.50- 12.20 12.50 1.50 3.20 3.50 4.05 4.35 4.50 5.05 5.35 6.35 7.35 8.10 ■f<p<pip^^<pqjqiq><4>(j>cp<pcpc{><pc{)tpcpcp<pcpcpcycpcpc}>cptf>cpc{>cpcpcpcpcpi$>tptpcpcpq:cp<j>cp<pcpcpcptp<pcf.tj>tt>q?cp<ptjjcp(ji is Uw leven minder rijkDe TA 55 WK brengt U in nauw contact met de cultuur van ge heel Europa: muziek, tooneel, wetenschap, yfc. talenkennis En dat alles volmaakt van klankreinheid MUZIEK APPARATEN voce RADIO NEDERLANDSCHE SIEMENS MIJ N V. DEN HAAG Plaquette wordt op 2 Mei te Vlissingen onthuld H.M. de Koningin is door het uitvoerend comité ter huldiging van de nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den, uitgaande van de Nederlandsche koop vaardij, uitgenoodigd om de onthulling der plaquette in den gevel van de zeevaart school, de „De Ruyterschool" te Vlissingen, op 2 Mei a.s. bij te wonen. Hieromtrent heeft H.M. de Koningin nog geen beslissing kunnen nemen. In elk geval zal H.M. even wel bij deze plechtigheid van Hare belang stelling doen blijken. 'Aanleg op het terrein van het paleis Soestdijk Woensdag 30 Maart zal de thesaurier van Prinses Juliana en Prins Bernhard, jhr. ir. W. G. Röell, aanbesteden het maken van een zwembad met filtergebouw op het terrein van het paleis te Soestdijk. Het geheel is ontwor pen door de N.V. Ingenieursbureau „Eksteen" te Bilthoven, in samenwerking met den archi tect, den heer P. A. van Gelder, te Apeldoorn, Het zwembad zal 50 M. lang en 25 M. breed worden; geheel gemaakt van beton, en in- en uitwendig' geheel bekleed met tegels. Het bad komt 50 c.M. boven de perrons, waardoor het totaal ratproof is. Het is diep 1.50 M. Er wordt een looprand omheen gemaakt, waar men schen en kinderen kunnen staan, zonder hin der te hebben van water. Het bad is voorzien van een spuwgoot, welke tevens dienst 'doet als afvoer van overtollig water. Aan het on diepe gedeelte wordt een waterperron gemaakt, zoodat kinderen, die ook van het bad gebruik maken en op het strand in het zand hebben gespeeld, eerst door het water moeten met hun voeten, voor en aleer zij in het bad kun nen gaan. Aan het ondiepe gedeelte zijn over de geheele breedte trappen aangebracht. Vier treden bij den ingang vanaf het waterperron en drie treden om in het bad te komen. Het bad is verder voorzien van acht klimladders, om op diverse plaatsen in het bad te kunnen komen. Aan de ondiepe zijde van het bad wordt een machinekamer gebouwd, waarin tevens is ondergebracht de filter-installatie. Dit filter en machinegebouw krijgt vrijwel hetzelfde aanzicht als het paviljoen, dat gebouwd is in opdracht van het comité voor aanbieding van een Nationaal Huldeblijk. Vanaf dit machine- en filtergebouw, loopen muren naar het be staande paviljoen, waardoor de koude oosten en noorden-winden niet over het bad kunnen strijken. Vanaf het tegelperron aan de andere zijde van het bad tot aan deze muren, wordt een strand aangelegd, waar H. K. H. Prinses Beatrix later kan zonnebaden en spelen. Aan de diepe zijde van het bassin wordt een contróleput gebouwd, waar door middel van 'n kijkglas dat In den wand van 't bassin is aan gebracht, onder water alles kan gezien wor den en gecontroleerd. Het is de bedoeling, dat het zwembad nog dezen zomer in gebruik kan worden genomen. Voor de uitvoering van het ge heel is een tijd vastgelegd van tien weken. De werkzaamheden zullen spoedig begin nen. Op Maandag 4 April a.s. houdt de Neder landsche bond tot kinderbescherming in de groote zaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht, haar jaarvergadering. In de openbare middagvergadering komt aan de orde het onderwerp „Nazorg". Hierover zul len mr. O. J. Cluysenaer, bestuurslid van den bond en lid van het hoofdbestuur der veree niging „Tot Steun", Mr. L. D. Frank, secretaris penningmeester der stichting Joodsche psycho paten- en zwakzinnigenzorg en fr. F. M. Bal- duinls, directeur van huize „Nazareth" te Tilburg, een inleiding houden. Vrijdag 1 April zal de Raad voor de Lucht vaart te 16 uur ln het departement van Water staat in het openbaar uitspraak doen inzake het ongeval, hetwelk 17 December 1937 nabij het luchtvaartterrein Eelde is overkomen aan het vliegtuig P H-A K C, dat bestuurd door den heer J. C. Plesman, kort na den start is neer gestort. De invoer van Sumatra's Oostkust bedroef! in de maand Februari f 3.900.000 tegen f 3.200.000 in Februari 1937. In de eerste twee maanden f 8.500.000 tegen f 6.500.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De uitvoer beliep in Februari f 17.500.000 tegen f 15.500.000 in Februari 1937 en in de eerste twee maanden f 35.400.000 tegen f 29.500.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Handelsvereeniging Amsterdam heeft de suikerfabriek Kentong heropend. In verband met de sterke daling der ont vangsten hebben de leiders der Amerikaan- sche spoorwegen in een conferentie met ac vertegenwoordigers van de vakbonden ver klaard, dat een verlaging der loonen mei 15 pet. noodzakelijk is. De financieele commissie van den Anien- kaanschen Senaat heeft zich uitgesproken vóór het buiten werking stellen van de wet op de belasting op niet uitgekeerde winsten. President Roosevelt schijnt voornemens te zijn, het bedrijfsleven met credieten te steunen. De credietbehoeften zullen onder zocht worden, waarna de regeering eventu eel maatregelen zal treffen. De Avnerikaansche minister van Binnen- landsche Zaken, Ickes, maakt zich zeer be zorgd over de sterke stijging der benzine- en petroleum-voorraden. Zijn herhaalde pogingen tot productiebeperking hebben geen succes. Hij zou elke wetgeving tot con trole van de voorraden toejuichen. at De verkoopen van automobielen in AmcrikU bedroegen in Februari 186.806 tegen 219.11". m Januari j.l. en 364.193 auto's in Februur 1937. De productie bedroeg in de eerste twee maanden 396.926 tegen 743.796 autos in dezelfde periode van het vorig jaar. De president van de American Steel Foun dries verklaarde, dat de mij. in FébruaJ De Japansche ambassadeur te Londen, de heer Shigeru Yoshida en zijn ambtgenoot te Brussel, de heer Saburo Kurusu, hebben Don derdag een privé bezoek gebracht aan den Ja- panschen gezant te 's-Gravenhage. Vandaag zijn zij weder naar hun standplaat sen vertrokken. slechts op 11 pet. der capaciteit werkte Nieuwe orders komen bijna niet binnen. De Air Reduction Co. boekte in 1937 een netto-winst van 7.32 mill, of 2.85 Ver aandeel, tegen S 7.06 mill, of 2.79 p.a. W 1936 De goudinvoer der Vereen, staten bedroeg m de week per 23 Maart 2.25 mill. uit Engeland, 731.000 uit Britsch-Indië. Gis teren is een bedrag van 2.1 mill, uit Enge- land en 2.2 millm uit Britsch-Indië VOOf verzending naar Amerika besproken. De president van de Pennsylvania Rrd- verklaarde, dat zijn maatschappij in Febru ari een netto-verlies leed van 2.9 millioni- De Northern Pacific boekte in Februari een deficit van 258.000 tegen een bedrijfs' winst van 66.000 in Februari 1937. In de eerste twee maanden 'n deficit van 559.00° tegen een deficit van 463.000 in dezelf&e periode van het vorig jaar. De Union Pacific boekte in Februari aan netto-bedrijfs-inkomsten 645.000tegen 641.000 in Februari 1937. In de eerste twce maanden 1.413.000, tegen S 1.562.000 dezelfde periode van 1937. in De bruto-ontvangsten van de Souther71 Pacific waren in Februari 3 millioen lageT dan in Februari 1937, als gevolg van zeer beperkten omvang van het vervoer- Op het huidig moment is het vervoer 25 Pc lager. De Phillips Petroleum heeft bij de Gene ral American Transportation tien tankwa gens besteld. De New Yorksche makelaarsleeninge71 zijn in de afgeloopen week ten opzicl van de voorafgaande week met 28 milU°e tot 575 mill, gedaald. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.96%—8.97 y2 (V- 8.97yB), de Dollar op 1.80%—1.81 (1.80W' de Frank op 5.50—5.55 (5.55), de Belga OP 30.40—30.45 (30.41%) en de Zwitser sen* Frank op 41.42/2—41.50 (41.46). De wereldkampioen dr. A. Aljechin heeft een contract geteekend voor een match tegen Capablanca, waarbij de titel van wereld kampioen den inzet vormt. De match zal waarschijnlijk in Juni 1939 aanvangen. wordt gespeeld te Buenos Aires en Monte video. De voorwaarden voor deze titelmatch geheel anders dan die, welke voor de wedstrijd tusschen dr. Euwe en Aljechin golden, rem:i tellen n.l. in de match AljechinCapabim niet mee. Wie het eerst zes volle winstpuh r, heeft is wereldkampioen. Indien de stand is, beschouwt men de match als onbeslist. Theoretisch kan deze tweekamp dus na- partijen reeds beslist zijn. dit Dr. Euwe toonde zich, toen wij hem va ,gd> bericht in kennis stelden, ten zeerste verhe dat de titelkamp tusschen Aljechin en te- bianca tot stand was gekomen. Mijn match (S gen Capablanca, met Kerstmis van dit iaa,dilS daarmede practisch definitief geworden, 9 onze landgenoot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6