Plechtige verklaring van Oostenrijks episcopaat Goering's bezoek aan Oostenrijk Poging tot moord Henlein eischt verkiezingen Het nieuws van heden NU DE „ANSCHLUSS" EEN FEIT GEWORDEN IS Financieel plan van Blum Linksche troepen trekken terug Uit Vaticaanstad Engeland eischt schadevergoeding De wedloop in de bewapening DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 ZATERDAG 26 MAART 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21090 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Een waarborg voor de bisschoppen is de verklaring van Gauleiter Bürckel over de eerlijke lijn zijner politiek Zondag voorlezing in alle kerken De plechtige verklaring Ruimer ontwerp zou reeds volgen de week worden ingediend De stakingen Labour en de rede van Chamberlain Ook ten Noorden van Huesca zetten Franco's troepen hun opmarsch voort Duitsche en Oostenrijksche econo misten houden besprekingen te Linz Journalist uitgewezen Het Concordaat met Oostenrijk en Duitschland Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiihii^ Man heeft zijn vrouw, die van hem scheiden wilde, ernstig gewond Droef geval in hotel te Amsterdam Twee bisschoppen door Sovjets gefusilleerd? Luchthaven te Basra geopend De Sudeten-Duitschers beschikken thans over 81 zetels in het parlement Wijzigingen in de partij Nota's aan Tokio en aan generaal Franco Hitler's bezoek aan Italië Maandag zal hij te Berlijn een verkiezingsrede houden Presidentsverkiezing in Uruguay Gaat Engeland ook zware kruisers bouwen? FRANCQU1PR1JS TOEGEKEND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Naar onze Weensche correspondent me dedeelt, zal a.s. Zondag 27 Maart in alle kerken van Oostenrijk een plechtige ver klaring van het Oostenrijksche episcopaat worden voorgelezen over de houding der Kerk tegenover het nieuwe regiem in Oos tenrijk. Aan deze plechtige verklaring gaat een inlei dend herderlijk schrijven vooraf, waarin uiteen gezet wordt, dat deze verklaring na gezamenlijk overleg door de Oostenrijksche bisschoppen is opgesteld. Na gesproken te hebben over het plebisciet, dat in April gehouden zal worden eindigt dit schrijven; „Na dit overleg hebben wij, bisschoppen van Oostenrijk, ten aanzien van den geschiedkun digen tijd, dien het Oostenrijksche volk thans beleeft en in het bewustzijn, dat in onze dagen het duizendjarige vurige verlangen van ons volk naar eenheid in het ééne groote rijk der Duitschers zijn vervulling vond, besloten vol genden Oproep tot al onze geloovigen te richten. Wij kunnen dit nog onbezorgder doen, wijl de zaakgelastigde van den Führer voor het plebisciet in Oostenrijk, Gauleiter Bürckel, ons van de eerlijke lijn zijner poli tiek in kennis stelde, welke politiek gevoerd wordt onder het motto: „Geeft den Keizer, wat des Keizers is en God wat Gode toe komt". Weenen, 21 Maart 1938. (w.g.) Voor de Weensche Kerkelijke Provincie; Kardinaal Innitzer, Salzburg: Vor.st-Aartsbisschop Waitz. Na dit inleidend schrijven volgt de plechtige verklaring der bisschoppen, welke luidt: „Vrij en uit innerlijke overtuiging verklaren wij, de bisschoppen van de Oostenrijksche Ker kelijke Provincie, naar aanleiding van de groote historische gebeurtenissen in Duitsch Oosten rijk het volgende: Met vreugde erkennen wij, dat de nat. soc. beweging op het gebied van den natitmalcn en economischen opbouw en van de sociale poli tiek voor het Duitsche Rijk en het Duitsche volk en met name voor de armste lagen van het volk belangrijk werk gepresteerd heeft en nog presteert. Ook zijn wij overtuigd, dat door het werken der nat. soc. beweging het gevaar van het alles vernietigende Godlooze bolsjewisme afgeweerd werd. De bisschoppen begeleiden dit werken voor de toekomst met hun beste zegewenschen en zullen in dezen zin ook de geloovigen opwekken Op den dag van het plebisciet is het voor ons bisschoppen een vanzelfsprekende na tionale plicht, ons als Duitschers tegenover het Duitsche Rijk te bekennen en wij ver wachten ook van alle geloovige christenen, dat zij beseffen, wat zij hun volk schul dig zijn." De Fransche kruiser „Foch" op patrouille in de Middellandsche Zee PARIJS, 25 Maart (Havas). De Fransche kabinetsraad heeft heden van tien uur tot half twaalf vergaderd. Uit de verklaringen, die de ministers na afloop der vergadering aflegden, kan opgemerkt worden, dat het kabinet beslo ten heeft om, na goedkeuring door de Kamer van het gisteren door den Senaat aangenomen financieele wetsontwerp, reeds direct voor de volgende week een ruimer financieel ontwerp op te stellen, dat aan de beide Kamers zal worden voorgelegd. Marx Dormoy heeft medegedeeld, dat de kabinetsraad maatregelen heeft besproken om een einde te maken aan de agitatie in de fa brieken in de omgeving van Parijs. Blum zal vanmiddag een delegatie der werkgevers en der arbeiders ontvangen. De stakende arbeiders der Citroën-fabrieken, die de werkplaatsen bezet houden, hebben hedenochtend het kantoorpersoneel belet, de bureaux binnen te gaan. Incidenten hebben zich hierbij niet voorgedaan. Aan den ingang der gebouwen is een groot aantal roode vlaggen geheschen. Hedenochtend bedroeg het aantal stakers in de automobielfabrieken: bij Citroen 16.400, Bij Ferrodo te Saint Ouen 600, bij de Lockheed- remmenfabriek 220 en bij de fabriek van Gnome et Rhone 6500. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Vincent Auriol heeft hedenochtend, na af loop van den kabinetsraad, een onderhoud ge had met Jouhaux, den secretaris-generaal van de C. G. T„ over de loopende arbeidsconflicten. LONDEN, 25 Maart (Reuter). De nationale raad van Labour is heden in het Lagerhuis ge durende twee uur in vergadering bijeengeweest. Na de beraadslagingen werd een verklaring ge publiceerd, waarin o.m. gezegd wordt, dat de Labourbeweging ernstig verontrust is door de verklaringen van Chamberlain in het Lagerhuis. In het communiqué wordt verder gezegd, dat Chamberlain's verklaringen niet doen blijken van een constructieve politiek voor het vermijden van een oorlog. Opheffing van het embargo op den wapen- uitvoer naar Spanje wordt gevraagd en gecon stateerd wordt, dat de regeering geen rekening houdt met de noodzakelijke verdediging der de mocratie. Het aanblijven der regeering is een ernstige bedreiging voor den vrede, aldus het communiqué. Het Britsche volk wordt opgeroe pen samen te werken voor de nationale vrijheid, het internationale recht, orde, vrede en demo cratie. BARCELONA, 25 Maart. (Havas). Het rechtsche offensief, dat sinds drie dagen in den sector van Huesca woedt, wordt voortgezet. Na het Zuiden van Huesca be vrijd te hebben, gaan de rechtschen voort met dezelfde operatie ten Noorden der stad. De regeeringstroepen zijn gedwongen Nueno en Arascues te ontruimen. Zij trekken zich te rug op de eerste versterkingen van San Julian en Sabayes aan den linkeroever van de Rio Sumen, die met de Rio Guatizalema een be langrijke natuurlijke verdedigingsstelling vormt ten Oosten van Huesca. In den sector van den weg Saragossa-Buja- raloz wordt de strijd voortgezet. De regeerings troepen bieden hardnekkig tegenstand, on danks de overweldigende meerderheid van het materiaal der rechtschen. De verliezen der re geeringstroepen zijn belangrijk. De rechtschen. trekken op langs den weg naar Bujaraloz en zijn op 15 K-M- van die stad aangekomen. Zij beheerschen thans den weg van Saragossa naar Lerida. Volgens geloofwaardige inlichtingen zouden dezer dagen verscheidene duizenden Italiaan- sche vrijwilligers uit Spanje gerepatrieerd wor den. Het zou gewonden, herstellenden en ver lofgangers betreffen. Te Perpignan is een aantal nationalistische vluchtelingen uit Barcelona aangekomen. De hertog van Saragossa (links), kamerheer van ex-koning Alphons, klinkt met den vroeg eren Cortez-algevaardigde Garcia Curain (rechts). Zij hadden zich in het Fransche consulaat van Barcelona in veiligheid gesteld WEENEN, 25 Maart. (D.N.B.). Veld maarschalk Goering is hedenmorgen om negen uur in Wels in Opper Oostenrijk aangekomen. In Passau was de plaatsvervanger van den Rijksstadhouder, dr. Glaise Horstenau, in den specialen trein van den generaal-veldmaar- schalk gestapt, teneinde hem uit naam van de Oostenrijksche landsregeering welkom te hee- ten. Op het station in Wels waren ter verwel koming aanwezig de landsleider der N.S.D.A.P. in Oostenrijk, minister majoor Clausner en de Gouwleider en Landeshauptmann van Opper Oostenrijk, Eisgruber. Nadat Goering eenige woorden gericht had tot de saamgestroomde menigte, begaf hij zich naar het kasteel Liechtenegg, waar de minister van Justitie Hueber, zijn zwager, verblijf hoUdt. Na zijn bezoek aan het kasteel Liechtenegg heeft Goering zich naar de in Wels gelegen vliegertroepen begeven, waar hij zich met de officieren onderhield. Vervolgens reed hij per auto naar Leonding, waar hij een oogenblik toefde aan het graf van de ouders van Hitier. Ook bracht hij een bezoek aan het ouderhuis van Hitier, waarna hij doorreisde naar Linz. Bij zijn aankomst te Linz werd hij door de bevolking met gejuich begroet. Van het balkon van het stadhuis hield hij een korte toespraak. Ook de Rijksduitsche economische deskundi gen o.m. Rijksminister Funk, de commissaris voor de prijzen Wagner, staatssecretaris Brink- mann van het rijksministerie voor Economische Zaken e.a. zijn heden te Linz aangekomen. Zij hebben terstond een aanvang gemaakt met de besprekingen met de bevoegde Oostenrijksche economische instanties. De leider van de persafdeeling van het Duit sche ministerie van propaganda, die te Weenen is gedetacheerd, heeft hedenmiddag in het parlementsgebouw de vertegenwordigers der buitenlandsche pers bijeengeroepen. Hij deelde hun mede, dat besloten was tot uitwijzing van den journalist Geddye, cor respondent van de Daily Telegraph en de New York Times, „wiens optreden," zoo zeide hij, „schadelijk is geweest voor de goede be trekkingen van Duitschland met het bui tenland." De journalist G. E. R. Geddye is van Engel- sche nationaliteit. Sinds dertien jaar werkt hij te Weenen als correspondent van Engelsche en Amerikaansche bladen. Hij heeft boeken ge schreven over Oostenrijk en het Roergebied. Openlijk kondigde hij aan, dat maatregelen genomen zouden worden tegen persvertegen woordigers, die tendentieuze berichten zouden verspreiden. Het Oostenrijksche genootschap van schrij vers is ontbonden. Het is opgenomen in de Duitsche organisatie. De president van de ont bonden vereeniging is in arrest gesteld. Het aantal arrestaties sedert de aansluiting bedraagt volgens officieele cijfers 1600, waar van er 300 niet werden gehandhaafd. Men ver klaart, dat de meeste arrestanten waarschijn lijk voor 10 April in vrijheid gesteld zullen wor den. VATICAANSTAD, 25 Maart (Havas) De Congregatie voor buitengewone kerkelijke aan gelegenheden is in den loop der laatste dagen niet voor de gewone zitting bijeengekomen. Het gerucht gaat, dat deze Congregatie zich thans bezighoudt met de vraag van den H. Stoel aan Duitschland om het Concordaat tusschen Oos tenrijk en den H. Stoel deel te doen uitmaken van het Concordaat, dat is gesloten tusschen Duitschland en het Vaticaan. H Verwachting: Matige, tijdelijk krachti- ge, meest Noord-Westelijke wind, zwaar S bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- =j of hagelbuien, kouder. Verdere vooruitzichten: Vrij guur weer. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllHilllllllllllllllllllllilllUimilllllllllli In een groot hotel in het centrum van Amsterdam heeft zich Vrijdag middag een tragisch geval afgespeeld. Ëen man heeft zijn vrouw, die van hem scheiden wilde, met een mes in den rug en linkerpols gestoken. Twee dagen geleden vervoegde zich aan het hotel een man, die een kamer huurde. Aan hem viel niets bijzonders te bemerken en hij ge droeg zich rustig zooals de andere gasten. Vrij dagmorgen had hij aan den gerant gevraagd, des middags tusschen drie en vijf uur de be schikking te mogen hebben over een tweede kamer, waar hij een conferentie zou hebben Dit werd gaarne toegestaan en de man kreeg een kleine spreekkamer tot zijn beschikking. Omstreeks drie uur vervoegde zich een dame aan het hotel in gezelschap van den advocaat mr. G. P. Zij vroegen naar den man en beiden werden in den kleinen salon gebracht. Hier nam de bespreking een aanvang. Het ging ove: een echtscheiding tusschen de vrouw en den man. Beiden leefden reeds langen tijd in onmin en de vrouw wilde de scheiding doorzetten. Dit deelde zij den man, die het hier niet mee eens was, duidelijk mede. Tijdens het gesprek, waaraan ook de ad vocaat deelnam, trachtte de man haar van dit voornemen af te brengen, doch toen hij zag, dat dit niet gelukte, trok hij plotse ling een mes uit zijn zak en gaf de vrouw een steek fn den rug en den linkerpols. Het slachtoffer zakte ineen en verloor veel bloed. De advocaat maakte direct alarm, waarop hotelpersoneel kwam toegeschoten. Onderwijl rende de dader de deur uit, doch werd, voor dat hij het hotel kon verlaten, door den por tier en een assistent gegrepen. De G. G. D. werd ontboden en deze bracht de vrouw naar het Wilhelminagasthuis. Haar toestand is be vredigend. De man is in het bureau Leidsche- plein ingesloten. Hem zal poging tot moord ten laste worden gelegd. Hij zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. HELSINGFORS, 25 Maart (Reuter) Vol gens een door een Finsch blad gepubliceerd be richt uit Moskou zijn twee bisschoppen van de Grieksch-Orthodoxe kerk aldaar „wegens spion- nage" gefusilleerd. Voorts zijn twee luthersche geestelijken uit liet gebied van Ingrie en een Duitsch geestel;ike gearresteerd. Tevens wordt uit Moskou gemeld, dat een groep „godsdienstige agitators" uit den weg is geruimd. Zij waren schuldig bevonden aan het publiceeren en verspreiden van een nianifest, waarin bijdragen gevraagd werden voor het houden van een uitvaartdienst voor Toechatsjewski en andere „volksvijanden". LONDEN. 25 Maart (D.N.B.) Vandaag is te Basra de nieuwe haven voor de burgerlijke en militaire luchtvaart geopend door den koning van Irak. Er is zes jaar aan de haven gewerkt. Deze haven is voor Engeland van bijzondere beteekenis als verbindingsstation op den weg naar Britsch-Indië. PRAAG, 25 Maart (D.N.B.). De leider der Sudeten-Duitschers, Henlein, heeft in de poli tieke commissie van het hoofdbestuur der Su- deten-Duitsche partij een rede gehouden, waar in hij zeide, dat de krachten der Sudeten- Duitschers thans geconcentreerd zijn op één enkelen politieken wil. Zij beschikken over 1.600.000 stemmen en kunnen in het parlement beschikken over 81 zetels. Voortaan is het onmogelijk den Duitschenwil tot ordening, gerechtigheid, medevorming voor politieke doeleinden te misbruiken en een defi nitieve oplossing van het nationaliteitenpro bleem te ontwijken. Het is de taak van de leiding van den staat aan den nieuw ontstanen toestand door een radicale wijziging in haar tot nu toe gevolgde politiek recht te doen wedervaren. Henlein eischt in dit verband de uitschrij ving van politieke verkiezingen voor alle wetgevende en bestuursorganen. Volgens recht en wet moeten alle staatsbur gers, vooral echter de Sudeten-Duitschers, de gelegenheid krijgen hun standpunt nopens de gebeurtenissen der laatste weken tot uitdruk king te brengen. Henlein waarschuwt de Tsje- cho-Slowaaksche openbare meening zich zon der nadenken te begeven in de gevangenschap van een onverantwoordelijke „Hetzpresse", die niets anders wil dan de handhaving van een noodlottige politiek van illusies, die vroeg of laat moet mislukken. PRAAG, 25 Maart. (D. N. E:.) Naar de pers afdeeling van de Sudeten-Duitsche partij me dedeelt heeft Konrad Henlein met het oog op groeiende taken op het gebied van den prin- cipieelen rechtstrijd een bureau voor rechts politieke controle in de partij opgericht. Tot leider is afgevaardigde dr. Hans Neuvirth benoemd. Tevens is de leider der uitgeverson dernemingen van de partij, Eduard Hermann benoemd tot leider van de persafdeeling en lid van den hoof draad der partij. Vandaag zijn op het ministerie van Bui tenlandsche Zaken te Praag de oorkonden uitgewisseld van de op 10 November 1937 tusschen Duitschland en Tsjecho-SIowakije tot stand gekomen betalingsovereenkomst. LONDEN, 25 Maart. (Reuter). De Brit sche regeering heeft aan de Japansche re geering haar eischen tot schadevergoeding toegezonden met betrekking tot de Brit sche verliezen op den Jangtse, voornamelijk geleden in begin December, toen schade toegebracht werd aan koopvaardijschepen, die bij Woehoe werden gebombardeerd. Verwacht wordt, dat de eisch tot schadever goeding met betrekking tot de Engelsche ka nonneerboot Lady Bird ook spoedig ingezonden zal worden. De eisch tot vergoeding van de schade, ge leden door Britsche onderdanen aan boord van het Amerikaansche schip Panay is opgenomen in de eischen voor de bij Woehoe geleden schade. Bovendien heeft de Britsche regeering ook een nota aan generaal Franco gezonden, waar in zfj verklaart na bestudeering van de getui genverklaringen betreffende het tot zinken brengen van de Endymion staande te houden, dat de rechtsche autoriteiten daarvoor verant woordelijk zijn. Zij behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eischen. ROME, 25 Maart (Havas) Hitier zal zijn bezoek aan rtalië in Mei a.s. brengen in zijn hoedanigheid van staatshoofd. Aan het station te Rome zal hü door den koning verwelkomd worden. De koning zal ook aanwezig zijn te Napels, waar Hitier de gast van den prins van Piemont zal zijn. Mussolini zal den Duitschen Rijkskan selier vergezellen naar Florence, waar een groote militaire revue wordt gehouden. Men verneemt te Berlijn, dat Hitier Maandag as. het woord zal voeren op een verkiezingsvergadering in het Sportpaleis te Berlijn. MONTEVIDEO, 25 Maart (Stefani) Zon dag zullen in Uruguay verkiezingen worden ge houden voor het presidentschap der republiek. De twee voornaamste candidaten zijn dr. •Blanco Acevedo en generaal Alfred Baldomir, Plechtige verklaring van het Oostenrijksche episcopaat. I)e leider der Sudeten-Duitschers in Tsjecho- SIowakije, Henlein, eischt nieuwe verkiezingen. Generaal-veldmaarschalk Goering brengt een bezoek aan Oostenrijk. Britsche eischen tot schadevergoeding aan To kio en Franco gezonden. Reuter meent te weten, dat ook Londen zwaar dere kruisers zal gaan bouwen. De linksche troepen in Spanje trekken ook ten Noorden van Huesca terug. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot dekking der defensie-uitgaven. De Algemecne Juwe'iersvereeniging heeft zich in principe bereid verklaard tot productiebe perking in de diamant-industrie. Nieuw paviljoen van hef St. Ignatius-zieken- huis te Breda ingezegend. Poging tot moord in een hotel te Amsterdam. Tegen een tweetal personen is door de Rotter- damsche rechtbank ter zake verschillende mis drijven zes jaar gevangenisstraf geëischt. New-Yorksche beurs: scherpe daling. O Lach en traan Het leven is 'n lach en 'n traan. Het is niet zoo gemakkelijk als één zonne dag ons doet verhopen en niet zoo moeilijk als de pessimist het zich in beeldt. Het leven is licht en schaduw. We hebben beide noodig. Soms ge lijkt ons bestaan op een gladde schoo- ne wandeling met niets dan genoe gens. We moeten alsdan voorzichtig zijn. Want achter een bocht, aan ons oog nog verborgen, komt een moeilijk stuk! Soms is de levensworsteling ons zóó zivaar, dat we er moedeloos onder worden. Maar als we blijven volhar den valt alles mee. Het leven valt on danks veel leed ons mede: het kan nog zoo mooi en zoo vredig, zoo op beurend en vertroostend zijn. Het le ven is waard geleefd te worden. Won deren aan schoonheid omringen ons in de natuur, iconderen aan vernuft heeft de menschelijke geest in den loop der eeuwen opgestapeld. Genie ten we er van en waardeeren we het leven als het hoogste goed ons ge schonken. LONDEN, 25 Maart. Ofschoon het niet waarschijnlijk is, dat in de eerstvolgende da gen reeds formeel een desbetreffend besluit bekend gemaakt zal worden, bestaat er toch reden te gelooven, aldus de diplomatieke cor respondent van Reuter, dat ook Groot Brit- tannië in beginsel besloten heeft een beroep te doen op de clausule betreffende het ver vallen van de tonnagebeperking voor kruisers met het oog op de Japansche weigering tot het verstrekken van bijzonderheden omtrent zijn vlootbouw. Hoe groot de tonnage zal zijn, welke men voor de nieuwe oorlogsschepen zal vaststellen, zal waarschijnlijk niet bepaald worden voor de raadplegingsperiode van drie maanden begint. De uiteindelijke houding van Frankrijk zal vermoedelijk bepaald worden door die van Duitschland en Rusland, waarmede Groot Brit- tannië bilaterale vlootverdragen heeft gesloten. Wanneer Moskou van meening is, dat de Japansche vlootbouw het noodig maakt zwaar dere schepen te bouwen voor het Verre Oos ten, zou dit zeer wel ten gevolge kunnen heb ben, dat Duitschland zich ook verplicht zal voelen tot den bouw van die schepen, waaruit weer zou voortvloeien, dat de Fransche ton nage ook zou worden verhoogd. BRUSSEL, 25 Maart. (Belga). De Francqui- prijs, groot een half millioen francs, is toege kend aan prof. Jacques Errera, hoogleeraar aan de Universiteit te Brussel voor zijn arbeid op het gebied van den moleculairen opbouw van de stof. f( I KWKWW K\W\l Win II Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 759.8 Vorige stand: 756.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1