Schuschnigg moet voor het gerecht verschijnen Kentering in zicht? Franco op den drempel van Catalonië m n Blum's ontwerpen BARCELONA ROEPT VRIJWILLIGERS OP Het nieuws van heden DE BAROMETER Wegens verkiezingsbedrog, verklaart Goering „Eenheid des volks de hoogste wet" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM ZONDAG 27 MAART 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21092 Weenen keert langzamerhand weer tot normale toe standen terug Komt de nieuwe Rijks dag in Weenen bijeen Een perschef, die het niet weet Nog deze week zullen zij aan de Kamer worden voorgelegd Parijs beschermt zich tegen luchtaanvallen De stakingen Poolsche wetten tegen de vrijmetselarij Het Weer minium Verbetering in de houding der Duitsche regeering tegen over het Vaticaan en de Katholieken Apostolische nuntius bij Von Ribbentrop Bedoeïnenstammen raken slaags DE VISCH WORDT DUUR BETAALD De troepen ten Noorden van de Ebro trekken op naar Lerida; die ten Zuiden naar de kust Eén front van Huesca tot Teruel De Japansche partijen besluiten de regeering te steunen Prins Joen overleden Hodza Maandag voor de radio Een verklaring over de minder heden verwacht Schadeloosstelling der oliemaatschappij en Mexico besluit tot uitgifte van een leening De kwestie van een Donau-flottielje Roemenië is over het Duitsche besluit niets te spreken Loonsverlaging bij de Belgische mijnen Clouston te Croydon gedaald Liechtenstein blijft onafhankelijk DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Kabinetswijziging in Roemenië De liberale ministers zouden uit de regeering willen treden Drie jongens door een oude granaat gedood WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WEENEN, 26 Maart. (D. N. B.) Veldmaar schalk Goering is heden in Weenen aangeko men, waar hem een grootsche ontvangst ten deel viel, welke deed herinneren aan de eerste dagen van den Anschluss. Hij werd ontvangen door Seyss Inquart en de andere leden der Oostenrijksche regeering. Staande in zijn auto, welke met bloemen was getooid, reed Goering aan het hoofd van een lange rij auto's door de stad naar het hotel „Imperial", onafgebroken begroet door een geestdriftige menschenmenigte. In een redevoering, welke hij vanavond te Weenen heeft uitgesproken, heeft gene- raal-veldmaarschalk Goering, volgens Ha- vas, een toespeling gemaakt op de door Schuschnigg geproclameerde volksstemming en hem beschuldigd van verkiezingsbedrog. Goering voegde hier aan toe, dat dit be drog aan den rechter zal worden voorge legd. Nu de opwinding, die ten tiide van het be zoek van Hitier haar hoogtepunt bereikte, eenigszins geluwd is, gaat het leven te Weenen langzamerhand weer zijn gewonen gang. Hoewel in de straten nog steeds het „Heil Hitier" weerklinkt, hoort men daarnaast oo|j weder het te Weenen gebruikelijke „Habe die Ehre". Op straat is het drukker dan ooit, want nog steeds stroomen Duitsche soldaten de stad binnen. lederen dag komen aan het. Wester station treinen met nieuwe troepen aan. Alle huizen en straten in de stad zijn op last van hoogerhand versierd en met vlaggen ge tooid. Ook ziet men veel étalages met haken kruizen en portretten van Hitier. In de arbeidersbuurten echter dragen veel menschen een stukje zwarte crêpe in het knoopsgat, bij wijze tfan rouw over het verlies van Oostenrijks onafhankelijkheid. Indien zij desondanks een hakenkruisinsigne dragen, is dit op het crêpe gespeld. Naar Havas uit Berlijn mededeelt, is er nog geen besluit genomen ten aanzien van de ver gadering van den nieuwen Rijksdag, welke uit de verkiezingen van 10 April a.s. te voorschijn zal komen. Men acht het mogelijk, dat deze bijeen komst plaats vindt te Weenen, als symboli sche aanduiding van den Anschluss, en we) op 20 April, den verjaardag van Hitier. Voor het oogenblik is deze datum gereserveerd voor een gala-voorstelling in het Weensche Burgtheater, waar opgevoerd zal worden „Wilhelm Tell" van Schiller. In bevoegde kringen te Berlijn verzekert men. dat het nog niet in de bedoeling ligt om ter stond na de verkiezingen van 10 April den nieuwen Rijksdag bijeen te roepen. In verband met de verklaring van den na- tionaal-socialistischen perschef te Weenen Latrop, dat de Reuter-correspondent te Wee nen, Christopher Holme, uit Oostenrijk is ge zet, deelt het Reuter-bureau mede, dat Holme zich niet in Oostenrijk bevindt, doch te Lon den, aangezien hij onlangs van Weenen naai het hoofdkantoor is overgeplaatst. Van Maandag a.s. af zal in Oostenrijk be halve met de Schilling ook met de Mark ge rekend worden. De banken en postkantoren, alsmede alle an dere geldinstellingen, rekenen van dien dag af zoowel in Marken als Schillingen. PARIJS, 26 Maart. (Havas). Men ver klaart in de omgeving van Léon Blum, dat de door verschillende bladen gepubliceer de berichten over de financieele ontwerpen der regeering volkomen op fantasie berus ten. De plannen bevinden zich nog in een periode van voorbereiding en het is thans niet moge lijk te zeggen, waarop ten slotte de keus van den premier zal vallen. Wel kan verzekerd worden, dat Blum de Ka mer volledig op de hoogte zal stellen. Het werk, dat hij met zijn financieele medewerkers heeft ondernomen, zal het hart der vraagstukken raken. De premier is er van overtuigd, dat het program, dat hij zal opstellen, ten slotte, wat er ook gebeure, tot grondslag zal moeten wor den genomen. De ontwerpen kunnen waarschijnlijk niet reeds a.s. Dinsdag gereed zijn, maar stellig zullen zij voor het einde van de komende week op het bureau van de Ka mer worden gedeponeerd. Onder voorzitterschap van de ministers Auriol en Dormoy is vanmorgen een bespre king gehouden van verschillende autoriteiten over het vraagstuk der passieve bescherming van het gebied van Parijs en omstreken tegen luchtaanvallen. Men besloot terstond daartoe een crediet uit te trekken van 200 millioen francs voor de uit- deeling van gasmaskers aan de burgerbevol king, alsmede een crediet van 135 millioen francs voor den bouw van schuilplaatsen in den métro en een crediet van 100 millioen francs voor een betere inrichting van de bestaande schuilplaatsen. Vanochtend was ten aanzien van de stakin gen in de metaalfabrieken niets veranderd. In de bezette fabrieken is het volmaakt rustig. De bezetting geschiedt met zoo weinig mogelijk stakers. Tusschen de arbeiders, die de fabrie ken bezet houden en die, welke thuis het ver loop der gebeurtenissen afwachten, is een snelle verbinding ingesteld, welke soms met motor fietsen wordt onderhouden. WARSCHAU, 26 Maart. (P. A. T.) Eenige Poolsche afgevaardigden hebben het initiatief genomen tot het indienen van een wetsontwerp ten einde de vrijmetselarij te bestrijden. Het ontwerp behelst een gevangenisstraf van vijf jaren voor samenwerking met de vrijmet selarij of lidmaatschap van organisaties der vrijmetselarij. Verwachting: Meest matige Noord- Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later r; toenemende bewolking met waarschijn- =E lijk regen, koude nacht met mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. EE Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk nog regen. EE Stormwaarschuwingsdienst Geseind om 19.55 uur aan alle posten: EË ..Attentiesein neer". BERLIJN, 26 Maart (Havas) Mgr. Orsenigo, de apostolische nuntius te Berlijn, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Von Ribbentrop, den Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken. Men merkt op, dat dit bezoek samenvalt met het gisteren te Berlijn uitgesproken verbod te gen het Duitsche weekblad „Durchbruch" dat een duidelijken aanval op het Vaticaan had ver richt. In zulk een maatregel ziet men alge meen een concessie aan het Vaticaan en een eersten stap om een algeheele regeling tusschen het Rijk en de Katholieke Kerk te vergemakke lijken, hetgeen na de aaneensluiting met Oos tenrijk noodig is geworden. Sinds den Anschluss heeft het aantal Duitsche katholieken de 27 millioen bereikt. Zij vormen dus een minderheid van beteekenis en dit, zoo meent men, zou de Rijksregeering er toe kun nen brengen, de besprekingen met het Vaticaan te hervatten. Tevens wordt vernomen, dat het ceremonieel van Hitler's bezoek aan Rome, dat definitief scheen geregeld te zijn, en geen bezoek aan het Vaticaan inhield, eenige belangrijke wijzigingen zou kunnen ondergaan. Te Berlijn is de eerste luchtbeschermings toren gebouwd. Naar men zegt zijn deze torens moeilijk te treffen en glijden de bommen aan den buitenkant af ALEPPO, 26 Maart. (Havas). Eenige honder den krijgslieden, behoorende tot de Bedoeïnen stammen Walde en Aneze, zijn thans bij Rakka in het gebied van den Euphraat met elkander in strijd gewikkeld. Er zijn tal van dooden en gewonden. De autoriteiten hebben mili tairen naar het gebied gezonden om er de orde te herstellen. OSLO, 26 Maart (D.N.B.) Voor Tromsoe zijn verscheidene visschersbooten tijdens een hevigen stormvloed gezonken. Tot dusver wer den zestien lijken geborgen. Een aantal vis- schers wordt nog vermist. SARAGOSSA, 26 Maart. (Reuter). De troepen van generaal Franco gaan onver moeid voort met hun opmarsch naar Ca talonië. Hun front strekt zich uit over de geheele lengte van de stad Teruel tot aan Huesca. Op het oogenblik bevinden zij zich reeds op den drempel van de Catalaansche pro vincies Lerida en Tarragona en van de kustprovincie Castellon. Zij rukken op ten Ntoorden van de Ebro naar Lerida en ten Zuiden naar de kust. Doordat zij gisteren verscheidene dorpen hebben ingenomen, bevinden de rechtschen zich op nauwelijks 8 kilometer van de grenzen der provincie Castellon. De troepen, welke op 22 Maart de Ebro waren overgestoken zijn thans Bujaraloz reeds 20 K.M. gepasseerd. Zij hebben Candasnas aan den hoofdweg naar Lerida bezet. In den sector van Caspe en Alcaniz zijn de rechtschen zes mijlen opgerukt. Zij zijn de rivier de Guadaloupe overgestoken. Naar Reuter nog nader bericht, zouden reeds enkele troepen de provincie Castellon zijn bin nengevallen. Deze troepen bevinden zich thans op een afstand van nog minder dan 60 K.M. van de Middellandsche Zee. Nu Franco beangstigend dicht de gren zen van Catalonië nadert, hebben de socia listische en communistische partijen te Barcelona ijlings twee nieuwe divisies vrij willigers opgeroepen. De burgemeester van Barcelona heeft mede gedeeld dat de officieele lijst van slachtoffers der bomaanvallen op Barcelona de vorige week thans vermeldt 875 dooden en 1500 gewonden. De stations van den ondergrondschen spoor weg zijn opgepropt met vluchtelingen, wier wo ningen vernield zijn. Vijftien procent van de omzetbelasting wordt terzijde gelegd voor den onverwijlden aanbouw van meer schuilplaatsen. Vanmorgen hebben de troepen van Franco langs het geheele front tusschen Caspe en Alcaniz een nieuw offensief ingezet. Rechtsche vliegtuigen hebben Tarragona, Reus en Lerida gebombardeerd. Bijzonderheden over het aantal slachtoffers zijn nog niet ont vangen. Aan het front van Somosierra, ruim 60 kilo meter ten Noorden van Madrid, hebben de regeerjngstroepen na een kort gevecht zich meester gemaakt van het dorp El Cardoso. De regeeringstroepen maken hier eenige vorderingen tot aan Monteso de la Sierra. De rechtschen trachten zich in nieuwe stellingen te verschansen, maar worden door het vuur der automatische geweren bestookt. Tegenaanvallen zijn hier niet ondernomen. In Engeland wordt een intense propaganda voor nieuwe recruten gevoerd. Luchtafweergeschut in de straten van Londen TOKIO, 26 Maart (D.N.B.) De Ja pansche Rijksdag heeft heden, zijn zitting gesloten. Beide huizen van het Parlement hebben de wet over de nationale mobilisatie ongewijzigd aangenomen, alsmede ingestemd met de com promisformule der regeering over het staats toezicht op de electriciteitsindustrie. Door deze houding van het Parlement, aldus melden de bladen, is een ontbinding van den Rijksdag en een aftreden van het geheele ka binet vermeden. De partijen zouden tot het in zicht zijn gekomen, dat de eenheid des volks de hoogste wet dient te zijn. In politieke kringen is men van meening, dat met de goedkeuring van de wet op de mo bilisatie en de begrooting ten bedrage van acht milliard yen prins Konoye thans vol machten heeft gekregen, die overeenkomen met een autoritaire staatsleiding. Ten aanzien van het conflict ii) China ver klaart men in politieke kringen, dat de re geering, wanneer de militaire doelen zijn be reikt, den opbouw van het bezette gebied moet voorbereiden. Daartoe heeft de Landdag toegestemd in de oprichting van een Chineesche afdeeling in het kabinet. Men gelooft niet, dat de militaire acties zul len worden uitgebreid. Naar uit Soei-joean gemeld wordt, is prins Joen, de president der autonome regeering van Binnen-Mongolië, 68 jaren oud, overleden. Op volger is de vice-president, prins Teh Wang. PRAAG, 26 Maart (D.N.B.) Naar officieel wordt medegedeeld, zal de minister-president van Tsjecho-Slowakije, Hodza, Maandag a.s. om 13.45 uur in een radiorede alle huidige vraag stukken der binnen- en buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slowakije bespreken. Naar de correspondent van Havas meent te weten, zal de regeering binnenkort een ver klaring publiceeren over nieuwe maatregelen ten einde de rechtgelijkheid voor de nationale minderheden in praktijk te brengen. Het Tsjecho Slowaaksche persbureau deelt mede: „In de grensgebieden zijn verontrustende ge ruchten in omloop gebracht volgens welke aan de Tsjechische bevolking wapens en munitie zouden zijn uitgedeeld. Zekere Tsjechische organisaties zouden gemo- iiill Deze bokaal zond Mussolini aan het gemeentebestuur van Hannover, als dank voor het paard, dat de stad Hannover den Duce na zijn bezoek aan Duitschland ten geschenke had gegeven toriseerde afdeelingen hebben gevormd. Deze be richten zijn bij een officieel onderzoek onjuist gebleken en met kwade bedoelingen de wereld ingezonden. De overheid zal met kracht optre den tegen degenen, die zich schuld'ig maken aan de verspreiding van deze geruchten." MEXICO, 26 Maart. (D. N. B.) In de bespre king der gouverneurs is besloten' tot de uitgifte van een leening van 100 millioen pesos, onder den naam: „leening voor de schadeloosstelling der onteigende petroleummaatschappijen" De leening draagt tien jaren lang geen rente. Intusschen meldt Reuter, dat er beslag is ge legd op vijf millioen pesos van de fondsen der Mexican Eagle Company wegens niet betaalde belasting. De safes der maatschappij zijn ge opend, en 43.000 dollar zijn hieruit genomen De maatschappij heeft drie dagen den tijd ge kregen om aan de voorwaarden van het be slag te voldoen. Zij heeft een protest tegen dezen maatregel ingediend. Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Een opmerkelijke verbetering in de houding der Duitsche regeering ten opzichte van de Katho lieke Kerk valt waar te nemen Schuschnigg zal zich voor de rechtbank moeten verantwoorden wegens verkiezingsbedrog, ver klaarde Goering in een rede te Weenen. Blum's financieele ontwerpen zullen in den loop der volgende week aan de Kamer worden voor gelegd. Franco's troepen naderen steeds meer de gren zen van Catalonië Bilderdijk-herdenking te Leiden; onthulling van een gedenksteen. Eind Februari 1938 waren ongeveer 19.000 min der werkloozen ingeschreven dan eind Febr. '37. Wegens slapte zijn bij „De Sphinx" te Maas tricht 131 arbeiders ontslagen. Ketelontploffing bij de N. V. Kon. Stearine Kaarsenfabriek te Gouda. Het vrachtschip met passagiersaccommodatie „Agamemnon", van de K. N. S. M. is bij de Grieksche kust gestrand. New-Yorksche beurs: stemming flauw. O BOEKAREST, 26 Maart. (Havas). Het besluit der Duitsche Rijksregeering op den Donau een flottielje oorlogsschepen te stationneeren, heeft bij de Roemeensche openbare meening groote beroering gewekt. De Universul schrijft, dat men Hongarije, Tsje cho-Slowakije, Joegoslavië of Roemenië er niet van kan beschuldigen, van zins te zijn het Rijk aan te vallen. Het Donau-flottielje zal derhalve geen defen sief karakter hebben. BRUSSEL, 26 Maart. (Belga.) De Belgische gemengde nationale mijncommissie heeft van morgen vergaderd ter bespreking van het voor stel der patroons tot loonsverlaging in de mij nen. De patroonsgedelegeerden handhaafden het voornemen om de in 1937 toegestane ver hooging van tien procent met de helft te ver lagen. De arbeidersgedelegeerden verzetten zich hier tegen en wenschten elke loonsverlaging te zien uitgesteld. De patroons hebben niettemin laten weten, dat de verlaging met vijf procent met ingang van Maandag 4 April zal worden toe gepast. Le Peuple deelt mede, dat het bestuur dei- socialistische mijnwerkersorganisatie tegen Don derdag a.s. in het Volkshuis te Brussel een con ferentie heeft bijeengeroepen naar aanleiding van het besluit der mijneigenaars. LONDEN, 26 Maart. (Reuter.) Clouston en Ricketts zijn om 5.51 uur vanmiddag op Croy don gedaald. Zij zijn van Blenheim (Nieuw Zeeland) in vijf dagen 19 uren en 39 minuten gevlogen naar Croydon en hebben den afstand van Gravesend via Blenheim naar Croydon afgelegd in tien dagen, 21 uren en 21 minuien. VADUZ, 26 Maart. (Reuter). In een vandaag door de regeering van Liechtenstein gepubli ceerde verklaring wordt gezegd, dat Liechten stein niet van plan is, zijn onafhankelijkheid prijs te geven. De geruchten' over een beweging voor „Anschluss" en het bestaan van een na- tionaal-socialistische party in het vorstendom worden tegengesproken. De kracht Kracht moet er wezen in de wereld want zonder kracht worden geen zeeën bevaren, geen luchten door kliefd, geen landen doorsneden. Maar de kracht moet geleid worden door het verstand. Aan brute kracht heb ben we niets. Het verstand des men schen moet overheerschen en het in tellect regeert de wereld. Het moge soms schijnen dat de loutere kracht van het spiergeweld den toestand be- heerscht, dit is louter schijn, want uiteindelijk verwint altijd het men- schelijk vernuft. Dit is gelukkig voor de menschheid, want de geest gaat boven de stof. Maar dan moet ook de geest zijn volle verantwoordelijkheid beseffen. Het intellect dient te begrij pen welk een kracht van den geest moet uitgaan om een schoone orde ning te brengen in de krachten der natuur. Nooit mag het brute geweld overheerschen en het intellect moet. zorgen dat de kracht van den geest immer tot heil van de menschheid den loop der dingen leidt onder zege ning Gods. BOEKAREST, 26 Maart. Volgens een bericht van het D. N. B. zou de Roemeensche liberals party na langdurige beraadslagingen het be sluit hebben genomen, haar ministers uit de regeering terug te trekken. Het betreft vyf departementen. In hoeverre dit besluit der liberalen van invloed zal zijn op het voortbestaan der regeering, is niet bekend. WARSCHAU, 26 Maart. (P.A.T.) Toen drie jongens in een dorp in Wolhynië aan het spe len waren met een granaat, welke zy in het veld gevonden hadden, en die uit den wereld oorlog afkomstig was, ontplofte het projectiel, waardoor de drie kinderen om het leven kwamen. Heiligeweg 39-45, AMam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJ8TTAFEL l>£s ik i um»iiiiiiiiiuin)uiui;ii 1^2 Stand op Zondag 1 uur v m 763.6 Vorige stand: 757.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1