afl v.Empelen Fa. VAN BASTEN hoBCHHjIlH Laatste Nieuws Radio-Go Idschmeding D OP Sportsnippers Haarlemsche sagen 'n Philips Concerto HAARLEM - GR. HOUTSTRAAT 155 - TELEF. 11159 OVERGORDIJNEN TAPIJTEN stoornen verven GOERING EN DE KERK IN OOSTENRIJK De reis van den koperen briefopener De situatie van Triest De economische „Anschluss9 ZONDAG 27 MAART 1938 HET AREAAL NARCISSEN Crisisoffer is niet voor niets gebracht Van onzen winkelstand Heerenmode-artikelen M. Vissers TERAARDEBESTELLING B. KALBFLEISCH LENTE R. K. VROUWENBOND V: Programma Radio-Centrale Maandag 28 Maart V LANGS DE STRAAT De tip BUREAU VOOR BEROEPS KEUZE BURGERLIJKE STAND Wielerwedstrijden op het R.K. Sportpark te Heemstede HEEMSTEDE Groote Markt 8 Haarlem HALTE TRAM PROVENIERSHUIS WONINGINRICHTING - BINNENHUISKUNST BETIMMERINGEN JBEHANGERIJ - STOFFEERDERIJ REDDEN. EN MEUBELMAKERIJ VERHUIZINCEN EN BERGING VOOR INBOEDELS Een schermutseling met vrouwen over vrouwen TANDHEELKUNDIGE ZORG VOOR ZIEKENFONDSLEDEN ZAANDAM is een zaak van vertrouwen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Volgens den veldmaarschalk zouden de nazi's de Kerk willen beschermen Het vierjarenplan Mussolini kondigt bescherming van zijn belangen" aan Griep-epfdemie in Oost- Galicië Engelands bewapening STAD Naar aanleiding van het feit, dat het totaal- 8l'eaal voor narcissen 5 Ct. méér is voor het Wantjaar 1938, schrijft het Weekblad voor bloembollencultuur De motiveering is bekendmen heeft uit het Reinere surplus 1936 en vooral uit het onbetee- -nende overschot van 1937 kunnen constatee- ten dat, wat narsissen betreft, aanbod en vraag e'kander hebben gevonden en aangezien hier mee het doel van de in 1933 bevolen inkrimping mogelijk kunnen verstaan en maar ja gezegd, om van den lastigen klant af te zijn. Maar het ergste was: hij was niet eens bij den brand geweest. verkregen de teelt in evenwicht schijnt Bekomen met de afzetmogelijkheid mag niet aiiger gewacht worden met den voor de hand 'Sgenden maatregel tot verdere ontwikkeling VRn dje teelt: de toestemming tot vergrooting ''an de beplante oppervlakte van de bedrijven, daartoe wenschen over te gaan. In 1933 met 50 pCt. ingekrompen, dus tot de kelft teruggebracht, is 5 pCt. méér natuurlijk Rechts een eerste, voorzichtige stap op den weg erUg. Een stap die slechts door meerdere ge bigd zal worden, indien de toestand het ge- «oogen zal. Die stap is daarom zoo voorzichtig ?ehomen, omdat een grootere uitbreiding dit har een te groote hoeveelheid bollen aan de "larkt zou kunnen onttrekken, waardoor het Bevaar zou ontstaan, dat het product duur zou gorden bij de afnemers, terwijl volgend jaar "nmers een grootere hoeveelheid aan de markt komen. De geschiedenis heeft geleerd dat dure bol- Ieh door kweeklust een gevaar vormen. Als het "oodig is, kan immers een volgend jaar weer ?eh uitbreiding worden toegestaan. Laat ons bij deze eerste aanwijzing, dat het Offer, in de crisisjaren gebracht, toch niet ver- B^efsch is geweest, de hoop uitspreken, dat sPoedig volgende stappen zullen kunnen volgen, Ols bewijs daarvan, dat de opleving doorzet. De zaak in heerenmodes en hoeden op den koek van de Kruisstraat en de Nieuwe Gracht kostaat dit jaar een kwart eeuw. In verband "'ermede en tevens door de opheffing van de 2"a.k in de Groote Houtstraat werd het winkel kuis geheel verbouwd. De marmeren pui en de overzichtelijke eta lagekasten vormen een aanwinst voor den '"'tikelstand van de Kruisstraat. En ook het in- ""'ieur onderging groote verandering. Een over had van licht en ruimte, groote spiegelkasten een ruime keus in alle mogelijke heeren ""ode-artikelen en hoeden, dat alles zal het °open bij de fa. M. Visser tot een waar genoe- Beh maken. Ter gelegenheid van de heropening fleurde ""enig bloemstukje den winkel op. Zaterdagmiddag is op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Kalb- ï'oisch, oud-administrateur ter gemeente-secre tie. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig heeren E. van der Wall, wethouder, met mr. jh. a. Wesstra, gemeente-secretaris, verder mr. Bruch, oud-wethouder van onderwijs en v°orzitter van de Anti-Revolutionnaire Kiesver eniging, A. J. de Landmeter, griffier ter se- "''etarie, M. de Braai, lid van den gemeenteraad, J. Peizelman, chef van de af deeling onder- ;'Js, C. M. B. Segaar, oud-chef dezer afdeeling, r- C. Spoelder, rector van het Gymnasium, ver killende gemeente-ambtenaren en oud-amb- e0aren, die vroeger met den overledene hebben ineengewerkt, oud-hoofden van scholen, etc. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, Prak ds. A. M. Boeijinga, predikant bij de Ge- ef- Kerk te Haarlem. Spreker richtte zich tot de familieleden en /"'de, dat er in huis meer aandacht was voor k'at de overledene is geweest in den familie kring. Hier echter wordt de aandacht getrokken "°or datgene wat de heer Kalbfleisch in het "•aatschappelijk leven is geweest. Hij heeft een ."rnelijk hoogen post op de maatschappelijke '"deler mogen bereiken, omdat hij de gaven des erstands had en den wil om moeilijkheden te herwinnen. De heer Kalbfleisch is heengegaan in de ze erheid des geloofs. Zijn laatste proomtie is Jpans, dat hij bevorderd is tot de Heerlijkheid Q0ds. Vervolgens sprak de heer A. van der Plas, die trtig jaren lang met den overledene bevriend '&s geweest. Een zoon dankte voor de belangstelling. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: Dansmuziek: 1. It don 't mean a thing; 2. Twelfth street Rag; 3. The boulevard of «broken dreams; 4. Piano Medley le deel; 5. Purcupine Rag; 6. St. Louis Blues; 7. Im Tangoschritt Berlin—Buenos-Aires; 8. Moonburn; 9. The Roy Rag; 10. Someone stole Gabriel's Horn; 11. Ballerina; 12». Piano Medley 2e deel; 13. Sweet Sue; 14. Sentimental Gentle man from Georgia; 15. Piano Madness; 16. A cóuple of April Fools; 17. Old man River; 8.002100 Diversen. JUIST NU KAN DE TUIN ZO'Oi MOOI Z IJ N Als de aanblik van Uw tuin U niet bevredigt, belt U ons eens voor een vrijblijvende bespre king. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG No. 18 HEEMSTEDE - TELEF. 28080 Zooals reeds gemeld wordt voor de leden van k R.K. Vrouwenbond, Afd. Haarlem en Om keken een serie van drie oritwikkelingsmidda- t gegeven. Pastoor Stokman uit Oldenzaal sprak op Dins- 15 Maart j.l. over „Periodieke Onthouding", Vwyi Pater Winkel uit Zwolle Dinsdag j.l. „On- houding tegenover Andersdenkenden" he ette. De uitmuntende wijze en vaak ontroerende iphoonheid waarop beide onderwerpen werden ^Landeld, hebben op de aanwezigen (hoe jam- !er dat er niet meer Dames waren) een zeer 'ePen indruk gemaakt. Dinsdag 29 Maart a.s. wordt de laatste der .'ie ontwikkelingsmiddagen gehouden (2.30 St. k'isabethhuis, Jansstraat 49) waarbij de Wel ."riv Heer Henri de Greeve ons zal spreken, Levensblijheid ondanks moeilijkheden." Dnnoodig te zeggen, dat ook dit onderwerp, Nral in dezen tijd de belangstelling van een der moet hebben. Net Bestuur stelt de leden en introducees in j gelegenheid deze lezing te komen hooren te- den gereduceerden prijs van 0.75. Ntoge velen er gebruik van maken! progr. 1: Hilversum 2. Erogr. 2: Hilversum 1. Erogr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 11.05 ,adio p.T.T.; 11.20 Keulen; 12.2<0 Ned. Brus- fc1; 12.30 Fransch Brussel; 1.20 Keulen; 2.20 jVijs Radio; 2.35 Radio P.T.T.; 4.20 Fransch j^ssel; 4.40 Keulen; 5.20 Fransch Brussel; •V London Reg.; 7.20 Fransch Brussel; 9.20 t Brussel; 9.35 Keulen; 11.20 Stuttgart. (.Erogr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.20 Diversen; '35 London Reg.; 11.20 Droitwich; 11.50 Lon- h IV Reg.; 2.50 Droitwich; 3.20 London Reg.; V Droitwich; 8.20 London Reg.; 8.50 Droit- ch; U.05 London Reg.; 11.20 Droitwich. Mijn vriend Evertman rekte zich eens lui uit en gaapte behaaglijk. Hij verveelde zich gru welijk. Hoe slapjes is het tegenwoordig niet voor iemand, die branddeskundige van profes sie is. Sedert de Ossche bende door de mare chaussee werd geslacht is er haast geen pittig brandje meer te beleven. En in Haarlem? Och, laten wij over Haarlem zwijgen. Daar worden branden al gebluscht voordat ze goed en wel begonnen zijn. Wat doe je met je deskundig heid als er geen branden willen branden? Van louter verveling stak mijn Vriend Evert man een harde werker van naam een sigaret aan. Dan brandde er tenminste iets Wat zou hij vanavond doen? Vrijgezellen-op kamers hebben in dit opzicht keus te over, door geen eega gehinderd. Hij kon echter toch moeilijk met de pop gaan spelen, welke als een sofa-versiering de kamer opvroolijkte, of de sterren gaan tellen, waartoe overigens gelegen heid te over is, als je zoo vlak onder de hane- balken woont. Een paar brandweermannen op de thee uitnoodigen? Hij had hen in langen tijd niet gezien hoe lang is het ook weer geleden, dat de laatste brand uitbrak? En of ze nu een brand of de verveling helpen blus- schen, dat zal voor hen toch wel hetzelfde excuus zijn. Opeens schoot mijn vriend Evertman een flits door het denkend brein. Hij had een nieu we automatiek ontdekt en, dol op dergelijke nuttige instellingen, besloot hij er eens een kijk je te gaan nemen. Hij kon toch vanavond niet meer werken, hoezeer hij dat eigenlijk aan zijn naam verplicht was. Waarheidslievend en correct als immer, bracht hij eerst zyn hospita op de hoogte van zijn dapper vooifnemen. Hij kon best met haar op schieten en hospita's moet men in eere houden. In de reclame-heldere verlichting van de automatiek ontwaarde hij wat jongelui, die van een bioscoop kwamen, een huismoeder, die nog gauw eenige taartjes insloeg voor late gas ten en in een hoekje twee mannen, naarstig met elkaar fluisterend. „Vannachtbrand.... in het huis van Jansen....", het waren maar brokstukken, die hij verstond, maar voldoende voor een tip. Hij hield zich natuurlijk alsof hij Oostindisch doof was, wat hem in het dagelijksche leven best afgaat, maar luisterde toch scherp toe. Zoo, dus brand bij Jansen. Eindelijk weer eens werk. Maar ja, eigenlijk diende de politie het toch te weten. Hij besloot dat eens in zijn stamcafé te overdenken. Bovendien had hij nog een mis lukte liefde te verwerken, en al kan hij een aardig stukje schrijven, hij is geen Goethe, die zooiets in gloeiende gedichten van zich af schreef, zoodat hij andere middelen moest ge bruiken. Matigheid is echter een van zijn hoofddeugden, zoodat hij na drie biertjes en een tip naar huis ging. Eerlijk belde hij de po litie op en deelde mede, wat hij zoo juist ge hoord had. De politieman verstond hem niet. Begrijpelijk, want mijn vriend Evertman is doorgaans moeilijk verstaanbaar. Zijn geboor testreek heeft hem een lastige spraak mee gegeven en bovendien nog drie biertjes Kortom, de mededeeling moest herhaald wor den. En nog een keer. Gerustelijk ging mijn vriend toen slapen Wachten maakt slaperig, soezen maakt slape rig, drie biertjes maken slaperig en een gerust geweten kan een handje meehelpen. Den volgenden morgen bij zijn ontbijt-mel- een-eitje de krant inkijkend, bleef het eitje hem in de keel steken. Wel verdrSprakeloos van verbazing las hij' „Hedennacht ontstond brand in perceelbewoond door den heer Jansen. Onmiddellijk belde hij weer de politie op. Do ontknooping kwam ras: De politie had hem den vorigen avond on- Het nieuwe bureau voor Beroepskeuze-voor lichting aan het Nassauplein 2 zal 1 April in gebruik genomen worden. Geboren: 24 Maart: J. BrandtBlei, d.; A. A. KoelemeijerPrinsen, d.; 25 Maart: A. J. Knol—Officier, z.; 23 Maart :c N. Busch—de Graaf, d.; 26 Maart: J. Bijl—Plomp, d.; 24 Maart: M Verburg—v. Driel Drop, z. Overleden: 24 Maart: K. Edel, 51 j., Lorentz- plein; 23 Maart: J. v. Dijk, 66 j., Seringen straat. Zondag (heden) organiseert R.K.W.V. Achil les wielerwedstrijden op het R.K. Sportpark te Heemstede. Zij heeft hiervoor uitgenoodigd 3 sterke vereenigingen n.l. H.S.V. De Kampioen; B.R.C. Kennemerland en Nw. Swift uit Leiden. Voor de leden van Achilles is er nog een rit voor junioren, een klassement-wedstrijd voor B-klassers en een afvalrace voor de C-klassers. In het geheel dus een zeer gevarieerd program. Voor Achilles rijden de sprint: R. Groot, P. Kosthals. De ploegenachtervolging: P. Gruy- ters, D. Claassen en A. v. Sprundel. De koppel wedstrijd: BijneveldBuys en Klinkenberg Siebeling. Crayenesterschool. B. en W. vragen: a. een aanvullend crediet van 8200.ten behoeve van meubileering en inrichting der Crayenesterschool en voor terreinwerkzaamhe den dier school; b. een crediet van 1750.voor meubileering en inrichting van enkele lokalen der Bronstee- school U. L. O. Grondverkoop. B. en W. stellen voor te verkoopen aan den heer C. van der Leek, bouw ondernemer te Heemstede, twee perceelen bouw terrein, groot respectievelijk pl.m. 448 M2. en pl.m. 1020 M2., gelegen aan de Noordzijde van de Bachlaan, tegen den prijs van respectieve lijk 3500— en ƒ6000.—. Gemeenteraad. De agenda der vergadering van den Raad op Donderdag 31 Maart 1938, des avonds om 8 uur, vermeldt o. a.: Voorschot vergoeding bijzondere scholen 1938; Vaststelling uitgegeven bedrag per leerling aan belooning vakonderwijzers over 1937; Voorschot vergoeding vakonderwijzers 1938; Meubileering en inrichting Crayenesterschool en Bfonsteeschool U. L. O.; Verkoop grond van terrein aan de Bachlaan; Verkoop grond aan de Oostzijde van de Pau- lus Buy slaan; Credietaanvrage voor verbouwing en inrich ting van de „Meerlhorst". Verbouwing en inrichting van de „Meerl horst". B. en W. schrijven aan den raad: In ons voorstel tot aankoop van de „Meerl horst" stelden wij U een crediet-aanvrage voor de verbouwing en inrichting daarvan in hel vooruitzicht. Inmiddels hebben wij ons beraden over de bestemming van dit gebouw. Wjj stellen ons voor, daarin onder te brengen het kantoor van den gemeente-ontvanger, de afdeeling con- tróle-financiën, terwijl enkele vertrekken zul len worden ingericht voor den Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon. Ten gerieve van het publiek zijn deze vertrekken op den beganen grond gehouden. Voor Commissie-vergaderingen zal op de eer ste verdieping een kamer worden ingericht. Het ligt voorts in de bedoeling, een woon gelegenheid voor den concierge in dit gebouw onder te brengen. Hiervoor werden een paar kamers aangewezen. De kosten van verbouwing en inrichting, met inbegrip van centrale verwarming en een een voudig brugje over de Zandvaart, worden ge raamd op 10.500. van 249— - 1 voor minder dan |UU> BIJ BETALING BIJ INRUIL VAN 'N OVERJARIG TOESTEL Deze mogelijkheid bestaat nü en duurt slechts kort Stelt U nog heden in verbinding met In de „Proletarische Vrouw", het orgaan der Sociaal Democratische vrouwen, wordt een heele voorpagina naar mijn hoofd gegooid, omdat ik, arme, het eenige weken geleden gewaagd heb, het plan-Romme tot afschaffing van Vrouwen arbeid in bepaalde industrieën te loven en te prijzen. Eerst wordt de doopceel van Achilles den echten wel te verstaan gelicht en als dan goed duidelijk is gemaakt, dat die Achilles van het oude Troje zijn makkers voor een „schoone slavin" (nota bene een koningsdochter!) in den steek heeft gelaten, dan wordt gauw een stukje van mij, den pseudo-Achilles, geciteerd om toch maar goed duidelijk te laten uitkomen, dat er geen verschil is tusschen den echten en de namaak. Te veel eer! Dat de booze Agamemnon (een der strijd makkers) uit louter nijd hem die vrouw afhan dig wilde maken, vermeldt de schrijfster als in dit geval niet ter zake dienende, natuurlijk niet. Indien we dat alles echter om dezelfde redenen buiten beschouwing laten en ons alleen maar bezig houden met hetgeen er op die voorpagina staat, dan kan daar tot mijn spijt niet anders uit blijken, dan dat ook de proletarische-vrouw- schryfster vóór het ontwerp, doch tegen de restricties is, welke in het bewuste wetsontwerp nolens volens door den minister zijn gemaakt. Want, zoo redeneert de autrice: wat denkt u dan wel van die duizenden gezinnen, waar de gehuwde vrouw volgens het wetsontwerp wél mag blijven werken, alleen maar omdat die ar beid zoogenaamd noodig is en zoo goedkoop". Wat ik daarvan denk? Wel, dat, wanneer ik bijvoorbeeld aan hoofd pijn en buikpijn zou lijden, ik heel blij zou zijn als de dokter me tenminste van één dier kwalen zou afhelpen, indien hij niet in staat zou zijn om het van allebei te doen. M.a.w., dat het beter is te doen wat gedaan kan worden, dan heelemaal niets te doen. „Dat de meeste vrouwen tegenwoordig wel iets meer willen zijn dan hersenlooze wezens", (ci taat van de schrijfster, doch door schrijver dezes nimmer beweerd) wil ik best gelooven, maar' hoeveel menschen willen niet graag millionnair zijn en hoe weinigen zijn het! Bovendien kunnen ze wel zoo véél willen. Eerstdaags kunnen ze wel aankomen met den eisch, dat ze óók een snor en een baard willen dragen. Maar daarom ge beurt het nog niet. Laat ik nog eenige beoordeelingen citeeren van lezeressen van het orgaan, dat mij bestrijdt. Ik vind ze op pagina 2 van hetzelfde blad over hetzelfde onderwerp. No. 1 vindt, „dat de vrouw zelf moet beslissen." Laten we even constateeren, dat ze dat tot nog toe reeds gedaan hebben en dat het daarom zoo hard noodig werd wettelijk in te grijpen. No. 2 vindt „dat wij (blijkbaar de vrouwen) in Holland hoe langer hoe meer geknecht en ge kneveld worden". Het is nu eenmaal alle eeuwen door noodig geweest, dat de menschen tegen zich zelf in be scherming moesten genomen worden. No. 3 vindt „dat minister Romme naar de niet-werkende gehuwde vrouwen moest kijken, en naar de dochtertjes en zoontjes daarvan." Daar snap ik niets meer van. Aan den eenen kant vinden ze, dat ze zelf hebben te beslissen wat ze hebben te doen en te laten en aan den anderen kant moet de minister maatregelen tegen de rijkeluiskinderen nemen. No. 4 zegt „niet elke vrouw is een geboren huisvrouw". Neen, daarom zijn er ook kook- en huishoud scholen opgericht, waar, naar mijn beste weten nooit mannen worden toegelaten, al hebben ze ook nog zoo veel huishoudelyken aanleg. De vrouwen meenen dat dit hun domein is en de mannen daar niets te maken hebben. No. 5 komt last not least zeggen: „laat de minister ons, werkloozen, helpen." Van zulke hulp moet de redactie het hebben!! Wat doet het wetsontwerp-Romme anders dan alle gehuwde vrouwen, wier mannen ook een in komen hebben beletten in de maatschappij een plaats te bezetten, welke een werklooze toekomt? Neen, ik moge een zwak hebben voor vrouwen de Proletarische Vrouw heeft -mijn zwakke plek nog niet geraakt. ACHILLES De Centrale Commissie voor het Ziekenfonds wezen bestaande uit vertegenwoordigers van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, den Centralen Bond van Zieken fondsen, den Bond van R. K. Ziekenfondsen het N.V.V., het Chr. Nationaal Vakverbond en het R. K. Werklieden Verbond heeft het initiatief genomen tot het instellen eener com missie ter bestudeering van de tandheelkundige verzorging der ziekenfondsleden in Nederland Verschillende organisaties van deskundigen op tandheelkundig gebied zijn uitgenoodigd zitting te nemen in deze studiecommissie. Dr L. C. Kersbergen, arts te Haarlem, voorzitter der Centrale Commissie, voorzitter van de stu diecommissie, heeft thans in het Gebouw der Ned. Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst te Amsterdam de commissie geïn stalleerd. Spr. vestigde hierbij de aandacht op het hooge percentage van de ziekenfondsleden en hun kinderen, die tot dusver zonder tandheel kundige controle bleven. Ook de cijfers, door schoolartsen gepubliceerd omtrent het voor komen van tandcaries op school, geeft reden tot zorg. Om het groote belang voor ons ge heele volk moet naar een uitvoerbare oplossing van dit probleem worden gestreefd. De populaire Canadeesche IJshockey-spelers Mooney en Gordon hebben Donderdag ons land verlaten. 15 Mei zal in „Krasnapolsky" te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering der Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie wor den gehouden. De Zweedsche Voetbal Bond heeft 7000 kronen beschikbaar gesteld voor de opleiding van scheidsrechters, dit in verband met het feit, dat zich den laatsten tijd in dit land een groot ge brek aan kundige arbiters heeft geopenbaard. Pater Houtcpen als gast bij de K. 3. C. Pater Houtepen zal hedenavond voor de K.J.C. vertellen over zijn wederwaardigheden als mis siepater. Ter verduidelijking zullen door hem zelf ver-vaardigde lichtbeelden over 't land der Toradja's van midden-Celebes worden vertoond. Vestigingswet Voor de K.J.M.V. zal de neer A. de Gruyter Dinsdagavond spreken over de Vestigingswet. Deze vergadering wordt gehouden in Hotel Reitsma en begint om half negen. Wij beschikken over een zeer lang jarige ervaring en een buitengewoon goed ingerichte fabriek De armen van Kennemerland kenden den weg naar het klooster van de gastvrije paters in de veste Haarlem. Het „spijzig de hongerigen en kleed de naakten" was een lijfspreuk van de ruigbepijde monniken met hun kaalgeschoren schedels en de menschen, die het goud alleen van naam kenden en aan den lijve ondervonden wat het zeggen wil, honger te hebben, vonden de deur altijd wijd open. De broeder-portier ontving hen als waren zij gezeten burgers. Hij leidde hen door den een- voudigen met steen geplaveiden gang niet naar de keuken, waar van den vroegen morgen tot liet sluiten der stadspoorten monniken de spij zen bereidden voor de kloostergemeenschap en de dagelijks in tientallen aankloppende gasten, neen, zij werden binnengelaten in de eetzaal of verpoosden zich tot de etensbel luidde in den kloostertuin. En dan zetten zij zich met de monniken aan de lange houten tafels en deden zich te goed aan de dampende schotels. Zoo'n maaltijd kon heel gezellig zijn. Kruiken met wijn stonden her en der verspreid en als een oude landlooper toevallig heel dicht in de buurt van zoo'n kruik met godendrank zat kon het gebeuren, dat hij spraakzaam werd en lachend van zijn avontuurlijke omzwervingen vertelde. En altijd was er wel een. ander, die iets dergelijks had meegemaakt. Dan raakten de tongen los en glimlachend luisterden de monni ken naar de eenvoudige verhalen van de ruwe, door het leven geharde kerels. Er waren ook stillen en zwijgzamen onder hen, met hoekige verweerde gezichten, gehuld in ver schoten en gescheurde kleeren, die niets hadden te zeggen, slechts filosofeeren konden over het leven en de dingen om hen heen, doch allen droegen het hart op de rechte plaats. Land- loopers en bedelaars konden door de burgers schurken genoemd worden, de monniken, wisten wel, dat zij, die aan hun deur klopten geen strafbare feiten hadden gepleegd. En mochten zij iets op hun geweten hebben, zich vergrepen aan andermans goed of iets dergelijks, dan kwam in de gewijde omgeving van het klooster, tusschen deze gastvrije monniken, al spoedig het berouw, dat bijna altijd werd gevolgd door de bekentenis. Het was gewoonlijk de prior, wien zij hun zonden opbiechtten. Hij liet ze niet kastijden, zooals dat gebruikelijk was in die dagen by de burgerlijke rechters, doch gaf een wyze verma ning, die nog meer ten goede werkte. Een van de geregelde bezoekers van het kloos ter zün naam is allang vergeten werd op zekeren dag ten stadhuize gevoerd en in een der bestuurdersvertrekken gelaten, waar hem werd medegedeeld, dat hy voortaan wel uit Haarlem weg kon blijven. Er waren bedelaars genoeg bin nen de muren. Ongure types als hy had men niet noodig. En als hy na het sluiten van de poorten nog ergens gevonden werd zou hij er van lusten. De landlooper wilde zeggen, dat hy in Haar lem geboren was, dat hy in andere steden ook niet meer mocht komen en toch ergens van moest leven, maar in deze deftige kamer durfde hy zyn mond niet open doen. Hij stamelde wat. Doch de gemeentedienaar aan het andere einde der breede tafel lette reeds niet meer op hem en verdiepte zich in volbeschreven vellen. Toen hij zich zachtjes wilde verwijderen viel zijn oog op een blinkenden briefopener, die van de tafel gevallen was. Geel metaal met een be werkt handsvat. En in zyn wanhoop raapte hy vlug het ding op en ging er van door. Buiten was er een oploopje van menschen. Er werd een man gekasteid, die een paar kippen had gestolen. En onder het hemd van den land looper brandde de briefopener. Hoeveel slagen zou hij niet krijgen voor den diefstal van dezen gouden staaf. Uit het stadhuis nog wel. Toch bleef hij staan kijken naar den kippendief, die het uitschreeuwde van pijn en naar den beul, die met zyn tong tusschen zijn tanden, om kracht bij te zetten, met de zweep op den rug van het slachtoffer sloeg. Toen zette hy het op een hollen, recht op het klooster af. Maar hij durfde de deur niet door. Hier nu mee te eten met de monniken, die in hem een eeriyken kerel zagen, leek hem een nog grooter misdaad dan de diefstal. Hij dwaalde door de stad tot, den avond. Terugbrengen op het stadhuis was onmogeiyk. Wat dan? En ten einde raad liep hij weer langzaam in de richting van het klooster, waar de maaltijd reeds begonnen was. „Je bent laat," lachte de prior, „maar hier is nog wel een plaatsje voor je." En de landlooper met den briefopener onder zyn hemd kwam tusschen twee monniken te zitten en vlak voor hem stand een kruik met wyn. Ondanks zyn honger kon hy niet eten. En toen het eten geëindigd was liep hy naar den prior. In diens kamer vertelde hy goud gestolen te hebben uit het stadhuis. En na een kwartier ver liet hy opgelucht het vertrek. De prior zat ach ter de tafel en speelde met den briefopener. Peinzend stond hij op en borg hem in een muur kast, met de bedoeling het voorwerp den vol genden dag aan den eigenaar terug te geven. Hy deed de kast op slot, met goud kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Door zijn omvangryk werk in het klooster ver gat de prior echter den volgenden dag het geval met den briefopener. En langzamerhand vergat hy ook den landlooper, die niet meer in Haar lem mocht komen. En er gingen jaren voorbij, zonder dat de kast werd opengemaakt. De prior ging dood en zijn opvolger wist zelfs niet van het bestaan van een muurkast. Zoo lag de gou den briefopener, zooals de landlooper en de monnik meenden, eeuwen en niemand dacht meer aan hem. Het klooster was allang geen klooster meer toen eindelijk de kast werd opengemaakt en een aantal horloges en ringen, lepels en vorken in de kast werden gelegd. Zy werden er weer uitgehaald voor de veiling van niet teruggehaalde beleende voorwerpen, zooals die veilingen op heden nog in de Bank van Leening worden gehouden. En toen was ook de briefopener erbü. „Er zit geen briefje op dat verroeste ding. Wie heeft dat in ontvangst genomen? Het is immers geen cent waard?" en nijdig schoof de ambtenaar den eeuwenouden briefopener tusschen de gouden en zilveren voorwerpen. Toch bracht hy by de veiling nog 10 cent op. Het was een adjunct-commies ter gemeente secretarie, die den briefopener vond en hem curiositeitshalve wel wilde hebben. Hy liep er mee naar het stadhuis en toen hy zyn jas uit trok viel het roestige staafje op den grond. Toen lag de briefopener precies op dezelfde plaats als eeuwen geleden. Maar nu bracht hy niemand in de verleiding tot diefstal. Er was ook niemand meer. die seen goud van koper kon onderscheiden WEENEN, 26 Maart. Minister-president generaal-veldmaarschalk Goering heeft vanavond in het oude Noordweststation te Weenen een redevoering gehouden, wel ke per radio werd uitgezonden. Volgens het verslag van het Duitsche Nieuws bureau heeft Goering in de eerste plaats eco nomische kwesties besproken. Hu verklaarde er voor te zullen zorgen, dat de Oostenrykers zelf met uiterste krachtsinspanning het Oos- tenryksche bedrijfsleven weer in orde zullen brengen. Duitschland zal slechts in zooverre helpen, dat de centrale leiding ook hier de richtiynen en aanwijzingen zal geven. Ook in Oostenrük zal het vierjarenplan worden ten uitvoer ge legd. Ten einde het bedrijfsleven in Oostenryk hulp te bieden, is o.m. gedacht aan den bouw van kazernes en vliegvelden. Er zullen groote electriciteitswerken worden ingericht. De Do lt au zal worden gereguleerd, de schatten van den Oostenrijkschen bodem geëxploiteerd. Er zullen autowegen worden aangelegd ter lengte van 1100 K.M., terwijl over den Donau verscheidene bruggen zullen worden geslagen. Weenen is wegens de nabijheid van den Bal kan van het hoogste gewicht voor den Duit- schen export. Het Rijk zal den uitvoerhandel bevorderen. Verder behandelde Goering het Joden-vraagstuk. De stad Weenen heeft nau- weiyks nog het recht zich een Duitsche stad te noemen, zoolang 300.000 Joden in deze stad wonen. De Joden moeten er uit. Dat zal ech ter heel systematisch, weloverwogen en zonder gevoel van haat geschieden. Goering bestreed vervolgens de bewe ring, aldus het D.N.B., dat het nationaal- socialisme de religie of de kerk in Oosten ryk zou willen vernietigen. Het wil slechts, aldus Goering, dat hier een duidelijke scheiding wordt gemaakt. De Kerk heeft haar belangrijke en noodzakeiyke taken. De staat en de beweging hebben even belang rijke taken. De beweging zal de Kerk de bescherming geven, waarop zy aanspraak mag maken. Maar de kerk mag zich niet mengen in kwesties, welke haar niets aangaan. Voorts zeide Goering, dat het legitimisme eens en vooral voorby is. Wie thans nog van onafhankelykheid van Oostenrijk spreekt, hitst op gewetenlooze wijze op. Goering besloot: Laat ons nu het verleden vergeten en den weg vrij maken voor een vrij Oostenrijk in het Duitsche Rijk. Niemand kan ons scheiden, niemand kan ons dreigen. Op 10 April roepen wü en geheel Duitschland zai antwoorden. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) ROME, 26 Maart. (Havas) Mussolini heeft aangekondigd, dat hy op een nader vast te stellen datum een bezoek aan Triest zal brengen. Hij heeft verklaard, dat by de nieuwe internationale situatie de belangen van Triest door de fascistische regeering met de grootste zorg zullen worden be schermd. WEENEN, 26 Maart (Havas). Een mede werker van de „Völkischer Beobachter" heeft met Goering tijdens de bootreis van Linz naar Tulln een onderhoud gehad. De veldmaarschalk kondigde o.m. aan, dat de komende maatregelen het Oostenryksche bedryfsleven een nieuw aan schijn zullen geven. Hitier heeft Vrijdag te Koningsbergen voor eenige honderdduizenden het woord gevoerd. Hij begon zijn rede met een historisch overzicht van de verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk en zette vervolgens zyn besprekingen met Schuschnigg uiteen. Verder zeide hy eerst besloten te hebben Oostenrijk bij Duitschland in te lyven, toen de Duitsche troepen als bevryders werden toegejuicht. WARSCHAU, 26 Maart (D.N.B.). In het dorp Ponikowicze in Oost-Galicië is een soort hoofdgriep met epidemisch karakter uitgebro ken. In twee dagen tyds zyn 100 dorpelingen aangetast en twaalf hunner zijn reeds over leden. Op last der autoriteiten zijn de scholen in het dorp en in de omgeving gesloten en alle bewoners geïsoleerd. Engeland geeft thans voor zijn bewapening 230 millioen gulden per maand uit. Dit is per dag 7.561.454: f 315.068 Der uur en f è7 per seconde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3