.000.000 zegge TWEEMILLIOEN exemplaren GEJAAGD DOOR DE WIND" fe, ..- MIVA krachtig MISSIE machtig V EEN GULDEN BON Ondergeteekende wenscht te ontvangen van MITCHEL, „Gejaagd door de Wind" ZOMERVOGELS I „VUUR OVER LAND" II „ALSEENVLAMINDESTORM" II! „HET ZAAD ONTKIEMT" ZONDAG 27 MAART 1938 Dreigend conflict in het bouwbedrijf Drentsche patroonsbonden ver werpen ultimatum van de arbeiders De „Agamemnon" gestrand Van eenig gevaar is geen sprake ELECTRICITEITSVOOR- ZIENING De gemeenten kunnen ook zelf standig een regeling treffen Adres aan de gemeente besturen DE NON-INTERVENTIE IN SPANJE Slapte bij „De Sphinx" te Maastricht Adres van S.D.A.P. en N.V.V. aan minister Colijn 131 arbeiders zijn ontslagen KINDEREN EN FISCUS In welke gevallen wordt aftrek toegestaan? J9 t AUTO KWAM OP HET RIJWIELPAD Twee fietsers werden geraakt; een hunner ernstig gewond UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen OFFICIEELE CRI SIS-PUBLICATIE ARBEIDSCONFLICT DREIGT TE WEESP Ultimatum aan directie der Magneet-rijwielenfabriek HET KRIJGSWEZEN IN ONS LAND Tentoonstelling in het kasteel Doorwerth BERGING DER LUTINE- SCHATTEN Toestemming verleend aan de „Karimata" Passagierslijst Baron de Coubertin herdacht Het hart van den stichter der moderne Olympische Spelen te Olympia bijgezet Herdenking te Parijs WIELRENNEN De koers naar de zon Anton van Schendel achttiende in de voorlaatste etappe VOETBAL IN ENGELAND Bekerhouder geslagen Huddersfield Town en Preston North End in de finale SCHAKER ENGELAND—NEDERLAND Nederlandsch team samengesteld Het tournooi te Lodz KANOSPORt Nationale kampioenschappen DE OLYMPISCHE SPELE# Olympische kampioeneh krijgeIt een olijftak uit Olympia De Zaterdagmiddag te Assen gehouden ge combineerde vergadering van de Drentsche bouwvakpatroonsbonden heeft met algemeene stemmen het door de arbeidersbonden gestelde ultimatum verworpen. Voorts werd besloten aan den Rijksbemidde laar, den heer H. P. J. Bloemers, mede te deelen, dat de patroons hun aanbod gestand doen van drie dagen vacantie met doorbetaling van loon en doorbetaling van Christelijke feestdagen. Daarbij is de voorwaarde gesteld, dat de be sprekingen zullen worden gevoerd onder leiding van den Rijksbemiddelaar. De besturen van de Groninger patroonsbonden hebben op zich genomen ditzelfde voorstel te genover hun leden te verdedigen. Een Lloyds telegram uit Corfu meldt, dat de „Agamemnon", een vrachtschip met pas- sagiersacommodatie van de K.N.S.M., in ie Straat Preveza aan de Grieksche kust is ge strand. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Nader vernemen wij, dat het schip bij mooi weer en zeer rustige zee nabij het plaatsje Preveza in de golf van Arta (tusschen Korfoe en de Grieksche kust) aan den grond is geloo- pen. Ter plaatse bestaat de zeebodem uit zand. Van eenig gevaar is geen sprake. Men is on middellijk begonnen, een deel van de lading te lossen, waarna verwacht mag worden, dat het schip weer vlot zal komen. Het schip, dat stuk goederen aan boord heeft, was 23 Maart van Calamata naar Patras vertrokken en zou via Sicilië naar Amsterdam terugkeeren. (De „Agamemnon" meet 1930 bruto en 1031 netto ton en is in 1914 gebouwd). Naar wij vernemen, heeft de minister van Waterstaat, tevens namens den minister van Binnenlandsche Zaken, den betrokken gemeen tebesturen een schrijven doen toekomen, -n aansluiting aan de ministerieele missive van 18 Februari jj„ waarin richtlijnen waren aange geven voor overname der gemeentelijke elec- triciteitsbedrijven in Noordholland door het FJS.N. In het jongste schrijven van den minister van Waterstaat wordt gezegd, dat na overwe ging van hetgeen door de gemeentebesturen te berde is gebracht bij de bespreking op 24 Fe bruari j.l„ gehouden in het kabinet van den minister, de regeering van oordeel is, dat met handhaving van het beginsel van overgang van he-* gemeentelijk distributiebedrijf naar de pro vincie, aan de gemeenten, voor welke de stroom- overeenkomst met de provincie eerlang een einde zal nemen, de keus kan gelaten worden, om, hetzij de regeling te aanvaarden, als neer gelegd in het ministerieel schrijven van :.8 Februari j.l„ hetzij zelfstandig een regeling te treffen met de provincie, terzake van overne ming van het distributiebedrijf door de pro vincie, op het tijdstip van afloop van het leve ringscontract. Indien de gemeenten mochten besluiten, over te gaan tot het treffen van een zelfstandige regeling, zal niet op bemiddeling van de re geering gerekend mogen worden, wat betreft het verkrijgen van een regeling, als bedoeld in het schrijven van 18 Februari j.l. De minister heeft er op aangedrongen spoe dig te mogen vernemen, welk standpunt de be trokken gemeenten te dezen opzichte innemen. Zooals wij reeds gemeld hebben, kon de ver gadering van de Vereeniging van Stroomdistri- butie-bedrijven (V.S.D.B.), in de afgeloopen week te Amsterdam belegd, om het advies te behandelen, uitgebracht door het bestuur aan de betrokken gemeentebesturen, inzake over dracht der gemeentelijke qj^ctriciteitsbedrjjven aan de provincie, niet doorgaan. Nader ver nemen wij, dat bedoeld advies inhield, dat de gemeentebesturen een rechterlijke beslissing zouden afwachten, alvorens in te gaan op de regeling, in groote trekken door de regeering aangegeven. Het bestuur wilde n.l. aan het rechterlijk oordeel de vraag voorleggen, of de gemeenten gegadigden zijn in den zin der con cessie, al dan niet. Dit punt is, naar het be stuur meent, in de betrokken materie alles- beheerschend, en een beslissing daarover be hoort aan elke andere decisie vooraf te gaan, omdat anders geen waarheid in de verhoudin gen verkregen zou kunnen worden. betrekkingen en den vrede dreigen te verstoren dat alle staten, die den vrede willen bewaren, dichter bij elkaar zullen worden gebracht, waar door de veiligheid van elk dier staten wordt vergroot. De besturen van N.V.V. en S.D.A.P. hebben een brief gericht aan dr. H. Colijn, minister van Algemeene Zaken. Zjj zijn van oordeel, dat de tijd gekomen is, waarop de Nederlandsche regeering te bevoeg- der plaatse moet uitspreken, dat de non- interventiepolitiek in Spanje mislukt is en dat zij harerzijds er op aandringt, daaruit de conse. quenties te trekken. De besturen zouden het van het hoogste belang achten, indien de Nederlandsche regee ring zich bereid verklaarde, haar medewerking te verleenen aan ieder ernstig streven om aan de politiek van non-interventie een einde te maken. Voorts hebben zij zich tot de Nederlandsche regeering gericht met een schrijven, waarin zij vragen, zoo mogelijk gezamenlijk met de z.g Oslostaten, een beroep te doen op art. 11 van het Volkenbondsverdrag, teneinde te geraken tot ontspanning in de ernstige internationale verhoudingen. Zij verwachten van een dergelijk beroep, op grond van het bestaan van omstandigheden, die van nadeeligen invloed zijn op de internationale Tengevolge van de geweldige voorraden en den weinigen afzet is in de N. V. Aardewerk fabriek „De Sphinx" te Maastricht een ge weldige slapte ingetreden. Hierdoor zijn in de afgeloopen week ongeveer 131 arbeiders ont slagen en zullen waarschijnlijk in de naaste toekomst nog meer ontslagen volgen. Eenzelfde toestand heerscht ook bij de N.V. Draad- en Spijkerfabriek te Maastricht. Werkte men hier tot nu toe met een week werk en een week niet, thans is om de drie weken een week van non-activiteit ingescha keld Huisvaders en huismoeders met kinderen vóór. Hier is iets voor u. De inkomstenbelasting heeft met uw kroost ook rekening gehouden. Kijkt u maar. Als uw belastbaar inkomen is vastgesteld, wordt vóór de berekening van het te beta len bedrag kinderaftrek toegepast. Voor ieder minderjarig kind wordt 100.tot 200. afgetrokken. Bij een belastbaar inkomen tot 1400.—, 100.—; 1400.— tot 1500, ƒ110.en zoo voort, tot 200.bij 3000. en hooger. Bent u met meer dan vier kinderen gezegend, dan wordt voor het vijfde, zesde en zoo vervolgens, telkens twee en een kwart maal de aftrek in rekening gebracht. Nu weet u hoe het gaat. Maar veel heeft u er niet mee te maken. Als op uw belastingbiljet het belast baar inkomen en het aantal kinderen goed is opgenomen, kunt u wel aannemen, dat alles in orde is. De belastingadministratie verwerkt de gegevens zelf. Nu waar u misschen wel mee te maken heeft. Ook pleegkinderen vallen onder deze regeling. Zij moeten dan als eigen kinderen onderhouden en opgevoed worden. Ook voor kinderaftrek geldt de datum 1 Mei als scheidingstijd. Een op 1 Mei geboren kind, telt niet mee. Als uw zoon of dochter op 1 Mei 21 jaar wordt, vallen zij net precies nog onder de regeling. Denkt u erom, in al deze gevallen wordt alleen aftrek toegepast, als het kind niet zelf in de inkomstenbelasting wordt aange slagen. Werken uw kinderen en geven zij u een ver goeding voor hun inwonen bij u, dan behoeft u over hetgeen u van hen ontvangt geen in komstenbelasting te betalen. Denkt u erom, niet op uw aangiftebiljet invullen. Nu de kwestie van minderjarige kinderen, die in het bedrijf van vader of moeder werk zaam zijn. Dit is eenigszins ingewikkeld. In het kort komt het daarop terecht, dat loon uitgekeerd aan het kind, niet van de inkom stenbelasting wordt afgetrokken. Vader mag het uitbetaalde loon wel van zijn bedrijfsresultaten aftrekken. Hetzelfde bedrag moet hij als ge noten vruchtgenot van het kind weer bijtellen. Hij schiet er dus niets mee op. Velen geven er dan ook de voorkeur aan hun kinderen in andere zaken te laten werken. Is de meerderjarige zoon of dochter in het bedrijf werkzaam, dan wordt met de familie aangelegenheden al heel weinig rekening ge houden. Hij of zij wordt aangeslagen naar het inkomen, dat genoten wordt. Wonen zij bij de ouders in, dan wordt de waarde van kost en inwoning ook belast. Vader of moeder trekt na tuurlijk dezelfde bedragen van zijn of haar inkomen af. In welke gevallen mag voor meerderjarige kinderen op de belastingaangifte gekort wor den? Ten eerste als deze door invaliditeit of anderszins niet kunnen werken. Ten tweede, als zij door maatschappelijk hulpbetoon gesteund worden en er moet in de steungelden bijgedra gen worden. Ten derde, als een meerderjarige geen hem passenden, eerlijken arbeid kan vin den en niet in zijn eigen onderhoud kan voor zien. In deze gevallen moeten de ouders bij springen. De kosten die dit meebrengt, gaai- van het belastbaar inkomen af. Nu nog eenige gevallen, die kunnen voor komen. Als de ouders zich moreel verplicht achten, aan een meerderjarige een studieuitkeering te verleenen, dan mogen zij deze aftrekken. Maar de wet heeft een kleine voorwaarde hier aan verbonden. Studeerende zoon of dochter mag niet bij de ouders inwonen. U vindt dit mis schien vreemd, maar dit is om misbruik te voorkomen. Toch is er nog een mogelijkheid om uitkee- ringen aan meerderjarigen voor de Inkomsten belasting in mindering te brengen. Als men zich bij notarieele acte verplicht aan hem of haar een van het leven afhankelijke uitkeering te schenken, komt het voor elkaar. In dit geval is aftrek toegestaan, ook al woont de heele fa milie samen. 2 werden in Amerika verkocht van Margaret Mitchel's nu reeds beroemde schepping bestaande uit 3 lijvige boekdeelen, uitnemend vertaald en in prachtige banden met talrijke illustraties op kunstdrukpapier w.o. 3 in kleuren door Anton Pieck zeer verzorgd en uitgevoerd. «V Hl n ft- Genoot U van Gulbranssen, niet minder zult U ge nieten van deze trilogie en ervan aan Uw vrienden vertellen. Deze groote en grootsche roman is als een magneet, die iedereen tot zich trekt en de siddering doet ondergaan van het leven zelf. De pers is enthousiast: „Voortreffelijke vertelkunst uitstekende zedenschildering der ontredderde aristo cratie" (Boekenschouw). „Aangrijpend tijdsbeeld van een jong en sterk ras, dat bouwt aan de toekomst van de Nieuwe Wereld" (Telegraaf). „Steeds heviger wordt de spanning van dit epos een levend en menschelijk boek" (Residentiebode). Wij wenschen deze trilogie in ieders bereik en stellen ze daarom franco verkrijgbaar voor den exceptioneel en slechts tijdelijk geldenden prijs van f3.25 per gebonden deel of f 9.75 voor de geheele trilogie, des- gewenscht betaalbaar in maandel. term. van minstens bij rechtstreeksche bestelling aan N.V. Boek- en Kunst handel H. Nelissen, Pijinsengr. 627, A'dam, Postr. 600911 de deelen 1, 2, 3 geb. a f 3.25 per deel. Het verschuldigde ad f/de le maandel. termijn ad fis heden verzonden (doorhalen wat niet gewenscht wordt). NAAM ADRES 58 Zaterdagavond te ongeveer half zeven is op den Rijksstraatweg te Wassenaar een auto ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan twee wiel rijders in het Academisch Ziekenhuis te Leiden moesten worden opgenomen. Op genoemd tijdstip kwam uit de richting Leiden een auto, waarvan de bestuurder door het uitsteken van den linker-richtingaanwijzer te kennen gaf, dat hij links wilde afslaan en wel naar het terrein van de garage „Nieuw- Wassenaar". Hij moest daarmede echter nog even wachten, teneinde het uit de richting Den Haag komende verkeer voorrang te kunnen ver leenen. Dit was voor den bestuurder van een achter dezen wagen rijdenden auto een teeken, om vaart te minderen, hetgeen echter tenge- voge had, dat een derde auto niet tijdig genoeg tot stilstand kon worden gebracht, om een aan rijding te voorkomen. Deze wagen, bestuurd door T. S. uit Den Haag, had een snelheid van onge veer 70 a 75 K.M. en toen de bestuurder het gevaar zag aankomen, gooide hij snel zijn stuur om, in de hoop, nog juist rechts te kunnen pas- seeren. Deze manoeuvre is hem echter niet gelukt, want hij reed met zijn wagen het rijwielpad op en raakte daarbij twee uit de richting Den Haag komende wielrijders. Een eind verder botste de wagen tegen een boom en kwam daardoor tot stilstand. Een der wielrijders, zekere H. van E. uit Rijns burg, werd ernstig gewond, terwijl de ander, de 29-jarige Ch. Z. uit Sassenheim, minder ern stige verwondingen had bekomen. Dr. Hubbeling uit Wassenaar, die de eerste hulp verleende, oordeelde het echter gewenscht, beide personen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden te doen vervoeren, waar het tweetal ter verdere verpleging werd opgenomen. De zwaar beschadigde auto is door de Wasse- naarsche politie in besag genomen en naar het politiebureau gesleept. De politie stelt naar het gebeurde een nader onderzoek in. Verleend is de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud aan H. J. de Jong, rijksklerk le klasse-bureelchef ten parkette van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierselen van: Officier der orde van de Kroon van België, aan W. Schermerhorn, hoogleeraar aan de Hoogeschool te Delft; ridder der orde van de Kroon van Italië, aan F. A. Mooy, kunstschil der te Heelsum, gemeente Renkum en groot- otficier der orde van den Witten Leeuw van Tsjecho-Slowakije, aan dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het onderwijs bij het departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen te 's Gravenhage. De NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE maakt bekend; Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van inklaring van Inklaring van Inklaring van 28 Maart af t/m 1 Mei af t/m 1 Juli af t/m 1 Sept. af t/m 30 April 1938 30 Juni 1938: 31 Aug. 1938: 31 Dec. 1938: voor lijnkoeken 1.30 1.20 1.30 130 voor sojaschroot o.30 0.30 0.40 0.40 voor sojakoeken „0.30 „0.30 „0.40 „0.40 voor grondnoctkoeken 0.70 0.85 0.95 0 95 voor grondnootschilfers „1.40 „1.30 „1.40 „1.40 voor grondnootmeel 1.40 1.30 1.40 140 voor cocoskoeken 1.40 „1.45 „1.45 „1.45 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken 0.80 0.85 0.85 0.85 voor maïsveekoeken e.d. 0.75 0.75 0.75 0.75 voor sesamkoeken 0.45 0.45 0.55 0.55 voor palmpitkoeken „1.10 „1,„1.1. voor alle andere niet ge noemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bijprod. en/of afvallen) „0.10 „0.10 „0.10 „0.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Stichting Nederlandsche Meel centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. ■l'IIIIIIIIIIIIHII llilllllllllllllü s Als het voorjaar is gekomen En de lente is in de lucht, Merken wij dat onder and're Aan de vogels in hun vlucht. s Heengegaan naar warme landen, Tegen 't koude wintertij, 5= Komen zij in 't voorjaar weder, Lenteboden, jrisch en blij. En de menschen zeggen vroolijk: ee Kijk, de vogels zijn er weer, Nü wordt 't beter, zie ze vliegen, Onze vogels, immer meer! EE Maar als 't. lente is en zomer, Komen óók weer in de lucht =5 And're vogels, snel en sierlijk, Maar met machtig, zwaar gerucht, Want de K.L.M.-volière Gaat dan open, wagenwijd, Groote, zilvergrijze vogels Vliegen dan weer wijd en zijd. Vogels, vliegt weer over Neerland, Houdt den K.L.M.-roem hoog, Denkt aan 't „Safety first", de leuze, Die ons nimmer nog bedroog. Knoopt nu weer de verste einden Van ons Neerland aan elkaar, Sta voor onze luchtverbinding Snel en veilig, altijd klaar. Vliegt naar 't Zuiden, vliegt naar 't Noorden, Vliegt naar Oost en vliegt naar West, EE Bindt heel Neerland aan elkander, Maar.... keert veilig steeds naar 't nest! - I HERMAN KRAMER IlllllllllIIlllll Onder leiding van de Algemeene Ned. en Chr Metaalbewerkersbonden heeft het perso neel van de Magneet-rij wielenfabriek te Weesp Zaterdag vergaderd. Men besloot de directie van de fabriek mede te deelen, dat, wanneer voordien geen overeen stemming inzake de arbeidsvoorwaarden is be reikt, het werk Maandag 4 April niet zal wor den hervat. Ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van het veertig-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, zal op het Nederlandsche legermuseum in het kasteel Doorwerth, een tentoonstelling worden gehouden, betreffende het krijgswezen gedurende die regeerings- periode. De minister van Koloniën heeft thans aan de directie van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton te 's Graven hage toestemming verleend om met den1 zee- tinmolen „Karimata" een poging te doen om de schatten van de „Lutine" te bergen. Met het m.s. „Poelau Roebiah" zijn Vrijdag 25 Maart van Amsterdam vertrokken: W. O Buwalda en echtgenoote, D. Buyze en echtge- noote, M. F. Cooke en fam., L. O. Darricar- rère en echtgenoote, mevr. M. van der Eist en kinderen, J. J. Groot en fam., mej. M. H. Har ders, rftr. w. L. J. van Hartingsveldt, W. Kampschmidt en fam., J. A. Kimmel en echt genoote, J. L. Kneyber en echtgenoote, mevr. P. Kurzer, C. Lagendijk, mevr. F. de Lange, D. Lörsen en fam., P. Ott, N. J. Peereboom, B. H. Prior en echtgenoote, mej. C. J. Root, S. Rozemond, mevr. R. Scheltes, L. P. van Schijn- de), H. J. Singels en echtgenoote, J. F. de Wijn. Alsmede een aantal toeristen naar Genua en Port Said. Aan een van de wenschen van baron de Coubertin, den stichter van de moderne Olympische Spelen, is Zaterdag voldaan; het hart van den Franschen edelman, wiens leven in dienst van een verheven ideaal heeft gestaan, is dien dag op plech tige wijze bijgezet in een gedenkteeken in het oude, historische Olympia. Talrijke hoogwaardigheidsbekleeders waren aanwezig, o.m. Kroonprins Paul van Grieken land. In de middaguren werd de groen-marmeren urn met het hart van baron de Coubertin langzaam door een haag van Grieksche pad vinders per auto naar de plaats van bestem ming gebracht. Allereerst hield minister Georgakopoulos een toespraak, waarin hij de loopbaan en de groote waarde van het werk van baron de Coubertin schetste. Een boodschap van de weduwe van den overledene werd voorgelezen, waarna graaf de Baillet Latour, als voorzitter van en na mens het I.O.C. woorden van afscheid sprak. Namens het Grieksch Olympisch Comité sprak hofmaarschalk Mercatti. Hierna werd de urn op plechtige wijze door een Grieksch Me tropoliet, bijgestaan door vier geestelijken, ge zegend, waarna kroonprins Paul de urn in het gedenkteeken bijzette. Het Fransch Olympisch Comité heeft Zater dagmorgen in de Trinité-kerk te Parijs een kerkelijke plechtigheid doen houden ter her denking van Pierre baron de Coubertin. Ver volgens werd de plechtigheid voortgezet in het de Coubertin-stadion, - onder voorzitterschap van den president van den gemeenteraad van Parijs. Verschillende sportorganisaties hadden ge delegeerden gezonden. De Fransche onder staatssecretaris van lichamelijke opvoeding, Leo Lagrange, behandelde in een rede het werken en streven van baron de Coubertin. De wegwedstrijd ParjjsNice is Zater dag, op den vooriaatsten dag, voortgezet met de vierde etappe van Orange naar Marseille, een afstand van 230 K.M. Het werd weer een sprintzege, tot groote vreugde van de talrijke toeschouwers, die op de wielerbaan te Marseille, waar zich de finish bevond, aanwezig waren. Uit een groep van dertien renners stormde de Franschman De- benne als eerste over de eindstreep. Onze land genoot van Schendel kwam in een groep van tien renners binnen en klasseerde zich op de achttiende plaats. In het algemeen klassement heeft de Belg Di.sseaux nog steeds de leiding, maar zijn over winning wordt ernstig bedreigd door den jon gen Zwitserschen renner Litschi, die met slechts 40 seconden als tweede geklasseerd staat. Anton van Schendel ging van de zevende naar de negende plaats. 1 Debenne (Frankrijk) 5 uur 50 min. 6 sec. 2 Jaminet (Frankrijk), Auville (Frankrijk), GOujon (Frankrijk), 5 Magnani (Italië), 6 Lowie (België), 7 Litschi (Zwitserland), 8 Camellini (Frankrijk), 9 Thietard (Frankrijk), 10 Rebry (België), 11 Zimmerman, Zwitserland, 12 Gra- nier (Frankrijk), 13 Pesenti (Italië) alleen in denzelfden tijd. 14 Moretti (Italië) 5 uui 51 min. 3 sec. 15 Christiaens (België) 5 uur 51 min. 13 sec. 18 Anton v. Schendel (Nederland) 5 uur 51 min. 25 sec. Algemeen klassement; 1 Disseaux (België) 23 uur 11 min. 10 sec. 2 Litschi (Zwitserland) 23 uur 11 min. 50 sec. 3 Lowie (België) 23 uur 12 min. 20 sec. 4 Jaminet (Frankrijk) 23 uur 12 min. 48 sec. 5 Rebry (België) en 6 Zimmer- mann (Zwitserland) zelfde tijd. 7 Christiaens (België) 23 uur 12 min. 57 sec. 8 Louviot (Frankrijk) 23 uur 13 min. 55 sec. 9 Anton v Schendel (Nederland) 23 uur 14 min. 7 sec. 10 Berrendero (Spanje) 23 uur 17 min. 29 sec. Onder zeer groote belangstelling zijn Za terdagmiddag de halve eindstrijden om den F. A.-beker gespeeld. In de finale, welke op 30 April a.s. zal worden gespeeld, plaatsten zich Preston North End door een 21-zege op Aston Villa en Huddersfield Town, dat een verrassende 3—1-overwinning behaalde op den bekerhouder Sunderland De wedstrijd tusschen Preston North- End en Aston Villa werd op het terrein van Sheffield United gespeeld. Ruim 65.000 toeschouwers za gen een uiterst spannenden kamp tusschen bei de elftallen. Reeds in de eerste helft was de eindstand bereikt. O'Donnell en Mutch maakten voor Preston twee doelpunten, terwijl Shell voor een goal voor Aston Villa zorgde. In de tweede helft werd er, ondanks verschillende goede kan sen, niet meer gedoelpunt. De recette van dezen wedstrijd bedroeg ruina 7000 pond sterling. De andere halve eindstrijd tusschen Hudders field Town en Sunderland werd te Blackburn gespeeld. Het aantal toeschouwers was hier veel geringer, n.l. ongeveer 48.000, maar de recette was vrijwel even groot als die te Sheffield, in de eerste helft ging het spel gelijk op, Beasly zorgde voor een 10-voorsprong van Hudders field. Na de rust wist Huddersfield de zege op verrassend zekere wijze te consolideeren door twee doelpunten van resp. Wienand en Mac. Fadyn, terwijl Burbanks ten slotte nog de eer van de verdedigers van den beker wist te redden De uitslagen van de wedstrijden, welke in d® League zijn gespeeld, luiden: Eerste afdeeling: BirminghamBlackpool 1J Charlton AthleticWolverh. Wanderers 41 ChelseaEverton 2—° Leeds UnitedDerby County 0—2 LiverpoolManchester City 2 MiddlesbroughBrentford 0 Stoke City—Bolton Wanderers 3—2 West Bromwich AlbionArsenal 0—6 De stand is nu: 65—36 51—41 5539 62—53 53—65 54—38 55—47 45—49 5551 58—10 52—49 54—56 51—54 49—54 51—56 54—56 41-46 41—56 41-59 58—63 58—63 47—6O 0—0 5—1 1—1 2—2 41 2—0 2—1 13 40 Arsenal 34 17 8 9 42 Wolv. Wanderers 33 16 8 9 40 Preston North End 34 13 14 7 40 Middlesbrough 34 17 6 11 40 Charlton Athletic 32 14 10 8 38 Brentford 35 15 8 12 38 Bolton Wanderers 34 12 13 9 37 Sunderland 33 11 13 9 35 Leeds United 34 11 13 10 35 Derby County 34 13 9 12 35 Stoke City 34 12 9 13 33 Chelsea 33 11 10 12 32 Leicester City 34 11 10 13 32 Blackpool 35 12 8 15 32 Liverpool 33 11 9 13 31 W. Bromw. Albion 33 11 8 14 30 Birmingham 33 6 17 10 29 Huddersfield Town 33 12 5 16 29 Grimsby Town 33 8 12 13 28 Everton 34 12 4 18 28 Manchester City 33 10 7 16 27 Portsmouth 33 8 11 14 27 Tweede afdeeling: BarnsleyFulham BuryBradford Coventry CityWest Ham United Luton TownSheffield Wednesday Manchester UnitedChesterfield Newcastle UnitedBlackburn Rovers Nottingham Forest—Southampton Stockport County—Plymouth Argyle Tottenham Hotspur—Norwich City De stand aan den kop is nu: Manchester United 34 19 Aston Villa 33 19 Sheffield United 34 19 Coventry City 7 6 6 34 17 10 8 45 91—42 8 44 56—29 9 44 62—44 7 44 54—34 Naar wij vernemen is het Nederlandsche schaakteam, dat op 4 en 5 Juni a.s. te Londc n tegen Engeland zal uitkomen, als volgt samen gesteld; 1 dr. M. Euwe, 2 S. Landau, 3 Jhr. i»rj dr. J. H. O. van den Bosch, 4 mr. G. C. Fob' teijn, 5 A. D. de Groot, 6 Th. van Scheltinga- 7 L. Prins. Voorts zullen voor twee plaatsen de heerei dr K. M. Bergsma, P. Muhring en C. Vlagsma een onderlingen wedstrijd spelen e voor een tiende plaats spelen mr. E. Spanjaar en E. Mulder tegen elkaar. De heer K. Nieuwkerke zal als reserve de reis meemaken- De Zuid-glavische schaker Pirc heeft op oogenblik het -Sic, v lkJvilv - —w „w—-tr in het tournooi te Lodz de leiding met 4 punten, gevolgd door Foltys (Tsjech^- Slovakije) en Gerstenfeld (Polen) met ie° 3'/2 punt. De uitslagen luiden; Vierde ronde: FoltysStahlberg 10, Regedzinski 10; mevr. StevensonMenchik— Steiner 10. Vijfde ronde: FoltysNajdorf 10; Petrov mevr. StevensonMenchik 10; Gerstenfe'd^ Kolksi 1—0; Appel—Seitz 1—0; Frydm»»'" Sulik 1—0. De nationale kano-kampioenschappen kort® baan zullen op 26 Juni te Haarlem worden 8 houden. De wedstrijd West Duitschland—Nederia zal te Duisburg plaats vinden op 10 Juli- ontmoeting tusschen Nederland en Belgie nog niet definitief vastgesteld. Op voorstel van het Internationaal pisch Comité is Zaterdag besloten om in vervolge den Olympischen kampioenen als sC teeken een olijftak uit Olympia aan te bi® Dit besluit zal van kracht worden, zoo het historische stadion van Olympia zal uitgegraven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6