Terugtocht der Japanners is afgesneden Gerucht over Schuschnigg's arrestatie tegengesproken De Duitschers in T s jecho-Slowaki je VOOR JURISTEN EN GEESTELIJKEN Belangrijker dan godsdienst: olie Het nieuws van heden HUN VERNIETIGING TE VERWACHTEN VELEN WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD Massaprocessen in Rusland De bewapening in Engeland DE BAROMETER BURGERLIJK RECHT EN ZIELZORG 9 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 DINSDAG 29 MAART 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21094 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM JÉêssbs»*!» Stakingen zijn in Frankrijk weer aan de orde van den dag. Een groep stakers voor de Citroënfabrieken te Parijs In verwarring vlucht de rest van de troepen na bloedige ge vechten om Tsining Een nieuwe regeering te Nanking Bombardementen Een vijfjarenplan De Chineesche regeering, welke op het Minister-president Hodza kondigt de instelling van een minder- hedenstatuut aan Binnen het kader van de grondwet Het dreigend conflict in de sigarenindustrie Nog geen overeenstemming bereikt KOLONEL HOUSE OVERLEDEN Autowegen 't voornaamste onder deel van Goering's herstelplan Ook Goebbels komt naar Weenen Goering vertrokken Het economisch herstel 24 nieuwe slachtoffers van Sovjet- „gerechtigheid" Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiii! In Amerika worden proeven genomen met een nieuwe luchtschipmodel. Vier Diesel motoren bevinden zich binnen het omhulsel en drijven een schroef aan, die ach teraan den luchtreus is bevestigdHet luchtschip is tevens voorzien van vier groote wielen, welke naar men zegt, nieuwe landingsmogelijkheden bieden Roemenië onder den indruk Vrees voor verdere Duitsche belangstelling voor het Donau-bekken Tekort op de Belgische begrooting Belastingbetalers zullen 1.200 mil- lioen belga's op moeten brengen 4e druk ing. 1.3.25 - geb. 13.90 L. C. G. MALMBERG - 's-BOSCH Chamberlain en Inskip overleggen met de werkgevers De niet-inmenging Verschillen De verschillen in het leven maken er voor een deel de wisselende leven digheid aan. Welk een vervelende wereld zou het zijn indien iedereen in hetzelfde confectiepak]e liep en er dezelfde gedachten op na hield. We zouden een samenleving van scha bionen krijgen, een verstarde ge meenschap, een hel der eenvormig heid. Laten we daarom de verschillen in tere houden en niet bang zijn voor verschillen. Maar.... laat er tus schen alle verschillen van aanleg, van aard, van aanvoelen, van denken, van keuze, van levensopvattingéén har monie zijn welke alle verschillen doet samenstemmen tot een lofzang op den Schepper der dingen. Verschillend zijn de orgelpijpen en de klanken maar in harmonie klinkt daaruit het loflied op van den organist. Verschil len moeten er wezen op aarde, maar daarbij is noodzakelijk de harmonie van al het geschapene. Duitschland verlegen om helium Onaangenaam verrast door op schorting van de levering Schacht naar Brussel Tegenbezoek aan gouverneur Janssen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HANKAU, 28 Maart (Reuter)* De Chineezen hebben Lintsjen en Tsining heroverd. De terugtocht der Japansche troepen is, naar gemeld wordt, te Lintsjen afgesneden. Zij trekken in verwarring in Oostelijke richting terug. Groot was de vreugde in Hankau en andere Chineesche steden, toen officieel bekend werd gemaakt, dat de Chineesche troepen een groote overwinning hadden behaald in het Zuiden van Sjantoeng door de herovering van Lintsjen en Tsining. Door een uitstekende flankbeweging hebben de Chineesche troepen ook Tawen- koe, aan het Noordelijk gedeelte van den TientsinPoekauspoorweg genomen, waarna zij in Zuidelijke richting oprukten om de Japansche achterhoede aan te vallen. De Japansche troepen ten Zuiden van de rivier de Tawen zijn geheel omsingeld. Men ver wacht, dat zij vernietigd zullen worden. De Chineezen hebben stellingen betrokken langs de spoorweglijn ten Noorden van Lintsjen, om een Japanschen terugtocht te verhinderen. Bloedige gevechten, waarin de Japanners enor me verliezen leden, gingen aan de herovering van Tsining vooraf. De Chineezen achtervolgen thans de overblijfselen van het Japansche leger aan het front van Lini, die terugtrekken in de richting van Tsjoehsjen, 120 Kilometer ten Noordoosten van Lini. Militaire deskundigen verklaren, dat de Ja panners, nu de frontlijn 500 Kilometer lang is geworden, minstens vijftig divisies noodig heb ben voor hun krijgsverrichtingen. Zij beschikken echter over slechts 16 divisies, aldus het Chi neesche persbureau. Generaal Pei Ken Hsoe heeft verklaard, dat de Japanners, door hun bases te Tsinan en Taian te verlaten, en in het heuvelachtige ge bied van Zuid-Sjantoeng door te dringen, den Chineezen een uitstekende gelegenheid gaven hun den terugtocht af te snijden. Hij schreef de groote Chineesche overwinning toe aan den aanval op het hoofdfront en de flankaanvallen op den linkervleugel. Bjj Japansche luchtaanvallen op drie ste den in Woehan zijn, naar het Chineesche persbureau meldt, meer dan honderd bur gers gedood en 140 gewond. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen. Veertig vliegtuigen namen aan den aanval deel. Minstens vijftig woonhuizen werden ver nield. Op het vliegveld van Hankau werd weinig schade aangericht. Vandaag is een „nieuwe regeering voor Centraal China" geproclameerd, welke Nan king als zetel zal hebben. Deze regeering staat onder Japanschen invloed. Tot hoofd van de nieuwe regeering is Liang Hoeng Tsji benoemd. De bevoegdheden der nieuwe regeering zullen zich vooreerst slechts uitstrekken tot de provincies Tsjekiang, Kiang- soe en Anhwei. Ook zal zij de functies der „oude regeering", die tot dusverre door de Japanners uitgeoefend werden, overnemen. Naar aanleiding van de installatie der „cen trale regeering" te Nanking heeft de woord voerder der Chineesche regeering te Hankau verklaard, dat de houding der regeering ten op zichte van dergelijke pseudo-regimes duidelijk is uiteengezet in December, toen medegedeeld is, dat alle daden van die regimes van nul en geener waarde worden geacht. oogenblik te Tsjoengking gevestigd is, heeft een vijfjarenplan opgesteld om het binnen land van China vanaf de Gobi-woestijn tot aan Indo-China economisch geheel onaf hankelijk te maken. Het voornaamste punt van dit plan is, dit Chineesch gebiedsdeel in staat te stellen te voorzien in alle behoeften der bevolking, zon der invoer uit het buitenland. Dit plan der Chineesche regeering is een' direct gevolg van de mogelijkheid, dat Japan de controle van het geheele Oostelijke deel van China van de Gele Rivier tot aan de Zuidkust zal verkrijgen, en daardoor het binnenland afsnijden van zijn hoofdaders voor den invoer. Vandaag is te Sjanghai de koers van den Chineeschen dollar ingezakt, doordat de buiten- landsche banken het gentlemen's agreement met den minister van Financiën der Hankau- regeering, den koers te handhaven op veertien pence, terzijde geschoven hebben. PRAAG, 28 Maart. (Reuter) In een door den Tsjecho-Slowaakschen minister-presi dent Hodza uitgesproken en door de radio verspreideredevoering heeft de regeering aangekondigd, dat een minderhedenstatuut zal worden opgesteld voor de Duitsch-spre- kende bevolking van Tsjeclio-Slowakije. •Alle bestaande wetten en maatregelen, welke van toepassing zijn op de Duitsch-sprekende minderheid, zouden worden geconsolideerd in een nieuwen maatregel, welke de wettelijke ba sis zal vormen voor de oplossing van het minderhedenvraagstuk. Hodza zeide: „Wij treden een nieuwe fase in van onze minderhedenpolitiek. De regeering van Tsjecho-Slowakije zal haar politiek, de minderhedenkwestie te behandelen binnen het kader van de Tsjecho-Slowaaksche grondwet, voortzetten. Tsjecho-Slowakije heeft altijd weerstand geboden aan alle pogingen van buitenaf om zijn binnenlandsche politiek te beïn vloeden. Het zal in deze houding geen wij ziging brengen." De president der Tsjecho-Slowaaksche Repu bliek, Benesj, heeft vandaag den gezant van Tsjecho-Slowakije te Londen, Jan Masaryk, ontvangen. Maandag is te 's Gravenhage onder lei ding van den Rijksbemiddelaar in het vier de district, mr. T. J. Verschuur, wederom een bespreking gehouden tusschen partijen betrokken bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie. Er werd nog geen overeenstemming be reikt. De besprekingen zullen op 1 April worden voortgezet. NEW YORK, 28 Maart. (Reuter) Kolonel House, de vertrouwde vriend en adviseur van president Wilson uit de jaren van den wereld oorlog, is overleden. WEENEN, 28 Maart (Havas) Nationaal- Socialistische kringen spreken het gerucht tegen, dat Schuschnigg naar de gevangenis is overge bracht en verklaren, dat de voormalige Bonds kanselier zich nog steeds met zijn vader in zijn appartementen bevindt. Volgens Havas schijnt nog geen definitieve be slissing genomen te zijn omtrent een tegen Schuschnigg in te stellen gerechtelijke vervol ging. Indien hiertoe zou worden overgegaan, zou de oud-kanselier waarschijnlijk beschuldigd wor den van schending der grondwet. De oude grondwet schreef namelijk voor, dat tot orga nisatie van een volksstemming slechts door den geheelen ministerraad kon worden besloten. Schuschnigg wordt ervan beschuldigd, het ple bisciet eigenmachtig te hebben georganiseerd. Van de zijde der politie wordt medege deeld, dat in de laatste drie dagen weder om 686 personen uit de voorloopige hech tenis zijn ontslagen, nadat te voren reeds verscheidene personen op vrijg voeten wa ren gesteld. De politie streeft er naar, aldus zegt men, niemand langer vast te houden dan dringend noodig is. De op vrije voeten gestelde personen zullen overigens nog voor den gewonen rech ter moeten verschijnen, daar de motieven voor de arrestaties geenszins slechts op politiek ge bied lagen, doch grootendeels van strafrechte lijken aard waren. Het betreft o.m. een groot aantal overtreders der deviezenverordeningen, verder gevallen van pogingen kapitaal over de grens te brengen, gevallen van corruptie, ambtsmisbruik en mishandeling van onderge schikten. Goering is hedenochtend van Weenen naar Wiener Neustadt vertrokken, waar hij de lucht haven en de vliegtuigfabriek zal bezichtigen. Hij zal in den loop der week bezoeken bren gen aan Graz, waar hij een rede zal houden, en aan Mauterndorf, waar hij een gedeelte zijner jeugd heeft doorgebracht, en waar hij Donder dag en Vrijdag zal blijven. Zaterdag zal hij te Salzburg zijn. Goebbels zal eveneens te Weenen een ver kiezingsrede houden. Het decreet voor het economische herstel van Oostenrijk, dat generaal-veldmaarschalk Goering tijdens zijn te Weenen gehouden rede heeft voorgelezen, bevat o.m. het volgende: „De rijksminister van financiën wordt ge machtigd, gelden beschikbaar te stellen voor de bevordering van het nationale werk in Oosten rijk. De gelden worden verstrekt als leeningen of toelagen. Speciaal de volgende werkzaam heden dienen in Oostenrijk te worden bevor derd: aanleg van rijks- en andere autowegen; uitbreiding van bestaande en de bouw van nieuwe installaties voor het gebruik van water kracht; mijnbouw en de productie van petroleum; ontginning van terreinen; bevordering van de landbouwproductie; oprichting van zuivelbedrijven; onderhoud en uitbreiding van openbare en particuliere bouwwerken, de verdeeling van woonhuizen en de verbouwing van andere hui zen tot kleine woningen. Dr. Todth, algemeen bouwinspecteur, heeft hedenmiddag binnen het kader van de opening der tentoonstelling „De wegen van A-dolf Hit- Ier" uiteenzettingen gegeven omtrent den voor genomen wegenaanleg. Hij zeide, dat het voor nemen bestaat het rijksnet der autowegen met 1100 K.M. uit te breiden. De volgende nieuwe verbindingen zullen worden aangelegd: 1. SalzburgLinzWeenen; deze lijn moet aansluiten op de groote verbinding Londen Istanboel. 2. WeenenWiener NeustadtRad- stadt—Salzburg met een zijweg naar Graz. 3. Kufstein—Innsbruck, met aansluiting op de rijksautowegen van Muenchen en Salzburg bij Rosenheim MOSKOU, 28 Maart. (D. N. B.i, Het of- ficieele orgasm van de Sovjet-Republiek Kasakstan, de „Kasakskaja Prawda" meldt, dat daar in een nieuw massa-proces ne gentien vroegere prominente functionaris sen der republiek, o.m. de vroegere presi dent van Kasakstan, Koeloembetof, ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. Een tweede proces is te Prokopiefsk in het gebied van Nowosibirsk gevoerd; hier werden vijf beklaagden ter dood veroordeeld. Verwachting: Meest matige, in het H Noorden tijdelijk toenemende, Zuid-Wes- j= teljjke tot Westelijken wind, betrokken p tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, p in het Noorden wellicht tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Somber, zacht weer. P£C8S SUPSTftfArt LONDEN, 28 Maart. De leider van de Roe- meensche Nationale Boerenpartij, Manioe, heeft een verklaz-ing afgelegd betreffende de annexatie van Oostenrijk door Duitschland, zoo meldt de correspondent van de „Daily Telegraph" te Boe karest, waarin hij er op aandringt, dat Roe menië er naar streven zal bondgenootschappen met Groot-Brittannië, Frankrijk en de andere staten met gelijke belangen te versterken, Ma nioe is van meening, dat Duitschland niet te vreden zal zijn met alleen de bezetting van den Boven-Donau, doch er naar streven zal de controle te krijgen over het graan en de petro leum van de Donauvlakte. Deze verklaring van Manioe is door de cen suur onderdrukt. Twee dagbladen bespreken het probleem echter. In een hoofdartikel schrijft de „Curentul" o.m., dat Duitschland zonder twijfel de Roemeensche petroleum en de con trole op de Donau-monding noodig heeft. De voormalige minister van Buitenlandsche Zaken, Gafeucoe, bepleit in de „Pinpul" het nemen van maatregelen door Roemenië om zichzelf te verdedigen. Hij wijst er op, dat de •verklaringen van den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, De Kanya, er op wijzen, dat Hongarije een toenadering tot de Kleine Entente wenscht. De besprekingen, die tusschen Roemenië en Hongarije gevoerd worden, vorderen goed. De Hongaarsche gezant te Boekarest, die namens Hongarije de onderhandelingen voert, is naar Boedapest vertrokken. BRUSSEL, 28 Maart. (Havas). Bevoegde kringen ramen het tekort op de Belgische be grooting op 1.800 millioen belga's. Dank zi) drastischen beperkingen en herziening van de ramingen der uitgaven hoopt de minister van Financiën slechts 1.200 millioen aan de belas tingbetalers te moeten vragen. Verder zouden speciale maatregelen worden overwogen, om betere controle te verkrijgen op de belasting aangifte in de vrije beroepen. Tenslotte worat gehoopt op een aanzienlijke afneming der werkloosheid, waarvan de toename in het be gin van het jaar een verhooging van den steun met een half millioen deed verwach ten, Mr. W. J A. J. DUYNSTEE, C.n.R. geheel herzien en bijgewerkt Verkrijgbaar bij de boekhandel en bij den uitgever Sinds jaren woedt in Mexico een kerkver volging, welke alleen maar te vergelijken valt met die in Sovjet-Rusland. De presidenten die Mexico de laatste jaren gehad heeft, Obregon, Calles bijgenaamd de bloedhond en Car- deuas hebben alles gedaan om systematisch de Katholieke Kerk in dit katholieke land uit te roeien. De kerkelijke goederen werden ont eigend, de bisschoppen en priesters vermoord of verbannen, de katholieke scholen gesloten. Soms moesten de katholieken zelfs hun toe vlucht nemen tot geweld, daar alle in lijdzaam heid aangewende middelen volkomen vruch teloos bleken. Maar ook dit hielp weinig. De presidenten gingen voort moordende wetten tegen het katholicisme uit te vaardigen en het communisme openlijk te prediken. Paus Pius XI vaardigde den 29en Sept. 1932 een encycliek uit, waarin Zijne Heiligheid, het wereldgeweten trachtte wakker te schudden door te wijzen op de schreeuwende onrecht vaardigheden, welke de Mexicaansche katho lieken moesten verduren. Maar de wereld zweeg. De Apostolische Delegaat van Mexico Mgr: Ruiz y Flores, publiceerde in December 1934 een herderlijk schrijven, waarin hij de katho lieken der geheele aarde opriep, om het lijden der Mexicaansche Kerk toch wereldkundig te maken en de leugens der vijanden der Kerk te weerleggen. Maar de wereld zweeg. Met Paschen 1937 verscheen er opnieuw een herderlijk schrijven van den H. Vader over de Kerkvervolging. De wereld bleef zwijgen. Alle pogingen, vooral het Amerikaansche volk voor de hevige Kerkvervolging te interes seeren, zijn steeds vergeefsch geweest. Als Washington gewild had zou de kerkvervolging spoedig zijn opgehouden en zouden de presi denten wel een toontje lager gezongen hebben. Maar nu de Mexicaansche regeering er toe is overgegaan groote eigendommen van Ame rikaansche en Engelsche olietrusten te ont eigenen, nu de petroleummagnaten waarschijn lijk groote verliezen zullen lijden, nu is de heele wereldpers in opstand, wijst zij met de grootste verontwaardiging op het gebeurde in Mexico. Nu zwijgt diezelfde pers, die voor de kerk vervolging slechts een medelijdend lachje over hadden, niet meer. Nu richt zij haar zwaarste geschut op de regeering van president Cardenas. Maar nu betreft het ook niet den godsdienst, maar iets veel belangrijkereolie! LONDEN, 28 Maart. (Reuter) Na een bij eenkomst, welke drie kwartier heeft geduurd en waarbij bijna 50 personen aanwezig waren, o.m. Chamberlain, Inskip en vertegenwoordigers der werkgevers, werd het volgende communiqué uitgegeven: Na de bijeenkomst van de vorige week met den algemeenen raad van het vakvereenigings- congres heeft de Britsehe minister-president, die vergezeld was van Inskip, een bijeenkomst gehad met de nationale confederatie van werk geversorganisaties over de verdere versnelling van de verdedigingsprogramma's. De minister-president herhaalde, dat het niet zijn bedoeling was speciale voorstellen voor te leggen om deze versnelling te verzekeren. Practische stappen, welke genomen zou den kunnen worden om effect te geven aan de wenschen der regeering, zouden het beste kunnen worden besproken tusschen de werkgevers en de vakvereenigingen in den desbetreffenden tak van industrie. De minister-president zeide, dat hij den werkgevers heeft verzocht met hem bijeen te komen om hun den toestand uiteen te zetten en hun te vragen hun medewerking te willen verleenen. De vertegenwoordigers der werkgevers heb ben Chamberlain de verzekering gegeven, dat- de confederatie alles zou doen, wat in haar macht ligt, om de meest volledige medewerking te verleenen, en dat zij het vertrouwen hebben, dat de regeering zou kunnen rekenen op den goeden wil en den steun van alle werkgevers. Als volgende fase in de besprekingen zal Inskip op 4 April een ontmoeting hebben met de vertegenwoordigers der vereeniging van technici. LONDEN, 28 Maart. (Reuter) De ondercom missie voor de niet-inmenging zal Donderdag a.s, bijeenkomen. De Japansche terugtocht is afgesneden; de Chi neezen. bedreigen hen met totale vernietiging. Te Nanking werd een marionnetten-regeering van Midden-China geproclameerd. De Spaansche nationalisten zouden Lerida ge nomen hebben. Franco ontkent, dat de bombar dementen onschuldige burgers als doelwit heb ben. In Palestina werden vier personen door terro risten vermoord; bij achtervolging verloren drie der moordenaars het leven. Hodza kondigde een minderhedenstatuut voor Tsjecho-Slowakije aan. In een tweetal processen in Sovjet-Rusland werden 24 personen ter dood veroordeeld. Dr. Hjalmar Schacht gaat Donderdag naar Brussel. De subcommissie tot niet-inmenging zal Don derdag a.s. weer bijeenkomen. Chamberlain en Inskip overlegden met de werk gevers over de bewapeningsprogramma's. Het Belgische begrootingstekort wordt geraamd op 1.800 millioen Belga's. In Roemeensche kringen komt vrees voor ver dere Duitsche belangstelling in het Donau-bek ken aan den dag. Tusschen partijen, betrokken bq het dreigend conflict in de sigarenindustrie, is nog geen over eenstemming bereikt. Dr. ir. Damme over de voorloopige resultaten der P.T.T.-conferentie te Caïro. In Den Haag komt een monumentale bank ter nagedachtenis aan Koningin Emma. Beurs van New York; Verdeelde stemming. BERLIJN, 28 Maart. (Havas). Het opschor ten van de levering van helium aan Duitsch land door de Vereenigde Staten, in verband met de weigering van Duitschland garanties te geven, dat dit gas niet voor militaire doel einden zal worden gebruikt, heeft de Betrokken Duitsche kringen onaangenaam verrast. Over deze aangelegenheid wordt het grootste stil zwijgen betracht. Men gelooft, dat pogingen in het werk worden gesteld, dit incident, dat de dienstregeling van de Zeppelins in de war dreigt te sturen, langs diplomatieken weg te regelen. BRUSSEL, 28 Maart. (Belga). De president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, wordt Donderdag a.s. te Brussel verwacht. Hij zal een tegenbezoek brengen aan den gouverneur der Nationale Bank van België, Janssen, die onlangs een bezoek aan Berlijn heeft gebracht. Stand op Dinsdag 1 unr v.m. 763.8 Vorige stand 766.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1