LOUIS FRANK m Haarlem, 29 Maart Caf Resta u ra nt „LIDO" DRIE DAGEN GORDIJNEN WASSEN DE ZEVEN Herwonnen Levenskracht DINSDAG 29 MAART 1938 De samenwerking verbroken het Roemeensche Tziganen Orkest JOSKA MUNTEANU FILMAVOND TOEGANG GRATIS Kort en volledig AGENDA JAC. VAN WEERT STADSSCHOUWBURG Het lied van het meisje en den moordenaar Donderdag a.s. feestelijk afscheid van het Orkest José Rosenberg Vrijdag a.s. Joyeuse entrée van deHollandsche zanger met de Banjo en DE WERKLOOSHEID Weer flink afgenomen LEERLINGENUITVOERING ALIE MICHIELSEN REED TE HARD Een bakfiets met melk en eieren werd de dupe MEISJE LIEP TEGEN FIETSMAAN Berijder viel en werd ernstig gewond R.K. TRAMPERSONEEL Tienjarig bestaan van Haarlem II Personalia MEN STAL EEN FIETS Even later werden fiets en dief naar bureau gebracht HERWONNEN LEVENS KRACHT BUITENGEWONE ST. JOZEFS TEEKENSCHOOL Examens Dr. STERCK VOOR DE GRAAL Programma Radio-Centrale 30 Maart Bioscopen Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen BURGERLIJKE STAND STAD Uit. de verleden week gehouden vergadering Van de Haarlemsche Middenstandscentrale is Wel gebleken, dat de samenwerking tusschen de drie middenstandsorganisaties in Haarlem niet toeer bestaat. Wel wordt het instituut nog Mid denstandscentrale geheeten, doch het is de vraag of die naam nog zin heeft in de beteeke nis van centrum, van waaruit elke midden standsactie centraal wordt gedirigeerd. Zij be staat nog alleen uit de R. K. Middenstands- vereeniging en de Christelijke; de Haarlemsche Handelsvereeniging is uitgetreden, omdat de ft. K. Middenstandsorganisatie bij de jongste verkiezingen voor de Kamer van Koophandel •het eigen candidaten was uitgekomen. Ook bij andere gelegenheden is ons gebleken, dat er tusschen de verschillende organisaties een ze kere rivaliteit is ontstaan; een na-ijver, die onmogelijk in het algemeen middenstandsbelang kan zijn. Dat is zeer jammer, want de middenstand kan zich in dezen tijd de luxe van versnippering Van krachten niet permitteeren. In het verleden heeft de samenwerking in de Haarlemsche middenstandscentrale haar groot nut bewezen. Vóór de stichting telde de middenstand in Haar lem als georganiseerde kracht zoo goed als niet mede, toen zij zich liet gelden werd er in open bare lichamen w"el terdege rekening met de mid denstanders gehouden. Nu er zoo'n groote strijd te wachten staat voor den middenstand om eigen lijfsbehoud, nu voortdurend de nieuwe vormen onzersamen leving meer gestalte zullen krijgen en aller krachten noodig zullen zijn om die uit te werken en te steunen, is een lichaam als de midden standscentrale meer noodig dan ooit. Het is daarom te hopen, dat de eendracht hersteld Wordt en dat daarbij de voormannen een per soonlijk offer voor het welzijn der algemeene middenstandszaak zullen weten te brengen. Binnen het tijdsverloop van enkele dagen zag Haarlem van twee katholieke auteurs een too- ileelwerk opgevoerd, waarin de godsdienst een voorname plaats inneemt. „Asmodée" van Francois Mauriac en „Het lied van het meisje en den moordenaar" van Henri Ghéon. Beiden Fransche schrijvers van grooten naam, maar in hun oeuvre volkomen verschillend. En het lijdt geen twijfel of de eenvoudige Ghéon met zijn buitengewoon talent op dit gebied, een ta lent dat gebleken is een roeping te zijn, en met zijn rijke ervaring in de praktijk van het tooneel, overvleugelt hier zijn voornamen col lega. Dit spel La complainte de Pranzini et de Thérèse de Lisieux werd Maandagavond in den Stadsschouwburg als abonnementsvoor stelling gegeven en vond dus een volle zaal. Dit beteekent, dat vele honderden getuige zijn van de dramatiseering van een verheven christelijke idee in katholieke uitwerking. Want het spel brengt op de planken de kleine heilige van Lisieux, die haar jonge leven offert en den Hemel geweld aandoet om de bekeering van een tot het uiterste verstokten zondaar te be werken. Ghéon heeft dit gegeven op zijn eigen wijze in tooneel omgezet; een dramatische bal lade, die, verfijnd natuurlijk, de visie van «en straatzanger op de gebeurtenissen weergeeft, Waardoor er een soort mysteriespel is ontstaan, Het kan niet anders of zoowel de geest als de Vorm van een dergelijk stuk moet voor een ge mengd publiek een verrassing zijn zoodat de een de uitvoering „subliem" noemt, een ander met zijn indrukken geen raad weet, een derde zelfs van „smakeloos" spreekt. Maar voor iederen ernstigen tooneelliefheb- ber is het duidelijk, dat de Amsterdamsche Too- heelvereeniging met dit spel een werk van bij zondere beteekenis verricht. Bijzonder is ook dat de regie was toevertrouwd aan Paul Storm die zich zoo voortreffelijk van zijn taak kweet, dat de jonge acteur daarmee de erkenning van zijn begaafdheid als regisseur heeft afge dwongen. De inhoud van het drama is gebaseerd op het geval van een driedubbelen moord, in 1887 te Parijs gepleegd, waardoor op ouderwetsche wijze het geheele land in opschudding werd gebracht. De moordenaar was een Egyptenaar van Italiaansche afkomst, Pranzini, een avon turier, die het op de juweelen van zijn voor naamste slachtoffer, een grande cocotte, had voorzien. Op zijn vlucht werd hij te Marseille gearresteerd en hij boette zijn ontzettende mis daad met den dood, ziekelijk bewonderd door een dameswereld van bedenkelijk-romantische mentaliteit. Over deze gebeurtenissen heeft Henri Ghéon zijn fantasie laten spelen. Hij behandelde de misdaad, haar voorbereiding en gevolgen niet als een moderne criminalist, die alleen den bui tenkant ziet, maar als de schrijvers der oude mysteriespelen, die zooveel beter de plaats van den mensch in een door God geschapen wereld bepaalden. Hij geeft ook den helschen bekoor- der zijn recht en zoo zien we den duivel zelf op het tooneel eerst in de gedaante van een ouden mondainen baron, die Pranzini tot steeds grooter kwaad aanzet, later als den quasi ge moedelijken cipier, die den gevangen moorde naar naar een genadeloozen dood drijft. Voor de verschillende tafereelen is het simultaantooneel gebruikt, waardoor de visie op het dramatisch verloop veelzijdig en buiten gewoon boeiend wordt. Terwijl op de linker helft in den gloed van rood licht het misdadige Parijs zijn gordijnen openslaat, ligt ter rechter zijde in blanken schijn het rustige Lisieux met het landhuisje van vader Martin. Links ru moert het wufte en zondige leven, rechts richt de blanke ziel der jonge Thérèse zich naar den God van liefde en barmhartigheid. Die tegen stelling, door de regie zuiver beheerscht, schept momenten van opperste ontroering. Men houdt zijn adem in, als de gevonniste moordenaar in zijn cel het verzoenende kruisbeeld van zich afstoot, maar dan, door het schreiend gebed tan Thérèse op haar balcon in Lisieux van den duivel losgerukt, plotseling' op zijn knieën valt. Het is inderdaad meesterlijk, zooals hier bijna niet uit te beelden momenten van religieuzen aard tot louter en aangrijpend tooneel zijn ge maakt. De voorstelling, door de Amsterdamsche Too- ne-elvereeniging gegeven, is treffend mooi. Er werd een prachtig sluitend geheel verkregen maar dit belet niet, dat verschillende rollen opvallen door haar uitmuntende vertolking'. Nu wij en met nog meer voldoening het spel na de Amsterdamsche opvoering' voor den twee den keer zagen, deed het acteeren van Jacques de Haas als Pranzini ons wat te pathetisch aan, maar we zullen hem toch een groote waar deering voor zijn sterke uitbeelding' van den eniotioneelen moordenaar niet onthouden. Weer boeide ons Albert van Dalsem in zijn fanta sierijke, fel domineerende en op het juiste oogenblik versoberde weergave van den duivel, Josephine van Gaster-en was de cocotte Régine de Montille en de jonge actrice verraste door haar groote expressieve kracht in de tragische momenten. Tatia Wyma trof als de waarach tig vrome Thérèse zuiver den toon en zoo kunnen we voortgaan om lof te brengen aan een lange rij van executanten. Zooals we reeds lieten uitkomen, wordt op „Het lied van het meisje en den moordenaar" dat wegens zijn tafereelen uit de demi- monde alleen voor al te jeugdigen minder ge schikt is verschillend gereageerd. Maar voor v/ie het betere en schoonere wil verstaan is Ghéon's werk in zoo'n voortreffelijke uitvoering een geestelijke weldaad. H. B. v. d. S. Het aantal werkloozen in Haarlem be droeg verleden week 5722, d. i. 135 minder dan een week tevoren, 504 minder dan in 1937 en 897 minder dan in 1938. In huize „Domi" te Overveen gaf mej. Alie Michielsen een uitvoering met haar leerlingen in piano, blokfluit en een zangklasje. In haar openingswoord zeide mej. Michielsen dat het niet de bedoeling is een leerlingen-uit voering als een concert in het klein te be schouwen, doch dat de taak van den muziek- paedagoog hooger ligt, n.l. het liefde wekken voor muziek, een opvatting die wij ten volle kunnen onderschrijven. Achtereenvolgens werden verschillende pianb- nummers ten gehoore gebracht. Het is niet mogelijk alle nummers afzonder lijk te bespreken. Eiij allen viel op: goede hand houding, rhythme en zin voor nuanceering. Als wij voor no. 15 een uitzondering maken dan is dit wel omdat deze 12-jarige jongen een zeer pianistischen en muzikalen aanleg demon streerde. De bijzónder aardige kinderliedjes door mej. Michielsen gecomponeerd en zoo spontaan en natuurlijk door het zangklasje voorgedragen, vielen terecht zeer in den smaak. De nummers 4 en 12 toonden aan hoe ge schikt de blokfluit als kinderinstrument is. Verder wachtte ons nog een groote verrassing in den vorm van een kinderorkest, bestaande uit piano, blokfluiten en slaginstrumenten, dat een symphonie pastorale uitvoerde. De aan blik reeds van al die kinderen, die met zoo veel animo musiceerden was op zich al een gang naar Domi waard. Het was een genotvolle middag voor de leer lingen en de vele aanwezigen, een middag waar op mej. Michielsen met voldoening kan terug zien. Een vrachtauto, bestuurd door een Zaandam mer, reed gisterenmiddag' om kwart voor twee met een snelheid van ongeveer 45 K.M. door de Wilhelminastraat. Door deze vaart kwam de wa gen bij het uitwijken voor een van rechts ko menden auto in aanraking met een motorbak fiets die ernstig werd beschadigd en waarvan de inhoud, bestaande uit melk en eieren, grooten- deels verloren ging. Een 57-jarige Bennebroeker fietste gisteren middag om 4 uur over het Verwulft. Een 8-jarig meisje stak plotseling den rijweg over en liep pal tegen de fiets op, waardoor de bestuurder kwam te vallen en ernstig' gewond bleef liggen. Hij werd bij omwonenden binnen gedragen en even later door zijn zoon per auto naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd, waar men consta teerde, dat een bekkenfractuur het gevolg van zijn ongelukkigen val was geweest. 1 October zal de tramafdeeling „St. Ra phael" haar 10-jarig zelfstandig bestaan her. denken. Aan dit tweede lustrum is tevens een serie jubilea verbonden. De heer L. L. M. Geers viert op dien datum zijn 20-jarig voorzitterschap, de heer J. Out is 20 jaar penningmeester, en de heer H. Brammer 5 jaar secretaris. Het spreekt vanzelf, dat wij op deze jubilea nader terugkomen, thans kunnen wij echter reeds berichten, dat er een feestcommissie is samengesteld, bestaande uit de heeren Harren, voorzitter, Smink, secretaris, Out, penning meester, van Schooten, Nijssen en Strik. De viering zal een intiem karakter dragen. De dag zal beginnen met een H. Mis uit dank baarheid, waaronder algemeene H. Communie en waarna gemeenschappelijk ontbijt. In den middag een kinderfeest en des avonds een fes tijn voor de leden met hun dames en hun groo- tere kinderen. Aan de Mariaschool in de Koningstraat slaag den voor het examen coupeuse: B. Le Blanche G. Nijssen. Voor costumière: A. Salman; M. Koelemejjer C. Joosten; A. Kokkelkoren; C. Bersee. Hedenmorgen rukten de nieuwe troepen van de kustartillerie Umuiden binnen, waar ze officieel door de autoriteiten verwelkomd werden Gisterenmiddag om vier uur deed een heer bij de politie aangifte, dat zijn rijwiel, onbeheerd staande in de Warmoesstraat, ontvreemd was. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en het gelukte de politie op een der buitenwegen een 25-jarig metselaar aan te houden, die het vermiste rijwiel bereed. De fiets en de man wer den naar Haarlem overgebracht. Donderdag 31 Maart des avonds om half 8 wordt in het gebouw St. Bavo dbor de Propa ganda- en filmcentrale van het R. K. Werklie denverbond een buitengewone film-avond gege yen door het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht. Iederen bezoeker (de toegang is gratis, maar kinderen beneden 16 jaar hebben geen toegang) zal dan een duidelijk beeld wor den gegeven van de heerlijke resultaten van de Christ, charitas, zooals die tot uiting komen in het sanatorium „Berg en Bosch", een sana torium van de eerste orde. Behalve de film Zonnebloemen worden vertoond de mooie films Schip in nood" en „Staal" van Walter Rutt- man, alsmede de nooit in Holland vertoonde films van den beroemden pianist Brailowski en den zanger Ninbn Valen. Schitterende films, o.a. SCHIP IN NOOD ZONNEBLOEMEN JERUZALEM Prachtige muziek op Donderdag 31 Maart des avonds 7.30 u. in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23 zoolang de plaatsruimte het toelaat Kinderen ben. 16 jaar géén toegang Aan het eindexamen der Teekenschool van de St. Jozefsgezellen Vereeniging namen 22 jon gens deel. Geslaagd zijn 21 leerlingen, n.l.: C. Berkhout, N. Coblens, A. Deen, C. Th. Hee- rens, K. W. van Heusden, A. M. Hoes, J. A. van 't Hoff, C. Hofstra, C. J. Jongejans, A. R. J. Kuypers, J. van de Leden, J. B. Lubbers, J. H. Oppenkamp, W. H. van der Prijt, H. Schraa, P. J. van Schooten, H. Teeuwen, C. A. te Wel- cher, J. B. Th. Wijdeman, A. C. Zandstra, A. Zwart. Teekeningen, die gedurende den cursus 1937 —'38, 1936—'37, 1935—'36 en 1934—'35 zijn ver vaardigd, kunnen hedenavond, 29 dezer, tus schen 7 en 9 uur aan de school worden afge haald. Gisteravond heeft dr. Sterck op het Graal- huis, Spaarne 29 voor de leidsters en oudere leden een zeer gewaardeerde lezing gehouden over het Heilig Mirakel van Amsterdam en de H. Stede. Spreker begon met een fijne toe speling op de vrouw die verschillende malen in de eeuwen die achter ons liggen het H. Sacra ment van Mirakel te Amsterdam op heldhaf tige wijze heeft verdedigd. Na een korte herhaling van het bekende wonder toonde dr. Sterck in een serie plaatjes beelden van Oud Amsterdam in de Middel eeuwen, waarbij o.a. een „affiche voor een lote rij" reeds in dien tijd gehouden, bij de Graal- leden niet weinig enthousiasme verwekte. Overigens bleek ook uit de aandacht van zijn gehoor dat dr. Sterck de belangstelling voor het hem zoo dierbaar onderwerp op de Graal- leden had overgedragen. Een van haar dankte uit aller naam en bood dr. Sterck als herinnering een vloeirol aan, be schilderd aan de eene zijde met het wapen van Amsterdam, aan de andere met dat van Haar lem. WOENSDAG 30 MAART Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 11.05 Radio P. T. T.; 11.20 Keulen; 12.20 Ned. Brus sel; 1.20 Keulen; 2.20 Danmarks Radio; 3.50 London Regional; 4.30 Keulen; 5.20 Danmarks Radio; 5.35 Fransch Brussel; 6.20 Keulen; 7.05 Diversen; 7.50 Parijs Radio; 9.50 Keulen; 11.20 Danmarks Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.2010.35 Di versen; 10.35 London Regional; 1.05 Droitwich; 2.20 London Regional; 3.20 Droitwich; 6.40 Lon don Regional; 7.00 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: klassieke muziek: 1. Ca priccio Espagnol; 2. Aufforderung zum Tanz; 3. Sarande et Tambourin; 4. Slavische dansen; 5. 2e Hongaarsche Rhapsodie; 6. Etudes van Chopin; 7. Zigeunerweisen v. de Sarasate; 8. Praiudium en Allegro v. Kreisler; 9. Wals van Chopin; 10. Tambourin Chinois; 8.00—12.00 Di versen. Gisterenavond om huif tien werd de politie in kennis gesteld van het feit, dat een voor perceel Bosch en Vaartstraat 28 geparkeerde auto gestolen was. Het betreft een licht-beige Hansa, vier onder den kap met het nummer GZ 16071. De auto, waarvan gisterenavond per extra-politieradióbericht opsporing werd ver zocht, is nog niet gevonden. Door „Kindervoeding" werden in de week van 21 tot 26 Maart 1938 verstrekt 6364 por ties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 1157; Overtonstraat 1464; Zoetestraat 1218; Kamper straat 835; Byzantiumstraat 714; Buitengew. Onderwijs 678; Voorm. Spaarndam 198. De vereeniging „Limburgia" te Haarlem hield haar le jaarvergadering. Het nieuwe bestuur werd als volgt samengesteld: J. H. F. Timmer mans, voorzitter, P. J. W. Peters, Bosch en Ho- venstraat 16, secretaris, J. J. H. A. Moors, pen ningmeester, mevr. E. KochBertrand, 2e secre taris, A. A. Barten, 2e penningmeester. Besloten werd op Zondagmorgen 10 April het Frans Hals- museum te bezoeken en op den 2en Paaschdag de bollenvelden. Op Maandag 4 April des namiddags om half vier zal in een der zalen van café-restaurant Brinkmann de cursus „Vakbekwaamheid" van de Haarlemsche Broodbakkerspatroons Vereeniging een aanvang nemen. De voorzitter, de heer P. C. Bruyn, zal het woord voeren. Tot leeraar werd benoemd de heer C. J. Beekman Jr. Een bezoek aan het museum van oudheden te Leiden zullen de leden van de afdeeling Haar lem der Nederlandsche Natuurhistorische Ver eeniging Zondag 3 April brengen. Een week daarna staat een wandeling door het Vogelen- zangsche bosch op het programma. Donderdag 31 Maart houdt de R. K. Volksbond een bestuursraadvergadering. Aan de orde komen o.m. de agenda der centrale raadsvergadering, bespreking bestuursverkiezing, actie Winterhulp, R.K. Ziekenfonds, Meifeest, bedevaart Heiloo, enz. De federatie van Haarlemsche woningbouw- vereenigingen te Haarlem hield haar jaarverga dering. Het bestuursbeleid werd goedgekeurd. Na een uitvoerige discussie over het terugbetalen der waarborgsom aan bewoners stelde de meer! derheid der besturen vast, dat de waarborgsom gehandhaafd dient te worden. Contributie werd op hetzelfde bedrag vastgesteld. De vereeniging voor Nationale Veiligheid ves tigt in deze dagen van schenkingen aan defen sie de aandacht op het luchtverdedigingsfonds. Zijn de giften voor het Haarlemsche comité te storten op Nassauplein 4 of op de Twentsche Bank belangrijk toegestroomd, dan zal met autoriteiten overlegd worden wat te doen. In het bijzonder wordt gedacht aan licht afweer geschut. De receptie van den heer Meeusen, die 1 April zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente viert, wordt niet gehouden van half vijf tot vijf uur, maar van half vier tot vijf uur. Frits Schuurman is uitgenoodigd om op Woensdag 30 Maart a.s. in den Haag een concert van het Residentie-Orkest te leiden. Het pro gramma vermeldt de Ouverture Cyrano de Ber gerac van Wagenaar, de Symphonie Espagnole van Lalo en de Vijfde Symphonie van Tschai- kowsky. Solist is Willem Noske. In het Badhuis aan de Postlaan te Heem stede werden in de week van 21 tot en met 26 Maart genomen 510 douchebaden en 19 kuip baden. Aan 57 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 101 volwassenen gebruik gemaakt. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Gecomb. kleer makers, 8 uur; Debatingclub, 8 uur; Grafische Bond, 8 uur; R. K. Athletiekclub Holland, 8 uur. Stadsschouwburg: R'dam Hofstadtooneel: „Carrière", kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Tentoonstelling, 108 uur. Gebouw St. Bavo; Esperanto, 8 uur; R. K. H. V. B., 8 uur; Ledenverg. Trampers., 8 uur; R. K. Schaakclub, 8 uur; Best. Transport, 8 uur; Vertr. Metaalbewerkers, 8 uur; Hotel Leeuwerik; R. K. Vrouwenbond, 8 uur. Stadsschouwburg: M. T. S. voor Brokkenhuis: lm Weissen Rössl, kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Tentoonstelling, 105 u. Cinema: Filmac, 115 uur; De ontbladerde roos, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Mevrouw blijft ontbijten, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Het balboekje, 2.30, 7 en 9.15 uur. MET VERHUIST OOK ONZE BABYZAAK GIERSTRAAT 20 NAAR ANEGANG 46 In de jaarvergadering antwoordde de heer Smidt van Geever op een vraag, dat ook in 1937 een contract is afgesloten met de Neder landsche Dagblad-pers, op ongeveer denzelfden voet als het vorig jaar, wat de hoeveelheid af te leveren papier betreft. Voorts werd te ken nen gegeven, dat thans de agio-reserve voor afschrijvingen gebruikt is, omdat in de fabriek te Velsen groote veranderingen hebben plaats gevonden. Er is een nieuwe papiermachine ge plaatst, hetgeen met verbouwingen is gepaard gegaan, waardoor andere machines aan haar bestemming werden onttrokken. Daarom zijn de afschrijvingen in Velsen dit jaar belangrijk hooger dan andere jaren. Opgemerkt werd, dat men de agio-reserve dient te beschouwen als kapitaal en niet als winst. Het voorstel van het bestuur inzake de be stemming van deze reserve achtte men teleur stellend. De kapitaalbreking wordt door dat voorstel met 2.5 mill, verminderd. Voorgesteld werd in de boekingen eenige wijzigingen te brengen als volgt: De W. V. te corrgieeren door extra-af schrijvingen op machines ad ca. 2'A mill, op de W. V. als verlies te vermelden, althans voor zoover deze afschrijving werkelijk noodig mocht blijken te zijn, om de boekwaarde in overeenstemming te brengen met de verminder de werkelijke waarde. Zoo zulks in verband met de werkelijke ver- eischte afschrijving mogelijk is, te trachten een winst over te houden, voldoende voor de uit- keering der 6 pet. aan de cum. pref. aandeelen, opdat er dien aangaande geen verplichting blijft bestaan. Het agio-kapitaal ad ƒ2.497.000 weder op de balans te laten verschijnen. Een besluit te nemen tot terugbetaling van agio-kapitaal aan gewone aandeelhouders ten bedrage van 8 pet. en aan preferente aandeel houders een percentage in verhouding hier mede en in evenredigheid tot het door beide groepen van aandeelhouders indertijd gestorte agio. Over bovengenoemde terugbetaling van agio, mits in dezen openlijken vorm geschied, zal dan geen dividend-belasting verschuldigd zijn en de aandeelhouders zullen privé hierover geen inkomstenbelasting behoeven te betalen. Voorgesteld wérd de agio-reserve terug te boeken, waardoor dan de betrokken activa voor een evenveel hooger bedrag weer op de balans zullen komen te staan. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Geboren: 24 Maart, E. A. M. de HaanJansen, d.; 27 Maart, G. StapelHopman, z.; E. C. Cra merRoggeband, z.; J. DrogtropRoeland, z.; 28 Maart, D. FortnanoijTimmers, d. Overleden: 27 Maart, M. Gosewehr, 84 j., Jans- str.; W. H. de Bock, 41 j., Mrt. v. Heemskerkstr. J. M., 7 j., d. van K. L. Maussen, Gasthuisvest; J. Stouten, 23 j., Hazepaterslaan; 28 Maart, M. S. v. BerkelRijntjes, 83 j., Sparenbergstr.; M. S. C. A. N. LindemanWassenaar, 57 j., Ramp laan. bij Wasserij Kleverpark, Santpoortersfraat 41 - Tel. 10131 - Haarlem Door CHRISTIAN HAUGEN „Ja, ik hoorde duidelijk, dat mr. X. zei, hij zal z'n gerechte straf niet ontloopen, zoomin als de beide anderen, die er 't leven bijl ingeschoten hebben." „Dat maakt het mysterie nog ondoorgron- delijker. Had hij nu maar gezegd, wat hij van je wilde nu weten we alleen, dat er reeds twee anderen gedood zijn." „Hij zei ook, dat ik de laatste was. Het gaat dus blijkbaar om drie slachtoffers. Maar waarom?" „Ja, als we dat wistenAls hij krankzinnig is, dan heeft hij misschien uit het telefoon boek drie namen genoteerd en besloten, op deze drie menschen zijn bloeddorst te koelen. Doch ik geloof niet, dat Mr. X gek is." „Maar hoe dit geval te verklaren?" „Laten wij eerst trachten te achterhalen, waarom hij dit alles deed. Laten we toch vooral bij dit voorval blijven. Was er niet reeds van twee andere personen sprake, dan zouden we ais een betreurenswaardige vergissing kunnen beschouwen. Je zou bijvoorbeeld sprekend kun nen lijken op een vijand van Mr. X. Nu is dit echter al zeer onwaarschijnlijk. Mr. X weet wie je bent. Hij kent je naam, je positie en je vroegere levenswijze. In ieder geval is hij wel zoo goed op de hoogte, dat hij je niet meer met een dubbelganger verwisselen zal." „Ja, dat is zoo. Maar voor ik in militairen dienst kwam, heb ik zeer veel rondgezworven. Uit die jaren kan hij onmogelijk bijzonderheden van me weten." „Zie je, dat is van beteekenis!" riep de majoor opgetogen uit. Heb je toen misschien ergens iemand ontmoet, dien je tot je vijand gemaakt hebt?" „Neen. Als ik met iemand al eens ongenoegen had, dan was dat toch weer direct bijgelegd." „Je hebt in Australië goud gezocht en op de zandvlakten van Kimberley naar diamant. Heb je daar misschien ooit een merkwaardigen steen gevonden of een rijke groeve ontdekt? Dat zou dan alles kunnen verklaren. Mr. X. zoekt dan naar den steen of een document, dat van hand tot hand gegaan is. De beide andere mede rechthebbenden zijn in dien strijd reeds gevallen en jij bent de laatste, die hem nog in den weg staat Sir Richard glimlachte. „Je fantasie is in deze werkelijk actief ge noeg, Perring. Alleen jammer, dat zij zoo weinig de werkelijkheid kan benaderen. En al zou je een verklaring voor den raadselachtigen overval weten te vinden, dan is daar toch de onwelwillende houding van de politie nog niet mee verklaard. Ik ben er van overtuigd, dat de chef van Scotland Yard met mijn geval niets te maken wil hebben. Iemand van zijn positie laat zich niet omkoopen. Er zit dus wat anders achter." Perring zat peinzend op 't papier vóór hem te staren en krabbelde een doolhof van kronkels en krullen. Eindelijk zei hij: „In geval hij je niet kende en alles van derden zou gehoord hebben, dan zou ik nog genoegen kunnen nemen met de volgende verklaring: Dezen Mr. X. werd een schandelijk onrecht aangedaan en wel door drie personen. Hij wil zich wreken. Jij bent de laatste van hen. Hij krijgt je in zijn macht, maar je weet te ont vluchten en daar hij vreest, dat je de hulp van de politie zult inroepen, zorgt hij je voor te zijn. Mr. X. is een vermogend, invloedrijk per soon en hij heeft om een of andere reden weten te verkrijgen, je te mogen aanhouden met be hulp van particuliere detectives. Ben je de man, dien hij zoekt, en daaraan twijfelt hij blijk baar niet, dan levert hij je uit aan 't gerecht, met de gegevens, die hij heeft en de bezwarende bekentenissen, die hij op een of andere manier nog van je denkt te krijgen. Dat zou een ver klaring zijn," besloot Perring. „Ik geef toe, dat 't aardig bedacht is," lachte Kenton, „maar 't helpt me geen stap verder. Ik heb nooit, noch alleen, noch in verbinding met anderen een schurkenstreek begaan. Ik begrijp nog steeds gqen jota van de heele ge schiedenis. Het is nu zeven uur," voegde hij er met een blik op zijn horloge aan toe. „Ik moet nu gaan en voor vandaag heb ik er schoon ge noeg van." „Waar ga je heen?" vroeg Perring. „Ik ga," antwoordde Kenton, „om 't mooiste meisje van de wereld te ontmoeten. Ik zal je wel meer van haar vertellen, zoodra ik mag, m'n beste vriend. Tot zoolang echter moet 't ge heim blijven." „Een geheim," herhaalde de majoor, „dat je helaas de andere, de levensgevaarlijke gehei men, die je omringen, vergeten doet. Je moet toch voorzichtig zijn." „Ja," antwoordde Kenton en ging. Dick had wel eens gehoord, dat jonge meisjes alleen bij de eerste afspraak op tijd plegen te komen en dan steeds op zich laten wachten en nooit korter dan vijf minuten. Lady Evelyn maakt hierop een uitzondering; zij kwam stipt op tijd. Kenton was een kwartier te vroeg en benutte dezen tijd, om de tafel met bloemen en kristal te laten versieren. Toen hij dan ook met haar binnentrad, zag de kamer er echt feestelijk uit. Lady Evelyn was in de beste stemming. Zjj lachte en babbelde maar door, vertelde van haar schooljaren en maakte zich nog vroolijk om een paar heeren, die zoo ijverig naar haar hand gedongen had den. Maar nooit noemde zij namen, noch van menschen, noch van plaatsen. Na het dessert werd de koffie geserveerd in een kleine, slechts door een schemerlamp ver lichte nevenkamer, met groote gemakkelijke stoelen. Evelyn was stil geworden en zat zwijgend tegenover hem, terwijl zij hem nu en dan onder zoekend aankeek, als wilde zij zijn gedachten ■raden. En nu sprak er ook eeen haat meer uit haar oogen, maar veeleer stHle droefheid en leed. Als Kenton haar zoo zag zitten, moest hij zich bedwingen om niet voor haar op de knieën te vallen, en uiting geven aan de stormachtige gevoelens, die hem naar haar toedreven, sinds hij haar voor de eerste maal gezien had. Maar hij was bevreesd, alle vooruitzichten te ver spelen, als hij overijld handelde. Ook hij werd zwijgzaam en genoot stil en lang van haar bloeiende schoonheid en de groote, droeve oogen. Evelyn's kleine, witte hand beroerde even de zijne. Als een schok trilde dit door zijn lichaam.., hij kon nauwelijks ademen. Ergens sloeg een klok tien, uur. Evelyn leunde achterover in haar stoel en wreef zich de oogen, als ontwaakte zij uit een droom. „Ik moet nu gaan," zeide zij. „De auto zou om tien uur komen." „Och, en ik had u nog zoo heel veel willen zeggen. Zie ik u dan morgen weer?" Lady Evelyn had de oogen neergeslagen. „Neen," zei ze zacht. „Morgen ga ik op reis." Deze mededeeling trof hem als een felle slag. VIII DE WAARSCHUWING Dick Kenton had nooit aan de mogelijkheid gedacht, dat „zijn" Evelyn uit zijn leven zou kunnen verdwijnen en 't was nu alsof alle licht in zijn bestaan plotseling uitdoofde. Doch zijn eerste gedachte was, dat hij als vrij en onafhan kelijk man iederen dag van 't jaar een reis kon- ondernemen en dus, geheel toevallig, naar dezelfde plaats kon gaan, waar zij zieh be vond. „Ik ga mee," zei hij. „Zoo gemakkelijk komt u niet van me af. Waar wilt u heen?" Lady Evelyn lachte hem even dankbaar toe, maar dit lachje was ook weer even vlug ver dwenen. Met een angstige, onzekere beweging legde zij haar hand op zijn arm. Zij opende de lippen om iets te zeggen, doch zweeg en boog het hoofd. „Als u 't mij met zeggen wilt," ging Kenton half schertsend verder, „dan zal ik u vanavond volgen en voor uw deur de wacht houden en morgen reis ik u na, waarheen 't ook zijn moge. U zult zien, dat 't minder gemakkelijk is om van mij af te komen, dan mij tot u te trek ken. Kom Evelyn, schik u maar in 't onvermij delijke en zeg me, waar u naar toe gaat. Ik beloof u, dat ik u nooit lastig zal vallen. Ik zal rnjj volkomen op den achtergrond houden, zoo dat niemand me ziet, als ik u af en toe maar eens mag spreken." Sir Richard's stem, die gewoon was te be velen, klonk nu bijna smeekend. Lady Evelyn liet haar hand vallen en haar hoofd zonk nog dieper. ,Ik ga naar een huis, ergens aan de kust in Wales," fluisterde zij heel zacht. „Als u mij be looft, dat u nooit zult trachten te achterhalen wie ik ben, dan zal ik u zeggen, wat u moet doen." „Ik wil alles beloven. Maar kan Hc u dan iederen dqg zien en spreken?" ÖWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5