■1 De nationalisten op 3 km. voor Lerida Mussolini stoft op zijn leger Japanners moeten terugtrekken Het nieuws van heden Maarschalksstaf voor den Duce 90Ö0 stakers in Frankrijk De bevrijdersbond te Moskou Cristea wederom premier NOG 45 KM. AFSTAND VAN DE KUST DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PÉRS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE- NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 DONDERDAG 31 MAART 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 2\Q9t Abonnementsprijs (bii vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Stormachtige aanvaarding van een wetsvoorstel Uitbreiding van de Fransche vloot Gunstig advies van de marine commissie der Kamer Een samenzwering in Uruguay ontdekt Bij de betrekkingen tusschen de volkeren komt het aan op het oorlogspotentieel Hij zal t.z.t. zelf het opperbevel nemen De leiders van den opstand gearresteerd Egypte versterkt zijn defensie Aanvullend crediet van een millioen p. st. Het Weer Ook de metaalfabriek te Genne- villiers stopgezet Polens verkeer met Litauen De Njemen opent groote transport mogelijkheden Amnestie aangekondigd Na de volksstemming in Duitschland Wederom een uitzending van den geheimzinnig en zender Het nieuwe Roemeensche kabinet is reeds samengesteld Hé - a De stemming te Barcelona is beter dan in de laatste dagen Tegenoffensief bij Teruel De „Stanwell"-kwestie Een kijkje in het Quirinaal, waar in verband met het a.s. bezoek van Hitier aan Rome voorbereidingen worden getroffen Chineesche troepen zitten hen op de hielen Tsjang Kai Sjek aan groot gevaar ontsnapt DE ARIËR-PARAGRAAF Ongerept ongebroken Prins Bernhard naar het buitenland De verdeeling van Palestina De Britsche commissie na de Paaschdagen te Jeruzalem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, 30 Maart. (Stefani). Direct na de re devoering van Mussolini hebben de leden van de Kamer een buitengewone vergadering ge houden. De voorzitter van de Kamer deed voor lezing van een wetsontwerp, waarbij de rang van eersten maarschalk van het rijk wordt ingesteld, welke rang wordt toegekend aan den koning en keizer en aan Benito Musso lini. President Ciano werd luide toegejuicht; het Wetsontwerp werd bij acclamatie aangenomen. De president deelde mede het wetsontwerp persoonlijk bij den Senaat te zullen indienen. Nadat de Senaat met algemeene stemmen het wetsontwerp inzake de begrooting van Oor log, Marine en Luchtvaart had goedgekeurd, deelde de president mede, dat de voorzitter van de Fascistische kamer hem den tekst van genoemd wetsontwerp had voorgelegd. Na vijf minuten stelde een daartoe benoemde com missie voor het wetsontwerp bij acclamatie goed te keuren. Alle senatoren en afgevaardigden juichten het voorstel met geweldig enthousiasme toe. De koning-keizer en Miwsolini zijn dus tot eerste maarschalken van het rijk be noemd. Alle leden van Senaat en Kamer zongen het fascistenlied „Gïovinezza" en riepen: „Leve de koning-keizer, leve de Duce." PARIJS, 30 Maart (Havas). De marinecom missie der Fransche Kamer heeft het wets ontwerp tot het openen van credieten voor een buitengewoon defensieprogramma bestudeerd en gunstig geadviseerd. Door het ontwerp wordt de minister van Ma rine gemachtigd voor 31 December 1939, met behoud van de vroeger reeds verleende credie ten, het op stapel zetten mogelijk te maken van twee slagschepen, een kruiser, zeven dulkbooten, een aantal andere vaartuigen tot een totaal van 24.000 ton, en drie petroleumtankschepen voor de ravitailleering van de oorlogsschepen. Op de begrootingen van 1938 tot en met 1942 mag daarvoor een bedrag van zes milliard frank wor den uitgetrokken. ROME, 30 Maart (Havas) Mussolini heeft vanmiddag in den tot de laatste plaats te- zetten Senaat een redevoering gehouden, welke per radio werd verspreid. Hij gaf een overzicht van de resultaten, verkregen op het gebied der militaire oplei ding, sedert de rede, welke hij in 1925 in den Senaat heeft gehouden. De Duce deed uitkomen, dat Italië voort aan beschut zal zijn achter zijn eigen „onoverschrijdbare" natuurlijke grenzen. Hij zeide, dat op alle wijzen het offensief het beste defensief is. Hij verklaarde, dat Italië 8 tot 9 millioen man op de been kan brengen, waarvan vier millicen strij ders voor de eerste linie. Hij voegde hieraan toe, dat de polemieken welke aan de andere zijde van de Alpen wor den gevoerd om te bewijzen, dat de Afrikaan- sche campagne en de deelneming van Ttali- aansche vrijwilligers aan den oorlog in Spanje Italië hebben verzwakt, „belachelijk" zijn. Italië, aldus de Duce, is thans feitelijk het eenige land, dat sinds 1918 ondervinding heeft opgedaan in den modernen oorlog. In 876 in richtingen werken 580.000 arbeiders aan de landsverdediging. Mussolini verklaarde, dat de kwestie van het eenhoofdige opperbevel in Italië reeds is opgelost. In geval van een oorlog zou Mussolini zelf het opperbevel op zich ne men. Wat de marine aangaat, bezit Italië thans de machtigste duikbootvloot ter wereld, en geen enkel land kan het dit record ontnemen. Voor de luchtmacht kan Italië rekenen op 20.000 a 30.000 vliegers, die de beschikking heb ben over verscheidene duizenden toestellen. Spreker eindigde zijn redevoering met te zeggen, dat degene, die het zou durven wagen thans den rechten en belangen van het Itali- aanëche vaderland een slag toe te brengen „te land, ter zee en in de lucht het vastberaden en zeer trotsche antwoord zou ontvangen van een geheel gewapend volk." „Wij verstaan het den vrede in het alge meen, doch vooral „onzen vrede" te verzekeren. Laten wij iedere illusie, iedere utopie van ons afzetten. Daarom hebben wij den „winkel", welke ze verkoopt, Genève, verlaten. Waar het op aankomt en waar het bij de betrekkingen tusschen de volken steeds op aankwam, is hun oorlogspotentieel." Na te hebben herinnerd aan Napoleon Bo naparte, een Italiaan, die in Frankrijk het in strument vond, dat hem in staat stelde zijn bovenmenschelijk militair genie te ontplooien, zeide Mussolini, dat de Italianen eens de eer ste soldaten op de wereld zouden zijn. De redevoering van Mussolini werd harts tochtelijk toegejuicht. MONTEVIDEO, 30 Maart. (Havas). Er is in Uruguay een militaire samenzwering ontdekt, die het bewind van Terra omver wilde werpen en den nieuwen president Baldomir wilde ver hinderen de macht te aanvaarden. Leiders wa ren generaal Gomeza en de prefect van politie, Elgue. Het complot schijnt totaal mislukt te zijn; het is rustig in het land. Terra en Baldomir hebben order gegeven voor de arrestatie van Elgue. Men verzekert, dat de samenzwering het werk is van aanhan gers van Acevedo, die bij de verkiezingen door Baldomir werd versiagen. De zoon van Terra, die tevens schoonzoon van Acevedo is, zou bij het complot betrokken zijn. Generaal Gomeza, die is afgetreden als inspecteur van het leger, zal terecht staan. Men gelooft, dat Terra bereid is onmiddellijk af te treden, opdat Baldomir hem kan opvol gen. CAIRO, 30 Maart (Reuter). Het Egyptische kabinet is gemachtigd tot aanvullende credie ten ten bedrage van een millioen pond sterling voor defensiedoeleinden, met inbegrip van den aankoop van twee eskaders militaire vliegtuigen en oorlogsmateriaal, PARIJS, 30 Maart. (Havas) De directie van de motorenfabriek Gnome et Rhöne deelt mede, dat de Fransche bond van metaalbewer kers hedenochtend order heeft gegeven tot een sit-down staking in de fabriek te Gennevilliers. Het aantal stakers is hiermede tot negendui zend gestegen. De arbeiders eischen verhooging der basis-salarissen. 5 Verwachting: Meest matige Westelijke H wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder des ochtends, later iets zachter. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WARSCHAU, 30 Maart. Als gevolg van het herstel der Foolsch-Litausche betrekkingen zal de rivier Njemen, aan welker mond de haven stad Memel ligt, een belangrijke rol gaan spe len. Deze stroom bevloeit een gebied, dat bij zonder rijk is aan hout, een van de voornaam ste uitvoerproducten van Polen, en aan graan, een ander belangrijk uitvoerproduct. De Nje men vormt de verbinding tusschen de Baltische Zee en de Zwarte Zee door tusschenkomst van de Szozara en de Jasiolda, welke weer door het kanaal van Oginski, dat in 1786 werd vol tooid, met elkaar zijn verbonden. De Njemen zal echter geschikt moeten worden gemaakt voor vrachtschepen met grooten inhoud. Het houtvervoer door middel van vlotten kan bij den tegenwoordigen stand met succes geschie den. BERLIJN, 30 Maart (Havas) Algemeen wordt toegegeven, dat na de volksstemming van 10 April een uitgebreide amnestie voor poli- tieke veroordeelden zal worden afgekondigd. RIGA, 30 Maart. (Reuter) Het geheime radio station te Moskou, dat kort geleden in het Rus sisch een uitzending heeft gegeven, waarin een uiteenzetting werd gegeven van het program van den „bevrijdersbond", die zich ten doel stelt het regiem van Stalin omver te werpen heeft gisteravond zijn uitzendingen hervat met een felle aanklacht van de Sowjetregeering. De sprekers, die voor den zender optraden, deden aanvallen op de Russische regeering, die zij beschuldigden van inmenging in de zaken van andere naties, met het doel een internationalen chaos in het leven te roepen. Voorts deelden zij mede, dat hun gelederen gestadig uitgebreid worden. Binnenkort, zoo zeiden ze, zal de „be vrijdersbond" een legale partij zijn. De storingspogingen van den kant van de Sowjet-radiostations wisten de ontvangst van het uitgezondene lichtelijk te bemoeilijken. BOEKAREST, 30 Maart (Reuter). Koning Carol van Roemenië heeft den af getreden minister-president, patriarch Miron Cristea, opdracht gegeven een nieu we regeering samen te stellen. Miron Cristea is geslaagd in de vorming van een nieuwe regeering. Petrescoe Comen maakt van de nieuwe re geering deel uit als minister van Buiieuland- sche Zaken; Argeseanoe als minister van Oor log. De meeste portefeuilles zijn in dezelfde handen gebleven. De patriarch heeft in een schrijven aan den koning de redenen van het aftreden zijner re geering uiteengezet. In den brief wees hij erop, dat zijn regee ring een overgangsregeering was, welker taak het zou zijn, belangrijke hervormingen, o.a. de wijziging van de grondwet, te verwezen lijken. Het land heeft de nieuwe grondwet vrijwel eenstemmig aangenomen. De begroo ting is goedgekeurd. De regeering had in haar huidigen vorm derhalve geen reden van be staan meer. De voornaamste portefeuilles zijn in de nieu we Roemeensche regeering aan de volgende ministers toegewezen: Minister-president: Christea; Buitenlandsche Zaken: Petrescoe Comnen; Binnenlandsche Za ken: Calinescoe; Financiën: Gancicoe; Marine en Luchtvaart: Teodorescoe; Defensie: generaal Argeseanoe en Justitie: Iamandi. Miron Cristea Japan bereidt zich voor op de Olympische Spelen. Reeds is de baan voor het bob sleeën gereedgekomen en met nationale wedstrijden geopend SARAGOSSA, 30 Maart. (Reuter) Van middag stonden de troepen van Franco op drie kilometer van Lerida. In de Noordelijke zone zijn de troepen van Franco de Cinca overgetrokken, boven het dorp Serafina, dat vanmorgen bezet is. De troepen, die ten Oosten van Caspe ope- reeren aan den weg, die naar Gandesa leidt, hebben de dorpen Maella en Fabara veroverd. De rechtsche troepen hebben hedenochtend vasten voet gekregen op den weg van Alcaniz naar Morella, op 17 K.M. ten Zuiden van Al caniz. Zjj zijn hemelsbreed nog 45 K.M. van Tortosa verwijderd. Het leger van generaal Aranda, dat vasten voet gekregen heeft in de Sierra San Marcos, in het N.W. der provincie Castellon, bevindt zich 45 K.M. van de haven Vinaroz. De gevech ten, die zich gisteren in deze beide sectoren hebben afgespeeld, waren buitengewoon hevig. De regeeringstroepen doen wanhopige pogingen om den opmarsch der troepen van Franco te stuiten en ondernemen tot dit doel aanval op aanval. De indruk, die men vandaag in verschil lende milieux te Barcelona krijgt, is beter dan de vorige dagen. De regeering, bijgestaan door de vakvereenigingen en de politieke partyen, streeft er naar een geest van weerstand op te bouwen. Aan het front zelf heeft de regeerings- luchtmacht gisteren het optreden der recht sche luchtstrijdkrachten kunnen stuiten. Ver sterkingsbrigades worden gevormd. Alle par tijen en organisaties staan aan den kant van de regeering, die bijna voortdurend in zitting bijeen is en die alle maatregelen neemt om het front te stabiliseeren. De groote convooien, die men sedert eenige dagen bij Madrid heeft waargeno men, hebben troepen overgebracht, bestemd voor het offensief der regeeringstroepen, dat ten Zuidwesten van Teruel, in de rich ting van Albarracin, is ingezet. In dezen zeer bergachtigen sector zijn de regeerings troepen snel gevorderd. De tegenstand van de rechtschen werd na korte en hevige gevechten gebroken; gister avond werden drie dorpen door de aanvallende troepen bestookt. In antwoord op een vraag in het Britsche .7 -JS'. Lagerhuis betreffende het bombardement van het Britsche schip „Stanwell" heeft Butler na mens de regeering verklaard, dat de Britsche regeering tot de conclusie is gekomen, dat het schip het voorwerp is geweest van een welover wogen aanval. De Britsche agent te Burgos heeft instructie gekregen krachtig te protesteeren met betrekking tot dit incident, dat de Britsche re geering beschouwt als volstrekt niet te recht vaardigen en waarvoor zij de rechtsche autori teiten verantwoordelijk acht. De Britsche agent heeft voorts opdracht een onmiddellijk onder zoek te eischen en het recht voor te behouden voor de Britsche regeering vergoeding te eischen voor de schade aan personen en eigendommen toegebracht. De hertogin van Atholl, Wills, conservatief lid van het Lagerhuis, Archibald Sinclair, libe raal, en Attlee, leider der Labour-oppositie, heb ben een manifest gepubliceerd, waarin zij vra gen fondsen te zenden, om de Spaansche regee ring te hulp te komen, en om 2000 Baskische kinderen, die nog in Engeland zijn, in staat te stellen daar te blijven, tot zij naar hun ouders teruggezonden kunnen worden. De Spaansche regeering heeft een bedrag van 170.000 kronen betaald als schadevergoeding naar aanleiding van het bombardement van het Noorsche schip „Gulnes" in een Spaansche hg ven, waarbij verscheidene leden der beman ning gedood of gewond werden. HANKAU, 30 Maart. (Reuter). De Japan- sche troepen in den sector van Lingji in het Zuidoosten van Sjantoeng zijn vanmorgen weer begonnen met een algemcenen terug tocht in Noordelijke richting, waarbij de Chi neesche troepen hen op de hielen zitten. Een divisie Chineesche cavalerie heeft, naar gemeld wordt, Pingtsjoean bereikt, op 40 mijl ten Noorden ran Tsinan, de hoofd stad van Sjantoeng. De Chineesche strijdkrachten, vernielen sys tematisch de spoorweg- en hoofdwegverbindin gen achter het Japansche front en maken het oodoende moeilijk voor Japansche versterkin gen en ravitailleeringsconvooien de fronten in Sjantoeng te bereiken. Vandaag is het bekend geworden, dat Tsjang Kai Sjek, toen hij onlangs een be zoek aan het front langs den spoorweg TientsinPoekau bracht, aan een groot ge vaar ontsnapt is. Hy vloog in de richting van Soetsjau met een escorte van 14 Chineesche vliegtuigen, die in de buurt van Kweiteh in Honan door 24 Ja pansche toestellen werden aangevallen. In een verwoed gevecht, aldus wordt verklaard, werden vijf Japansche en twee Chineesche toestellen neergeschoten, waarna de Japanners zich ver wijderden. De luchtmacht der Japansche marine heeft gisteren en vandaag vluchten ondernomen bo ven Kwantoeng, Foekian en Tsjekiang. Giste ren hebben de Japansche vliegers verschillende punten langs den KantonHankauspoorweg bestookt en vandaag hebben zij een bezoek ge bracht aan Foetsjau in Foekien en Tsjoetsjau in Tsjekiang, waar vliegtuigen gebombardeerd werden. Domei meldt, dat de Japansche troepen zich slechts 65 kilometer van Hoetsjaufoe bevinden. Een Chineesche divisie, die Taieultsjwang wilde hernemen, werd met zware verliezen terugge slagen. Een andere Japansche afdeeling is vol gens Domei nog slechts vijf kilometer van Tsjaufoe in het Zuidwesten van Sjantoeng. Op de algemeene vergadering van den bond van staatsambtenaren in Polen is besloten tot (aanvaarding yan de Ariërparagraaf, Ir den Senaat heeft Mussolini in een rede zijn weermacht verheerlijkt. De Italiaansche Kamer en Senaat namen een wetsvoorstel aan, waarbij aan koning Victor Emmanuel en Mussolini de maarschalkstital verleend wordt. De Japanners leden in Sjantoeng een nieuwe nederlaag. De nationalisten staan thans op 3 K.M. afstand van Lerida. De regeeringstroepen doen een tegenoffensief bij Teruel. De Britsche Palestina-commissie zal na de I'aaschdagen te Jerusalem aankomen. Patriarch Miron Cristea heeft een nieuw Roe- meensch kabinet samengesteld. Een groote amnestie wordt in Duitschland aan gekondigd na de volksstemming. In het Fransche metaalbedrijf staken thans 9060 personen. Ter versterking van de defensie krijgt het Egyp tische kabinet de beschikking over een aanvul lend crediet van een millioen p.st. Washington heeft Londen meegedeeld, dat het een beroep doet op de veiligheidsclausule in het viootverdrag. Prins Bernhard naar het buitenland vertrokken ter bevordering van zijn definitief herstel. De Eerste Kamer is begonnen met de behande ling van de begrooting van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds. Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg te Renswoude. Beurs van New York: Stemming verdeeld. Wij moeten ons geloof en onzen godsdienst vrij houden van allerlei bijkomstigheden die er wel nauw mee contact kunnen hebben maar innerlijh er toch vreemd aan zijn. We strenge len al te vaak geloof en godsdienst met modebegrippen en groepsinzich- ten dooreen. Daardoor komt er ver warring en wanneer we teleurgesteld loorden in het bijkomstige of prijs moeten geven het toevallige, dan ont staat er een groot gevaar dat we het wezenlijk geloof en den waarachtiger godsdienst misverstaan zullen en schade laten lijden. We moeten daar om steeds zuiver het essentieele weten te scheiden van het bijkomstige en immer klaar voor oogen houden dat Gods rijk niet van deze wereld is. We moeten offers brengen om het gees telijk erfdeel der vaderen te behouden en over te dragen aan nieuwe, ko mende geslachten die onder andere omstandigheden en andere mensche- lijke inzichten het ongerepte geloof en den ongerepten godsdienst sullen voortdragen tot de voleinding der tijden Men bericht ons, dat Prins Bernhard Dinsdag, in gezelschap van Prins Aschwin. voor eenige weken naar het buitenland is vertrokken, ter bevordering van zijn defi nitief herstel. LONDEN, 30 Maart. Vandaag is Thomas Reid benoemd tot lid der commissie inzake de verdeeling van Palestina. Reid was laatstelijk voorzitter van de Volkenbondscommissie, belast met de organisatie van en het toezicht op de verkiezingen in den Sandsjak Alexandrette. Men verwacht, dat de commissie na de Paasch dagen te Jeruzalem zal aankomen. Zooals men weet, is Sir John Woodhead voor zitter der commissie en zyn de andere leden Sir Alison Russell en A. P. Waterfield. IN) I I 4-yX. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 766.5 Vorige stand 765.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1